DE CHRISTEN EN DE KUNST i Benthuizen werkt koortsachtig voor de aardappel-export Een Zoeklicht -/ WOORD VAN BEZINNING EEn dezer dagen werd mij ter kennismaking toegezonden een nieuw maandblad. Van zo iets schrik Je. omdat er al zoveel dag-, week- en maandbladen zijn, dat het geen wonder is wanneer oud papier-acties altijd nog wel wat opbrengen. Ditmaal betrof het de geboorte van het maandblad „Levensvreugde". Schreiend komt een kind ter wereld, maar een maandblad is nu eenmaal iets anders dan een men senkind en het doet plezierig aan. wanneer meteen de vreugde erin Bit. Er wordt zoveel gezucht over de ingewikkeldheid, spanning en zwaarte van het leven, dat zo'n ti tel „Levensvreugde" zeker in deze tijd een verkwikking op zichzelf is. De ondertitel luidt: Maandblad van het Christelijk Cultureel Cen trum. afgekort C.C.C.. en de beken de gereformeerde predikant-dich ter Okke Jager schrijft een inlei dend artikel over „De christen en de kunst". de dames open. De oudste, reeds grijze actrice, die s avonds zou op treden in „De suikerfreule" be groette mij wat aarzelend, met de vraag: „dag jongeheer, is Uw va der, de dominee, ook thuis?" Twee gilletjes klonken door de gang, toen ik, ook wat aarzelend, ant woordde, dat ikzelf de dominee was Toen was ook meteen het ijs' ge broken en gierend van het lachen, zei de oude dame, dat ze zich een dominee niet anders kon voorstel len, dan met een heel lange grijze baard. Blijkbaar fungeerde voor haar de kerk op geen andere ma- weer word je gewaar die wereld van misverstand lussen kerk en kunst. Je houdt er een wansmaak van over. „Straks gaat het doek open", schrijft H. J. P. Knoon in het ge noemde nieuwe maandblad „en dan ziet U ze voor U staan: een groepje christen-kunstenaars, die van hun kunst een beroep hebben gemaakt. Toch bestaat er christe lijke kunst en daarom verdienen de christen-kunstenaasrs - juist zij - onze warme belangstelling" Moeten we deze "weg op? Kijkt hier weer niet het gevaar om de hoek, dat we als christenen, ook wat de kunst betreft ons weer dis- tanciëren van de „anideren"? Doemt hier weer ïuet de grote vraag op, hoé wij zoutend zout moeten zijn? Moet het zout eerst op een kluitje worden gebracht of moet het meteen overal worden verspreid door de Nederlandse kost? 4e Jaargang no. 16 Ingenieuze machine verwerkte duizenden kilo's aardappelen Export werd stopgezet met oog op het gebruik in binnenland (Van onze correspondent) Elke huisvrouw zal kunnen vertellen,, hoe lang het duurt eer de aardappelen zij'n geschild en klaar op tafel staan. De Europese moeders zullen er wellicht niet over piekeren, hoe veel handelingen er zijn verricht in Nedeiland voordat zij de aardap pelen koopt. Zij heeft gelijk ook, want als zij haar gedachten niet bij de pot zou houden, zouden de piepers aangebrand op tafel komen Aardappelsorteermachine, eertijds monnikenwerk Totaal anders Het ls in de aardappelsector wel heel anders dan in het vorig jaar, toen de „SIVA", bij de landbouwers beter be kend als de „boerenpot", waarin het gehele Nederlandse aardappelareaal moet bijdragen, veel steun moest ver lenen, omdat men zonder voldoende ex port met een ontstellende overvloed van (slechte) aardappelen had te kampen, en in tegenstelling daarmede thans de regering zekerheidshalve heeft moeten besluiten de export stop te zetten om de binnenlandse behoefte te verzekeren. Dat de grenzen nagenoeg geheel worden gesloten is wel een grote te leurstelling voor de aardappelenexpor teurs, want daarvoor worden de om zetten met tienduizenden guldens ge drukt.... Daarmede is een groot probleem aangeroerd. Want het raakt het 'werk van toneelspelers, dichters, architecten, schilders, musici èn degenen, die zij met hun werk be reiken (willen). Er begint een ken tering te komen, maar in brede kring leeft nog de gedachte, dat de christen en de kunst nu niet zo heel veel met elkaar te maken heb ben. En dat van weerskanten. Te genover de christen, de kerk ge voelt menig kunstenaar zich vreemd. Ik wil het U met een her innering illustreren. In de winter van 1940 waren en kele honderden militairen gelegerd in ons Betuws dorpje. De BPM schonk een grote kantine en kun stenaars stelden zich ter beschik king overal in den lande voor de militairen op te treden. Op een avond meldden zich twee actrices voor logies aan de grote, grote pastorie. Ik hoor nog de zwa re bel luiden door de brede, 13 me ter lange gang. Zelf deed ik de bei nier dan als herinnering aan een grijs verleden, met gedachten-as sociaties in de richting van het kerstmannetje en Sinterklaas. Maar door deze gedaehtengang zal ook de keuze van haar stuk ken en datgene wat zij op het to neel de mensen brengt sterk be ïnvloed zijn. Nog vers in mijn geheugen ligt de figuur van de dominee in Ten nessee Williams „Kat op een heet zinken dak". Een stuk met veel groter diepgang dan ik na een re censie van Koolhaas durfde ver moeden. Maar op één van de kri- tiekste momenten tussen vader en zoon, verschijnt de dominee slechts om naar het toilet te vragen. Ver der aast hij op een deel van de er fenis van een kankerpatiënt voor zijn kerkramen, en wanneer het he lemaal niet meer anders kan of hij moét pastoraal ingrijpen, vertrekt hij maar. allen Gods beste zegen toewensend. Wreder had Williams het niet kunnen ensceneren. En A. L. X. Broer schrijft in „Wen ding", jaargang 8, no. 8: „be langrijke vooruitgang zou verwacht kunnen worden wanneer ook ons kerkvolk meer theater-minded" werd - èn dan het getuigend to neel zou prefero^n'A Dat is de Andere weg. Dit ls zeker: ook >chris tenen moe ten zich voor de kunst interesse ren, maar - vlak bij Jezus Chris tus krijgt het woctrd „moeten" een geheel andere betekenis, aldus Okke Jager. Hier is alle krampach tigheid verdwenen. Daarom kan ik, zegt hij,, christenen niet opwekken om toch vooral „aan kunst te doen". Maar wij kunnen wel elkaar opwekken om werkelijke échte christenen te zijn. Dan komt onze culturele vorming en onze aan dacht voor de schoonheid mét onze goede werken „vanzelf". Ds. H. J. VAN ACHTERBERG Herv. predikant te Leiden. Toch willen wf) iets vertellen van het voor de export en de binnenlandse consumptie gereedmaken van de aard appelen, die door tussenkomst van de N.V. „Jongfruit" te Bunnik voor de mensheid behouden blijven tot het mo ment, dat de voorraad voor consump tie nodig is. De N.V. „Jongfruit" beschikt in Bunnik over een enorme opslagruim te, voorzien van een vol-automatische koelinstallatie en vriesinstallatie en een eigen telex-verbinding met Zweden, waar een dochter-onderne ming in Stockholm is gevestigd. In het Bunnikse bedrijf wordt van regerings wege anderhalfmiljoen kg boter ge koeld. terwijl wekelijks grote voorraden Citrusfruit via dit bedrijf naar hun bestemming gaan. In de komende maanden wordt het gehele bedrijf overgebracht naar Rotterdam. De ex port gaat naar alle Europese landen zelfs tot achter het ijzeren gordijn. Koelplaats De „Jongfruit"-lnkoper en mede firmant voor de sector aardappelen, peen, kroten en uien heeft zich in Benthuizen gevestigd. Het is de heer H. J. Rensink, die momenteel beschikt over een moderne koel-aardappelbe- waarplaats voor 1100.000 kg aardap pelen, welke bewaarplaats reeds te klein is gebleken, en plannen voor een aangrenzend gebouw met een capaci teit van 2.500 ton plus een goede sor teer- en kantoorruimte zijn in wording Jongfruit beschikt hier over een mo derne elektrische snelsorteermachine, van Nederlands fabrikaat, de enige op het vasteland in Zuid-Holland, en over een hydraulische zakkenheffer. Sorteer machine Deze zeer kostbare snelsorteerma chine heeft bij nagenoeg „schone" aardappelen een capaciteit van 10 tot 15.000 kg aardappelen per uur en wan neer het „vuile" piepers zijn, passeert er toch nog tien ton per uur de sor- teerroosters Deze machine komt wel uitermate goed van pas. want er wordt reeds geruime tüd onder hoogspanning aan de ex port van aardappelen gewerkt en de aardappelen, die deze weken uit Bent huizen naar het buitenland zijn ge zonden. zijn de laatste die geëxporteerd mogen worden, want vandaag zater dag 21 april zijn de landsgrenzen dichtgegaan, uitgezonderd voor de ex port naar de West. Na de strenge vorst is men er van regeringswege bevreesd voor, dat door te grote export de vraag voor de bin nenlandse behoefte niet toereikend zal zijn. Via de VBNA zond men aan de be trokkenen per 1 april j.l. een inventa risatieformulier en aanvankelijk is dit door velen als een aprilgrap be schouwd. Algemeen is men in de aardappelsector nog van mening, dat er teveel aardappelen in Nederland zijn. Een exportstop zou dus nieuwe moeilijkheden scheppen. Immers, er zijn verbintenissen aangegaan en bo vendien is het uitermate moeilijk, om niet op de aanlokkelijke aanbiedingen van het buitenland in te gaan. In deze situatie, is zelfs een maximum prijs regeling uit den boze. want maximum prijzen zijn gelijkertijd minimumprijzen en er is reeds geschiedenis genoeg ach ter de rug om reeds tevoren te weten, dat zelfs de consument hiermede niet geholpen wordt. Voor iets goeds be taalt men gaarne een goede prijs. Al met al, de exportstop is vandaag een realiteit en het is dan ook te be grijpen, dat in Benthuizen alles op alles werd gezet om nog zoveel moge lijk aan de met het buitenland gesloten overeenkomsten te kunnen voldoen 600 ton Van 's morgens 7 tot 's avond 11 uur stonden twintig mensen aan de snel sorteermachine. Van af de Ingooi tot en met het balen wegdragen is dit de volledige bezetting, Vorige week ver werkte de heer Rensink met zijn per soneel 380 ton aardappelen, deze week zijn het er 550 tot 600 ton. Wanneer het mogelijk was geweest ook met nachtploegen te werken, zou men ongeveer 180 000 kg per etmaal kunnen verwerken maar er was geen personeel te verkrijgen, dus moest men genoegen nemen met 600 ton per week. in plaats van de 1000 ton. De machine is inderdaad een inge nieus apparaat, dat monnikenwerk zeer snel afdoet. Bij de consimptie- aardapelen kan men buiten het afval in twee sorteringen uitschieten, t.w. 28/35 mm of 35/50 mm en 50 up, d.w z groter dan 50 milimeter. Bij pootgoed sorteert de machine in 5 soorten tege lijk, nl 28/35, 35/45, 45/60, 60 up en afval. Alles bijeen genomen zal „Het vlees is geduldig" wel een getrouw beeld van een oorlogsepisode zijn en als zodanig te genieten voor lezers, die bij voor keur achter de soldaten aan trekken. Maar wat betreft de opmerking van de uitgever, dat hij deze roman op één lijn durft te stellen met Plieviers „Stalingrad" kan ik alleen maar ant woorden, dat hij veel durft en dat het papier inderdaad geduldig is - men zie de aanvangszin van de flap tekst. Lilian Roth. „Morgen zal ik huilen". Uitgeversmij. Pax. 's-Gravenhage 19551956'. OP DE BOEKENMARKT W. Hcinrich. „Het vlees ls geduldig". F. G. Kroonder. Bussum 1955. Een oorlogsroman. De Duitsers staan In Rusland en worden terugge dreven van hun bruggenhoofd bij de Koeban. Een kleine groep soldaten, achtergebleven als dekking, moet zich ten laatste een terugweg zoeken door de Russische legers, de moerassen en de wouden om een stad te bereiken, die ook in Russische handen blijkt te zijn. Het noodlot hangt drukkend bo ven de hoofden van het armzalige troepje verschillend geaarden, ver enigd door het enige doel het vege lijf te redden. De realiteit van het oor logsbedrijf is degelijk weergegeven. Bunkers, kogels, mishandelingen, sex- uele noden, hele en half doden, niets wordt de lezer onthouden; ook niet het onderlinge gekibbel en genijdas van deze vechtjassen in paniek. De hoofdfiguur is Oberfeldwebel Steiner, even dapper als sadistisch en opvlie gend. Maar, zegt de auteur, wij moe ten dit maar excuseren aangezien hij op zo droeve wijze zijn meisje verloren heeft en zich nu verbeeldt, dat hij haar op aarde eens weer ontmoeten zal Harteloosheid gaat dikwijls samen met sentimentaliteit, daarin heeft de schrijver gelijk. Maar het bedrijf met vrouwen van deze held in het verlof- tehuis of wat het zijn mag, is niet an ders dan weerzinwekkend en onecht. Niet- dat er werkelijk aanstotelijke ge beurtenissen beschreven worden Aan stotelijk is de geest van deze Steiner. de ervaringen, die het gevoelige kind opdoet in milieus waar zelfs een kei harde volwassene met de ogen zou knipperen, een catastrofaal" gevolg hebben gehad. In drank en in een reeks onberaden huwelijken tracht de jonge vrouw zich te bevrijden van minderwaardigheids- en schuldgevoe lens. Medische en psychiatrische be handelingen kunnen haar niet genezen hoewel zij niets liever wenst Pas wan neer zij in aanraking komt met die merkwaardige en typisch Amerikaanse club van de „Alcoholics Anonymous", een groep van mensen, die de drank duivel persoonlijk ontmoet hebben, el kaar met wederzijdse geestelijke steun op de been helpen en uit dankbaar heid nieuwe slachtoffers de hulp bie den die zij zelf ontvangen hebben, keert er iets van het oorspronkelijke evenwicht in deze vrouw terug. Hoewel dit bock niet bijzonder goed geschreven is en nog minder goed ver taald, is het de moeite van het lezen zeker waard, omdat het iemand een goed inzicht geeft in de aard van de misleide en simpele kinderen waar een deel van de bevolking van de Ver. Staten uit schijnt te bestaan. Tanya Matthews. „Het Rus- sisch(e) Meisje in het Wes ten". Het Wereldvenster. Baarn 1955. Tanya Matthews, het Russische meisje, dat met een Engelse journa list getrouwd is, heeft in haar eerste boek „Ik was een Russisch Meisje" haar leven in Sovjet-Rusland beschre ven. Thans vertelt zij in haar tweede boek „Het Russisch(e) Meisje in het Westen" van haar ervaringen als Jon ge getrouwde vrouw in Egypte, in Pa rijs en in Engeland. Ook bespreekt zij uitvoerig de motieven, die er haar toe gebracht hebben haar herlnneifcigen te boek te stellen en te spreken voor de radio. Tanya Matthews kan, meen ik, het beste getypeerd worden als een ver standige babbelkous. Haar natuurlijke intelligentie verschaft haar de moge lijkheid helder en met geest te reage ren op toestanden, gebeurtenissen en mensen en haar babbelzucht maakt, dat zij haar opinies op het verstan delijke vlak, gezellig weet te doorrijgen met eenvoudige dagelijksheden. Ongetwijfeld zijn er vele boeken pro en contra het communisme geschre ven, die zowel In de diepte als in de breedte verder op dit belangrijke onderwerp ingaan, doch Tanya Matthews geeft een zijde van dit verschijnsel dat men maar zelden aantreft n.l. de reactie van een jong mens, dat niet van plan ls enige leuze of mening aan te hangen zon der deze de kritiek van haar gezon de verstand te hebben laten door staan. Zij heeft een snel begrip en belangstelling voor de praktische ge volgen die iedere staatsvorm voor de bewoners van een land heeft en spreekt daar pienter en zonder eni ge wetenschappelijkheid over op een plan, dat men bij de gemiddelde vrouw helaas maar zelden aantreft. CLARA EGGINK Lilian Roth, een toneel- en film speelster tevens zangeres, heeft haai biografie geschreven nadat zij, als jong meisje aan de drank geraakt, daar op 'haar vierendertigste jaar van genezen werd. Dat Amerika een jong land ls met een gedeeltelijk onontwikkelde bevol king. was mij bekend, maar dat er ouders wonen, die op misdadige wijze niet hun kinderen bij filmkantoren en theaterdirecties leuren, had ik mij niet gerealiseerd. Het slachtoffer van zulke achterlijke ouders blijkt. Lilian Rolh geweest te zijn. Dit meisje had ook nog het nadeel werkelijk getalenteerd te zijn en dus kwetsbaarder dan min der begaafden. Niemand behoeft zich er dan ook over te verwonderen, dat Gezellig, hè, zo met z"n achten op reis achter in de auto. Na zo'n winter doet een vakantie- tochtje goed!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11