star American Bloembollenstreek heeft maar een zeer kort seizoen Alle bloemen wachten op zon en warmte de Stevenson wil proef met waterstofbom annuleren „STARFIGHTER" TWEEMAAL ZO SNEL ALS HET GELUID Toneelspeelster gaf een Weens eriticus klinkende oorvijgen MAANDAG 23 APRIL P.v.d.A. en V.V.D. meest geschikte partijen voor humanisten Het tiende jaarlijkse congres van het Humanistisch Verbond is zaterdagmid dag in „De Poort van Kleef' te Apel doorn geopend door de algemeen voor zitter. dr. J. P. van Praag. Hij merkte om. op. dat het humanis me geen liefhebberij mag zijn van een groepje, dat er bevrediging van zijn eigen geestelijke behoeften mee najaagt. Het moet een antwoord zijn op de vraag die de brede kringen, bewust of onbe wust wordt gesteld. Het moet steeds opnieuw zijn oor te luisteren leggen en voorkomen dat het op stokpaardjes wcggaloppeert van hen die op het hu manisme zijn aangewezen, zoals het humanisme op hen. Er hoeft geen twijfel over te bestaan, aldus spreker, dftt de humanisten achter de crematieverenigingen staan in hun verlangen naar een onbelemmerde ont plooiing van de crematie. „Wij betreu ren het nog steeds, dat minister Maars- seveen het indertijd niet nodig achtte ons verzoek om zitting te verkrijgen in de desbetreffende staatscommissie in te willigen. Spreker zelde zich wel eens af te vra gen of men van kerkelijke zijde vol doende begrip heeft voor de ernst der overtuiging die ook by de humanisten in het geding is. Die kracht der overtui ging heeft ons sterk gemaakt, aldus dr. Van Praag, en zij zal ons ook voortaan sterken als en zolang zij werkelijk in ieder van ons werkzaam is. Spreker wekte zijn toehoorders op allen samen te werken aan de grondslag voor een werkelijk humanistische gemeenschap, die de veeleisende taken die haar wor den gesteld, ook aan kan. Het voorstel van het hoofdbestuur voor een nieuwe contributieregeling werd aangenomen. De leden zullen nu zelf hun contributie vaststellen volgens de gewijzigde contributieschaal. In het algemeen is er aanleiding tot verontrusting over een zekere tendentie tot miskenning van de humanistische levensovertuiging, aldus het jaarverslag, dat in behandeling kwam. Tegen deze tendenties zal met beslist heid stelling worden genomen Het ledental bedroeg ruim tiendui zend, hetgeen een stijging was van bijna 1000 leden. Meegedeeld werd voorts, dat op 1 juli 1957 een mternationale contactbijeen komst in Londen zal worden gehouden. In het afgelopen jaar viel het verbond een erfenis ten deel van f.100 000. aldus deelde de penningmeester, de heer W. C. van Koppenberg, nog mede. De congressisten waren s middags door de burgemeester van Apeldoorn, mr. A des Tombe, op hartelijke wijze toegesproken bij de officiële ontvangst op het gemeentehuis. POLITIEKE KEUZE De tweede dag van het congres is begonnen met een inleiding van mr. H. E J. Waslander over het onderwerp: „Het humanisme als grondslag voor politieke keuze". In deze causerie heeft de heer Was lander de PvdA en de VVD de voor de humanisten meest geschikte partijen genoemd, omdat hierin de opvattingen van de humanisten het meest tot hun recht kunnen komen. Verscheidene voorbeelden uit de jongste politiek haal de spreker als bewijs van zijn stellingen aan. Bij de bespreking van de voorstellen kwam ojn. aan de orde de suggestie aan het hoofdbestuur om een stichting in het leven te roepen tot financiering van het humanistisch geestelijk verzorgings- werk in de Nederlandse volksgemeen schap. waaruit met name zou moeten worden bekostigd de werkzaamheden in de arbeiderskampen, gevangeniswezen, ziekenhuis- en sanatoriumwerk. bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden en werk onder militairen. Het bleek, dat het hoofdbestuur de oprichting van een dergelijke stichting reeds in studie heeft. De begroting voor het boekjaar 1956 werd door de vergadering aanvaard. Er wordt voor 1956 een tekort beraamd van ruim f. 26 000 Het hoofdbestuur onder ging geen verandering. Beslag op „Olympic Challenger" Zeven Noorse rederijen, die zich bezig houden met de walvisvaart, hebben beslag laten leggen op het fa- brtekasohlp „Olympic Challenger" van de „Oljrmplc Whaling Co" te Pa nama, dat vorige week met een tiental Jagers de Nieuwe Waterweg is binnen- Om e Toen het «chip aan de ketting werd gelegd, waarvoor de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J van Vol lenhoven, ztjn toestemming heeft gege ven. zou het nog een lading aan boord hebben gehad van van 300 ton ruwe traan en 80" middag zal RH| „0, rechtbank in kort geding opheffing van 0m hen heen de nog grotendeels kale het beslag worden gevraagd. bloembollenveldcn. Die hebben het tot- De Noorse maatschappijen hebben dit i no^toe "ic,t ^est Rfhad. laten doen. omdat ze. zo zeggen zi), Nu het zonnetje een paar maal acte de presence heeft gegeven, beginnen ook de bloembollenvelden te kleuren. De narcissen trekken hun gele vierkanten door het grauwgroen van de bloembollenstreek en hier en daar wordt dit geel afgewisseld door het diepe paars van hyacinten en een paar akkers met crocussen. Maar dit al kan toch het seizoen niet meer goedmaken! r optimistische visie tc krijgen Voorjaarsseizoen 1956. moet ge vooral niet gaan praten met een der bloemenverkopers die daar tauive- I ton spermolle. Morgen- rend in hun rietmatten tentjes staan de president van de langs een vrijwel verlaten weg. rond- schade geleden hebben door de manier van zaken doen van de tegenpartij ge durende het seizoen 1952—1953. Het 6chip zou worden gerevideerd en het volgende seizoen gaan varen voor de Japanse onderneming „Kygkuyg Hogei Kalsha". De „Olympic Whaling Co" zou een re derij zijn van de Griekse reder Onassis. En ook de bestuurderen van de bloe mententoonstellingen kunnen met de beste wil van de wereld niet veel ent housiasme opbrengen. De Linnaeushof ls verleden week geopend en er was nog zowat geen bloem tc zien. De Keukenhof moet het grotendeels heb ben van de tulpenkas. al begint het nu in de volle grond op beschutte plaatsen een beetje te komen. Vooraanstaande persmensen uit de Eisenhower overweegt strengere regels hij verlenen van hulp aan buitenland Een van de mogelijke democratische presidentschaps-kandidaten In Ame rika. Adlai Stevenson, heeft voorgesteld dat De Verenigde Staten het initiatief nemen bU de ontwapening door de op het programma staande waterstofbom een verkiezingstoespraak tot de Ameri-kaanse vereniging van hoofdredacteur proef te laten vervallen. Hü deed dit inen. Hij liet zich in zijn rede zeer kritisch uit over de buitenlandse politiek van de regering-Eisenhower. „Deze politiek mist verbeeldingskracht en de gave tot improvisatie" verklaarde Stevenson schappelijk programma'" Indien de Sov jet Unie dan weigert aan een dergelijk programma mede te werken, zullen haar bedoelingen voor de rest van de wereld duidelijk zijn", aldus Stevenson. In Washington verluidt, dat president Eisenhower het volgen van een andere koers bij de hulpverlening aan het bui tenland overweegt, waarbij het voor de landen uit het Midden-Oosten en voor andere staten moeilijker zou worden ge maakt deze hulp te verkrijgen, indien zij tevens steun der communistische staten aanvaarden. Deze koerswijziging zou zijn ingege ven door de waarschuwing van de Egyp- I auto's geparkeerd. Voorts reden extra tische premier, luitenant-kolonel Nasser, treinen uit de Elzas met 60 bezoekers cn dat hij. indien Groot-Brittannië en de uit Noord-Frankrijk met 300 bezoekers. Verenigde Staten zijn eisen om hulp bij 100 propvolle personenauto's een bezoek i het bouwen van de dam van Assoean niet De Koninklijke Touringclub van België willen inwilligen, nog altijd een Sovjet- kwam. begeleid door motorpolitie met1 russisch aanbod kan aanvaarden aan de „Keukenhof brengen. De rijks- James Richards, de democratische politie heeft het behoorlijk druk gehad voorzitter van de commissie voor buiten en verklaarde dan ook. dat het „op een landse aangelegenheden van het Huis bollenzondag begon te lijken", men van Afgevaardigden, verklaarde zater- dag: ..De Verenigde Staten moeten zich v..w„ uVi- - i nemer» aan net uiteinawouaie &anui- niet als onnozele hals laten gebruiken ÜÏ5 behouoens de zeer *roe- datenschaaktournooi die onder leldir.g door landen, die erop uit zijn de staten, ge soorten nog zeer weinig. De grootste -- - r ..Wij moeten ons niet als onnozele hals laten gebruiken" zegt Richards Ook stelde hij voor. dat de Ameri kaanse economische hulp In het ver volg via de Ver. Naties verleend worden, zulks als onderdeel van een gemeen- Het begon op een „bollenzondag" te lijken Grote drukte in Keukenhof De milde lentezon en het daarmee ge paard gaande zachtere weer heeft al een aanzienlijke drukte in de bollenstreek veroorzaakt. Hoewel op de velden nog voornamelijk de gele trompetnarcissen te zien zijn, beginnen nu ook de andere soorten narcissen uit te komen en daar- toP)fs heett ook dl wes'gedezen aan de deal „bugoea een lust voor het oog. Aan nemErs aan het internationale fcmdi- stroom van de bezoekers van de bollen- streek richtte zich dan ook op het meer beschut liggende nationale park „Keu kenhof". waar de bloei al veel verder heeft doorgezet. De Keukenhof kreeg dit weekend reeds 25.000 bezoekers, waarvan een groot aantal met ruim 209 autobussen, voornamelijk uit Duitsland en België kwamen. Op de parkeerter reinen stonden zondag 2500 personen- die hen willen helpen, tegen elkander uit te spelen". Amerikaanse straaljager is 's werelds snelste en modernste gevechtsvliegtuig (Van een bijzondere medewerker) De geheime Amerikaanse straaljager Lockheed F-104 a „Starfighter", waar van het prototype al meer dan twee j'aar vliegt, maar waarun tot nu toe alle foto's en gegevens zorgvuldig geheim werden gehouden, is op de Amerikaanse vliegbasis Palmdale aan meer dan honderd Amerikaanse journalisten op de grond en in de lucht getoond. De Starfighter is het snelste en meest moderne gevechtsvliegtuig, dat op het ogenblik bestaat. De prestaties van het toestel worden nog geheim gehouden, maar desondanks is bekend geworden dit de Starfighter oven snel kan klimmen als rechtuit vliegen. Dc snelheid schijnt tweemaal zo hoog als die van het ge luid te zijn. Weigel nam wraak door psychiatrisch onderzoek tegen Duitse te eisen Klein drama in het oude koffiehuis „Raimund" (Van onze Weense correspondent) Iedereen in Wenen weet, dat Hans Weigel oudergewoonte zijn toneelkritie ken in het koffiehuis „Raimund" schrijft. Dit feit is hem noodlottig ge worden. Hij had namelijk de opvoering van Christopher Fry's stuk ..Het don ker is licht genoeg' in liet Burgtheater scherp gekritiseerd en d-erbij ook de Duitse toneelspeelster Katlie Dorsch niet ontzien. Toen de critLus nu daags daarna zijn stamcafé opzocht, werd hij buiten door een dame aangesproken, d'.c hem vroeg of hij Hans Weigel was. Op het beves tigende antwoord gaf de ..dame" in geval Kathe Dorsch Het toestel heeft een lange slanke Men neemt aan. dat het toes'cl met klinkende oorvijgen, die begeleid waren romp. die van veren in een zeer spitse raketten zal worden uitgerust. Usafzet- door de woorden ..Dreckskerl" en punt uitloopt. Ongeveer op één derde; ting is bij de Starfighter geen protleem. i Drechsmaul". Ook de bril van de criti- van de lengte, van de staart af gere- want door de zeer hoge snelheid worot i eus moest het ontgelden Heel Wenen kend, is een korte brede vleugel ge- de huid van het vliegtuig zó warm cat spreekt over dit „optreden en er zijn plaatst, aie een geringe negatieve V- zich hierop geen ijs Kan vormen Om-I stand heeft en zo dun en messcherp is, dat het vliegtuig een zeer hop' lan-1 dat men fluwelen hoezen over de randen dingssnelheid heeft, wordt bi.i de lan- doet als liet vliegtuig op de grond staat, ding oom. gebruik gemaakt van rem- omdat anders het grondpersoneel zich parachutes, die in een ruimt» bij ie eraan kan snijden! De wielen worden in staart, zijn ondergebracht en on oe lan de romp ingetrokken ding naar buiten komen. Het toestel, uitgerust met een Gene ral Electric J-79 motor, die wordt be schreven als een van de krachtigste straalmotoren ter wereld, is voorzien van een schietstoel, die de piloot niet naar boven uit zyn cockpit schiet, maar naar beneden, via een luik in de bodem Het prototype maakte zijn eerste I vlucht op 28 februari 1954. Het produk- tie-toestel vloog voor het eerst op 17 februari van dit jaar. Een order voor LEIDERDORP RAADSAGENDA dit type is inmiddels geplaatst cn met i de bouw van de eerste serie is reeds be- gonnen. Intussen is ook opdracht gegeven tot het bouwen van een tweepersoon„versie van de Starfighter. de F 104 b. Deze zal niet alleen kunnen worden gebruikt als lesvliegtuig, maar ook als jachtvliegtuig voor alle weersgesteldheden, Gewicht de helft kleiner Het gewicht van de StarfigVer be draagt slechts de helft van andere ja gers in deze klasse, hetgeen »chter met wil zeggen, dat men de uitrusting tot het hoogst noodzakelijke heeft beperkt. Het vliegbereik is ongeveer gph'ic aan dat van andere typen straaljagers en het kan nog worden vergroot dooi het aanbrengen van tiptanks, terwijl decge- wenst ook extra-tanks halverwege onder de vleugel kunnen worden gemonteerd. Ex-koning Umberto in ons land Ex-koning Umberto van Italië is op bracht aan Den Haag. waar hij in een boekhandel enige boeken over Nederland gekocht heeft. Onrust in Aden neeint wat af Er wordt gepraat inplaats van gevochten De Britse gouverneur van het protec toraat Aden aan de Rode Zee heeft van daag een ultimatum ingetrokken, dat hij geijld had aan Invallers uit het aan grenzende Jemen, die de Britse voorpost Manawa Hill hadden aangevallen. Hij aanvaardde namelijk een voorstel van Jeanen om het geschil over deze voor post toah maar te bespreken. Wel be dong de gouverneur, dat er geen verdere agressie zal worden gepleegd. De aanval wkam bedenkelijk snel na het sluiten op zaterdag J.l. van het militaire verdrag tussen Egypte, Saoedi-Arabie en Jemen De afgelopen wee jaar had de gouver neur eepoagd een akkoord over de om streden voorpost te verkrijgen en een federatie te vormen van de achttien sul tanaten. die op de 112.000 vierkante mij len van het protectoraat Aden bestaan. De gouverneur werd daarop beschuldigd van „koloniale expansie". Van Egytische en Jemtnietlsche zijde is een zeer inten sieve anti-Britse propaganda gevoerd. Er is herhaaldelijk gestaakt en de stad is onrustig. Engeland heeft in het westelijk gedeelte van het protectoraat een batal jon troepen, een wing van de RAF en ongeveer 1200 recruten uit het protec toraat zelf. Intussen zijn reeds troepen uit Kenia naar Aden onderweg. Voor ..De Munnik" begonnen de com petitiewedstrijden heel goed. want alle teams slaagden er in te winnen. De uit slagen zijn: Leidse HoutDc Munnik 1 05, De Munnik 2BDM iDen Haag) 41; Slk- kens— De Munnik 3 1—4. WARMOND Benoemd Als directeur lan de mu ziekvereniging Warmonds Fanfare" ls benoemd de serz -majoor Hondone. 1ste pistonist der KMK WASSENAAR Negerproblemen in de V. St. VERGADERING HUM. VERBOND. Na zijn reis door Amerika, waar hij het negerprobleem ter plaatse kon be studeren. hield dr. W. Schulte Nordholt eind vorige week voor de twf een lezing over dit onderwerp leden van de gemeenschap Wassenaar van het Humanistisch Verbond. Spreker herinnerde aan de 40 jaar geleden door het supreme court gedane uitspraak, dat blank en zwart gescheiden moch ten worden, mits onder gelijkstelling, volgens één van de negen rechters van het court ccn onmogelijkheid. Ir. 1954 volgde hierop het besluit tot afschaf fing van de scheiding, waarvan ophef is gemaakt. maar weinig mensen, die het voor de Duitse toneelspeelster opnemen. Alleen de toneelspelers van het Burg theater vinden het prachtig, dat de lastige criticus zo hardhandig werd af gestraft. terwijl de overige journalisten natuurlijk de partij van hun collega hebben gekozen. Hij is overigens de laatste tijd bekend genoeg geworden door zijn boek: ..O, du mein österreich". Het grote publiek staat cr lachend bij en verkneukelt zich. omdat juist een Duitse toneelspeelster zich hier in Oostenrijk zozeer te buiten is gegaan. Wcigcl heeft wraak genomen door een aanklacht tegen de toneelspeelster Ds. G. K. WIERSMA MET EMERITAAT Ds G. K. Wiersma, herv. predikant te Wijnaldum, gaat wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd 1 mei met eme ritaat Ds. Wiersma aanvaardde 18 mei 1930 het predikambt te Schiermonnikoog. Hij diende de gemeente Noordwolda (Fr Herwen en Aerdt en kwam op 4 septem ber 1949 in zijn tegenwoordige stand plaats. Hij is in zijn gemeenten voorzitter geweest van de afdelingen van de SDAP, later van de P. v. d A., van de Ned, Ver. tot Afschaffing van Alcoholhouden Dranken, van .Kerk en Vrede" en de maatschappij tot Nut van het Algemeen, Westeuropese landen en de Verenigde Staten, de machtige bonzen van radio en televisie waren het afgelopen week einde de gasten van de Keukenhof, en graag had men hen de tentoonstelling in vólle kleurenpracht laten zien. He laas. ze moesten heel wat fantasie te hulp roepenmaar dat is tenslotte hun vak. En.de Sonsbeek-flora te Arn hem. die zo lang mogelijk gewacht heeft met de opening, kan ook de kleu rige beloften op het aanplakbiljet nog niet waarmaken. Straks alles tegelijk Maar wanneer het zonnetje nu een beetje doorzet en dc kille win den eens uit een andere hoek gaan waaien, bestaat cr grote kans dat men straks alles tegelijk in bloei ziet: hyacinten, narcissen en vroege tulpen, want die laatste staan met dlkzivellende knoppen ook op open barsten. Maar caarmce Is het seizoen niet goedgemaakt. Vooral de zakenmensen uit het horeca-bedrijf klagen steen en been. Het is nu half april. Het sei zoen duurt, dat weet men uit ervaring, tot half niei. Daarna droppelt het nog wel zo'n beetje, maar een stroom van toeristen ls toch niet meer te ver wachten. In enkele weken wordt de hele bollendrokte gekramd en ja vol is vol. Het is een schrale troost wanneer er buiten nog honderden staan te wachten die er niet meer in- kunnen. Wij zijn wel kille lentes gewend, maar ieder jaar wéér hoopt men op een model-voorjaar, stelt er alles op in. en is opnieuw teleurgesteld wan neer ons Hollandse klimaat roet in 't eten gooit! Kandidatenlijst Nationale Unie Het secrtariaat van de Nationale Unie op algemeen christelijke grondslag heeft thans de definitieve kandidatenlijst voor de komende Tweede Kamerverkezingen bekend gemaakt De lijst, die 'voor alle 18 kiesdistricten gelijkluidend luidt als volgt: 1 ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, 's-Gravenhage: 2. A. W Colijn. Rijswijk tZ.H.-; 3. dr J. M. E M A Zonnenberg, •s-Gravenhage; 4. mr. W Broertjes, Amsterdam; 5. J, J. C. Muller, 's-Gra venhage; 6. dr. W. A Veenhoven 's- Gravenhage; 7. Ben. M. Koster. Val kenburg <L); 8. R, A baron Mackay. 's- Gravenhage: 9 mevr. G. B. N van Etten-Sjoukes. Bussum: 10. A. H, Gron del. Bussum: 11. W. Heyman, Amster dam; 12. dr. H. P. Schaap. Assen; 13 mr R. van Loo. Utrecht; 14. ir. A G Koops Dekker, 's-Gravenhage: 15 mr. G. O Orenen, Assen: 16 ir. W. H.C. Schmitz, Delft; 17. mej. L. M. A. Eilers, 's-Gra- venhage; 18. mevr. A. A M Willems van Rooy. Bussum: 19 mevr. H. M. M. C. Lonnee Smeets, 's-Gravenhage. Dr. P. Prins overleden In de ouderdom van 57 jaar is zater dag te Amsterdam tengevolge van een hartaanval overleden dr. P Prins, geref. gevangenispredikant aldaar. Dr. Prins, die vrijdagmiddag nog ac tief deelnam aan de oppositie bij een theologische promotic aan de Vrije Uni- versitent. werd 13 november 1899 te An- dijk geboren. Hij werd op 5 april 1925 te Oostwold 1 Gr i in liet predikambt bevestigd. In 1928 vertrok hij naar De venter cn m 1939 werd hij predikant te Dordrecht. In 1946 deed hij intrede te Groningen en op 30 mei 1954 werd hij voor de arbeid onder de gedetineerden in de Amsterdamse strafgevangenis be roepen. De minister-president, dr. Drecs. zal op 30 april ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M de Koningin een ra diotoespraak houden Op 1 mei zal dr. Drees spreken in het televisieprogramma van de VARA. ROELOFARENDSVEEN St. Eloy 10 jaar Op waardige wijze hebben de metaal bewerkers, verenigd in de plaatselijke afdeling der metaalbewerkersbond jSt.- Eloy" het 0-jarig bestaan van haar afde ling herdacht. Des morgens werd in de parochiekerk van St.-Petrus Banden de Hoogmis door de g a. pater Houtsma tot intentie van de leden en hun gezinnen opgedragen. Na de Hoogmis was het de voorzitter Nic. Verhaar, die in hotel „De Vier Heemskinderen" met een uitvoerige openingsrede de feestvergadering in leidde. Uitvoerig ging spreker in op de groei der vereniging. De afdeling telt thans 134 leden. Na deze rede overhandgide de voorzit ter met een toepasselijk woord het jubi leumcadeau aan bondsvoorzitter P. J. Scheffers. besaande uit de inschrijffor mulieren van 16 nieuwe leden, daarbij de wens uisprekende, dat dit het getal van 55.000 leden in de metaalbewerkers- bond St. Eloy zal helpen bereiken. De heer Scheffers dankte en hield daarna een toespraak. Peter Houtsma bood oveneens zijn ge lukwensen aan. De voorzitter van de KAB., de heer J. Reitbroek. deed zyn gelukwensen vergezeld gaan van een praktisch cadeau ln de vorm van een voorzittershamer. Namens de fabrieks- arbeidersbond sprak de heer J. P. Hoo- genboom. Op de bestuurstafel prykten talrijke bloemstukken van relaties en vakafde lingen in de KAJ, Des avonds kwamen de leden in de Pancratiuszaal bijeen. Het Haarlems Radio-cabaret, onder leiding van de con ferencier Harry Meijer braoht een ryk gevarieerd programma in de jubileum revue „Hoe maller - hoe mooier". WÜUBRUGGE RAADSAGENDA De Raad komt op 25 april as. om 7.30 uur nam .ten gemeentehuize in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Vaststelling van een verordening op de keuring van waren; wijziging van de rechtstoestandregelingen voor het ge- meentepersoneel; vaststelling van enige tegemoetkomingen ingevolge artikel 13 van de Lager Onderwijswet 1920; wijzi ging van het waterleveringscontract met de gemeente Alphen aan dn Rijn; schoonmaken c.q. doorspuiten van het waterleidlnghoofdbuizennet: naamgeving verbindingsweg Dokter Lothlaan-Bate- weg: bestrating verbindingsweg Dokter Lathlaan - Bateweg; grondaankopen langs de Bateweg; verlichting van de to ren-wijzerplaten; aangaan van een vaste eldlening van f 100.000; woning bouw. Opbrengst De Emmabloemcollecte braoht ln deze gemeente f 61 op. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd! BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS OP VOORGROND Amsterdam. 23 april. De internationale soorten zijn van daag op de voorgrond getreden. Zo kwam Kon. Olie van 752 op 763. Unile ver steeg van 374% tot 384 en Philips avanceerde ruim 8 punten tot 336 De vraag was weer voornamelijk afkomstig uit het buitenland, de handel bleef be perkt. Een uitzondering vormde Aku die circa 4 punten lager noteerde op 317%. Men schreef dit toe aan berichten uti Amerika, waarin wordt gemeld dat de American Enka in het eerste kwartaal van 1956 een resultaat heeft behaald dat circa 30 aohter blijft bij de over eenkomstige cijfers van het vorig jaar. Naar bekend bezit de Aku een meerder heidsbelang in de American Enka. De scheepvaartsector had een zeer rustig verloop en bleef vrijwel in een doen met vrijdag. De cultuurafdeling lag enigszins gedrukt, Amsterdam Rubber en HVA noteerden een puntje lager. Del ontmoette aanvankelijk behoorlijke belangstelling en steeg van 163% tot 167'b. Later moest dit papier de winst echter geheel prijsgeven. Op de Staatsfondsenmarkt heerste nog een enigszins aarzelende stemming, doch de noteringen weken nog niet veel af van die van vrijdag. De nieuwe le- nnlg werd vernomen op circa 98% (onv.) WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 April - Londen 10 65% —10.65%. New York 382ft—3.82U, Mon treal 3.843.84 A, Parys 1.0812%— 10822'.-. Brussel 7.62%—76.3%. Frank furt 90.77%90.82%. Zürich 86 83%— 86.88%, Zürich <vr. frcsi 89.OT%—8932%. Stockholm 73.18%—73.23%. Kopenhagen 54.95—55.00. Oslo 53 23%—5338%, Mi laan 60.73%—60.78%. zijn daar nu scholen voor de negers. Intussen worden allerlei middelen toe gepast om de scheiding te handhaven. In 1954 riep de goeverneur van de staat Mississippi negers by zich en be loofde hun koien met gouden horens als zy voor handhaving van de scheii- ding wilden zyn. De negers hadden de moed „neen" te zeggen Er wordt nu druk uitgeoefend. Ó.a. door het plotse ling opzeggen van leverantie aan win keliers. Men heeft zelfs gedacht aan opheffing van alle openbare scholen Verbetering in de toestand wordt be lemmerd door blank en door zwart. De ziuiderlingen kunnen niet vergeten, dat zij een eigen natie zijn geweest en dat er 90 aar geleden oorlog was. Het zou volgens hen. alles wel in orde komen als de noorderlingen zich er maar niet mee bemoeiden En de negers, waar onder er zijn, die met middelen om het kroeshaar glad of de huid blanker te haken gevolgelyk met de afscheiding, geld verdiener, worden ook liever met rost gelaten Er zijn hun spirituals genezen. Als mogelijkheden voor een normale toekomst noemde spr. een politieke in vloed van de negers en de jeugd, die het wellicht beter zal doen, dan de ouderen. AANRIJDING. Beurs van Amsterdam Maandag 23 aprli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3 i. 100% 99% Grootboek obl 100% L 100 L Ned. '51 3% 981S 100% 99 98 L 95% 95 Ned. '54 3% 95 95 Ned. '55 3% 95% Ned. '55 II 3% 96 95% Ned. '47 3% 3 97,», 97 V, Dollarlng '47 3 96 96% Investerlngscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 97% 97% Indié '37 A 3 94% 94% Grootboek '46 3 94% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, enlnd. B 67% 66% Nat. Handelsbank 140% 148 Ned. Handelmy 223% 223% A.K.U 321% 317% Philips 327% 325% 321% 329% 374% 383% Wilton Feyenoord cx.d. Billton 2de r 296% 295 Kon. Olie f50.— 732% 380 751% 762% Amst. Rubber 117% 115% Holl. Amei lyn 202% 201% Kon. Ned. Stoomb. 193% 193 Ned. Scheepv. Unie 202% 203% H.V.A 134% 133 86% 83 163% 163% 100% 99 Premieleningen A'dam '51 2% 120 Eindhoven '54 2% 102% Enschede '54 2% 106 Den Haag'52 12% 131 L idem n 2% 126 R'dam '52 12% 124 idem II 2% 125% Utrecht '53 2% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Op de hoek van de Papeweg en de veer Rijksstraatweg had een aanrijding plaats tussen de auto. bestuurd door de In het zuiden, waar var- «e gelijk- heer J. M. van Rcumer alhier en een stelling aanvankelijk niet veel terecht auto van elders, met het gevolg, dat i kwam. werd uit vrees voor een besluit een dame een sleutelbeen brak Zy werd I innustr uongaiies als in 1954 gevallen, veel verbeterd. Zo I naar haar woning vervoerd. I Philips Dollarlng A'dam '47 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam '37 I III 3% 119 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 248 24S Rotterd. Bank220 21f Twentsche Bank234 L 23i Industrie Ondernemingen Ned. G. enSpir. fabr. 239 I Kon. Ned. Grofsm. 151% 15( Rott. Droogd. My. 760 B 76( Tieleman en Dros 11% 11 Handelsondernemingen Borsumy. cvA f1000 119 119 152 148 Diversen 290 B 292 Ned. M. Walv.Vrt. 72% 72% Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 27 Amerik. fondsen Anaconda 77A 78 Shell Oil Cy 78% 78% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 20/4 Holl. Constructie 443GB Ing. bur. v. Bouw n ij v. 142 Int. Kunststoff. Ind. 71 70\t. Kon. Ned. Edelmet. 83% 83% Pref. w.a. idem 88 83 Textiel Gebr. v. Wyk 87 87GL Leidsche Wolspinn. 374GB 377 Ned. Electrolasm. 385GB 375 Sikkens Lakfabr. '53 498GL 493 Ver. Touwfabrieken 191% 182% Wernink's Betonm. 140 139

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4