Ruim vijfendertigduizend gulden voor Rembrandtherdenking 1956 Etsen van Rembrandt in openbare en bijzondere scholen Vijf-jaarlijkse Rembrandtprijs van f. 5.000 GOLDEN FICTtON Verbetering verlichting in omgeving van de Anna Kliniek 95»t« jaargang Dinsdag 10 ipril 1956 Derde blad no. 28802 Voorstellen aan de Leidse Raad Op 15 juli zal het, zoals bekend, 350 jaar geleden zijn, dat Nederlands grootste schilder, Rembrandt, in Leiden werd geboren. Evenals bij de herdenking van de 300ste geboortedag, toen H.M. Koningin Emma het monument van Rembrandt onthulde, dat thans staat op hoek Witte SingelNoordeinde, de Vereniging „Oud-Leiden een gedenksteen plaatste in de gevel van een perceel in de Weddesteeg, waar indertijd het geboortehuis van Rembrandt stond en op „Den Burcht" een Oud-Hollandse kermis werd gehouden, bereidt het College van B. en W. ook thans een waardevolle her denking voor. wJ Teneinde het college van voorlichting te dienen werd indertijd een commissie Rembrandt-herdenking ingesteld, a. onlangs een advies aan B. en W. heeft uitgebracht. Met dit advies kunnen B. en W„ die grote waardering hebben voor het werk der commissie, zich verenigen. Het programma, dat zij heeft overgelegd, is zeer gevarieerd en in een feestelijke ff eer gehouden. Ten aanzien van het hoogtepunt der herdenking, n.l. de bijeenkomst, in de Pieterskerk op 12 juli as., plegen B. en W. overleg met de landelijke Stichting Rembrandt-herdenking 1956. De ver wachting van de Commissie, dat de kos ten aan deze bijeenkomst verbonden, grotendeels voor rekening van de lande- Ü)ke Stiohting zullen komen, kunnen B. en W. nog niet geheel tot de hunne ma ken. aangezien het overleg terzake nog gaande is. Het bedrag van f. 1.600.—, dat de Commissie voor deze bijeenkomst heeft geraamd, komt B. en W. daarom btj nadere beschouwing te laag voor. Zij menen dat het aanbeveling verdient deze post voorzichtigheidshalve op f. 3.500.— te beramen. REMBRANDT ALS LEERMEESTER De plannen voor het organiseren van de tentoonstellingen in „De Lakenhal'' Bullen niet volgens de oorspronkelijke opzet kunnen worden Uitgevoerd. Het ideaal, een tentoonstelling van werken van Rembrandt bleek niet te verwezen lijken. Gelukkig is het mogelijk gebleken tot een tentoonstelling „Rembrandt als leermeester" te komen, die een groot aantal zeer fraaie kunstwerken uit bin nen- en buitenland zal bevatten. De ten toonstelling van boekwerken over Rem brandt zal het karakter verkrijgen van een documentaire tentoonstelling over de kunstenaar. Met de bedragen, die voor deze tentoonstellingen worden geraamd, n.l. resp. f. 20.000 en f.500.alsmede f.500.— voor onvoorzien, in totaal der halve f. 21.000.kunnen B. en W. zich verenigen. Onderzocht zal worden, of het rijk op enigerlei wijze te bewegen is voor dit onderdeel subsidie te verlenen. Daar hier omtrent generlei zekerheid bestaat, verdient het geen aanbeveling thans met een eventueel subsidie rekening te hou den. In de derde plaats is aandacht ge- achonken aan het betrekken van de jeugd bij de herdenking. Op dit gebied is het belangrijkste programmapunt de tentoonstelling in de Boerhaavezalen van werk van de jeugd. Aan deze tentoon stelling werken mede de leerlingen van ■11e openbare en bijzondere instellingen van onderwijs in deze gemeente en dc Jeugd, die is betrokken bij het jeugd werk. Het bedrag van f. 1.200.—, dat voor deze tentoonstelling wordt geraamd en het bedrag van f.500.dat is bestemd voor voorlichting van de jeugd, te geven in .X>e Lakenhal", in totaal derhalve f. 1.700.achten B. en W. ten volle ver antwoord. WAGENSPEL OVER REMBRANDT Met betrekking tot het voorstel van de Oommissie on. ook de belangstelling *an grote groepen van de bevolking op Êjjersoca en het werk van Rembrandt vestige», te het College verdeeld. De Het Rembrandt-monument op de lioek Witte Singel-Noordeinde, dat bij de herdenking van de 300ste geboortedag van Rembrandt door H.M. Koningin Emma werd onthuld. (Foto L.D./Vati Vliet.) meerderheid van het College is met de Commissie van oordeel, dat opvoering van een over Rembrandt handelend wa genspel voor dit. doel uitnemend geschikt is. De minderheid van het College deelt de mening van de Commissie voor de Financiën, die de kosten van een wagen spel over Rembrandt niet verantwoord acht. De kosten van het schrijven van het wagenspel en het opvoeren daarvan op zes plaatsen in de stad, raamt de Commissie voor de Rembrandt-herden king op resp. f500.cn f. 2.750.der halve in totaal op f. 3.250. Met de activiteiten, die de Commissie voor de feestweek voorstelt, kunnen B. en W. zich eveneens verenigen, zij zul len er toe leiden, dat de feestelijke her denking niet tot een bepaalde groep der bevolking beperkt blijft, en veel mensen van buiten Leiden naar de stad kunnen trekken. Voor deze festiviteiten moet een bedrag van f3500.worden geraamd. Op grond van al deze overwegingen stellen B. en W. de Raad voor een be drag van f 35.350 beschikbaar te stellen voor deze herdenking. ETSEN VOOR DE SCHOLEN Voorts stellen B. en W. voor een be drag van f. 2.800 beschikbaar te stellen voor het aankopen van reprodukties van eisen van Rembrandt voor de openbare en bijzondere scholen. Deze reprodukties. die in een serie van zes worden verstrekt, zullen worden inge lijst. EEN REMBRANDT-PRIJS Met de Commissie zijn B. en W. van mening, dat het een uitnemende gedach te is Rembrandt te eren door een prijs, waaraan zijn naam ls verbonden, be schikbaar te stellen voor werken op het gebied van de schilderkunst, de grafiek en. wanneer daar bijzondere aanleiding voor blykt te bestaan, ook op het gebied van de beeldhouwkunst. Met de commissie zijn B en W. van oordeel, dat het mededingen naar de prijs aan kunstenaars moet vrij staan, ongeacht hun woonplaats. Dat maakt het. gewenst, dat. de kunstenaars hun werken, waarmede zij willen uitkomen, op tentoonstellingen in het museum ..De Lakenhal" exposeren De instelling van de prijs zal naar de mening van het College artistiek van betekenis kunnen zijn. indien het bedrag daarvan niet te laag wordt gesteld. Ten einde dit mogelijk te maken, dient een zo danige regeling te worden getroffen, dat de prijs niet jaarlijks, doch met een tus senpose van een aantal jaren wordt toe gekend. B. en W, achten het alleszins verantwoord, dat de Rembrandt-priis wordt gesteld op f. 5.000— en om vijf jaren wordt toegekend. Het is niet mogelijk in 1956, het jaar van de Rembrandt-herdenking, de eerste toekenning van de prijs te doen plaats 'hebben. Dit zal in 1957 moeten geschie den. B. en W. stellen zich voor ten aan zien van de volgende inzendingen de pe riode van 5 jaar te berekenen van het Rembrand tja ar 1956 af, zodat de prijs zal worden toegekend in 1957, 1961, 1966 en zo vervolgens. (Infez. Med.-Adv.) Geniet van de lente Geniet van Uitkering van 3% aan gemeentepersoneel Nu de regering besloten heeft aan het rijkspersoneel een uitkering over het jaar 1955 te verlenen ten bedrage van 3rr van de wedde op 1 mei 1956 en de vakantietoelageregeling te ver beteren (van 2 op 4 zijn B. en W. van oordeel overeenkomstige voorzie ningen te treffen voor het gemeen tepersoneel. Met betrekking lot de vakantietoelage merken B en W. op. dat het personeel dezer gemeente ingevolge art 13 van de Bezoldigingsregeling 1954 recht heeft op een vakantietoelage overeenkomstig de regelen dienaangaande, welke gelden of in de toekomst zullen gelden voor het- burgerlijk rijkspersoneel De uit de uitkering over 1955 voort- •loeiende uitgave wordt op f. 265.000 geraamd, de verhoging van de vakantie toelage op f. 175.000. In de raadsvergadering van a.s. maan dagmiddag zal o.a. ook een voorstel aan de orde worden gesteld om een be drag van f. 4.311.beschikbaar te stel len ten behoeve van de verbetering van de openbare elektrische verlich ting van de Lijsterstraat, de Leeuwe rikstraat, de Mezcnstraat en de Vin- kestraat. Bedrijfstechnische school In overleg met de Rijksinspectie van het Nijverheidsonderwijs en met andere deskundigen op het gebied van het nij verheidsonderwijs is voor de eerste in richting van de gemeentelijke bedrijfs technische school een coneept-inventa- risbegroting opgesteld. De begroting voor de aanschaffing van de inventaris sluit met een totaal bedrag van rond f. 80.000 Voor het tweede leerjaar zal een uitbreiding van de inventaris nodig zijn. waarvan de kosten door deskundigen op het ogen blik op f. 40.000 worden 'geraamd. Het lijkt B. en W. gewenst dat bedrag thans buiten beschouwing te laten en voor een eerste inrichting een bedrag van f. 80 000 te voteren. NOGMAALS F. 80.000 Een overleg met de rijksinstanties heeft uitgewezen, dat de kosten voor huisvesting van deze school, welke ge dacht is in het gebouwencomplex Ja- vastraat-Medusastraat. moeten worden verhoogd van f. 100.000 tot f. 180.000. Deze hogere kosten zijn een gevolg van de hogere eisen, welke door de des betreffende rijksinstanties na januari j.l. zijn gesteld. De eisen omvatten hoofdzakelijk de bouw van een gemeenschappelijke gar derobe-ruimte en van een toestellen- bergplaats bij het gymnastieklokaal, het verzwaren van de constructie van de balklagen van de verdieping, het tref fen van speciale akoestische voorzie ningen. en het scheppen van meer was gelegenheid EN F. 86.100 VOOR VERWARMING In verband met de bestemming en verbouwing van dit scholencomplex moet ook de verwarmingsinstallatie, welke geheel versleten is. door een nieu we vervangen worden De kosten hier van worden geraamd op f. 86.100 Op zaterdag 28 april zal het bloembollencorso weer door de bol lenstreek trekken en duizenden zullen weer genieten van al het schoons dat dan te bezichtigen zal zijn. Het duurt nog twee en een halve week eer het zover is. maar dat wil niet zeggen, dat er nu al niet hard gewerkt wordt aan de voorbe reidingen. De bloemen worden na tuurlijk pas op het laatste ogenblik op de wagens gestoken, maar dan moet de wagen geheel gereed zijn: het ijzerwerk moet zijn aangebracht en de rietdekkers moeten hun werk zaamheden hebben beëindigd. In Warmond o.a. wordt reeds thans hard gewerkt aan de ijzer constructie op de wagens. De heren L. H. dc Nie en C. Schijf zijn iedere dag in de weer en na een week werk hebben zij gisteren de eerste wagen af hunnen leveren. Het is de wagen, die tot titel heeft ..De Tulp", en reeds in de ijzerconstructie kan men de vorm van de wagen vinden. De wagen is gisteren afgeleverd en onmiddellijk daarop begonnen zij :an een nieuwe wagen: ..De han dende tuinen". Dat wordt een nog rot er karwei, en zij verwachten lan ook op het laatst dag cn nacht moeten werken om op tijd - dat volgende week zaterdag - klaar zijn. De wagens zullen vrijdag 27 april cheel gereed zijn en voor het pu- 'iliek te bezichtigen in de H.B.G.- liallen tg Lhse. van 2- 12 uttr nam. is het gewenst over te gaan tot aan schaffing van een gemakkelijk verplaats bare laadbrug. B. en W. wensen hier voor een bedrag van f. 1.450.— te voteren. Verder ls er een voorstel om aan de firma J. J. Lagerberg en Zoon alsnog met ingang van 1 juli 1955 op de dagen, waarop de Kaasmarkt wordt gehouden de ruimten in de Waag en het Boterhuis, alsmede de weegtoestellen in het Waag gebouw in gebruik te geven tegen een vergoeding van f.700.— per jaar. Na overleg met de fractievoorzitters prijkt het in een vorige zitting aange houden voorstel inzake een toekenning van presentiegeld aan de leden der stem bureaus thans wederom en ongewij zigd op de agenda. Voorts komen in deze zitting de vol gende voorstellen aan de orde: het ver strekken van een aanvullend krediet (f. 15.000) voor de bouw van een werk plaats voor de arbeidstherapie van En degeest"; een besluit tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van 24 banken ten behoeve van de chris telijke school voor gewoon lager onder wijs aan de Lusthoflaan 4; het onttrek ken van een gedeelte van het Delftse Jaagpad aan het openbaar verkeer; het goedkeuren van de rekening over 1954 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; een herziening van het uitbreidingsplan 1933 voor het gebied, begrensd door de bestaande bebouwing ten noord-oosten van dc Rijnsburgerweg, de Houtlaan, de Maredijk en de spoor baan. met uitzondering van het gebied, begrepen in het uitbreidingsplan „Lei- den-Boerhaavelaan"; het inbrengen van een aantal gronden c.a. in het grondbe drijf en tenslotte een voorstel inzake de bepaling van kosten voor het openbaar b.l.o. over 1952. Verkeerstelling MET LOTERIJ VOOR AUTOMOBILISTEN. Od 27 juni 1955 besloot de Raad. zo als bekend, een krediet beschikbaar te stellen voor een verkeerstelling. welke on 12 iuli 1955 is gehouden. Uit de bii deze telling verzamelde gegevens is de intensiteit van het verkeer od de we gen naar en binnen Leiden na te gaan. Wanneer Rijksweg 4 a en de daaron aansluitende wegen gereed ziin. zal het beeld der verkeersstromen zich wijzi gen. Teneinde een inzicht te verkrijgen in deze wijzigingen, is het nodig aan vullende eegevens te verzamelen om trent de herkomst en de bestemming van het verkeer. Aan de hand van deze eeeevens zal het o.a. mogelijk znn de juiste maatregelen voor te bereiden voor de od rijksweg 4 a aansluitende weeen. Hel lift in het voornemen de nodi ge gegevens le verzamelen door een enquête te houden onder de automo bilisten; dit zal od drukke punten, waar ondervraging te veel zou ophou den, geschieden door middel van kaarten, die od die punten zullen worden uitgereikt, en door de auto mobilisten na invulling zullen moe ten worden teruggezonden. Teneinde de medewerkine van de automobilis ten in dit opzicht zoveel mogelijk tc stimuleren, is voorgesteld aan deze enquête een loterij te verbinden en onder dc inzenders van de kaarten f 1.000.aan premies uit t« loten. De telling en de uitwerking van de verzamelde gegevens zullen od dezelfde wijze kunnen geschieden als bij de vorige telling. De hieraan verbonden kosten zullen f4.800.— bedragen, zodat met inbegrip van het bedrag ad f 1.000 - wegens Dremies. een krediet van f5.800.nodig is. B. en W. doen de Raad in deze geest een voorstel. BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN. In een vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Drift straat, zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van mej. H. Roosjen, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Rotterdam Ter voorziening m de vacature in de Noorder-Commissie tot Wering van Schoolverzuim, ontstaan tengevolge van het bedanken als lid door de heer J. Duyverman, bieden B. en W. de Raad de volgende aanbeveling aan: 1. de heer C. J. W. Brittijn; 2. de heer H. de Graaf. Aan mej. B M. Th. van der Lugt wensen B. en W.. op haar verzoek, alsnog met ingang van 1 maai t 1956, eervol ont slag tc verlenen uit haar betrekking van tijdelijk lerares in de Franse taal en let terkunde aan de Gem. HBS voor Meis jes; Idem aan de heer M. H. de Reede uit zijn functie van ambtenaar bij de Burgerlijke Stand. Nieuwe inrichting vuilverbranding Zoals bekend hebben wij indertijd reeds nitvoerig geschreven over het voornemen van B. en W. om over te gaan tot de bouw van een vuilver- brandingsinriehtlng op een terrein ten noorden van de Slaagh- of Stink sloot. Een plan. dat verband houdt met het feit. dat de overeenkomst met de ge meente Nieuwkoop, naar welke ge meente momenteel het Leidse stads vuil wordt afgevoerd, eindigt op l ok tober 1959. Thans leggen B. en W. de Raad een principe-besluit voor om tot stichting van een dergelijke inrichting over te gaan. Aangezien het terrein voor deze in richting op het territoir van Oegstgeest ligt. zijn B. en W. van Leiden in over leg getreden met het gemeentebestuur van Oegstgeest. Met erkentelijkheid delen B. en W. de Raad mede. dat B. en W. van Oegst geest dit plan welwillend tegemoet ziin getreden. Ook wat de samenwerking in zake de exploitatie zelf der inrichting betreft hebben zich bepaalde perspec tieven geopend, welke misschien niet tot de gemeente Oegstgeest beperkt zullen blijven, daar B en W van Leiden ook reeds meteen aantal andere gemeenten contact hebben gezocht. In het huidige stadium achten zij het echter gewenst, dat thans eerst een principe-uitspraak tot stand komt. welke voor het College richtsnoer zal vormen voor het treffen van verdergaande voorbereidende maat regelen. die met het oog op de nog res terende termijn van het contract met de gemeente Nieuwkoop met voortva rendheid tot stand zullen moeten ko men. Pastoor W. P. M. Haring opvolger van deken M. A. Jansen Pastoor w. P. M. Haring, pastoor van de O. L. Vrouwe-parochie te Dordrecht ls als opvolger van deken M. A. Jansen, die benoemd werd tot bisschop te Rotterdam, benoemd tot pastoor van de Sint Lodewtjksparo- chie, tevens deken van Leiden. De nieuwbenoemde herder werd 26 mei 1904 te Rotterdam geboren, stu deerde achtereenvolgens aan de semi naria te Voorhout en Warmond en werd op zijn 22ste verjaardag tot pries ter gewijd. Vervolgens was hij lij jaar kapelaan te Heeemskerk. ruim 8 jaar te Rotterdam-Zuid (St. Theresia-paro- chle), 13 jaar te Amsterdam buiten de veste (St. Willibrordkerkt en sinds 1951 bouwpastoor van de op te richten OL. Vrouweparochie te Dordrecht. Drie jaar met aftrek voor oneerlijke boekhouder «Van onze Haagse redactie). De 32-jarige ex-boekhouder en kassier van een machinefabriek te Leiden is anmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek. De officier van jus titie had veertien dagen geleden twee jaar met aftrek geëist. Zoals bekend heeft deze verdachte zich gedurende vier Jaar schuldig ge maakt aan het Diegen van groot scheepse verduisteringen ten nadele van de fabriek, dien tenslotte, toen alles uitkwam, od de rand van het faillisse ment bleek te staan. Verdachte bekent iets meer dan een halve ton te hebben verduisterd. Vol gens de directie belooDt het tekort ech ter ruim 125.000 gulden. Ter zittme is gebleken, dat bij de machinefabriek een ontstellend eebrek aan controle heerste. Verdachte besteedde het geld aan auto's, dure buitenlandse reizen, een eigwi huis met een luxueuze inrich ting. vrouwen, nachtclubs en derge lijke. Woensdag 16 mei as. zal HM. de Ko ningin een werkbezoek aan Rotterdam brengen. Zij bezichtigt in de morgen uren de installaties van de BPM te Per nis en maakt daarna een korte vaar tocht, welke eindigt by de Kon. Roei en Zeilvereniging „De Maas", 's Middags staat een beaoek aan het R.l. zeemans tehuis „Stella Marls" en aan het Bouw* centrum op het programme-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3