LEIDSCH DAGBLAD Londen kennelijk niet gediend van Russische flauwe aardigheden Besliste handhaving der beperking studievrijheid van de WEERBERICHT 95ste jaargang VRIJDAG 20 APRIL 1956 No. 28811 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Britten gedragen zich beivonderenstvaardig Het duo weet niets te beginnen met die koel starende mensen De massa laat hen links lisgen (Van onze Londense correspondent) Indien Boelganin en Kroesjtsjef al gemeend mochten hebben,, dat hun bezoek aan Engeland een onafgebroken zegetocht zou worden, dan moeten zy reeds van een illusie genezen zyn. Londen biyft hardnekkig zwygen. Het publiek, voor zover het op brandpunten zoals voor de ingang van Claridges-hotel in mayfair of tegenover 10 Downingstreet samenstroomt, toont neutrale nieuwsgierigheid, maar meer ook niet. Alles gaat tot nu toe dan ook min of meer geruisloos in zün werk. Er zyn altijd enkelen, die een gejuich willen aanheffen, maar zü worden meestal dadelijk door afkeurend boe-geroep overstemd. Boelganin en Kroesjtsjef, die natuurlijk gereed zijn om op de eerste'uiting van openbare sympa thie joviaal te reageren, hebben daar totnutoe geen kans toe gekregen. Het is echter teveel gezegd, dat de atmosfeer van het publiek zonder meer vijandig zou zün Men kijkt muisstil toe, misschien met enige welwillendheid, maar de arg waan overheerst. Alles heel anders dan by Malenkof. Instinctief voelde men toen, dat deze tenslotte niet de boosdoener van het ogenblik is, of dat hy geen kwaad meer kon doen. De Engelsen hebben altijd een zwak voor de ..underdog", de man die de klappen krijgt of in een hoek wordt gedrukt. Dit was immers met de terzüde geschoven Malenkof het geval. Zün gulle en tevens intelligente persooniykheid oefende bovendien invloed op de verbeeldingskracht van de massa uit. Maar drie weken lang handen schudden en baby's knuffelen heeft de Engelsen ongevoelig gemaakt voor grijpen er naast! Waardigheid en rust geeft hun nog de beste kans Als het Sovjetrussisch duo zich rustig gedraagt, maken zy nog de beste kans. Want iedereen' beseft, dat dit bezoek allerminst een frivole aangelegenheid is. Het was de Britse regering diepe ernst toen zy het tweetal naar Londen uit nodigde Men beseft ook. dat er veel, misschien wel alles op het spel staat. Daarom is niemand van flauwe aardig heden gediend, zoals vooral Kroesjtsjef die pleegt te verkopen. Boelganin en Kroesjtsjef schynen dit alles wel tot hun misnoegen aan te voelen Werkelijk opgewekt hebben zij nog niet gekeken. i herhaling. Boelganin en Kroesjtsjef Nationale feestdag: of ja neen HET wordt zo langzamerhand de hoogste tijd, dat elf jaar na de Bevrijding, nu eens definitief wordt uitgemaakt of de 5de mei al dan niet m de toekomst een nationale feestdag zal zijn. Onze regering heeft die vraag al heel kort na 1945 bevestigend beantwoord en op iedere kalender en in elke zak agenda vindt men achter de datum 5 mei dan ook prompt vermeld: „Na tionale Feestdag". Het merkwaardige is dat deze dag door ons volk nooit werkelijk als na tionale hoogtijdag is beleefd. Daarvoor zijn meerdere oorzaken aan te wijzen. De belangrijkste is waarschijnlijk het feit, dat het zuidelijk deel van ons land een half jaar eerder werd bevrijd, zo dat de datum van 5 mei daar niet aan een beletsel vormt voor een spontane reactie op de voornoemde regerings- proclamatie is het feit, dat sedert H.M. Koningin Juliana de regering aan vaardde, de 30ste april terecht aanlei ding schonk tot nationaal feestbetoon, terwijl tenslotte het socialistische deel der bevolking eén dag later zyn 1 mei feest viert. Hoe prettig feestvieren op zichzelf moge zijn, een dergelyke cumu latie van festiviteiten, met als gevolg daarvan een ontwrichting van het eco nomische bedrijfsleven, vormt een nau welijks verantwoorde belasting van de dagelykse nationale produktie. De praktijk heeft bovendien al ge leerd, ook hier in Leiden, hoe moeilijk het is een actief comité te vinden, dat voldoende enthousiasme kan opbren gen om een feest te organiseren, dat tenslotte dan nog weerklank moet vin den bij de burgery. Hoe weinig dit laatste het geval was. wordt het beste geïllustreerd door het feit. dat de regering het vorige jaar spoedcursussen voor burgermesters or ganiseerde teneinde Hun edelachtbaren te leren hoe zij met de meeste kans op succes een volksfeest in elkaar moesten zetten DIT jaar schijnt ook de regering geen zin te hebben in feestvieren. Want terwijl de datum van 5 mei nog altyd als nationale feestdag op de kalenders prijkt en de Tweede Kamer zich nog slechts enkele maanden gele den met een vry grote meerderheid uit sprak vóór een feestelyke viering van deze dag. heeft de regering onlangs be; slist, dat het Rijkspersoneel die dag géén vrijaf zal hebben. En om het geheel nog wat ingewik kelder te maken geeft het Leidse Ge meentebestuur zijn personeel op 5 mei wél een vrye dag, terwijl omtrent de feestelijkheden in Leiden niet meer is bekend gemaakt dan dat „het Comité 's avonds een sobere herdenking zal or ganiseren op het Stadhuisplein en 's middags do jeugd in de viering zal betrekken". HET wordt, herhalen wy, hoog tijd, dat aan deze halfslachtigheid een einde komt. óf er zy een natio nale feestdag, maar die dan ook alge meen gevierd wordt, óf men beperke de jaarlykse herdenking van de Bevrijding tot de plechtige Dodenherdenking aan de vooravond van de vyfde mei Deze laatste dient in ieder geval in ere te worden gehouden. Maar het is zinloos er. onwaardig om kunstmatig een Nationale Feestdag in stand te willen houden, die door brede lagen van de bevolking nauwelijks als een feestdag wordt erkend en beleefd! al doen zy ook hun best. Maar zij namen het zekere voor het onzekere en negeer den op de tweede dag van hun bezoek vrijwel het pubüek. Wy sloegen hen gis teren namiddag om kwart over zes gade. toen zyn na hun besprekingen in Dow ning Street in hun hotel terugkeerden. In een klein uur had zich op het trot toir tegenover het hotel met de lof waardige discipline, welke de Britten kenmerkt, een menigte verzameld. Het waren merendeels kantoormeisjes en andere jonge mensen, die in deze buurt werken en die geen speciale omweg sche nen te hebben gemaakt om hier aanwe zig te zijn. De duizenden, die de drukke verkeerswegen in de onmiddellyke na bijheid bevolkten, lieten Boelganin en Kroesjtsjef volkomen links liggen! Zij deden geen moeite even de züstraat, welke naar Claridges voert, in te lopen. Van gedrang was er in deze nauwe straat dan ook geen sprake. Het is wel dadig hoe kalm de ongewapende bobby's en hun al of niet gewapende collega's in burger een zaak als deze behandelen. Wy gingen met opzet op verboden ter rein staan. Een politieman verzocht ons bijna verontschuldigend en zonder enige stemverheffing of wij zo goed wilden zyn aan de overkant een plaats te zoe ken. De ondankbaren Als iemand plotseling op verdachte wijze naar de hotelingang was gesneld, zou een agent hem waarschijnlijk be leefd gevraagd hebben waarmee hy hem van dienst zou kunnen zijn. Geen spoor van opwinding of nervositeit bij deze kalmste en waardigste politiemacht ter wereld. Het rij- en wandelverkeer ging gewoon door. Totdat de stoet, welke men in de smalle straten niet kon zien of horen naderen, plotseling ook al bijna geruisloos blijkt te zijn aangekomen. Want de begeleidende, lichte politiemo toren daveren niet, dat zou on-Engels zyn! Ze ritselen!! Achter in de voorste grote glanzenden gehuurde Daimler ziet men Kroesjtsjefs brede silhouet, een Russische rechercheur in regenjas en zonder hoed ook al door de Britse sfeer aangetast, stapt kalm uit de eerste volgauto en gaat by de ingang staan. In enkele seconden zyn Boelganin en Kroesjtsjef onder de luifel in het portaal van het hotel, onmiddellijk gevolgd door een kluwen van Britse en Russische hoogwaardigheidsbekleders en enkele golven Russische bewakers. Ze dringen allen naar binnen met de haast, waar mede men in oorlogstijd een schuilkel der inholde. De menigte is doodstil. Al leen ergens op een straathoek klinkt weer het sombere en dreigende boe boevan enkele demonstranten. Dit lijkt georganiseerd. Boelganin kijkt half om en weet niet of hy zal glimlachen of niet. Hy aarzelt en loopt dan snel verder: Kroesjtsjef vertoont clownach- Amerika treedt toe I tot commissies van Verdrag van Bagdad De V. S. hebben besloten toe te treden tot de commissie ter bestrijding van on dermijnende activiteit van het Verdrag van Bagdad waarvan Engeland, Turkije, Irak, Perzië en Pakistan lid zyn. De V.S. zyn op de huidige byeenkomst van de Raad van het verdrag, te Teheran, door waarnemers vertegenwoordigd. Zij waren woensdag reeds toegetreden als vol waardig lid tot de economische commis sie van de organisatie, maar het land wil zich voorlopig niet bij het verdrag tig een grijns. Ook hij wil geen energie zelf aansluiten, omdat het nauwe be- verspillen aan de ondankbaren, die maar trekkingen wenst te onderhouden met koel blijven staren. c/ _i Egypte en Saoedi-Arabië, Slot op pag. verdrag zyn gekant. vlaggen halfstok! diep overtuigd Morgen Onze van Jungscldagers onschuld Zijn stoffelijk overschot naar ons land? Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteravond tijdens een byzondere bijeen komst van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, afdeling 's-Herlogcn- bosch. enige woorden gewijd aan de nagedachtenis van Lcon Jungschlager. De minister zeidc, dat het verscheiden van Jungschlager bij het Nederlandse volk, het Parlement, de regering en ook de vorstin een grote ontroering heeft gewekt. „Deze man", aldus minister Luns. „is onzegbaar leed berokkend door het ver volgingsapparaat van Indonesië. De Nederlandse regering is diep overtuigd van de onschuld van de heer Jungschlager. Indonesië heeft thans geen mogelykheid meer het aangedane onrecht ongedaan te maken". Minister Luns stelde voorts, dat de Nederlandse regering diep is geschokt en sprak de hoop uit. dat deze afschuwelyke zaak de verhouding tussen beide landen niet nog meer zal ver troebelen. Met deze woorden verzocht de minister een minuut stilte in acht te willen nemen. „Zeer onaangenaam" Actie wordt voortgezet Te Utrecht is gisteravond een verga dering gehouden van het „Nationaal Contactcomité Jungschlager". waarbij de verschillende plaatselijke Jungschla- ger-comité's zyn aangesloten. De officier van Justitie, Soenarjo, heeft verklaard, dat de dood van Jung schlager „zeker zeer onaangenaam" is. Hy zei, dat hij gevoelens van het diep ste medeleven jegens mevrouw Jung schlager koesterde. Hy zou alle medewerking verlenen, opdat het stoffelyk overschot naar Ne derland vervoerd wordt. Dit is door me vrouw Jungschlager verzocht, zo zei hy. Aan rechter Maengkom was de beslis sing of een vonnis zou worden uitge sproken. nu beklaagde was overleden. Soenarjo had telefonisch rechter Maengkom in Soekaboemi op de hoogte gesteld Ook lichtte hy procureur-gene raal Soeprapto in. Het visum repertum van prof. dr. Slamet Imam Santoso zegt. dat JungschlSger om 13.36 uur stierf aan een hersenbloeding Soenarjo zei. dat Jungschlager de beste medische verzorging verleend was en dat hem „een zo'eerlijk mogelyke berechting was gegeven". Allerwege deelneming Er is een stroom van betuigingen van deelneming Allereerst heeft H.M. de Koningin telegrafisch haar deelneming aan mevrouw Jungschlager betuigd. Het Nationaal Contactcomité zond tele grammen aan mevrouw Jungschlager en mevrouw Bouman. evenals het gemeen tebestuur van Maastricht aan mevrouw Jungschlager. Het Witte Huis heeft in een persoonlijke boodschap aan Jung- schlagers zoon zijn deelneming betuigd met de dood van diens vader. Ook de Amerikaanse ambassadeur, de lieer Freeman Matthews heeft aan minister Luns een brief doen toekomen, waarin hy uiting geeft aan zijn diep medele- Gisterochtend bracht het Ko-idens haar rondgang grote belang- ninklijk Paar een bezoek aan liet stelling voor de elektronische reken- grote laboratorium van de Shell te i machine. Slot op pag. 2Amsterdam. De Koningin had tij- Minister Cals geeft geen krimp heeft een taak de gemeenschap De student tegenover Noodzakelijk gevolg der maatschappelijke valbijl ontwikkeling; geen automatische Na de voltrekking van hun kerke lijk huwelijk verschenen Prins Rainier en Prinses Gracia Patricia van Monaco (zoals Or ace Kelly nu Als het «tartltel wordt verworpen zo waarschuwde de minister, dan heeft heet) voor een van de ramen van i de hoogleraar net als nu het recht een het Prinselijk paleis om de juichen- I student te weigeren voor het examen menigte onderdanen te groeten. (Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid van de Tweede Kamer verzet zich er tegen dat de studenten aan de technische Hogeschool de toegang tot de examens kan wor den geweigerd indien zy in de „-erste twee studiejaren tweemaal voor eenzelfde examen zyn gezakt of binnen tweemaal de normale studieduur het examen niet hebben gedaan. Maar minister Cals is niet van plan toe tegeven Hij verklaar de gisteren: „van mij is geen intrekking van het betreffende wetsartikel te ver wachten omdat ik meen het advies van de meest deskundige zude (Senaat) in Delft te moeten volgen. Meer rechtszekerheid wilkeur. Daarom krijgt ae stu- 1 dent juist rechtszekerheid als in de wet wordt bepaald dat hem de toelating tot de examens alleen kan worden gewei gerd onder bepaalde voorwaarden. Het I college van Rector Magnificus en asses soren „kan" (niet: moet) op voorstel l van een afdeling, by een „met redenen omklede, schriftelijk meegedeelde uit- spraak" aan een student de toelating ontzeggen tot de examens die betrek-1 king hebben op de eerste twee studieja- I ren in die afdeling. Om willekeur te voorkomen wil minster Cals dus alleen weigering toestaan op grond van een wetsbepaling, maar het is de VTaag of een student er komt als hy de hoogle raar niet mee heeft en op grond van de wet zijn rechten moet doen gelden. In ieder geval maakte de mmlster er op attent dat het wetsartikel geen auto matisch werkende valbyl is, want de weigering moet met redenen zyn om kleed, de student moet worden gehoord en tenslotte is er ook nog beroep mogelijk op de minister. Overigens heeft hij volledig ver trouwen in de Senaat dat de bepaling niet in stryd zal komen met de studie- vryheid. Het zou hem spytei als de Kamer dat vertrouwen niet had Voor de Economische Hogeschool te Rotter dam bestaat reeds een dergelijke rege ling en eveneens in Engeland en Ame rika. Snel studeren plicht! De beperking van de studievrijheid is nodig als gevolg van de maatschap- pelyke ontwikkeling, die ook van in vloed is op het Hoger Onderwijs. Al gemeen bestaat het verlangen, vooral in de industrie, te komen tot een zo doeltreffend mogeiyke opleiding, die niet te lang van duur moet zyn.' Dat heeft consequenties, die niet alleen onaangenaam zyn voor de studenten, maar ook voor de hoogleraren, *Vant die zullen nu eerst moeten uitmaken wat een normale studieduur is, waar- Slot op pag. 2 Franse wetenschap kan H-boni maken (Van onze correspondent in Parijs) By alle obstakels, die dc Europese atoom-gemeenschap „Euratom" in Frankrijk te ovenvinnen zal krygen, is een nieuwe hindernis opgedoemd. Zoals men weet zou „Euratom" inhouden, dat dc deelnemende landen zich dc eerste jaren niet bezig zouden mogen houden met liet fabriceren van atoom-bommen. Welnu, het blad „France Soir" onthult thans, dat Franse geleerden in staat zouden zyn een waterstof-bom te vervaardigen. Weliswaar ontbreekt het Frankrijk aan voldoende splytbaar materiaal en hebben de experts hun theoretische kennis nog niet op de proef kunnen stellen, maar men weet toch hoe het moet.' Dolksteek voor Euratom Professor Yves Rocard zou het H-bom- plan hebben opgesteld en andere geleer den van de wetenschappelijke dienst van het Franse leger zouden plannen voor lichtere atoomwapens hebben voorbe reid. Wanneer men de onthulling van „France Soir" nauwkeurig leest, dan komt men tot de conclusie dat Frankryks kern-vuurwerk nog -geheel en al in het theoretisch stadium verkeert, zelfs dat men voornamelijk heeft gevolgd wat andere landen op dit gebied presteerden. Maar de verleidelijke gedachten aan de diplomatieke consequenties, die het bezit van een atoomwapen met zich mee zou brengen, zouden by vele Franse poli tici en militairen wel eens heel sterk en voor „Euratom" wel eens fataal kunnen zijn. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, ine genmiddag de zelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord, later zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 APRIL Znn op: 5 33 uur; onder: 19 3" uur Maan op: 15.58 uur. onder 3 42 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 0.41 uur en 13.09 uur. Dit blad bestaat <dt 14 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1