LEIDSCH DAGBLAD LONDENS SLOTCOMMUNIQUÉ IS w VERKLARING VAN DE HOOP" Rechter Maengkom doet geen uitspraak WEERBERICHT Algemene amnestie afgekondigd door Oostduitse ministerraad 95ste jaargang VRIJDAG 27 APRIL 1956 No. 28817 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fir- per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Westerse solidariteit onverzwakt Duitslandgrote twistappel tussen Oost en Westwordt in het geheel niet vernield Nadat Kroesjtsjef gistermiddag voor de tweede maal een verzoek van Britse Labourleiders om bemiddelend op te treden voor de tweehonderd Sociaal-democraten, die in Oost-Europa gevangen zitten, van de hand had gewezen, verscheen gisteravond een slotcommuniqué over de besprekingen tussen de Sovjetrussische delegatie en de Britse regering. De voornaamste punten luiden: Handel: De Sovjet-Unie heeft aangeboden in de komende vijf jaar Britse goederen ter waarde van tien miljard gulden te kopen, mits Engeland geen beperkende bepalingen uitvaardigt; Midden-Oosten: Beide regeringen zijn vast voornemens alles In het werk te stellen om het handhaven van de vrede en veiligheid in dit gebied te vergemakkelijken. Zij zullen de Ver. Naties de steun geven, welke deze organisatie behoeft om de vrede in Palestina te handhaven en te versterken; Ontwapening: beide regeringen zullen haar uiterste best doen om een einde te maken aan de internationale bewapeningswedloop. Men was het erover eens, dat het belangrijk is de veiligheid der Europese staten te verzekeren, maar men kon geen overeenstemming bereiken over de wijze waarop dit dient te geschieden. In diplomatieke kringen in Parijs was men van oordeel, dat de Russische leiders volkomen gefaald hebben in hun opzet de Brits-Amerikaanse solidariteit te verzwakken en in Washington werd in officiële kringen gezegd, dat het Russische bezoek is uitgelopen op een grootse demonstratie van de Brits-Amerikaanse eenheid. Grondslag waarop verder kan worden gebouwd Het slotcommuniqué wordt hier ,.de verklaring van de hoop" genoemd De passage over het Midden-Oosten wordt echter door sommigen teleurstellend be schouwd. omdat de Russen zich tot niets hebben verplicht, waartoe zij reeds als lid van de VN. verplicht zijn. Op de persconferentie van hedenochtend zouden de Russen waarschijnlijk mede delen. dat zij Eden naar Moskou hebben uitgenodigd. Hij kan moeilijk weigeren, maar het zal niet eenvoudig voor hem zijn een juiste datum in de naaste toe komst voor een bezoek aan de Sovjet- Unie vast te stellen. Dc conferentie van Londen heeft nog eens dc algemene politieke lijn van dc Russen bevestigd, namelijk dat zij zo lang mogelijk willen vasthouden aan hetgeen zij in Oost-Europa en Duits land verwonen hebben en dat zij voor het ogenblik uitsluitend op deze basis naar een ontspanning streven. Van Britse zijde werd openhartig en realistisch gesproken. Dit kan alleen maar heilzaam zijn. De aarzelende manier waarop de Brit se regering voor de oorlog met Hitier en zijn kornuiten omsprong, leidde rechts- streeks naar de catastrofe. Toen Hitier overwoog Polen binnen te vallen, moe- j digde Von Ribbentrop. die Londen meende te kennen, daar hij er enkele jaren ambassadeur was geweest, hem aan met de bewering, dat de Engelsen de naties hun gang zouden laten gaan. Thans weet men in Moskou vermoede lijk, dat de Britten uit ander hout ge sneden zijn. Niet alleen negatief Dat het Westen zich al vele jaren schrap heeft gezet - en Engeland ge troostte zich grotere offers dan welk land ook! - heeft tenslotte dit resul taat mede mogelijk gemaakt. Maar de Engelsen, die politiek zoveel rijper zijn dan de Amerikanen, begrepen dat een louter negatieve houding op den duur geen oplossing zou brengen. Churchills visie heeft tenslotte gezegevierd tegen Amerikaans verzet in Engeland, dat geografisch en politiek ln de wereld een tussenpositie inneemt, was de aangewezene voor het nemen van het initiatief tot dit bezoek. Het bezat immers ook psychologisch de vrij- heifl van handelen, welke in de Ver. Staten tot nu toe als gevolg vim de in wendige politieke toestand ontbroken heeft, al deden de Britten aan de ande re kant natuurlijk niets zonder voor kennis van Washington. Het deelgenoot schap tussen Engeland en de Ver. Sta ten heeft thans nieuwe inhoud gekre gen doordat Engeland zelf handelend is opgetreden, hetgeen het overigens kon doen. omdat het mede steunen kan op de Amerikaanse fysieke macht. Uit de thans gepubliceerde verklaring wordt het duidelijk dat Eden of andere leden van de Britse regering zich niet hebben laten verleiden om Kroesjtsjefs vaak twijfelachtige redevoeringen te overtroeven. Dat zou de atmosfeer zo goed als zeker grondig bedorven hebben. Dank zij Eden en zijn raadgevers kon het zakelijk karakter van het bezoek tot het einde toe gehandhaafd worden. Eerste stap Opmerkelijk is overigens, dat het vraagstuk van Duitsland", dat de grote twistappel is tussen Oost. en West. in het geheel niet is vermeld. Het per soonlijk contact tussen de Sovjetrussi sche leiders en de Britse regering wordt echter van groot gewicht geacht en mag daarom niet worden gekleineerd. Dat daarvoor allerminst reden is, blijkt uit de passage betreffende het Midden- Oosten. Sir Anthony Eden heeft name lijk met de Russen precies bereikt, wat hij bereiken wilde, hoe beperkt het re sultaat op dit gebied ook moge zijn. Het is met veel meer dan een eerste stap in de goede richting, maar het is een uiterst gewichtige stap. hoewel men nog niet zover is. dat de Sovjet-Unie zich in feite gebonden heeft om geen wapens meer aan Egypte te leveren. De slotsom lijkt echter gerechtvaardigd, dat de wapenleveranties inderdaad zul len worden gestopt als de contracten zijn vervuld. De slotsom is, dat het resultaat van de besprekingen inderdaad een grond slag kan vormen, waarop verder zal kunnen worden voortgebouwd. Hoewel men gezien de ervaringen uit het ver leden voorzichtig zal moeten zijn met al te hoog gespannen verwachtingen, is het zeer wel mogelijk dal de thans ge publiceerde verklaring, welke sommigen reeds hebben aangeduid, als het „char ter van de Theems" een keerpunt in de betrekkingen tussen Oost en West kan betekenen. Koningin Juliana in Lelystad Al wat vlaggen kon. vlagde gisteren in Lelystad! Schoolkinderen met Oranje sjerpen en roodwitblauwe strik- ken juichten en de sleepbootjes en an dere schepen in het haventje van Le lystad juichten een schor welkomstlied toen Koningin Juliana voor het eerst de hoofdstad van haar nieuwe grond gebied Oostelijk Flevoland, thans nog niet meer dan een dijkstreep ir *-"* wijde water van het IJssclmeer. zocht. Toen de Koningin uit Harderwijk in haar nieuwe stad aankwam, werd zij be groet door de pioniers van dit wordende land. Hierna maakte de Koningin een korte wandeling langs de inwoners van Lelystad en stapte in een autobusje, waarmee zij een korte rit door het kleine stadje maakte. Te voet begaven de vorstin en haar ge volg zich daarna naar „Het Stuurhuis", waar de Landdrost van de zuidelijke IJsselmeerpolders en directeur van de Wierlngermeer, ir. A. P Minderhoud en diens plaatsvervanger en Landdrost van Elten, dr. A. Blaauboer haar ontvingen. De Koningin bezocht hier voor het eerst het raadhuis, het administratieve hart van de nieuwe poldér. Vandaar ging het naar „De eerste aanleg", waar de lunoh werd gebruikt. Na een bezoek aan de school en het nieuwe expositie gebouw, dat ultramodern is ingericht, volgde aan boord van het directievaar- tuig Noord-Holland" een tocht langs de in aanbouw zijnde dijk in de richting Kampen, waarop de terugtocht naar Soestdiik werd aanvaard. Antilliaanse geschil bijgelegd Minister Van der Meer uit advocatuur Nu het Antilliaanse geschil is bijge legd Gouverneur Struycken heeft het besluit tot benoeming van de mi nister van Justitie, mr. S. E. van der Meer ondertekend, op voorwaarde dat deze na een vastgestelde periode voor afhandeling van de lopende zaken op zijn kantoor, zich uit de advocatuur zal terugtrekken, gedurende de tijd, dat hij minister is zal Gouverneur Struycken vermoedelijk in de tweed* helft van de volgende week, naar Wil lemstad terugkeren. De nieuwste officiële foto ran I ter gelegenheid van Haar verjaar- t H.M. Koningin Juliana, gemaaktdag op maandag a.s. „Foto Meyboom" Koningin Elizabeth op foto in Russisch blad In de „Literaire Gazet" van Moskou is donderdag een foto ge publiceerd, waarop Koningin Eliza beth de wacht van Windsor Castle inspecteert. De foto is afkomstig uit een Londens tijdschrift. Waarschijnlijk is dit voor het eerst sedert de revolutie dat er in een Russisch blad een foto van een lid van het Britse koninklijk huis verschenen is Tamelijk koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon op: 5.18 uur; onder: 20.02 uur Maan op: 23.50 uur: onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.16 en 17.38 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Zaak Jungschlager Staat betaalt de proceskosten Rechter Maengkom heeft vandaag op de laatste zitting in de zaak- Jungschlager medegedeeld, dat hij geen uitspraak zal doen, nu de be klaagde is overleden. De Staat zal de kosten van het proces dragen, aldus heeft de rechter besloten. De zitting van vanochtend de 65e duurde slechts tien minuten. De officier van Justitie, Soenarjo, leg de een attest over. waarin wordt ver klaard. dat Jungschlager is overleden aan een hersenbloeding. Soenarjo ver klaarde, dat hoewel volgens het Indo nesische recht een proces eindigt met de Dc schoonmaak-woede lieeft niet I die het thuis niet meer uit kunnen\ schilders een groots karwei: de alleen de huisvrouwen aangetast, houden omdat alles overhoop ligt. romp van de Nieuw-Amsterdam" maar ook de nijvere ambachtslieden In een Schiedams dok verrichten moet een fris verf je hebben. Oud -minister van Justitie, Fechner, op vrije roeten gesteld Hij ir as na de juni-opstand van 1953 weggezuiverd De Oostduitse ministerraad heeft een algemene amnestie afgekondigd, behal ve voor hen die wegens de ergste oorlogsmisdaden veroordeeld zijn. De amnestie heeft betrekking op 698 personen, die door Russische militaire en Oostduitse burgerlijke autoriteiten veroordeeld zijn. Slechts 52 personen zouden nog vastge houden worden, doeh hun vonnissen zouden nogmaals aan een diepgaand onder zoek onderworpen worden. Ook de voormalige Oostduitse minister x-an Justitie Max Fechner, die in 1953 bij een zuivering uit zijn ambt werd ontzet en ge vangen gezet, is begenadigd. Fechner is op vrije voeten gesteld. Bander „saboteerde" de levensmiddelenvoorziening Fechner werd 15 juli 1953 als minister ontslagen wegens .staatsvijandig optre den". Men vermoedde destijds dat hij was gezuiverd omdat hij, na de anti communistische woelingen in Oost- Duitsland van 17 juni 1953, in dagbladen had geschreven, dat geen arrestaties moesten worden verricht, zonder dat te voren een bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, dat arrestanten bin nen 48 uur voor een rechter behoorden te worden geleld en dat staken geen strafbaar feit is. Van Oostduitse officiële zijde is nim mer iets over een arrestatie, berechting of veroordelng van Fechner medege deeld. Hy werd als minister van Justitie opgevolgd door Hiide Benjamin, een zij ner scherpste critici, die deze functie nog steeds bekleedt. Paul Bander, die eveneens op vrye voeten is gesteld, was als staatssecreta ris werkzaam by het Oostduitse minis terie van Bevoorrading. Hy werd in ok tober 1952 wegens „onachtzaamheid" ge schorst. Eerst 14 juli 1954 werd bekend gemaakt dat hij. op grond van „sabote ring der Oostduitse levensmiddelenvoor ziening", tot zes jaar dwangarbeid was veroordeeld. John Jung naar ons land 30 dagen verlof John Jung, de zoon van de overle den Leon Jungschlager, is blijkens een mededeling van een woordvoerder der militaire autoriteiten in Washington op neg naar Nederland, ter bijwoning van dc begrafenis van zijn vader. Hij heeft 30 dagen verlof gekregen en is woensdag uit Maska vertrokken. Jung vliegt naar Maastricht. Ook de Deense zeelieden weer aan het v/erk De Deense zeeliedenbond heeft gister avond besloten op heden vrijdag, de staking te beëindigen. Vorige week vrij dag werd de staking onwettig verklaard door het Permanente hof van arbitrage, nadat, een week daarvoor het parlement een speciale anti-stakingswet had aan genomen Deze wet verklaarde de voor stellen tot loonsverhoging van een offi ciële bemiddelaar bindend voor een aantal industrieën. Paul Szillat, nu ook uit de gevangenis ontslagen, is de vroegere burgemeester van Rathenow, in de provincie Branden burg. Hy was een vooraanstaand Oost duitse Communist. Hy werd in 1951, op grond van „onregelmatigheden" by zyn ambtsuitoefening, gearresteerd. Russen verlieten „merkwaardig land" Maarschalk Boelganin en partijleider Kroesjtsjef zijn heden, vrijdagochtend om half tien in Londen verschenen voor ruim vierhonderd persvertegenwoordi gers. Deze perconferentie zou aanvanke lijk woensdag worden gehouden, doch zjj werd uitgesteld om de Sovjetrussische leiders meer gelegenheid te geven voor overleg met premier Eden. Toen zü het podium betraden werden zij met applaus begroet, dat zij glim lachend beantwoordden. Maarschalk Boelganin begon met het voorlezen van een verklaring, die zin voor zin in het Engels werd vertaald HU verklaarde dat de partijsecretaris en hy ..dit merkwaardige lar.d" verlieten, vervuld van vriendschappeiyke gevoelens voor het Britse volk en zijn regering .Als gevolg van ons verblijf hebben wij de overtuiging gekregen, dat het Britse volk geen oorlog wenst". „Met groot ge noegen zou hij het Sovjetrussische volk over hun bezoek vertellen, dat de gele genheid had geboden het persoonlijk contact met de Britse premier en andere Britse leiders te vernieuwen. Ernstige schade aan baksteenindustrie TENGEVOLGE VAN NACHTVORST De abnormale strenge nachtvorsten van de laatste weken hebben de bak steenindustrie in Noord-Limburg ern stige schade toegebracht. Sedert het begin van de campagne in de eerste dagen van april zijn honderdduizen den stenen, vooral in die bedrijven die in de openlucht drogen, bevroren en uit elkaar gevallen. Op verschei dene bedrijven ging de produktie van drie dagen in één nacht verloren. Mien spreekt in de baksteenindustrie reeds van een slecht voorjaar, dot de jaarproduktie waarschijnlijk nadelig zal beinvloeden. De bevroren stenen kun nen opnieuw m de klei worden ver werkt. zodat geen materiaal, maar wel de bestede productiekosten verloren gaan. Bovendien kampt, men over het algemeen toch reeds met een tekort aan personeel De drogende stenen zyn tegen 14 2 graden vorst wel bestand, maar tegen 5 4 6 graden helpt zelfs het afdekken van de loodsen niet meer. Men hoopt op een spoedige definitieve weers- verbetering, die verdere stagnatie in de campagne onmogeiyk zal maken. dood van beklaagde, het beter zou zijn, indien de rechter in dat geval een uit spraak zou doen, daar er praktische vragen zyn, zoals wie de kosten van het proces moet betalen. De rechter antwoordde hierop, gelijk gezegd, dat de staat de kosten voor zyn rekening zal nemen. Een getuige a charge, die ln de rechtszaal aanwezig was. zei tegen de rechter, dat dit niet eerlijk zou zijn tegenover het volk. Dezelfde getuige scheeuwde: „Vervolg haar", toen me vrouw Bouman mededeelde, dat zjj andere zaken moest behartigen. Zoals bekend treedt mevrouw Bouman ook op als verdedigster van Schmidt. Nieuwe burgem< ester van Katwijk Burgemeester H. Duiker van Pijnacker, die met ingang van 16 mei a.s. tot burgemeester van Katwijk is benoemd. Gisteren brachten wij reeds kort het bericht van deze benoeming, vandaag vindt U elders in dit blad het uitvoerig verslag van een onderhoud, dat wij met de nieuwe burgemeester van de vissersbadplaats mochten hebben

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1