G 75 ci Engeland de Bijenkorf orth State hulp in de spoelkeuken tijdelijk leraar Prof. dr. C. de Boer binnenkort kwart eeuw Leids hoogleraar één kwaliteit: fantastisch goed!1 één prijs: (HR. TECHN. SCHOOL - KATWIJK I Katoenen jumpers in „ltaliaans-ijs"-kleuren I275 TEEKENS MEISJE MAANDAG 16 APRIL Reeds sinds 1950 emeritus Zaterdag 21 april a.s. zal prof. dr C. de Boer, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de Romaanse taal- en letterkunde, zijn zilveren professoraat vieren. Na geruime tijd een lectoraat te Leiden te hebben vervuld werd de heer De Boer in 1931 tot hoogleraar benoemd. Hij ging in 1950 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met emeritaat, doch zette zijn wetenschappelijke arbeid voort. Carrière in vele universiteitssteden Prof. De Boer is Leidenaar van ge boorte. doch studeerde te Groningen en heeft voor zijn Leidse periode het onderwijs, het hoger onderwijs en de wetenschap gediend in Groningen, Amsterdam en Utrecht. Prof. dr. C. DE BOER Cornelis de Boer werd geboren op 26 mei 1880. Reeds kort nadien werd zijn vader tot leraar in de wiskunde te Gro ningen benoemd, waardoor hij in het noorden des lands zijn lagere school opleiding kreeg en het voorbereidend hoger onderwijs volgde. Zijn universitaire studie ving de heer De Boer aan in Groningen, waar hij in 1903 het kandidaatsexamen in de klas sieke letteren aflegde en zijn studie voor de B-akte Frans voltooide. In Parijs zette hij zijn studies voort, om daar ook in 1909 te promoveren op een kritische uitgave van Chrétien de Troyes' Philo- mena. Ip datzelfde jaar werd hij benoemd tot leraar aan de HBS met vijfjarige cursus te Groningen, waarna dr. De Boer twee Jaar later leraar in het Frans werd aan het gymnasium te Amsterdam. In 1912 aanvaardde hij daarnaast een pri vaat-docentschap aan de Rijksuniversi teit te Utrecht in de Franse taal en Middeleeuwse letterkunde met een open bare les over „La Normandie et la renaissance classlque dans la literature francaise du Xlle siècle". Na voorts een lectoraat in Amsterdam te hebben bekleed, aanvaard met een openbare les onder de titel „Autour d'un mot", werd dr. De Boer benoemd tot lector aan de Leidse Universiteit. Hij aanvaardde deze positie op 9 oktober 1920 met een openbare les over „Consi- dérations sur l'intérét de l'étude de la litteraire frangaise du moyen-age". Eerst bij het aanvaarden van deze func tie beëindigde hij zijn Amsterdamse leraarschap. Laat professoraat De studie van en academisch oplei ding in de moderne talen werd in ons land zeer laat officieel geregeld, het geen, tezamen met de financiële moei lijkheden van het Rijk in later jaren, heeft veroorzaakt dat dr. De Boer eerst op 7 april 1931 tot hoogleraar werd be noemd met ingang van 21 april van dat jaar. Prof. De Boer aanvaardde zijn ambt op 20 mei 1931 met een oratie over „De drift naar het verleden in de Romaanse linguistick". Eerst in 1921 werd door wijzigingen in het Academisch Statuut de mogelijk heid geschapen voor de reeds lang hoogstnoodzakelijke volwaardige acade mische studie in de moderne talen. In 1920 telde ons land slechts een lector in de Romaanse talen te Leiden, een te Groningen en een in Amsterdam. Thans zijn er in Leiden twee hoogleraren voor de Franse taal- en letterkunde en een lector voor het Spaans, terwijl ook aan de andere Universiteiten de situatie redelijk genoemd mag worden. Honderden leraren De studie in de moderne talen leidt voor tachtig procent der studenten tot een leraarspositie als levensbestemming. Slechts een gering deel komt in dienst bij legaties, internationale organisaties en grote ondernemingen. In de loop der jaren is het aantal studenten in de Franse taal te Leiden aanzienlijk toegenomen. Tegenover ongeveer 25 studenten in totaal in 1930 staan er circa 120 thans. In totaal heeft prof. De Boer ruim 400 leraren aan de maatschappij „afgeleverd". Prof. De Boer toonde zich niet veront rust over het thans bestaande leraren tekort ook in deze sectie. De vraag naar leraren is steeds aan sterke schomme lingen onderhevig en naar de mening van prof. De Boer kan de huidige toe stand van schaarste omslaan in het tegendeel zonder dat (in het bijzonder dan op het terrein van de moderne talen) speciale maatregelen getroffen worden. Dit is mede een gevolg van het feit, dat vele van de leraarsposities slechts halve baantjes zijn. Maediaevist en syntacficus In zijn wetenschappelijk werk heeft prof. De Boer aanvankelijk zijn aan dacht voornamelijk gericht op de Franse taal en letterkunde van de Middeleeu wen, doch hij heeft zich daarna ook als syntactius ontplooid. Van zijn hand zijn circa honderd publikaties verschenen, deels in tijdschriften, deels als zelfstan dige uitgaven. Veelzijdige erkenning van verdiensten Reeds voor zijn benoeming tot hoog leraar werden de wetenschappelijke verdiensten van het werk van prof. De Boer erkend door zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen in 1927, terwijl hem tevens het eredoctoraat van de Universiteit van Lille ten deel viel. Voorts is prof. De Boer Officier van het Legioen van Eer en Ridder In de Orde van de Nederlandse Leeuw. Leidse functies Prof. De Boer ging in 1950 met emeri taat bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hij werd opgevolgd door prof. Kukenheim. Buiten Universitair terrein is prof. De Boer eveneens werkzaam geweest, na melijk geruime tijd als voorzitter van Volksonderwijs en van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs aan de Vliet, terwyl prof. De Boer eveneens het voorzitterschap heeft bekleed van de af deling Leiden van de V.V.D. Prof. De Boer is thans nog regent van het Oudeliedenhuis aan de Herengracht. (Ineez. Med.-Adv.) CIGARETTES |B Verreweg de meesf gerookte Amerikaan! ernstig Engeland ziet zich geplaatst voor aardappeltekort Nederlandse restanten worden ijlings (vóór uitvoerverbod) geïmporteerd (Van onze correspondent in Londen) In de Londense haven werd gedurende het weekeinde overgewerkt om aard appelschepen uit Nederland te lossen. Er is bovendien nog een hele vloot schepen naar Engeland onderweg, geladen met aardappelen. Er heerst in En geland, evenals in vele andere landen, op het ogenblik als gevolg van dc neers omstandigheden in dc afgelopen maanden, grote aardappclschaarste. De prijs ls verdubbeld. Velen weigeren deze te betalen. Britse handelaren hebben in Nederland een grote hoeveelheid oude aard appelen opgekocht, welke in allerijl naar Engeland worden verroerd vóór het door dc Nederlandse regering afgekondigde uitvoerverbod a.s. zaterdag in wer king zal treden. Engeland verwacht meer dan 150.000 ton aardappelen uit Nederland. Er is een beroep op het publiek gedaan om in de komende maanden minder aardap pelen te eten omdat anders onmogelijk aan de vraag kan worden voldaan. Er heerst in Engeland als gevolg van de vorst ook een ernstig tekort aan groente, zodat er een enorme vraag be staat naar bevroren en ingeblikte groen- Ook tekort aan groente De levering van vroege aardappelen is door het weer vertraagd. Behalve uit Nederland wordt deze week ook nog aanvoer uit andere landen verwacht, o.a. uit België. Frankrijk en Denemar ken De aardappelschaarste zal waarschijn lijk ongeveer twee maanden duren. Het wekelijks verbruik bedraagt in Enge land 90.000 ton. Bij het maken van een noodlan ding in de haven van Genua ver loor deze Engelse vliegboot de linker drijver. Onmiddellijk werd om hulp gevraagd, doch in afwach ting daarvan gingen bemanning en passagiers op de rechtervleugel zit ten om zoveel mogelijk het even wicht te herstellen en te voorkomen, dat het toestel geheel zou kantelen en zinken. Hierdoor bleef het toestel behouden tot tien minuten later hulpploegen arriveerden. Nieuwe automotor loopt op levertraan of slaolie „General Motors" (Detroit) heeft een automotor ontwikkeld die als brandstof walvistraan, olie uit aardnoten (slaolie dus) of andere plantaardige en minerale oliën kan gebruiken. De maatschappij heeft bekendge maakt, daf het experimentele model van de auto. uitgerust met deze motor, dat bekend staat als XP-500, op 15 mei hij in gebruik nemen van het nieuwe technische centrum van de maatschap pij in het openbaar zal worden getoond. Bij proefnemingen met de nieuwe motor tijdens de afgelopen drie jaar is met succes gebruik gemaakt van alle soorten minerale oliën, van benzine met hoog octaangehalte tot de zogenaam de bunker-,,c" of bijprodukt-brandstof- motor van de XP-500 heeft geen krukas of verbindingsassen, geen draaiende delen zoals een huidige benzinemotor. In beginsel werken de zuigers zo ongeveer als een fietspomp of een blaasbalg, waardoor hete gassen door een pijpleiding naar een turbine worden geblazen. De turbine drijft de achterwielen aan. De motor bestaat uit twee cilinders die parallel liggen. Ieder van deze twee cilinders bevat een stel van twee hori zontaal tegenover elkander liggende cilinders. Dit soort motor is tot dusverre alleen in Europa in gebruik geweest voor het aandrijven van schepen, locomotieven en draagbare luchtcompressoren. Paus Plus doet beroep op de Sovjet-Unie Paus Pius XII heeft zondag ge protesteerd tegen het vasthouden van krijgsgevangenen in Sovjet-Rusland en drong aan op hun vrijlating. Hij deed dit beroep in een toespraak t vroegere Italiaan'e krijgsgevange- ;n. die in Rome waren samengekomen om het feit te herdenken, dat zij tien jaar geleden zijn vrijgelaten. Zij werden ontvangen in de St. Pieter. Voor een bloemkool betaalt men thans f. 1.50 of meer!! Aardappelen de beste kwaliteit haalden in Lin colnshire een record-groothandelsprijs van meer dan f 350 per duizend kilo ingekuilde aardappelen wordenangst- allig bewaakt om diefstal ten behoeve an de zwarte markt te voorkomen „Tlie Flying Dutchman" Directeur K.L.M. hield een nieuwe rode tulp ten doop Buitenlandse journalisten in Keukenhof „Van nu af aan zal de naam van deze tulp The Flying Dutchman zijn", sprak de voorzitter van „Keukenhof", de heer T. H. M. van Waveren, toen de directeur van de K.L.M.. de heer I. A. Aler een nieuwe rode tulp ten doop hield. De doopplechtigheid had plaats in het Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee, waar het gemeentebestuur van Noordwijk een groot aantal vertegenwoordigers van de buitenlandse pers officieel ontving. De ongeveer 75 reporters van pers, ra dio en televisie uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Zwe den, Zwitserland en de Verenigde Staten zijn het afgelopen weekeinde de gast ge weest van ,De Keukenhof" de Neder landse Spoorwegen, de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland, de K.L.M., de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de N.ZH.V.M., „Huis ter Duin" te Noordwijk en „Tres long" te Hillegom. Het weekeinde begon met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Noordwijk Mr. G. F. M. van Berckel, burgemeester van Noordwijk verwel komde de gasten en sprak de hoop uit dat de buitenlandse journalisten een goede in druk zouden krijgen van de bloembollen en van de Nederlandse badplaatsen De voorzitter van „Keu kenhof", de heer T. H M. van Waveren wees in een geestige toespraak op het internationale karakter van de bloemen, die een taal spreken die door ieder wordt verstaan. De naam van iedere bloem is daarbij niet het belangrijkste, al wil dat niet zeggen dat niet iedere bloem een symbool is, dat zijn eigen naam draagt. DOOPPLECHTIGHEID „Er is op het ogenblik nog een tulp, die geen naam draagt, een rode tulp. En ik ben blij dat hier aanwezig is de directeur van de K.L.M., de heer Aler. Mag ik U verzoeken de baby ten doop te houden", aldus de heer van Waveren. Nadat enige druppels cham pagne over de bos tulpen was gespren keld, noemde de heer van Waveren de naam van de tulp: „The Flying Dutchman". De heer Aler sprak er zijn bijzondere waardering over uit dat er een tulp ge noemd is naar de K.L.M. Uit dank bood hij aan de heer van Waveren een zwarte „tulp" aan, een onmogelijke kwekers prestatie uit de laboratoria van de K.L.M. In deze tulp was een blijvende herinnering aan deze plechtigheid ver borgen. „The Flying Dutchman" is gekweekt door de heer Bram Warnaar, uit Sas- senheim, die ongeveer 15 jaar geleden be gon te experimenteren en tenslotte deze tulp kreeg. Er staan op het ogenblik nog slechts een paar duizend tulpen van deze soort op het proefveld van deze fortuinlijke kweker. Gisteren hebben de buitenlandse gas ten voor het grootste gedeelte van de dag op de „Keukenhof" verblijf gehou den. Het weekemde werd besloten met een groot diner in „Huis ter Duin" De gasten waren zeer enthousiast over dit bezoek. Hypnotiseur uit Sydney wil inboorling helpen Zoals gemeld is, wordt een Australi sche inboorling door de vrouwen van zijn stam „doodgezongen" door toedoen van zijn schoonmoeder. Hoewel de dok ters hem volkomen gezond oordelen kan hij, onder de dwang van deze zwarte magie niet eten, drinken of ademhalen. De dokters van een ziekenhuis in Dar win hebben hem in een ijzeren long geplaatst en hopen hem op die manier in het leven te kunnen houden. Thans heeft een hypnotiseur uit Sydney aangeboden om naar Darwin te vliegen om zijn eigen „magie" tegen die van de inboorlingen te beproeven. Hij verklaart, dat hij door hypnose de on gelukkige ervan kan overtuigen, dat hij niet behoeft te sterven. Hij gelooft dat als hij dat eenmaal bereikt heeft, de betovering gebroken zal zijn en dat het gezang van de vrouwen dan geen invloed meer "zal hebben. Op het ogenblik is de toestand van „Charley" (die eigenlijk Lya Wulumu heet) echter nog kritiek. Amerikaanse automobilisten zijn zeer hulpvaardig De politie te München heeft, door een ongeluk op een hoofdverkeersweg te ensceneren, eens onderzocht hoe het gesteld is met de hulpvaardigheid van automobilisten. Van de 51 Duitse auto mobilisten, die de plaats van het „on geluk" passeerden, stopten slechts veer tien. Daarentegen stopten bijna alle Amerikaanse automobilisten, die op de weg reden en boden hun hulp aan Bij een dergelijke proef in Zwitser land stopten 25 van de 26 auto's. In Italië, dat een zeer droevig figuur sloeg, was slechts een van de 54 op de proef gestelde automobilisten bereid tot hulp verlening! Bij de Duitse proef bleek de bereid heid tot hulpverlening bij de automo bilisten omgekeerd evenredig te zijn aan de grootte van de wagen RETOUR f52,50 voor scholieren t.m, 20 jaar groepsreizen LONDEN v.vf77.— HARWICH v.vf67.50 De Engelandvaarders r Bij de Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a. te Oegstgeest wordt gevraagd een voor enkele uren per dag. Salaris nader overeen te komen. Persoonlijke aanmelding bij de afdeling Personeels zaken van genoemde inrichtingen. V.. Gevraagd wegens ziekte voor de afdeling houtbewerking: tekenen en vak theorie. Brieven aan de directeur. Voorstraat 59, Katwijk aan Zee ABONNEERT U OP DIT BLAD (citroen - aardbeien - pistache wit - rose - bleu Regelrecht uit Italië, fris en kleurig als het beroemde „cassata" ijs en evenzeer in trek (de Italiaanse katoenen jum pers worden in heel de wereld gedragen) Ze zijn koel, gewassen in een wip en ze blijven in model - dat is juist bij jumpers zo belangrijk I Kies in onze afdeling Italiaanse jumperseen van deze drie „coupes" - met open reverskraag. boot hals of met opstaand boordje. Den Haag Rotterdam Tast toe 't is van SPECLALE DAGRECLAMES Alléén DINSDAG I 500 gr. magere buikspeklappen en I 200 gr. gebr. gehakt voor 1.78 Alléén WOENSDAG 500 gr. prima gehakt I 150 gr. tongenworst voor 1.70 Alléén DONDERDAG WEEKRECLAMES 500 gram karbonade 1.70 500 gram kalfslappen 1.70 500 gr. prima gehakt 1.40 500 gr. doorr. runder!. 1.70 500 gr. doorr. speklappen 1. Lange Mare 90, 94 schap van Rijnland wordt ge- MACHINESCHRIJFSTER Salarisregeling bij 21-jarige leeftijd en ouder van f 162. tot f 226 per maand. Schriftelijke sollicitaties vóór 23 april a.s. te richten aan de Ingenieur van Rijnland, Breestraat 59, Lelden. Firma Utr. Veer 24 DORT Leiden

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9