WOENSDAG 25 APRIL STADSNIEUWS MET DE AVRO NAAR APELDOORN De afdeling Lelden en omstreken van de Avro zal op Hemelvaartsdag een be zoek brengen aan het in Berg en Bos te Apeldoorn te organiseren Avro-feest, waaraan niet minder dan 8 orkesten en tal van bekende radio-artiesten zul len medewerken. EX AAIENS M. O. TEKENEN. Prof. dr. H. vam de Waal alhier is be noemd tot voorzitter van de staatscom missies welke in 1956 is belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte M.O. in het hand- en recht lijnig tekenen. Tot onder-voorzitter dezer commissie werd benoemd de heer B. Th. de Heij, tot 2de secretaris de heer A. J. M. Lan ders en tot lid de heer W. J. Rozendaal. De laatstgenoemde drie wonen allen te Wassenaar. OEOSTOEEST Mr. dr. M. S. Koster overleden Bekleedde vele functies in Indië In de ouderdom van 89 jaar is in Oegstgeest overleden mr, dr. Marinus Simon Koster, die vooral in het toen malige Nederlandsch-Indië vooraan staande posities heeft bekleed. De heer Koster werd in 1867 te Utrecht geboren als zoon van een hoog leraar. Hii studeerde te Utrecht en pro moveerde in 1890 op een proefschrift getiteld „Een paar rechtsvragen be treffende order- en toonderpapier". Na een jaar advocaat te zijn geweest in Utrecht, zette de overledene zijn studie in Leiden voort. Van 1892 tot 1903 was hij werkzaam ln Indië als substituut officier van Justitie te Batavia en land raadvoorzitter in Garoel en Blitar. Voorts was hü docent aan de school voor inlandse ambtenaren te Bandoeng, waar hy rechtswetenschappen doceer de. Na zijn verlof in Nederland werd de overledene benoemd tot gouverne- ments-secretaris. In 1908 volgde zijn be noeming tot directeur van het depar tement van onderwijs, eredienst en nij verheid. In 1912 werd hij lid van de Raad van Indië. In Nederland teruggekeerd werd heer Koster met ingang van 1 december 1915 benoemd tot burgemeester van Hilversum. Zijn benoeming tot secre taris-generaal van koloniën volgde ir üj922. In 1929 ging de heer Koster met pensioen. De overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en com- deur in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis heeft heden in alle stilte plaata gehad. Waar zal de ballon landen? Om de „Coupe van Naarden" De grote ballon „Jules Verne", die op Koninginnedag in Oegstgeest zal opstijgen, zal meedoen aan de wed strijd „De Coupe van Naarden". Deze trofee wordt dit jaar voor het eerst beschikbaar gesteld en zal, daar het een wlsselprjjs Is, om de twee jaar ver diend moeten worden. Er gaan op die dag vijf ballons de lucht in, die mee dingen naar de prijs. Deze wedstrijd: onderscheidt zich van andere wedstrijen door twee dingen: in de eerste plaats is het nog vroeg in het jaar en ten tweede wordt gewoonlijk op gestegen in één plaats, teneinde de deel nemers aan de wedstrijd gelijke kansen te geven. Het wedstrijdelement zit hier in, dat de ballonoommandanten zoveel mogelijk tussenlandingen moeten maken in de plaatsen, waarvan de naam begint met een van de letters van Naarden. Of het mogelijk zal zijn tussenlandingen te maken hangt af van vele factoren, zo vertelde de heer Boesman gisteren op een persconferentie. De windkracht speelt een belangrijke rol, want als er een krachtige wind staat is het onmogelijk een tussenlanding te maken. Men heeft echter goede hoop dat het maken van landingen mogelijk zal zijn na 6 uur nam., omdat dan de wind meestal gaat liggen. Voor de ballon die te Oegstgeest opstijgt zit er natuurlijk het risico van de windrichting aan: by oostenwind drijft de ballon naar zee en zal men ge dwongen zijn te landen aan het strand. De Oranjevereniging zal een good will boodschap meegeven aan de bal- lnncommandant voor de burgemeester van die plaats, waar de ballon uitein delijk zal landen. Deze good-will bood- schip is de voortzetting van een eeu wenoude traditie, die overal zeer ge waardeerd wordt. De ballon zal opstijgen op het terrein van Engegeest, en daarbij heeft men de volledige medewerking van de directie voor gekregen. Op de scholen wordt deze week ook aandacht besteed aan de bal lonvaart. Een onzer redacteuren zal de tocht in de ballon meemaken en de volgende dag een verslag van zijn belevenissen geven. De stichting Oud-Poelgeest houdt in samenwerking met de Oecumenische Jeugdraad in Nederland op 5 en 6 mei een jongerenweekend getiteld: ,De E.G KjS. als daad van bevrijde volken". Dit onderwerp zal worden ingeleid door J. van den Eede, hoofd van de afdeling commissie van de hoge autoriteit der EO.K.S. „Wat wordt Europa zonder ons en wat wij zonder Europa?" is een in leiding, die mr. A. W. Kist op de tweede dag van de bijeenkomst zal houden. Programma voor Koninginnedag Heden verscheen het programma boekje van de Oranjevereniging met betrekking tot de viering van Konin ginnedag en de herdenkingen. Ook dit keer kunnen we de O.V. weer een compliment maken over de keurige BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Hendrik Jan. zn. van H. van Oosten en H. Teske; Anja, dr. van G. de Rulj- ter en A. S. Koelewijn; Daniel, zn. van N. Kootmans en H. C. Bpdlng; Jacobus, zn. van J. oetemelk en J. de Mol; Hen- dTlkus Johannes, zn. van C. H. Zltter en S. H. van der Heijden. OVERLEDEN. A. Veenma. man. 70 Jr.; E. van Faas- oen. wed. van Dekker, 78 Jr.; P. Ruwaard man, 76 Jr. FEESTELIJK AIARKTTERREIN De feestelijkheden nemen een aan vang op vrijdag 27 april met de opening van het feestelijk marktterrein in het Wilhelminapark hetwelk ook zaterdag 28 en maandag 30 april geopend zal zijn. Zaterdavond vindt een lampion optocht plaats, waaraan muzikale me dewerking wordt verleend door de Har monie „Triumph" en „Concordia" uit Leiden welk laatstgenoemde gezelschap de deelnemers aan deze optocht afhaalt uit Buitenlust. KONINGINNEDAG De feestdag zelve wordt ingezet, met carillonbespeling vanuit de raadhuis toren. In aansluiting daarop de aubade door de schooljeugd voor het raadhuis. Het tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen" maakt daarna een rondgang door de gemeente. Voor de leerlingen der hoogste klasseri vinden twee kinder voorstellingen plaats in de recreatiezaal van Endegeest. Het is dit keer een jeugdcabaret, verzorgd door het gezel schap Geraldtai. KINDEROPTOCHT Een zeer geliefd programma-onder deel is de gekostumeerde optocht, waar aan alle leerlingen der kleuter- en lage re scholen deelnemen. De commissie van voorbereiding heeft bijzondere aan dacht aan deze optocht besteed. Ver wacht mag worden dat deze optocht, welke om half elf van de Hofdijk ver trekt grote belangstelling zal trekken. De Oegstgeester Middenstand heeft een ballon-actie ondernomen en schrijft een wedstrijd uit Gevraagd wordt wel ke hoogte de ballon zal bereiken en welke afstand ze aflegt. De uitslag van de wedstrijd wordt op 5 mei in de eta lages bekendgemaakt. A VONDPRO GR A AIM A Des avonds komt Werkmans Wils kracht naar Oegstgeest voor het hou den van een muzikale ommegang, het geven van een concert en het verlenen van medewerking aan een groot vreug devuur, dat oplaaien zal op een terrein aan de Laan van Oud-Poelgeest, LUCHTVAARTSHOW Het hoogtepunt van de feestviering is ongetwijfeld de luchtvaartshow, welke gehouden wordt op het sportterrein aan de Endegeesterstraatweg. De O.V. heeft hiermede ongetwijfeld een goede' greep gedaan, daar de interesse by oud en jong voor de ballonopstijging zeer groot is. Het ligt in de bedoeling, dat ook in andere plaatsen van ons land ballons zullen opstijgen en dat gestreden zal worden om die „Coupe van Naarden". Tijdens het vullen van de ballon wor den volksspelen gehouden, O.G.A.V. zal demonstreren terwyl tevens getoond wordt wat bereikt kan worden met lijn bestuurde modelvliegtuigen. Voordat de ballon opstijgt om circa vier uur heb ben er enkele kabelopstijgingen plaats. Op de herdenkingsplechtigheden wel ke plaats hebben op 4 mei en 13 mei komen wij nader terug. Ver. Wijkverpleging DIT JAAR 40-JARIG BESTAAN. In het Wykgebouw van de Ver eniging Wijkverpleging voor alle gezindten werd de jaarlijkse leden vergadering gehouden, waarin de presidente, mevr. van den Bos— Buurman, mededeelde, dat de ver eniging dit jaar haar 40-jarig be staan viert. Uit de terugblik over deze periode bleek hoezeer de omstandigheden zijn veranderd en welk een omvang het werk gekregen heeft. Zij herdacht in het bijzonder mevr. van Egmond, die tot kort voor haar overlijden met zo veel toewijding 34 jaar haar bestuurs functie had vervuld. De enige thans nog in leven zynde oprichtster is mevr. van Riessen, thans te Zeist woonachtig. Welk een omvang het werk der vereniging kreeg bleek om. uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. de Visser, die na hulde gebracht te hebben aan de beide wijk zusters voor hun grote plichtsbetrach ting, mededeelde dat bij 184 patiënten in het afgelopen jaar 5584 bezoeken waren afgelegd. In het- wijkgebouw werd 330 maal een patiënt geholpen. De laatste hulp aan overleden werd 37 maal verleend. Wat de tuberculose bestrijding betreft bleek, dat 21 gezin nen met 21 patiënten onder toezicht waren. Het aantal zittingen van het consultatiebureau voor zuigelingen onder de bekwame leiding van dokter Eltzbacher bedroeg 50, het aantal con sulten 845. Ook ten aanzien van de kleuterzorg werd belangrijk werk ver richt, speciaal t.a.v. de kleutertand- verzorging. De vereniging mag zich verheugen in een gestadige uitbreiding van het ledental. Het aantal ingeschre venen aan het eind van het jaar be droeg 1662. De penningmeester de heer W. J. de Tombe, gaf een financieel overzicht, waaruit bleek dat het afgelopen jaar afgesloten werd met een batig saldo vaii f 1507.—. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de heren Hagens en Sentel. De heer Hins trad als bestuurslid af. In deze vacature zal niet worden voor zien. Mevr. J. van Egmondvan den Berg werd als nieuw bestuurslid geko zen. Mevrouw Blok alsmede de heer Jac. de Visser werden na hun periodiek aftreden herkozen. Daar de statuten opnieuw Konink lijke goedkeuring behoeven werd be sloten van de gelegenheid gebruik te maken de naam der vereniging te wijzigen. Zij zal voortaan heten: De Zuid-Hollandsche Ver. „Het Groene Kruis" afd. Oegstgeest. WARMOND SCHOOR STEENBRANDJE Gistermorgen brak bij de heer P .van Leeuwen, wonende in het Oosteinde te Warmond, een flinke schoorsteenbrand uit. De Warmondse brandlweer werd di rect gealarmeerd en was spoedig bij de brand aanwezig. Emg blussingswerk was echter niet nodig; het euvel kon door het ragen van de schoorsteen verholpen worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willemtna, dr. van G. Tulp en M. L. Kappers; Elisabeth G. A. M.. dr. van J. A. Splerlngs en L. M. Janssen; Irma M.. dr. van W. Koll en G. van Dutjn; Wilhelmus F. A., zn. van W. van Egmond en J. A. M. v .d. Vaart. MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 23 april. De Boskoopse bloemenveiling. Rozen, gr.bloemig 20 st.: Duisburg le srt 3.404.00, ld. 2e srt 2.20 2.80, gemengde rozen 1.90, Babyrozen 10 xLucle 901.50, diversen per ken 1.502.70, Forsytlatakken 751.40, Lathy rus ln kleuren 951.10, Diversen per tak: Rododendron 2333, Pink Pearl 4067. Magnollaknoppen roze bloem 1516, Ster kers Hlzakura le srt 851.20, idem 2e srt 38—60, Forsytia 2140. goede soorten brachten nog ïyke prys op. Gladiolen. Acca Laurentla 6/8 0.85, 4/6 0.60, 3/4 0.10, Alfred Nobel 1.30 0 60 Allard Pierson 0.80 American Express 0 80 0.60 Dr. Fleming 0.90 Gen. Eisenhower 0.80 0.50 0.14, Hol lands Glory 0.40 Java0.14, Joh. Strauss 0.75 0.55 0.16. Leeuwen horst 0.90 0.60 0.20, Mansoer 0.90 0.60 0.18. Mark's Memory 0.80 0.55 Memo rial Day 0.65 0.45 0.18, Nieuw Europa 1.20 0.50 0 12, Polynealë 0.50 Puccini 0.80 0.50 0 14. Red Fox 0.65, 0.20. Sil houet 0.25 0.20 Spie and Span 1.0.40, Topscore 0.50 Vanguard 0.60 0.20. KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 april. Groenteveiling: Waspeen A 2544, idem B 38—45, witlof I 40—59, Idem II 22—44. kroten 67. RIJNSBURG. 24 april. Groenteveiling. Rode kool 714, kroten 514, waspeen A 1251, waspeen B 2550, per kilo; radijs 16—18 per bos. RIJNSBURG, 24 april. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Bonanza 8580. v. d. Eerden 6575, Copland 5570, Hlllegarde 5060. Krelage 5055, Prunus 70100, Camptlre 7080. Due Suprem. 7075, Cansas 6075, Red Champion 120140. Sunshine 12D—145, Edith Eddy 5060, Piccadilly 5565. Livingstone 6580. Rij zende Zon 60—70, W. M. Pitt 70—85, Kor- niforus 6075, Barblgon 7080, Joh. Gay 6590. Zimmerman 7085, Pandlon 60 70, Jo Warnaar 5565, Sultan 7080, alles per bos. NarcissenFortuna 150 180, Rembrandt 140160, Golden Harvest 130—150, Covent Garden 120—140, King Alfred 140—170, Bicelor 150—180 per 100. Anemonen 230400 per 100. WOERDEN, 25 april. Kaasmarkt. Aangevoerd 6 partijen. Notering 2.052.07. Handel kalm. Ondertrouwd: A. W. Coert, 29 Jr. ei V. M. Morgan. 25 Jr.: J. C. Rewijk, 26 Ji en J. J. van Egmond. 22 Jr.; H. D. G. M Sercu, 25 Jr. en ^T. M. de Greef, 26 Jr. Warmonds raad nam nog geen besluit inzake vuilnisauto Komst ooievaars stemde tot vreugde! Onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond voor een openbare vergadering byeen. Afwezig was met bericht van verhin dering, de heer A. A. Schepers (VVD). Bij de ingekomen stukken was een verzoekschrift van de stichting Katho lieke gezinszorg en gezinshulp om toe kenning van subsidie ingaande 1 maart 1956 .Besloten werd' aan dit verzoek te voldoen. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan had de voorzitter een extra-agendapunt betreffende aan sluiting op het lichtnet van de woning van de heer A. M. Beugelsdiyk Deze aanleg zou f 301.50 kosten, tenzy de heer Reugelsdyk een afname van elektrici teit voor 10 jaar kon garanderen dan zouden de kosten slechts zes jaar huur Wat onze kinderen graag lezen Ouderavond openbare school Oegstgeest In het gymnastieklokaal van de openbare school werd gisteravond een uit stekend geslaagde ouderavond gehouden, welke was georganiseerd door de Oudercommissie dezer school. De talrijke aanwezigen werden verwelkomd door de voorzitter prof. dr. J. Dankinefjer. Nadat enkele jongens en meisjes uit de hogere klassen op soms verbluffende wijze enkele korte verhalen hadden ge declameerd, stelde de voorzitter enige zakelijke punten aan de órde o.m. de verkiezing van een nieuw commissielid omdat mevr. Keuning afscheid nam. Benoemd werd mevr Hugenholtz. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat deze oudercommissie er financieel goed voorstaat en er be- langryk werk ten behoeve der school werd verricht. Het batig saldo bedraagt thans f. 855. Besloten werd dit jaar een sportdag te houden Wethouder dr. K. Simon Thomas maakte melding van het benoemen van een hoofd voor de tweede openbare school, waarin begonnen wordt met het onderwijs voor dé drie laagste klassen op 1 september a.s. Onder leiding van de gymnastiek leraar hebben de meisjes en jongens enkele eenvoudige, doch correct uitge voerde gymnastiekoefeningen laten zien. Vooral het spectaculaire bodem- turnen der jongens oogstte veel applaus. Na de pauze sprak dc heer D. L. Daalder, directeur ener Middelbare Meisjesschool over het onderwerp: „Wat kinderen graag lezen en wat zij mogen lezen". Op boeiende en geestige wijze heeft deze ervaren pedagoog verteld wat kin deren graag lezen en hij baseerde zich daarbij op een onderzoek dat destijds was ingesteld door Charlotte Bükler onder 8Ö00 jongens en meisjes. Gebleken is dat jongens geen meisjesboeken lezen wel dat meisjes jongensboeken lezen. Men moet het kind bewust maken van verschillende normen en het leren daarnaar te handelen. Het kinderboek valt onder deze normen. Het sprookje oefent de grootste aantrekkingskracht voornamelijk omdat het aansluit bij de verteltrant van de kleuter. Na het sprookje volgen het z.g. Robinson-ver- haal, de avonturenverhalen, de kunst werken en ten slotte de populair we tenschappelijke werken. Interessant was hetgeen spr. opmerk te over de jongens van 1314 jaar, die zeer lastig zijn, hetgeen overigens een normaal verschijnsel is, en de gezagskwestie op de voorgrond stellen. Ze hebben niemand tegen wie ze op zien, zijn feitelijk revolutionair In gesteld en gaan dan steun zoeken bij elkaar, waarvan soms bende-vorming het gevolg Is. Deze jongens die zich evenwel in een georganiseerde maat schappij kunnen uitleven zoeken in het boek hun helden. Wat de jeugd nog leest? Eerste eis is dat de lectuur in overeenstemming is met de mentaliteit van een bepaalde leeftijd. Het boek moet geschreven zijn door een eerlijk mens. Aan zedelijke normen moet streng worden vastgehou den. evenwel zonder bepaalde nadruk kelijkheid. Deze interessante causerie werd met een krachtig applaus beloond. voor de meermeters kabel bedragen. De heer Beugelsdijk wilde van zijn kant in deze weer garantie van de ge meente en de raad verklaarde zich ak koord met deze garantie. Uit een voorstel van B. en W. tot het benoemen van twee gemeentelijke lijk schouwers werden bij stemming aange wezen dokter H. A. G. M. Walenkamp en dokter J. Venker. In verband met het te zijner tijd door trekken van de Julianastraat tot de He renweg ging de raad akkoord met de ruiling van grond met de heer Th. J Leenen, alhier, en voorts tot het aan vaarden van grond om niet ten behoeve van deze doortrekking. ROLTROMMELAUTO l de reeds veelbesproken van een roltrommelauto Hierna kwi aanschaffing ter tafel. Het voorstel van B. en W. was om tot aankoop van deze roltrommelauto over te gaan. Het kostenoverzicht gaf een aanschaffingsprijs van f 35.208.—, ter wyl er voorts per jaar ongeveer f 6000. exploitatiekosten zullen zijn. De financiële commissie kon met deze aanschaffing akkoord gaan indien er voldoende dekkingsmiddelen zijn voor deze jaarlijkse exploitatiekosten. De voorzitter antwoordde hierop dat ook hiervoor een verhoogde uitkering is gevraagd uit het 'gemeentefonds. Voorts was er nog een bereidheid tot samenwerking met de gemeente Oegst geest echter onder voorwaarde d'at ook voor Warmond het uniforme beladings systeem zou worden toegepast. Dit heeft tot gevolg dat de in deze gemeente in gebruik zijnde vuilnisemmers vervan- Raadsstukken in Voorschoten De gemeenteraad komt vrijdag 27 april 's avonds om 8 uur m vergadering bijeen. Van de belangrijkste punten geven wij hier een korte weergave: B. en W. hebben op verzoek van een der raadsleden on dei-zocht of de sloot gelegen achter de Voorstraat gedempt kan worden. Dit blijkt niet mogelijk. De kosten van overkluizing zouden tenmin ste f. 10.000 bedragen. Deze kosten ach ten B. en W. te hoog ten opzichte van de te verwachten voordelen. GEEN VERKEERSKNIPPER- LICHTEN De dmectem--hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat heeft op een vraag van en W bericht, dat hij niet bereid is knipperlichten te doen plaatsen ter hoogte van de Zilverfabriek en de Pa pelaan. Een te veel aan knipperlichten zou tot gevolg kunnen hebben, dat het gezag daarvan uitgaande ondermijnd wordt. GROND IN BRUIKLEEN De heer Lekkerkerker zal, als de raad het voorstel van B. en W. goedkeurd, giond van de gemeente om niet in ge bruik krijgen, omdat B. en W. verwach ten, dat de aankoop van de gronden van mevr. BoomGeel, waai'toe reeds ln april 1955 besloten werd', binnenkort goedgekeurd zal worden. Deze gronden worden t.z.t. aan de heer Lekkerkerker verhuurt als compensatie voor de grond, die hy zal verliezen als ln Vlietwijk ge bouwd gaat worden. Ook de heer P. de Wit kan gronden in bruikleen krygen. De bedoelde gronden waren oorspronkelijk bestemd voor de aanleg van een algemene begraafplaats. En afwachting van de nadere bestem ming van deze gronden willen B. en W. de heer De Wit voorlopig voor één jaar het gebruik om niet geven. MOTOR ZUIGPOMP De dienst van het gasbedryf heeft behoefte aan een motorzuigpomp. Deze pomp kan gebruikt worden als buiten leidingen verstopt zyn, maar dan kun nen daarmee tevens de binnenleidingen leeggezogen worden, zonder dat het blootleggen en ontkoppelen van hoofdgeleidingen noodzakelijk is. kosten worden geraamd op f. 1800. AFSCHAFFING GASMETERHUUR De verlaging van de inkoopkosten voor het gas, geven B. en W. aanleiding over te gaan tot afschaffing van de gasmeter- huur. Ook de gemeente Leiden vraagt geen meterhuur. De derving van deze huur zal naar schatting een nadeel van f. 10.320 opleveren, terwijl het voordeel van de verlaging van de inkoopprys van het gas f. 11.840 kan opbrengen. Het voordelig verschil zal gereserveerd wor den voor toekomstige investeringen. DIENSTGELEIDINGEN In het bouwryp te maken deel van de Oranjepolder moeten nog dienstgeleidln- gen voor gas, water en elektriciteit ge legd worden, Bovendien moeten de no dige meters aangesloten worden in de aan te sluiten percelen. Ook voor de Bloklaan en de in aanleg zynde verbin dingsweg KrimkadeLeidseweg zyn gel den nodig voor dezelfde voorzieningen. De kosten worden geraamd op f. 129.380. KLEUTERMEUBELS In verba nd met de sty ging van het aantal leerlingen vraagt de r.-k kleuter school medewerking voor de aanschaf fing van meubels. De kosten worden ge raamd op f. 2650 Deze aanvrage is in overeenstemming met de per 1 januari van kracht geworden Weuterondérwys- wet. B. en W. stellen voor aan de besturen van de bijzondere scholen voorschotten te verstrekken voor de vergoeding van de vakleerkrachten, tot een totaal be drag van f. 12.895,66. B. en W. stellen de raad voor aan het personeel in gemeentedienst een uitke ring ineens van 3% over 1955 te verle nen overeenkomstig een advies van de regering en in overeenstemming met de voor de Ryksambtenaren geldende rege. ling. De totale kosten' bedragen ongeveer f. 22 000. LIJKSCHOUWERS B. en W. stellen de raad voor de vier plaatselyke huisartsen met ingang van 1 april 1956 aan te wyzen als gemeente- ïyke lykschouwers. De vergoeding wordt vastgesteld op f.10 per verrichte iyk- aohouwing. Gisteren werd in het kasteel Oud- Poelgeest te Oegstgeest een recep tie gehouden ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van dé heer P. van Mullem, dié gedurende vijfentwintig jaar een vooraan staande figuur is op het terrein van kerk en film. De heer Van Mullem is redacteur van het Critisch Film bulletin. lid van de filmkeuring en directeur van het Filmcentrum der Nederlands Hervormde Kerk. Vijf entwintig jaar geleden schreef de heer Van Mullem in een christelijk jeugdblad zijn eerste artikel over kerk en film. Toen was het een waagstuk over een dergelijk onder werp te schrijven in kerkelijke kring. maar thans is de situatie gelukkig geheel veranderd. Op de receptie, die gisteren ge houden werd. is men van vele zijden de heer Van Mullem komen geluk wensen. Ds. J. N. de Ruiter te Leiden vertegenwoordigde de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk en ds. Mackaay de Raad van de Zending. Verder waren er vertegen woordigers van de Wiarda Beek man Stichting, de C.J.V.F.de Nederlandse Bioscoopbond en van verschillende filmmaatschappijen. Op de foto: mevrouw H. W. Boersma-Smit. presidente van het Filmcentrum (links) wenst de heer en mevrouw Van Mullem geluk. (Foto LJJ./Van Vliet.) gen zouden moeten warden door een passend model hetgeen met nog enkele andere kosten een bedrag van f 10.260.- zou vergen. De lieer Van Vliet (KVP) was er nog niet zeker van dat samenwerking met de gemeente Oegstgeest nadeliger zou zijn dan de aanschaf van een eigen roltrommelauto De heer Willemse (KVP) zou graag wat meer calculaties naast elkaar zien, het voorstel geeft n.l. maar écn mogelijkheid, terwijl er z.i .toch meer dere zijn, zoals b.v. een olie- of ben zinemotor en de samenwerking met Oegstgeest. Besloten werd uiteindelyk het voor stel nog een maand aan te houden teneinde de verschillende mogelykhe- den nog eens nader te bestuderen. Als laaste drie agendapunten waren er drie begrotingswijzigingen, waar mede de raad zich zonder meer akkoord verklaarde. RONDVRAAG By de rondvraag merkte de heer Van Ryn (KVP) op dat het ïykenhuisje in deze gemeente zich in een verwaar loosde toestand 'bevindt. Hy verzocht de voorzitter hieraan enige aandacht te laten besteden. De heer Willemse (KVP) had ver nomen dat er iemand was die het ooievaarsnest in een dergelijke toe stand kon herstellen, dat dc ooievaars er zeker zouden komen nestelen. En kele jaren geleden hebben enkele ooievaars getracht het nest te bewo nen hetgeen voor de gemeentenaren tot grote vreugde stemde. De voor zitter informeerde hoe de heer Wil lemse dit bedoelde (hilariteit). Besloten werd het herstel van het ooievaarsnest voor het volgende sei zoen onder de ogen te zien. Op verzoek van de heer van Rhyn (KVP) ging de raad in geheime zit ting over. BEURSOVERZICHT Iets lager; K.P.M. vast Amsterdam, 25 april. Gezien de lagere koersen in het och tendverkeer is de stemming op het Dam rak vanmiddag over het algemeen niet tegengevallen. De handel had niet veel om het ïyf, met uitzondering van de Scheepvaarthoek, waar KPM sterk fa voriet was. Reeds gisteren was dit pa pier tegen de algemene markttendentie in 3 punten gestegen en vanmiddag sprong de prys van 196 tot 204. Ter beur. ze verluidde dat binnenkort het dividend zal worden gepubliceerd, en dat dan te vens zou worden overgegaan tot een uit kering uit de agioreserve. Ook aandelen Scheepvaart-Unie konden een puntje aantrekken: de overige soorten prys- houdend tot iets lager. Het nieuws uit Indonesië bUjft minder gunstig. Zo heeft de directie der Ver. Deli medegedeeld dat het euvel der on wettige occupatie zeer ernstige vormen aanneemt. Ver. Deli zakt dan ook verder ln van 157% tot 153%. Amsterdam Rub ber en HVA eveneens gedrukt en circa 3 punten lager. By de internationale soorten sloot Kon. Olie per saldo 7 punten lager op 745%. AKU en Philips wisten zich te hand haven op resp. 314 en 326%. Unilever opende 4 punten lager op 379%, doch mede wegens buitenlandse steunaanko pen herstelde dit fonds zich tot 382. Op de beleggingsmarkt biyft de stemming aarzelend; de meeste papieren sloten opnieuw een fractie luier. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 april - Londen 10.8614 —10 66%. New York 3.82! 3—3.83^», Mon treal 3.85i7s3.85Uè, Parys 10820—1 0830, Brussel 7-637.63%, Frankfurt 90.81— 90 86. Zürich 86 85%—86.90%. Zürlch (vr, frcsi 89.341489 3912Stockholm 73.20' 473 25%. Kopenhagen 54 99— 55 04 Oslo 53.2714 53.3214Milaan 60 7514—60.80',4. Beurs van Amsterdam Woensdag 25 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 100',4 L 100 Grootboek obl99% L 99 L Ned. '51 3% 99% 99 L Ned. '53 (314) 98% Ned. '48 314 95 93% Ned. '54 3% 95 93',4 Ned. '55 314 95% 93' Ned. '55 n 314 95% 9-1% Ned. '47 314 3 97A 97% Dollarlng '47 3 96% 96,'< Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 971J 97% Indië '37 A 3 94% 94% Grootboek '46 3 9318 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 6514 65 Nat. Handelsbank 147% 145% Ned. Handelmy223% 222 A.K.U313% 314% Philips 327% exd. 327% Philips '55 329% Unilever 383% 381% Wilton Feyenoord 303 exd. Biliton 2de r291 291% Kon. Olie f.50.— 380 Kon. Olie 752% 745 Amst. Rubber 113% 110,'4 Holl. Amer. hjn 20014 199 >4 Kon. Ned. Stoomb. 193 L 191 Ned. Scheepv. Unie 202% 203% H.V.A13214 130 Java Cult82 81 Deli My157% 153% Senembah9614 96% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (14) 3 98% 98 L Den Haag 1937 1 3.. 105% Leiden 1947 9s B R'dam '37 I III 3% 99% tndustr. Obligaties Philips Dollarln/r 105 10434 Prcmicleningen A'dam '51 2% 119 120 Eindhoven '54 2% 103% 103% Enschede '54 2% 106% 106% Den Haag '52 I 2% 124 128% 128% R'dam '52 I 2% 124% 124% Utrecht '53 2% 118 117 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingcn Amsterd Bank 249 Rotterd. Bank 218 Twentsche Bank 232 L Industrie Ondernemingen Ned. G enSplr.fabr. 237 Kon. Ned. Grofsm. 150% Rott. Droqgd. My. 765 B Tieleman en Dros 10% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 117% Internatio148 Spoorwegen Deli Spoorw. My. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Cy78% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststoff Ind. Kon Ned Edelmet Pref ft' a idem Texuel Gebr v Wyk Leldsche Woispinn Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betapn. VK. 24/4 435L 430 131ex d 131 "iGB 70 V2 72 84 84 88 87% 87% Uó 377 370 492 490GB 192 191% 139 138%GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5