LEIDSCH DAGBLAD IN LONDEN WERD ZO GOED ALS NIETS BEREIKT Felle brand in de Wassenaarse villa van Indiase ambassadeur WEERBERICHT Eerste Kamer aanvaardde grondwetswijziging de 95ste jaargang DONDERDAG 26 APRIL 1956 No. 28816 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Brits-Russisch overleg officieel geëindigd Maar de deur blijft open en elk stapje voorwaarts beter dan algehele stilstand (Van onze Londense correspondent.) Een half uur na middernacht zal in Londen het communiqué over de besprekingen tussen de Britse regering en de Sovjctrussischc leiders voor publikatie worden vrijgegeven. Dan volgt morgenochtend vroeg de pers conferentie. De besprekingen zijn gisteravond om 6 uur officieel geëindigd. Het communiqué zal in geen enkel opzicht van sensationele aard zijn. Er is zo goed als niets bereikt, maar, zoals altijd, blijft de deur open. De resultaten van het bezoek zijn uiterst mager. Op de belangrijke punten is er nauwelijks van vooruitgang sprake, maar elk stapje voorwaarts is beter dan algehele stilstand. Er was in elk geval een hartelijker stemming dan in Genève en er zijn in Londen ook meer details besproken. Er is iets. hoe miniem ook, bereikt op het gebied van nauwer cultureel contact en van toerisme. Ook de handelsbetrekkingen schijnen iets meer perspectief te openen. Het maakte een goede indruk, dat Kroesjtsjef heeft gezegd, dat een ruil van Russische krab en Britse haring niet voldoende is. Over het export-verbod van goederen van strategische waarde, dat de Verenigde Staten zoveel mogelijk gehandhaafd wenst te zien, zou Eden tijdens de conferentie persoonlijk Washington hebben geraadpleegd. Trouwens de Amerikaanse regering ontving elke dag een gedetailleerd rapport over de besprekingen in Londen. eventuele latere vooruitgang. Maar het blijft een slakkengang. Wat "t Midden-Oosten betreft, wordt hier opgemerkt, dat de Russen als resultaat van de besprekingen in Londen in de toe. komst waarschijnlijk voorzichtiger in dat gebied zullen optreden dan tot nu toe, al hebben zij zich tot niets verplicht. Er is geen enkele belofte, dat de communis tische wapenstroom naar Egypte zal op houden te vloeien. Het bezoek van de Russen betekent geenszins dat de koude oorlog, de atoom-bewapening en de Sov. jetrussische plannen voor economische penetratie zullen worden stopgezet. Maar Kroesjtsjef is vol vertrouwen, dat de Sovjet-Unie haar doeleinden zonder oor log zal bereiken Kroesjtsjef heeft in En. geland gezegd, dat de industrieën van het Sovjet-bloc vast en zeker zullen Meer wederzijds begrip inzake hef' Midden-Oosten Wat het Midden-Oosten betreft is er geen sprake van een overeenkomst, maar blijkbaar wel van beter wederzijds be grip. Wat dit precies betekent, zal moe ten worden afgewacht. Mogelijk is de Britse regering bereid het recht van de Sovjet-Unie te erkennert, om via de Ver. enigde Naties deel te nemen aan pogin gen om een conflict tussen Egypte en Israël te voorkomen. Het spreekt van zelf, dat men in Londen de eerlijkheid van de Sovjetrussische bedoelingen zeer in twijfel trekt, na him inmenging in Egypte en in andere Arabische landen en hun agitatie tegen het Verdrag van Bagdad. Bovendien vraagt men zich af. I of de Russen zich niet door een veto in de Veiligheidsraad zullen laten gelden, als de toestand werkelijk kritiek wordt. Boelganin en Kroesjtsjef hadden reeds gezegd, dat deze conferentie maar een eerste stap was. vandaar dat besloten j schijnt te zijn vaker top-gesprekken tus. sen belde regeringen te voeren. Nieuwe top-conferentie Een nieuwe top-conferentie tussen En geland, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Frankrijk en zelfs ook China, schijnt in het vooruitzicht gesteld te zijn. Tenslotte zal men doorgaan voorberei dingen te treffen voor inkrimping van de conventionele bewapening. Leden van de Britse regering hebben de afgelopen week herhaaldelijk verklaard, dat het contact met de Ru«son waardevol was Dit schijnt meer te zijn dan een diplo matieke beleefdheid. De lange onderlinge gesprekken, al hebben z(j weinig onmid dellijk resultaat opgeleverd, schijnen in elk geval de weg te hebben gebaand voor Grondige zuivering' in Polen op handen De politieke eommentator van Radio- Warschau heeft woensdag medegedeeld, dat Polen „eerst aan het begin van een uitgebreide en grondige zuivering" staat. Men meent in Warschau, dat de maatregelen, die tegen functionarissen van de staatsveiligheidsdienst cn justi tiële gezagsdragers genomen zqn, slechts een eerste stap zijn en dat thans andere delen van het staatsapparaat aan de beurt zijn. Men verwacht, dat in de komende zitting van het Poolse parlement zal blijken wie thans aan de beurt Is om het veld te ruimen, en wan neer. De Tsjechische minister van Defensie, generaal Cepicka, is van zijn functie ontheven, aldus is woensdag avond officieel te Praag bekendge maakt. Als zijn opvolger is benoemd ..kolonel-generaal" Bohumir Lomsky. tot dusverre eerste plaatsvervangende minister van defensie. Generaal Cepicka is revens geroyeerd als lid van het Politbureau (politiek bureau) van de Tsjechische communis tische party en ontheven van zijn functie van eerste plaatsvervangende premier, aldus de verklaring. Volgens Radio-Praag is hij van zijn functies ontheven vanwege „tekortko mingen in het vervullen van zijn rege ringsplichten" Cepicka is de 45-jarige schoonzoon van de eerste communisti sche president van Tsjecho-Slowakije, wijlen Klement Gottwald. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 APRIL. Zon op: 5 20 uur; onder: 20.00 uur. Maan op: 22.59 uur; onder: 6.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 17.02 u. t nummer bestaat alt 16 pagina's triomferen. Boelganin zag er tijdens de conferentie erg zenuwachtig uit, zijn ge zondheid laat veel te wensen over. En zijn dokters schreven hem in Londer. pillen voor, die hij voor de conferenties innam. Slot op pag. 2 Provincie „West-lrian" BESLUIT VAN INDONESISCH KABINET Het Indonesische kabinet heeft be sloten een provincie ..West-Iriaan" in te stellen. Met deze beslissing geeft de re gering uitvoerlne aan het tweede punt van haar programma De residentie van West-Irlan zal ge scheiden worden van de Molukken waartoe zij tot dusver administratief behoorde. Een ad hoc-commissie. waar in zitting hebben de eerste vice-premier. Mohammed Roem. de minister van Binnenlandse Zaken. Soenarjo en de minister v Staat. Roesll Abdoel Wahid, heeft tot taak een wetsontwerp betref fende de vorming van de provincie West-lrian binnen een week aan hetka- binet voor te leggen, aldus de minister van Voorlichting. Soedibjo. De Eerste Kamer heeft z.h.s de grond wetswijziging aanvaard. De wijzigingen hebben betrekking op: 1. Uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer tot 150 leden; 2. Uitbreiding van het aantal leden van de Eerste Kamer tot 75 leden; 3. Wijziging van enige bepalingen be treffende de provinciën: 4. Regeling van het toezicht op de ge meenten in nieuw ingepolderde nog niet provinciaal ingedeelde gebieden; 5. Bepalingen omtrent schadeloosstel ling, kosten en pensioen voor leden van de Tweede Kamer; 6. Kostenvergoeding voor leden van de Eerste Kamer; 7. Een wijziging van de aanduiding der krijgsmacht in de grondwet (art 90 en 195). Zijn de voorstellen eenmaal wet ge worden, dan moeten de beide Kamers warden ontbonden en hebben nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats. De leden van de Eerste Kamer worden gekozen door de leden van de Provinciale Staten, welke colleges echter niet ontbonden kunnen worden. Wel wordt de Eerste Kamer opnieuw samen gesteld maar dit geschiedt dus door de Provinciale Staten in hun huidige sa menstelling. 8 mei is de dag van de kandidaat stelling voor de Tweede Kamer. De Kroon zal gelijk gemeld vermoe delijk woensdag 13 juni aanwijzen voor het houden van de verkiezing. nieuw te vormen Eerste Kamer de grondwetswijzigingen in tweede lezing zal hebben goedgekeurd en deze wyzi- gingen plechtig zullen zijn afgekondigd, I zal de Tweede Kamer uit de kandida- J tenlijsten en volgens de uitslag der ver- kiezingen worden uitgebreid tot 150. 1 vinciele Staten moeten plaats vinden. Of deze uitbreidingen op de derde dinsdag in september de dag der opening van de zitting, reeds een feit zal zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. Dit jaar zullen naar raming rond 6,1 miljoen kiezers voor de Tweede Ka mer in het geweer komen.. De vorige keer, in 1954, bedroeg dit getal 5.921.197. als deze nieuwe kamer benevens de tot 45. Nog twee mandaten van Poujadisten ongeldig De Franse Nationale Vergadering heeft woensdag twee Poujadistlsche af gevaardigden van hun zetel vervallen verklaard wegens onregelmatigheden bij de verkiezingen. Door het ongeldig verklaren van man daten zijn nu reeds zeven van de 52 Poujadistische afgevaardigden in de Na tionale Vergadering hun zetel kwijt geraakt. Hun aantal is dus verminderd Prms Bernhard n as gistermiddag meester nir. F. M. .4. Schokking van gast aan een lunchbijecnkomst van Den Haag. de Amerikaanse ambas- de American Association in Den sadeur H. Freeman Matthews en Haag. Van links naar rechts burge- Prins Bernhard tijdens diens rede. K.P.M. - directie ondervraagd over rondschrijven aan personeel Publikatie verwekte grote opschudding De president-directeur en de directeuren van de KPM zijn woensdag en van daag ondervraagd door de Indonesische Procureur-Generaal Soeprapto. naar aanleiding van een rondschrijven, dat zij na de dood van de heer Jungschlk- ger hehben verspreid onder het persone el van de KPM. In dit rondschrijven verklaarden de president-directeur, de heer De Koe. en de directeuren J. P. F. de Geus. D. J. Pronk van Hoogeveen en J. W. Brand, dat zij ten zeerste betreurden, dat de absolute onsehuid van Jungschlager niet door een uitspraak van de rechter is kunnen worden bevestigd. Urenlange strijd van brandweren Uiteindelijk niet veertien stralen geblust (Van onze Haagse redactie). Gisteravond omstreeks negen uur brak brand uit in de ambtswoning van de ambassadeur van India, een buitengoed gelegen aan de Backershagenlaan 19 te Wassenaar. De vlammen grepen schielijk om zich heen. Men slaagde er in het gebouw te verlaten. De eerste en tweede etage brandde geheel uit. de par terre liep ernstgie waterschade op. Slechts een deel van de kostbare inboedel kon worden gered. Zowel de Wassenaarse als de Haagse brandweer rukten met groot materiaal uit. Het gezin van de ambassadeur had Juist de maaltijd genuttigd toen men brand rook. De brand werd ontdekt door de echtgenote van de ambassadeur, me vrouw Kapur, die zich naar een gebeds kamer op de tweede verdieping wilde begeven. Zij zag de rookwolken komen uit een kamer van een der bedienden. In een schakelkast op de zolderverdie ping moet de brand, welke snel om zich heen greep, ontstaan zijn. Mevrouw alarmeerde de brandweer, die onmid dellijk verscheen. Ook de Haagse brand weer rukte met groot materiaal uit. Zij was door de Wassenaarse brandweer, omdat het hier een felle uitslaande brand betrof ter assistentie geroepen. Men was reeds onmiddellijk begonnen met een deel van het meubilair naar buiten te dragen. De jongste zoon van de ambassadeur werd in een woning in de omgeving ondergebracht. Later vond het gezin welwillend onderdak bij de gezant van Iran, die in de onmiddel lijke omgeving zijn residentie heeft. Snel grepen de vlammen om zich heen. „Meyland" is een hecht doortimmerd huis. met veel houtwerk in de kap met veel kapelletjes en koekoeken. Vele vertrekken waren goed door stookt en droog. Dit alles werkte een snel om zich heen grijpen van de brand in de hand. Het merkwaardige was, dat men bij deze brand wel een laaiende vuurzee zag woeden in de vertrekken, doch dat de vlammen slechts moeizaam naar buiten lekten. Een en ander vond zijn oorzaak in het dak. dat met rode leisteen is be dekt. Dit belemmerde eveneens een stevige aanpak van het vuur. Op een van de grote landgoederen, omgeven door een fraai park. „Mey land" geheten, heeft de ambassadeur van India Zijne Excellentie B. Napur sedert een jaar zijn intrek genomen. Het buiten gelegen aan de Backersha genlaan. is een van de mooiste in deze prachtige omgeving Het is een fors. uit baksteen opgetrokken huis. met een gToot middengedeelte en twee ruime zij vleugels. Slot op pag. 2 In het rondschrijven zegt de directie dat zij altijd de nagedachtenis aan Jungschlagers integriteit cn bekwaam heid in ere zullen houden. Het rond schrijven Is in enkele Indonesische bla- Amerikaanse soldaat in oud fort bij Verdun omgekomen Reddingsploegen hebben donderdag het lijk gevonden van een Amerikaanse soldaat, Gerald Dunnigan, die zaterdag in een onderaards fort nabij Verdun verdween. Het lag op de bodem van een luchtverversingskoker, op een diep te van 25 meter. Dunnigan moet onmid dellijk zijn overleden. De Amerikaan verdween, toen hij in een oude droge gracht hep. tijdens een bezoek met zijn vrouw aan het slag veld van de eerste wereldoorlog. Vier honderd Amerikaanse en Franse mi litairen namen deel aan het zoeken in het netwerk van tunnels en kokers van den gepubliceerd en heeft grote op schudding veroorzaakt Het nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" beschuldigt vandaag de di rectie van de KPM zich te hebben ge mengd in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië en de Islamiti sche „Doeta Masjarakat" dringt er bij de Indonesische regering op aan krach tige maatregelen tegen de KPM te trefferr De Procureur-Generaal heeft inmid dels geweigerd mede te delen, of tot vervolging van de KPM-directie zal worden overgegaan. Dr. W. P. Berghuis voorzitter A.R.-Partij Burgemeester van Kampen Tijdens de gisteren in Utrecht ge houden Deputatenvergadering van de A.-R. partij is dr. W. P. Berghuis .bur gemeester van Kampen, benoemd tot voorzitter van het Centraal Comité der A.-R. Partij. De nieuwe leider van de A-.R. Party in Nederland werd op 25 april 1911 te Oosterend iFr.) geboren. Na een gym- het verlaten fort, dat door militairen nasiale opleiding te Winschoten stu- in de eerste wereldoorlog is gebruikt en het laatst door verzetsstrijders in jongste wereldkryg. Schilderijen-galerij van oud-voorzitters der Tweede Kamer Sierk Schroder schilderde nir. v. Schaik (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren het schilderij onthuld van nir. J. R. H. van Schaik, oud-voorzitter van de Tweede Kamer. Op initiatief van de heer Welter is het de bedoeling, dat alle oud-voorzitters van de Tweede Ki'r-er sinds 1814. bun ecs-hilderd Gisteren werd aan de Tweede mr. J. R. H. van Schaik. Van links j oud-voorzitter mr. Van Schaik en de Kamer een schilderij aangeboden naar rechts mr. L. G. Kortenhorst, schilder van het portret, dg lieer van de oud-vaorzitlervan de Kamer. de huidige voorzitter van de Kamer, i Sterk Schroder. portret in de Kaïner krijgen. Er be staan verscheidene geschilderde por tretten, doch er ontstaat ccn gaping omstreeks 1850 omdat het toen mode werd een fotografie te laten maken. Omstreeks 1880 kwam echter het schilderij alweer in zwang. Dr L. G. Kortenhorst. de voorzitter van de Tweede Kamer, memoreerde dat mr. Van Schaik de recordhouder is van de Kamervoorzitters want hij heeft die functie 15 Jaren bekleed. Het schilderij van Sierk Schroder (waarvoor slechts vier vur is geposeerd) vond hij zeer geslaagd, omdat het mr. Van Schaik zo goed typeert, als een rustige, bezadigde, ingetogen diep nadenkende Staatsman, wiens saamgeknepen lippen zijn voor zichtigheid kenmerken. Terloops merkte de heer Kortenhorst op. dat er nog 15 oud-Kamerleden in leven zijn. die de leeftijd van 80 jaar hebben overschre den. „zodat het Kamerlidmaatschap wel heel gezond schynt te zijn'" Mr Van Schaik. die bij de onthulling aanwezig was. haalde herinneringen op uit de goede oude tij 1. Hij was in 1917 in de Kamer gekomen als afgevaar digde van het district Rheden en he verheugde hem prof Oud aanwezig te zien thans nog het enige Kamerlid die onder het districtenstelsel is gekozen. Hij vond ook gelegenheid dank te bren gen aan de tegenwoordige Kamervoor zitter. dr. Kortenhorst, voor de vroeger ondervonden steun wanneer er een minister nog niet aanwezig was en hij de vergadering toch niet wilde schorsen omdat het dan zo in de gaten zou lopen dat de minister te iaat was. Dan was de heer Kortenhorst altijd bereid zich in het uebat te mengen en vijf minuten of een kwartier of langer te spreken, ook als hij van het onderwerp helemaal geen verstand had Dankbaar was de heer Van Schaik voor het gebaar zijn geschilderd por tret in de Kamer een plaats te willen geven en gaarne -rkende hij dat hij in zijn hele lever och altijd het liefst in de Kamer t-' --werkt. deerde hij vanaf 1929 rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1933 deed hij hier zijn doctoraal exa men en in 1947 promoveerde hij op het proefschrift ..Het rechtskarakter van de a mbtenarenverhouding". Na eerst werkzaam geweest te zyn als ambtenaar ter Provinciale Griffie te Groningen, werd hij in 1939 benoemd tot burgemeester van Smilde (DrIn november 1941 legde hij deze functie neer Hij vertoefde van 1942 tot 1944 in het gijzelaarskamp St -Michelsgestel Na de bevryding hervatte dr. Berghuis zijn functie als burgemeseter van Smilce. Sinds 1952 is dr Berghuis burgemeester d" vemeente Kampen Dr. \V. P. Berghuis, de nieuwe voorzitter van de A.R. Partij. De nieuw benoemde voorzitter maakt reed6 deel uit van het College van Ad vies van de A -R. Partij en is voorts lid van het hoofdbestuur van de beweging van Europese Federalisten en lid van de politieke commissie van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging. Tot tweede voorzitter werden gekozen nir A B Rec«jes da heer J Smal-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1