Nescafé ...dtSfiS koffie.1 Regering overweegt strengere maatregelen tegen overtreders Eerste Kamer keurt wetsontwerp woningtelling goed Begroting Sociale Zaken Volksgezondlieicl Gevangenisstraf geëist tegen journalist die een (geheim?) rapport publiceerde 5ste jaargang Woensdag 11 april 1956 Derde blad no. 28803 Wegverkeer en alcohol fordt bloedproef verplicht na autorijden? (Speciale berichtgeving) In het kader van de nadere wettelijke maatregelen tegen deelnemers aan l wegverkeer, die blijk geven van onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef 0. door het gebruik van alcohol, waardoor hun rijvaardigheid nadelig bein- ed wordt gaan de gedachten van de regering uit naar een stelsel van albepalingen, waarin niet alleen de bekende „zodanige invloed" een criteri- l voor strafbaarheid oplevert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van g zeker promillage alcohol in het bloed op zichzelf onder bepaalde omstan- [heden reeds tot strafbaarheid leidt. bit zei mr. J. C. Tenkink, de secreta- fgeneraal van Justitie toen hi] gister mens de minister, te Utrecht het con- !s opende van de vereniging voor al- «olbestrjjding. Dit congres, dat door je autoriteiten werd bijgewoond, had bts in Esplanade te Utrecht. Behalve juridische, heeft de kwestie p het promillage alcohol ook medi- ie aspecten. De Kon. Ned. Mij, tot [ordering van de Geneeskunst is in j overleg betrokken. Baar mr. Tenkink meedeelde is er al- aanleiding te vertrouwen dat het frleg met de medici in volkomen freenstemming zal resulteren. De secretaris-generaal concludeerde b zjjn rede dat de rechter het rijden >nder drankinvloed de automobilist reel ernstiger aanrekent dan de fiet- ler. Een kwart van de tot een vrij heidsstraf veroordeelde automobilis ten maand ,de helft van de geld boetes bedroeg meer dan f. 100.De htraffere houding van de regering Blijkt o.m. uit het gratiebeleid. Gratie irordt aan veroordeelden zelden ver leend. Geen geheel onthouding Ie heer H. Ploeg jr., voorzittef van de VS., had een openingswoord gespro- 1, waarin hü er de nadruk op legde de V.A.S. geen organisatie is die ge- ■lonthouding propageert. Zij wenst een op grond van wetenschappelijk ierzoek dat de bestuurder van een torrijtuig tijdens de rit en enkele n er vóór elk alcoholgebruik nalaat, lat niet iedereen de voor de hand jende conclusie trekt uit het alge- en bekende feit dat zelfs een kleine veelheid alcohol remmend werkt op besluitvaardigheid schreef hij er aan dat het hier gaat om het overwin- van een bepaalde weerstand, om brengen van een offer dat verschei- le mensen hoog aanslaan, lurgemeester de Ranitz verzekerde in begroetingswoord de congressisten ook de stedelijke overheid alcohol- trijding bij snelverkeer ziet als een ang van de eerste orde. Het voorstel morgen in de Utrechtse Raad ter rake komt, om de subsidie aan de US to vertienvoudigen getuigt daar- )r. F. A. Nelemans, wetenschappelijk ofdambtenaar van de Rijksuniversi- te Utrecht, hield een referaat over oediproef in snelverkeer". Hij betoogde o.a. dat iemand met en alcoholgehalte van meer van 14 po mille niet aan het verkeer zou Bogen deelnemen. Niet omdat iemand aot meer dan een 14 promille niet be hoorlijk zou kunnen chaufferen, maar git het oogpunt van preventie, een principe dat zoals hij zei in onze rechtspraak meer en meer ingang vindt. Alles activeren In de middagzitting sprak mr. P. J stinx advocaat-generaal bij het Ge- htshof te 's-Hertogenbosoh over de tïdadlga combinatie. Sinds 1924 kent Nederlandse wet de wettelijke be- iging van de combinatie van alcohol snelverkeer, van toen af een speci- Ite verkeersovertreding die als zoda- door de kantonrechter berecht en -. flink werd gestraft, betoogde hij Geleidelijk heeft dit inzicht zich ver- ontwikkeld. Spr. pleitte voor het verplicht stel len van het ondergaan van de bloed proef en wettelijke regeling daarvan. Alles moet op alles gezet worden om de opsporing van alcohol delicten bij snelverkeer te activeren, te moto riseren en met meer mankracht en meer materiaal en met de modernste hulpmiddelen te vervolmaken, aldus spreker. De heer J de Bruin, burgemeester van Rheden. sprak over verantwoordelijk heid en constateerde een hecht verband tussen alcoholgebruik en verkeersonge vallen. „Het is bekend, zei hü, dat de radi cale drankbestrijding hel meerendeel zyner leden telt in de noordelijke pro vinciën en dat zij in het zuiden am per voet aan de grond kan krijgen. Aan het publiek in het algemeen dient inzicht te worden bügebracht omtrent de rol van alcohol ook in het verkeer. In dit verband d-eed hij vescheidene suggesties, o.m. alcoholvoorlichting op scholen, inschakeling van vrouwenver enigingen en het streven naar gunstiger verzekerings-voorwaarden voor conse quent abstinente bestuurders. Berging-Brederode dit jaar onmogelijk Het bergen van het wrak van „Brederode". het admiraalsschip van Witte de With, zal dit jaar niet meer mogelijk zijn. Het seizoen is thans al te ver gevorderd en bovendien is de Deen se kikvorsman ir. Jan Uhre. die het bergingswerk zou doen, op het ogenblik in West-Afrika Berichten, dat het wrak van de „Bre derode" niet van dit schip maar van een ander is, achten de deskundigen niet juist, omdat in deze berichten ge sproken wordt van een wrak. dat op een diepte van 15 meter ligt. Het wrak van het Nederlandse admiraalsschip ligt ni op een diepte van 9 meter. Verder wijst men er op. dat in 1909 een kanon uit het. wrak is gehaald, dat zich thans in Brielle bevindt Bovendien liggen in ge noemde omgeving enige wrakken. BIJEENKOMST NEDERLANDSE ROTARIANS Rede van Prins Bernhard De Nederlandse Rotarian Clubs het 66ste en 67ste district van Rotarian In ternational zullen vrijdag 13 en za terdag 14 april a.s. hun 25ste landdag houden in het Concertgebouw te Am sterdam. Het onderwerp van deze twee daagse bijeenkomst zal zijn de europese gedachte, van drie kanten belicht. Prins Bernhard zal vrijdagmorgen spre ken over de bijdrage van de Rotary aan de verwezelijking van de Europese ge dachte. (Ingcz. Med.-Adv.) Griep? knopt U op t i ommezien. flngez. Med.-Adv.) 100*/. KOFFIE - 007. KOFFIE 1007. KOFFIE - Onderzoek naar automatisering Het Nederlands Instituut voor Effi- sney (NJ.VJS.) zal binnenkort eer Elzijdig samengestelde studiegroep op. «ten, die een onderzoek zal instellen ar de maatschappelijke consequenties n de toenemende industriële automa ting. Het ligt in het voornemen om resultaten van dit voor ons land be- igrijke onderzoek vast te leggen in n rapport, dat op grote schaal zal orden gepubliceerd. Gistermiddag is door de voorzitter van N.I.V.E.. ir. J. M. Mat/thijsen, bij de Llips fabrieken te Eindhoven een tech- söhe voorbereidingscommissie geïn- alleerd. Leden van deze commissie zjjn een ntal vooraanstaande industriëlen en hoogleraren. Tot voorzitter werd Hljmons uit Laren (N.H.) gekozen. BES MILJOEN MINDER DEVIEZEN. [Volgens de verkorte balans van de N. Bank is de netto deviezenreserve jet f. 6 miljoen achteruitgelopen, het- fcen, na de vrij krachtige verminderln- |en der laatste weken, erg meevalt. .Goud en deviezen tezamen staan nu j> f. 4675 miljoen (v. w. f. 4682 miljoen) 40.000 BEZOEKERS OP „GOED KAMP 1956" maandagavond gesloten vierde na- Ie kampeertentoonstelling „Goed amp", die door de ANWB op Houtrust i Den Haag van 6 t/m 9 april is ge- ouden, heeft zich in een zeer grote be- ngstelling mogen verheugen. Ruim 000 belangstellenden hebben deze ex- witle bezocht, tegen 33.000 in 1955. tder hen bevonden zich vele buiten- mders, o.a. Fransen, Belgen, Engelsen, merikanen, Duitsers, Zwitsers. Italia-, •u, Spanjaarden. Zelfs waren er bezoe- l~" uit India en Pakistan. i De Nederlandse pianist Cor de Groot Makt op het ogenblik een uitgebreide gitrnee door Zuid-Afrika en Rhodesia M geeft er een groot aantal concerten Nel met orkest als in recital en speelt F- in de stad Johannesburg alleen al [P vijf concerten. De tournee duurt tot pnd april. Terstond daarna neemt hij ptlng in de jury van het „Concours In- pnational Reine Elisabeth" te Brussel, pt cüt jaar aan dc piano is gewijd en pt begin juli zal duren. [Na zijn optreden in het Holland Festi- P' van dit jaar en op eniuele festivals P Engeland zal Oor de Groot vakantie pmen. Voor het volgende seizoen staan F«r uitgebreide buitenlandse concert- pzen op het programma, w.o. een eerste Nrnee door de V.S. De Eerste Kamer behandelde giste ren het wetsontwerp voor het houden van een algemene woningtelling 1956. De regering wenst hiertoe c te gaan. omdat er met het oog op het huisvestingsbeleid een dringende be hoefte bestaat aan recente gegevens over de omvang en de samenstelling van de woningvoorraad, alsmede de bezetting en het gebruik der woi gen. Minister Witte merkte op, dat van alle jijden het plan tot een woningtelling toegejuicht is. De Kamer is dan ook be paald niet overrompeld door 'het 'wets ontwerp, zoals gesuggereerd door de heer Pollema (OHU>. Er is een aanzienlijk verschil tussen de statistische en de feitelijke woning tekorten. Er kan dan ook geen twijfel aan bestaan, dat het houden van e woningtelling wenselijk is. De vraag nu, hoe de voorbereidingen formeel zijn verlopen. Formeel is niets gebeurd, dat niet door de beugel kan. Te betreuren is, dat door een te late indiening van het wetsontwerp een conflict hierover is ont staan. Toen dit gebeurd was, was de keuze of de reeds begonnen werkzaam heden van het CBS stop te zetten, waar door de telling tot minstens september had moeten worden uitgesteld, of ver der te gaan op basis van vrijwilligheid, zonder dus van de nog niet verkregen bevoegdheden gebruik te maken. Naar sprekers mening is het Juist, dat de tweede moeilijkheid is gekozen. Dit kon parallel lopen aan de behandeling in de Kamer. De regering betreurt het. dat het ontwerp te Iaat is ingediend. Even eens betreurt zy het, dat een agitatie rondom te telling is ontstaan, die het slagen daarvan niet bevordert, aldus minister Witte. Spr. hoopt, dat door de discussies in de Kamer geen afbreuk is gedaan aan de medewerking van dc bevolking voor de telling, die van zo groot belang is voor het bepalen van het woningbe- leid. Na uitvoerige discussies werd het wetsontwerp aangenomen. Vervolgens was aan de orde de begro ting voor 1956 van het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Schipper (AR) sprekende over het loonbeleid, zeide o.a., dat het naar in zicht van de regering niet wenselijk is, dat de uitkering van 3% over 1955 in termijnen wordt uitbetaald. Het over heidspersoneel krijgt echter deze 3% plus de 4% vakantie-uitkering, dus 7% tegelijk. „Is de minister van Binnenland se Zaken'daartoe bevoegd?", aldus spre ker. Ook vroeg hij, of ziekenhuizen en sanatoria eventuele loonsverhoging zul len mogen doorberekenen en voorts had z.i. een deel van de loonsverbetering be stemd kunnen worden voor een huur verhoging. De heer Louwes <WD) besprak de loonpolitiek, waarin z.i. nog geen rust punt is bereikt. Nog altijd wordt gezocht naar een evenwicht tussen een vrije en een gebonden economie. Ons land IS thans op weg naar een vrijere loonvor ming. De politiek van de regering is te voorkomen, dat er te grote verschillen optreden bij de loonvorming. Aan de hand van voorbeelden betoogde spreker, dat er echter reeds grote verschillen ir de bedrijfstakken bestaan. In de landbouw moet men tot loons verhogingen overgaan, daar anders de arbeiders weglopen. Over de gedaohte van de vijfdaagse werkweek zeide spreker, dat deze door de toenemende mechanisatie en auto matisering in zioht komt. Voordat het zo ver zal zijn, zal echter de produktie- verhoging een feit moeten zijn. Ook zal meer en meer mogelijkheid moeten zjjn voor vrije tijdsbesteding. Ook is een voorwaarde, dat er geen „vergeten groe pen" zullen ontstaan. De heer Oosterhuls (Arb.) zeide te verwachten, dat de Eerste Kamer spoe dig het wetsontwerp ouderdomsvoorzie ning in behandeling zal nemen, zodat deze wet op 1 januari 1957 in werking zal treden. Met de aangekondigde definitieve re geling van de kinderbijslag, de voorzie ningen in de Invaliditeitswet en die voor weduwen en wezen, zal een gebotiw van sociale zekerheid zijn opgetrokken dat het Nederlandse volk behoorlijk behui- ~'ng biedt. Het probleem van de „vergeten groe pen" besprekend zeide spreker, dat alles moet worden gedaan om het bestaande sociale leed te lenigen. (Van onze Haagse redactie) De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermiddag een gevangenisstraf van veertien dagen geëist tegen een 26-jarige journalist uit Den Haag, die terecht stond wegens heling van een afschrift van de ontwerp- Deltawet, welk afschrift door een ambtenaar van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zou zijn verduisterd. Tegen deze ambtenaar eiste de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met drie jaar proeftijd en een geldboete van f. 40.subsidiair 20 dagen. helliet dp middelen" bii de officier en de president weinig in de smaak viel. De verdediger van de journalist, mr. A. D. Mys, wees erop dat de journalist alleen voor heling veroor deeld kan worden, nadat tegen de ambtenaar verduistering bewezen is. En de ambtenaar heeft niet verduis terd. aldus dc raadsman, die zijn standpunt daarop uitvoerig toelichtte. De rechtbank zal 24 april uitspraak doen. De journalist, die Ministerie van Verkeer en Waterstaat had gewerkt, kende de ambtenaar al lang en had deze al herhaaldeliik naar nieuws over de Deltawet gevraagd. De ambtenaar, die het stencilwerk voor het Ministerie verzorgde, dacht daar aan. toen hii in oktober 1955 afschrif ten kreeg te maken van een Ministe rieel schrijven aan de Koningin, met daarin vervat de toen nog geheime ont- wero-Deltawet en een advies, dat de Raad van State over dit wetsontwerp had uitgebracht. Hii belde de journalist od en sprak af dat deze in een café aan de Wagen straat inzage zou krijgen van het sten cil. Er werden een paar borrels gedron ken die door de journalist betaald werden waarna de journalist het stencil meenam. Volgens de ambtenaar zou het stencil weer worden terugge geven. De journalist zou er alleen een paar aantekeningen uit maken naar aanleiding waarvan hii verdere infor maties zou inwinnen bil hoofdinge nieurs van de Rijkswaterstaat, zo meen de de ambtenaar. De journalist verklaarde echter ter terechtzitting gemeend te hebben, dat hii het stencil ten geschenke kreeg. Hii publiceerde de volgende dag een uit voerig airtikel over het lanee uitblijven van de Deltawet. Hele passages uit het stencil waren in het artikel letterlijk overgi De verdedigster van de ambtenaar, mej. mr. L. H. van Lokhorst, achtte de opzet tot wederrechtelijke toe- eigenine niet bewezen en de weder rechtelijkheid evenmin. Men kan niet alleen maar het stuk papier be doelen. want het gaat immers om de inhoud. En het is een ambtenaar nit verboden gegevens aan derden te verstrekken. Schending van ge heimen kan hem evenmin verweten worden, omdat de stukken verdachte niet als geheim waren toevertrouwd en verdachte evenmin het vertrouwe lijk karakter heeft kunnen begrijpen. De journalist gaf ter terechtzitting toe begrepen te hebben, dat het be treffende stuk geheim was. Hii had ook begrepen, dat de ambtenaar buiten ziin boekie ging met het hem ter beschik king stellen, zo zei de journalist. Maar die ambtenaar is daar zelf voor verantwoordelijk. Miin taak is het om nieuws te verzamelen", aldus de jour nalist. wiens principe van „het doel De heer Vixsetooxse (CH) zeide, dat bij de Jongste loononderhandelingen een ernstige ontwrichting van de Neder landse economie heeft bedreigd, enerzijds door stakingen en anderzijds door over trekking van het loonpeil. Bij bepaling van het loon dient rekening te worden gehóuden met de conjunctuurverschui- vingen. Het is verheugend, dat er een duidelijke tendens is een hogere belo ning van de arbeid uit de winst te be talen. Ook dat stakingen niet als dwang middel zijn gebruikt bij de loononder handelingen. Van de vele andere sprekers noemen wij nog de heer Wibaut (Arb.) die in de gunstige ontwikkeling van de volksge zondheid uitzondering moest maken voor kanker, welke ziekte nog steeds toe neemt. Hierop volgde sluiting tot vanmorgen. Nieuwe C.A.O. metaalindustrie SALARISSEN 6% OMHOOG In de vergadering van de onderhandelingscommissic over een nieuwe C. A. O. voor de beambten in dc metaalindustrie is onder voor behoud van goedkeuring van de leden vergaderingen van partyen en het col lege van rijksbemiddelaars overeen stemming bereikt over het aangaan van een nieuwe C.A.O. per 1 mei a.s. Hierin zullen alle salarisschalen met 6worden verhoogd, terwijl de reeds eerder overeengekomen verbetering van de schalen voor de jeugdige beambten er mede in zal worden opgenomen. De C.A.O. zal worden aangegaan tot einde 1956. Opening Erevelden in Duitsland TE FRANKFORT EN DUSSELDORP De twee laatste erevelden voor de Nederlanders die tijdens de laatste wereldoorlog in Duitsland zyn omge komen zuilen in juli a.s. in gebruik worden genomen. Op 10 juli zal de opening van het ere-veld te Frankfort geschieden, op 12 juli die van het ere- veld te Dusseldorp. Oip het herdenkingsveld in Dusseldorp zullen de stoffelijke resten van ruim 1200 omgekomen Nederlanders worden begraven. De grote gedenksteen zal de namen dragen van ongeveer 300 slacht offers, wier lichamen niet zijn terugge vonden of begraven liggen in massa graven. e Frankfort zullen ongeveer 800 slachtoffers met ere herbegraven wor den. Het juiste aantal is thans nog niet vast te stellen, omdat de Oorlogsgraven stichting nog intensief zoekt naar de stoffelijke resten van slachtoffers uit Berlijn en Zuid-Duitsland. Voor zover thans bekend zal de open stelling in Frankfort door ruim 200 na bestaanden en die in Dusseldorp door ruim 300 uit Nederland worden bijge woond. De Oorlogsgravenstichting zal ook in Frankrijk een ereveld aanleggen. Nederlandse firma op Amerikaanse „zwarte lijst" Noordkoreanen bij Seoel over grens De Zuidkoreaansc regering heeft me degedeeld. dat dinsdag „meer dan vyP' Noordkorcaanse soldaten de demarcatie lijn overschreden hebben en ten noor den van Seoel een Zuidkoreaansc stel ling hebben aangevallen. Er ontstond een vuurgevecht, dat een uur en tien minuten aanhield. De Noordkoreanen trokken zich later terug. De Zuidkoreanen nemen aan. dat de indringers Chinezen waren. Een woord voerder van de bestandscommissie der V N. zei slechts te weten van op de stel ling gerichte schoten. „Er is nog geen oorlog aan de gang voor zover wij we ten zo voegde hij er aan toe. Spaanse arbeiders (in de stad Pamplona) in staking Een algemene staking wordt verwacht in Pamplona, de hoofdstad van de Spaanse provincie Navarra. Maandag hebben de arbeiders in drie bedrijven het werk neergelegd om looneisen kracht by te zetten. Dinsdag hebben de arbeiders van 36 andere bedrijven zich bij de sta kers gevoegd, en men vreesde, dat he den, woensdag, het bedrijfsleven in de stad geheel stil zou liggen. Hoewel de reden van de staking niet officieel bekend gemaakt is, weet men dat looneisen er de aanleiding toe zijn geweest. Enige tijd geleden hebben de Spaanse autoriteiten loonsverhogingen voorgeschreven, die in sommige gevallen zelfs dertig procent bedroegen, doch het schijnt dat de arbeiders hier niet tevre den mee zijn. Tot nu toe is de staking vreedzaam verlopen, en men neemt aan, dat de moeilijkheden opgelost kunnen worden door officiële bemiddeling. Hongarije heeft de elfde verjaar dag van de bevrijdinggevierd met een indrukwekkende troepen plechtigheid. welke zich afspeelde onder het wakend oog van Stalin, wiens beeld sinds jaar en dag in schouw. Een overzicht van deze Boedapest prijkt en die hier blijk baar nog niet (althans niet letter lijk) van zijn voetstuk is gevallen. Het Amerikaanse Ministerie van Han del heeft bekend gemaakt, dat een Ne derlandse im- en exportfirma in Den Bosch voorlopig op de zwarte lijst is geplaatst hange'nde een onderzoek naar een beweerde schending van de export voorschriften. Men heeft reden om aan te nemen, dat de Nederlandse firma in een wel overwogen poging om de Amerikaanse controlemaatregelen cp de export te ontduiken herhaaldelijk pogingen in het werk heeft gesteld om borax en chroom- zuur van Amerikaanse firma's te ver krijgen door een verkeerde voorstelling van zaken te geven teneinde de bedoe ling te verhullen deze goederen door te verschepen naar onder communistische heerschappij staande gebieden. De voorlopige plaatsing op de zwarte lijst van de Nederlandse firma is op 5 april Ingegaan. De firma blijft hierdoor verstoken van alle Amerikaanse export faciliteiten. Deze schorsing za'l van kracht blij ven hangende het onderzoek in deze kwestie en de mogelijke stappen, welke de overheid' verder tegen deze firma zal nemen. Verhoging duurtebijslag De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F M. van Thiel. heeft besloten de duurtetoeslag. bedoeld in de bij de beschikking van de gecommit teerde voor Indische zaken van 23 ja nuari 1948. vastgestelde „regeling duur tebijslag op de uitkeringen verleend op de voet van de algemene oorlogsonge- vallenregeling onder zekere voorwaar den met 100 te verhogen. Deze verhoging, die toegekend wordt per 1 januari 1955. wordt verleend uit de overweging, dat de bestaande duur- tebijslagregeling in de huidige omstan digheden in onvoldoende mate aan zijn doel beantwoordt, Overvallers gegrepen Naar wij vernemen zyn thans ook de vier overvalltrs van de taxichauffeur bij Zwolle die nog voortvluchtig waren, gegrepen Zij zijn met de gestolen auto naar de Belgische grens gereden. Even over de grens in België kregen zij moei lijkheden aan de auto. Men zond hen toen terug over de grens. Nadat zij de auto in een sloot langs de weg hadden gereden in de buurt van het plaatsje Putte, werden zy door de politie te Zun- dert gearresteerd. Nederlands elftal tegen Portsmouth Als tegenstander van het voorlopig Nederlands elftal voor de wedstrijd op woensdag 2 mei in het Feyenoordstadion te Rotterdam zal de Engelse eerste di visieclub Portsmouth In het veld komen. De ontmoeting geldt als een oefenwed strijd voor het Nederlandse team voor de lamdenwedstrijd tegen Ierland op Hemelvaartsdag. De wedstrijd begint om half zes. KORFBAL Zuidhollands twaalftal Het Zuid-Hollandse twaalftal voor de wedstrijd tegen Noord-Holland, welke op 2 april te Amsterdam wordt ge speeld, is als volgt samengesteld: Aanval: dames A. Zwaanswijk (HKV)J L. in 'tVeld (Deetos); heren: A. Zwaans wij k (HKV), H. van Eek (Spangen). Middenvak: dames W. van Dam (Het Zuiden), L. Diepstraaten (Deetos); he ren R. Tuinman (HKV), H. van der Jagt (Spangen). Verdediging: dames L. van der Berg (Het Zuiden), H. Merk-Schui- ten (Het Zuiden)heren K. Mulder (Ons ïib.) aanvoerder, G. Bos (HKV). TENNIS Nederlandse Daviscup-ploeg De Nederlandse ploeg voor de Davis Cup. die van 27 t.m. 29 april in Ankara n Turkije zal spelen, is als volgt samengesteld: A. van Dalsum, F. Dehnert en R. van Meegeren. De spelers vertrekken zondag, 22 april, per vliegtuig en reizen via Rome naar Ankara. ATLETIEK Gordon Pirie neemt „wraak" De Britse atleet Gordon Pirie heeft aan het eüide van het vorige jaar de Brit-- sportpers en de bladen van Fleet Street een niet correcte werkwyze ver weten bij het aanwijzen van de „sport man van het jaar". Pirie werd door de sportpers niet gekozen, maar wel door de televisie. Hij is nu op zoek naar twaalf prominente sportlieden, die be reid zijn, zitting te nemen in een jury, welke voortaan de „sportjournalist van het jaar" zou moeten kiezen. Mertens kampioen Leidse Dambond Dc afgebroken partij tussen Mertens cn Van der Zwan bleek by het uit spelen geen enkele remise -mogelijk heid meer te bevatten; winst was, waar wit bovendien een schyf vóór stond, langs verschillende wegen mogclyk. Door deze zege haalde Mertens het persoonlyk damkam pioenschap van Leiden cn omstreken. Tweede prijswinnaar werd de Noord- wijker Zwetsloot, die met Mertens het recht verwierf deel te mogen nemen aan het kampioenschap van Zuid- Holland. Zwetsloot, die geen onbeken de is. liet zich in deze wedstrijd van een zeer goede zyde zien, doch had enige pech tegen Van der Starre. De eindstand luidt: Th. Zwetsloot 6 2 4 0 8 W. Heemskerk 6 3 12 7 van der Zwan 6 2 2 2 6 Is. Laterveer 6 13 2 5 Th.. Vink 6 12 3 4 W. J van der Starre 6 114 3 Kandidatentoernooi In het Kandidatentoernooi te Amster dam werden gisteren afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen luiden: Geller- Pilni'k 10, PilnikSzabo 10. Keres Panno 10. GeilerBronstein >4 Spassky—Geiler 01. SmyslofSpassky O-1. De stand luidt thans: 1. Geiler 5V4 punt; 2. Keres 5 punten; 3. Smyslof 4^4 punt: 4. Bronstein 4 pun ten plus 1 afgebroken partij: 5 6. Filip en Petrosjan beiden 4 punten; 7 8. Spassky en Szabo. beiden 3M- punt- 9. Panno 2',4 punt plus 1 afgebroken partij; 10. Pilnik 2',4 punt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5