95ste jaargang Donderdag 12 april 1956 Derde blad no. 28804 Bij tien jaar Wegenwacht „Gele ridders" zijn niet meer uit het verkeer weg te denken" Schitterend dienstbetoon van élite-corps (Speciale berichtgeving) Tien jaar wegenwacht, tien jaar gele ridders van de weg, tien jaar ANWB «p zijn best: op 16 april 1946 opgericht met 6 man en 1 inspecteur, telt het lorps thans 175 manschappen, 10 inspecteurs en 1 hoofdinspecteur, 186 man In lotaal dus, naast natuurlijk een staf administratief en technisch personeel, ge- ffntraliseerd op de Gedempte Burgwal te Den Haag. Een stormachtige ontwik keling voor die luttele tien jaren.. Waren de automobilisten van destijds, ie voor een belangrijk deel in maar ichamele en gammele auto'bjes reden, hoogst verbaasd als bij panne een gele ridder gratis en voor niets reparaties rerrichtte of moeilijkheden verhielp ..werkelijk, mijnheer, het is service van do ANWB. U krijgt straks geen nota thuisgestuurd'' thans zijn er wel eens mensen, die moppern op een wegen wachter: „waarom bent u niet eerder komen opdagen?" Duidelijker illustratie van de plaats, welke de W.W. in ons iteeds intensiever wordende verkeer in neemt. valt moeilijk te geven. Hij is één jeworden met de weg, één met het mo derne verkeersbeeld. Vroeger, in het prille begin van de Wegenwacht, werd een ieder, die op zyn reis panne kreeg, geholpen door de gele ridders. Thans is dit niet meer het geval, dat zou de ANWB-service te extreem doen worden. Maar autorijdend, motor- riidend, scooterrijdend en brommend Nederland heeft dit begrepen: bijkans 10 000 leden telt de Wegenwacht reeds. W 000 leden, die door een kleine 200 IW-mannen, patrouillerend op alle be- tagryke en drukke verkeersaders, van 'wnorgens half negen tot 's-avonds zes a- voor wat betreft de routes, die fcchts overdag door de gele rid- érs „bewaakt" worden, en van kalf acht tot 's-avonds half elf voor rt wegen, die ook m de avonduren on der WW-controle staan, terzijde wor den gestaan bij panne of anderszins. Het is een élite-korps, die 186 man. Rijk scala van hulpverlening Wat de Wegenwacht al niet doet, valt nauwelijks te begrenzen. In de tien jaar van haar bestaan werd reeds niet minder dan 735.000 maal techni sche hulp geboden, werd in 12.000 ge vallen eerste hulp verleend, werden 800 autobranden geblust, terwijl zo'n 70.000 persoonlijke densten werden verricht. Altemaar gegevens, die sta tisch verzameld werden uit de dag rapporten Voorwaar een dienstbetoon, dat respect mag afdwingen. De technisch» storingen worden door d» WW-ers op een door de ANWB ont wikkelde wijze opgespoord. Het ts name lijk niet zo. dat een goede monteur ook meteen een goede wegenwachter is. Men Panne? De Wegenwachter schiet cl in zijn overall. volgt een eigen methode van storingzoe- ken, waarin de aankomende Wegen wachters drie weken lang op de Haagse Ged. Burgwal getraind worden op het Wegenwacht-internaat. Men leert hen de kneepjes, waardoor snel een diagnose kan worden gesteld, zodat de Wegen wachter bij panne in korte tijd kan we ten of hij het mankement zélf kan ver helpen en hoe lang dit duurt of hij een noodreparatie moet verrichten zodat de gestrande weggebruiker zijn tocht kan vervolgen, maar bij een ga rage de eigenlijke reparatie moet laten uitvoeren of dat hij machteloos is in een redelijke tijdsduur het euvel uit de weg te ruimen zodat garage-hulp inge roepen dient te worden, waarvoor de Wegenwachter zorg draagt Vóór alleswordt de „auto- en motor artsen" er by de opleiding dan ook op gewezen, dat het stellen van een diag nose snel moet geschieden. Zij worden toegespitst op dit werk. De persooniyke dienstverlening, die door de Wegenwachters in rijke mate geboden wordt, omvat een nauwelijkt te omschryven en verre van definieerbaar scala van assistentie en hulp. Talloos zijn byv. de telefonische en telegrafische boodschappen, die door de Wegenwach ters verzonden worden. Geregeld ook worden boodschappen aan weggebrui kers doorgegeven, met behulp van hon derden telefoonposten langs de verschil lende routes. Weet men namelyk op welke route zich degene bevindt, voor wie de boodschap bestemd is, dan wor den de Wegenwachters, die op die rou te dienst doen, opgeroepen via een der telefoonposten. ,De" gele vlag wordt dan uitgestoken, zodat de Wegenwach ter weet. dat er een mededeling op hem ligt te wachten. Heeft hy die ontvangen, dan is het uitkijken naar een bepaalde auto of motor. Zodra deze gevonden is, wordt „geënterd" en de boodschap af gegeven. Op deze wijze kan de WW-co- mandopost in Den Haag in korte tyd met iedere gewenste wegenwachter in telefonisch- contact komen, en meestal gelukt dat binnen het uur. Een bood- schappen-service. waar meer gebruik van wordt gemaakt dan men zou den ken Schapen met vijf poten Verder geeft de wegenwachter toeris tische inlichtingen, hy belast zich met het opsporen van tydens de rit verloren voorwerpen van wieldoppen tot com plete aanhangwagens toe en ook vaak zorgt hy er voor dat vergeten grensdo- cumenten alsnog op hun plaats van be stemming aankomen By verkeersopstoppingen wordt ook hulp geboden, losgebroken vee wordt weer in de wei teruggebracht, vermiste kinderen of uit gestichten ontvluchten worden opgespoord en verdwaalde kin deren worden thuis afgeleverd, in spoedeisende gevallen worden zelfs me dicamenten bezorgd, terwyl ook gewaar schuwd wordt bü bos- en boerderijbran- den. De Wegenwachter doet letterlyk „alles"! Ook hulp in buitenland Zoals in ons land buitenlanders worden geholpen door de Wegen wacht, zo worden ook Nederlanders in het buitenland geholpen, mits zij natuurlyk W.W.-lid zyn. Dit is het geval in Engeland door de A A. Road Patrols, in België i door de touringwegenhulp, in De- 4 i.emarken door Falck's reddings- i korps, in Zweden, door de Wegen- wachtdienst van het Motorman- J nens Riksforbund. In Zwitserland en f in West-Duitsland. door de Stras- f senwacht van de A.D.A.C. Geen douceurtjes Het aantal dankbetuigingen loopt in de duizenden, temeer misschien ook daar de WW'ers geen douceurtjes aan nemen. Hy verleent pure service Slechts in gevallen, waar benzine of ole wordt bijgetankt of een nieuw onder deel wordt geplaatst, dat door de wegen wachter by een garage langs de route wordt betrokken, rekent hy de normale prys De Wegenwachter moet. zoals dat heet. dan ook een schaap met vijf po ten zijn. Hij dient de weelde, op eigen benen te staan, te kunnen dragen, hy moet een bepaalde dosis begrip heb ben om zelfstandig te kunnen optre den. Als hij op weg is naar huis en zijn diensttijd is beëindigd, mag hij echter aan gestrandde weggebruikers niet zeggen: ..„Het spijt mij, ik ben op weg naar huis. er wordt niet meer ge holpen". Zolang hij in uniform is en op de motor zit, is het helpen gebla zen! Extra vrije uren, middagen of zelfs dagen vormen de compensatie De Wegenwacht is uit ons leven niet meer weg te denken, zij is onmisbaar geworden! Geen benzine meer of geen koel water? De Wegenwachter heeft het bij zich! flneez. Med.-Adv.l ©veR 2>E iCLeiNf GÊVOEGENS DE5 LEVeft/3 Kievietseieren en Spencer j In ile middeleeuwen had de koning des lands recht op de eerste exemplaren van alle voorjaarslekkernijen. Dat recht is al lang in 'I vergeethoek geraakL Maar de traditie is blijven leven in de jaarlijkse aanbieding van hel eerste kievietsei aan de Koningin. Gelukkig voor ons zijn de andere kie vietseieren even lekker als het eerste. Dat hebben ze trouwens met Uu> Spencer sigaretten gemeen: ook die zijn, dank zij de speciale controle (let op 'l stem peltje: Quality controlled!), jaar in jaar uit onveranderlijk goed. En, net als de kievietseieren, een genot, dat een tradi tie werd. De na-inlevering van oude zilveren guldens sluit binnenkort. Uiterlijk maandag, 16 april a.s. bestaat nog ge legenheid tot omwisseling bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank N V. Drama in Venestraat 17 april voor Rechtbank Welke straf (Van onze Haagse redactie) Zoals gemeld zal op 17 april a.s. des morgens om hall tien de zaak worden behandeld tegen de 22-jarige Rotter damse behanger, die in de nacht van 24 op 25 september van bet vorige jaar. terwijl hij onder drankinvloed verkeerde met een gestolen auto_ in reed op een mensenmenigte, die juist bezig was het City-theater in de Vencstraat te Den Haag te verlaten. Men zal zich daarbij herinneren dat de twee gezusters Otten werden ge dood en een groot aantal mensen zwaar lichamelijk letsel opliep. Nog lang niet alle slachtoffers zijn her steld cn gevreesd moet worden dat enkelen voor hun leven nadelige ge volgen van dit vreselijk gebeuren zullen ondervinden. Ook bij slechte weersomstandig heden blijven de Wegenwachters op hun post. En bij mist voeren zij op de zijspan de waarschuwing: „Mist overdag, groot lichl". een regel, waar nog vaak tegen gezondigd wordt. Het uitgebreide net van de WW- 'outes. Op de streep-stippel-wegen Hordt ook 's-avonds gepatrouilleerd. De lijn Utrecht - Den Bosch wordt van 16 april a.s. af. dus de jubi- humdag. ook 's avonds ..bewaakt' aoor de gele rijders van de weg. De routes Rotterdam - Hellevoets- I s,uis. Rotterdam - Numansdorp en Rotterdam - Hoek van Holland zul len binnenkort in het WW-net worden opgenomen. Telt de WW thans 186 manschap pen. einde dit jaar hoopt men er 200 te hebben, zodat dan op iedere 1000 WW-leden I Wegenwachter waakt over het welzijn der weg gebruikers. Het WW-net is thuns rond 2400 km lang. waarvan 350 km onder de avond-controle valt. Volledige gelijkheid in huwelijk wordt niet opgelegd Huwelijkse voorwaarden altijd mogelijk (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van dc Tweede Kamer heeft zich gelijk in een deel onzer vorige oplage gemeld gisterenmet 56 tegen 16 stemmen uitgesproken voor het beginsel, dat de man mede aansprakelijk zal zijn voor de uitgaven van dc vrouw wanneer de bepalingen worden opgeheven volgens welke de gehuwde vrouw geen uitgaven mag do en, geen overeenkomsten mag aangaan en zelfs niet over eigen vermogen mag beschikken zonder toestemming van de man. Maar minister Van Oven. die het beginsel zal uitwerken in een wetsont werp, maakte erop attent, dat niemand dat beginsel zal worden opgelegd, want niemand wordt gedwongen in gemeenschap van goederen te trouwen. Men zal Immers op huwelijkse voorwaarden kunnen trouwen en volgens de komende nieuwe wet te allen tijde ook nog huwelijkse voorwaarden kunnen overeenkomen nadat het huwelijk reeds is gesloten In gemeenschap van goe deren. Thans is de toestand nog zo, dat nimmer wijziging mogelijk is. indien het huwelijk eenmaal is gesloten in gemeenschap van goederen, zoals voor 95% het geval is. Bij de replieken had prof. Gerbrandy Lemaire (ex-KNP) van de CHU freule 'A R.) nog volgehouden, dat in over- Wttewaal van Stoetwegen en de heren eenstemming met de praktijk van het leven de man de huweiyksgemeenschap moet vertegenwoordigen. De wet moet niet iets opleggen, dat niet in het rechtsgevoel van het volk leeft. Daar tegenover stelde mr. Van Ryckevorsel (KVP) dat man en vrouw zelf moeten uitmaken wie van de twee in feite het bestuur voert en de huweiyksgemeen schap in bepaalde gevallen zal verte genwoordigen. Met persoonlijke verhou dingen zal de wet zich zo weinig mogelyk moeten bemoeien. Als het nieuwe systeem wet wordt blijven de echtgenoten vry de verhoudingen te laten zoals ze zyn. De wet zal niets opleggen, en dat is in vergelijking met de bestaande toestand een verbetering. Aanvankelyk scheen het dat de PvdA over de kwestie van de financiële ver antwoordelijkheid in het huwelijk ver deeld was maar mej. Zeelenberg (P v. verklaarde gisteren, dat ze in weerwil van haar bedenkingen de minister de kans niet wilde onthouden zijn systeem uit te werken en aan de Kamer voor te leggen. Dan kan er pas >ed over worden geoordeeld. Bij verrassing bleken echter wel de leden van de CHU verdeeld, hetgeen uit het debat niet was gebleken. De heren Tilanus, Sc'ninal. Bee mink en De Ruiter stemden met de Anti-Revolu tionairen en de Staatkundig-Gerefor meerde ïr. v. Dis tegen het beginsel, dat minister Van Oven wil uitwerken. Voor het beginsel stemden met de KVP, PvdA, VVD. CPN en de heer Van der Feltz en Kikkert. Het wachten is nu op het gewijzigde wetsontwerp van minister Van Oven. dat men nog deze maand in het open baar wil behandelen Eerherstel voor ten onrechte bestraften in de Sovjet-Unie Velen van hen die in de Sovjet-Unie ten onrechte als ijanden van het volk" tot gevangenisstraf veroordeeld werden, zyn nu volledig gerehabiliteerd. Dit is gezegd in een artikel, dat ver schenen is in een gezaghebbend blad van de communistische partij in de Sovjet-Unie. Het blad schryft, dat Stalin de schuld was van veel onrechtvaardigheid en dat rehabilitatie van de slachtoffers van deze onrechtvaardigheid nog steeds voortgang vindt. Het blad herhaalde ook de beschuldi gingen die vorige week in de „Prawda" uitgesproken werden tegen hen die onder het mom van kritiek op de per soonsverheerlijking redevoeringen te gen de party houden, en alle gezag ontkennen. Dit is voor het eerst dat officieel er kend wordt, dat slachtoffers van on rechtvaardigheid gerehabiliteerd zijn, hoewel er reeds geruime tijd geruchten in die zin de ronde deden. De Officier van Justitie mr J. H. Kemper legt verdachte ten laste pri mair: opzettelyke doodslag en het op zettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel Bedoeld wordt hier „voorwaardelijke opzet": verdachte trok zich er mets van aan dat er doden zouden kunnen vallen, hoewel hij dit heeft moeten kunnen begrypen. Het subsidiair ten laste gelegde is gebaseerd op art. 36 van de Wegenver keerswet dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, beide feiten begaan onder invloed van alcohol. Nog meer subsidiair ten laste gelegd zyn dezelfde feiten, maar dan begaan zonder dat de dader onder drankinvloed verkeerde. Indien alle feiten bewezen worden mag de rechtbank by de strafoplegging niet uitgaan boven de maximum straf voor het zwaarst strafbare feit. ver meerderd met een derde deel. De maximum straf voor opzettelijke doodslag is 15 jaar; voor opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel 8 jaar. Voor het geval het primair ten laste gelegde bewezen wordt zou ver dachte dus tot ten hoogste 20 jaar ver oordeeld kunilen worden. De maximum straf voor dood door schuld, gepleegd onder alcoholinvloed, is drie jaar; voor het toebrengen van zwaar lichamelyk letsel onder alcoholinvloed twee jaar. Ingeval deze combinatie van feiten be wezen wordt geacht kan verdachte dus gestraft worden tot ten hoogste 4 jaar De nog meer subsidiair ten laste ge legde feiten kunnen worden gestraft met gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar en 9 maanden. In dat geval zou de hoogst op te leggen straf dus 16 maanden bedragen. Opheffing prijsberekening Bij verkoop van bouwgrond (Van onze parlementaire redacteur) De prijzen bij verkoop van bouw grond (voor woningen, fabrieken enz.) mogen sinds 1942 nog steeds niet hoger zijn dan gebruikelijk en redelijk was op 9 mei 1940. Die prijsbasis houdt geen enkel verband meer met de wer kelijkheid en de regering heeft daar om voorgesteld dc prijsbeheersing op dit gebied op te heffen omdat de vrees voor een te sterke prijsstijging van bouwgrond niet meer aanwezig is. Al leen de PvdA en de Communisten waren het er niet mee eens deze prijs beheersing op te heffen. De voorstanders overwogen echter, dat op de markt voor bouwrype grond de gemeenten veelal een monopolie-positie innemen, terwyl op de markt voor ruwe grond ook de gemeenten de voornaam ste. zo niet de enige koopsters zyn. Indien de gemeenten de juiste prijs vorming van bouwgrond zouden versto ren door een verkeerde grondpolitiek, kunnen altyd Ged. Staten daartegen optreden. Men vreest daarom niet dat er van de grondprijzen een ongewenste druk op het huurpeil zal uitgaan. De pryzen voor huizen zyn in 1948 al vry- gelaten. Ook de prysbeheersing voor bossen en ruwe grond wil de regering opheffen omdat de pryzen voor bossen voornamelijk worden beheerst door het peil van de houtpryzen op de wereld markt. terwyl de pryzen voor woeste grond worden beperkt door bijkomende noodzakelyke ontginningskosten en by eventuele doorverkoop dc landbouw grond wel aan prysbeheersing is gebon den Met de opheffing van de prysbeheer sing voor bouwgrond gaat gepaard een wyziging van de onteigeningswet. Van daag antwoordt minister Witte. Groot succes voor Adlai Stevenson Adlai Stevenson, een van de Ameri kaanse democratische kandidaten voor het presidentschap, heeft volgens zyn opgetogen aanhangers bij de voorver- klezingen in de staat Illinois ongeveer de helft van het totaal aantal stemmen gekregen In 1952. toen hij door Eisen hower verslagen werd. kreeg hij circa 32 procent van de stemmen. Stevensons voornaamste tegenstander, de democratische senator Estes Kefau- ver. stond voor deze voorverkiezingen niet Ingeschreven. Wel is er een actie gevoerd om de kiezers over te halen zijn naam op de stembiljetten te schrijven, doch volgens de niet officiële uitslagen kreeg Stevenson meer dan 700.000 stem men tegen Kefauver minder dan 30 000. By vroegere voorverkiezingen in twee andere staten werd Stevenson door Kefauver verslagen. Chr. Bedrijfsgroepencentrale 40 jaren Samenkomst in het Kurhaus In het Kurhaus te Scheveningen werd gisteren de driejaarlijkse alge mene vergadering van de Chr. Be drijfsgroepencentrale in Nederland ge houden. Deze vergadering viel samen met het 40-jarig bestaan der organi satie. Vele honderden afgevaardigden van vele afdelingen uit het gehele land en een aantal gasten vulden de grote Kurzaal. Het podium, waarop het hoofdbestuur zitting had genomen, was rijk met groen en bloemen ver sierd. De voorzitter van deze Christelyke vakorganisatie, de heer C. van Baren jr., begroette de afgevaardigden en geno digden. o.w. de heren M. Ruppert en K de Boer. reps eerste en tweede voor zitter van het C.N.V De voorzitter hield een jubileumrede, waarna de heer C. P. Hazenbosch, secre taris van het CN.V. en lid van de Tweede Kamer sprak over het onder werp „In de maalstroom van het econo misch gebeuren". De Christelijke vakbeweging verzet zich tegen een politiek van potverte ren; zU is zich bewust van haar ver antwoordelijkheid in de toekomst, al dus spreker. Zij werkt mee de uitvoe ring van noodzakelijke Investeringen mogelyk te maken. Zy erkent de nood zaak van een belangrijke kapitaal vorming. Zij verzet er zich tegen, dat die moet plaats vinden door enkele bevoorrechten In een harmonische samenleving dienen ook de arbeiders deel te hebben aan de noodzakelyke kapitaalvorming. Daarom dient de ge spreide eigendomsvorming te worden bevorderd. De Christelyke vakbeweging pleit voor een gecoördineerde loonpolitiek, die ener- zyds ongemotiveerde loonverschillen ver mijdt en anderzyd slechts loonsverho gingen realiseert, die reele betekenis hebben. Dit wil zeggen: mogelyk zijn in het kader van het bestaande prysni- veau. Alleen zo komen wy uit de maalstroom en krygt de Nederlandse ar beider werkelyk deel aan de gestegen welvaart. Niet alleen voor vandaag, maar ook voor morgen, aldus de heer Hazen bosch. De huidige voorzitter, de heer C. van Baren jr., werd als zodanig herkozen. Feestgave van f10.000 De heer G. Jeuring uit Hogezand bood namens de leden aan het hoofd bestuur de feestgave, een bedrag van f. 10.000.aan met de uitgesproken bedoeling dat dit bedrag ten goede zou komen aan het bondsvakantie-oord „Ons Centrum" te Driebergen. Voorts rraf hy het hoofdbestuur namens de leden een voorzittershamer en een bijbel ten geschenke, de laatste met een opschrift dat dit jubileum In her innering brengt. Aan elk der leden van het hoofdbestuur werd ook een hybel aangeboden. Gisteravond werd in het Kurhaus een feestavond gehouden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9