L van K. voor Rijnland nam af scheid van mr. A. G. de Blécourt Studenten vierden behoud van studie vrijheid r. P. G. Knibbe: objectiviteit en gerechtigheid steeds betracht „De Stem des Volks" oogstte warm succes met Haydns „Die Jahreszeiten Zuidnederlandse veertiende en krijgskunst vijftiende m eeuw Rondrit van Koninklijk Paar door Amsterdam Jjste ji jaargang Zaterdag 21 april 1956 Tweede blad no. 28812 Hartelijke huldiging in Keukenhof 1 CHR. BOND VAN WERKNEMERS IN DE IIOUT- EN BOUWNIJVERHEID Uitreiking gouden CNV-insigne De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid heeft gisteren voor het eerst sedert het tot stand komen van de fusie in gebouw Prediker een filmavond gehouden. De voorzitter, de heer D de Klerk Wolters. opende deze bijzonder gezellige en feestelijke bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en toonde zich daarna verheugd over de verrassend grote opkomst. Hij maakte van de ge legenheid gebruik alle aanwezigen op te wekken ook de vergaderingen, die nood zakelijk en belangrijk zijn, trouw te be zoeken. Hij herinnerde er tenslotte nog eens aan. dat de contributies op de be kende adressen gebracht dienen te wor den. Vervolgens was de daad aan de film operateur. die een grappige filra over de Engelse familie Doorsnee draalde Vooral om de goedbedoelde kwajon gensstreken van de kleine William en zijn kornuiten heeft men onophoudelijk moeten schaterlachen. In de pauze wer den de heren C. Ft. v. d. Laan en P J. Voorzaat, die 25 jaar trouw lid van de organisatie zijn geweest, met een enkel woord door de voorzitter gehuldigd Beiden kregen het gouden CNV in signe op de borst gespeld. De heer Voor zaat. die op het gebied van de tbc-be- strijding veel werk heeft gedaan, kreeg hiervoor oen extra pluim. De echtgeno ten van de jubilarissen kregen een bloe menhulde. De heer De Klerk Wolters sloot deze plezierige avond. Minister Cals was hun gast! De studenten zouden geen studenten geweest zijn, indien zü hun verwin ning in de Kamer ten aanzien van de studievrijheid niet met het nodige en thousiasme hadden gevierd, en de overwonnene, minister ('als, zou mi nister Cals niet zijn geweest als hij die vreugde niet had weten te waar deren door er óók by te zyn. Uiteraard was in Delft de vreugde het grootste. Daar gingen onmiddellijk aan de verschillende studentencentra de vlaggen in top. (Ingez Med -Adv Wij geven alle inlichtingen i ALUMINIUM JALOEZIEEN onze toonkamcr MOLENSTEEG 27. Leiden - D. LADAN - tel. 21375 Overigens waren de studenten er als de kippen bij om minister Cals met het aannemen van het wetsontwerp (be houdens de beperking der studievrij- heid) geluk te wensen. Onder hen be vond zich ook de president van de Ne derlandse Studentenraad, mr. J. de Mon_ chy uit Leiden. Minister Cals ging na die gelukwensen met de studenten mee naar de sociëteit van de Leidse Katholieke Studentenvereniging, waar hij gecon fronteerd werd met alle leuzen en spot dichten. die tegen hem gelanceerd wa ren in de strijd om de vrijheid. Veel waardering bestond er in studentenkrin gen voor de sportieve wijze, waarop minister Cals zijn nederlaag droeg en begrip toonde voor de vreugde van de studenten. Ook in andere sociëteiten, zowel in Delft als elders, werd het behoud van de studievrijheid uitbundig doch waar dig getierd. In Sociëteit ..Minerva" te Leiden, was er eveneens ;en genoetüjxe feeststem ming. Over het algemeen bestor d er grote voldoening o\er het feit. dat de inzichten van c? s'.vd?n'en geaceld bleken te worden door zovele leden van de senaten en de wetenschappelijke staven. In een buitengewoon hartelijke en feestelijke sfeer heeft de Kamer van tophandel en Fabrieken voor Rijnland gisteravond afscheid genomen van haar lonct-secretaris. mr. A. G. de Blécourt, die deze functie twintig jaar jeft vervuld en thans is benoemd tot secretaris van de Haarlemse Kamer Koophandel. Met de leden der Kamer, die daarvoor Keukenhof in Lisse waren geko- •n. woonden ook de heren J. G. J. irhey van Wfjk en mr. W. de Clercq, »rzitter en secretaris van het Depar- nent Leiden van de Ned. Mij. voor :)verheid en Handel, ir. H E Kruyt mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voor ter en secretaris van de Leidse Ver eng voor Industriëlen en de heren Lambermont, W. Zwart en C. («rman namens de Leidse Midden- indscentrale dit afscheid bij. Tijdens het mr de Blécourt aangebo- n diner hebben vele sprekers hun nrdering uitgesproken voor de veel- Evattende arbeid van de thans schei- ade adjunct-secretaris .die in het le der Kamer zo vele jaren een voor baande plaats heeft ingenomen. De voorzitter, de heer T. M. H. van iveren die de rij der sprekers opende, vaagde in een geestig speechje hoe- ;1 dank de Kamer verschuldigd is >r de trouwe en consciëntieuze arbeid i mr. De Blécourt Als aandenken 3 zijn Leidse tyd bood spr. op sym- ische wijze een leeslamp en een sa- .tafel aan Voor mevr. De Blécourt, met aanwezig was. had de heer Van neren een bloemengroet. De heer J. G. J Verhey van Wijk, i-voorzitter van de Kamer, herinner- allereerst aan de vriendschappelijke .rekkingen, die de Kamer met de Ned. voor Nijverheid en Handel onder- d Voorts wees spreker er op. dat mr. De Blécourt in de tyd, dat hij ■irzitter van de Kamer was. had le- s kennen als een bescheiden, ijverig bekwaam persoon, die zich terdege alle zaken had ingewerkt. In zyn kwaliteit van voorzitter van Vereniging van Leidse Industriëlen icht ook ir Kruyt gaarne hulde voor srote verdiensten van mr. De Blé- <irt. die van tweede man in Leiden rste in Haarlem wordt. De secretaris van de Kamer, dr. ibbe. wees er in zyn woorden van ink en hulde op. dat mr. De Blé- ort in menig opzicht zyn rechterhand By alle verschil van mening, zo ;r al mocht bestaan, hebben wy iander steeds weten te vinden en ge- ïcht de beste oplossingen te vinden. Kamer, en met name het Handels- jlster en de Vestigingswet Kleinbe- rijf hebben, aldus spreker, veel aan r. De Blécourt te danken. Hy was, al- is dr Knig.be, een man, die by al zyn sllsslngen een grote mate van objecti on en gerechtigheid heeft betracht. Vervolgens bracht de heer Lamtoer- »nt mr. De Blécourt dank voor al de (moeiingen, die hij in de loop der ja- In met de middenstand heeft gehad en spreker de indruk hebben gegeven, hij een goede kyk op de midden- indsbelangen had. In geiyke geest spraken tenslotte de (Ide ondervoorzitters, de heren C. F. ieerpoel en ir. J. J. G. van Hoek. het 'A der Kamer, de heer J. Aalders. voor- Etter van de Commissie Handelsregis- (r en de opvolger van mr. De Blécourt. r. J Branderhorst In zn uitvoerig dankwoord weidde mr. >e Blécourt uit over de prettige werk- ring, welke hij vele jaren in Leiden «ft gehad. Éen speciaal woord van ink richtte spreker tot dr. Knibbe. die m maatschappelijk heeft gevormd en wiens kompas men veilig kon varen. PESSIMISTISCHE GELUIDEN Aan dit afscheid was in de middag en een vergadering van de Kamer 'orafgegaan. In zijn openingswoord Officiële publikatie STREMMING SCHEEPVAART Burgemeester en Wethouders Lei- kn brengen ter openbare kennis, dat het «nbaar vaarwater de Oude Vest. In ver- ■ma met de uitvoering van werkzaam- ian de Marebrug. op 24 en 25 april .or het scheep* aartverkeer zal ztjn «remd en dat van 25 april tot en met zei d.a.v. ter plaatse stremmingen van *8 hoogste twee uur kunnen voorkomen. VERKEERSSTREMMING liet de voorzitter, de heer Van Wavcren pessimistische geluiden horen. Wanneer wij. aldus spreker, tien jaar na de oor log. naar de wajoenfeiten zien die er 'thans op de wereld plaats vinden, wan neer wij, bij alle goede bedoelingen om een waardige internationale samenle ving op te bouwen, de zaak Jungschlü- ger zien en de onverschilligheid van grote partners in de Atlantic Pact om zulk een schrijnende zaak objectief te onderzoeken, opdat de wereldbevolking hierover een juist inzicht krijgt, dan zegt spreker, dat er na het beeindigen van de Tweede Wereldoorlog nog geen daadwerkelijke vrede of verbetering in de internationale verhoudingen is ge groeid. Op het binnenlandse front, aldus de heer Van Waveren. hebben wij in de eerste plaats te maken met het schyn- baar onoplosbare huizenprobleem Als voorbeeld van de merkwaardige toestand waarin wij verkeren noemde spreker het volgende: het bouwen van een arbeiderswoning kost f. 15.000. nor malerwijze moet dit 8 G opbrengen, zo dat de huurprijs f 1200 per jaar zou moeten zijn. Dit betekent f. 24 per week. Als men daar tegenover stelt dat de huurprijs op het ogenblik plm f. 8 per week bedraagt, dan is het niet moeilijk te voorspellen wat er zou gebeuren wan neer wy aan de realiteit denken wat betreft ons nationale huizenbezit en de vergroting daarvan Een huurverhoging van 200 dus een loonsverhoging die daar mede correspondeert van ongeveer 25 In verband met de produktiekos- ten in verhouding tot het buitenland kunnen wij. aldus spreker, hier gerust zeggen, dat dit onmogelijk is en daar mee is dus de impasse aangetoond waar in een goed geordende maatschappij als de Nederlandse zich op het ogenblik be vindt. De voorzitter van de Kamer, de heer T. M. H. v. Waveren (rechts) neemt afscheid van mr. A. G. de Blécourt. Links ir. H. E. Kruyt, voorzitter van de Leidse Vereni ging van Industriëlen en geheel rechts de oud-voorzitter van de Kamer, de heer J. G. Verhey van Wijk. (Foto L.D.\Van Vliet) Aribo als stimulerend leider Nog altijd boeiende, tintelende partitnnr Twee machtige koorwerken, zijn „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten", die hem nog steeds midden in de tyd plaatsen, schreef Haydn tussen zijn 65ste en 70ste jaar. Zij getuigen beide van een enorme vitaliteit, een geweldige levens kracht van hem, die zich tot dan toe voornamelijk op instrumentaal gebied naam en succes had weten te verwerven. Onder de indruk van een „Israël" en een „Messias" van Handel, welke hy op het grote nSndelfcest van 1791 te Londen had gehoord voelde hij zich geïnspireerd tot deze nieuwe opgaven. En hij schonk er de vervolmaking van zijn groot kunstenaarschap mee! van de Arbeid in de laatste maanden grote spanningen hebben veroorzaakt, waarbij nog in het geheel niet bel rok ken zyn geweest de mogelijkheden van herziening van de huren. Wan neer ik, aldus de heer Van Waveren, de gebeurtenissen om mij heen zie, dan rijst bij mii de vraag of men zich de luxe kan blijven veroorloven om de theoretische vaststelling van lonen en arbeidsvoorwaarden zo ver van de werkelijkheid te houden als in de laatste paar jaar is geschied. Tenslotte schonk spreker nog in het kort aandacht, dat het natuurlijk voor land- en tuinbouw helaas een noodzaak is om te moeten erkennen dat by de uitbreiding van de Nederlandse bevol king. vooral in de Randstad Holland, belangrijke offers aan grond zullen moeten worden gebracht. Een adres van de Leidse Besturen- raad. waarin de wenselijkheid werd uit gesproken om artikelen, welke op afbe taling te koop zijn. ook te doen prijzen met de eontantprijs. werd voor advies aan de Middenstandscommissie van de Kamer in handen gesteld. (Ingez Med.-Adv SENSATIONEEL SPAARSYSTEEM De ABC (Algemene Bon Centrale) stelt alle BLEEKERTJES gebruikers in de gelegenheid om te sparen met 50 zelfs 100 Tc winst. Vraag 'n formulier bij Uw kruidenier. (Ingez Med-Adv.) SCHAAF- EN SNIJWONDEN genééstjf Eerste perron morgen in gebruik N.X.-beveiliging gaat maandag functioneren Het eerste perron, met de daarop cor responderende nieuwe sporen, zal mor gen in gebruik worden gesteld. In ver band hiermede zullen dc treinen in de richting Haarlem en Utrecht in het ver volg van dit perron vertrekken. Rei zigers in de richting Den Haag vinden met ingang van morgen hun trein op het tweede perron. De N.X-beveiliging, waarover wij on- I langs reeds schreven, zal met ingang van maandag in bedrijf worden gesteld. Lezing voor Letterkunde door dr. J. F. Verbruggen Voor de Maatschappij der Nederland se Letterkunde sprak gisteravond dr. J. F. Verbruggen. docent aan de Kon Mi litaire School te Brussel over de krijgs kunst in de zuidelijke Nederlanden in de veertiende en vijftiende eeuw In deze krijgsgeschiedenis kan men de XlVe eeuw bestempelen als de eeuw van de gemeentelegers, aldus spreker In het graafschap Vlaanderen en het prinsbisdom Luik speelde hei voetvolk inderdaad de voornaamste rol. respec tievelijk van 1302 en 1303 af. terwijl het oude ridderleger te zwak was. indien het geen buitenlandse hulp ontving. Ook de boeren maakten deel uit van het voetvolk, maar de stedelijke milities waren het belangrijkste element In de Vlaamse en Luikse gemeentelegers wa ren de ambachten de tactische eenhe den. die de sterke samenhang bezorg den. Het Vlaamse voetvolk zette de eeuw in met de befaamde zegepraal bij Kortryk in 1302 terwijl de Luikenaren in 1346 te Vottem ook een prachtig rid derleger versloegen. In beide vorsten dommen steunde dc tactiek op een dichtgesloten opstelling, met flink be schermde flanken, terwijl men by voor keur ook een voor zware ruiters nadelig terrein verkoos. Te Arkcl '1303). Peve- Icnberg (1301). Nevc'.e '1381*. Bever - houtsveld (1382), Rupelmonde <1452» en te Gaver (1453) verdedigde het Vlaamse voetvolk zich steeds dapper. De Luike naren streden even hardnekking te Othée (14081. Montcnaken 14651 en Brustem (1467). Soms poogde het voet volk ook door een snelle overval de zege te behalen: in 1328 vielen de Vla mingen het Franse leger te Kassei en de Luikenaren hun vijand te Hoeselt aan. In beide gevallen leed het voet volk na aanvankelijk succes de neder laag en in de slag bij Westrozebeke vie len de Gentenaren ook tevergeefs het Franse adellijk leger aan (1382) De bloeitijd van het Vlaams voetvolk eindigde toen de hertogen van Bourgon- dië een machtig ridderleger konden op richten Deze vorsten onderwierpen la ter de Luikse steden In twee grote tochten, in 1411 naar Ham en in 1436 naar Calais, had het Vlaamse voetvolk de hertog na een zekere tijd in de steek gelaten. Daarna gebruikten deze vorsten alleen nog kleine contingenten uit de steden. De hoofdmacht werd weer ge vormd met edellieden, zware ruiters, die geholpen werden door boogschut ters en ander voetvolk, en beschikten over een flinke artillerie Karei de Stou te deed al het mogelijke om du leger te verbeteren, door een studie \an de krijgskunst der Oudheid, door een per manent leger in te voeren, en het goed te oefenen Maar de hertog putte dit adellnk leger uit in zijn talrijke oorlo gen en leed de nederlaag tegen hot Zwitserse voetvolk. Tenslotte bleven de de Zuidelijke Nederlanden bijna zonder verdediging na de ramp van Nancv (1477). Vele edellieden liepen over naar de koning van Frankrijk Twee jaar la ter slaagde het goed geleide Vlaamse voetvolk erin. bij Guinegate het Franse I leger te verslaan, nadat de eigen adel lijke ruiters van het slagveld verdreven waren. Dit was de laatste grote slag waarin het Vlaamse voetvolk streed en ten zeerste bijdroeg tot de redding van de Zuidelijke Nederlanden. Toch ging het niet zo héél gemakke lijk meer, hij. die steeds zijn genie meestal moeiteloos liet spreken, had voor „Die Schöpfung" drie jaren nodig. Maar de wereld mocht en mag nog steeds dankbaar zyn voor de totstand koming van beide oratoria ..Die Jahreszeiten" eigenlijk méér een can tate waarin door de treffende na tuurschilderingen de weg naar de romantiek reeds op lyrische wijze wordt voorbereid. Wonderbaariyk uit zich hier ook Haydns religieuse instelling: hij zag in iedere verschijning op aarde de open baring van het Goddelijke, waarvan zij doordrongen wordt. Haydn schonk de wereld niet minder dan 118 symfonieën. 83 strijkkwartetten 163 sonates. 19 opera's en 15 missen, om van al het kleinere werk maar niet eens te gewagen. Hy is de wereld met zijn twee onvergankelijke oratoria niets meer schuldig gebleven: zij leven ook in de huidige generatie voort, ..Die Jahreszeiten" ontbreekt niet op het repertoire van elke koorvereniging welke zich respecteert. Sinds jaar en dag hielden zij zich bezig met deze geniale tekening van de wisseling der seizoenen, waarvan onmiddellijk reeds de ouverture overgang van winter naar lente zo sterk getuigt. Verlangen naar de lente, welke ons sinds 21 maart officieel is toegevallen, maar die nog steeds op zich laat wachten, beheerst ook het openingskoor. Thans bevestigde Iskar Aribo met zijn „De stem des volks" dit verlangen muzikaal en deed ons deze wisseling der seizoenen bezield ondergaan: van lente, naar zomer, van herfst naar j winter, ieder in hun eigen karakte- ristiek. ieder zó realistisch van stem- 1 ming. klank en kleur, daarbij constant I gehouden in zulk een weldadige frisheid en natuurlijkheid, met fugatische lof prijzingen aan de Allerhoogste als meesterlyke tussenspelen, dat men. hóe dikwijls dit alles ook gehoord, geboeid I blijft luisteren naar deze vloeiende me- I lodische vindingskracht, waarbij voca- liter niemand, noch het koor. noch de I solisten iets te kort komt. Aan Aribo was de verklanking toe- I vertrouwd, met een in het algemeen gedisciplineerd, soepel zingend koor. dat echter helaas in het tweec deel (zo mer), twee keer een steek liet vallen, evenals in het quichende Wijnkoor (deel III). hetgeen misschien voorkomen had kunnen worden, indien er niet slechts een repetitie met orkest,, was geweest. Overigens raakte het koor in het ver loop van de avond steeds meer tot groter vrijheid. Het richtte zich met alleszins gelukkige resultaten naar de pittige intenties van de dirigent, die alle aandacht had voor de vele fijn zinnige. rake en illustratieve détails, ook wat de Instrumentatie betreft, waardoor de rijk tintelende partituur van „Die Jahreszeiten" zich onderscheidt. Er valt in deze vier seizoenen zó on noemlijk veel te beleven, dat het on- mogelyk is hierop nader in te gaan. Doch alles „leeft" in deze natuurlijke, dikwijls ook sterk sfeervolle belichting van Haydn, waarvoor Aribo met mee slepend élan begrip en gevoel toonde. Er is voor een koor moeilijk een werk denkbaar, waarin men alle gemoeds stemmingen heerlijker kan uitzingen: afwisselend van ernst en devotie naar jubelende blijheid, waarbij Haydns compositorisch meesterschap (o.a. de fuga's) telkens blijkt. ..De stem des volks" zong fris en met enthousiasme' Het Noord-Philharmonisch Orkest verzorgde de begeleiding punctueel Aribo is gelukkig niet uitsluitend koor'-dirigent doch was voor de pauze. o.a. in verband met de zware be zetting meermalen aan de dominerende kant. Ook in dit opzicht is 't te betreu ren. dat voor uitvoeringen als deze, zulks in verband met de hoge kosten, niet langer rcpetitietijd beschikbaar is. Dat Aribo met vaste hand door de ilryke klippen heen zeilde en daar. waar het mis liep. het geheel weer spoe dig in het gareel kreeg, strekt hem tot De uiterst belangrijke solopartijen vormen een integrerend onderdeel deel. evenals de vele ensembles (duet ten en terzetten, al of niet met koor) Wij herinneren ons de hoogste presta- tenor) en David Hollestelle (bas) be reikten een pryzenswaardig niveau. De eerste, lichtelijk gehandicapt door ver koudheid, zong niettemin met glans en souplesse haar Hannapartij. De te vlak ke voordracht kan zich verdiepen. Arjan Blanken is de gelukkige bezit ter van een prachtige, typische tenor stem. een zeldzaamheid. Hij vond ruimschoots gelegenheid van zyn lyri sche instelling te getuigen. Jammer evenwel, dat zijn stem niet in alle liggingen vrij zit en de z.g. ..knödel" een bedenkelijke handicap vormt zich totaal te geven. Dit bleek bijv. duidelijk aan het slot van de Winteraria. waar hij m de hoge bes verstek liet gaan. Een en ander valt te meer te betreuren, omdat zijn muzikaliteit en speciaal zyn gevoel voor sfeer zomraria's! een per fecte techniek rechtvaardigt. Zijn on duidelijke ,.s" is bepaald storend. Het innige liefdesduet tussen Lukas en Hanna werd intussen een stralend hoogtepunt. David Hollestelle zong sonoor en moeiteloos; zyn techniek is juist ge fundeerd. Een markanter en karakte ristieker voordracht, bijv. in het ..Der Landman hat sein Werk vollbracht" moet evenwel groeien. Concluderend: een muzikaal vlotte en verantwoorde uitvoering van deze nog altijd poëtisch-jeugdige „oude" Haydn. herhaaldelijk door spontaan applaus onderbroken. Een bewijs, dat men met deze geens zins „verouderde" Haydn ten volle dankbaar meeleefde. Aribo en zyn koor behaalden er een warm succes mee! Bezoeken aan Stedelijk Museum. Beurs en het Kriterion-Theater Het Koninklijk Paar heeft gister-1 „Onderlinge studentensteun". werkstu- morgen per auto een rondrit door denten, die in het theater aangesteld Amsterdam-Zuid gemaakt onderbro- zijn en enkele tientallen andere genodig- ken door een bezoek aan de interna- den naar twee korte filmpjes: een over tionale fototentoonstelling „Wij men- het theater zelf en over het leven van de vleugel van het1 werkstudent en een documentaire, over de internationale foto-expositie „Wij mensen" Na de Vertoning van de beide filmpjes, die door een kort overzicht van prof. Kok over het theater zelf en het werk van de stichting werd voorafgegaan, onderhielden Koningin en Prins zich met de aanwezigen in de foyer, waar een verversing werd geserveerd. Zij keerden kort hierna per auto terug naar het Paleis. Stedelyk Museum. De Landsvrouwe was de 71.356ste in de rij van bezoekers dezer expositie. In het museum waren voorts ruim 200 personen toegelaten. De Koningin had in het bijzonder belangstelling voor de talrijke kinderfoto's. Zij nam ruim de tijd om de foto's te bekijken, waarbij de directeur jhr Sandbcrg haar op verscheidene bijzonderheden opmerkzaam maakt. De Prins liet zich uitvoerig door de heer Sandberg de techniek verklaren van een enorme interieur opname Parijse opera By het verlaten van het Museum werd het Koninklijk Paar hartelijk toege juicht. Tijdens het tweede deel van de rondrit stopte de open hofauto by het Luthers Dlakonessenhuis waar de leer- ling-diakones Anneke Schotman, d< vorstin een ruiker aanbood. Voor het Departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W Beyen, gisteren in Krasnapolsky te Am sterdam het woord gevoerd over de re sultaten der conferentie van Messina inzake de integratie van Europa. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Prins Bern' hard. 's Middags bezocht het Koninklijk Paar de Effectenbeurs. Van de Effecten beurs begaven de hoge gasten zich naar de Koopmansbeurs waar zij werden ont vangen door het college van beurscom- missarissen Het Koninklijk Paar wan delde over de beurs en bezocht het spe ciaal voor de termynmarkten inge richte vertrek, waar op dat ogenblik de termy'n handel in cacao gaande was. In de grote vergaderzaal van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voo: Amsterdam werden Koningin en Prins ontvangen door het bestuur van de Kamer De voorzitter, mr D. A. Delprat, sprak in een korte rede de Koninklijke gasten toe. Aan het slot hiervan bood hij hen een gouden penning aan. Na het bezoek aan de Koopmansbeurs begaven Konlncin en Prins zich naar het Kriterion-Theater ir de Roeter- straat. De koningin en de Pins keken met de leden van het bestuur van de Stichting Seafury te Valkenburg verongelukt PILOOT NIET ERNSTIG GEWOND. Een Hawker Seafury eenpersoons ge vechtsvliegtuig van de marine lucht vaartdienst is gistermiddag oms'reeks kwart over twee tengevolge van een mo torstoring na de start op het marine vliegkamp Valkenburg verongelutct. De vlieger, luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie) J. Bouma uit Katwijk werd hierbij niet ernst.g ge wond. Hy is onmiddellijk i, Zeiljacht voor Prinses Beatrix zal „Groene Draeck" heten De Lemster aak. die aan H.K.H. Prin ses Beatrix als verjaarsgeschenk is toe gezegd door het comité ..Varend Ne derland", zal de Prinses de naam „De Groene Draeck" geven. In onze geschiedenis ter zee heeft een schip van deze naam een grote rol ge speeld. ..De Groene Draeck" was het admiraalsschip van Piet Heyn, waarop deze zijn laatste roemrijke strijd tegen de Duinkerkers in 1629 streed. Het schip stond in die slag onder bevel van Maer- ten Harpertsz Tromp, die toen nog de rang van kapitein had. Genoemd schip, behorende tot de Admiraliteit van de Maze, is op 2 nov. 1631 bil het uitzeilen van de Wielingen verongelukt. Op het ogenblik wordt de Lemster aak in tekening gebracht. De lijnentekening en het tuigplan naderen de voltooiing. Het zal een sierlijk schip worden, dat het ware type van de Lemster aak toont. Tevens wordt gestreefd naar een snel zeilend en goed manoeuvreerbaar vaar tuig. De Prinses volgt de vorderingen van nabij en toont een groot enthou siasme. Felle brand in meelhandel VOOR DUIZENDEN SCHADE. Een felle brand heeft gewoed in de meelhandel van de firma Van de Bunt te Nykerk. De brandweer kon .net ver hinderen. dat een jeep. 200 balen stro, 40 balen erwtenstro, vele balen hooi, 80 zakken tarwedoppen. duizenden kilo's kunstmest. 150 lege zakken en veel ge reedschap verloren gingen. De srnade loopt in de duizenden guldens. Twee brandweerlieden werden by het b'.us- singswerk gewond; een geraakte ruiten bewustzijn. Hoe de brand is crtsrp.an is onbekend. Het pand was "erwkcra. Wordt de „Altair" geborgen? Zeven bemanningsleden en de meeste passagiers van het Nederlandse schip .Altair'" dat deze week bil Vitoria is gestrand vertrekken vandaag met een speciaal vliegtuig van de KLM naar ons land. De gezagvoerder van de Altair", de eerste stuurman en de radio-telegrafist bevinden zich aan boord van het schip, dat met de voorsteven boven water ligt. De Braziliaanse autoriteiten tracmen heii over te halen het wrak te verlaten. Wy herinneren ons de hoogste presta- val per marlne-hélikop-er overge- Dezer dagen wordt een Amerikaan;e ties van vocale corypheeën. Doch ook bracht naar het marine-hospitaal te deskundige verwacht, die zal nagaan of Sjjjjjï 1 *~5 D1 de „Altair" geborgen kan worden. Corry Bijster (sopraan), Arjan Blanken Overveen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3