VAN DE WEEK De stem van de Ridder Niet zo slank meer, MAAR TOCH MODIEUS ZATERDAG 21 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Bij wyze van een feestelijk entree van de verse spinazie laten wy hieronder het recept van een zeer smakelijk gerecht volgen n.l. splnazie-omlettc. ZONDAG Vi grape fruit; rundvlees, blokjes winterwortel en doperwten uit blik, aardappelen; luchtige chocoladepudding met vanille- MAANDAG Rundvlees, knolraap in melksaus, aardappelen; rabarber. DINSDAG vleeskoekjes, witlof au gratin, aardappelenpurée; gebakken appelschijven met vanillevla. WOENSDAG speklap, stamppot van rauwe andijvie, havermoutpap. DONDERDAG: Slavinken, gestoofde prei, aardappelen; fruit. VRIJDAG spinazie-omelette met kaas, gebakken aardappelen; yoghurt met beschuit en bruine suiker. ZATERDAG Stevige tomatensoep met ryst en groenten; wentelteefjes. Recept: Luchtige chocolade-pudding liter melk, 65 gr. maizena of custardpoeder, 45 gr. cacaopoeder, 75 gr. suiker, 1 ei, zout. Suiker, maizena of custard en cacao droog dooreen mengen, aanroeren met wat melk en het eidooier, rest der melk aan de kook brengen. Bij het mengsel iets kokende melk gieten, dan door de kokende melkr oeren. Het ei wit stijfslaan en het eiwitschuim luch tig door de puddingmassa scheppen, nog even de massa verwarmen. De pudding overdoen in een vorm en la ten afkoelen. Na storten presenteren met biscuits of vanillesaus. Recept: Spinazie-omelette. 1 kg spinazie, 4 a 6 eieren, 4 a 6 lepels melk, zout, peper, boter, bloem, 75 gr. kaas geraspt. De spinazie uitzoeken, wassen, ko ken, hakken en binden met wat bloem, warm houden terwijl de ome- lette gebakken wordt. Voor de ome- lette de eieren kloppen met melk, zout peper en een deel der geraspte kaas. In de koekepan in boter dunne ome- letjcs bakken, enige lepels spinazie erop leggen, dichtrollen en naast el kaar in een vuurvaste schotel schik ken. Overstrooien met de rest der geraspte kaas en 5 a 10 min. in een hete oven met bovenwarmte laten doorwarmen en kleuren. Sneetjes en slaatjes Ontelbare mogelijkheden Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Wanneer U bij de Denen te gast zou gaan zouden zü U zeker hun smore- brood voorzetten. Smorebrood is een hartig taartje, een mooi opgemaakt taartje bovendien. Het bestaat uit dunne sneetjes brood, ruimschoots voorzien van hartig beleg- sel. Van zulke heel dunne sneetjes met een dikke, feestelijk opgemaakte beleg ging kunt U natuurlijk ook hier genie ten, al zult U het niet dagelijks doen. Een warme maaltijd krijgt een heer lijk voorgerechtje, de middagboterham wordt eens zo aanlokkelijk en een avondfeestje vindt een hartig besluit met deze sneetjes: Sardinesneetjes. 8 dunne sneetjes bruinbrood, 1 èt 2 blikjes sardines, een hardgekookt ei, sla, radijsjes, boter of marga rine De sneetjes besmeren met boter of margarine. De sla en de radijsjes was sen en laten uitlekken. De sardines laten uitlekken, het ei in plakjes snij den. Op ieder sneetje een blad sla leg gen en schuin erover een sardine. Aan weerszijden van de staart een half ra dijsje zetten, aan de andere kant twee plakjes ei. Vleessneetjcs 8 dunne sneetjes witbrood, 50 75 g, (8 plakjes) gebraden varkens- of kalfsfricandeau, een hardge kookt ei, mayonaise (1 tomaat) boter of margarine. De sneetjes besmeren met boter of margarine en beleggen met het vlees. Het ei (en de tomaat) in plakjes snij den en op ieder sneetje twee plakjes ei (en een plak tomaat) leggen. De sneetjes verder garneren met streepjes mayonaise. Kaassneetjes. 8 dunne sneetjes licht of donker roggebrood, ongeveer 50 g. gesne den kaas, radijsjes, mayonaise, zo mogelijk peterseliegroen, boter of margarine. Het brood besmeren met boter of margarine en beleggen met de kaas De radijs wassen en in schijfjes snij den. Op de kaas dakpansgewijs een rijtje radijsschijfjes leggen. De sneetjes verder garneren met ro zetjes van mayonaise (en in ieder ro zetje een stukje peterseliegroen druk ken). En nu we toch ons hart ophalen aan goed-verzorgde hartige lekkernijen kan er ook nog een heerlijk slaatje bij En dat, beste mevrouw B., terwijl dit jaar juist van de „gewone' mode zo gemakkelijk profijt zoudt kunnen trekken. Die mode houdt immers een massa slank en langmakende modellen in - dat is dan ook de reden waarom de mannequins dit jaar nog slanker en langer lijken dan voorheen! Bekijkt U rustig de modepagina's, waar niet bij staat dat ze voor „zware figuren" bestemd zijn. U zult er, tien tegen één, ettelijke modellen vinden die U rustig in een grote maat'kunt laten maken, en wel in het bijzonder de rechte ja ponnen zonder ceintuur, met alleen maar lengtenaden, lange knoopsluitin- gen en/of andere verticale garnerin gen. Alleenom zo'n japon tot een succes te maken, is het een allereerste noodzaak, dat U de zwaarste eisen aan Uw korselet stelt! Alleen wanneer dat fundament perfect en feilloos is, kimt U - en alle anderen die niet meer zo slank zijn - met die moderne mode creaties de nodige eer behalen. Overi gens kunt U ook met legio moderne details uw voordeel doen - en van de tails krioelt het in de voorjaarsmode! Witte garni tuur tj es, lipjes, bandjes, knoopsluitingen en -garneringen kunt U alle adopteren, en indien U tot de allerzwaarste onder de „zware figu ren" behoort, kunt U zich ongetwijfeld het best tot die details bepalen. Met behulp van details kunt ge Uw na tuurlijke tekortkomingen verdoeze len (een smalle V-hals bijvoorbeeld doet een korte, brede hals langer schijnen), maar ook kunt ge er de po sitieve dingen, die de natuur U gaf, mee accentueren (hebt ge een aardig gezichtje, leg dan het accent op een keurige coiffure, een mooie hoed. hebt ge slanke enkels veroorlooft U dan elegant schoeisel). Om aan Uw verzoek te voldoen, bes te mevrouw B„ en ook om vele an deren ter wille te zijn, die in het zelfde schuitje varen als U, geven we vandaag enkele modelletjes, die spe ciaal voor de niet al te slanken ge schikt zijn en die helemaal zijn afge stemd op de Franse voorjaarsmode. MALLE GEVALLEN In Rome werd de 47-jarige Aristide Egidi gearresteerd, omdat hij zich valselijk uitgaf voor arts. Gebleken was namelijk, dat zijn prachtige, in het Grieks gestelde bul, alleen maar een oud getuigschrift was. dat hij jaren geleden had ontvangen toen hij zijn ontslag had gekregen als chauffeur van de Griekse ambas sade In Detroit reed de 20-jarlge Arnold Humphrey op een wel heel vreemde manier met een auto rond. Hy zat op het portier van z'n wagen, waar van de kap ïeergeslagen was, cn liet zijn benen over de straat zwieren. Met één hand stuurde hij en in de andere hand hield hij een boomtak, waarmee hij de rem en de versnel ling bediendeDat is te gek, zei de rechter, die hem tien dagen in de gevangenis Het opsluiten. Verhaal voor de kleintjes En plotseling stond voor haar de ridder Er was eens een stem die soms ge hoord werd in een eenzaam bos, alleen maar een stem en verder niets. Deze stem had in vroegere eeuwen aan een ridder behoord, die al vele honderden jaren geleden gestorven was. Maar zijn stem was gebleven en nu en dan hoor den de dieren van het woud hem, als hy tussen de bomen zong. Vaak ook klonk de stem bij de ruïne aan de zoom van het bos. Die ruïne was alles wat nog restte van het kleine middeleeuwse kasteel, dat de ridder eens toebehoord had. 's Zomers kwamen er vaak vacantiegangers en toeristen kijken naar de overblijfselen en als zij er oren voor hadden gehad, zouden ook zy de stem kunnen hebben horen. Maar zy luisterden slechts naar hun eigen op gewonden lawaai en hun eigen harde stemmen. Toch werd de stem door mensen ge hoord: door de mensen die woonden in de kleine boerenhuisjes op het land, dat zich uitstrekte aan gene zijde van de ruïne. En dat was heel begrijpelijk, want deze mensen waren, door de eeuwen heen, van geslacht tot geslacht, als het ware met de stem vergroeid. De voorvaderen van deze mensen wa ren horigen geweest: het land, dat zij bebouwden en beploegden, hoorde eens de ridder toe. Hij was een goed mens geweest, de ridder, hij was geen wilde vechters baas, geen avonturier zoals zovelen van zijn tijdgenoten, hij wilde vrede en voorspoed brengen. Als de oogst slecht was, schonk hij zijn boeren het geld, het gedeelte van de opbrengst dat zij hem schuldig waren, omdat hij niet wilde, dat zij in armoede leefden. Hy' praatte wat met de boeren en met hun vrouwen, hij speelde met hun kinde ren en hy stoeide met hun honden, die hem blij blaffend begroetten en tegen hem opsprongen als zij hem zagen naderen. Was het een wonder, dat alle men- hen die rondom het slot woonden, van hem hielden? .Hy is een goed mens", zeiden zij en dat was zo. Als zy zijn forse gestalte zagen, zyn blonde hoofd en de levendige, donkergroene ogen, waren zy trots op hun ridder en dit gevoel werd sterker nog als hy tot hen sprak. Want zyn stem was heel bijzon der: diep, warm, helder ook, maar met een ondergrond van weemoed. Het was alsof in zyn stem een ongekend verlangen klonk. Waarnaar? „Hy spreekt niet met zyn stem, hy spreekt met zijn ziel", zeiden de men sen, en zy zeiden ook, dat deze stem sprak van eenzaamheid en dat was heel goed mogeiyk. Want de ridder was alleen, ofschoon hy vaak om ringd was door edelen en schildkna pen. Soms trok hy met een stoet van meer dan honderd mensen op de Jacht. Dan keken de boeren naar de schil derachtige groep edellieden, edelvrou- wen en alle anderen als zy in kleur- ryke kledy op goedgebouwde paarden over de slotbrug kletterden. Wanneer de stoet in de bossen verdwenen was en het geblaf van de honden langzaam vervaagde, zeiden zy: „Hy is de nobel ste van allen, onze ridder. Maar ach, hoe eenzaam!" Het gelukkigst leek hun ridder als hy helemaal alleen de bossen inzwierf, ongewapend, want waarom zou hy wapens dragen; hy wilde immers slechts het goede? Van tyd tot tijd hoorden de boeren hem zingen; dan klonk de stem warmer dan ooit en het leek, alsof alle menselyke gevoelens er in weerspiegeld waren. Maar op een dag stierf de ridder. Hy was nog jong en hy stierf mis schien omdat het verlangen in zyn ziel te groot werd. De mensen en de dieren treurden om hem, maar waarschynlyk omdat de kracht van zijn stem zo groot was, bleven zy hem horen als zy de grond omspitten of als zy 's avonds voor hun huizen uitrustten van de dag. Zo was die stem er gebleven, altyd, en zy werd alleen gehoord door de boeren en de dieren. Tot op een dag een meisje in het bos kwam. Niemand wist waar vandaan, maar in haar hart was hetzelfde verlangen dat eens de ridder gekend had. Wellicht werd zy daardoor, zonder het te weten, naar dit bos gedreven en wellicht hoorde zy daarom ook die stem. zy hoorde en herkenden het verlangen. En plotse ling stond hy voor haar, de ridder. Misschien was hy het, misschien was het een ander; het meisjes wist het niet, kon het ook niet begrijpen, maar hoe dan ook. hy was daar, stond daar. En zyn stem was warm en diep en weemoedig als die andere stem of was het dezelfde? maar tegeiyk jubelend en juichend. De ridder nam de handen van het meisje en keek haar aan met zyn levendige, donker groene ogen. Zyn haar was blond als dat van het meisje, En toen er een windvlaag over de beide mensen streek, raakten zyn haren haar voorhoofd zo dicht stonden ze by elkaar. Ze spraken niet. De ridder omvatte het meisje en zo liepen zy weg, tezamen. Niemand zag ze ooit daar weer. Maar de stem werd niet meer gehoord. M. F. B. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Een modieuze tailleur, die de wat zwaardere vrouw kan dragen, geeft fi guur B weer. Het pakje kan worden gemaakt van effen wol of linnen in gedekte kleur. Ook in dit model wordt het slankmakende effect door de lengtenaden veroorzaakt. Die van het jasje eindigen heel hoog op de schou der in een klein zakje, en dezelfde zakgarnering komt voor op de bijbe horende japon. Het jasje heeft een lange knoopsluiting onder een smal sjaalklraagje. De zijkanten van de ja pon zyn van een glad schootje voor zien. Het laatste model (C) is een mari neblauw (deze kleur kleedt goed af) voorjaarsensemble met wit piqué gar ni tuurtje. Vooral de vrouw die smalle schouders heeft, zal haar voordeel kunnen doen met de witte piqué band. die aan de basis van het decolleté door het japonnetje is geregen. De japon heeft smalle driekwart mou wen. en is geheel recht; de lengte- baan van de voorkant eindigt boven de zoom in twee korte, platte plooien. Een kort, recht manteltje completeert deze japon en ook dit jasje is op een rekkend effect berekend. Hiervoor zyn de laag geplaatste, aangeknipte zak- kleppen verantwoordelyk, die een ge liefd detail zyn van de huidige mode. De lange, smalle revers accentueren het effect nog bovendien. De driekwart mouwen van het jasje zijn over een witte piqué manchet gespleten J. V. Vleesslaatje. Ongeveer 6 koude gekookte aard appelen, 1 flinke appel, een gaar gebraden kalfs- of varkensslapje van ongeveer 100 g, een plak ham van ongeveer 50 g, olie, azyn, zout, kropsla, sterkers of andyvie, sla saus of mayonaise. De apf>el schoonmaken en in kleine blokjes snyden. De aardappelen niet te klein snyden, het vlees en de ham snipperen. Al deze ingrediënten losjes dooreenmengen en op smaak brengen met, olie, azijn en zout. De sla na enige tyd overdoen op een schotel en garneren met slasaus of mayonaise. De sla, sterkers of andyvie wassen en zonodig zeer klein gesneden rondom de sla leggen. Huidige mode biedt vele mogelijkheden! Dit Is de grappenmaker uit de dierentuin. Weet jij hoe hij heet Leg de kaartjes maar in de juiste volgorde. Het antwoord staat ergens op deze tekening! ren!); ze is gegarneerd met een ef fen, geappliceerde band. Deze band eindigt onder de smalle, V-vormige halsopening in een kleine strik. De japon heeft geen taillenaad en werd geheel uit lengtebanen opgebouwd, hetgeen een slankmakend effect geeft. We gaan een echte bromvlieg maken! Teken de brom vlieg over op een stuk stevig wit karton. Van een schoenendoos bijvoorbeeld. Knip de bromvlieg uit. Neem nu een st'uk karton dat nóg dikker is (ongeveer 4 a 5 mm), 10 cm lang en 1 cm hoog. Is dat niet te vinden, plak dan zelf twee stukken op elkaar. Neem nu deze strook en plak die op plaats A. Aan de achterkant dus. Gebruik sneldrogende ijm! Kleur de bromvlieg zo mooi als je maar kunt. Knip van een oude fietsband jen reep van een halve cm. Je hebt nu een breed elastiekje. Maak een gaatje in iet karton op plaats B en bevestig een stevig touw van 75 cm lengte aan de brom- lieg. Span het elastiekje rond het brede deel van het karton. Buig het karton ets naar achteren en draai de bromvlieg aan het eind van het touw snel door de lucht! Maak met je vriendjes of vriendinnetjes een heleboel bromvliegen en draai dan allemaal tegelijk! „Kunt U niet eens iets voor ons, „zwaardere figuren", brengen?", vroeg mevrouw B.-v. B. „Het is voor ons vaak zo moeilijk om iets aardigs kant en klaar te vinden, en als je bij de naaister de mode bladen doorkijkt, vind je het nieuwe en modieuze altijd alleen maar op naald-dunne mannequins. Op de bladzijden (als die er al zijn!), die voor ons armzaligen bestemd zijn, vind je ieder jaar precies het zelfde. Nooit eens een greintje fantasie Bent ge niet slank, maar wel goed geproportioneerd, dan zult ge (over een onberispelyk korselet!) het eerste model (A) zeker kunnen dragen. Het is een japon van een zyden imprimé (met klein motief!, grote motieven zyn nooit geschikt voor zware figu-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13