LEIDSCH DAGBLAD AMERIKA WAARSCHUWT TEGEN AGRESSIE IN MIDDEN-OOSTEN Erfelijkheiclsdictator Lysenko nam ontslag uit leidende functie -WEERBERICHT Kamerleden v. d. Wetering en Oud over de zaak Jungsehlager 95ste jaargang DINSDAG 10 APRIL 1956 No. 28802 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Smgel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Egypte geeft het bestaan van sabotagegroepen op toe het gebied van Israël De Amerikaanse regering, die de toestand in het Midden-Oosten als „uiterst ernstig" beschouwt, heeft gisteravond laten weten, dat zij zich, binnen het raam van de Grondwet, zal keren tegen elke vorm van agressie in dit gebied. De Ver enigde Staten zijn tevens vastbesloten elk land, dat het voorwerp van een derge lijke agressie zou kunnen worden, te steunen en bij te staan en zij vertrouwen erop, dat andere landen op soortgelijke wijze zullen handelen in het belang van de vrede. Deze waarschuwing werd gisteren gepubliceerd in Washington, kort voordat president Eisenhower voor een week vakantie naar Augusta, in de staat Georgia, vertrok. De president had in de hoofdstad met de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, de toestand in het Midden-Oosten besproken, waarin zü, zoals gezegd, tot de conclusie kwamen, dat de situatie uiterst ernstig genoemd moet worden. De Amerikaanse regeringsleiders hebben voorts op de meest volledige wijze steun toegezegd aan de zending van de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, die. zoals men weet, een poging doet de partijen tot elkaar te brengen. lig hebben gemeld voor werkzaamheden aan versterkingen voor wachtdiensten in grensnederzetlingen in de Negef (Zuid- Isracl). Klacht van beide partijen bij de Veiligheidsraad De Verenigde Staten hebben een over eenkomst met Engeland en Frankrijk, gesloten in 1950. ter gezamenlijke be scherming van de bestaande Arabisch- Israëlische grenzen, doch de verklaring I die het Witte Huis nu heeft uitgegeven, legt er wel zeer de nadruk op, dat de J president en minister Dulles thans slechts spreken van de Amerikaanse „verplich tingen krachtens het Handvest der Ver. Naties". Over de conventie van 1950 wordt niet gerept. Intussen is Hammarskjöld in de Liba nese hoofdstad Beiroet aangekomen. Hij verklaarde bij aankomst, dat hij geen bepaalde plannen heeft en dat alles af hangen zal van zijn besprekingen. De Libanese minister van Openbare Werken, Boestam, die Hammarskjöld op het vliegveld begroette, heeft hem voorge steld de gedemilitariseerde zone te ver groten en het toezicht door de Ver. Na ties te versterken. Men verwacht, dat Hammarskjöld vandaag nog naar Israël en vandaar naar Egypte zal reizen. Nadat Radio-Cairo haar uitzendingen enige malen had onderbroken om „een belangrijk bericht" aan te kondigen, werd gisteren meegedeeld, dat een groot aantal „zelfmoordcommando's" op Isra ëlisch gebied opereren. Het was de eer- sfe maal, dat Egypte het bestaan van dergelijke groepen officieel erkende. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder is in het gebied van Lachisj, nabij de Jordaanse grens, een Egyptenaar gevangen genomen. In to taal zijn vier leden van Egyptische com mandotroepen gedood en negen gevan gen genomen. Twee gevangenen hadden in tegen woordigheid van waarnemers der V.N. meegedeeld, dat zf opdracht hadden, „bruggen op te blazen, mensen te doden en op wegverkeer te schieten". Ook had den zü instructie, naar het gebied van Gaza terug te keren, of als dit te moei lijk bleek, door te trekken naar Jor daans gebied. Volgens Radlo-Jeruzalem heeft gene. raai Burns op verzoek van Israël de Egyptenaren gevraagd, een einde te ma- - ken aan het optreden van de „zelfmoord- commando's". Een Egyptenaar, die enige maanden 7 geleden bü een dergelijke actie op Is raëlisch grondgebied werd gevangen ge- 1 nomen, is ter dood veroordeeld. Het von nis moet nog door de Israëlische staf- chef, generaal Mosje Dajan, worden be krachtigd. Het is de eerste maal, dat een Egyptenaar voor een dergelük feit ter dood is veroordeeld. De aanvallen blüven voortduren. He den, dinsdagochtend hebben Egyptena ren sabotage gepleegd aan pompstations en waterleidingen van vier Israëlische nederzettingen in de Negev, aldus een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv. Strijdbare onderwijzers De verliezen sinds zaterdag worden door Israël als volgt opgegeven: 9 Egyp tenaren gedood en drie gevangen geno men, 5 Israëliërs gedood en 21 gewond. De woordvoerder zei, dat de Egyptena ren maandagochtend vroeg vier aanval len op Israëlische nederzettingen heb ben gedaan, waarbij één persoon werd geaood en zes gewond. In Cairo is meegedeeld, dat Israëliërs maandag een Egyptische buitenpost heb ben beschoten, waarbij één man gedood werd. Een Israëlisch vliegtuig had het Egyptische luchtruim geschonden. Het was zelfs tot In de Suezkanaalzone door gedrongen. Uit Tel Aviv zün maandag circa 900 ondcrwüzers vertrokken die zich vrüwll- Lgjpte en Israël hebben door hun de legaties bü de Veiligheidsraad klachten laten indienen, waarin zij elkaar verant woordelijk stellen voor de jongste Inci denten in het gebied van Gaza. Evenals bij de klachten, die vorige week werden ingediend, heeft geen van de twee rege ringen gevraagd om een bepaald optre den van de Raad. Alleen werd verzocht, de brieven met de klacht onder de leden van de Raad te laten circuleren. Cairo en Moskou De Egyptische minister van Staat, lui tenant-kolonel Sadat. heeft maandag in een artikel ln het blad „Al Gomhoeria" verklaard, dat Amerika. Engeland en Frankrijk „wraak op Egypte" willen ne men. Zij tonen „openlijk een onverzet telijke vijandigheid", aldus Sadat, doch „er is in ieder geval een grote mogend heid. de Sovjet-Unie, die onze revolutie eerbiedigt. Men zal nu wel.zeggen, dat de Sovjet-Unie met haar hulp streeft naar uitbreiding van het Communisme in het Midden-Oosten, dooh wij Arabieren zijn, na de jongste samenzwering in naam van de wede en veiligheid, in staat uit te maken wie voor ons zijn en wie tegen ons. Wij kunnen niet anders dan vijan digheid tonen tegenover onze tegenstan ders en vriendschap voor degenen die ons welgezind zijn", aldus de minister. Koningin en Prins Chula op Keukenhof Ook in Madurodam Gistermiddag om half vier heeft Hare Majesteit de Koningin in gezel schap van Prins Chula van Thailand en diens echtgenote een onaangekon digd bezoek gebracht aan de bloemen tentoonstelling Keukenhof te Lisse. Hare Majesteit heeft de tentoonstelling bijna onopgemerkt door het publiek, kunnen bezichtigen. In de kas waar vele tulpen in bloei staan, heeft het gezelschap ongeveer een half uur de vele variëteiten bewonderd. De ijlings gewaarschuwde voorzitter van de tentoonstelling, de heer T. M. H. van Waveren. heeft de koninklijke bezoekers daarna het zaterdag gearriveerde nieuwe beeld van Zadkin „De boodschapper" en een beeld van Yencesse getoond. Hare Majesteit sprak haar bewondering en waardering voor deze beelden uit. Om ongeveer halfvijf verliet het gezelschap de tentoonstelling. II.K.H. Prinses Wilhclmina heeft gistermorgen incognito een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „De Keukenhof". 's Middags heeft H.M. de Koningin in cognito met Z.K.H. Prins Chula van Thailand en diens echtgenoten een be zoek gebracht aan „Madurodam" te 's-Gravenhage. .De Koningin en haar gasten hebben tijdens dit korte bezoek de gehele miniatuurstad bezichtigd. - Regen De Bilt verwacht tot moreenavond: erk Veel bewolkine met nu en dan reeen. der Aanvankeliik vril krachtiee zuidwes- nse teliike wind. later zwakke tot matiee 5.36 wind uit westeliike richtineen. Laeere iej temoeraturen overdag. Stó (Opgemaakt te 11.15 uur). dll APRIL Zon op: 5.55 uu:-; onder: 19.33 uur. Maan op: 5.39 uur; onder: 20.31 uur. ui» |||j Hoogwater te Katwijk te 3.31 en 15.47 u. De nummer bestaat alt 10 pagim Sedert de dood van Stalin heeft hij aan kritiek blootgestaan, va n K roesjtsjef o.a. De Sovjetrussische bioloog Trofim Lysenko, is op zyn verzoek ontheven van zijn functie van president van de Sovjetrussische Lenin-academic van landbouw wetenschappen. zo meldt het persbureau Tass. Prof Lysenko wordt als hoofd van de academie opgevolgd door Pavel Lobanof, die sinds mei vice-premier is geweest en met landbouwkundige zaken was belast. Prof Lyse iko was Stalins „dictator op het gebied van dc erfelijkheidsleer" en heeft sedert de dood van Stalin aan kritiek bloot gestaan. Hij is gekritiseerd wegens belemmering van de Sovjetrussische wetenschappelyke vooruitgang. Ook in Tsjecho-Slowakije rolt afgod van voetstuk Het teken voor aanvallen in de Rus sische pers op sommige zyner opvattin gen werd gegeven toen de eerste secre taris van de Sovjetrussische communis tische partij, Kroesjtsjef, hem indirect kritiseerde. De stelling van Lysenko in augustus 1948. dat zijn opponenten „een verkeerd biologisch en ideologisch stand punt innemen" op het terrein van de erfelijkheidsleer en de agrarische weten schappen heeft belangrijke gevolgen in de Sovjet-Unie gehad. Een aantal voor aanstaande geleerden werd ontslagen en sommige instellingen werden als gevolg van de kritiek van Lysenko gesloten. Bulgaarse premier schijnt zich te kunnen handhaven Volgens berichten uit de Bulgaarse hoofdstad Sofia, maakt de B u 1 g a a rs e premier, Tsjervenkof, die gekritiseerd is wegens persoonsverheerlijking, een goe de kans zijn functie te behouden. Men meent, dat de premier, die bekend staat als een sterke persoonlijk' eid, de steun van enige vooraanstaande communisti sche leiders, zoals Todor Zjivok. secre taris van het Centrale comité, en Anton Joegof lid van het politieke bureau, heeft behouden. Zijn tegenstanders zijn niet eensgezind en hun activiteit ij niet gecoördineerd Portretten van Tsjer venkof en Stalin hebben nog steeds een prominente plaats in Sofia. Voorts is de voormalige vice-premier Kostof. die we gens verraad was terecht gesteld, nog niet in ere hersteld. Aan de andere kant komt de naam van Tsjervenkof in officiële verslagen over openbare gebeurtenissen thans op de onderste plaats van de lijst van leden van het politieke bureau voor. Hij heeft ook talrijke politieke leiders uit de ge vangenis moeten vrijlaten, zoals Petko Koenin, voormalig lid van het politieke bureau en twee medebeklaagdcn van Kostof. Ivan Stefanof en Kiköla Pavlo- vic. die beiden tot levenslange gevange nisstraf waren veroordeeld Tegelijker tijd komen politici, die van Titoisme wa ren beschuldigd, weer op de voorgrond. Ook Gotwald werd teveel geëerd, zegt Novotny Antonin Novotny. de eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, heeft tien dagen geleden in een rapport aan het Centrale Comité 1 gezegd, dat aan wülen Klement Gott- wald. de -erste communistische presi dent van Tsjecho-SIowaküe. „verdien sten zijn toegeschreven, die aan de par tij en de massa behoren". Dit is maan- i dag in Praag bekend gemaakt. Novotny zou verder hebben gezegd: „dit heeft geleid tot een sfeer van on genaakbaarheid ondom Gottwald, en tot een verzwakking van het collectieve leiderschap in de partij, omdat men ging zeggen: Gottwald denkt voor ons". Novotny zei ook, dat het een „wan gebruik" was borstbeelden en afbeeldin gen van nog levende personen ten toon te stellen en fabrieken, straten en scho len naar levende personen te noemen. Waarnemers wijzen ei op, dat borst beelden van de huidige president, An tonin Zapotocky. een alledaags gezicht zijn m kantoren, scholen en andere openbare plaatsen, en dat vele münen en fabrieken genoemd zijn naar huidige en vToegere leiders van de communis tische party. Slot op pag. 2 Koningin en Prinses Irene bij Porgy and Bess H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Irene hebben gisteravond in gezel schap van Z.K.H. Prins Chula Chakrabongse van Thailand en diens gemalin de opvoering van „Porgy and Bess" in het gebouw voor Kunsen en Wetenschap pen te 's-Gravcnhage bygewoond. Prinses Irene kwam met een van haar vriendinnen en mej. A. Broers, de verzorgster der Prinsessen eerder bij hetet gebouw van Kunsten en Wetenschap pen dan de Koningin Hare Majesteit en haar gasten arriveerden tegen acht uur; zy werden verwelkomd door de directeur van de N.V. gebouw voor Kun sten en Wetenschappen de heer M. L. Deinum. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Irene hebben gisteravond in Den Haag een voorstelling van ..Porgy and Bess" bijgewoond. In üe pauze lieten H.M. en Prinses Irene de acteurs en actrices aan zich voorstellen. We zien hier v.l.n.r. Prinses Irene. H.M. de Koningin. Maria (Georgia Burke) en Bess (Ethel Ay Ier) In het gevolg van de Koningin bevon den zich jhr. D. G. de Graeff ceremo niemeester van H.M. de Koningin en mevrouw de Graeff. Prins Chula Chak rabongse was vergezeld van zijn adju dant. In de pauze is de manager van de „Everymen Opera-Company" uit New York die de opera produceert, Robert Dustin aan H.M. de Koningin en haar gezelschap voorgesteld. De heer Dustin heeft de eerste dirigent van het orkest, Alexander Smallens, en de volgende hoofdrolspeelsters en spelers van „Porgy and Bess" voorgesteld: Ethel Ayler (die bloemen aan de Ko ningin overhandigde) iBess) Levem Hutcherson (Porgy), Joseph Attles (Sportin' Life); John Mccurry (Crown); Helen Thigpen (Serana) en Georgia Burke, (Maria) alsmede de secretaresse- generaal van het „International Clearing House" voor culturele uitwisselingen mevrouw A. Latsy. De Koningin onder hield zich geruime tiid met de artiesten. Sedert tiehtallen jaren is men bezig de Grote Kerk in Breda te restaureren. Thans is het zover, dat er al duidelijk tekening in begint te komen: voor een deel is de oude reeds een plaatsje in gevonden. luister hersteld. De bijgaande foto toont een hoekje met enige oude banken, die weer ..als nieuw" zijn; een jeugdige bewonderaar heeft er Uitlatingen van minister Luns betreurd Op een openbare vergadering, in verband met de zaak Jungsehlager, door de Jongeren organisatie „Vryheid en Democratie" gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden, heeft de heer F. H. v. d. Wetering (C.H.) lid van dc Tweede Kamer, kritiek uitgeoefend op de uitlatingen van minister Luns, don derdag jl„ gedaan in Maastricht naar aanleiding van het Jungschlager-proces. De bewindsman verklaarde toen - naar gemeld - in een rede voor het De partement Limburg van de Ned. Mij, voor Nijverheid en Handel om. dat het z.i. inopportuun moet worden geacht de zaak-Jungsehlager voor te brengen by de algemene vergadering van de V N Voorzover een verzoek om behande ling niet zou worden verworpen, aldus de minister, zou dit er toe kunnen lei den dat de V.N. zich gingen bezighou den met het geheel van de Indone siseh-Nederlandsc verhoudingen Di zaak-Jungsehlager zou dan op de ach tergrond geraken. Soekarno ook naar Canada Volgend jaar naar de Sovjet-Unie President Soekarno zal, wanneer hy volgende maand naar de V.S. gaal. op de heenreis een officieel bezoek bren gen aan Canada, aldus wordt in krin gen van Soekarno's Paleis vernomen. President Soekarno heeft vandaag een officiële uitnodiging ontvangen om de Sovjet-Unie te bezoeken. Dit is door de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Dja karta. die de uitnodiging namens zyn regering heeft overhandigd, verklaard Volgens welingelichte kringen zal Soe karno waarschijnlijk volgend jaar naar Moskou eaan. De adviescommissie van het Parle ment heeft de uitnodiging om een par lementaire missie naar de Sovjet-Unlc te zenden, aanvaard. De beslissing zal worden voorgelegd aan de plenaire zit ting van het Parlement, die 19 april zal worden gehouden. De missie zal waarschijnlijk uit 15 leden bestaan en in september naar Moskou vertrekken. Moskou en de godsdienst De hertog van Norfolk, die het hoofd is van het rooms-katholieke lekendom in Groot-Brittannië. heeft een brief ge richt tot de premier. Sir Anthony Eden. waarin hij beoogt dat er geen weder- zyds begrip tussen Engeland en de Sov jetrussische regering mogelijk is zolang de Russische overheid niet werkelijk een einde maakt aan de stryd tegen de godsdienst. Eden heeft hierop geant woord, dat de regering niet van plan is de in Engeland heersende beginselen op te geven, maar de regering heeft tot plicht de internationale spanning en net oorlogsgevaar te verminderen. Dat is, zei Eden. het doel van onze uitnodi ging aan de Sovjetrussische leiders Ve len echter geloven dat het een illusie is te menen, dat het bezoek een einde zal maken aan de imoasse tussen Oost en We»'. Dc heer Van de Wetering betreurde dc verklaring van minister zeer. Dit, omdat hy meende dat een derge lijke verklaring een te formeel karak ter draagt. Zy kan onmogelijk de in druk wekken dat het de Nederlandse regering ernst is met haar strijd voor de rechten van Jungsehlager. Juist omdat hij de mening was toe gedaan dat de voorlichting inzake de zaak-Jungsehlager tot de specifieke taak van de regering behoort, betreur de de heer Van de Wetering de woor den. Na de heer Van de Wetering sprak prof. mr P. J. Oud. eveneens lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de VVD. Hij oefende kritiek op de gang van zaken in het proces Jungsehlager, aan mevrouw Bouman bracht hij hulde. De voorzitter van de vergadering, mr. dr H. J. Roethof, had aan het begin van de bijeenkomst woorden van kri tiek doen horen op het onlangs door de Nederlandse regering getekende vriend schapsverdrag met de V.S. Dit in ver band met de recente uitlatingen van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Foster Dulles, naar aan leiding van zyn bezoek aan Indonesië Protestmars in Den Haag Het „Protest Comité Jungsehlager" heeft een oproep tot de bevolking an Nederland gericht inzake Jungschliiger, Schmidt c.s. „Naast het betuigen van adhesie met het ..Manifest van zeven" dient het gehele Nederlandse volk ten overstaan van de wereld op een rustige en waardige wijze een getuigenis at te leggen van zijn verontwaardiging over en tegen de rechtsgang in Indonesië aldus het comité, dat oproept tot een korte tocht op zaterdag 21 april om 15 30 uur van het Stadhuis. Burgemees ter de Monchyplein te Den Haag. naar het Binnenhof Een vooraanstaand Ne derlander zal de deelnemers op het Binnenhof toespreken, aldus het comité De betoging wordt gesteund door het Nationaal Contact Comité Jungsehla ger. VERKEERSEXAMEN VOOR BROMFIETERS Zaterdagmiddag a,s. wordt in de o.l. school te Dalen het door het Verbond van Veilig Verkeer ingestelde praktische verkeersexamen voor bestuurders van rijwielen met hutpmotor (bromfietsen) gehouden. Dit is het eerste praktische-examen op dit gebied in ons land.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1