LEIDSCH DAGBLAD Naar de volledige gelijkstelling van de vrouw met de man? WEERBERICHT Zware beschuldigingen van Ulmer tegen Djaksa Soenario Autobus reed vau dijk IN CAIRO VANDAAG BERAAD HAMMARSKJOLD - NASSER 95ste jaargang WOENSDAG 11 APRIL, 1956 No. 28803 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Twee kapiteins op de boot Discussies over tivee systemen Verkwistende vrouwen, maar ook... mannen (Van onze parlementaire redacteur) Bü de Tweede Kamer is een wetsontwerp aanhangig met het doel de bepa lingen op te heffen volgens welke de gehuwde vrouw geen uitgaven mag doen. geen overeenkomsten mag aangaan en zelfs niet over haar eigen vermogen mag beschikken, zonder toestemming van de nian. Alvorens dit wetsontwerp In openbare behandeling komt, heeft de nieuwe Minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, het op prijs gesteld eerst een principiële uitspraak te krijgen van de Kamer over de vraag: „Zal de man wél of niet mede verantwoordelijk zijn voor de uitgaven enz. die zijn vrouw doet zonder dat hij toestemming heeft gegeven?" Wijlen minister Donker antwoordde met „niet" op deze vraag. Op dat antwoord was zijn wetsontwerp gebaseerd. De nieuwe minister van Justitie wil op de vraag antwoorden „wel" en, zoals gisteren bleek, wil ook de grote meerderheid van de Tweede Kamer dat doen. zodat er dan sprake is van een volledige gelijkheid van man en vrouw in het huwe lijk. Alleen de Anti-Revolutionairen (en waarschijnlijk de Staatkundig-Gere formeerden) vormen met een deel van de PvdA de kleine minderheid Wie is het meest bevoegd? Wijlen minister Donker verwachtte, dat de man zelden betaling uit hoofde van handelingen van zijn vrouw zou weigeren en hij wilde hem wettelijk voor uitgaven van de vrouw niet aan sprakelijk stellen. Hij had een ïngewik- Dc meerderheid van de Kamer wenst echter, dat man en vrouw beiden ook aansprakelijk zullen zijn voor de uit gaven. die de vrouw heeft gedaan. Het is te verwachten, dat de Kamer vandaag in deze geest een uitspraak zal doen en binnenkort zal dan het wetsontwerp, in overeenstemming gebracht met deze uitspraak in openbare behandeling komen. Dat man en vrouw gelijkwaardig zijn, daarmee is prof. Gerbrandy (A.R.) het ook eens, maar het gaat voor hem om de vraag wie het meest bevoegd is om verantwoordelijk te zijn voor de huwe lijksgemeenschap en dan meent hij. dat de beslissende stem van de man beant woordt aan het rechtsgevoel, dat in ons volk leeft Sedert de oude Germanen is door de eeuwen heen altijd de man op de voorgrond getreden voor het gezin. Altijd heeft de man voorrang gehad. Tegen het systeem van minister Van Oven had prof. Gerbrandy ook het be zwaar. dat voor schuldeisers dan de verhaalbaarheid „foetsie" is. Vrouw nog onder curatele Hiertegenover betoogde mevr. Stof felsvan Haatten (VVD), dat sinds de tijd van d^ Germanen een ontwikkeling is ingetreden, waardoor de ongelijke positie van de vrouw niet meer te ver dedigen is In het huwelijk is de vrouw thans nog gelijkgesteld met iemand, die onder curatele staat. Maar prof. Ger brandy zal toch niet willen beweren, dat men aan de verstandelijke vermo gens van de vrouw moet twijfelen om dat ze in het huwelijk treedt? De ondergeschikte positie van de vrouw past niet in de eenheid van het huwe lijk. Het is trouwens in feite zo, dat 95% van de gehuwde vrouwen de ge- zinskas beheert. Heeft de gehuwde vrouw zich in de praktijk zo gedragen, dat zij het gezinsinkomen zal verbras sen wanneer ze zonder toestemming uitgaven mag doen? Van verbrassen is trouwens geen sprake, want in de mees te gevallen is men al blij indien men kan rondkomen. Verwacht prof. Ger brandy nu heus, dat de vrouwen naar de winkels zullen rennen om zich met juwelen en bontjassen te tooien? Er zijn inderdaad verkwistende vrouwen, maar er zijn ook altijd verkwistende mannen geweest. Het is juist als de wet de mensen in de gelegenheid stelt nun eigen verantwoordelijkheid beter te be leven. Het Was de eerste redevoering I van mevr. Stoffelsvan Haaften nadat ze reeds enkele maanden in de Kamer zitting heeft. Tegenover de bezwaren van prof. Gerbrandy zette mej. Tendeloo (PvdA) uiteen, dat het systeem van prof. Van Oven voor schuldeisers eenvoudiger is. omdat ze de schuld kunnen verhalen op de gehele huwelijksgemeenschap en zich niet behoeven af te vragen of de man of de vrouw verantwoordelijk is. Verantwoordelijkheid Ook de heer Van der Feltz (CHU) constateerde, dat er in de loop van de tijd veel is veranderd in de positie van de vrouw. Al is de vrouw in menig opzicht anders dan de man, dit vond de heer Van der Feltz geen reden om haar ongelijkwaardig te behandelen en hij was het daarom volkomen eens met een volledige gelijkstelling van man en vrouw. Dit was ook de mening van mevr. Lips—Odinot (CPN) en de heer Van Rijckevorsel (KVP) verdedigde het meubelen en juwelen gaat kopen? Het is voor man en vrouw even gevaarlijk als zij voor eikaars schulden moeten opkomen In de praktijk van het systeem Van Oven zal men elkaar evenzeer kunnen benadelen als nu de man de vrouw. Brandkast met twee sleutels Minister Van Oven antwoordde dat hij de illusie heeft een praktische op lossing te hebben gevonden. Aan de uitwerking van zijn systeem wordt ge werkt en waarschijnlijk zal men over enkele dagen kunnen oordelen of het systeem praktisch uitvoerbaar is. hoe wel er natuurlijk altijd, zoals met iedere wet. problemen zullen blijven. De minister noemde het een daad van eenvoudige rechtvaardigheid de vrouw in het huwelijk gelijk te stellen met de man en met de ongehuwde vrouw. Een volwassen mens moet aansprakelijk zijn voor zijn handelin gen. In de praktijk worden de koor den van de beurs trouwens toch al meestal door de vrouw gehouden. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot- morgenavond: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen. maar plaatselijk ook wat regen. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.11 uur). Zon op: 5.52 uur; onder: 19.35 uur. Maan op: 6.07 uur; onder: 21 49 uur. Hoogwater te Katwijk te 406 en 16.22 uur. (Springtij). De nummer bestaat nlt 10 pagina'a systeem-Van Oven omdat het een ver sterking betekent van de persoonlijke verantwoordelijkheid. De stap naar een tweehoofdig bestuur in het huwelijk dient volgens de heer Lemaire (ex-KNP) te worden gezet, omdat deze past in de gegroeide rechtsovertuiging Praktisch uitvoerbaar Alleen mej. Zeelenberg (PvdA) liet een afwijkend geluid horen, hoewel zij natuurlijk ook Voorstandster is van de gelijkheid van man en vrouw. Maar zij gelooft niet, dat het systeem-Van Oven praktisch te verwezenlijken is in een wettelijke regeling. Wie houdt de vrouw tegen, zo vroeg zij. die een auto gaat kopen voor rekening van de zaak- van haar man? Wie houdt de vrouw tegen van een vermogend man die dure Dat is werkelijkheid. Ietwat ouder- wetsen onder ons menen nog altijd dat de man het vermogen beheert, maar die tijden zijn voorbij. De wet telijke regeling moet nu in overeen stemming worden gebracht met de werkelijkheid. Er komt In bet gezin een brandkast met twee sleutels. Er komen welbewust twee kapiteins op het huwelijksschip omdat het huwe lijk nu eenmaal wordt gevormd door twee gelijkwaardige personen. Van daag worden de replieken gehouden, waarna zal worden gestemd voor of tegen het systeem-Donker of het systeem-Van Oven. Stopzetting uitvoer consumptie-aardappelen Met ingang van heden worden nieu we machtigingen voor de export van consumptie-aardappelen niet meer verleend. Het ligt verder in de bedoe ling na 21 april de export ook np ver gunningen die eerder zijn afgegeven niet meer toe te staan. Hoewel de aardappelvoorraden. die in ons land aanwezig zijn. nog ruim vol doende zijn om de behoefte van de Ne derlandse bevolking te dekken, wil de minister voorkomen dat door een te grote uitvoer de voorziening van het ei gen land in gevaar zou komen Het ex portverbod geldt voor alle voor con sumptie geschikte aardappelen met uit- zonderine van pootaaröappelen. Gistermiddag zijn de deelnemers can liet FIDE-Schaaktoernooi door burgemeester mr. A. J. d'Ailly in het Amsterdamse Stadhuis ontvangen De burgemeester (links) in ge sprek met de wereld jeugd kampioen Spassky. die liij complimenteerde met zijn overwinning op Smyslof (midden). Ernstige verklaringen in zaak Schmidt Hij werd met doodstraf bedreigd Uliner herroept alles wat hij eertijds zeide Aan het eind van de 45ste zitting in de zaak-Schmidt heeft getuige Ulmer de Officier van Justitie Soenario ervan beschuldigd, dat deze hem met dc dood bedreigd 7.011 hebben. Hij toonde een patroon, die h.| in zijn ...el had gevonden, maar waarvan hjj niet kon zeggen, hoe deze daar gekomen was. Hy zei, dat God in deze zaak zal richten. De eerste let'ers van dc namen an dc rechters Liem, Maengkom en Roehjani zijn de medeklinkers in de laam Ulmer. zo zei hij. Op deze zitting sprak Ulmer alle verklaringen, die hij voor dc politic had afgelegd, tegen. Hij zei deze te hebben afgelegd, nadat poiitie-ambtcnaren hem hadden geslagen. Een dokter staat temidden van [verwoest bij een artillericduel tus- de ruïne, die eens een ziekenhuis sen Egyptenaren en Israëliërs, in Gaza was. Het ziekenhuis werd Soenario vroeg, wie getuige geslagen hadden. Ulmer antwoordde, dat hij de gene,! die hem in de bergen sloeg, niet kende, maar dat deze volgens Hofman Koesnan heette. In Djakarta was hij geslagen door adj.-commissaris Endoeh. samen met inspecteur Bos. In Bandoeng door een inspecteur, die volgens To- masoa Quix heet Op een vraag antwoordde Ulmer nog. _at Hofman en Tomasoa zijn blauwe plekken gezien hebben ,.U kunt hier bij mijn rechteroog nog een litteken ervan zien". ..Tomasoa zei me. dat er voortaan in opdracht van hogerhand niet meer zou worden geslagen". De Officier van Justitie wilde nog weten, hoe Ulmer zijn verklaringen heeft kunnen verzinnen. Ulmer zei daarvoor het verhaal van een roman te hebben gebruikt Hij wist niet meer of dat een roman over een werkloze was, geschreven door Oppenhenn, of een roman van Courts-Mahler. Aan hel slot van de zitting zei Ulmer nog iets te willen zeggen: „Ik ben het slachtoffer van valse beschuldigingen. Ik heb hel Indonesische staatsbur gerschap verworpen, maar daarom ben ik geen landverrader. Soenario zei ine, dat ik maar wat moest zeg gen. omdat rechter Maengkom zo slim niet is. Soenario heeft tegen Bos gezegd van mij: „Behandel hem niet als een heer. hij is eigenlijk een landverrader". Reciiter: Het gaat hier niet over het staatsburgerschap Ulmer: ..Ik ben met de dood bedreigd en ik kan dat bewijzen Ik zal U een brief laten horen (hij citeerde uit een brief, waarin politiemensen werden ge ïnstrueerd zich. in het belang van de zaak. niet in te laten met de arrestan ten in de zaken der Nederlanders) Soenario. ik heb U gezegdde Here zal ons richten. Ik heb verklarmgen afgelegd op Instructie van Soenario en Soelaeman Effendi onder bedreiging met de kogel. (Hij stond op en haalde een patroon van een tommygim voor de dag en gaf deze aan de rechter. Dit is Nationale schuld ruim een miljard gedaald Verschenen is het algemeen verslag van de stand der Staatsschuld op 31 de cember 1955. Uit het overzicht van de totaalstand van de Nationale Schuld (inclusiel de vergoedingen wegens geleden oorlogs schade en wegens geleden watersnood- schade i op de ultimo's van 1954 en 1955 blijkt, dat deze in de loop van 1955 js gedaald met f.1061 miljoen. De stand per 31 december 1955 is f 19.688 miljoen. Exclusief genoemde vergoedingen beliep de daling f 245 miljoen. het bewijs, dit heb ik in mijn cel ge vonden. "Soenario: „Ik heb geze'gd- „Als je schuldig bent. zul je je schuld niet ontgaan. Ulmer: „Neen neen. Soenario, II hebt V met de doodstraf gedreigd. Ik ben protestant en ik heb voor God ge zworen. en God richt Dc rechter hamerde af en zei: „Allah rielil ook. Ik wens kalmte. Getuige zegt dus. dat hij onder be dreiging staat. Van wie heb jc die kogel? Ulmer: „Dat weet ik niet. Ze hebben hem naar mijn cel gestuurd. Ik was me net aan het baden. Maar hij komt van Soenario." Rechter: „Hoe weet jc dat dan?" Ulmer: ik heb hem horen zeggen: „Jc bent een landverrader, jc ver dient de kogel". Rechter :Kom. ik heb hier geen tijd voor. Heb je nog iets belangrijks tc zeggen?" Ulmer legde nog een deurknop en een paar lappen over. maar het was niet geheel duidelijk wat hij met deze voor werpen wilde aantonen. De rechter voegde de patroon bij het dossier. Rechter: We hebben hier verder heus geen tijd voor. Heb je nog iets0" Ulmer: .God richt in deze zaak. Uw naam is Roehjani: dat is een R. Rech ter Maengkom is een M. en die vroegere rechter in deze zaak. Liem. is een L.. LM.R. Dat zijn de drie medeklinkers van Ulmer, en de U van Jungschlöger komt er ook I voor. Ook getuige Baden werd gehoord. Hij antwoordde op vragen dat hij de politic vijf plaatsen, waar „droppings" waren uitgevoerd, had getoond. „Ik heb plaatsen aangewezen, die dicht bij de weg en vlak bij politieposten lagen, zodat het duidelijk moest zijn, dat daar geen „droppings" mogelijk waren", zo zeide hij. De plaatsen, die in het procesverbaal worden genoemd, zijn inderdaad plaatsen die ik heb verzonnen. Hij zei nooit „droppings" te hebben meege maakt. Beklaagde Schmidt merkte op. het vreemd te vinden, dat de politie Baden pas 10 maanden na zijn arrestatie die plaatsen liet aanwijzen. Bovendien kloppen deze niet met die, welke ande ren aanwezen. Over het tijdstip van de volgende zitting zei de rechter nog, zich aan de vasten te houden, maar de behandeling toch niet de hele maand op te willen houden. Derhalve werd de zitting be paald op 24 spril. Voorts zeide hij de getuigen Baden en Ulmer niet meer nodig te hebben. Drie doden en elf gewonden Drie passagiers zijn gedood toen gistermiddag omstreeks vier uur een autobus (van „l)e Twee Provinciën"), die de dienst RotterdamUtrecht onderhoudt, bij Nieuw-LeUkerland (Z.H.) bij het uitwijken voor een tegenligger van dc dijk ge raakte en aan dc voet daarvan op een zijkant bleef liggen. Een aantal passagiers is, toen dc autobus van de dijk buitelde, uit de bus ge slingerd en er onder terecht gekomen. Om het leven kwamen dc 31-jarige passagier C. vau Dam uit Meerkerk (Z.H.), mevrouw Vogelenzang-Van 't Aardwijk en de 38-jarige mevrouw Groenendijk- Keesinaat beiden uit Alblasserdam. Er werden twee personen zeer ernstig ge wond: een van hen is de 41-jarige chauffeur van dc autobus T. Schcrpenisse, uit Amcidc. Nog negen andere minder ernstig gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis tc Alblasserdam. Zwaar gewond is ook mej. Schakel uit Gicsscn- Oudekerk. Dc autobus waarin zich 25 personen bevonden, was om 15.10 uur uit Rotterdam naar Utrecht vertrokken. Arabische Liga zegt steun toe. maar Egyptische pers pocht over sabotage-actic in Israël Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties is gisteren In de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen voor bespreking met de leiders van Egypte van dc spanning in het Midden-Oosten. Hammarskjöld heeft gisteren in aanwezigheid van hoofdwaarnemer generaal Burns besprekingen gevoerd met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Tevoren had de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo met premier Nasser gesproken. Nasser zou Hammarskjöld vandaag, woensdag, ontvangen. Het politieke comité van de Arabische Liga heeft gisteren een motie goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat alle Arabische landen naar vermogen de taak van dc heer Hammarskjöld zul len vergemakkelijken. 'ntussen heeft generaal Burns aai. premier Nasser ver zocht de commando-activiteit in Israël te doen staken en hem te laten weten wanneer aan dit verzoek is voldaan. Israël heeft de Veiligheidsraad officieel medegedeeld, dat het zich vrüheid van handelen voorbehoudt zolang Egypte zich niet onvoorwaardelijk bereid verklaart vijandige daden achterwege te laten. niet te schaden. „El Akhbar" schreef In een hoofdartikel: .De commando's zijn de nieuwe Veiligheidsraad, zij hebben de rol van de Ver. Naties overgenomen tot deze herleefd zullen zijn" De Libanese minister van Defensie heeft dinsdag in het parlement gevraagd om aanvullende kredieten van 800.000 gld. voor versterking van de grens met Israël. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken maakt dinsdag in Parijs bekend, dat minister Pineau zijn ambas sadeurs in Cairo en Tel Aviv opgedragen heeft de regeringen van Egypte en Israël op de hoogte te brengen van de ernstige ongerustheid van de Franse regering over de toestand aan de Israëlisch- Egyptische grens. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles heeft dins dag anderhalf uur met veertien Congres- leiders zeven republikeinen en zeven democraten beraaf slaagd over de toe stand in het Midden-Oosten. Hierbij is ook de mogelijkheid ter sprake geko men. dat de regering het Congres zal verzoeken president Eisenhower speciale bevoegdheden le verlenen, opdat hU in geval van een acute crisis in dit gebied onmiddellijk handelend zal kunnen op treden Officieel heeft de minister een dergelijk verzoek echter niet gedaan, al dus hebben genoemde Congreslciders na hun bespreking aan dc pers medege deeld. ZU wilden verder niets over het besprokene zeggen. Foster Dulles overlegde met veertien congresleiders De Egyptische pers publiceerde dins dag in grote opmaak berichten over de Egyptische commando's. Volgens som mige bladen opereren 300 commando's op Israëlisch gebied van de Neseb in het zuiden tot aan Haifa. De Israëliërs ver bergen hun verliezen, aldus deze be richten. om het moreel van de bevolking

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1