Proefvaart Arie Ouwehand KW 122 Jungschlagers onschuld was uitgemaakte zaak Belgische auto bij Oegstgeest op twee tegenliggers gevlogen 95ste jaargang Vrijdag 20 april 1956 Derde blad no. 28S11 Moderne Katwijkse motortreiler werd bij Maassluis overgedragen De nieuwe en zeer modern ingerichte motortreiler „Arie Ouwehand" (KW 122), die begin januari van dit jaar in Woubrugge te water is gelaten, heeft gister middag op de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen en Hoek van Holland een in alle opzichten goed geslaagde proefvaart gemaakt. Op de terugtocht, ter hoog te \an Maassluis, heeft de directeur van de scheepbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge, de heer J. H. Boot. het schip overgedragen aan de Katwgkse rederij D. Ouwehand Azn. De KW 122 is gisteravond nog naar IJmuiden ver trokken en zal morgen reeds actief deelnemen aan de treilvisserü. opdracht tot zijn volle tevredenheid was uitgevoerd Het is zijn streven een zo goed mogelijk produkt aan de markt te brengen en de treilvisserij zo efficient mogelijk te doen uitoefenen. Bij de bouw van het schip is met deze twee factoren inderdaad wel rekening gehouden. Vol gende spreker was de lieer N. Haasnoot, die namens de Katwijkse redersvereni ging „De Vuurbaak" feliciteerde. Het verheugde hem zeer, dat opnieuw een steentje is bijgedragen tot de moderni sering van de Nederlandse en in het bij zonder de Katwijkse visserij vloot. Na mens het Katwijkse gemeentebestuur sprak wethouder D. Kleen zijn geluk wensen uit Schipper van de KW 122 is de heer C Dubbelaar Deze toonde zich hoe zou het ook anders kunnen bijzonder trots en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Mevrouw Ouwehand hees daarop de naamwimpel van dit nieuwe vissersvaartuig. Juweel van Scheepsbouwkunst De proefvaart werd o.a meegemaakt door de directeur van de Voedingsraad van Visserijprodukten te IJmuiden. de heer J. Kolkman, en vertegenwoordigers van de Scheepvaartinspectie. Het schip, dat klokslag half drie van de Kon. Wil- helminahaven te Vlaardingen vertrok en enige tijd later bij Hoek van Holland voor enkele ogenblikken de kop in de golven van de Noordzee stak. hield om streeks kwart voor vijf tussen Maassluis en Rozenburg stil. De heer Boot droeg de ..Arie Ouwehand" op dat ogenblik of ficieel over aan de heer D. Ouwehand. hem daarbij dankend voor de prettige samenwerking tijdens de bouw van de treiler ondervonden. Het verheugde hem, dan ondanks de strenge vorst de overdracht, hoewel enkele weken later dan aanvankelijk de bedoeling was, toch nog in de maand april, zoals in het con tract opgenomen was, kon plaats vinden De heer Ouwehand, die als tweede spre ker het woord voerde, verklaarde, dat de 1600 KISTEN, 400 KANTJES De „Ai ie Ouwehand" heeft een lengte over alles van 40 50 meter, een breedte van 7 meter en een holte van 3 80 meter. Koninklijk Paar aan elektronisch stelde vragen „rekenwonder" Charlotte Kohier droeg Shakespeare voor tijdens geanimeerd avondfeest Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren ccn bezoek gebracht aan het Koninklijke/Shell Laboratorium te Amsterdam. De lfi-jarige doch ters van de ehef van de huishoudelijke dienst, de tweelingzusjes Annie en Els Glerum. boden Hare Majsteit een takje witte orchideeën aan. Het gezelschap splitste zich in twee groepen. De Koningin bezichtigde Max Nauta's oorlogsgedenkraam en bezocht het distillatiecentrum, een werkplaats, de proeffabriek 6. de afdeling olieproduktic research en de elektronische rekenmachine ...Miracle". Hier gaf zij het stalen rekenwonder verschillende raadsels op, die het in een oogwenk oploste. O.a vroeg de Koningin de dagen, waarop Prinses Beatrix en Prinses Irene geboren waren. In feilloos Frans antwoordde de rekenmachine, dat Prmses Beatrix geboren was op „Lundi" maandagi .Dat is waar ook. ik had nog zo gehoopt, dat het een zondags kind zou worden", was het commentaar van de Koningin. Prins Bemhard. die. vergezeld door een andere groep, eveneens de reken machine bezocht, stelde de vraag op welke dag 29 februari 1955 was gevallen Miracle" antwoordde gevat ..nonsence". De rekenmachine, een ware polyglot gaf zijn antwoorden niet alleen in het Frans, doch ook in het Engels en het Nederlands. Ongeveer twaalf uur verlieten de Koninklijke gasten met hun gevolg het laboratorium voor een rondrit door Amsterdam-noord. Voor de kleine Charles van Offen uit de derde klas van de Lellegrachtschool in het hart van de Amsterdamse Jordaan was *t 'n grote dag! Niet alleen omdat hij juist vandaag zijn negende verjaardag vierde, of doordat hij met de jongens en meisjes van de vijfde klas mee mocht naar de schoolinstructieles in het gloednieuwe zwembad aan de Marnixstraat, maar bovenal omdat hij in het bad „gehuldigd" werd in het bijzijn van de Koningin. „Lang zal hij leven in de gloria" zon gen de vijfde klassers van de Lelie- grachtschool, staande in hun zwem pakjes rond de jarige Charles en de vorstin keek lachend toe. De Koningin volgde in de ..wacht kamer voor vrouwen" zeer belangstel lend de uiteenzetting van de directeur over de „unieke inrichting voor Europa" waar vrouwen de was kant en klaar kunnen maken, waar men kan baden en waar men kan zwemmen, dit alles in een buurt met 120.000 oude woningen, waarvan 3% is voorzien van een eigen bad- of douchegelegenheid. Ruim 3300 Amsterdammers nemen hier wekelijks een bad, 765 vrouwen behandelen hier wekelijks circa 9500 kg wasgoed en 1500 kinderen zwemmen er iedere week in schoolverband. In het washuis bewoog de Koningin zich ongedwongen tussen de ijverig wassende, drogende en mangelende vrouwen in dit voor de Jordaners zo belangrijke bedrijf, dat vorig jaar sep tember werd geopend en waarvan de investeringskosten twee miljoen gulden bedroegen. Prins Bernhard bezocht twee indus trieën in Amsterdam-Noord. Dok no. 4 van de NDSM. het grootste gegraven dok in ons land. dat eind verleden jaar in gebruik is genomen, de fabriek van regenkleding. Hollandia Kattenburg NV. De Prins tekende het gastenboek op dezelfde bladzijde waarop Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana bijna 20 jaar geleden bij hun bezoek (op 26 mei 1936' hadden getekend. De Prins werd een fotoalbum aangeboden, dat destijds van dit bezoek werd gemaakt. In de imposante marmeren Burger zaal van het Paleis op de Dam hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard 's avonds een feest gegeven voor 600 gasten, representanten uit alle kringen der hoofdstad met hun dames De actrice mevrouw Charlotte Kohier droeg de balconscène uit Shakespeares „Romeo en Julia" voor en „De bruid" van Jan Prins. Het Koninklijke paar en de gasten dankten de actrice met een welgemeend applaus voor haar voordracht. Tijdens het hierop volgende koud buffet heerste een geanimeerde sfeer Het was ruim elf uur toen het Koninklijk paar zich terugtrok, waarna de Burgerzaal langzaam leeg stroomde. De lengte tussen de loodlynen bedraagt 36.83 meter. De motor maakt 350 om wentelingen per minuut terwijl de schroef verstelbaar is. De visrulmte is geheel geisoleerd en afgezet met een cementlaag. Niet minder dan 1600 kisten kunnen er in worden geborgen, terwijl 400 kantjes in een apart tonnenruim met automa tische koeling opgeslagen kunnen worden. Op de brug bevindt zich naast een radio-ontvanger zendinstallatie ook een vernuftig Atlas echolood. Hoewel er aan boord van de KW 122 accommodatie -s voor 18 personen zal de bemanning uit ongeveer 12 koppen bestaan. De logies- ruimte is dus beslist voldoende. De „Arie Ouwehand" is een juweel van scheeps bouwkunst en Katwijk kan daar terecht trots op zijn. flngez. Med.-Adv.) Dat moét goed zijn... 't is State Express! Italiaanse boeren aan land, huizen en machines geholpen Meer dan honderdduizend Italiaanse gezinnen hebben boerderijen gekregen in het kader van het program voor a- grarische hervormingen, aldus een be kendmaking van de regering in Rome In totaal zijn 530 250 hectaren grond onder 101.059 gezinnen -verdeeld', ter wijl 264 nieuwe dorpen met 22 472 hui zen ,202 scholen en kei-ken werden ge bouwd en 5.239 km wegen aangelegd Aan de boeren werden voorts uitge deeld 4 238 tractoren, 9500 ploegen. 10.250 voertuigen en 41.664 diverse ma chines en gereedschappen. Ook kregen zij 350 000 ton kunstmest, 83 800 ton za den en 103 652 stuks vee en varkens. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Van Os-Reys, d Rijswijk; Van Aardenne-Ekker, z Zaandam; Roo- boy-Meyers, d.. Biak, N. Guinea; Dijk stra-van Katwijk, d Heemstede; Plin- singa-Rosler. d Vlissingen; Key-Buber. Amsterdam; Ament-Meesters z. Am sterdam; Aberson-Wemstra, d., Den Haag. Getrouwd: D Schouten jr en E F. d. Klugt. Rotterdam: mr P F J. van Benhem en G M. R Janzen. Overveen Overleden: E A A. Heidsieck-Woy- wod. v„ 76 j.. Amsterdam; jkvT M S. Asch van Wijck .wed v K. de Vries, eerder wed. van graaf R H de Gerlicz. 83 j. Tours (Indre et Loire»; E Ree- nalda-de Groot, v., 68 j Den Haag; J Scheltus-van Couwenberg. v., 74 J., Den Haag. (Ingez. Med.-Adv.) |1 II D A R 1 E U U K Al ES L E Breiwol Prof. J. M. van Bemmelen voor radio: Veertig eeuwen oude sarcofaag gevonden Gestorven als een martelaar voor Nederland Prof. J. M. van Bemmeden, hoogleraar in het Strafrecht te Leiden, heeft gisteravond een korte herdenkingsrede voor de radio uitgesproken. Hij noemde Jungschlagers dood een slag voor de familie en voor heel Neder land. Nooit zal Jungschlager meer voor zichzelf en voor zijn lotgenoten kunnen getuigen van zgn en hun onschuld. Nooit zal hü meer de blaam, die op hem en daarmede op geheel Nederland was geworpen, kunnen weerleggen. En geen rech ter is meer in staat om het schuldig of onschuldig uit te spreken. Het laatste woord is in deze geweest aan de zo kranige verdedigster an de overledene, mevrouw Bouman. die met 't ki acht Jungschlagers onschuld heeft vol gehouden en bewezen. Ook voor ieder,1 die later de stukken in deze zaak ob- i jectief zal bekijken, staat vast. dat Jung- schlager ten onrechte vervolgd werd. j Door tal van getuigenverklaringen, door i de boekhouding van de Amsterdam- sche Bank. door het pensioenregister in Limburg, staat vast. dat Jungschlager in Nederland was op het moment, waarop hy volgens de dagvaarding de hem ten Een granieten sarcofaag. 4.000 jaar oud en voorzien van inscripties, is ge vonden in de grafkamer van de pira mide van Howara in het gebied van Fa- joem, ten zuid-westen van Cairo, aldus meldt het Egyptische ministerie voor oudheidkunde. Men ontdekte de sarco faag. nadat een van de kalkstenen blok ken in het midden van de piramide, die geheel vervallen is, was verwijderd. Er is ook een prachtige zilveren kom, een halve meter hoog, gevonden in een hoek van de grafkamer. Inscripties dui den erop. dat de kom dateert van om streeks 2000 jaar voor chr., in de tijd van de twaalfde dynastie. De grafkamer staat onder water en het is daardoor nog met mogelyk de sarcofaag, die naar men aelooft tot een koninklijke graftombe behoort, te ope nen. De ontdekking zal meer licht werpen op de nog duistere geschiedenis van de farao's van de midden-periode, die de oase van Fajoem in een geweldig re servoir van Nijlwater veranderden, en in het bijzonder op de gesohiedenis van de twaalfde dynastie Jungschlagers onschuld was derhalve een uitgemaakte zaak. En niemand kon zich voorstellen, hoe het vonnis I ooit anders zou hebben kunnen zijn dan een vrijspraak. In zoverre hebben rechter Maengkom en de Officier van Justitie Soenarjo schuld aan de dood B Nnrri«w«*lrf**r» in hlopi van Jungschlager. dat ze met de be- i Z WOrCISVeiaen Hl DIOei wijzen van zijn onschuld voor zich ge weigerd hebben hem in vrijheid t« stellen. Poging tot botersmokkel? Tegen muur van onwil Gedurende het gehele proces moet Jungschlager het gevoel hebben gehad, dat hij tegen de bierkaai vocht, tegen een muur ran onwil optornde. Rechter Maengkom had telkens blijk gegeven, dat hij alleen de getuigen a charge geloofde en die a décharge van tevoren diskwali ficeerde De Officier van Justitie, die in het requisitoir, de floodstraf eiste, moet hebben beseft, dat zijn tenlastelegging juridisch en feitelijk volkomen onhoud baar was geworden. Dit moet voor Jung schlager een afschuwelijke en ondraag lijke angst hebben gewekt. En nu is hij dan vlak voor de eind beslissing bezweken. Geen bevrijding van smet Nimmer zullen wg nu weten, of de rechter in Indonesië het toch zou heb ben aangedurfd een vrijspraak te ge ven tegen de publieke opinie Nooit zullen De bloei van de bollenvelden ver loopt zeer langzaam en er is in de afgelopen week maar weinig ver- anderd. Vele narcisvelden staan thans in bloei, met name in de om- geving van Warmond. Ook de tere pasteltinten van de hyacinten voe- gen zich ai hier en daar b|j het zon- J nige geel der narcissen. Keukenhof heeft reeds vele mooie hoekjes maar ook daar wordt het bloeiproces vertraagd. De grote kassen blijven echter een prarh- tige compensatie voor hetgeen bui- ten nog ontbreekt. ren in staat de feiten en de daarop be trekking hebbende wetsbepalingen spor tief af te wegen. Maar degenen, die dat wel konden, weten, dat Jungschlager on schuldig was. Er waren, helaas ook in Nederland, lieden, die zonder voldoende kermis van de feiten en het recht uitgingen van ldaar de redenering „al moge er dan hier en daar door de vervolging vergissingen en Jungschlager door een rechterlijke be- misstappen zijn begaan, men zal in In- slissing kunnen laten bevrijden van de 1 donesië deze vervolging toch wel niet smet, dip erop is geworpen. Immers geheel zonder grond op touw hebben door de dood van de verdachte eindigt gezet". de strafvervolging. Het vonnis zal niet anders meer kunnen inhouden dan dat de Officier van Justitie niet nieer ontvankelijk is in ziin vordering, tengevolge van Jung schlagers dood. Er zou anders nog wel gelegenheid zijn om aan te tonen, dat de dagvaarding volstrekt onstcekhou- i dend was geworden. Geen twijfel mogelijk Hoe weinigen, ook in Nederland, wa- Voor deze lieden kan ik hier nog eens verzekeren, dat de kennis van het Indonesisch strafrecht hier te lande, die de stukken hadden bestudeerd, geen ogenblik twijfelen aan de on schuld van Junpchlager. Hij is dan ook gestorven, temidden van een strijd, die helaas ook en zelfs hoofdzakelijk een politieke strijd was geworden. En in zoverre is hg gestorven als een mar telaar voor Nederland, aldus prof. Van Bemmelen. Twee gewondende schuldige chauffeur voortvluchtig Driejarig kind onder auto Gistermiddag is de 3-jarige Pauline Kruisbosch, wonend aan de Hattumse- weg te Apeldoorn, onder een auto ge komen, toen zij de weg wilde overste ken. Het kind stond te wachten tot haar een wagen was gepasseerd en wilde hier achter langs oversteken, waarbij zg niet bemerkte, dat er van de andere kant eveneens een auto naderde. Het meisje wei d in zorgwekkende toestand naar het van de Belgische auto schijnbaar c ;e- deerd uit de wi akstukken. Hij zei naar de in de nabijheid staande huisjes te gaan waar hij kennissen zou hebben, en maakte zich uit de voeten De politie is sindsdien doende hem op te sporen, doch heeft nog niet de hand op hem kunnen leggen Gistermiddag omstreeks half vijf is op de Rijksweg te Oegstgeest nabij in de Belgische auto, die naar onder- de Drie Witte Palen een uit de richting Amsterdam komende Belgische Bel?lé ee" auto met Nederlandse bestuurder met grote snelheid op twee uit tegen gestelde richting komende volkswagens gereden. Van de drie auto's bleef 1 niet veel meer dan een ruïne over. De bestuurders van de Volkswagens j werden ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, de bestuurder van de Belgische auto nam de benen en is nog niet door de politie opgespoord. te passeren, doch vloog daarbij met zo'n geweld op twee tegenliggers, dat de brokstukken ver in het rond vlogen. Ooggetuigen verwachtten niet anders, dan dat de inzittenden gedood zouden Juliana Ziekenhuis overgebracht, waarizyn. doch by onmiddeliyk onderzoek het in de loop van de avond is over- bleek dat er slechts gewonden waren, leden. De bestuurder van een van de aangere- ken knie, een gebroken pols, een kaak- en een schouderfractuur op de bestuur der van de andere aangereden Volks wagen, de 40-jarige H Hulsebosch uit Hillegom had een hersenschudding op gelopen. Tot grote verbazing van de omstan ders van de ruïne kroop de bestuurder erhuurinrichting door een Nederlander was gehuurd, werd een grote party Ne derlandse boter aangetroffen De moge- lykheid is niet uitgesloten, dat de be stuurder van de Belgische auto voorne mens was deze boer te smokkelen, doch op zichzelf is het in ons land rondrij den met een partij boter niet strafbaar Het is dan ook niet geheel duidelyk waarom de bestuurder van deze auto de benen heeft genomen. Mogelgk heeft hg zich willen onttrekken aan zijn aan- sprakelgkheld voor de veroorzaakte schade, doch het is evenmin uitgeslo ten dat hy bjj de botsing geestelijk in de war is geraakt, De foto toont de drie tot schroot ver wrongen auto's, die het verkeer geruime tyd stagneerden Succes voor Hamntarskjöld ZOWEL ISRAEL ALS EGYPTE HEBBEN VUREN GESTAAKT Negentien Tsjechische motortorpedoboten Uexandrie (Egypte) aangekomen in Israel en Egypte hebben formeel het verzoek ingewilligd van de secretaris generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld om een wapenstilstand langs hun grenzen te handhaven. De Israëlische premier. David ben Goerion heeft de 'ekst goed gekeurd van een „verklaring tot het staken van het vuren" die door Hammars kjöld was voorgesteld. De tekst was ook toegezonden aan de Egyptische regering, die deze eveneens heeft aanvaard. Twee soldaten qesneuveld in 1 1)6 gemengde Israellsch-Jordaanse be- u standscommissie is donderdag in Jeruza- de heuvels van Hebron lent totdeconclusiegekomen.dat 2 Israc- hsche gevechtsvliegtuigen, die een week Donderdag zijn in Alexandra negen- geleden boven Jordaans gebied een pas tien Tsjechoslowaakse motortorpedobo- sagiersvliegtuig van de ..Arab Airways ten aangekomen als onderdeel van de onderschepten, in overtreding waren De wapens die Tsjecho-Slowakye volgens ae twee Israëlische „Mustangs" drongen in september gesloten overeenkomst aan diep in het Jordaanse luchtruim door Egypte leveren zal Na^er, de Egypti- en een van hen vuurde voor het passa- sche premier, zei destijds dat Egypte I giersvliegtulg langs, zonder het te raken, wapens van Tsjecho-Slowakije moet I kopen omdat het Westen voor wapen- Volgens een Israëlische woordvoerder leveranties onaanvaardbare voorwaarden woensdag een Israëlische en een gesteld had Jordaanse militair gesneuveld bij een Twee Israëlische jachtvliegtuigen heb- schietpartij tussen twee patrouilles naby ben donderdag boven Libanees gebied Nehusah in de heuvels van Hebron getracht een Soedanees passagiersvlieg- De Israëlische patrouille was, tijdens tuig te dwingen op Israëlisch gebied i een normale verkenningstocht, door de te landen, aldus Radio-Cairo. De piloot j Jordaniërs beschoten. Later kwamen de van het Soedanese vliegtuig waarschuw- Jordaniërs op Israëlisch gebied, waar de de Libanese autoriteiten, waarop twee zy een auto stalen, waarmee zy naar Libanese jagers opstegen en de Israë- I Jordaans gebied reden, aldus de woord- lische vliegtuigen verdreven. 1 voerder.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5