LEIDSCH DAGBLAD t. GENERAAL GRUNTHER TREEDT AF ALS NAVO-BEVELHEBBER De Liberaal verlangt: „vrij baan voor de vrije mens WEERBERICHT Garantieloon haringvisserij werd aanzienlijk verhoogd Een dode en een zwaar gewonde hij betoging in Kopenhagen |5ste jaargang ZATERDAG 14 APRIL 1956 No. 28806 llrecteur: J. W. Henny ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 j„Geen verband met de recente Kritiek- Generaal Norstad volgt hem eind 1956 op President Eisenhower heeft gisteren bekendgemaakt, dat generaal Alfred M. Eriinther als opperbevelhebber van de NAVO-strüdkrachten zal worden vervangen ior generaal Lauris Norstad, een Noor. Griinther zal zün functie aan het eind tan het jaar overdragen. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, heeft het ontslag Irin Griinther „niets te maken met de recente kritiek in West-Duitsland en (icderland op enkele verklaringen met betrekking tot de verdediging van het KAVO-gebied". De Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, ^eeft gisteravond medegedeeld, dat „het voornemen van generaal Griinther om •nlslag te verzoeken aan de Nederlandse regering reeds enige tijd bekend was. pe Nederlandse regering betreurt zeer, dat de generaal zijn functie opgeeft, maar icht zich gelukkig, dat hü in ieder geval nog tot het einde van dit jaar op zijn Lost blijft". Generaal Griinther, die 57 jaar is, heeft zijn ontslag „om persoonlijke redenen" jtjediend. Hij wil ook jongeren een kans voor de hoogste functies geven. Zijn tiiitaire carrière maakte hij in Noord-Afrika en Italië in de tweede wereldoorlog, bt 49-jarige generaal Norstad is thans opperbevelhebber van de Amerikaanse in Geallieerde luchtstrijdkrachten in Europa. thers aftreden is in Parijs met spijt ont vangen. Deze militair, die zich onder scheidt door zijn grote intelligentie en bijzonder sympathieke persoonlijkheid, heeft zich in Frankrijk algemeen bemind gemaakt, ook al omdat hij bij herhaling Franse belangen heeft verdedigd, met name die in Algerije. Niet alleen wordt het in Frankrijk be treurd, dat Griinther heengaat, maar men koestert ook wel degelijk enig voor behoud jegens zijn opvolger, de vlieger generaal Norstad. Deze bezwaren gron den zich minder op diens persoonlijkheid als wel op de politieke implicaties van zün benoeming. Vooral het blad ..Com bat". dat trouwens de laatste tijd bij zonder argwanend is en allerlei duistere machinaties tegen Frankrijk ziet opdoe men, maakt zich zorgen. Het blad voor ziet dc mogelijkheid van een herziening van de NAVO-strategie, die zich onder Norstad steeds meer zal gaan baseren op een luchtmacht met atomische wa pens, gestationeerd op buiten-continen tale bases. Deze veronderstelling grondt men op de conflicten, die dc laatste tüd steeds weer in het Westen rqzen, met name die tussen Griekenland en Enge land en tussen Frankryk en Duitsland, alsmede de verzwakking van dc NAVO- grondstrijdkrachten door het onttrek ken van de Franse troepen, die in Noord- Afrika gebonden worden. Het blad stelt tenslotte, dat het ge brek aan homogeniteit de Westelijke politiek alsmede de entree van West- fankrijk nier ingenomen mer Duitsland in de NAVO het klimaat van Grünthers ontslag kenmerken en dat commando-Wisseling men zich op politieke consequenties moet voorbereiden, die voor Frankrijk wel Onze Parijse correspondent teieioneer- eens onaangenaam zouden kunnen zijn t ons hedenochtend: De aankondiging van generaal Grün- De gaande.. Zij won de prijs (Van onze Haagse redacteur) Voo» een Nederlander zal het niet moeilijk zün te vertellen wat nu pre cies een „uitsmüter" is of welk goed- vaderlands gerecht wü bü voorkeur op Oudejaars-avond verorberen. Maar dat een Engelse deze vragen goed kan beantwoorden en zelfs het woord olie bol foutloos spelt, dat vinden wü toch maar bar knap! De 26-jarige miss R. D. Bailes uit Sheffield kón het; zü non er een verblüf van een week in ons land en de heen- en terugreis per KLM mee. I Wü troffen haar aan in het Haagse Eadmuis- zij won haar prüs tijdens een Nederlandse reclameweek, die van 3 tot DO maart dit jaar onder de titel „Hol land in Sheffield" in de stad van die pam is gehouden. De plaatselüke cou- pnten publiceerden enkele dagen ach ter elkaar vragen over ons land. 27 in totaal, en wie daar de juiste antwoor den op Instuurde, en bovendien nog pe korte opstellen over Nederland pchreef. dong mee naar enkele prijzen. I Miss Bailes was zo gelukkig de hoofd prijs te winnen. Zeven dagen wandelt zü nu door Den Haag en Scheveningen, met uit sondering van die ene dag, dat haar 'n uitstapje naar Leiden werd aangeloden. In Madurodam was zij toevallig op 't |üur. dat ook onze Koningin daar was. Zeg dan maar eens. dat miss Bailes tiet voor het geluk geboren is. Registratie politieke groeperingen De Kiesraad heeft in zijn vergadering in 10 april 1956 ingevolge de daartoe strekkende verzoeken der desbetreffen de politieke groeperingen besloten de navolgende namen dezer groeperingen, c.q. met de aanduidingen daarvan, in het register in te schrijven: 1. Volkspartü voor Vrüheid en Democratie; aanduiding: V.V.D. ^2. P&rtU van de Arbeid; aanduiding: 3. Communistische Party van Neder land; aanduiding: C.P.N. 5. Socialistische Unie. Volkspartijaandui- 7. Katholieke ding: KVP. 8. Nederlandse Oppositie Unie. 10. Nationale Unie op algemeen Christelijke grondslag, aanduiding; Na tionale Unie (algemeen Christelijk). Oud ,n Radio-rede van prof. inr. P. J. Geestelijke vrijheid is een onwrikbaar anker Naar opheffing van de onzelfstandigheid „Onze tegenstanders vereenzelvigen het liberalisme nog steeds maar al te graag met een economische leer. die in het begin van de vorige eeuw opgeld d^ed en die niet het beginsel zélf was. doch de toepassing van het beginsel in een maatschappelijk tijdperk, dat reeds lang tot het verleden behoori. Men moet bij het beoordelen van een richting altijd scherp onderscheiden tussen het onvcranderlqkc uitgangspunt en de maatregelen, die van dat uitgangspunt gezien in een bepaald tijdperk behoren te worden nagestreefd, net is nu een maal zo. dat er geen politiek is, die geschikt is voor alle landen en alle tüden. Het leven Is dynamisch en dit dwingt de politiek om ook in beweging te zün. Alleen hü. die dit beseft, kan in de ware zin van het woord „progressief" wezen." Aldus prof. mr. P. J. Oud gisteravond in zün openingsrede, die via de radio werd uitgezonden, voor de algemene vergadering van de V.V.D. vrüheid voor allen verzekert. Gezag cn vrijheid zyn in beginsel geen te genstelling. maar in bepaalde verhou dingen kan het gezag ontaarden in een gezag, dat de vrijheid verdrukt. Op geen terrein is dat in de loop der geschiedenis 7.0 duidelijk gebleken als op dat der geestelijke vrijheid. Maar ook voor het economische ter rein geldt, dat de overheid er is om de vrijheid te handhaven voor allen. Vandaar onze doorlopende waarschu wing. aldus prof. Oud. tegen het socialistische streven, dat naar onze oiertuiging moet uitlopen op een to talitarisme op economisch gebied, dat voor dc vrijheid even gevaarlük is als een geestelijk totalitarisme. Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige regen. Morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, nu en Dan vrü krachtige noordoostelijke wind. Vrjj koud (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 APRIL Zon op; 5.46 uur; onder: 19.40 uur. Maan op: 8.22 uur; onder: 0.10 uur. (16/4 te 6.39 en 19.08 uur). Dit nummer bestaat nlt 16 pagina's Geen totalitarisme Het liberale beginsel der V.V.D. is dat der vrijheid, aldus prof. Oud. De liberaal verlangt vrij baan voor de vrije mens! Maar' vrij is slechts de mens. die zich gebonden weet aan hoger beginsel. Op het besef van die gebon denheid komt het aan Waaraan hij meent haar te moeten ontlenen, be- slisse een ieder in eigen geweten Het liberalisme ontzegt aan ieder, wie hy ook zy. het recht om zyn opvatting van de waarheid voor een ander verbindend te verklaren. Dit is het beginsel de: .geestelijke vrijheid", waaraan wij on der alle omstandigheden blijven vast houden. Het hoger beginsel moet de mens doen beseffen, dat het in het leien niet alleen gaat om hem alleen, doch ook om zyn naaste. Dc vrüheid van ontplooiing moet er niet alleen zijn voor een aantal bevoorrechten, maar voor allen. Het is de taak van de overheid de orde te scheppen, die dc ..en de komende man. Weer een Brits militair op Cyprus doodgeschoten Vrijdagmiddag zijn in de bergen ten zuid-westen van Nicosia een Britse militair doodgeschoten en twee gewond toen een brug waarover zij in hun jeep reden in de lucht vloog en zij boven dien beschoten werden Een maand ge leden is dezelfde brug door verzetslieden opgeblazen, toen er een legerauto over reed. De gouverneur van Cyprus. Sir. John Harding, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het opleggen van een collectieve boete van duizend pond sterling aan het dorp Kalopsida. waar drie dagen geleden een Britse sergeant werd ge dood. Er zal een uitgaansverbod in het dorp van kracht blijven zolang de boete niet is betaald. Duizend Britse militai- hebben alle huizen van het plaatsje doorzocht. Britse troepen hebben vrijdag het havengebied van Famagusta afgesloten en doorzocht in verband met de ont dekking. dat een kist munitie voor de Britse luchtmacht op Cyprus was open gebroken en de inhoud gestolen. Het gestolenc is niet achterhaald. Een goede sociale politiek moet vol gens prof. Oud gericht zyn op het op heffen van onzelfstandigheid. Daarbij ligt bevordering van de individuele middelen het meest in dc lijn van het liberale beginsel, omdat individuele be zitsvorming persoonlijke verantwoorde lijkheid schept en daarmee de ontwik keling van zelfstandige kracht bevor dert. Maar dat wil allerminst zeggen, dat de liberalen de collectieve middelen verwerpen by gebreke aan beter. Daar om hebben talloze sociale maatregelen van collectieve aard op de instemming van de V.V.D. kunnen rekenen. Enkele weken geleden was dat nog met de al gemene ouderdomswet het geval. Een vlek op deze wet is de aantasting van verkregen rechten. De goedkeuring van die aantasting heeft prof. Oud vooral van de KVP verbaasd, omdat men zich in het werk programma 1956 van de KVP uitdruk kelijk uitspreekt tegen aantasting van bestaande pensioenuitkeringen en van aanspraken op grond van "reeds ver richte arbeid. Socialisme: een dogma De VVD wil van de overheid neen grote bemoeial maken en zü geeft de voorkeur aan oplossingen, waarbij de particuliere krachten aan het werk kunnen worden gezet. Rij het socia listische beginsel past het zèlf-doen echter slecht. Daar is het veel meer dc collectiviteit dan de persoonlyk- heid. die weegt. Het is om dezelfde reden, dat het streven naar indivi duele bezitsvorming bij de socialisten op zo weinig sympathie mag rekenen. In feite is het socialisme hier con servatief en houdt het vast aan zijn opvattingen van een halve eeuw ge leden. Het socialisme is veel minder dan het liberalisme bereid de bakens te verzet ten als het getij verloopt Dat komt doordat het liberalisme een beginsel ls en het socialisme een dogma, dat conservatief is. Krachtens dit dogma wordt van socialisatie alles verwacht. Als op een of ander terrein de zaak is vastgelopen, komt men nooit op de gedachte om eens te onderzoeken of de overheid zich niet teveel met die zaak heeft bemoeid en het geneesmiddel wellicht kan worden gevonden in een vermindering van dirigisme. Steeds weer is de conclusie dat er nog niet genoeg gedirigeerd wordt. Het probleem Prins Philip van Engeland heeft een bezoek gebracht aan het trai ningscentrum te Pirbright. De Prins amuseerde zich kostelijk over de acrobatische toeren van de man schappen. N.I.B.E.G. telegrafeert Ongerustheid over pensioenen Het hoofdbestuur van de N.I.B.E.G. /Ned. Ind. Bond van ex-krijgsgevange nen en -geïnterneerden) heeft een tele gram aan minister Luns gezonden over de Indische pensioenen. Het zegt daar in, dat er grote ongerustheid onder In dische gepensioneerden heerst naar aanleiding van de berichten, dat de In donesische regering Indische penstoeneji /of onderstanden tegen nominale waar de zal uitbetalen. Het hoofdbestuur dringt er op aan „deze ongerustheid weg te nemen door op de kortst mogelijke termyii een rege ringsverklaring te doen uitgaan, waarin wordt bepaald, dat de Nederlandse re gering uitbetaling van alle Indische pen- ci o sioenen en onderstanden in Nederlands Slot op pag. courant garandeert". Na besprekingen in prettige s feer Secundaire arbeidsvoorwaarden verbeterd (Van c Haagse redactie) Delegaties van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringrvisserü, de Centrale van Zeevarenden ter koopvaardij cn visserü (N.V.V.) en de Christelüke Bedrijfsgroepencentrale (C.N.V.) hebben overeenstemming bereikt over het afslui ten van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de haringvlsserü voor de teelt 1956. Een van de belangrükstc punten van het akkoord is de verboging van het garantieloon van f.60.tot f.73.per week per matrozendeel. De afreken- perioden blijven ongewüzigd. 'Werkgevers en werknemers in het haringvisserybedryf kwamen voorts over een in de c.a.o. de volgende verbeterin gen op te nemen: 1. De vakantie voor de haringvissers wordt uitgebreid van één tot een en een kwart dag per maand, hetgeen betekent, dat een visser, die het gehele jaar door vaart. per jaar 15 dagen vakantie geniet. 2. In overeenstemming met de richtlyn van de regering wordt de vakantietoeslag verhoogd van 2 tot 4 procent van het jaarloon. Dit komt erop neer, dat als vakantietoeslag wordt uitbetaald, het garantieloon van een dag voor elke maand dienstverband. Het graailoon (het loon voor het klaarmaken van de loggers voor de vis serij) wordt met ongeveer zes procent verhoogd tot f.60.—f.65.— per w naar gelang van de rangen. 4 De vergoeding voor het gebruik van bedrijfskleding wordt verhoogd tot f.35 per teelt van zeven maanden. 5. In de loonregeling zullen nog enkele wyzlgingen van minder betekenis wor den ingevoerd, welke voor de vissers een verbetering Inhouden. O.m. is overeen gekomen, dat bij het in combinatie varen van de loggers in het begin van de teelt, de loongarantie ivordt toegepast per Gistermiddag heeft Prins Bern- haaf' rechts bargcmeestei Demonstraties legen parlementsbesluit inzake voortzetting van de staking Grote betogingen in Kopenhagen naar aanleiding van het besluit van het Deense parlement een einde te maken aan de stakingen hebben gisteren aan I één politieman net leven gekost. Een chauffeur van een ambulan e werd ernstig gewond. De politieman werd gewond bü een gevecht tussen de politie en jonge demonstranten, die in een buitenwük van Aalborg een barricade hadden opgeworpen. De agent overleed op weg naar het ziekenhuis. Meer dan 50.000 arbeiders hebben gisteren voor het parlementsgebouw ge- hurd de landdag van de Nederland- d'Ailly. ds. W. Wegerif. Prins demonstreerd. Zü eisten een algemene staking. Ook in andere plaatsen zün be- se Rotary in het Concertgebouw telBernhard en ir. 1. G. Hoogland '""Sf.™ 1» Kopenhaajse ,iieSreia Kastrup j tt l j ondervond vertragmg door dat vele arbeiders het werk hadden neergelegd cm Amsterdam bijgewoond. Van links I tijdens diens welkomstwoord. aan de demonstraties deel te nemen. schip en niet wordt berekend over de gehele combinatie. Voor een goed begrip diene, dat het garantieloon niet het werkelyk door de vissers verdiende loon is. De opvaren den van de haringloggers ontvangen namelyk een bepaald percentage van de opbrengst. De verboging van het garantieloon van f. 60.tot f. 73.betekent geen reële verhoging van ruim 20 procent, doch slechts een verhoging van de minimumbasis. Na het slechte verloop van dc haringteelt 1955 toen het garantieloon voor verscheidene vis sers in sommige perioden in werking trad. heeft de verhoging van het garantieloon voor dc vissers echter toch een reële betekenis. De resultaten van het loonoverleg met een delegatie van de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij, wer den gisteravond bekendgemaakt op een ledenvergadering van de afdeling Sche veningen van de Centrale van zeevaren den ter koopvaardy en vissery, welke in Padro werd gehouden. De ledenvergadering machtigde het hoofdbestuur met algemene stemmen tot het afsluiten van een collectieve arbeids overeenkomst op de overeengekomen voorwaarden. De leden-vissers van de Centrale van zeevarenden te Vlaardin- gen gingen reeds met algemene stem men met de loonregeling akkoord. Vanmiddag zal te Katwük aan Zee een ledenvergadering van de Centrale van zeevarenden worden gehouden. ZEER INGENOMEN In dc kringen van de Centrale van zeevarenden toonde men zich zeer inge nomen met het resultaat van het loon overleg met de reders, dat in een pret tige sfeer ls gevoerd. Als symptoom van een beter begrip van de zijde van de reders achtte men de verbetering van de vakantie en van de vakantietoeslag van groot belang, omdat in dit opzicht de verbeteringen voor de werknemers aan de wal onmiddellyk zyn gevolgd, een aanpassing welke m het verleden steeds pas na enige tüd tot stand kwam. aldus werd ons deze zijde te verstaan gever-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1