LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower nam moedige beslissing: veto over omstreden landbouwwet Officier van nieuwe Westduitse leger naar het Oosten gevlucht Ook Leiden in geweer voor vrijheid van academische studie WEERBERICHT- Delftse en Utrechtse studenten betogen voor hun studie-vrijheid 95ste jaargang DINSDAG 17 APRIL 1956 No. 28808 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President ivas moreel-sterk inplaats van politiek-slim President Eisenhower heeft een gedurfde beslissing genomen: hij heeft gisteren zijn veto uitgesproken over de landbouwwet, die de vorige week door het Ameri kaanse Congres werd goedgekeurd. Enkele bepalingen van de wet zouden er namelijk toe leiden, dat zich nog meer overschotten aan landbouwprodukten zou den gaan ophopen, aldus de president. Tevens deelde de president aan het Congres mede, dat hij onmiddellijk regeringsmaatregelen zal nemen om het inkomen van de boeren te verbeteren. Het Congres kan het veto ongedaan maken, wanneer het de landbouwwet opnieuw met een meerderheid van tweederden aanneemt. Het ontwerp zou dan toch wet worden. Zoals bekend zijn de Amerikaanse boeren nogal ontevreden over hun toestand. Weliswaar verkeren zij niet in nood, maar het gaat hun aanmerkelijk minder goed dan de rest van het land. De prijzen voor de landbouwprodukten dalen gestadig. Nu Eisenhower dus zijn veto uitgesproken heeft over een wet, die tengevolge van de slimme politiek der democraten onmiddellijke steun aan de boeren zou geven, dan kan dit de republikeinen wel eens duur te staan komen bij de verkie zingen in november. Weliswaar heeft Eisenhower andere maatregelen aangekon digd, maar als die niet snel genoeg komen of niet bevredigend zijtf, kan deze gang van zaken de republikeinen de overwinning kosten. ging men namelijk door met zeer aan trekkelijke steunprijzen, dan zouden de boeren weliswaar hun areaal gaan be perken, maar aangemoedigd door voordelige steunprijzen zouden zij dan de rest van hun gebied bijzonder intensief gaan bewerken, zodat het landbouw-overschot even groot zou blij ven en het hele plan de regering wel veel geld zou kosten, maar niet het be oogde resultaat zou opleveren Handig maar niet erg fraai spel van de democraten Onze correspondent in Washington telegrafeerde hedenochtend: Waarom gaat het de boeren in Ame rika niet zo goed? De hoofdoorzaak is het grote landbouw-overschot, dat door de regering weliswaar uit de markt ge nomen wordt, maar dat niettemin die markt en de prijzen drukt. De situatie is niet gezond, zolang de surplussen niet weggewerkt zijn. De regering heeft beoogd op twee manieren een einde te maken aan de onwenselijke toestand: zij heeft een wet voorgesteld, waarbij de boeren compensatie krijgen, indien zij een gedeelte van hun land niet bebou wen en tevens wenst de regering de steunprijzen wat te kunnen verlagen voor diè produkten, welke de overheid, wanneer de markt niet gunstig, ver plicht is op te kopen. De twee maat regelen houden verband met elkaar: Koningin stelde radiosterrenwacht te Dwingelo in gebruik Koningin Juliana heeft heden- J middag de grootste radiosterren- wacht ter wereld op de Drentse I I heide nabij Dwingelo officieel in I gebruik gesteld. Deze sterren- wacht, die een eerst na de bevrij- I I ding tot bloei gekomen nieuwe J 1 astronomische waarnemingstech- niek mogelijk zal maken op een I I schaal zoals nergens elders, is tot j 1 stand gekomen door de samen- werking van de Nederlandse ster- I I renwachten, PTT, Philips en het J 1 KNMI, terwijl de kosten gedragen I worden door de Organisatie voor I I Zuiver Wetenschappelijk Onder- j zoek. In de ontwikkeling van de I radioastronomie en de bouw van I I deze nieuwe sterrenwacht hebben de Leidse hoogleraren Oort en l Van de Hulst een zeer groot aan- I I deel gehad. Aan de radiosterrenkunde en I deze nieuwe sterrenwacht wijden I I wij elders in dit blad een uitvoe- rige beschouwing. I Geen goede wet Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de regering succes zou hebben met haar voorstellen: op 8 maart van dit jaar ver wierp de Senaat met 54 tegen 41 stem men het systeem van de vaste steun prijzen. Sindsdien is het getij echter gaan keren. In de „Primary's" (de z.g. vóór- verkiezingen) begon het duidelijk te worden, dat de ontevredenheid onder de boeren inderdaad aanzienlijk was. De democraten met een politieke neus moeten wel geroken hebben, dat hier wellicht nog hun enige kans lag om succes te hebben met de verkiezingen. En, daar zij de meerderheid hebben in beide Kamers van het Congres, konden zij het klaarspelen een landbouwwet op te stellen, die terugkeert tot vaste, hoge steunprzen en dei daardoor het effect te niet doet van de tegelijk voorgsetelde a rea al - beperking. Eisenhower heeft gelijk: dit is geen goede wet. Reden voor beduchtheid Nu Eisenhower zijn veto heeft uitge sproken hebben de democraten hun po litieke doel bereikt. Nu kunnen zy tot de boeren zeggen: Wij hebben een wet aan de president voorgelegd, die jullie onmiddellijk verlichting zoïi brengen In je moeilijke positie. En wat deed onze republikeinse president? Hij sprak zijn veto uit over dit wetsvoorstel Niet alleen de republkeinse kanddia- ten in de landbouwgebieden zijn onge rust. de republikeinse partij als geheel heeft reden om beducht te zijn voor de nu ingetreden situatie Weten de demo craten een vecht-kandidaat naar voren te brengen, dan zou deze indien h(j de landbouw-situatie met alle kracht ging uitbuiten een ernstig gevaar kunnen betekenen voor Eisenhowers kansen. Er is daarom morele moed voor no dig geweest om de aanvaarding van deze wet te verhinderen! Zeer vermoedelijk een geval van spionage (Van onze correspondent in West-Duitsland). Voor de eerste keer 's een officier van het nieuwe Westduitse leger gede serteerd en, naar men aanneemt, naar de onder communistisch bestuur staan de Oostzone gevlucht. Het is de 34-jarige eerste luitenant van de luchtstrijd krachten Kurt Geuther uit Coburg in Beieren. Het is niet uitgesloten, dat we hier ook met de eerste spionage-affaire in het Westduitse leger te doen heb"- ben, want Geuther, die ten vertrouwenspositie bekleedde en die kort geleden adjudant van de commandant van de Westduitse vliegergroep te Kaufbeuren in het zuiden van Beieren geworden was, is in de laatste tijd in de gelegen heid geweest, de tekeningen van de nieuwste straaljagers te bestuderen. In Kaufbeuren bevindt zich een van de grootste en belangrijkste vliegeroplei dingsscholen van de N.A.V.O.! Politie werd opgesloten Men is pas kort gelden aan de bewe ringen van Geuther omtrent zijn eigen verleden gaan twijfelen. Men vermoedt namelijk, dat Geutheidie beweerde vroeger luitenant in Hitlers Luftwaffe geweest te zijn, zich van valse papieren heeft bediend, toen hij zich kwam aan melden om in het nieuwe leger te wor den opgenomen. Men beschuldigde hem van valsheid in geschrifte en van be drog. Bovendien zou hij onbevoegden papieren verschaft hebben, waarmee zij zich in het bezit van springstoffen kon den stellen. In Coburg wordt beweerd, dat hij al sedert geruime tijd in verbin ding zou hebben gestaan met commu nistische agenten, die door het ijzeren gordijn naar het Westen waren geglipt Dezer dagen zou Geuther zich wegens de springstoffen-affaire voor een recht bank hebben moeten verantwoorden, maar hij is niet op die zitting versche- De Indonesische pensioenen Valt nadeel nog mee (Speciale berichtgeving) Enige dagen geleden berichtten wij, dat Indonesië de overeenkomst, geslo ten op de eerste Nederlands-Indone sische ministersconferentie eenzijdig had opgezegd voor zover het de ge garandeerde pari-betaling van het Indonesische aandeel in de pensioe nen van vroegere ambtenaren en mi litairen van Nederlandse nationaliteit betreft. Naar wjj thans vernemen - officieel commentaar is nog steeds niet voor- nen. Een officier van justitie had Geu ther naar zijn woning in Coburg laten komen, waar de politie een huiszoeking zou houden Terwijl deze bezig was een kast met linnengoed te onderzoeken, zag Geuther kans de kamer heimelijk te verlaten. Hij draaide de sleutel van de kamerdeur om en de politiemannen za ten gevangen. Toen zij de deur met ge weld openbraken, was hun vogel gevlo gen. Coburg ligt betrekkelijk dicht bij het ijzeren gordijn. rechte veelvuldig het vrijheid" genoemd. „bolwerk van de In Delft is de studentenactie begonnen minister Cals om de Techn. Hogeschool' voor de vrijheid van dc student, in bre- te Delft aan banden te leggen en de der en principiëler opzicht gezien de studievrijheid te beperken door maxi- vrijheid van het hoger onderwijs, de vrij- mum termijnen voor examens vast te heid van de universitaire studie. stellen. Nu is ook Leiden bakermat van de Gistermiddag trokken de Leidse slu- vrijheid sinds eeuwen, gevolgd in dc rü denten met een mailroach door de stad van studentengemeenschappen, die hun om hun collegae aan tc sporen blijk stem verheffen tegen de voornemens van te geven van hun afkeer van de ministe riële voornemens, die een aantasting be tekenen van de principiële vrijheden. Vanavond worden er massabijeenkom sten georganiseerd in Minerva" en het VVSL-gebouw, en morgen, woensdag, komen duizenden studenten uit het ge hele land op de Grote Markt te Delft bijeen om van hun eensgezindheid blijk te geven ten opzichte van de wetsont werpen, die de vrijheid aantasten. De foto toont de mailcoach, die van „Minerva" vertrekt om een ronde te doen door de Sleutelstad, niet ten on- (Foto L D /Van VUet.) Petitie aan Tweede Kamer De Civitas Academica van de Leidse Universiteit heeft gisteravond in een ver gadering van het Concilium (vertegen woordigend lichaam van de Civitas) be sloten aan de Tweede Kamer een petitie te zenden in verband met het voorge stelde tot artikel 61 bis van dc wet op het Hoger Onderwijs. De petitie heeft de volgende inhoud: ..Het Concilium, vertegenwoordigend lichaam van de Civitas Academica, waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van de Academische Senaat, het college van curatoren, de wetenschappe lijke staf, het Leids Universiteitsfonds, dc farulleitsvcrenigingen. de gezelligheids verenigingen en de verenigingen op le vensbeschouwelijke grondslag, alsmede de studenten-pastores en de studenten decaan. in vergadering byeen op maan dag 16 april '56 verzoekt de Tweede Ka mer der Staten Generaal met betrek king tot het ontwerp van de wet-wjjzi- ging Hoger Onderwijswet art 61 bis be treffende het Technisch Hoger Onder wijs een zodanige beslissing te nemen, dat dc verantwoordelijkheid van de stu- Ter gelegenheid van het feit dat vandaag de wegenwacht tien jaar bestaat, zullen de ..Gele Rijders" deze week ook op het witte doek verschijnen in het filmjournaal. Tijdens een parade voor de camera op de rijksweg Den HaagUtrecht handen - schijnt de verwachting ge wettigd, dat uiteindelijk geen der ge pensioneerden hierdoor aanzienlijk nadeel zal ondervinden. Hoewel het uit tactische overwegingen ongewenst wordt geacht om tijdens de besprekingen, welke tussen vertegen woordigers der beide regeringen worden gevoerd, mededelingen te doen omtrent de richting, waarin de oplossing wordt gezocht, kan wel gezegd worden dat in siders de indruk hebben dat van Indo nesische zijde het aanbod is gedaan om de uitbetalingen, voor zover deze plegen te worden verricht door de di plomatieke vertegenwoordiging van de republiek, voorlopig normaal voort te zetten cn achteraf dc rekening van het tweederde deel der uitbetaalde bedra gen bq de Nederlandse regering te pre senteren. Indien over de te volgen procedure overeenstemming is bereikt, zal wel van officiële zijde een verklaring worden uitgegeven. Van deskundige zijde werd ons nog de volgende berekening verstrekt: Indien aangenomen wordt, dat aan Indonesisch pensioen jaarlijks wordt uitbetaald een bedrag van f. 28.000 000 dan kwam tot heden daarvan 75 of f 21.000.000 voor rekening van Indone sië. Nederland paste volgens overeen komst 25 (7 of f. 7.000.000 bij, vermeer derd met plm. f. 3 000 000 zijnde ruim 11 Cc toeslagen over het totaalbedrag der pensioenen, dus plm. f. 10.000.000 in totaal, een en ander afgezien van de miljoenen guldens, welke uit hoofde van de garantiewet voor Nederlandse reke ning zijn genomen. Aangezien Indonesië in plaats van f 21.000.000 1 op 3 gaat betalen, zou het Nederlandse aandeel met f. 14.000.000 stijgen en derhalve de f. 25.000.000 gaan benaderen. Voor de weduwen- en wezenpensioe nen ligt de zaak gunstiger, omdat daar van slechts 14 gdeelte door Indonesië werd bijgedragen. dent gehandhaafd kan worden en dat het hem mogelijk blijft te studeren en examens af te leggen zonder de psycho logische dwang van een wettelijke rege ling. Zich hiermede Hitsprekend tegen het opnemen van maatregelen in de wet, die geenszins een verbetering van de studie-resultaten waarborgen." Morgen petitie-demonstratie te Delft Oostduitse agent moest Poremsky doodschieten In West-Duitsland wordt de 30-jarige Oostduitser Wolfgang Wildprett gevan gen gehouden, die verteld heeft, dat hij eind vorig jaar naar Frankfort is ge stuurd door de Oostduitse veiligheids dienst om daar het hoofd van de N.T.S. (een Russische anti-communistische or ganisatie). dr. Wladimir Poremsky (47), dood te schieten. Op de dag voordat dc moord zou moe ten gebeuren (30 december) stelde Wildprett zich echter met de N.T.S. in verbinding. Deze organisatie haalde hem later over zich bij de Westduitse ai'4"ritelten tc melden. Het verhaal van Wildprett wordt nu g»eontroleerd. Een en ander is gisteren door de N.T.S. op een persconferentie te Frankfort meegedeeld. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer Matige noordelijke wind. Hier en daar nachtvorst Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 APRIL. Zon op: 5.39 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 12.02 uur; onder: 2.27 uur Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.17 u. De nummer bestaat alt 10 pagina^ „Elk goed kost een zekere prijs" Gisteravond is te Utrecht in Tivoli door het College van Vertegenwoordi ging een protestvergadering gehouden van plus minus 2000 studenten, tegen art 61 bis in het voorontwerp «an wetsontwerp tot wijziging van de Hogere On derwijswet betreffende het Technisch Hogere Onderwijs. Op het Lepelenburg heerste een studentikoze levendigheid. Met spandoeken cn spreekkoren werd. ..een keur" van leuzen tot uitdrukking gebracht. Druk maakte men gebruik van di gelegenheid tot het tekenen van een landelijke petitie, die morgen ue Tweede Kamer zal worden aangeboden, wanneer de alge mene beschouwingen beginnen over het wetsvoorstel. Jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, president van het College van Vertegen woordiging. opende de vergadering, waar ook een aantal hoogleraren aan deel nam. HU betoogde dat het hier een zaak betreft die voor de hele Nederlandse stu dentengemeenschap van groot belang Is omdat het mogelUk ls. dat het principe van de wetswijziging t.z.t. in de wet op het gehele Hogere OnderwUs zal zUn te rug te vinden. Diverse sprekers ageerden tegen .iet artikel waardoor aan de faculteit het recht wordt toegekend, de student on- de bepaalde voorwaarden de toegang tot een examen te ontzeggen. Prof. Hijmans van den Bergh zag het artikel als een aantasting van de academische vrijheid, die niet te me ten is met de maatstaf van de eiono- mische behoefte Het fundament van de academische vrijheid immers is al- jus spreker, dal'edereen examen kan doen voor een academi-rhe graad on verschillig waar men de kennis heeft opgedaan. We kennen geen toelatings examen voor de Universiteit, alleen I toelating tot examens voor een aca- demise he graad, aldus Met een serie argumenten verklaarde prof. Hymans van den Bergh. die lid was van de betreffende Staatscommis sie zich tegen de voorgestelde studie plicht, die naar zUn overtuiging boven dien de examencommissies in een dwangpositie zou brengen Naar zyn overtuiging kan men uit statistische cU- fers nooit conclusies trekken en op die grond maatregelen treffen Wanneer men met studierendement wer.it. moet men alle meisjes van de Universiteit verwUderen" zo zei hy. .Elk goed dat men op prys stelt, kost een zekere prijs. Zo mag het hoge goed der academische vrijheid de prijs kosten van en'ge ver spilling" zo besloot prof HUmans van den Bergh. Aan het slot van de bijeenkomst stel de de secretaris van het College van Cu ratoren enkele vragen, waarbij hij zich persoonlUk tegen het artikel verklaar de. De voorzittei van e wetenschap pelijke staf dr C Th Niemller gal als zUn mening, dat men ni»-t moet pro beren met een kanon een muls te ra ken Dit in verband met het z i kleine aantal studenten waarop net gewTaakte artikel slaat Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1