STADSNIEUWS 95ste jaargang Donderdag 19 april 1956 Vierde blad no. 28810 Medisch Kleuterdagverblijf Margriet PRACHTIG WERK. DOCH FINANCIËLE TOESTAND NIET ROOSKLEURIG Uit het vandaag verschenen jaarver slag van het Medisch Kleuterdagver blijf ..Margriet", blykt weer eens op nieuw. dat Margriet ook in 1955 prach tig werk heeft verzet, waarbij helaas de financiële toestand niet rooskleurig afsteekt. In de loop van 1955 is de verzorging van de kinderen volgens het beginsel: eenzelfde kleine groep van maximaal 6 kinderen gedurende de gehele dag met eenzelfde verzorgster, voor alle 10 groe pen doorgevoerd. Door deze werkwijze is het mogelijk geworden de verzorging een huiselijk en bijna individueel ka rakter te geven Een essentieel voordeel hiervan is. dat de biologische verrich tingen. waarbij de hulp of nabijheid van de \erzorgster niet ontbeerd kun nen worden, in de beslotenheid kunnen plaats vinden. In de loop van het jaar ls dit systeem gestabiliseerd en thans mag worden vastgesteld, dat deze werkwijze zich in gunstige zin onderscheidt van de vroe gere wijze van verzorging. De kinderen passen zich. bijna zonder uitzondering, snel aan en tonen daarna een gedrag dat voor ieder kind een eigen stempel draagt. Het is nu ook mogelijk gewor den om door observatie de verzorging beter aan te passen aan de behoeften van elk kind. De mm of meer .persoon lijke verhouding tussen kind en ver zorgster en waarschijnlijk in mindere mate tussen kind en groepsgenoten schept blijkbaar een klimaat dat het kind goede kansen geeft. Zoals gezegd valt het te betreuren, dat by deze vooruitgang In de medische verzorging, de financiële resultaten weinig moedgevend zijn. Als uitvloeisel van een rapport-Coebergh is een over leg tot stand gekomen tussen de wet houder van Sociale Zaken, de heer S Menken, en het dagelyks bestuur Op aanraden van de wethouder heeft het dagelyks bestuur nogmaals aan B. en W. een schriftelijke uiteenzetting van de fuianciële problemen doen toeko men, vergezeld van een aanvrage om een verhoging van het subsidie. Boottocht chronisch invaliden In de week van 4 t.e.m. 9 Juni zal door het Rayon Leiden van het Ned. Roode Kruis weer een boottocht worden gehouden. Tengevolge van de steeds toenemende belangstelling bij de Rode Kruis-afdelmgen in Nederland voor deze rondvaarten en in verband met het feit dat „De Kasteel Staverden' slechts 18 weken per jaar aan het. Roode Kruis ter beschikking gesteld kan worden, kreeg de afdeling Leiden dit jaar over 2 3 deel van het schip de beschikking. De tocht zal te Gouda aanvangen Voor uitzending komen alleen patiën ten in aanmerking, die reeds jaren ziek zyn, thuis worden verpleegd en op an dere wijze nooit naar buiten kunnen komen. Invaliden die in het bezit zyn van een invalidenwagentje of op andere wijze nog wel eens een verzetje hebben, komen niet voor de boottocht in aan merking. Van verschillende zijden kreeg' het Roode Kruis reeds de toezegging dat nen de fondsen zal verstrekken voor het ulfzenden van één der 48 patiënten, die aan de tocht zullen deelnemen Zo zal het personeel van één der grootste bedrijven uit Leiden voor deze boot tocht een half uur loon afstaan. Giften voor de boottocht kunnen op de girorekening van het Ned. Roode Kruis te Leiden (giro 46800) overge maakt worden. Indien vele kleinere bedragen voor dit doel geschonken wor den zal het weer mogelijk zijn één of meerdere patiënten uit Leiden en om geving een week onvergetelijk vacantie- genot te verschaffen. Bestuurder ernstig gewond. Gistermorgen is op de Ryksweg nr, 26 onder de gemeente Culemborg een auto, bestuurd door een Leidenaar, by het uitwijken voor een tegenligger over de kop geslagen De bestuurder werd ern stig gewond en verkeert nog steeds bui ten bewustayn. De tegenligger, een gele bestelauto, probeerde op het moment dat de auto uit de richting Utrecht kwam sanryden. een voor hem rydende auto te passeren, waardoor er voor de auto uit Leiden geen ruimte op de weg over bleef en de wagen in de berm raakte, begon te slingeren en over de kop sloeg. Naar aanleiding van dit ongeluk, ver zoekt de inspecteur van Gemeentepolitie te Culemborg de bestuurder van de gele bestelauo, die is doorgereden, zich aan te melden bij de Gemeentepolitie te Cu lemborg. telefoon K 3450 - 444 PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor m de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld .De reactie van phenol met formalde hyde". de heer H. G. Peer te Ryswyk. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Reacties van aminozuren en peptiden met aromatische aldehyden", de heer E. L. Th, M. Spitzer te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- 1 Natuurkunde op proefschrift getiteld .Specific heats at low temperatures", de heer D. G Kapadnis MSc.. te Leiden. Humanistisch Verbond JAARVERGADERING VAN DE GEMEENSCHAP LEIDEN In „Het Gulden Vlies" hield de Leidse gemeenschap van het Humanistisch Ver bond haar jaarvergadering. De gemeen schap mag zioh nog steeds verheugen in een langzame, doch gestadige groei. Het orgaan „Verbond en Gemeenschap" ver scheen in het verslagjaar zesmaal. Be halve de zondagmorgenbijeenkomsten werden discussieavonden en huiskamer- bijeenkomsten gehouden over onder scheidene onderwerpen Er hadden ex cursies plaats naar de Seringenberg en Raaphorst, naar het openluchtthea ter in Blaricum en naar het werkterrein van prof. Kuenen in de Meyendellse duinen. In het verslagjaar kwam een bi bliotheek tot stand welke werd onder gebracht ten huize van de bibliothecaris de heer G. v. d. Post. Tulpenstraat 12. De gemeenschap tracht op het gebied van geestelyke verzorging haar werk zaamheden uit te breiden, hetgeen in het algemeen wordt samengevat onder de term „praktisch humanisme" In ver band met het tienjarig bestaan van het landelijk verbond werd ook hier plaatse lijk deelgenomen aan de jubileumactie. Het financieël overzicht vermeldde aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f. 2956,44 met een voordelig exploi tatiesaldo van f. 18.84. De verslagen werden goedgekeurd. Wegens drukke werkzaamheden zag de voorzitter, dr. H C. Blote, zich genoodzaakt zich uit het bestuur terug te trekken. In zijn plaats werd tot voorzitster benoemd mevr. H. H. Kole-Boll Wegens persoonlyke om standigheden' waren ook de heren A W. Piekaar en dr. C. Romers niet in staat hun bestuursfuncties langer voort te zetten. In hun plaats werden gekozen mevr A. Gorzynski-Otter en mej. A. M. Timmer. De laatste zal tevens het pen ningmeesterschap van de secretaris-pen ningmeester overnemen. Het bestuur bestaat nu uit de volgen de personen: mevr. H. H. Kole-Boll voorzitster, de heer G. J. van Leeuwen, Vliet 43. secretaris, mej. A. M Timmer, penningmeesteres de heren C. Dirkse. J. G. Fokkema en R. Gerbrands en men. A. Gorzijnski-Otter leden. Naar het landelyk congres, dat 21 en 22 april te Apeldoorn plaats vindt, wer den de voorzitster en de secretaris af gevaardigd VERKEERSBRIGADIERTJES GINGEN UIT RIJDEN. Dank zij een aanbod van de Eltax N. V. en de medewerking van enkele andere Leidse bedrijven, maakten gis termiddag niet minder dan 240 verkeers- brigadiertjes per autobus onder leiding van de Verkeerspolitie een prachtige autotocht door Zuid- en Noord-Holland. Het einddoel was Bergen, waar werd gepauzeerd, maar op de terugweg werd ook nog even gestopt bij een speeltuin in de buurt van Halfweg, waar naar hartelust werd geravot en de extra- versnapering zich byzonder liet smaken. Om 1 uur vertrokken, keerde de enthousiaste schare om halfnegen in de stad terug. Schoolkindervoeding en -kleding Hoewel de Vereniging voor School- klndervoeding en -kleding in verband met de weinige aanvragen het vorig jaar geen voeding aan daarvoor in aanmerking komende leerlingen van scholen verstrekte, deed zij op het ter rein van de schoolkinderkleding ook in 1955 weer prachtig werk. In totaal werden 269 paar schoenen verstrekt, terwijl 136 jongens een broek en blouse en 92 meisjes een nieuwe jurk ont vingen. In totaal namen leerlingen van 49 scholen aan deze uitreiking deel. Een en ander werd bekend gemaakt tijdens de gistermiddag in het gebouw (Pieterskerkgracht 11) van deze vereni ging gehouden Jaarvergadering. Onder leiding van de voorzitter, de heer M. van Rijswijk, passeerden de jaarstukken vlot de revue. In haar jaarverslag memoreer de de secretaresse, mej. N. G. Herfst, het overlijden van de ere-voorzitter. de heer F. A. Schilthuizen sr.. die de vereniging ruim een halve eeuw. waarvan 15 Jaar als voorzitter, heeft gediend. Byzonder erkentelijk is het bestuur voor de ge meentelijke subsidie (f 9 000—waar door de vereniging in staat werd gesteld haar arbeid zo doeltreffend voort te zetten. Na een gunstig advies van de kascom- missie werd de penningmeester, de heer J. Fluyt gedechargeerd voor zyn beheer. De dames N. G. Herfst, G. Tuk en H. ReynierseSmit werden by acclamatie tot bestuurslid herkozen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd mevr. C. BraggaarDe Does en de heer S. Platteel. Aan het einde van de vergadering bracht mevr. BraggaarDe Does namens het gemeentebestuur de bestuursleden hulde en dank voor het vele werk, dat in het afgelopen jaar met zo veel blij moedigheid t.b.v. het daarvoor in aan merking komende schoolkind is verzet. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. examen Indo- UIT DE STAATSCOURANT Prof. dx. C. J. Oorter en de heer G. N. Meurs, belden alhier, zijn bij KJ3. voor de tyd van vier jaar benoemd tot leden van de Commissie voor Internationale Samenwerking op het gebied van Onder wijs. wetenschap en cultuur. Prof. dr. P. Minderaa alhier ls be noemd tot lid van een commissie, welke in 1956 belast is met het afnemen van examens ter verkryging van de akte Ne derlands M OD.: prof. dr. L. Kukenheim alhier idem voor de akte Frans MOB. By beschikking van de Staatssecreta ris van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen van 12 april 1956 zyn benoemd in de commissie, die in het jaar 1956 zal zijn belast met het afnemen van de examens voor apothekersassistent en die zittdng zal houden te Leiden: tot lid en voorzitter H. A. M. van Steenbergen, te Leiden; tot lid dr. A. Keilholtz, te 's-Gra- venhage, met bepaling, da t deze de voor zitter by verhindering zal vervangen: tot lid en secretaris G. Beudeker, te 's-Gra- venhage: tot plaatsvervangend lid ir. A. L. Backer en G. A. H. van der Corput. beiden te Vlaardingen; L. S. Go. te Oegstgeest: mejuffrouw dr. P. E Hee- derik, te Rotterdam; H. Hes van Zwee den. te "s-Gravenhage; mejuffrouw N. Hoedemaker, te Vlaardingen; R. de Jong. te 'sGravenhage; dr. J. C. de Keuning. te Rotterdam; D. C. Kok. te Leiden; G. A. W. J. O. E. Paris, te Gouda J. M. H. van de Sande, te Vlissingen; mejuffrouw J. C. H. T. Sdhuurmans Stekhoven, te Leiden, en J. H Versteeg, te Woerden. Aan de commissie ls toegevoegd als onderwysdeskundige A. C. Dam. te Lei den. Bij Koninkiyk Besluit van 14 maart 1956 is aan de heer D. van der Waals op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Voogdyraad te Leiden, on der dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. In de Maranatha-kerk zal zondag avond een byzondere kerkdienst worden gehouden, waarin dr. F. A. Nolle uit Utrecht zal spreken over .De gecamou fleerde bron". Medewerking verlenen het Gem. Dubbelkwartet ..Musica" en de heer A. Blankenstein iorgel) en J. A. W. den Tonkelaar trompet). LEIDERDORP Feestavond „De Kindervriend" De buurtvereniging ..De Kindervriend" hield de jaarvergadering in de kantine van „Durisol". De voorzitter, de heer T Molema. heette de aanwezigen welkom. Hij sprak er zijn grote blydschap over uit. dat de buurtvereniging deze bijeenkomst nu mag houden in de in het vorig jaar ge reed gekomen kantine van „Durisol" en bracht daarvoor de directie hartelijk dank. Er was dan ook alle reden voor nan deze avond een feestelijk tintje te geven waarvoor de medewerking inge roepen was van het gezelschap Gé Hei- nen uit Leiden. Dit gezelschap vulde verder de avond met een gevarieerd programma, waarmede de aanwezigen op aangename wijze werden bezig ge houden. In de loop van de avond verscheen ook burgemeester Van Diepeningen om Verordening rioolbelasting in de raad van Oegstgeest Mr. Slingenberg zag zijn voorstel tot uitstel aanvaard met 10 tegen 4 stemmen In de gisteravond gehouden raadsvergadering, welke onder leiding stond van burgemeester H. L. du Boeuff ontbrak alleen mr. J. H. Valentgoed. Het oorstel van B. en W. om in beginsel over te gaan tot het garanderen van rente en aflossing ener geldlening ad f 100.000.door het bestuur van het Rijnlands lyceum in verhand met de houw van een houten schoolgebouw werd door de raad aanvaard. Er was nogal nat discussie over de vraag of deze aangelegenheid ter hand wordt genomen door het Wassenaarse bestuur van het lyceum, dan wel door een Oegstgeester bestuur, hetwelk er volgens de toelichtingen van wethouder dr. Simon Thomas echter nog niet Is. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes Phlllppus, zn van A. v. d. Pluym en J. de Geus; Jan, zn van A. Fl- llppo en C. Wey; Cornells Jeroen, zn van C. J. Kuyt en C. Houwaart, Annemarle. dr van H. Looyenga en J. v. d. KooU; Wll- Gerrlt. zn van L. Koelewyn en R. Beurink; Theo Hendrlkus, zn van A. Ven huizen en A. E. Ie Blanc; Jeroen, zn van L M. de Rijk en H. H. J. Lutjeveld. GETROUWD: E. G R Beer en M. C. H. Blansjaar: J. van WanroolJ en K. Massing; J. Harmse en H. M. de Roo; A. Stouten en A. M A. Nleumeljer; P. J. de Raad en T. van Laar; J. W. Hartman en H M. uyienbroek; L. F. A Peynenborg en J E Verleg; C H. Ra- 'eosbergen en K. v. d. Voord; A. U Abbas n R. J. Brouwer. OVERLEDEN: W M. A. Oppelaar. mar.. 71 Jr; E. Ver- «traaten. wed. van Van Gljzen. 75 Jr; M. A. Dee wed. van Molenaar. 82 jr; C Nas nel. zn, 24 Jr; T J Zwetsloot, man 77 Jr; j Riethoven, wed. van Fabel. 85 Jr; A H. Mentlnk, hulsvr. van Paardenkooper. 62 Jr. Het pre-advies gaf aanleiding tot meer dere vragen en om. tot de opmerking dat de voorbereiding door B. en W. niet volledig was geweest. Daarom werd door mr. Bèrgmeyer aandrong en dat niet alleen voor dit geval, doch in het alge meen de dossiers op de voorstellen be trekking hebbend steeds zo volledig mo gelijk te doen zyn. Bij de mededelingen was het bericht dat Ged. Staten de begroting der ge meente over 1956 hadden goedgekeurd. De raad gmg ermede akkoord de beide gemeenteartsen. F W. N. Hugenholtz en H Varekamp, alsmede E. W. F. van Walchren aan te wyzen als gemeente- lyk lijkschouwer. By de bethandeling van enkele gemeente verordeningen werd door de heer Oosterom betreurd dat het herhaaldelijk voorkomt dat Ged. Staten moeten wyzen op onvolkomenheden. Hy had liever een commissie uit de raad. die de verorderingen beoordeelt voordat ze de deur uitgaan, doch de voorzitter acht te dit volmaakt overbodig en merkte op. dat redactionele wyzigingen steeds zul len voorkomen. De verordening op de keuring van waren werd vastgesteld alsmede de nieuwe verordening op de reiniging- rechten. Hierbij werd nog gesproken over de kosten verbonden aan repara tie der emmers, die voor gemeentere kening komen, doch de wethouder waarschuwde ervoor, dat men niet te zorgeloos met deze emmers zal omgaan daar indien nalatigheid blijkt de ge bruikers de kosten zullen moeten be talen. DE RIOOLBELASTING De rioolbelasting, die geheven zal wor den zodra de rioolwaterzuiveringsinstal latie in gebruik zal zyn genomen moet volgens het voorstel van B. en W ten laste komen van de eigenaren der aan gesloten panden. Hiertegen maakte mevr. Smits-Witvliet bezwaar omdat deze groep personen voortdurend de dupe is van het dragen van lasten, terwijl de huurver hogingen achterwege biyven. De meeste der particuliere huiseigenaren behoren tot de z.g. vergeten groepen. Mr. Slin- genberg zag de noodzaak niet in om de verordening nu al in te stellen, omdat de zuiveringsinstallatie pas aan het eind van dit jaar klaar kan zijn. Met 10 tegen 1 stemmen werd zyn voorstel tot uitstel aangenomen. De voorzitter had er nog op gewezen, dat hoewel hy mevr. Smits kon volgen t.a.v. de vergeten groepen, het in dit geval toch billijk is. dat de eigenaren de be- lasting dragen, omdat de aansluiting op de zuiveringsinstallatie behoort tot de bewoonbaarheid van de woning. Het presentiegeld voor de leden dei stembureaus werd bepaald op f 20. of schoon B. en W. meenden, dat de raad er prys op zou stellen, dat f. 12.50 werd vergoed en daarnaast f. 7.50 beschikbaar zou worden gesteld voor consumptie, om dat de zittingen in het vervolg w;l zeer lang duren. Toen mr. Bergmeyer verde digde dat de voorkeur moet worden ge geven dat ieder lid zelf voor consumptie zorgt boven een centrale voorziening, kreeg hy het grootste deel van de raad mee. STEMMEN STAAKTEN Besloten werd een krediet te verlenen van f. 200.000— voor de stratenaanleg in het plan Hofdyck IV. evenals tot het aangaan van een grondruil met de heer J. G. Lubbe. Over een gekop peld voorstel om ten behoeve van een der pachters, de heer G J. Hoogervorst een perceel grond te kopen, welke aan deze zou worden verhuurd werd uitvoe rig gediscussieerd toen bleek, dat de heer Hoogervorst deze grond ook zelf wel zou willen kopen. De heer Veen achtte het ontoelaatbaar dat de ge meente onder de duiven schiet van een particulier om deze grond ln gemeente eicendom te krygen. Hoewel door B en W hun voorstel uitvoerig werd verde digd wyzend op het belang van de gemeente, kon niet worden besloten tot deze aankoop, daar de stemmen hier over staakten. Tot schoolhoofd van de in september as. te openen tweede openbare school werd benoemd de heer G. W. van Driesten. thans hoofd ener openbare school te Varsseveld. De door ons reeds genoemde school- uitbrcidingen krijgen alle hun beslag. Zonder discussie werd hiertoe besloten. De verkeersborden aangevende voor rangskruisingen in verschillende delen der gemeente alsmede de verkeerspijl op de vluchtheuvel nabij het politie bureau zullen worden verlicht. De raad verleende hiervoor een krediet van f. 2500. RONDVRAAG Bij de rondvraag drong mevrouw Kramers aan op meer orde en toezicht op het terrein, waar de brandweer kazerne zal verryzen. Dit werd haar toegezegd. Op de vraag van do heer Blansjaar lioe het staat met de werk zaamheden ten behoeve van de aanleg van het gemeentclyk sportterrein aan de Laan van Oud-Poelgeest werd ge antwoord, dat de vereiste goedkeuring is verkregen en het werk kan aanvan gen. Verschillende vragenstellers moes ten wachten op antwoord tot de vol gende vergadering, nadat de voorzitter nogmaals met klem had verzocht de vragen voor de rondvraag schriftelijk in te dienen Hiermede werd de open bare vergadering gesloten en ging de raad in geheime zitting, die zeer lange tyd in beslag nam. van zyn belangstelling blyk te geven. Zyn komst haar de verste uithoek van de gemeente werd zeer op prijs ge steld en hy werd dan ool*hartelyk ver welkomd. BIJEENKOMST „ARJOS" Op de „Arjos-bijeenkomstdie ge houden werd in ..Irene" hield de heer A Verwys een inleiding over het on derwerp „Hebt Uw naaste lief" Hy deed dit naar aanleiding van de nood die er nog heerst in de achtergebleven gebieden en ging daarbij de oorzaken na die van invloed zijn op de achter stand bij de natuurvolken tegenover die van de zgn. cultuurvolken. Tempera tuur en bodemgesteldheid spelen hier- by een rol. Het is de taak van de Christenheid om hier te helpen en ook door de Ver. Naties wordt dit thans, gelukkig inge zien. Hy ging dan verder na op welke wyze getracht wordt hulp te bieden n.1. technisch en financieel. Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking. Hiema werd nog besloten met de plaatselyke AR. kies vereniging in contact te treden over de te voeren actie voor de a.s. kamerver kiezingen. Het doel is in een gezamen lijke vergadering hierover besprekingen te voeren. Jaarvergadering E.H.B.O. De E.HB.O.-vereniging hield in het Dorpshuis de jaarvergadering. De voor zitter, de heer H. Brinksma. sprak een kort openingswoord. Een byzonder wel komstwoord richtte hy tot de burge meester, tot dc heer Kronenburg van de Bescherming Bevolking en tot de leider van de laatstgehouden cursus dr. Hoef man. Hierna stelde hij burgemeester van Diepeningen in de gelegenheid aan de geslaagden van deze laatste cursus de diploma's uit te reiken. De burge meester sprak er zyn vreugde over uit deze avond ook eens mee te mogen naar de E.H3.0., want andere avonden ging zijn vrouw de laatste tyd geregeld al leen. Hy zei verder steeds belangstel ling voor deze vereniging te hebben vanwege de geest die er heerst en hy hoopte dat de vereniging op de inge slagen weg zal voortgaan. Vervolgens reikte hy met een hartelyke felicitatie de diploma's uit. De geslaagden waren de dames C. W. van Dieireningen—Van Biezen. N. van Tolv. d. Boon en A. WolffVan Osnabrugge en de heren J. Ba a una, G. Blik. D. A. Blyleven. J. W. Boot. E. Kok. G. van Driel en A. van Poelgeest. Hierna werd het huishoudelyk gedeelte van het programma afgewerkt en ver volgens bleven de aanwezigen nog ge ruime tyd ln een gezellig samenzyn byeen. OEGSTüEESl Middenstand en consument VROUWENGROEP VVD OEGSTGEEST Dinsdag hield de Vrouwengroep der WD te Oegstgeest een goed bezochte byeenkomst in het „Witte Huis" met als spreker mr F Portheine uit Leiden In haar openingswoord heette de presidente, mevr P. H. Smits—Witvliet, de aanwezigen hartelyk welkom. Na het lezen van het jaarverslag over 1955 en het financieel verslag, was het woord aan mr. Portheine Als onder werp was gekozen: de middenstand en de consument. Spreker begon met een vergelijking te maken tussen de midden stand hier en in Amerika, waar men veel het zelfbedieningssysteem aantreft. Uit liberaal oogpunt gezien dienen de belangen van de consument en de mid denstand zo goed mogeiyk met elkaar in evenwicht te worden gebracht. Spre ker stond het bestaan van een krach tige zelfstandige middenstand voor Ook de belangen voor de middenstandsvrouw, die meewerkt in het bedrijf, eisen dat rekening moet worden gehouden met een behooriyke rusttyti. dit vooral in verband met de winkelsluitingswet en de enquête over een koopavond. Dat de belangen van de consument zeer sterk gediend zyn met een stevig contact tussen de consument en het be- drijfsleven, valt stellig niet te ontkennen Ook by een eerlyke concurrentie is de consument zeer gebaat. Door het zich aaneensluiten der ondernemers, het vormen van kartels, dreigt de consu ment echter ln het gedrang te komen Dat het onderwerp grote belangstel ling had, bleek wel uit de vele vragen, die spr. na zyn betoog te beantwoorden kreeg. VOORSCHOTEN STEVENSHOFJES-POLDER In café „Maaldrift" te Wassenaar werd een vergadering van stemgerech tigde ingelanden gehouden van de Ste- venshofjespolder, gelegen onder de ge meenten Voorschoten en Wassenaar. Bloemenexport steeg met 6 tot 39 miljoen in 1955 Jaarvergadering Ned. Bloemisterij De totale export van de Nederland circa 39 miljoen gulden tegenover ruim ging hebben, op enkele uitzonderingen degewerkt. Dit deelde dr. A. J. Verhage. derlandse Bloemisterij", mede tijdens vergadering. Het door de secretaris, mr P. Zwahlen uitgebrachte jaarverslag. vermeldde een verhoging van de export van snij bloemen en potplanten naar West- Duitsland van byna 3 miljoen gulden. Deze styging is mede een gevolg ge weest van de met de Duitse organisaties gesloten overeenkomsten, waarby enkele administratieve belemmeringen voor de handel werden gewyzigd. Een onbiliykheid noemde mr Zwahlen een nog steeds van Duitse zyde gestelde spertermyn voor Nederlandse bloemen, die voor bloemen uit andere landen niet wordt gevraagd. De export naar Zweden is van de vierde naar de tweede plaats geschoven, ondanks de in dit land nog steeds heer sende hoge invoerrechten, die met de hoge luchtvrachten een te zware be scherming vormen van de Zweedse bloe- mistery. De export naar Engeland gaf een aan- zienlyke stijging te zien. ondanks de In voerrechten die. na de liberalisatie ln dit land. sterk verhoogd werden. De ex port naar België en Luxemburg zakte van de tweede naar de vierde plaats >n de ry der afnemers en de huidige con- tingenterlng wyst allerminst op verwe- zeniyking van Benelux-idealen. In het algemeen kan worden gecon stateerd, dat de styging van de export bloemisterij in 1955, is gestegen tot 33 miljoen gulden in 1954. Tot deze stü- alle belangrijkste afzetgebieden me- voorzltter van de vereniging „De Ne- een vandaag in Utrecht gehouden jaar- zeer bevredigend ls geweest Wel moet worden bedacht, zo besloot de heer Zwahlen zyn jaarverslag, dat een voort durende styging. afgezien van de han delspolitieke en economische Invloeden, mede zal afhangen van de vraag of dé Nederlandse kweker in staat is goede kwaliteitsprodukten te leveren, zoals dit ook geëist wordt door het Nederlandse publiek. Deze vergadering stond onder leiding van de heer H. J. Breukink, die ln zyn openingswoord er aan herinnerde, dat dit de laatste vergadering is. waarin de heer Th J v d. Kleij, als voorzitter van deze polder, aanwezig is Voorlezing werd gedaan van de ont slagaanvrage van de heer B. Koning wegens vertrek naar het buitenland. Vóór zyn vertrek heeft het bestuur aan deze scheldende toestuursfunctionaris een foto in lyst aangeboden van de windwatermolen als herinnering aan de ook voor hem bekende omgeving. De rekening 1955 werd vastgesteld in ontvangsten op fl.952.57, in uitgaven op fl.81170, aldus een batig slot van f 140.87. De begroting 1956 kwam vervolgens in behandeling Besloten werd de ach terstallige omslag zonodig te doen in vorderen De omslag bleef gehandhaafd op f 13 per ha en de begroting vast gesteld op f2.142.90 ln ontvangsten en uitgaven. Aangezien de heer Th. J. v. d. Kley de voorgeschreven leeftyd heeft over schreden en daardoor moest aftreden werd tot voorzitter gekozen de heer J. van den Ende te Voorschoten. Over de restauratie van de windwa termolen kon nog geen verdere mede delingen worden verstrekt omdat de te verlenen subsidies nog niet bekend zyn. Zij zyn echter wel aangevraagd, terwyi ook tot de gemeentebesturen een ver zoek om subsidie zal worden gedaan. Aan het einde van deze vergadering heeft de heer H. J. Breukink de schei dende voorzitter dank gebracht voor hetgeen hy gedurende een 20-tal jaren als voorzitter en daarvoor- als bestuurs lid voor het belang van polder en inge landen heeft gedaan en hem een aange name herinnering aangeboden. WASSENAAR In het wijkgebouw aan de Herenweg werd gistermiddag dc jaarvergadering gehouden van de aid van de Zuid- Hollandse vereniging Het Groene Kruis, welke bijeenkomst door dr H. D. Boer. voorzitter, werd geopend met een wel kom. speciaal gericht tot de aanwezige leden van verdienste, mevr J. C. Over- voorde-Gordon en mr C. M. van Sille- voldt. Uit het uitvoerige jaarverslag van de secretaris bleek, dat het werk ln het algemeen toenam, waarop de arbeid ten aanzien van de tbc. een gelukkige uit zondering maakte. De door de penningmeester overgeleg de verlies- en winstrekening sloot met een bedrag van f. 74 834 35. waarby een batig saldo van f 164 11. De balans gaf als eindcijfer aan f. 248 238 98 met een batig slot als voren. De verslagen wer den na het gunstig advies van de kas commissie vastgesteld In een vacature in het bestuur werd oorzien door verkiezing by acclama Tweede Kamer herdacht Jungschlager (Van onze parlementaire redacteur") In de Tweede Kamer heeft vanmid dag voorzitter Kortenhorst het overlij den van Jungschlager gememoreerd. Hij noemde het een ontstellend be richt en vervolgde: „Op dit tragisch moment is zwijgen de beste welspre kendheid"! In een minuut van stilte herdacht de Kamer Jungschlager Slachtoffer bij de Hoogovens Tydens werkzaamheden aan een walstuig in de walsery West by de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken NV. te IJmuiden zijn gisterochtend twee bankwerkers in de enkele meters diepe walsput gevallen doordat een rooster, dat by dit werk wordt gebruikt, brak. Een van de mannen, de 35-jarige ge huwde H. J. F. Vonk. uit Velsen-Noord, moest met ernstige kwetsuren aan het hoofd in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwyk worden opgenomen, waar hy 's middags is overleden. De andere bankwerker liep geen noe menswaardig letsel op. tie van de heer T J Loggers. BEURSOVERZICHT AANBOD IN STAATSFONDSEN; AANDELEN VAST AMSTERDAM. 19 april Vandaag was de dag der inschrijving voor de nieuwe 3 lening 1956 ten laste van de Ned. Staat tegen 99 Cr Er was een groot aantal inschryvers. maar merendeels voor kleinere bedragen. Tot dusver ontbraken de grote instellingen zoals de verzekeringsmaatschappijen. De oorzaak hiervan werd daarin gezocht dat, de markt zich inmiddels aan het nieuwe renteniveau heeft aangepast. Men zag het vandaag aan de guldens- leningen. die over de gehele linie van aanbod hadden te lijden, zodat bijv. investeringscertificaten op 97% beland den. Het resultaat van de inschryving wordt uiteraard met belangstelling af gewacht. De aandelenmarkt trok aandacht door een merendeels stygende koersbeweging. vooral voor Kon. Olie. die gisteravond op een nieuw hoogtepunt van 760 is gekomen Vanmiddag bewoog de koers zich tussen 754 en 757 onder vry grote belangstelling. Trouwens de gphele markt was veel geanimeerder, wat spe ciaal verbaasde was de koersstijging in de Indonesische sector. Na aarzelende opening werd hier een stygende rich ting gevolgd, die voor Ver Deli zeer opmerkelijk was. Dit tabaksfonds was per saldo 8 punten beter Amsterdam Rubber herstelde krachtig na zwakke opening: H.V.A. goed prijshoudend. In de internationale hoek waren Unilever 7 punten beter Philips en Aku eveneens aan de vaste kant. De scheepvaartmarkt deed het zeer kalm aan. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 19 april Londen 10 65% —10.63%; New York 3.82%—3 82%: Montreal 3.83';3 83%; Parys 1.0805 1.0815: Brussel 7.62%—7.62%Franxfurt 90 68';—90.73%; Zürich 86.79%—86 84%; ZUrich ivr. francs) 89.23%89.28%; Stockholm 73 19—73.24; Kopenhagen 54 94%—54 99%; Oslo 53 22%—53.27% Milaan 60.67%—60.72%. Beurs van Amsterdam Donderdag 19 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned "51 3% 101A 101% Grootboek obl 100% Ned "53 13 100A 100% Ned 53 3% 99", 99,". Ned '48 3% 95% Ned "54 3'i 9511 95,V Ned '55 3% 951,1 95% Ned "55 II 3% 97', 96% Ned. "47 3% 3 98% 97% Dollarlng '47 3 96A 96A Investeringscert. 3 98% 97} 2 Ned 62-64 3 98% 97 H Indlë "37 A 3 94% 94A Grootboek '46 3 9511 94% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 68 66% Nat. Handelsbank 148 144 Ned Handelmy223 223 V* AKU 320% 323 Philips 325% 326% Philips "55 319% 321% Unilever 361% 368 Wilton Feyenoord ex.d. Bill ton 2de r 302 300 Kon. Olie f.50.— 732% Kon. Olie 741% 756V4 Amst Rubber 116% 117% Holl Amer lyn 203% 203% Kon Ned Stoomb 194'; 195 Ned Scheepv Unie 201% 203V4 HVA 134% 136% Java Cult 82 85 Deli My 147% 154% Senembah97% 98% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam "47 3 99% 99% Den Haag 1937 1 3 105% Lelden 1947 9* B R'dam "37 1 m 3% 99% B 99% Industr Obligaties Philips Dollarlng 104% 105 Premieleningen 130 1 124 L Eindhoven '54 2% 104 102 Enschede '54 2% 108 L 106 L Den Haag '52 I 2% 1311. 131 L idem II 2% 1361. 131 R'dam '52 I 2% 132 L 129 L idem D 2% 132 L 124% Utrecht '53 2% 120% 120 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 247 24' Rotterd Bank 219 211 Twentsche Bank235% 23! Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 237 239% Kon. Ned. Grofsm 150% 151 Rott. Droogd. My. 750 754 B Tieleman en Dros 12% 12% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 118 119 150 150 Diversen 289 290 B Ned M Walv Vrt. 72% 72% Spoorwegen Dell Spoorw. My. 28% 27% Am er ik. fondsen 78 A 77% 78% 77% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 18/4 Holl Constructie 423GB 430G Ing oux v Bouwnyv 142 Int Kunststoti ind 71L 70G. Kon Ned Edelmet 82 Pref »i idem au 86 Textiel Gebr v wyk 87B 87 Leidsche Wolspinn 369% 370G. Ned Electroiasm 361 375' Sikkens Laktabr 53 499 497 Ver Touwf abrieken 191% 191%. Wernink's Betonm 140 139

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7