Laat ze liever met rust! GRUTTO OF WULP? CHRISTIAAN HUYGENS STIERF LEVENSMOE Even lachen.... MEN KREET HEM VOOR ONGELOVIG hij voelde de macht van de wereld buiten hem ZATERDAG 21 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Maar dat koesthouden la voor d« zeer levendige en buitengewoon waak zame wulp nu Juist een hele toer en hier komen we dan op een volgend verschilpunt: het geluld. De grutto roept zijn eigen naam heel duidelijk. ..Van rekenlngh ln spelen van Geluk", zo heet een van zijn werken, waarin hij de kansspelen onder de loep nemt. Christlaan Huygens heeft het Middeleeuwse denken overwonnen, dat muurvast zat aan de theologie, en tege lijk haar slaaf was. Met Spinoza en nog enige anderen is hy de grote voorbereider geworden van de volgroeide mens. Het grote verschil ln denken tussen de Middeleeuwse mens en de moderne blijkt het duidelijkst uit de verhou ding tot het moment van de dood. Voor de Middeleeuwers bestonden geen sterftetabellen. Ieder mens. oud of jong, had elke dag evenveel kans om te sterven. Het ging er maar om of de spelende Vinger Gods naar je wees. De moderne mens heeft zoveel regelmatigheid ln het stervensproces gevonden, dat levensverzekeringsmaat schappijen mede op grond van sterftetabellen. hun premies berekenen. Een meisje, nu in Nederland geboren, begint pas „in de tijd van een ander te leven" als zij 73 geworden is. In Spanje zou het kind maar 53 jaar tegoed hebben, ln India maar 32 jaar. Nederland staat bovenaan ln deze groep van 0 jarigen. Nemen we de groep van 85-jarige vrouwen, dan zien we dat de negerinnen uit Amerika alle andere „old-ladies" slaan Wélk een revolutie, dit denken van Huygens Het spreekt wel vanzelf dat hij al gauw met de kerk overhoop lag. evenas Gallileï. Hij was immers de opruimer van verkeerd geloof. Alle geloof, in strijd met de waarheid achtte hjj verkeerd. Doch de gelovigen, die hem niet konden volgen, die niet begrepen dat juist hij het was die de Majesteit van God demonstreerde, inplaats van zij, die nog de duivel op bokspoten zagen rondwaren bij de kruisweg, sloten hem uit. Men heeft hem uitgekreten voor een ongelovige. Ten onrechte. Zijn vroomheid was echter een rationele vroomheid. In zijn laatste werk schrijft hij gedachten neer. argeloosvan hem zelf. Uitdrukkelijk zegt hij dat het mathematisch bewijs daarvoor nooit te leveren IsMaarhet is niet aan te nemen dat de Almachtige zoveel duizenden, miljoenen werelden heeft geschapen en er maar één heeft bevolktOp andere planeten zullen ook planten zijn en dierenen tneosen CHRISTIAAN HUYGENS staat ln de Geschiedenis bekend als de uitvinder van het slingeruurwerk: het horologium. Het werk waarin hij dit alles be schreef droeg hij niet op aan „Heren Staten", doch aan de Zonnekoning. Lodewyk XIV. Deze immers schonk met milde hand grote giften aan kunstenaars en wetenschaps mensen, onverschillig of zij Fransen waren of niet. Parijs zou de stad worden waar hij zijn grootste roem behalen zou. Daar werd hij het hoofd van de door Colbert gestichte Academie des Sciences. Hij ontwikkelde er zijn golftheorie ter verklaring van het licht, hij construeerde er het zakhorloge, met onrust en spiraalveer. Geen natuurkundig probleem of hU doordacht het. Doch buiten zjjn studeervertrek was het leven van alle dag, dat zich gelden deed. Terwijl hjj bezig was de loop der sterren te bestuderen, zich te verwonderen over de grootheid van de schepping, brak op zijn eigen planeet de oorlog uit: Zijn broodheer. Lodewijk XIV verklaarde de oorlog aan de Republiek, met Engeland, Munster en Keulen als bondgenoten. MEN liet hem met rust. Wat ging hem ook die oorlog aan? Heel veel. Zijn vaderland was erbij betrok ken. En ook voor hen die met hun gedachten ach ter de sterren dwalen, blijft het vaderland. Helaas? Velen in den lande namen het de zoon van Constantijn Huygens kwalijk dat hy rustig in dienst bleef van vijand. Men liet hem bij zijn werk. Hij kon ongestoord denken, onderzoeken, uitvinden. Daarvoor was hij toch geboren? Frankrijk had ook geleerden aan de Nederlanden afge staan. In 1683 stierf zijn beschermer Colbert. De brutale Louvois nam zijn plaats in. Met hem kwam er een andere koers. Weldra werd het edict van Nantes opgeheven. Weldra werd het edict van Nantes opgeheven. Weldra werden de Franse protestanten voor de keuze gesteld: Katholiek worden of het land verlaten. Huygens was in de ogen van zijn tijdgenoten een libertijn, dat was nog veel erger dan een Hugenoot. Men heeft hem niet meer nodig. „Weggezonden als een palfrenier, die niet slecht gediend heeft, met een paar lege complimenten.' oordeelt zijn verbitterde vader. Chrlstiaan Huygens heeft de macht van de wereld buiten hem gevoeld. Niet de wereld van de sterren, doch van de mensen en hun vertroebelde instellingen. Hoort dat niet bij de mens? Werd hij tenslotte ook niet het slachtoffer van zijn eigen vertroebeling toen hij het praatje mee rondstrooidedat Newton gek ge worden was? Newton was niet gek, die was zijn even knie. misschien zijn meerdere. De moderne psycholoof kan zo gemakkelijk verklaren hoe een mens. een zéér goed mens. maar op zijn retour, de wens tot vader van de gedachte kan maken, ten opzichte van hem. die hem dreigt te overvleugelen. HUYGENS heeft ook gedacht over geloof en rede Hij voelt ze niet als vijanden. Ze moeten elkaar steu nen. Het geloof mag niet op gezag de rede bindea want de rede is nodigopdat het geloof zijn juistt bedding vindt. De rede ia daarbij méé nodig. Is dit geen woord voor allen in onze tijd? Tot in d< meest loodzware orthodoxie is deze gedachte nu doorge drongen. Ook de Bijbel is mensenwerk. Ook dit vooi miljoenen heilige boek draagt de ziel mee van de men.' die het geschreven heeft. Christlaan Huygens is op 66-jarige leeftijd gestorven: levensmoe. Hij had zichzelf teveel vergeten. Geen men) kan zijn geest oplossen in de grote Kennis. Wie hel probeert wordt melancholisch omdat hij de levens warmte mist. Spelen, spelen, de mens moet spelen als hU jong Is en lachen als hij ls volgroeid. En tóch is ook dit lijden niet voor niets. Van Grotlui niet, van Huygens niet, al zei de eerste nok hij het eind van zijn leven: „Veel ben ik begonnen, niets heb U volbracht." Hun worsteling is ons tot een geschenk! Want het aanvaarden van hun inzicht wordt een bouwsteen medt tot onze verlossing. REIN BROUWER. In de Amerikaanse staat Oklahama werd een zekere Harold Loving in zijn kraag gegrepen, toen de politie een inval in zijn speelhol deed .Al les goed en wel", dacht Harold, „maar ik dien een proces tegen de politie ln". De reden? Hij wil de 406 dobbelstenen terughebben, die bij de inval ln beslag werden genomen. Kijkjes in de Natuur JN een van mijn laatste artikelen, genaamd „Voorjaar", heb ik mijn pen een scheve sprong laten maken. Misschien herinneren de lezers zich nog de tekening van een veenplas in de hel met een tweetal vogels erboven In dat artikel heb ik geschreven over kieviten, wulpen en grotto's. En dan staat daar, dat er twee grutto's over een zich badende kievit heen zwenken, de gebogen snavel schuin naar bene den gericht, terwijl luid hun roep weer klinkt een fluiten, hevig vibrerend enzovoort. Dat woord grutto's" had natuurlijk „wulpen" moeten zijn! Toen ik de fout ontdekte, vond ik het een beetje vervelend, want per slot van rekening was het een echte bok, die lk had ge schoten, een ornithologische bok. waar op ik vast wel eeai of andere reactie zou kunnen verwachten. Maar dat is meegevallen. De eerste de beste vogelliedhebber, die op me afschoot, bezorgde met het gevoel van: „Wacht, nu zul je het hebben!" Eerst praatte hij over zijn vinken in de tuin, over de spreeuwen op zijn dak en over de mussen, die ook zijn krokussen ver moorden. Ik dacht maar: „jawel, dat zijn maar aanloopjes, vadertje! Straks vraag Je me natuurlijk zo tussen de bedrijven door. of ik wel eens een gruttosnavel heb bekeken. Maar nee hoor, het krokusvraagstuk hebben we netjes bekeken en over de twee stelt lopers werd geen woord gerept Wat die mussen betreft, kwam ik zelfs nog iets aan de weet In een pas verschenen boekje zou namelijk de veronderstelling zijn neer geschreven. dat de mussen de Krokus- bloemen stuk maken, omdat ze er hun nest mee opbouwen. Ik was natuurlijk dankbaar voor deze mededeling, maar eerlijk gezegd kan ik het met de schrij ver niet eens zijn. Ik zie de mussen im mers ln de krokus pikken, ik zie ervan eten en ik zie ze wel met strootjes en veertjes exerceren, maar nooit heb ik ze met gele krokusblaadjes in de sna vel zien wegvliegen. Nee, dit vraagstuk is nog niet opge lost. Zijn er lezers, die nog meer be wijsmateriaal kannen aanvoeren? Tot zo lang houd ik het op mijn oude opvatting: mussen vinden binnen in de krokus iets eetbaars, iets lekkers. Iets wat ze nodig hebben voor de op bouw van hun lichaam. ZIEZO, dat was goed afgelopen. Toen kwam nummer twee, ook een enthousiast natuurvriend. Hij wist iets bijzonder» over de ham&melis mee te delen, waarvoor ik zeer erkentelijk was, natuurlijk! maarondertus sen stond ik te wachten op een voor zichtig informerende vraag: „Zegge. hoe zit dat tegenwoordig met die wei devogelsehverwisselen die ln het voorjaar van snavel, hè Ook dit viel mee! Ook al niets ge merkt! Over de hamamelis gesproken, van een lezer ontving ik een paar interes sante mededelingen over deze tover- struik, waarmee hij me een groot ge noegen deed. Ik bewaar zijn gegevens, misschien komen er nog wat bij, zodat ik aan deze merkwaardige struik te zijnertijd eens een heel artikel plus tekening, kan wijden. NU zal ik verder maar niet afwach ten of er nog meer reactie komt op mijn vergissing. Achteraf be keken heeft de kenner van beide vo gels er geen last van gehad. Hy zal er het zijne van hebben gedacht. Wie het verschil tussen de bewuste vogels evenwel niet kende nou vooruit! laat lk voor hem of voor haar de bei de dieren nog even duidelyk naast el kaar zetten. In deze tijd van het jaar is de kans zo groot dat men ze te zien krygt, dat een kennismaking via een tekening nog wel de moeite loont Beide vogels zijn z.g. steltlopers, dat wil zeggen, ze hebben vrij lange poten, die geschikt zijn voor hun verblijf in moerassig land zoals weilanden, veen gronden, natte heidevelden, maar ook wel in de duinen, die doorgaans niet vochtig zijn. Hun eieren liggen, even als die van de kievit op de grond, in het gras of in de hei. Er is overigens meer verschil tussen de grutto en de wulp dan overeenkomst. Allereerst dan de snavels. De grutto heeft een rechte snavel (ongeveer 11 cm lang), de wulp draagt een duide lijk naar beneden gebogen snavel, die langer is en wat steviger. Trouwens, de wulp is als onze grootste steltloper helemaal een forsere verschijning. Nu de kleur: de grutto is in het pradhtkleed, dus nu in het voorjaar opvallend roodbruin van borst vooral wanneer hij met zijn lange hals recht op gericht in bet gras rondstapt. Een wulp, die zich koest houdt, moet je echter altijd zoeken, omdat hij met zyn geelachtig bruin en sterk met wit gemarmerd verendek volkomen met zUn omgeving versmelt. NU is 't afwachten geblazen: „Ma" Zwaan, die verleden week het nest schikte met de dadendrang, die iedereen in het voorjaar kenmerkt, af en toe ge nadiglijk geholpen door „Pa" Zwaan aan wie de zorgen van het Huis zyn toevertrouwd, zit op de eieren. Ze zit en ze wacht, ze wacht en ze zit. Papa zwemt op en neer als een schildwacht, met wie niet te spot ten valt: één speels of steels gebaar naar „Ma" en „Pa" komt in het ge weer. Hy slaat U met zün vleugels een MA en Pa zyn de sierlijkheid zelve. Het is niet voor niets, dat een Anna Pavlova een stervende zwaan voor de dans uitzocht. De gratie en de charme van het zwanenpaar zyn door de eeuwen heen een geliefd object geweest voor elke kunstenaar die er met het oog de verrukkingen van indronk. Ge moet weliswaar de zwanen op het nest of m het water zien, want op de grond zijn het maar een paar raar-waggelende beesten, die ge goed in de gaten houden moet, wan neer ze op het korstje brood afko men. dat ge hun zo vriendelijk toe steekt. Dan komt er, by één ver keerde beweging, een vreemd en schor geluid uit de fiere zwane- hals, dat bewondering in vrees ver keren doet. vooral nu er kindertjes op komst zijn. Dan is het zaak dub bel waakzaam te zün en U niet door uiterlyke schoonheid te laten ver blinden. DOOR schade en schande is me dat indertyd als klein, arge loos knaapje en hoevele malen op ander gebied niet sinds dien? bijgebracht. Ik zie me nóg wandelen langs de stille vyver in het prachtige park. Het was een heerlijke zondagmid dag. vreugde en rust allerwegen! Blij huppelde ik. héél onschuldig nog, naar Pa Zwaan, om hem met een bete broods te verrassen. Wat kan een kind méér doen om een dier gelukkig te maken? Toen geschiedde de schrik van myn leven: een mep deed me plot seling achteruit tuimelen. Niet van de zwaan, die verheugd blazend mün Jeugdige komst afwachtte, doch van een bezorgd, maar hevig ver stoord familielid, die er nooit gras over liet groeien. ZUn hardhandigheid had tot ge volg, dat ik, zo niet door de zwaan, dan toch door hem byna met een gebroken arm af een hersenschud ding in het ziekenhuis belandde. Sindsdien heb lk altyd zwanen behoedzamer aangekeken dan mis schien strikt noodzakeiyk is. Dat rare complex uit de kinderjaren krügt men bij my niet meer weg: met zwanen kijk ik wel uit, terecht of ten onrechte, ondanks alle zwa- nenpoëzie en Lohengrinlegende als Pa, die „op wacht" HIERMEE zy niets ten kwade doet en gezegd van dit toekomstig zwemt. ouderpaar, dat nu elke dag j het barsten der eieren verwacht. 5?' boze oog fel gericht op ledereen, die Wanneer niemand ze stoort, kan hem (of haar) te na komt, zich be- het gauw gebeurd zyn. wust van zyn harde plicht om de Wie met dit zwanenpaar meeleeft, komende grauwtjes tegen elke aan- is er even nieuwsgierig naar als Ma, val tot zün laatste snik te verdedi- die ogenschynlijk rustig een tukje gen. Zo is het bü de mensen, maar ook by de dieren. En wie aanhalig wil zün of een grapje uithaalt, komt in het zieken huis terecht. Daarom: laat ze liever met rust! Vooral de kwajongens, die zo graag „zwanen pesten" FANTASIO. met anelle vleugelslag en strekt dan de poten ver bulten de witte staart, die een brede «warte elndzoom heeft. De vlucht van een wulp is mooi be heerst, rustig met de brede slag van een meeuw. Maar, leeere en lezeressen, aan deze uitvoerige beschrijving en ook aan myn (ongekleurde) tekening hebt U niet voldoende, als U niet de gelegenheid krUgt. de vogels in le- Bewogen Leven Het beviel de gebroeders Huygens zeer goed in „DE HARTOG VAN SAKSEN" aan de Steenschur le Leiden. Er was veel vertier. Doch hun verblijf kostte de vader veel geld en daarom zond hij ze weldra naar de pas opgerichte academie te Breda. Van dit instituut werd de vader curator; hij bracht zijn zoons onder bij de rector, professor Dauber. Een professor van toen genoot niet het aanzien van een professor van heden. De zuivere wetenschap was immers nog niet „ontdekt". Die eer zou later Christiaan Huygens, met nog enige tijdgenoten, te beurt vallen. Een professor uit die dagen verdiende ongeveer f 500.Dat was niet voldoende voor hem om van te kunnen leven en daarom nam hij studenten thuis. Voor het geslacht Huygens was het jaar 1650 een rampjaar. Toen stierf de nog zo jonge stadhouder Willem II. Het stadhouderloze tijdperk begon. Van de jonge weduwe kon vader Huygens geen heil verwachten, noch van de weduwe van Frederik Hendriki Araalia van Solms. Een sombere tijd brak aan voor de familie. Doch Christiaen had zijn bezigheden, rusteloos schreed hij van het ene probleem naar het andere. In Breda waren hy en zyn broer niet afgestudeerd. Lodewyk was gaan duelleren met een mede-student, en toen de vader dit gewaar werd. riep hy zyn zonen terug. Christiaan zou toch zyn weg wel vinden. Wat had hy aan Rechten? Hy was een natuurkundige in hart en nieren. In 1651 publiceerde hy zyn eeste werk. over de quadratuur van de kegelsneden. Hy was toen 22 jaar. Weldra begon hy met de studie omtrent botsingen van lichamen, en tot schrik en ontsteltenis van zyn vroegere leermeesters viel hy Descartes aanen kreeg gelijk Ongeveer ln dezelfde tyd moet hy ook met zün studies over het licht begonnen zUn. Met zyn broer Constantyn bouwde hy kykers. met behulp van zelf-geslepen lenzen. Op Hofwyck. het bulten van zyn vader in Voorburg, bestudeerde hy de sterrenheml. Hy werd de ontdekker van een satelliet van Satumus en maakte zyn hvpotese omtrent de ring waar Christlaan Huygens was een denker. Zyn ganse bestaan was denken, en zodoende verwaarloosde hij zijn lichaam, vermoedelyk ook wel zyn ziel. Maar het was ook zo ongewoon, dit denken. Vooroor delen en subjectieve voorstellingen, bande hy uit zich. De klare rede zou in hem moeten wonen en zijn geleid ster moeten zyn. HIJ was voorzichtig met zyn uitspraken. Het zou Immers ook best Anders kunnen zyn dan hy ver moedde „Overal speurde hy naar wetten, naar orde Zelfs daar waar de mens van zyn tyd slechts spreken kon van geluk. behoudens nog enige andere noten, die hü op zijn zang heeft, terwyi de wulp zeer welluidende fluittonen voort brengt, die eindigen in een steeds snel ler trillen en jodelen. Beide vogels laten hun geluid horen tydens de vlucht en ook deze vertoont punten van verschil. De grutto vliegt venden lüve bulten, ln het vrije veld. in de wijde Hollandse lucht, te zien. Daarom herhaal ik, wat ik.al eens eerder schreef: nu 19 het de tijd, nu in het voorjaar! Dat maar zo bitter kort is. SJouke van der Zee.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12