LEIDSCH DAGBLAD TWEE VERRASSENDE STAPPEN VAN DE RUSSISCHE LEIDERS Kominform opgeheven en oproep tot vrede in het Midden-Oosten MOSKOU DEED EEN BEROEP OP BEIDE PARTIJEN WEERBERICHT 95ste jaargang WOENSDAG 18 APRIL 1956 No. 28809 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Haec Llbertatis Ergo HAEC Libertatis Ergo" („Dit om der wille van de vrijheid") Onder dezelfde leuze, welke In de bange tijden van Leidens beleg in 1574 het papieren noodgeld tot opschrift diende, trokken vandaag duizenden stu denten uit alle universiteitssteden in Nederland, naar de Grote Markt te Delft om daar te demonstreren tegen de door de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voorgeno men wijzigingen van de wet op het Technisch Hoger Onderwijs, welke de zer dagen in de Tweede Kamer in be handeling komt. Dat dit verzet zich niet bepaalt tot het domein van het technisch hoger onderwijs, doch zich uitstrekt over het gehele front van de Nederlandse stu dentengemeenschap. vindt zijn verkla ring in het principiële karakter van dat verzet. Want het gaat niet uitsluitend om de Delftse of (straks) Eindhovense student, maar om de geestelijke vrij heid van iedere Nederlandse stu dent! WAT beogen dan eigenlijk de door minister Cals voorgestelde wijzi gingen en welke zijn de voor naamste bezwaren daartegen? In het kort gezegd komt de zaak hier op neer. dat de minister in de wet wil doen vastleggen, dat ad. 1: het volgen van bepaalde colle ges of practica verplicht is voor de toe lating tot het afleggen van examens; ad. 2: aan een student de toelating kan worden ontzegd tot examens, welke be trekking hebben op de eerste twee stu diejaren.. Wat ad 1 betreft, dit is dus een rechtstreekse aantasting van het tot- dusverre alom gehuldigde beginsel, dat voor het behalen van een examen alleen een bepaalde dosis kennis vereist wordt, doch dat het van generlei belang is op welke wijze men die kennis heeft ver gaard Zou deze wens van de minister in vervulling gaan. dan zou daarmede een van de grondpijlers van de acade mische vrijheid worden weggeslagen; de universiteit zou worden gedegradeerd tot een vakschool met verplichte les uren en een belangrijk facet van haar functie als instituut voor de algemene karaktervorming verliezen, n.l. haar bij drage tot het ontwikkelen van initiatief en het aankweken van persoonlijkheid en verantwoordelijkheidsbesef. ZO mogelijk nog funester dan het sub. 1 gestelde, achten wij de voor gestelde zifting van examinandi gedurende de eerste twee studiejaren. Waarlijk student-zijn betekent oneindig veel meer dan studeren, we durven ge rust zeggen juist gedurende de eerste twee studiejaren. Het is eenvoudig een absurditeit om een student, die - om welke redenen dan ook - tijdens zijn eerste en tweede jaar op het ambtelijke werkschema zou zijn achtergebleven, daarmede een etiket op te plakken van maatschappe lijke onbekwaamheid in de door hem gekozen studierichting. Het moge dan waar zijn. dat het in de bedoeling van de minister zou liggen om deze bepaling niet dan bij hoge uitzondering te willen doen toepassen, principieel is deze gang van zaken te enenmale onaanvaardbaar. Het risico van een privé-interpretatie van de terzake geldende criteria door de daarvoor aangewezen instanties (het bestuur van de Academische Senaat op voordracht van een faculteitsbestuur) is bovendien te groot dan dat het de onderneming van een dergelijk experi ment zou rechtvaardigen. HET is bij dit alles een verheugende en geruststellende omstandigheid, dat het verzet zich niet beperkt tot de studentengemeenschap, doch dat het even heftig brandt in de rijen van de overgrote meerderheid van allen, die in de universitaire sfeer werkzaam zijn, hoogleraren zowel als andere leden van de wetenschappelijke staf. En, blijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer, óók bij vele leden van onze volksvertegenwoordiging, die zich niet kunnen verenigen met de bedoelingen van minister Cals. Wij hebben tal van hoogleraren meer malen horen verzuchten, dat een aan zienlijk deel van hun tijd in beslag werd genomen door het afnemen van tentamens en examens door studen ten. wier voorbereiding tot deze proef veel te wensen overliet, hetgeen dan ten koste ging van de toch al spaarzaam toegemeten tijd. welke aan hoogleraren overblijft voor de beoefening van het zuiver-wetenschappelijke werk. Het strekt de gehele academische ge meenschap tot eer. dat in alle gelederen der universitaire werkers het besef overheerst, dat het praktische voordeel van enige tijdsbesparing en een - voor alsnog problematisch - verhoogd ..stu die-rendement" minder zwaar weegt dan de principiële bezwaren tegen de hierboven gesignaleerde aanslagen op de geestelijke vrijheid van de jongste categorie der academie-burgers. Moge de spontane demonstratie van deze laatsten er beslissend toe bijdra gen om allen, die in de nabije toe komst moeten oordelen over de voorge stelde wetswijzigingen, de ogen te ope nen voor de hoogheid van het geestelijk goed. dat hier in het geding is! Aan de vooravond van bezoek aan Londen De Sovjet-Unie heeft dinsdag twee verrassende politieke stappen gedaan, die ongetwijfeld van invloed zullen zijn op de besprekingen die premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef in de komende dagen met de Britse premier. Sir Anthony Eden, zullen voeren. Deze stappen zijn: de ontbinding van de internatio nale organisatie van communistische partijen, de Kominform, zo op het oog een concessie aan de niet-communistische wereld, en een verklaring over het Midden- Oosten, ccn bevestiging van de Sovjetrussische aanspraken um een rol te spelen bij het handhaven van de vrede aldaar, waarmee een nieuwe slag wordt toege bracht aan de drie-mogendhedenverklaring van 1950, waarmee Amerika, Engeland en Frankrijk zichzelf het recht toekenden om agressie in het Midden-Oosten een halt toe te roepen (zie elders op deze pagina). De ontbinding van de Kominform opvolgster van de al even beruchte Komintern (Communistische internationale) die in 1943 werd ontbonden schijnt weinig meer dan een gebaar te zijn. De Kominform had niet veel waarde meer sedert de Sovjetrussische leiders vorig jaar naar Joego-Slavië reisden om zich met maarschalk Tito te verzoenen. De verklaring over het Midden-Oosten echter, waarin gevraagd wordt om hand having van de vrede door de Ver. Naties, zonder inmenging van buiten af, geeft duidelijk aan welk standpunt de Sovjetrussische leiders bij hun besprekingen in Londen zullen innemen. Streven naar een verenigd front met socialisten In diplomatieke kringen in Londen werd de ontbinding van de Kominform reeds enige maanden verwacht. Premier Nehroe van India zou vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Moskou op ontbinding van de Kominform hebben aangedron gen. In officiële kringen betwijfelt men overigens zeer sterk of de opheffing ook beëindiging zal betekenen van de inter nationale communistische ondermij ningsactiviteit en het gewroet van Mos kou. In een hoofdartikel van de „Praw- da", het blad van de Sovjetrussische partij, wordt de ontbinding van de Ko minform een „stap vooruit" genoemd in het communistische streven om met de socialistische partijen in Europa een „verenigd front" te vormen, i Moskou wil dus de vrees voor infiltratie trachten weg te nemen en zich op die wijze pogen in te dringen in het democratische par ty bestel van de Westerse landen. Der halve het oude recept: niets geven, alles nemen. Red Onze correspondent in Parijs telefo neerde hedenochtend: Strenge maatregelen bij aankomst Russisch duo kracht geworden: honderden politieman, nen hebben een cordon rond het haven gebied van Portsmouth gevormd, reeds twaalf uur voor de aankomst van de Sovetrussische leiders. Alle belangrijke punten in de omgeving en alle spoor bruggen tussen Portsmouth en Londen worden sedert dinsdagavond bewaakt. De aankomst heden, woensdag, zal een voudig zijn. aangezien de Britse politie de bezoekers zo snel mogelijk in de trein naar Londen wil hebben Er zal dus geen massale verwelkoming zijn en ook zijn er geen versieringen, omdat het hier geen .stnatsiebezoek geldt. Alleen de Britse jager „Vigo", die de kruiser te gemoet zal varen, zal uil beleefdheid de Russische vlag in de mast voeren. Sterke politiccordons zullen het pu bliek op een veilige afstand houden van de Russische bezoekers. De moge lijkheid. dat Boelganin en Kroesjtsjef zich vrijwillig onder het publiek zullen willen begeven bezorgt de politie nu reeds hoofdpijn. Binnen het politiecordon zullen dc Sovjetrussische staatslieden nog worden omringd door een groep Russische lijf wachten. die hen overal zal volgen. En verder zullen er nog vier rechercheurs van Schotland Yard In burger aanwe- I fig zjjn. Twee kogelvrije auto's die voor het laatst zijn gebruikt by het bezoek aan Gisteren zyn. met het oog op het Rus- Londen van maarschalk Tito van Joe- sisch bezoek, de meest uitgebreide vei- ligïieidsmaatregelen. ooit m vredestijd O-Stov». «uilen He Kuss.sche betoekers in Groot-Brittannie genomen, van ter beschikking worden gesteld. Sovjet-Rusland en hel Midden-Oosten Molotof verivacht bespreking van deze verklaring in Londen ,De toestand, die zich thans in het Midden-Oosten ontwikkelt verdient de aandacht van alle mogendheden, die belang hebben bij vrede en ontspanning", aldus een verklaring van het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Za- het bezoek aan Londen zijn in Parijs ken. die gisteravond door Radio-Moskou werd omgeroepen. In de verklaring niet zonder voldoening ontvangen. wordt de „noodzakelijke steun" beloofd aan maatregelen van de Verenigde Na- Wat de oproep tot vrede in het mid- tjes voor het tot stand brengen van vrede tussen Israel en de Arabische staten. den-Oosten aangaat, is die voldoening met cni; leedvermaak gemengd. Parijs In deze verrassende verklaring van het Kremlin wordt voorts een beroep ge- heeft zjjn tegenkanting tegen het Ver- daan op de landen van het Midden-Oosten zich te onthouden van acties, waar- drag van Bagdad altijd mede gegrond door de toestand aan de Arabisch-Israëlische grenzen erger zou kunnen wor- ïn ^V,j^Sd«tehdpou"ekdtaEhS den ,n »°«ai K«n partij Ecko«e„ roor een der staten in het Midden-Oosten te vestigen. Dc Russische Midden-Oosten, maar het Westen wordt ervan beschuldigd de toestand in dit erklaring nu wordt in Parijs als een gebied te hebben verergerd door de oprichting van militaire blokken. Het op merkelijke van de Sovjetrussische verklaring is. dat een beroep gedaan wordt op beide partijen, ofschoon de Sovjet-Unie al geruime tijd de Arabieren dui delijk heeft gesteund. bewijs beschouwd, dat Moskou hierin geslaagd is en dat het van mening is, dat dc eerste fase van die penetratie met succes afgesloten kan worden. Al maken de Franse commentaren nog wel enig voorbehoud wat betreft de oprechtheid van het Russische voor stel, men is toch in het algemeen aan genaam verrast door de onpartijdige toon, die de Russische verklaring ken merkt en die een duidelijke wijziging inhoudt van de pro-Arabische lijn, die het Kremlin de laatste maanden volgde. Hammarskjold voorstel aan premier Ben Goerion Over de verklaring van Engeland, de V.S. en Frankrijk van 1950 waarbij de grenzen tussen Israel en de Arabische staten werden gegarandeerd, wordt ge zegd, dat deze overeenkomst gericht is op inmenging in het Midden-Oosten en herstel van de posities van het kolonia lisme. De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, verklaarde dinsdag, dat deze nieuwe verklaring over het Midden-Oosten dienst zou kunnen doen als basis voor besprekingen tussen Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Vannacht op vele plaatsen «ware nachtvorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. Aanvankelijk zwakke, later ma tige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 APRIL Zon op: 5.37 uur; onder: 19.46 uur. Maan op: 13.22 uur; onder: 2.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.53 en 22.45 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Voor een effectieve watervoorzie- ntng van de stad Amsterdam zijn I momenteel diverse grote werken in uitvoering, waarvan het belangrijk- j ste is het project, dat erin voorziet. I de neerslag in de duinen onder I Vogelenzang. Amsterdams voor naamste waterwingebied, kunst matig te verhogen, zodat deze duinen rond het jaar 2000 50 a 60 miljoen kubieke meter water per jaar zullen kunnen leveren Om dit mogelijk te maken zal water uit het Amsterdam-Rijnkanaal van fut- phaas, waar het wordt gezuiverd, naar de Zandvoortse duinen worden geabsorbeerd en later weer worden gepompt. Het water zal door de duinen worden geabsorbeerd en later weer worden gewonnen. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden voor de uitbreiding van het filterbedrijf van het bij de duinen behorende gemeentelijke pompstation te Leiduin. dat. nu de hoeveelheden water zo zullen toe nemen. een grotere capaciteit zal krijgen. premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef en Sir Anthony Eden tij dens het bezoek aan Londen. Molotof verklaarde dit op wagen van journalisten tijdens een bezoek, dat hij met vice-premier Mikojan bracht aan de Syrische ambassade in Moskou, waar dinsdag een receptie werd gegeven ter gelegenheid van de Syrische onafhan kelijkheidsdag Vragen van' journalisten, of de wa penleveranties aan Israël en de Arabi sche landen stopgezet moeten worden of onder scherp toezicht geplaatst, zulks met het oog op de suggestie ln de ver klaring. dat niets gedaan mag worden dat de toestand zou kunnen verergeren weerden Molotof en Mikojan lachend af! Vredesplan voor Palestina Dc secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft de Israëlische premier, David Ben Goe rion, dinsdag tijdens een bespreking die twee uur duurde een vredesplan voor Palestina overhandigd. Dit plan is door Hammarskjöld en dc Egyptische pre mier Nasser te Cairo besproken. In de kringen van de Ver. Naties is gezegd, dat het plan betrekking heeft op de strook van Gaza en de gedemilitari seerde zone van El Auja. de twee voor naamste haarden van onrust ln Pales tina. Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten hebben Canada meegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen levering van 20 Sabre-straaljagers door Canada aan Israël. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken. Lester Pearson, die Gistermiddag heeft H.M. Ko ningin Juliana in Dwingelo Drente de daar gebouwde radio-sterren wacht geopend en de hierbij horen de radio-telescoop, tot nu toe de grootste ter wereld, officieel in ge bruik gesteld. Deze foto laat zien. hoe H.M. de Koningin met de Leidse hoogleraar dr. J. H. Oort. voorzitter van de Stichting Radiostraling van zon en melkweg, het terrein van de sterrenwacht verlaat na de enorme ielescoop. zichtbaar op de achter grond. in werking te hebben gesteld. dit dinsdag voor de commissie van Bui tenlandse Zaken van het Canadese La gerhuis in Ottawa mededeelde, zei niet of een verzoek van Israël om levering van deze, in de Ver. Staten vervaardigde vliegtuigen zal worden ingewilligd. Wel verklaarde hij, dat het evenwicht in mi litaire sterkte in het Midden-Oosten ten gunste van de Arabische landen ver stoord dreigt te worden. Russische wapens voor Syrië in gebruik Bij een parade in Damascus ter gele genheid van de Syrische onafhankelijk heidsdag zjjn dinsdag voor het eerst Russische wapens in het openbaar ge toond. aldus meldt Radio Cairo. Presi dent Koeatly verklaarde ln een toe spraak te hopen dat eens de Arabische legers onder één vlag en één bevel zul len marcheren Besluit Ned. Ministerraad: Indonesische pensioenen zullen voorlopig bijgepast worden Terugvordering van hetgeen boven zal uitgaan de garantiewet Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Dc regering van dc Republiek Indonesië heeft medegedeeld, dat de door laar aangewezen burgerlijke en militaire overheidsdienaren van Indonesië 'crhchuldigde pensioe nen cn daarmede in aard overeenkomende periodieke uitkeringen ingaande 1 mei a.s. buiten Indonesië slechts tot de tegenwaarde van het rupiah-bedrag zullen worden betaalbaar gesteld. Voorts wenst ge noemde regering de op deze uitkeringen buiten Indonesië toekomende duur- tetoeslagen en kindertoelagen niet langer te voldoen. Ook de landsonderstanden. welke uit hoofde van bestaande voorschriften bij behoefte ten laste van de Indonesische geldmiddelen zijn toegekend zullen, voor zover betrokkenen buiten Indone sië zijn gevestigd, niet langer door haar worden betaald. In verband hiermede heeft de Minis terraad beslist, dat bij wijze van voor lopige voorziening en vooruitlopende op overleg met de Indonesische rege ring, van de zijde der Nederlandse regering voor de betrokkenen, voor zover zij Nederlander zijn, zal worden bijgepast datgene, waarin de Indo nesische regering in gebreke blijft, behoudens het hierna volgende: Voor wat betreft de op de voet van de Indonesische Pensioenwet 1952 toe komende eigen pensioenen, met pen sioengrondslagen. gebaseerd op bezoldi gingen krachtens de bepalingen van de Perntoeran Gadji Pegawai Negeri 1948 (P.GP—1948) zoals deze regeling sedert is gewijzigd zal dc suppletie worden beperkt tot het verschil tussen het krachtens de garantiewetten gegaran deerde bedrag en het bedrag dat ten laste van het Republiek Indonesië wordt betaald. Voor zover het vorenstaande om administratief-technische redenen niet dadelijk kan worden geëffectueerd en dus de lopende pensioenbetaling nog korte tijd zal moeten worden voortgezet, moeien de betrokkenen dit zijn in hoofdzaak de niet-Nederlanders, de uit de tijdelijke dienst gepensioneerden en de gepensioneerden met een P.G.P.- pensioen, uitgaande boven hetgeen de garantiewet garandeert ermede reke ning houden, dat hetgeen aldus teveel wordt betaald door Nederland zal wor den teruggevorderd".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1