Eén meter stof: Creme Puff ZATERDAG 14 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand een compleet toiletje Wat maakt haar Parijs, april 1956 ..Een meter stof voor één toiletje? Hoe kan dat nou?", vroeg Jacqueline ongelovig. ..Ja, dat kan heel goed. Eén meter stofplaagde ik haar, ..op voorwaarde echter dat je meteen acht meter aanschaft, waaruit je acht verschillende toiletjes kunt fabrieken - hetgeen dus volgens Bartjens één meter per toiletje betekent". ..Hoe reken je dat in vredesnaam uit?" begon Jacqueline, die dacht dat ik haar grandioos voor de gek hield. Op die vraag kwamen er papier en potlood aan te pas. En nadat er enkele schetsen en stofberekeningen aan dat papier waren toever trouwd, ging Jacqueline overtuigd en enthousiast naar huis. Maar honderd maal enthousiaster halsopening en het korte, even ronde kwam ze twee dagen geleden terug met rueceintuurtje had ze gebiesd met de een groot pak. ..Moet je kijken", zei ze, bedrukte stof. nadat ze een vluchtig bonjour groten- Uit het gebloemde materiaal had ze tendeels had ingeslikt, en uit het pak een drie-delig ensemble getoverdeen kwamen acht zomertoiletjes tevoor- drie-baanse, gerimpelde rok met schijn, die ze een voor een aantrok en knoopsluiting op de rug en een korte, liet bewonderen getailleerde bolero met korte mouw- „Eén meter stof per jurk. Je had ge- tjes en ronde hals en eveneens een lijk!", zei ze opgetogen, „weliswaar knoopsluiting op de rug (figuur 3). heb ik er net een halve meter meer terwijl het derde deel een lijfje was voor gebruikt, omdat ik er een mo- zonder mouwen met een kamizoolhals dern princessemodelletje bij heb. (figuur 4). Op de band. die ze langs Maar uit die acht en een halve meter de onderkant van de getailleerde bole- stof heb ik nu een complete zomer- ro had gestikt, en op de rokkeband gorderobe Vind je het niet razend had ze een klein strikje aangebracht, leuk?" Het bolerootje paste bij en over het Toen was het mijn beurt om en- kamizoollijfje, maar. bij al de thousiast te zijn. Wat Jacqueline ,die variaties die Jacqueline me liet zien, als zovele Francais es zo handig naait, was ook de combinatie van bolerootje in twee weken klaar had gespeeld, was en rok zonder meer: „vind je dit geen fantastisch. En omdat ik zo oprecht aardig strandjurkje?". vroeg ze. toen verrukt was over haar nieuwe zomer- ze met een bloot middenrif voor de garderobe, omdat het geheel zo prak- spiegel stond (figuur 5) tisch was en zo leuk, laat ik u van- Nadat Jacqueline haar vijf nieuwe daag zien wat Jacqueline had ge- en alleraardigste creaties had ver maakt. toond, begon ze te combineren: het Allereerst dan had ze zich vijf me- gebloemde bolerootje over de effen ter mooie effen popeline gekocht, in een dot van een mauve tint Vervol- /f "X gens had ze zich vier en een halve me- r-j ter bedrukte katoenen satijn aange- l k 1 schaft in mauve, wit en resedagxoen. X\ Uit het effen materiaal had ze een tailleurtje en een princessejapon ge- l ^Sn /y maakt (figuur 1 en 2) het Jasje VSSMiHr (f met korte .aangeknipte mouwtjes, een hjmSy //T\\ smalle afstaande kraag, een lange miï ff knoopsluiting, en heel korte splitjes in het schootje en de mouwtjes; het Mfb.I jurkje zonder mouiwen, met een aan- I geknipte en vastgeknoopte lip aan de I hals, en een rok die op de rug lets I wijder is dan aan de voorkant. De MjJU I armsgaten, de ondiepe maar brede V-^f In luxe poederdoos mei spiegel en doosje natuurlijk! Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon heid in enkele seconden. Faettt -.of in fleurig metalen doosje (ook met donsje) MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam japon (figuur 6), de imprimé rok over het effen jurkje (figuur 7». en het tailleurjasje op de gebloemde rok (fi guur 8>. De kleuren, die Jacqueline voor haar praktisch nieuwe uitzet gekozen had, waren flatteus en alleraardigst, doch uiteraard zijn allerhande andere kleurencombinaties voor zo'n mini mum zomeruitaet mogelijk: effen lichtblauwe popeline met een bleu en witte imjprimé, vuurrood materiaal en een bedrukte stof in groen, rood en wit, effen roze katoen plus een don kerblauwe imprimé met kleine roze roosjes, of champagnekleunge stof ge combineerd met een imprimé in wit en champagne zijn sleohts enkele van de vele modieuze en aantrekkelijke combinaties, die kunnen worden ge maakt. J V. een hel gerinkel in zee stukken op de grond uiteen. En wat deed Mieke? Haar poezen- hartje bleef haast stilstaan van schrik, ze nam een geweldige sprong uit het raam en verstopte zich achter in de tuin. Niet lang daarna kwam vader met Roelfje en Carla thuis. Carla ging meteen naar haar kamer en „Vader! Moeder!" huilde ze, „kjk nou es, wat die nare jongen heeft ge daan! Kan-ie nou nergens met z"n vin gers afblijven? En wat geméén, dat hij niets gzegd heeft!" Ze rende naar de keuken waar vader met Roelf naar de theepot zocht, en ze gaf Roelf zo maar een harde klap. Roelf begon prompt even hard te hui len als Carla, en vader nep met een strenge stem: „Stop! Wat is er ge beurd Carla?" ..Roelf heeft mijn mooie schemer lampje kapot gegooid", snikte ze. „Oooh!" riep Roelfje in verbaasde verontwaardiging, ..Nietes!" .Stilte", gebood vader en hij vroeg „Heb Jij het niet gedaan, Roelf?" Roelf keeL vader met grote onschul dige ogen aan: „Nee hij had het heus niet gedaan." „Was dat lampje nog heel toen we weggingen, Carla?" wilde haar vader weten. Carla dacht even na en knikte. „Dan kan Roelfje het dus niet ge daan hebben", besliste vader, „want hij is daarna niet in Je kamer geweest; staat het raam van je kamer open?" „Ja", zei Carta, en opeens bedacht ze: „Mieke!" Mieke! Mieke!" riep ze. .Mieke!" riep ook Roelf maar Mieke kwam niet. Toen Carla haar tien minuten later vond. angstig weggedoken onder de verste kruisbessenstruik met een schuldbewust snoetje, begreep ze. dat Mieke het gedaan moest hebben. .Ret is heel jammer van Je mooie lampje", gaf moeder toe, toen ze Carla 's avonds kwam Instoppen. .Maar ik vind het nog erger, dat Je Roelfje er de schuld van gaf. Het is heel erg en heel dom om iemand zo maar van iets te beschuldigen, begrijp je dat?" Ja, dat begreep Carla, maar ze was zó boos geweest, arme Roelfje! ,.Ik ga morgen van m'n zakgeld een reep chocola voor hem kopen", fluis terde z», en me. een diepe zucht viel ze is slaap. M. F. B ook lastig zijn .Het was leuk als ze samen speelden met de buurkinderen: mens erger je niet of ganzebord. Het was gemakkelijk als Carla haar huis werk maakte Dan zei ze: „Roelf wil je even de inktpot halen?" of: Roelf wil je even de atlas opzoeken?" en Roelf je wilde altijd want hij was een lief, gewillig kereltje. Het lastige van Roelfje was dat hij overal met zjn vingers aan zat. .Roelf maakt altijd alles weg", klaagde Carla dikwijls. Roelfje speelde met alles: niet alleen met zijn zusje, met Mieke de poes en zijn speelgoed, maar ook met de leuke prulletjes die op de schoorsteenmantel stonden en die Het was een beeldig schemerlampje dat Carla van tante Ine op haar ver- Jaardag had gekregen. Het had een wit-stenen glimmend geglazuurde voet waarop in zachte, tere kleuren een ouderwetse auto stond afgebeeld; je kon het eigenlek ternauwernood een auto noemen Het grapplg-uitstaande kapje was van fris-rood katoen. Carla was er bijzonder trots op, geen van haar vriendinnetjes had zo'n mooie lamp! Dat kon ook niet, had tante Ine ver klaard. want ze had die 6tenen voet met de ouderwetse automobiel erop in Frankrijk gekocht. Daar zag Je veel van die voorwerpen. Niet alleen lamp jes, maar ook koffiekopjes, asbdkken en wat niet al met tekenineen van oude vervoermiddelen, van fietsen tot locomotieven toe. Carla had het lampje op het nacht kastje naast haar bed gezet. Moeder had dat eerst niet zo'n geschikte plaats gevonden, ze was bang dat Carla voor taan elke avond in bed bij het licht van het nieuwe lampje zou lezen en dat wilde ze niet. .Als je in bed ligt is het tijd om te gaan slapen", vond moeder. .Als Je lezen wilt, doe je dat maar voor die tijd. Nu Carla deed het echt niet, lezen in bed, meestal was ze veel te moe Zo gauw moeder haar een nachtzoen was komen brengen, sliep ze en droomde van alles wat ze beleefd had Laatst droomde Carla. dat juf op het dak van de school zat te zineen en alle kinderen stonden op het schoolplein te juichen, maar toen Carla beter keek. zag ze dat het geen kinderen maar apen waren, allemaal apen. Zij was een aapje, Elsje was ereen, en Ja. Roelfje ook. Roelfje was Carla's broertje, hil was zes jaar en zat in de eerste klas, en Carla, die acht was en al in de derde zat vond hem nog erg klein. Soms vond Carla het heel leuk om een broertje te hebben, maar het kon ..Dat is echt iets om mee te spelen", dacht Mieke. moeder van oma had gekregen. Laatst stond op en met haar vit-grijze voor had hj een mooi, antiek eau-de-colog- pootje sloeg ze tegen de draad. Die ne-fleeje uit zijn vingertjes laten glip- trilde flauwtjes heen en weer, en pen en het viel wel in honderd stuk- Mieke vond dat grappig. Ze wilde het jes. En hij brak al spelende het por- nog eens zien. Ze deed het voor een tretlijstje, dat op vaders bureau stond, tweede keer, een derde, en toen en hij braknu ja, hj brak veel, toen sloeg ze zo hard tegen de draad heel veel dingen. dat daardoor het schemerlampje va^> Op eep zaterdagmiddag nu gebeurde het nachtkastje viel. i-c stenen voe» er iets. Vader was met Carl* en Roetf- met de automobiel erop kletste met

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11