BRILJANTE COR VAN DER HART I „DROEG" ORANJE NAAR ZEGE Aanval van Nederland B kreeg in Tilburg dikke onvoldoende Avery Brundage nam geen blad voor de mond >5ste jaargang Maandag 9 april 1956 Derde blad no. 28801 Grauw duel in Deurne 5 sportredacteur) ie Dank zij een doelpunt van de blonde VW-er Koopal, in de twaalfde minuut van de tweede helft 0. jescoord, heeft Oranje gistermiddag in Deume de winst naar zich toe kunnen trekken. Daarmee boekte het Nederlands elftal voor het eerst sinds mei 1947 weer eens een overwinning in een uit wedstrijd tegen de Belgen. Een prestatie dus. die eigenlijk de vele duizen den Nederlandse supporters na afloop van de Itrijd in juichende stemming het Bosuil-stadion had moeten uitsturen. Maar het „legioen" vlamde niet. zoals in Dusseldorf. De blijdschap werd getem perd. niet alleen omdat de zege allerminst over tuigend was, maar ook omdat men de vele tekort komingen van het oranjeteam, waarmee men in dit grauwe, zelden hartverwarmende duel geconfron teerd werd, zo uiterst moeilijk kon vergeten. Nederland had gewonnen en die zege wordt zonder verder commentaar in de historie geboek staafd, maar daar is dan ook alles mee gezegd... Belgen in eerste helft sterk in de meerderheid Natuurlqk, de wedstrijden tussen Nederland en België geven zelden goed voetbal te zien. De grote animositeit en de soms te scherpe rivaliteit werken dat in de band. Maar met geen mogelijkheid valt toch weg te cijferen, dat de Belgen, vooral in de eerste helft, aanzienlijk beter voetbal speelden dan onze landgenoten. Het liep aanvankelijk gesmeerd in de ploeg van de Rode Duivels. De briljante rechtshalf Huysmans speelde een rol van betekenis op het middenveld, dat in de eerste fase van de strijd stevig in Belgische handen «ras en waarvan de ene gladde combinatie na de andere werd opgebouwd. Dit overrompeleude openingsoffen sief van de agressief spelende rood- Ipaatjes drukte Nederland met de rug legen de muur. Hoe moeilijk onze ver dedigers het hadden, blijkt wel uit het piet goed te praten feit, dat Kuys eerst 'vandenbosch en daarna Jurion in wan hoop op een veel te grove wijze tegen de grond werkte. Dat kwam de Neder landse linksback op een vernederende openbare waarschuwing van arbiter Bond te staan. Even later was ook De pru\ckere daar na aan toe. toen hij, tot Eotè verontwaardiging van het Belgi- he publiek, de kleine Huysmans bij ft been vastgreep. In het biizonder Jef Mermans. nog steeds een speler van klasse, maar toch niet meer zo snel van reactie als vroe ger. en Dewael hebben er lustig op losgeschoten. Maar slechts zeer zelden vonden zij de goede richting. Hun vlie gende schoten vlogen voortdurend öf rakelings langs het Nederlands doel. öf rakelings over de lat en als we de balans opmaken, dat moeten we consta teren. dat De Munck in deze eerste helft toch eigenlijk niet zo heel veel gevaarlijk werk heeft moeten verrichten. Desondanks zou, gezien hun veld- meerderheid. hun kansen, hun betere techniek ook. een 20 voorsprong van de Rode Duivels bij de rust beslist niet gek zijn geweest. Oranje-voorhoede zonder fantasie Van dc Oranje-voorhoede ging in de eerste helft bitter weinig uit. Onze aanvalslinie speelde zonder fantasie en door het slechte plaatsen verzand de het merendeel van haar pogingen in de Belgische verdediging, die geenszins zo zwak was, als onze zui derburen hadden gevreesd. De verras sende passes in de diepte, zoals tegen Duitsland, bleven ditmaal achterwege, evenals de gloeiende schoten van rechtsbuiten Bram Appel, die overi gens slechts zelden bediend werd van een voor hem goed bespeelbare bal. Op links was Oranje vrijwel vleugel lam. De jeugdige Feyenoorder Moulijn. van wie zo veel verwacht was. maakte een teleurstellend debuut Technisch is hij heel wat mans. maar hem ontbreekt spelinzicht. Steeds weer trachtte hij zich met handigheidjes'" langs de Bel gische verdedigers te wringen en keer op keer liep hij zich ..dood'" bij de cornervlag Bovendien is hij daarvoor veel te tenger van postuur. De Bruycke- re had de strikte opdracht de kleine Arbiter A. Bond floot niet best Groot-Brittannië bezit een voortreffelijk seheidsrechterskorps. Bezoekers van wedstrijden van het Nederlands elf tal hebben dit vele malen, zowel in Nederland als in het buitenland kun nen constateren. De heer A. Bond. die zondag in Antwerpen BelgiëNeder land leidde, maakte helaas een uitzon dering. Arbiter Bond floot te veelvuldig; mis schien omdat hy wel eens van de bij zondere rivaliteit tussen de spelers van boven en beneden de Moerdijk had gehoord. Maar het ware karak ter van deze wedstrijdenreeks en de bijbehorende sfeer heeft hij niet aan gevoeld. Dat hij vrije schoppen toewees aan de Belgen na enkele in het vuur van het spel begane overtredingen van een van onze verdedigers in het begin van de wedstrijd was volkomen correct. Maar dat hij keeper De Munck zijn doelschoppen liet overnemen omdat deze de bal niet helemaal op de cen timeter nauwkeurig klaar legde, ge tuigde nu weer net van overdreven correctheid om niet te spreken van pietluttigheid. Verder maakte de heer Bond allesbe halve de indruk van een autoriteit op het veld. Hij aarzelde vaak met zijn beslissingen en hij herriep ze zelfs meermalen, als het spel al lang en breed was voortgezet. Bij het hante ren van de buitenspelregel maakte hij enige schromelijke vergissingen. Mr. Bond vu zeker niet partijdig, maar best fluiten deed hij evenmin. Draw (0—0) tegen Belgische reserves Dat er nog een grote kloof ligt tussen de voetballers van het Nederlands elftal en het nationale B-team was in Enschede tegen Duitsland al duidelijk aan het licht gekomen. De wedstrijd in Tilburg, waar het Nederlands B-elftal zaterdag aantrad tegen de Belgische B-ploeg heeft dit nog eens onderstreept. Opmerkelijk is na beide wedstrijden, dat de verdediging van onze reserves zich niet liet passeren, terwijl de voorhoede slechts een goal lin Enschede) maakte. De 12.000 toeschouwers rond het terrein van Longa hebben in het geheel geen doelpunten gezien. De beide keepers, de Belg Bruggeman en de Nederlander Landman hebben een gemakkelijke middag gehad. Slechts enkele malen konden de aanvallers tot de doelen doordringen. Het spelpeil reikte geen ogenblik tot grote hoogte. Voor de rust domineerden de Belgen zodanig, dat het er naar uit zag, dat zij met een overwinning naar huis zouden terugkeren. Hun linies slo ten beter aan en het plaatsen was bfj de jonge Rode Duivels aanmerkelijk nauw keuriger dan bij de Nederlanders. Na de rust kreeg het publiek iets meer te zien van onze reserveploeg. Er kwam meer verband in de opzet van de aanval en men ging elkaar beter begrijpen. De he ren Hool'boom en Pellikaan van de keu zecommissie en de heer Kruyver van de technische commissie hebben echter niet wel talent kunnen ontdekken De beste Nederlander was ongetwijfeld Brooy- mans van Willem 2. die er kennelijk voor eigen publiek zin in had. In de eerste helft speelde het Neder landse B-elftal zonder enige fantasie, hetgeen van de Belgen zeker niet gezegd kon worden. Zij bezorgden de in uitte shirts en blauwe broeken gestoken gast heren handen vol werk. Wanneer het echter op schieten aankwam ontbrak de kunde. Er zat geen vaart in het Neder landse spel. Rijnvis hield steeds de bal te lang bij zich, terwijl het binnentrio Een aanval van de Belgen die er vrij gevaarlijk uitziet. De Munck heeft zich echter reeds meester ge maakt van het leer. Huysmans, de ster van de Belgische ploeg, aan banden te leggen, een taak waartegen de Eindhovenaar op geen stukken na opgewassen bleek. Bosselaar speelde te ver achter zijn voorhoede om de evenmin indrukwekkende Notermans wat bij te springen en met dit al ont ving midvoor Koopal veel te weinig steun van zijn medeaanvallers, een Koopal. die het toch al moeilijk genoeg had tegen de vervanger van Louis Carré, de Daringspeler Van Kerckho- ven. in wie de Belgische keuze-commis sie zeker niet teleurgesteld zal zijn. Abe werd gemist Deze Nederland-e aanval was een formatie van middelmatige vaklui. De artist, de man die met zijn technische begaafdheid openingen had kunnen maken, zat op de tribune: Abe Lenstra Dat de keuzc-coinmissie hem nog niet kan missen, is in deze wedstrijd wel duidelijk geworden. En dat de k.c. als vervanger van Abc ccn beroep moest doen op dc in officiële wedstrijden nimmer sterk spelende De Bruyckere, wijst er eveneens duidelijk op, dat de opvolger van de Friese crack nog lang niet klaar staat. Ondanks het teleurstellende spel van de Nederlandse aanval hebben zich toch nog wel gevaarlijke momenten voor het Belgische doel voorgedaan Linksback v. Brandt zorgde zelf voor de meest kri tieke situatie, toen hij na een vrije trap het leer rakelings over zijn eigen doel kopte. Een tweede moeilijk moment voor het Belgisch heiligdom ontstond, toen Appel op een scherpe pass oog-in- oog met doelman Gernay kwam te staan. De laatste reageerde echter het snelst en dook het leer van Appels schoenen. Zo brak tenslotte voor de Nederlan ders de rust aan met de zeer bevredi gende 00 stand. En het gekke van het geval was. dat. hoewel de Belgen zeer overwegend in de aanval waren geweest en de Oranje-aanval in alle standen had staan falen, er op het Belgische doel drie corners waren genomen en op het Nederlandse geen enkele Ander beeld De tweede helft gaf een heel ander beeld. In de eerste minuten waren de Belgen nog sterk In de aanval, maar allengs rees het spel van Cor van der Hart tot een uitzonderlijke grote hoogte. In deze vorm spelend behoort hij beslist tot de allerbeste stoppers van Europa. Alles wat Van der Hart I ondernam gelukte en tenslotte kwam vrijwel geen enkele Belgische aanval meer tot een goed einde. De Fortuna- speler beheerste het doelgebied vol komen en trok eveneens Wiersma, Kuys en Klaassens op tot zeer sterk spel. De muur, waarop de Duitsers zich in Dusseldorf te pletter hadden gelopen, stond er weer in volle glorie. Naarmate Van der Hart zijn macht voelde groeien in het bijzonder mid voor Dewael werd door hem van het kastje naar de muur gestuurd liet hij zich verleiden tot showvoetbal. Hij ..speelde" met de aanval van de Rode Duivels, liet de Belgische aanvallers op pijnlijk duidelijke wijze zijn overwicht aan klasse voelen, tot grote ergenis van onze zuiderburen op de tribune, die de roodbaatjes. voor de rust nog zo har telijk toegejuicht, nu woedend uitflo ten Alle glans verdween tenslotte uit het spel van de voortdurend moedelozer wordende Belgische aanval. En dat werd er niet beter op, toen Koopal in de twaalfde minuut Nederland de leiding gaf. Dit doelpunt werd gebo ren uit de eerste goede aanval van de Oranjemannen. Met een knappe pass lanceerde Moulijn De Bruyckere voor het geven van een scherpe voor zet. Daaruit ving Koopal de bal met de borst op en voor het leer de grond had bereikt, had de VW-midvoor een halve draai gemaakt en vloog de hal langs de volkomen kansloze Gernaey. Aan dat doelpunt trok Nederland zich moreel op. En toen was er ook van een Belgische veldmeerderheid geen sprake meer. De Rode Duivels hadden het ten slotte aan Gernaey te danken, die een van dichtbij door de Bruyckere afge vuurd vliegend schot in een snelle reactie over de lat tikte, dat de Neder landse zege geen grotere omvang aan nam. Naarmate de tijd verstreek be gonnen de Belgen in hun aanval hoe langer hoe meer te knoeien en uitein delijk legde het Oranjeteam de Rode Duivels volkomen zijn wil op Eerst in de laatste minuten werd het nog wat benauwd voor De Munck's veste, toen de Belgen nog een gelijkspel trachtten te forceren en zelfs de backs Diricx. die kort voor de rust voor de geblesseerde Dries was Ingevallen, en Van Brandt zich op de Nederlandse verdedigingslinie stortten. Maar waar toe de beroemde clubvoorhoede van Anderlecht niet in staat was gebleken. lukte hun evenminVan der Hart cs. waren en bleven triomfator. Het enige doelpunt uit de derby der lage landen. V.l.n.r. Appel, doelman Gernaey. Van Kerckhoven. Huysmans en Koopal. de fabrikant van de treffer. Moulijn liail zijn pas Bijna had Coentje Moulijn, de i T jeugdige Feyenooraspeler. zijn de- buut in het Nederlands elftal op- nieuw moeten uitstellen. Was hij te 1 Düsseldorf niet van de partij we- gens een blessure en een griepje, i J bij de Nederlands-Belgische grens bleek zaterdag, toen de Oranje- 4 ploeg per bus op weg was naar J Brasschaet, dat de Rotterdammer zyn pas thuis had laten liggen Aanvankelijk wilden de grensaüto- i l nteiten van geen pardon weten, maar na een ..tactisch" praatje van de KC-voorzitter Hoolboom en 1 een „technische" uiteenzetting 4 waarom Moulijn de pas niet bij rich had, mocht Moulijn de grens passeren, na de verzekering te heb- ben gegeven, dat hij zondagavond J van Antwerpen in Nederland zou terugkeren. 4 Breed lachend verlaat Cor v. d. Hart het strijdperk te Deurne, dat hem zoveel roem heeft gebracht Achter hem aanvoerder Klaassens. Voetbal in Engeland Manchester United werd kampioen Na een spannende wedstrijd heeft Manchester United voor ruim 62.000 toeschouwers de competitiewedstrijd tegen nummer twee van de ranglijst, Blackpool met 2—1 gewonnen, waar mede de thuisclub het kampioenschap veroverde. Voor de vierde maal in de geschiedenis heeft deze vereniging de leaguetitel gewonnen. Blackpool heeft prachtige tegenstand geboden. De voorafgaande 9 wedstrijden werden door Backpool zonder enige nederlaag afgewerkt en met enig optimisme was men naar Manchester gegaan om de laatste kans op de titel te verdedigen. Tot een half uur voor het einde heeft Blackpool de leiding gehad, dank zij een doelpunt van Durie Maar toen zorgde John Berrv uit een strafschop voor de gelijkmaker en midvoor Tommy- Taylor scoorde het winnende doelpunt, toen er nog tien minuten moesten wor den gespeeld. Stanley Matthews de to venaar van Blackpool, is er dus niet in geslaagd om dit seizoen een kampioens medaille voor hem en zijn teamgenoten te veroveren. Nog twee wedstrijden heeft Manchester United voor de boeg. uit 40 ontmoetingen bedraagt het pun- tenaantal 57.8 meer dan Blackpool, dat nog drie wedstrijden moet spelen. Het ziet er intussen naar uit dat As ton Villa en Huddersfield zullen degra deren. Huddersfield heeft z|jn kleine kansje om de dans te ontspringen be houden dank zij een 21 overwinning op West Bromwich Albion, maar Aston Villa verloor, eveneens in een uitwed strijd tegen de Spurs met 34. De uitslagen luiden: Birmingham City—Cardiff City 2—1; Burnley—Arsenal 0—1: Charlton Athle ticSunderland 21; EvertonWolver hampton Wanderers 2—1; Luton Town —Portsmouth 10; Manchester United —Blackpool 21: Newcastle United- Manchester City 3—1Preston Northend —Bolton Wanderers 0—1: Sheffield United—Chelsea 2—1: Tottenham Hots purAston Villa 43; West Bromwich Albion—Huddersfield Town 1—2. bestaande uit Bellaard, De Jong en Geel, volkomen faalde. De enige die af en toe gevaar bij de Belgen stichtte, was Over- beeke. Midvoor De Jong, tot vorige week Nederlands beste schutter in de compe titie, werd volkomen uitgeschakeld door de voortreffelijk spelende spil Storme. Onze achterhoede speelde beheerst, zon der overigens tot grootse dingen te ko- Na de rust kreeg de wedstrijd meer allure. De Belgen kregen het nu moei lijker en beleefden af en toe angstige ogenblikken, maar steeds weer stond een Belgisch been een doelpunt in de weg. Dit zou trouwens ook wel tegen de ver houding in zijn geweest, want ook Land man moest verscheidene malen de han den uit de mouwen steken. Tegen het einde had Brooymans bijna succes. Zijn schot vloog echter enkele centimeters over de lat. Van Hassel Eur. kampioen libre Te Barcelona heeft een barrage moe ten beslissen, wie zich voor een jaar Europees biljartkampioen libre mag noemen. De barrage ging tussen de Belg Van Hassel en de Duitser Spielmann, die beiden 14 punten hadden veroverd. Op overtuigende wijze won de zeer sterk spe lende Van Hassel: hij maakte in één beur t 500 caramboles en daarmee de party int, Hy kwam met een particulier gemiddelde van 107.82 uit het toernooi en verbeterde daarmee het Europees re cord, dat sinds het vorige jaar met 105.25 op naam van Spielmann stond. De Ruyter, die ons land vertegenwoor digde, heeft zich na een zeer zwak begin emgszins hersteld en boekte sindsdien drie overwinningen, op Reicher, Pinto en Grivaud, waardoor hij in de algemene rangschikking nog de ryfde plaats ein digde. De eindstand! m.p. hs. gem. 1. Van Hassel16 500 107.82 2. Spielmann 14 500 70,17 3. Domingo10 500 77.75 4. Garcia 10 500 68.92 5. De Ruyter6 499 3620 6. Grivaud 6 296 28,86 7 Reicher 4 357 33.46 8. Pinto 4 303 26,20 0. Nussberger 4 319 2326 Het resultaat van de barrage: Van Hassel 500 1 500 500,— Spielmann 1 1 1 1.— Zwaluwen te sterk voor studenten Zelfs de aankondiging „Zwaluwen"— Nederlands studenten elftal, voor een wedstrijd die in feite niet meer was dan een ontmoeting tussen een Haags amateur-elftal, versterkt met twee Rot terdammers. en een studentenploeg. bestaande uit tweede klassers, heeft zaterdagmiddag maar enkele honder den toeschouwers naar „Houtrust" kannen trekken. Bij de Zwaluwen, die vooral in de tweede helft minstens een klasse beter speelden dan hun tegenstanders, waren het in het bijzonder midvoor Barendse van VCS en linksbinnen De Kleermaker van Blauw Zwart die opvielen door goed spel. By de studenten was de AFC-er Boskamp de beste en ook Van Bruggen van DFC de enige hoofdklasser in dit gezelschap deed vaak nuttige dingen. Na zes minuten opende Barendse de score na een scrimmage. De Kleermaker verhoogde de voorsprong twintig minu ten later tot 20, waarna Van Bruggen, doelman Van der Land (HBS) met een ver sohot passeerde (21). Na de hervatting kwamen de studen ten er vrywel niet meer aan te pas. Heymans <LFC), vervanger van de ge wonde Barendse. voerde de stand op tob 41, waarna Scherpenhuizen van een misgreep van doelman Van der Lee (H FFCi profiteerde en een vyfde doelpunt scoorde. Wel doelpuntte Abarbanel nog een maal voor het Nederlandse studen ten-team, doch vlak voor tyd trapte Van der Lee bij een dieptepass de bal onbe suisd weg en via het lichaahi van Her mans vloog de bal in het verlaten doel. I Met deze stand 6—2 kwam het einde. Rommelig spel Intussen liet het spel van dc Oranje- ploeg ccn vrjj rommelige indruk ach ter en zonder hilke voortreffelijk spe lende verdedigers als een Cor van der nart. een Wiersma en een Klaassens. hoewel de laatste weer erbarmelijk slecht plaatste, zou ons elftal vrijwel zeker onder de druk van het Belgische geweld ineen zijn gestort. Kennelijk hadden de Rode Duivel het consigne meegekregen de combina ties niet al te ver door te voeren en van elke redeiyke schietkans gebruik te maken Mermans c.s. hebben met veel IJver getracht deze opdracht naar beho ren uit te voeren. Druiven die te zuur zijn" De heer Avery Brundage, president van het Internationale Olympische Comité, heeft zyn Amerikaanse landgenoten de raad gegeven op te houden met liet geklaag over subsidies die in Rusland aan de atletiek worden verleend en ""If harder te trainen voor de spelen te Melbourne. „Kampioenen worden niet leinaakt door subsidies ot trainingskampen, maar door ijver en verstand", zo v erklaarde hy. In sommige Amerikaanse kringen wordt geklaagd over de prestaties van d« Russen in de sport, maar het spyt me te moeten zeggen dat dit by de rest van de wereld gedachten opwekt aan „druiven die te zuur zyn", aldus de heer Brundage.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5