Opg ravingen op Kreta snsf"utoï. m-n S K. J. Junius Ingerman sprak over zijn belevenissen in Lambarene „Gewetenswroeging" voor K O Trevor Howard en Maria Schell leverden bijsonder goed spel 95ste jaargang Woensdag 11 april 1956 Tweede blad no. 28803 Sportuitwisseling Leiden-Oxford Afscheidsfeest in Stadsgehoorzaal De groep sportmensen uit Oxford, welke sinds donderdag j.I. in onze stad verblijft in het kader van <Je sportuit wisseling LeidenOxford, werd gister avond in de Stadsgehoorzaal een af scheidsfeest aangeboden. Het comité LeidenOxford had voor deze druk bezochte en geanimeerde bijeenkomst een beroep gedaan op enkele bekende Lcidse amateur-ensembles, teneinde de Britse gasten een indruk te geven van het peil van de culturele presta ties van onze stadgenoten. Dat het comité hier goed aan had ge daan. bleek wel uit de grote bijval van de stampvolle zaal. Onder leiding van zijn dirigent- H. Geirnaert gaf het Leids Toonkunst Or kest een vertolking van Joseph Haydn's Symfonie No. 97 in C en vervolgens kwam het Nederlands Madrigaal Koor voor het voetlicht, dat onder leiding van Willem Mizee eveneens bijzonder veel waardering ondervond voor zijn warm gezongen oud-Nederlandse liederen Negro Spirituals. Het culturele gedeelte werd afgesloten door een uitvoering van de Leidse Ballet School van mevrouw A ter Haar. die met leuke dansjes de toe schouwers tot enthousiast applaus bracht. Na de pauze was het de beurt aan de sport. De Leidse Dames Gymnastiek Club „Brunhilde" bracht onder leiding van mevrouw P. Metz een knap uitge voerde baloefening, terwijl de Leidse heren Gymnastiek Club „Excelsior" on- Kon. onderscheiding voor G. P. Onvlee Gisteren herdacht de heer G. P. On vlee, als chauffeur van de Lichtfabrie ken, het feit. dat hij 40 jaar geleden in dienst der Lichtfabrieken kwam. Alvorens dit jubileum aan de fabriek herdacht werd. wachtte de heer Onvlee op het stadhuis nog een verrassing. Hy werd doar gistermorgen door de loco burgemeester. de heer J. C. van Schaik j en enige andere wethouders ontvangen en daarbij deelde de heer van Schaik 1 aan de heer Onvlee mede, dat hem de eremedaille van de Orde van Oranje- Nassau in brons was toegekend. Tevens werd hem met enige hartelijke woorden een persoonlyk geschenk van de leden van het college van B. en \V. overhan digd De heer Onvlee heeft namelijk on telbare malen de leden van het Ge meentebestuur gereden. Bij de tienduizenden kilometers, die hiï aflegde is hem nimmer een ongeluk overkomen Nadat hem het eremetaal was opge- j speld, dankte de heer Onvlee voor de i onderscheiding en voor het geschenk, dat hij eveneens bijzonder op prijs stel de. Gistermiddag wachtte hem in de di rectiekamer van de Lichtfabrieken nog een huldiging, waarbij ir. Y. Ykema, di recteur der fabrieken, zyn grote waar- I dering uitsprak voor de wijze, waarop de heer Onvlee zijn werkzaamheden ver- i vuld heeft. De heer Ykema verbond daaraan de wens, dat de jubilaris de i resterende Jaren met lezelfde ambitie I en nauwgezetheid zal mogen doorbren- I Een- Ook van de zijde van zijn onmiddel- lyke chef en van het Bestuur der Per- I foneelsvereniging kreeg de heer Onvlee vriendelijke woorden te horen, waarbij zijn vakmanschap en zijn collegialiteit geprezen werden. De oorkonde v-an het gemeentebestuur en de gratificatie werden -hem vervol gens overhandigd1: de Personeelsvereni ging bood een polshorloge aan. Voor al deze bewijzen van waardering betoonde de heer Onvlee zich ten zeerste erken telijk. I Het spreekt vanzelf dat vele personeels leden met hem deze dag kwamen com- j plimenteren. NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. i Op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond heeft mr. Hans Velu gisteravond incafé- restaurant „In den Vergulden Turk" het een en ander verteld over het bezoek I „achter het ijzeren gordijn". Mr. Velu, die meer werk heeft gemaakt van het zielkundig uiteenrafelen 1 problemen, dan van een ooggetuige ver- i slag, vertelde hoe de Jeugd in Oost- Duitsland gedepersonaliseerd wordt. Welke geraffineerde werkmethode hier bij door de volksopvoeders gebruikt wor- den. De opvoeding tot staatsburger be gint al in de kinderbewaarplaats, wordt voortgezet op de scholen en vindt- haar hoogtepunt in de F.DJ... de jeugdbewe ging, die in al haar uitingen bijna op een religie begint te HJken. Hij vertelde ook over de mythe van de arbeid, over de arbeidende vrouwen en het ideale „Sovjet"-huwelijk. Zijn betoog Illustreerde hij op pak- t kende wijze met enige „hetze"-gi-amo- foonplaten en met films, die achter het IJzeren Gordijn als propaganda mate riaal worden gebruikt. De laatste film toonde de tragedie van de arbeiders-opstand in Oost-Berlijn. De heer J. C. J. Lambermont. die ook de avond had geopend, sprak zijn dank en bewondering uit voor dc boeiende voordracht. Bij de mededelingen vestigde de voor- fitter de aandacht van de leden op de I bedevaart naar Heiloo op zondag 3 juni as. VERENIGDE AUTORIJSCHOOL- HOUDERS SLUITEN ZICH AAN BIJ LANDELIJKE ORGANISATIE Gisteren vergaderden de Verenigde Autorijschoolhouders te Lelden en Om streken in de .Kleine Burcht". Nadat de voorzitter, de heer J. W. Kwak de secretaris prof. mr. M. V. Po lak had gelukgewenst met zijn benoe ming tot hoogleraar, deelde hij mede. dat gebleken was. dat de Vereniging meer voor haar leden kon doen, indien zij zich aansloot bij een landelijke or ganisatie. Het bestuur had zich daartoe in ver binding gesteld met de Nederlandse Or ganisatie Personenvervoer, PJ1.0P. sectie autorijscholen. De districtssecretaris van de F.N.O.P., de heer A .de Jong en de heer F. Oos- tenbrugge. provinciaal voorzitter van Zuid-Holland gaven een uiteenzetting Van doel en werkwijze van de F .NO P. De aandacht werd teven gevestigd op het Internationale CongTes va nAuto- rijschoolhouders, dat van 26 tot en met 28 april te Amsterdam zal plaats vinden. Het congres zal geopend worden door de minister van Verkeer en Waterstaat. Met algemene stemmen werd besloten de Leidse Vereniging om te zetten in de afdeling „Leiden" van de F.N OS., sec der leiding van J. Pommer het publiek in verrukking bracht met haar werken op de lange mat. De lichte toets werd verzorgd door de clown Nicholls, die, zoals altijd, met zijn technische grappen de lachers op zijn hand kreeg. Natuurlijk werd deze avond ook de vriendschap tussen Leiden en Oxford onder woorden gebracht. Wethouder Van Schaik bood de leiders van de Ox- ford-groep een herinneringsbord aan, speciaal vervaardigd voor deze tiende sportuitwisseling. de heer J. C. F Coers stak de gastheren en gastvrouwen een pluim op de hoed en de heer Dennis Morgan, voorzitter van het Oxford- comité, deed insgelijks, waarbij de laatste er nog eens de aandacht op vestigde, dat het hoofddoel van deze sportuitwisselin- gen niet is het winnen van een wed strijd, maar het kweken van vriendschap tussen de verschillende volkeren. En ge zien de verbroedering tijdens het tot slot volgende bal is men daar ook nu weer uitstekend in geslaagd. De dansmuziek werd verzorgd door het orkest van Bert Poptie. terwijl de chef van het gemeen telijk Huisvestingsbureau, de heer G. J. Philipsen. zien tot aller verrassing als een bijzonder knap pianist ontpopte. Verantwoordelijkheid man en vrouw gelijk (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 56 tegen 16 stemmen uitgesproken dat de man mede-verantwoordelijk zal zijn voor de uitgaven van de ge huwde vrouw, wanneer zij de be voegdheid krijgt uitgaven te doen zonder toestemming van dc man. overeenstemming met deze uitspraak /.al het desbetreffende wetsontwerp van wijlen minister Donker worden gewijzigd en binnenkort in openbare behandeling komen in het Parlement. Met de uitspraak van de meerderheid van de Kamer waren het niet eens de Anti-Revolutionairen, de Staatkundig Gereformeerden en van de CHU: de heren Tilanus. Sclimal. Beernink en De Ruiter. Van de CHU waren het wel eens met de uitspraak freule Wttewaal van Stoetwegen en de heren Kikkert en Van der Feltz, die zich dus aansloten bij de leden van dc VVD. KVP PvdA. CPN en de heer Lemaire (ex-KNP) Straaljager neergestort Nader wordt gemeld, dat de onder Woudenberg neergestortte straaljager men zie elders er een was van de Kon. Luchtmacht. De vlieger was dc tweede luitenant W. Olthoff van de vliegbasis Soester- berg. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeval ver trokken. Vermoedelijk een paleis ontdekt Men hoopt dit jaar de opgraving te kunnen voortzetten Een tweede opgraving had ten doel de voltooiing van een vroeger onderzoek Rijksmuseum yan Oudheden van Marinatos. Nieuwe gezichtspunten hield dr. H. Brunsting gisteravond een leverde daarbij alleen de rest van een lezing over de opgravingen,.die het pottenbakkersoven. de eerste die uit de vorig jaar op Kreta plaats vonden. Minoische cultuur bekend is. Deze bleek .jivan een constructie imet 5 paralelle Naast de zeer ..moderne' inrichting van de paleizen, met hun grote trappenhui zen tot 4 verdiepingen hoog. hun riole ringen, privaten met waterspoeling, ko- lonades en fraai beschilderde wanden, geeft ook deze oven een goede kijk op de hoge beschaving van de oude Mi- noërs op Kreta in het 3de en 2de millen nium v. Chr. Lantaarnplaatjes verduidelijkten het gesprokene. Kreta, die men de Minoische cultuur noemt circa 3000—1200 v. C.). vertelde spreker over zyn opgravingen op dit eiland in samenwerking met de bekende Griekse Archeoloog Marinatos in sep tember 1955. Dit onderzoek werd gesub sidieerd door dc Nederlandse Organi satie voor Zuiver-Wetenschappelyk On derzoek (Z.W..), die de helft van de opgravingskosten voor haar rekening nam. Totnogtoe waren 3 paleizen uit de Mi noische tijd ontdekt. In eén ervan, dat Knossos. resideerde volgens de over levering de mythische koning Mythen bevatten vaak historische «ege- cns. en zo wilde Marinatos aan twee broers van Minos, Rhadamantny. en Sarpedon. de beide andere paleizen toedelen. Dan bleef er nog een figuur, zoon van de oude en vader van "en jon gere Minos, met name Lykastos. Deze naam is als die van een stad neg in de latere Oudheid bekend, evenais ten naasten bij de ligging. Een groot com plex stenen en fundamenten met scher- venvondsten uit de Minoïscnc tijd zou hier. volgens spreker, de stad met het paleis van koning Lykastos kunnen zyn. De opgraving, die slechts lort k -n duren, moest zich dit jaar beperken tot een allereerste oriëntatie. Hierbij werden resten van monumentale af metingen ontdekt, die heel goed lot een vierde paleis zouden kunnen be- LEIDERDORP Culturele avond Durisol In de kantine van .Durisol" werd een culturele avond gegeven van de perso neelsvereniging. De voorzitter, de heer C. J van Ham. sprak een kort welkomst woord, waarbij hij in het bijzonder wel kom heette de adj-directeur, de heer Buis, en de spreker van de avond, de bekende schrijver Willem van Iependaal uit Laren. De avond was tot stand geko men met medewerking van de fa. Kier te Leiden. De heer Van Iependaal sprak over het onderwerp- „Taal-volkstaal-volkshumor" en dit werd op populaire wijze door hem behandeld waarbij hy opmerkte, dat het milieu vaak de spraak bepaalt en het volk de taal die men spreekt. Daarbij er een \olkse taal en om zo te zeggen een taal van de „oppersten". Spr. kwam daarbij vanzelfsprekend op de humor de volkstaal. Deze humor in de taal is veelal lokaal Er is daarbij een zeer dul- j delyk verschil b.v tussen de humor van de Amsterdammers, de bewoners van het platteland en het zeevolk. Dit hangt dus veelal af van de omgeving waarin men leeft- en de humor van de stadsbewoner spreekt vaak niet tot iemand van de boerenstand en omgekeerd is hetzelfde het geval. Het mannenkwartet ..Inter Nos" uit. Leiden verleende zijn zeer gewaardeerde medewerking Het was een zeer geslaag de avond van de personeelsvereniging. Rijkspostspaarbank In de maand maart werd bij de Rijkspostspaarbank kantoor Leiderdorp ingelegd f. 42 265 en opgenomen f. 26 291. OEGSTGEESi WARMONDSE WIELRIJDSTER GEWOND BIJ BOTSING Gistermiddag omstreeks kwart over vijf reed een militaire auto komende uit Warmond over dc brug bij het War- monder Hek. Op de hoge brug gekomen zag de bestuurder een particuliere les auto uit Leiden van rechts naderen. Bij de poging, een botsing te vermijden, reed de militaire auto op de zestien jarige wielrydster uit Warmond W D J. Klaver. Dit meisje liep een dubbele beenbreuk op waarmede zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd Haar fiets werd volledig ver nield. De materiële schade was overi gens niet ernstig. VOORSCHOTEN Burgemeester C. J. v. d. Hoeven van Voorschoten houdt deze week donderdag a s. van 10 tot 12 uur spreek uur in plaats van vrijdag. VERPACHTING VISRECHT B. en W. wensen het visrecht in de Haarlemmertrekvaart, van de Trek- vaartbrug te Leiden tot de limietpaal „Halfweg" onder de gemeente Noord wij kerhout. waaronder begrepen het zuidelijk deel van liet Poelmeer tot de Molensloot, voor f. 250per jaar te verpachten aan C. D. Zandvliet en J. Zandvliet, beroepsvissers te Leiden. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Leiden der Rijks postspaarbank werd gedurende de maand maart 1956 f 529.051 ingelegd en f. 411 465 opgenomen Voor het klaverjastoernooi, dat de Klaverjasclub „Haagweg" ter gelegen heid van haar eerste lustrum heeft uit geschreven. hebben in totaal 15 vereni gingen ingeschreven. De eerste wedstrijd (Haagweg tegen Van Wijk Ij werd met 126 punten verschil door „Haagweg" gewonnen. De heren D W. van der Wal. J. C. Hofstede en C. J. Verzijden, allen al hier. zijn benoemd tot leden ener staats commissie, welke in 1956 belast is met het afnemen van examens voor de po- litiediplomas A en Aa. De heer G. J Boven te Wassenaar is benoemd tot plaatsvervangend lid de zer commissie, welke te 's-Gravenhage zal zetelen. Leidse Huisvrouwen in contact met dr. Albert Schweitzer Voor de afdeling Leiden van de Ned. niet alleen een knap mens, maar vooral Ver. van Huisvrouwen sprak gister- l een goed mens. die het christendom niet middag in „Het Gulden Vlies" de heer als een soort idealisme of dweperij be- K. J. Junius Ingerman uit Haarlem schouwt, doch daarin uitsluitend ziet over zijn belevenissen in Lambarene het stellen van daden. (Frans Equatoriaal Afrika), in welke Zonder dat heeft het christendom vol- plaats hy geruime tUd heeft mogen i gens dr. Schweitzer, die in zijn Lamba- samenwerken met dr. Albert Schweit- rene een kruk prefereert boven een zer. leunstoel en in Frankrijk derde klasse reist omdat de Spoorwegen daar geen vierde kennen, geen waarde. De heer Ingerman wijdde in zijn met grote aandacht beluisterde causerie niet zo zeer aandacht aan het onbeschrijfe lijke leed. dat in Lambarene geleden wordt als wel aan de persoon van de thans 81-jarige theoloog, componist, or ganist en medicus Albert Schweitzer, die zijn jeugd in Elzas-Lotharingen heeft doorgebracht zijn vader was daar predikant las tegen zyn dertig ste jaar in een zendingsblaadje over de toestanden in Afrika in het bijzonder op medisch terrein, besloot geneeskunde te gaan studeren én bracht vervolgens zijn pas verworven kennis onder de 160 mil joen negers in Afrika in praktijk Dat roem en grote bekendheid hem als theo loog en musicus in Europa reeds ten deel was gevallen kon de grote geleerde niets maar dan ook niets schelen. De strijd aanbinden tegen de slaapziekte, de malaria tropica, de dysenterie, de framboesia. etc. was zijn voornaamste levensdoel geworden. Er wordt in Lam barene zowel door dr. Albert Schweitzer als door zijn medewerkers van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds hard ge werkt en elk werk. dat daar gedaan wordt, is belangrijk Na afloop van een dergelijke zware dagtaak gaat Albert Schweitzer in plaats van direct naar bed te gaan eerst nog enkele uren aan zijn zelfgebouwde orgel zitten en speelt hy BachDr. Albert Schweitzer is „Gewetenswroeging" is dc Nederlandse titel voor de verfilming van Grahani Greene's beroemde hoek „The heart of te matter". Met de vertoning van deze zeer goede film besloot gisteravond in het Casino-theater de Filmsludiekring van K. cn O. dc reeks van voorstellingen in het seizoen 1955—'56. Een uitverkochte zaal heeft niet alleen genoten van het boeiende verhaal, doch ook van liet verbluffend knappe spel van de Engelse acteur Trevor Howard dc Duitse actrice Maria Schell. Deze laatste doet trouwens in deze tijd veel van zich spreken. Hoewel het slot van het filmverhaal anders is dan van de (moord in plaats van zelfmoord) heeft regisseur G. M. O'Ferrall getoond zyn vak wel te verstaan Het boek is in de film inderdaad niet verknoeid. De opnamen van deze Engelse film zijn gemaakt m de Sierra Leone in West-Afrika. waar het verhaal zich ook afspeelt. In een moordend klimaat doet de politiefunctionaris Scobie reeds jaren zijn plicht. Zijn dochtertje is gestorven en zijn vrouw, niet al te zeer opgewas sen tegen de zwoelte van de Afrikaanse dagen en nachten, hunkert naar wat vertier. Wanneer deze vrouw voor enige tyd met verlof is komt de politieman in contact met een jonge in West- Afrika aan land gezette schipbreuke- linge (de tweede wereldoorlog is in volle gang) en vervolgens in conflict met zijn geweten. Immers hy is getrouwd en bovendien een goed katholiekHet probleem schreeuwt derhalve om een oplossing. Zelfmoord was het slot. dat Graham Greene aan zijn verhaal gaf. moord werd er in deze film van ge maakt. Er viel in „The heart of the matter", een opmerkelijk produkt tie autorijscholen. Het oude bestuur zal de Engelse filmindustrie", terecht veel te optreden als bestuur van de nieuwe af- I bewonderen evenals trouwens in het deling Leiden van de F.N.O.P. I Italiaanse filmpje over de mozaïeken in Ravenna, dat vooraf ging. De Filmstu diekring heeft een geslaagd seizoen achter dc rug! De heer Ingerman, die Jijdens zijn le zing. evenals in zjjn boeken, een lans brak voor betere verhoudingen tussen blank en zwart, liet de huisvrouwen op deze in samenwerking met „Het. Boek huis" georganiseerde middag via de grammofoonplaat ook nog genieten van de muziek van Bach. De bijeenkomst was zeer druk bezocht en stond onder leiding van de presiden te. mevr. C. Hageman-Verhagen. WASSENAAR Vergadering tuinbouwver. In liet Wapen van Leiden werd gister avond vergaderd door de Tuinbouwver- eniging Wassenaar en Omstreken, afd. va n'de Kon Ned Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Dc voorzitter de heer P. Zegwaard, begroette in het bijzonder mevr Muller-Idzerda en de heer Smit uit Leiden, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur Bij de ingekomen stukken was een schrijven van mevr. Muller, waarin zij meedeelde, dat zij wegens ziekte in haar gezin haar functie van secretaresse tot. haar spijt moest, neerleggen. Dit afscheid vormde een punt van de agenda. De voorzitter sprak mevr. Mul ler hartelijk toe. er oa. aan herinne rend. dat zij 26 jaar lang haar taak in het bestuur tot aller bewondering vervuld De samenwerking was altijd aangenaam en van haar adviezen werd veel geprofiteerd. Hij dankte haar voor het vele. dat zij voor de vereniging deed overhandigde haar als aandenken een Phylochendron Voorts stelde hij namens het bestuur voor. haar te benoemen tot lid van ver dienste. De heer Smit sprak zijn waardering uit voor de huldiging van mevr. Muller. Met algemene stemmen werd als nieuw lid aangenomen ir C» Kirch- mann. Op de prijsvraag 3 hortensia's was ingezonden door de lieer Sietinga. waarmee hij een eerste prijs behaalde. Besproken werd de grote excursie te combineren met de vriendschappelijke bijenkomst te Kampen. Een beslissing werd nog niet genomen. Lichtmasten en boompjes geramd En toch doorgereden 'Een vrachtauto heeft gisteravond om streeks twaalf uur op de Rij nsburgerweg ter hoogte van het Acad .Ziekenhuis een grote ravage aangericht. De auto. die uit de richting Oegstgeest kwam reed twee lichtmasten, enkele boompjes en een haltebord van de NZH omver, terwyl hij ook nog in aanraking kwam met een mast van de bovenleiding van het tramnet, tenge volge waarvan enkele spandraden bra ken en waardoor het tramverkeer enige vertraging ondervond. Het i.s onbegrijpelijk maar de be stuurder van de vrachtauto Is na deze ZOETERWOUDE BUS WERD IN DE KANT GEDRUKT Toen gistermiddag de Citosabus, die om 10 voor half drie uit Leiden ver trokken was. op de Vrouwenweg een ge sloten vrachtwagen moest passeren, werd zij door de vrachtwagen zodanig aan de kant gedrukt, dat de bus gedeel telijk vspi de weg afraakte en halver wege op de berm bleef hangen. Er be vonden zich 25 passagiers in de bus. die de wagen echter allen ongedeerd konden verlaten. Was de bus iets verder gegleden dan iu deze gekanteld zijn De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Bijna één miljoen voor het ophogen van terreinen in Leiden B. cn W. van Leiden doen de Raad een voorstel om een bedrag van f. 900.000 beschikbaar tc stellen voor het ophogen van terreinen, gelegen ten zuiden van de Siaagh- of Stink sloot en ten westen van de Zijl. Het College wenst hiertoe thans over te gaan omdat dc gemeente van de NV Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen, te Amsterdam, een aanbieding ontvangen heeft voor de levering vay plm. 250.000 m3 zand. De zandwinplaats is zodanig gelegen, dat het zand niet per vaartuig kan worden vervoerd, doch onmiddellijk ln het werk moet worden opgespoten. Dc terreinen ten zuiden van de Siaagh- of Stinksloot en ten westen van de Zyl zijn daarvoor het gunstigste gelegen. De dikte van de op te spuiten zandlaag zal plm 2 meter bedragen en kan ineens worden opgebracht. Het zand wordt aangeboden voor de prijs van f. 3 per m3. exclusief de omzetbe lasting. in het werk gemeten; de prijs komt dus neer op f 3 09 per m3. Deze aanbieding komt B. en W. zeer aanne melijk voor. Voordat tot het opspuiten wordt over gegaan. moeten om de desbetreffende sloten worden schoongemaakt, de ter reinen omgeploegd cn de Ringsloot in overeenstemming met het partiële uit breidingsplan „Leiden-noord" vergra ven Dc kosten hiervan worden begroot op f. 50.000. Om verstuiving te voorko men moet het zand met stro worden be- poot. De kosten hiervan zijn. met inbe grip van die van omslag ten behoeve van de dienst der gemeentewerken, voorbereiding en toezicht, te ramen op f 45 000 Dc buizen zullen over de Zijl worden aangebracht De in verband hiermede nodige werken worden ge raamd op een bedrag van f. 20.000. Verder dient rekening te worden ge houden met de mogelijkheid, dat meer dan 250 000 m3 zand zal kunnen worden geleverd, waarvoor een bedrag van f 12.500 als onvoorzien ware uit tc trek ken. Voor het ophogen van bovenbedoelde terreinen is derhalve ta totaal nodig iflOOOOO. gecompliceerde aanryding doorgereden. De wagen moet ongetwijfeld zwaar be schadigd zyn geweest. WASSENAAR Geslaagd Bij de door de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigin gen (Federatie van Ned Zangersbon den) gehouden examens ter \erkrijging van het diploma voor koordirigent is het diploma uitgereikt, aan: mevr. M J. Noordeman—Acksen, alhier. De algemeen secretaris van de Verenigde Naties Hammarskjöld. die op zijn tocht naar liet Midden- Oosten Rome aandeed, werd door de Paus in het Vaticaan ontvangen. WARMOND BURGERLIJKE STAND OndertrouwdChr. D. van der Geest, 30 Jr en J. A. van der Geest. 28 Jr; J. A. Bunt5ma. 24 jr en A. van Leeuwen. 22 Jr. Rijkspostspaarbank In dc maand maart werd bij de Rijkspostspaarbank kantoor Warmond ingelegd f. 18.194 en opgenomen f. 11.369. BEURSOVERZICHT Stille markt Amsterdam, 11 april De koersen lieten vanmiddag een licht herstel zien op de daling, die zij in het avondverkeer van gisteren hadden on dergaan. De stemming voor de interna tionale fondsen viel betrekkelijk mee met uitzondering van Koninklijke die 10 punten verloor, hetgeen na de zeer flauwe markt, van Wallstreet niet ver wonderde. De affaire was van weinig betekenis. De verdere ontwikkeling van New York wordt aandachtig gevolgd. In de soheepvaarthoek waren Furness die in twee dagen tijds bijna 100 punten zijn opgelopen, iets in reactie op 610. In donesische fondsen waren eerdei- aan de zwakke kant. De beleggingsmarkt hand. haafde zich ongeveer öp het niveau van gisteren. De nieuwe premielening Dor drecht deed een agio van 1cr op 107 bie den. een koers die erg meeviel. Aandelen Rotterdamse Droogdok, die vorige week op 675 stonden, waren van daag gestegen tot 720 725 ingevolge het dividend en de emissie. Claims Drentsch- Overijselsche Houthandel werden gead viseerd op f. 120. De markt sloot stil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 april: Londen 10.65% —10.65%: New York 3.82%—3.82%; Montreal 3 83%—3.83%: Parijs 1.0810— 1.0820: Brussel 7.62',—7.63: Frankfurt 90.77%—90.82%: Zürich 86.86—86.91: Zurich (vt. francs) 89.25' j—89 30%; Stockholm 73.26'',—73.31',Kopenha gen 54.99—5504. Oslo 53.22—53.27; Mi laan 60.64%—60.69% Beurs van Amsterdam Woensdag 11 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3% 102A 101?', Grootboek obl100% Ned. '53 (3%) 100% 100A B Ned. 53 3% 99': 99« Ned. '48 3'4 97 96 Ned. '54 3' 1 96,196A Ned. '55 3',i 96A 96 Ned '55 II 314 97,",. 97 Ned '47 3% 3 98 A 98 A Dollarlng '47 3 96 A Investeringscert 3 98% 98''. Ned 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 97 97% Grootboek '46 3 95}| ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 69 68=, Nat, Handelsbank 147% 147', Ned. Handelmij 219% 217'. AKU 325 323% Philips 326% 323% Philips '55 321% 318% Unilever 365", 360% Wilton Feyenoord 307 308 Biliton 2de r 305 300'/. Kon. Olie f.50.— 732% Kon. Olie 735% 724% Amst Rubber 113% 113 Holl Amer lijn 203% 202% Kon Ned Stoomb 206', 190exd. Ned Scheepv Unie 200% 199% H.VA 132% 132% Java Cult79% 80 Dell My 149% 149 Senembah100% 100% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 99% 99% Den Haag 1937 1 3.. 105% Leiden 1947 w b R'dam '37 1 IJl 3% 100 100 Industr. Obligaties Philips DoDarlng 104* 104% Premielcningen A'dam '51 2% 135 135% Eindhoven '54 2% 105% 106 Enschede '54 2% 111% Den Haag '52 i 2% 134% 134% idem n 2% 139 139% R'dam '52 12%.... 136 idem II 2% 134% 136% Utrecht *53 2% 121a 121a NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstellingen Amsterd. Bank 247 246 Rotterd. Bank222% 223 Twen tsche Bank237 L 236 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr 253 2-1? Kon. Ned. Grofsm. 149 15C Rott. Droogd. My. 700 B 725 Tieleman en Dros 13% 14 Handelsondernemingen Borsumfl. cv A f 1000 117 117 Internatio151 152 Diversen Spoorwegen Deli Spoorw, Mij. Amerik. fondsen Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 10/4 Holl Constructie ..418 Ing bur. v. Bouwntjv. 142 Int KunststofI Ind 73% 73 Kon Ned Edélmet 84 84 Pref w a idem 90 Textiel Gebr v Wyk 87% 86' Leidsche Wolspinn 363B 369' Ned Electrolasm. 352 352 Slkkens Lakfabr. '53 501 490 Ver. Touwfabrieken 189 Wernlnk's Betonm. 140% 14

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3