LEIDSCH DAGBLAD JUNGSCHLAGER DOOR BEROERTE GETROFFEN EN IN TJIKINI- ZIEKENHUIS OVERLEDEN Alleen zijn vrouw aan sterfbed RUSSISCHE BRITTEN LEIDERS DOOR DE KOEL ONTVANGEN WEERBERICHT WAS STALIN AGENT VAN DE TSARISTISCHE POLITIE? Prinselijk huwelijk in Monaeo in de kathedraal ingezegend 95ste jaargang DONDERDAG 19 APRIL 1956 No. 28810 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Diep medeleven met tragisch verscheiden Vanmorgen bereikte ons het ontstellende bericht, dat Leon Jungschlager vandaag om 13.45 Javatijd in het Tjikini-ziekenhuis in Djakarta overleden is. Dit bericht zal als een schok door ons land zijn gegaan en ook in vele andere landen diep leedwezen hebben opgeroepen. Jungschlager werd vanochtend vroeg tweemaal door een beroerte getroffen en was sindsdien niet meer bij kennis Slechts Jungschlagers vrouw bevond zich tijdens het sterven aan zijn ziekbed. Tien geüniformeerde politieagenten hielden toen de wacht bij zijn kamer en twee bij de ingang van het ziekenhuis. Jungschlager is overleden na de tweede aanval, die hem om zes uur van ochtend trof. Na de eerste aanval van vier uur 's-ochtends kwam hij enige mi nuten tot bewustzijn, toen een priester hem de Sacramenten der stervenden toediende. De heer Jungschlager Is over leden na zes dagen in het ziekenhuis te hebben gelegen. Twee jaar heeft hij doorgebracht in de Tjipinanggevangenis in Djakarta. Over acht dagen zou de rechter uitspraak doen in :yn proces. Mevrouw Jungschlager was sedert vanochtend vroeg bij hem. Haar echt genoot is zeven en een half uur buiten bewustzijn gewest. De enige bezoekers naren de priester en de behandelende geneesheer, dr Wielinga. Vechtend voor zijn leven Het is nu bijna twee maanden gele den, dat tegen Jungschlager de dood straf werd geëist in een van de meest opzienbarende processen van de laatste jaren, dat in grote delen van de wereld de aandacht heeft getrokken en in ons land een golf van protesten heeft doen ontstaan. Beschuldigd van subversieve handelingen tegen de Indonesische Re publiek heeft Jungschlager ruim 2 jaar in Indonesische gevangenschap vertoefd. Leon Jungschlager overleden MET diepe deernis zullen talloos velen m Nederland, maar ook daarbuiten, kennis nemen van het ontstellende bericht, dat hedenmorgen Leon Jungschlager, de Nederlander, die door de Indonesische openbare aankla ger was beschuldigd van tegen de Indo nesische Staat gerichte subversieve ac tie, aan de gevolgen van een beroerte, welke zich kort daarna herhaalde, is overleden. Elders in dit Blad publiceren wij ver schillende bijzonderheden over zijn le vensloop en het tegen hem gevoerde pro. ces. dat zovele maanden in het brand punt der belangstelling heeft gestaar waarvan de uitspraak met angstige span ning tegemoet werd gezien. Wij willen er op deze plaats slechts aan herinneren hoe Juncyohlager door de openbare aan- k ager Soenarjo werd beticht van han delingen. welke hij zou hebben gepleegd op tijdstippen, dat hij naar door vele hoogst betrouwbare getuigenverklaringen werd gestaafd op Nederlandse bodem verbleef, zodat zijn onschuld op zijn minst genomen ten aanzien van deze be schuldigingen voor ieder objectief den kend mens zonneklaar vaststond Wij herinneren voorts aan de zonderlinge uitspraak van dezelfde heer Soenarjo, die alle Nederlandse getuigen décharge a priori als volstrekt onbetrouwbaar be- strmpelde en daarentegen de door hem gedagvaarde Indonesische getuigen on voorwaardelijk als betrouwbaar be- fhouwde, ondanks het feit dat hun ver klaringen in de loop van het proces el kaar herhaaldelijk tegenspraken en on danks het feit, dat meerderen hunner voordien al meermalen met de strafrech ter in aanraking waren geweest en tot vrijheidsstraffen veroordeeld. EEN golf van verontwaardiging door huiverde een gToot deel van de be schaafde wereld toen de openbare aanklager ondanks dit alles de doodstraf requireerde. Wij herinneren aan de bewonderens waardige en moedige verdediging door mevrouw Bouman, die hoewel geen ju riste. met grote scherpzinnigheid de on schuld van' haar cliënt trachtte aan te tonen en aan het ontroerende ..laatste woord" van Jungschlager, die aeide ón danks alles vertrouwen te stellen in het Indonesische recht en in zijn rechter. EEN hogere macht heeft rechter Maengkom van die uitspraak ont slagen. Immers artikel 77 van het Indonesische wetboek van strafrecht be paalt, dat het recht tot strafvordering vervalt door de dood van de verdachte. En daarmede valt dan het doek oveT een dramatisch proces, dat de ogen van de gehele wereld tot zich trok en dat vooral in Nederland felle verontwaardi- gr.e heeft gewekt. De laatste fase van dat proces is Jungschlager bespaard gebleven. En geen sterveling vermag te zeggen of er rëden bestaat om daarvoor dankbaar te zijn en wiè dat dan zou moeten wezen Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen middag ongeveer de zelfde temperaturen als vanmiddag. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 APRIL Zon op: 5.35 uur: onder: 1948 uur. Maan op: 14.40 uur: onder: 3.20 uur Hoogwater te Katwijk te plm. 11.26 Dit blad bestaat alt 14 pagina's. totdat hU deze week naar het Tjikini- ziekenhuis in Djakarta werd overge bracht in verband met zijn klachten over verhoogde bloeddruk. Jungschlager heeft van de eerste dag van zijn aanhouding af ontkend zich aan strafbare handelingen te hebben schuldig gemaakt Na het pleidooi, dat mevrouw Bouman op 8 maart j.l ln het proces hield, sprak hy zelf een pleitrede uit. waarin hij zeide: „Ik Leon Nicolaas Hubert Jungschlager. vechtend voor mijn leven en mijn vrijheid, verklaar, met God als getuige, onschuld:/ te zijn aan alle mij ten laste gelegde feiten." Necrologie Leon Nicolaas Hubertus Jungschlager werd op 31 januari 1904 in Maastricht geboren. Na de HB S in zijn geboorte plaats te hebben gevolgd, vertrok hi naar Amsterdam, waar hij op de kweek school voor de zeevaart een opleiding voor koopvaardijofficier volgde. Als stuurmansleerling voer hij daarna voor de stoomvaartmaatschappij Nederland. Na deze periode trad hij als stuurman in dienst van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. Na alle rangen te hebben doorlopen volgde tenslotte zijn benoeming tot gezagvoerder bij deze maatschappij. Bil het uitbreken van de oorlog met Japan was hy luitenant ter zee II by de marine-luchtmacht in Nederlands- Indië Na de slag in de Javazee, waar aan ook hij deelnam, en de overgave aan Japan, week hij met het overgeble ven deel van de luchtmacht uit r Australië. Tijdens de oorlogsjaren kreeg hij een opdracht naar de V S te gaan. waa~ hij de functie bekleedde van hoofdin structeur voor navigatie in Jackson 'Mississippi!, een kamp voor de oplei ding van oorlogsvliegers. Na enige tijd werd hii benoemd tot commandant van dit opleidingsinstituut. Leon Jungschla ger was toen inmiddels bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee. Na vervolgens in opdracht van de Nederlandse regering in Londen een cur sus te hebben gevolgd aan de school voor officier van de inlichtingendienst in New York werd hii commandant navigator van een eskader van de Ne derlandse luchtmacht Met dit eskader stak hii nog tijdens de oorlog over naar Australië. Van hieruit nam hy met de Engelse en Amerikaanse luchtmacht deel aan vele bombardementen. Nog voor de Japanse overgave kwam toen Jungschla ger bij de Nederlandse Inlichtingen dienst. Bij het einde van de oorlog met Gisteren zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard in Amsterdam aan gekomen voor een vijfdaags bezoek aan de hoofdstad. Het Koninklijk Paar tijdens de inspectie van de studenten-erewacht, die voor het Paleis op de Dam stond opgesteld proces, dat een vliegtuig van de Ame rikaanse ambassade in Djakarta zou zijn gebruikt voor illegale „droppings", wordt verworpen. Vice-admiraal Sheeley is waarnemend rechter en auditeur-militair by de Ame rikaanse Marine. De verklaring, gedateerd Washington, 11 april, bevat meer dan 100 fotocopieën van het logboek van het Amerikaanse Jungschlager tijdens zijn proces Japan was hy met de Engelse generaal Christeson in Batavia, nog voordat de Nederlandse 'roepen daar aankwamen, marinevliegtuig. dat tussen augustus 1951 Toen Spoor Inllchtjiióienst en februari 1953 door de Amerikaanse de N.E.F.I S. verliet werd Jung- ambassade is gebruikt, schlager in zijn plaats tot hoofd be- t noemd. Na de overdracht van de soeve- rioolnomihn reiniteit aan Indonesië werd hij in veeinemmg Nederland gedemobiliseerd. Als burger keerde hii daarna naar In- innd. de heer Freeman Matthews, heeft j antwoord"op een schrijven van Volgens generaal Orloff was dit geheim aanleiding lot de zuivering van 1937 Een vroegere generaal van het Rode leger. AJevander Orloff, heeft woensdag op een persconferentie in de kantoren van het Amerikaanse tijdschrift „Life" te New York de sensationele onthulling gedaan, dat wijlen Josef Stalin vroeger agent is geweest van de tsaristische geheime politie. Orloff. die levens een hoge functionaris van de N.KA .D. de geheime dienst van Sovjet-Rusland is geweest, zei, dat dit „vreselyke geheim" de oor zaak is geweest van dc liquidatie van maarschalk Toechatsjefsky cn zijn vrien den en uileindelijk ook de aanleiding is van dc huidige anti-Stalinistische cam pagne in Rusland. Zioekof zou eindelijk de waarheid onthuld hebben Volgens Orloff is uit oude tsaristische documenten, die door de NKVD zijn ge vonden. gebleken, dat Stalin lang voor de revolutie inlichtingen over de activi teit van de bolsjewisten verstrekte aan de tsaristische geheime dienst, de „Okh- rana". Van deze vondst, zou, volgens Or loff. mededeling zyn gedaan aan een van de belangrykste communistische lei ders in de Oekrane, Stanislas Kosslor. en aan generaal Jakir. Maarschalk Toe chatsjefsky. zou. na de inhoud van deze documenten te hebben Bloembollencorso uitgesteld 4 4 f 'Speciale berichtgeving) liet bloemen-corso in de bollen- k f streek is opnieuw een week uitge- 4 steld en thans bepaald op zaterdag 4 5 mei. de bevrijdingsdag. 4 Op 28 april zullen nog niet alle f 4 kleuren, speciaal geel en oranje, die 4 f voor dit corso van belang zyn. in 4 k bloei staan. Om die reden is het 4 J corso een week uitgesteld. f complot hebben gesmeed om Stalin te arresteren en te liquideren. De ontdekking van dit complot zou, volgens Orloff. voor Stalin aanleiding zyn geweest om zich te ontdoen van allen die dit geheim kenden. Orloff. zei dit „geheim" nooit te heb ben durven onthullen, doch nu wel te durven spreken omdat de Russische lei ders een anti-Stalinistische campagne zijn begonnen. De huidige campagne is. volgens Or loff. het gevolg van het feit dat Kroesjt- sjef en zijn volgelingen van het „geheim" op de hoogte zyn gebracht, waarschijn» lyk door generaal ZJoekof. Deze laatst* zou dit geheim sinds de grote zuivering van 1937 angstvallig hebben bewaard en het nu hebben onthuld om de huidige Russische leiders te dwingen hun ziens wijze te veranderen. De huidige anti-Stalinistische campag ne heeft, volgens Orloff, slechts één doel: de Russische openbare mening voor te bereiden op de onthulling van dit „ge heim" betreffende het werkelyke ver leden van Stalin. zyn deelneming betuigt met het over- lyden van haar broer. Het telegram volg de op een brief, die de Amerikaanse ambassadeur gisteren aan mevr. Van- De Amerikaanse ambassadeur in ons kan—Jungschlager heeft gezonden ir haar donesië terug, waar hij werd opgenomen een telegram gezonden aan de zuster aan mevr. Eisenhower. in de directiestaf van de K PM als chef van de nautische dienst. Leon Jungschlager droeg naast een hoge Nederlandse onderscheiding hy was officier in de Orde van Oranje-' Nassau met de Zwaarden een Ame- I rikaanse en een Engelse onderscheiding. 1 Jungschlager. mevrouw A Vankan- aandacht van dc echtgenote Jungschlager, waarin hy mede namens Amerikaanse president vroeg zün regering en het Amerikaanse volk proces-Jungschlager. waarin zij de de Kind verdronken te Nieuwveen Het zevenjarig zoontje van de familie De Vos van Muyden aan het Noord einde te Nieuwveen. was gisteren tegen de avond in een schuurtje naby de Kerk- sloot hout gaan hakken. Toen de Jongen wat lang weg bleef ging de familie zoe ken. Reeds spoedig zag de moeder hem in de Kerksloot dry ven. Enkele buren, die m de omgeving in de tuin aan het werk waren brachten hem op het droge. Kunstmatige ademhaling en dokters- hulp mochten echter niet meer baten. Vlaggen halfstok Het Nationaal Contactcomité Jung schlager heeft een communiqué uit gegeven, waarin het het Nederlandse volk oproept de vlaggen halfstok te hangen als teken van rouw over liet plotseling overlijden van Jungschlager. Amerikaanse verklaring Juist vandaag had Jungschlagers ver dedigster. mevrouw Bouman. nog een verklaring overgelegd aan rechter Maengkom van de Amerikaanse schout- by-nacht W. R. Sheeley, waarin de ver klaringen van getuige charge in het Regering diep geschokt De Nederlandse regering is diep ge schokt door het overlijdensbericht van Jungschlager. dat onder zulke intens tragische omstandigheden plaatsvond. Zy heeft aanstonds in deze, voor haar zo uitermate moeiiyke tijd aan me vrouw Jungschlager haar deelneming betuigd. Jungschlégers toestand werd tot gis teravond niet ernstig geacht. De pries ter die hem de Sacramenten toediende, was de geestelyke van de Tjipinang gevangenis. pater Droog. Deze arriveerde om 12 uur in het zie kenhuis, doch vertrok spoedig weer, mevrouw Jungschlager alleen met haar echtgenoot achterlatend Wederzijdse minzame ivoorden konden het ijs niet breken (Van onze Londense correspondent) Tc oordelen uit de onmiskenbaar koele wijze, waarop dc Britten maarschalk Boelganin cn Kroesjtsjef hebben ontvangen, mag worden aangenomen, dat het bezoek van de beide Sovjetrussische leiders ook wat het uiterlijke be treft, een geheel ander karakter zal dragen, dan dat van de uitbundige Malen kof. die tenslotte in de Sovjet-Unie geen centrale positie meer inneemt. In Portsmouth toonde het samengestroomde publiek gisteren bij het aan wal gaan van Boelganin en Kroesjtsjef weinig geestdrift. Niemand juichte. Er werd alleen hier cn daar gezwaaid, toen de stoet van 10 auto's naar het station vertrok. Boelganin en Kroesjtsjef keken strak en groetten af en toe met een langzame handbeweging. Achterin dc auto's, die op hen volgden, zaten, dicht opeengepakt, leden van de Russische lijfwacht, grote zware mannen in lichte jassen en met breed gerande hoeden. Ondanks alle veiligheidsmaatregelen ging er iets verkeerd: een bloemenverkoper met een enorme mand narcissen trok zich van de strenge afzetting by het station niets aan en liep langs de stoet auto's zonder ook maar een blik op de Russische leiders te werpen, die hem rakelings passeerden! De Engelsen zijn niet van plan zich op dwaalspoor te laten brengen De officiële begroeting na het verla ten van de Sovjetrussische kruiser duurde maar enkele minuten. Met een uit zeven pullmanwagons bestaande trein begaven de Russische leiders zich naar Londen, vergezeld door de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Lord Reading, onder wiens leiding het programma van het bezoek is opgesteld, de Britse ambassadeur in Moskou Sir William Hayter, de Russische plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en de Russische am bassadeur in Londen. Malik. Een reis welke twee uur duurde, tydens welke de lunch werd gebruikt. Precies op tyd om 02.15 uur stoomde de trein het Victoria- station binnen. Ook hier heerste slechts zakelijke formaliteit. Geen vlaggen, geen volksliederen. Tenslotte is dit geen staatsbezoek. De trein stond nauwelijks stil, of Boelganin stapte met uitgestrek te hand glimlachend op Sir Anthony Eden af. Daarna verscheen Kroesjtsjef. Eindelijk open kaart? Eden. die voordien lange tyd had lopen ijsberen, leek nerveus en gespan nen. Ook Boelganin en Kroesjtsjef kon den moeilijk uit de plooi komen. Vooral Kroesjtsjef keek erg somber en voelde zich kennelijk onwennig bij de terug houdende Britten. De vriendelijke woorden, die wederzijds gesproken wer den, vermochten niet het ijs te breken. Het kan zijn, dat de Sovjetrussische leiders vermoeid waren door de lange reis. maar het is ook mogelijk, dat zy reeds terdege beseften, dat de Britse regering hen hier heeft laten komen niet een strikt zakelijk doel, 11.L om van hen te eisen, dat zij nu cindelyk open kaart spelen. De Britten zijn niet in de stemming om zich op een dwaalspoor te lalen brengen. Men herinnert zich maar al te goed Kroesjtsjefs felle tirades tegen Engeland en het Westen tydens zijn tocht door India, Birma en Afgha nistan en ook nog de verontrustende opmerkingen daarna. Nog dieper zijn de Engelsen gegriefd door de anti-Britse Sovjetrussische activiteit in het Mid den-Oosten. Wei nigen geloven, dat het de Russen wat dit betreft alleen maar te doen zou zijn om door middel van wapenleveranties aan Egypte en ander gestook diploma tiek een stem in het kapittel te krijgen. Tegenover de jongste in Moskou over het Midden-Oosten afgelegde verzoe nende verklaring staat Londen voorals nog uiters' sceptisch. Men herinnert zich hier ook menige euveldaad van het Sovjetrussische regime, waarby zowel Boelganin als Kroesjtsjef persoonlyk nauw betrokken zijn geweest, met name de opstand in Warschau tegen de Duit sers tydens de bevrijding, welke Boel ganin bewust heeft laten mislukken. Slot op pag. 2 Zonnige stralende dag in overeenstemming met het karakter van deze feestdag (Van onze speciale verslaggever te Monte Carlo) Het sprookje van Prinses Grace is werkelijkheid geworden. Nadat de vorst van Monaco gisteren in dc troonzaal van het prinselijk paleis al wettelijk in de echt was verbonden met de charmante Amerikaanse, is dit huwelijk hedenochtend met alle pracht en praal, die deze miniatuurstaat maar op kon brengen, in do kathedraal van dit rotsachtige vorstendommetje door mgr. Gilles Barthc, bisschop van Monaco, kerkelijk ingezegend. Het was een stralende jonge Prinses, die na een imposante kerkdienst, welke werd bijgewoond door vooraanstaande genodigden uit alle delen van de wereld aan de arm van baar Prins de kathedraal verliet, terwijl de ontroerend mooie kerkorgelmuzlek van Johan Sebastian Bach het kerk gebouw tot in alle hoeken vulde en zich door de geopende deuren een uitweg naar buiten zocht, de zonnige stralende dag tegemoet, die zo volkomen ln overeen stemming was met het karakter van deze feestdag. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1