Het gaat aandeelhouders thans naar den vleze! FILMS Gré Brouwenstijn triomfeert als Leonore in de Weense Opera 95ste jaargang Zaterdag 21 april 1956 Derde blad no. 28812 (Ingez. Med.-Adv.) Dividenden schenken voldoening Koninklijke verdiende 80% op het kapitaal (Van onze financiële medewerker) De Koninklijke heeft deze week weer van zich doen spreken. Er moge zich dan circa 60% van het kapitaal in het buitenland bevinden, de resterende 40% maken over het kapitaal van circa f.1,2 miljard altijd nog f. 480 miljoen uit met een beurswaarde van meer dan t.-Zib miljard en de Nederlandse belegger is dus nog altijd in sterke mate bij het machtig concern van de Koninklijke-Shell betrokken. Uit dc deze week gepubliceerde cijfers is wel gebleken, dat het concern in de strijd om de oliewinning zijn belangrijke plaats heeft kunnen behouden en dat produktie- en prijsstijging tot een opnieuw grotere winst heb ben geleid, waarvan slechts een zeer klein deel aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. Een dividend van 20% wil zeggen, dat ding van de winst voor en na afschrij- Koninklijke-Shell van haar miljoen netto-winst met meer dan £34 miljoen uitkeert en 126 miljoen in het bedrijf houdt, ongeacht dan de afschrij vingen, welke ongetwijfeld nog meer hebben bedragen, want de kapitaalsuit gaven ad 283 miljoen zijn uit afschrij vingen en niet-uitgekeerde winst ver kregen. De Koninklijke bezit 60% van de aandelen der dochtermijen en haar aandeel in de winst van het concern kan dus globaal op £96 miljoen worden ge schat, gelijkstaande met een bedrag van f 1.017 miljoen bij een kapitaal van f. 1.216 miljoen. Na aftrek van belastin gen en forse afschrijvingen heeft de Koninklijke in 1955 derhalve circa 80% op haar kapitaal verdiend, dat is per aandeel van f. 1000 een bedrag van rond- f. 800, waarvan circa f.600 in liet bedrijf blijft en f 200 aan aandeelhouders wordt uitgekeerd. De Amsterdamse beurs is dan ook wel zo verstandig geweest zich niet op het misschien voor sommigen teleur stellend dividend blind te staren. Dins dag trad reeds een koersstijging in, maar de stimulans tot ecu verdere rijzing moest toch van New-York uit gaan, waar men zich niet in de eerste plaats afvraagt wat er uitgekeerd, maar wat er verdiend wordt, overtuigd als men is, dat wat in het vat zit er op de een of andere wijze voor aan deelhouders uit moet komen, al is het dan ook slechts in de vorm van een hogere beurswaarde, welke het voor deel heeft dat men er geen belasting over betaalt. Bovendien echter zijn oude, reeds weer sluimerende geruchten deze week tot nieuw leven gekomen. Het zou in de be doeling liggen de kapitalisatie zodanis re wijzigen, dat alle aandelen voortaan f.50 groot zullen zijn. Deze zijn er nu ook wel en in de V. S. worden uitsluitend stukken van f.50 verhandeld, maar ten onzent geschiedt de handel toch meest in de stukken van f. 1000, waarmee een groot bedrag gemoeid is. Een kapitali satie enkel uit aandelen van f.50 be staande. zal aan de handel, ook aan de internationale handel zeker ten goede komen en een bredere kring van kopers kunnen trekken, ook onder hen, die met een kleiner vermogen bedeeld zijn. De Nederlandse wet schrijft nu eenmaal voor. dat elk aandeel een nominale waarde moet hebben, maar het is dui delijk dat deze nominale waarde slechts een fictieve betekenis heeft. De balans- waarde van een aandeel wordt bepaald door het verschil tussen het actief en het passief en dit verschil is zelden ge lijk aan het nominale kapitaal. In de V. S. hebben de meeste ondernemingen dan ook geen nominaal kapitaal. Heeft een onderneming 1000 aandelen uit staan, dan vertegenwoordigt elk aandeel 1/1000ste ir. het verschil tussen actief en passief en dit verschil wordt in dol lars per aandeel uitgedrukt. De beurs notering van een aandeel !s dus gelijk aan het bedrag, dat men er voor moet betalen. Zouden alle aandelen van de Ko ninklijke f. 50 groot worden en, zoals ook nu reeds met de thans bestaande aandelen van die grootte het geval is, in z.'g. eensgevend geld worden ver handeld, dan zou een aandeel Ko ninklijke. dat nu zeg 740%, noteert, f. 370 per stuk kosten en daar er dan rond 24 miljoen aandelen van een zelfde coupure zouden uitstaan, zou een aanmerkelijke verbreding van de marktpositie der aandelen worden verkregen. Dit is ook daarom van belang, omdat in deze tijd op verschillende wijze aan dacht wordt geschonken aan de popula risering van het aandeel als een beleg gingsobject ook voor de smallere beur zen, welke zich tot dusver uitsluitend of voornamelijk tot de obligaties beperkten. De industriële ontwikkeling van de laat ste tientallen jaren en het deskundig en conservatief beleid van vele directies, heeft meegebracht dat tal van bedrijven Nsijn uitgegroeid tot concerns, welke een stevige financiële basis hebben gekre gen, zodat ze tegen de wisselingen van de conjunctuur beter bestand zijn. Het aandelenrisico is uiteraard altijd groter dan dat van obligaties doch naarmate de basis van de bedrijven wordt ver breed en versterkt, neemt dat risico af en daarmee het bezwaar tegen het aan deel als beleggingsobject. Daar komt bij dat vele directies óf van de Vereeniging voor den Effecten- uit eigen beweging, öf op instigatie handel en de pers er toe overgaan jaarverslagen te publiceren, waarin meer uitvoerige en volledige gegevens worden verstrekt en dc jaarcijfers zo worden gegroepeerd, dat ook minder geschoolde lezers zich over de be- drijfsuitkomstcn en de financiële posi tie een oordeel kunnen vormen. De grote concerns als de Koninklijke, de Unilever, de A.K.U. en Philips, zijn hierin voorgegaan en allengs volgen nu andere. Wij doelen hier op de vermel dingen en belastingen, de verhouding tussen het eigen en het vreemd vermo gen, de aanschaffingswaarde en de boek waarde van de vaste activa en de jaar lijkse investeringen, zomede een over zicht van de liquiditeit, gegevens, welke de aandeelhouder een inzicht geven in de intrinsieke waarde van het aandeel en waardoor het speculatief karakter er van kan worden verminderd. Voorts rijpt ook ht inzicht dat wel iswaar de intrinsieke waarde van het aandeel voor de aandeelhouder van be lang is en een krachtige reservepositie daarom ook door hem moet worden toe gejuicht en gewaardeerd, doch dat aan de andere kant de vruchten van het be- drijf hem ook weer niet al te spaarza- melijk moeten worden toegemeten. De doorgaans vaste stemming op de aandelenmarkt van de laatste weken houdt zeer zeker verband met het feit dat tal van ondernemingen een wat ruimere dividendpolitiek gaan volgen. De Rotterdamsche Bank heeft becijferd dat van 88 maatschappijen, welke in het eerste kwartaal van 1956 het dividend hebben gepubliceerd, niet minder dan 49 tot verhoging van de uikering zijn overgegaan, terwijl 37 het op het percentage van 1954 hebben gehandhaafd en slechts 2 met een lagere uitkering voor den dag kwamen. Gevolg hiervan is dat het gemiddeld rendement op 199 Neder landse aandelen, dat uit. september 1955 tot 4.4 was gedaald december 1955 4.6 bedroeg, maart 1956 tot 4.7 was gestegen, waarin ook tot uitdrukking komt dat het gemiddeld koerspeil van de aan delen, hoewel sinds de laatste tijd weer wat gestegen, toch nog altijd lager ligt dan eind september 1955. Men kan dus wel zeggen dat het de aandeelhouders, dooreen genomen, thans naar den vleze gaat, niet alleen wat de resultaten van „hun" ondrenemingen be treft, maar ook ten aanzien van wat zij er als dividend van ontvangen. In bij zondere mate geldt dit van die aan deelhouders, welke een deel van het dividend, sommige zelfs het'gehele di vidend (Scholtens Aardappelmeel) uit de agio-reserve ontvangen, wat wil zeg gen dat daarover geen inkomstenbelas ting behoeft te worden betaald. Dit betekent geen verzwakking van de resenvepositie van de maatschappij als het dividendbedrag ten laste van de winst weer aan de reserve wordt toege voegd. Men heeft wei bezwaar gemaakt tegen de uitgifte van aandelen boven pari, waardoor immers een asioreserv ontstaat, maar als deze, zonder de re servepositie van de maatschappij aan te tasten, kan worden gebruikt om aan deelhouders geheel of ten dele een be lastingwij dividend te kunnen uitkeren, zullen velen er ongetwijfeld vrede 'mee hebben. De directie van de Hollandsche Bank Unie heeft trouwens gelijk als zij zegt dat de uitgifte van aandelen pari tenslotte tot een verzwakking van de reservepositie van de maatschappij leidt, welke niet altijd verantwoord is. Maar hoe dit zij de dividendaan kondigingen van deze week hebben vele kringen van aandeelhouders doening geschonken en in de meeste gevallen heeft dc beurs zich daarbij niet onbetuigd gelaten. „Porgy and Bess" naar Amsterdam De directie van Gershwins negeropera „Porgy and Bess" heeft besloten de aanvankelijke tournee door Duitsland uit te stellen en onmiddellijk na het optre den in Noorwegen weer naar ons land terug te keren om in het Amsterdamse Carré en wel van 19 mei tot en met 3 juni a.s., een reeks voorstellingen te geven. Hierna reist „Porgy and Bess" naar uit. Wenen. Een keerde niet terug Strijd van de partizanen in Italië Lldo Deze film behandelt een bekend thema uit de jongste oorlogsgeschiede nis: een majoor van de Amerikaanse luchtmacht-, gestationeerd op Corsica, wordt boven Italië neergeschoten: hij wordt gered door een meisje, dat tot een ondergrondse groep behoort, sluit zich gedurende korte tijd bij de partisanen aan en helpt terloops een Duitse batterij luchtafweer opruimen om tenslotte, dank zij de hulp van de plaatselijke geestelijke, zijn basis weer te bereiken. Natuurlijk is er liefde gegroeid tussen majoor Steve Pitt en het partisanen- meisje Nina en na de oorlog komt eerst genoemde naar het kleine Italiaanse bergdorpje terug om zijn geliefde in de armen te sluiten. Bijzonder origineel is dit gegeven niet en de overigens span nende verfilming (in kleuren) ls niet vrij te pleiten van nogal breed uitmeten van het noodzakelijke, maar daarom niet minder afschuwelijke oorlogshandwerk. Duivels spel Ontstuimig verhaal Rex Er wordt deze week weer flink gevochten in de film. die in Rex draait. Er zijn vuurgevechten en er is handge meen, waarbij het allerminst zachtzin nig toegaat. Ben Martms speelt met zijn leven, omdat hij terugkeert in de stad waar mén hem verdenkt van moord. Hadden de inwoners hem in handen ge kregen. dan zou hij zeker aan de galg zijn gekomen. Maar ja, het meisje zijner dromen woont er nog steeds en wanneer je jong bent, waag je daar heel veel voor. Ben is geen moordenaar en hij tracht de ware toedracht van de zaak te vinden. Dat het er daarbij vaak slecht voor hem uitziet valt te begrijpen. Zijn vriend verschijnt echter steeds op het goede ogenblik, zodat de situatie telkens weer gered wordt Eenmaal kan hij ook zijn vriend van een wisse dood redden. Na vele bange avonturen kan Ben zijn meisje meenemen naar een ander land. waar hij een bestaan hoopt op te bouwen, ver van het vcor hem niet altijd prettige verleden. Summer Madness Prachtige oonamen Trianon De film „Summer Mad ness" voert de toeschouwers mee naar het zonnige Italië en met name naar de stad Venetie. In de mooiste kleuren wordt het stadsschoon op het witte doek geschilderd: men heeft inderdaad niet geschroomd de camera van de hoofd personen af te wenden en te richten op de bezienswaardigheden van deze stad. Trouwens ook wanneer de sprekers op het doek verschijnen is er nog veel te genieten van de omgeving. Venetie is als het ware een groot décor, waarvoor zich het verhaal afspeelt. Het verhaal heeft niet veel om het lijf. het is een zomerzotheid, die slechts korte tijd duurt. Een Amerikaans meis je, juffrouw Hudson, heeft lang gespaard voor een reis naar Venetie, en als ze daar is geniet ze veel van de prachtige stad. Toch voelt ze zich niet gelukkig: zij is eenzaam „Liefde-op-het-eerste-gè- zlcht" komt haar te hulp Het duurt echter niet lang of zij doet een onaan gename ontdekking en dan is het ge daan met haar innerlijke rust; en volgt een voortijdig vertrek. VAN DEZE WEEK: Bijzonder vermakelijk is het spel van het kleine Venetiaanse jongetje, dat miss Hudson, de stad laat zien. Een grappig vroeg-wijs ventje. „Summer Madness" is een film die waardering zal vinden om de prachtige opnamen! yyMacoumba Opmerkelijke documentaire over de mysterieuze binnen landen van Zuid-Amerika Casino In het Casino-theater draait deze week een bijzonder opmerkelijke film, welke een beeld geeft van de my sterieuze binnenlanden van Zuid-Ame rika. De film Macoumba, bekroond te Cannes en te Berlijn, is een documen taire in natuurlijke kleuren en opgeno men door de Italiaanse regisseur G. G. NapoLitano met zijn drie medewerkers, die In twee half-amfibische voertuigen een voor ons vrijwel onbekend gebied van boeiende en soms huiveringwekken de schoonheid hebben opengelegd. Deze vier mannen, die 12.500 km. door het be toverende Bahia, Brazilië, Paraguay en Bolivia hebben gereden, de gevaren van de onheilspellende jungle, van de verra derlijke moerassen, van het koude An- desgebergte en van de onmetelijke vlak ten trotserend, komt alle hulde toe. Hoogtepunten in dit. zowel artistiek als technisch, schitterende filmwerk zijn de verboden dans van de Macoumba, die tot zulk een exaltatie leidt, dat wij Euro peanen ons er slechts over kunnen ver bazen, het afgrijselijke wrede slangen- duel, de doortocht van een kudde vee dooi een brede rivier en het Boliviaanse bruilofstfeest. Verder zijn er nog verras send mooie opnamen van bruisende wa tervallen, nóg imposanter dan die van de Niagara, terwijl men de camera ook gericht heeft op leguanen, jaguars, papa. gaaien, krokodillen, jararaca's en nog vele andere vreemdsoortige dieren. Zeer illustratief is ook de muzikale omlijsting van de diverse elkaar snel op volgende beelden. D: directie van het Hogewoerd-theater heef bovendien voor nog een verrassing gezergd. In het voorprogramma draait n.l. een documentaire over de interna tionaal beroemde foto-tentoonstelling „Wij mensen", die momenteel in Am sterdam gehouden wordt. Slechts enkele ogenblikken voor de eerste avondvoor stelling van gisteren werd de fiimkopie m het theater afgeleverd, daar deze 's middags door Koningin Juliana, di? momenteel een officieel bezoek aan de hoofdstad brengt, is bewonderd. f erwend publiek bracht haar een ovatie bij open doek Aan het einde werd zij twaalf maal voor voetlicht geroepen (Van onze Weense correspondent) Onze landgenote Gré Brouwenstijn is woensdagavond voor het eerst In de Weense Opera opgetreden als Leonore in de opera „Fidelio" van Beethoven. Al dagen van tevoren waren alle plaatsen uitverkocht cn er heerste in de grote feestelijke zaal een stemming en een spanning, zoals bij een première. Men moet namelijk niet vergeten, dat het nieuwe opera-gebouw juist met dit werk in november 1.1. was geopend cn men kan gerust zeggen, dat het Weense publiek deze opera als het ware uit het hoofd kent en dat het daaraan de beste herinneringen bewaart, omdat zangeressen als Flagstadt en Mödl In deze rol een bijna onovertroffen hoogte hebben bereikt. Toch kon deze op voering iedere vergelijking met de première doorstaan, want Gré Brouwen stijn schiep zowel in haar zangtechniek als in haar spel cn vooral In haar geslalte een Leonore, die onvergetelijk is geworden. Gisteren werd de grootste zand zuiger ter wereld, de Brasilge bouwd op een scheepswerf te Hardinxveld. officieel in gebruik gesteld. Dit zeventig meter lange schip kan ook de diepste bestaande havens vrij houden van zand. Tomeloze geestdrift Aanvankelijk scheen zij haar stem nog te sparen en het leek wel, alsof zij de enorm grote zaal eerst aftastte, om als het ware te voelen of zij tot in de verste hoeken gehoord kon worden, maar toen zij, na haar eerste grote aria: ..O. konun". haai zekerheid had gevon den wist zij haar stem uit te zetten en bereikte zij een zo vol en zuiver klank- volum. dat het publiek haar onmiddel lijk bij open doek een ovatie bracht! Onder de uitstekende leiding van de dirigent Hollreiser en begeleid door het Weens Philharmonisch Orkest, zong zij vooral na de pauze zo schoon, dat men niet wist wat meer te bewonderen viel: het volle sterke forte of het zuivere piano. Zulk een Leonore was ook voor Wenen iets ongewoons. Dat bleek ook aan het einde van de voorstelling toen het pu bliek voortdurend bleef applaudisseren en Gré Brouwenstijn gedwongen werd tot twaalf keer toe voor het voetlicht te verschijnen In dit applaus deelden vooral ook Anton Dermota als Florestan en Sena Jurinac als Marzelline. maar de allesoverheersende figuur van deze Indonesisch regeringsproram goedgekeurd Het Indonesische Parlement heeft gisteren met algemene stemmen zijn goedkeuring gegeven aan een be sluit het Kabinet van mr. Ali Sastroa- midjojo „gelegenheid tot werken" te geven. Volgens Indonesisch parle mentair gebruik krijgt een nieuwe regering geen motie van vertrouwen, maar slechts een „gelegenheid tot werken". De Indonesische premier kondigde o.a. aan. dat dc Staatscommissie voor dc voltooiing van de opheffing van de R.T.C-overeenkomsten met Nederland niet alleen uit minister, maar ook uit Parlementsleden zal bestaan De samen stelling van de commissie zal binnen enkele dagen worden bekendgemaakt. avond was en bleef toch Gré Brouwen stijn. Het Weense publiek had welis waar vroeger reeds gelezen met hoeveel succes zij vooral in Bavreuth was op getreden. maar nu men haar zelf hier had gehoord, kende de geestdrift geen grenzen meer. Onze landgenote heeft het Weense publiek met één slag voor zich gewonnen. A.s. zaterdag zal "zij als Amelia in de opera „Maskenball" op treden. Het succes is nu reeds verzekerd. ,To catch a thief Grace Kelly Luxor De grote attractie van Alfred Hitchcock's film „To catch a thief" (met dieven vangt men dieven) is het vertol ken van een der hoofdrollen door Grace Kelly, wier naam in de afgelopen weken in het brandpunt der belangstelling heeft gestaan. Nog aardiger is het indien men weet, dat Grace's sprookje met prins Rainier begonnen is tijdens het opnemen van deze film aan de Rivièra. Bovendien is „To catch a thief" een onderhoudende geschiedenis, hmr en daar voorzien een humoristische noot, gezoet met wat romantiek en gepeperd met een ferme dosis spanning als tegen het slot de thriller-koning Hitchcock op dreef raakt. Het is het, verhaal van een ex-juwelen- dief (Carry Grant), die dank zij zijn rol in het verzet kwijtschelding van zijn wandaden op erewoord heeft verkregen en als man-in-bonus in een luxueuze villa zijn rustige dagen slijt. Als er in de hotels van de Rivièra opnieuw eer- serie juwelendiefstallen (volgens zijn sy steem) wordt gepleegd, begint de politie hem echter weer op te jagen en moet hij, -noodgedwongen om zijn naam te zuivereii. zelf jacht gaan maken op zijn imitator. Van een man van Lloyds krijgt hij een lijst los met namen van rijke gasten en wordt hij door deze in contact gebracht met de Amerikaanse mevrouw Stevens, die rijkelijk is voorzien van ju welen. Haar knappe dochter Francie (Grace Kelly) komt echter achter de identiteit van de voormalige inbreker, vindt de zaak machtig interessant en waar dat op uitdraait kan men gemak kelijk raden. Naast dit te voorziene happy-end tus sen de twee hoofdfiguren komt echter de ontmaskering van de dief als een ver. rassen de ontknoping. Mr. Michaël naar ons land terug JOG SCH IK IN A (Van onze correspondent te Djakarta) Eerst thans is bekend geworden, dat op 9 april j.I. mr. L. S. Michael met vrouw en kind per vliegtuig naar Nederland is vertrokken. De heer Mi chael, die in Djakarta een advocaten praktijk had, behoorde tot de groep Nederlanders, die in januari 1954 in Djakarta cn Bandoeng werd gearres teerd op beschuldiging van subversie ve acties tegen de Republiek Indone sië. Hij werd einde vorig jaar uit de voor lopige hechtenis ontslagen, doch mocht Djakarta niet verlaten en kreeg mel dingsplicht opgelegd. Vrij onverwacht heeft mr. Michael van de Procureur- Generaal Soepraptop toestemming ge kregen om Indonesië te verlaten. Van mr. Michael is lange tijd beweerd, dat hij Bos (of Bosch) zou zijn, een met de Daroel Isdam in West-Java samenwer kende Nederlander. Tot die bewering droeg bij. dat mr. Michael in de gevan genis snor en baard had laten staan en ook de min of meer legendarische Bos een baard zou dragen. Na dc vrijlating van mr. Michael en het overlijden van dc heer Jungsehla- ger bevinden zich van dc hoofdgroep der destijds gearresteerde Nederlan ders (dat is dus exclusief de gearres teerde Nederlanders en gewezen Ne derlanders, die in processen als ge tuigen optreden) nog in arrest de ex- KNIL-bapitein Schmidt, wiens pro ces lopende is cn de heer A. H. Door nik, gewezen assistent-resident en la ter adviseur van het Indonesisch De partement van Binnenlandse Zaken, die 18 december 1953 werd aangehou- oor de huishoudelijke aangelegenheden van de Tweede Ka mer heeft indertijd de kunstschilder Sierk Schroder te Wassenaar opgedra gen een portret te schilderen van de oud-Kamervoorzitter mr. J. R H. van Schaik. Deze heeft zich inmiddels van zijn taak gekweten De voorzitter der Tweede Kamer stelt zich nu voor het portret namens de Kamer in ontvangst te nemen na afloop van de openbare vergadering van woensdag a.s- in tegen woordigheid van de heer Van Schaik. Iw'i v/ U. zuil tó wA. opAm. in. Ojihtxxó.jnsiVoQil vóc/c btudieva-jhtói. Jn Uüslw komt wxMmxü - tfillieq mat.. (TvöaQeJt Eotaoj'Cwoc oufomc ÜlZA&i) Leïótn opat wuuSjaortijk- se SWrott- ytcjs vo« SJOobaschittoaiiMsn.. (jemscrtte. yztóOTHZiJ. uitkcxintj vim £"5% 'jmx IOjS'. - InlLocscfiotznkieldfiJzt CjtoeraikmLi dn pat- ^oxofxósaheo. Ü.oot qjiatl (f^nuMsid (iS par paccggj.)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9