North State TWEEMANSCHAP POOGT ISRAEL DOOR DE STORM TE LOODSEN HT Melkstaking in Oostenrijk door liet treuzelen van de grote partijen Verreweg de meest gerookte Amerikaan voortreffelijk één priis:75ct Egyptische „zelf moord - pelotons" tegen Israël in actie Westduitse telefooncellen vaak voorwerp van vernielzucht MAANDAG 9 APRIL Lichten branden tot diep in de nacht Ook uiterlijk doen zij sterk aan Churchill en Eden denken (Van onze Reisredacteur) „De eerste minister heeft absoluut seen tijd en de minister van Buiten landse Zaken moet een paar dagen volstrekte rust houden". De Israëlische voor lichtingsambtenaar haalt niet een lirht-wanhopige berusting zijn schouders op. het spgt hem verschrikkelijk, liet spijt de buitenlandse journalisten, die naar het spanningscentrum in het Midden-Oosten zijn gekomen nog veel meer. Ken Franse reporter slaat met zyn suist op tafel: ,Jk heb twee en een half uur met Nasser gesproken, wilt U mij nu vertellen, dat ik Ben Goerion niet kan zien?" De Israëliër glimlacht beleefd: „Aan de overkant bij meneer Nasser hebben ze het minder druk. omdat zij met zijn veertig miljoenen zijn. Wij moeten alles met één driekwart miljoen doen", zegt hij niet zonder ironie. En inderdaad, tot diep in de nacht branden de lichten in de werkkamers van de twee mannen, in wier handen de toekomst van Israël ligt: premier David Ben Goerion en zijn minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjaret. Goerion en Sjaret. de vergelijking met twee andere staatslieden, die vijftien jaar geleden voor het \oortbrstaan \an een ander land moesten zorgen, dringt zich onmiddellijk op: zelfs uiterlijk is er de gelijkenis met Churchill en Eden. Ben Goerion: een grimmige cherubijn en Sjaret: de onberispelijke diplomaat Ook Ben Goerion lijkt in zijn battle- dress op 'n grimmige cherubijn, hij oreert in de „Grand Churchillean manner", be looft slechts bloed zweet en tranen, doorspekt zijn redevoeringen met drei gende stiltes, is de harde rots in de branding. En Sjaret mag dan niet hele maal Sir Anthony's elegantie bereiken, hy is de onberispelijke diplomaat, die de harde kantjes afslijpt van de ruwe j politieke lijnen door de oude leeuw uit de Neger op tafel gesmeten, die nuan ceert en sust en lijmt. In de samenwer king van dit merkwaardige tweetal ligt ook de onvermijdelijke tegenstelling be sloten tussen de profeet en de vakman, de ongeduldige, die in eigen kracht ge looft, en de onderhandelaar die het compromis zoekt, de vuistslag op tafel en het geduld. Geen katje om zonder handschoenen aan te pakken Mogen de methoden van Ben Goerion en Sjaret verschillen of elkaar aanvul len, hun doel blijft het zelfde: Israël veilig door de zware storm loodsen, die de jonge staat bedreigt. Voor Ben Goe rion, die ook minister van Defensie is, ligt de taak voornamelijk op nationaal terrein, opvoering van Israels paraat heid duidelijk maken dat de kleine staat geen katje is om zonder handschoenen i te pakken. Daarom gaf hij opdracht dingsactics bij Gaza en het Meer Galilea. Acties die overigens hun doel vooihijschoten, want de aanval op Gaza droeg bij tot Nassers besluit om commu nistische wapens te kopen; de operatie in december J1. bij het Meer van Galilea kostte Israel internationale sympathie, j Sjaret moet nu die schade herstellen, opnieuw steun zoeken. Een moeilijke taak, want de gTOte Westelijke mogend heden betwisten Moskou de Arabische clientèle, zijn doodsbenauwd Nasser c s. voor het hoofd te stoten want de Ara bische landen beschikken over drie kwart van de oliereserves van de we reld en nemen militair en politiek een strategische positie van enorm belang in. Zodat het Westen Israel meer en meer als een lastpost gaat zien en Sjaret een eenzaam man begint te worden. Waartoe Israël bereid is Hoe denkt Israël zich nu in zijn steeds moeilijker wordende positie te hand haven? Is het bereid door concessies een vrede te „kopen" zal het proberen res pijt te winnen door een preventieve oorlog? De gedachte aan de laatste mogelijk heid welt steeds weer op. niet verba zingwekkend trouwens wanneer een volk zich steeds meer in de hoek gedrongen voelt. Maar zij wordt telkenmale weer afgeschud, Israël heeft boven alles vrede nodig, het weet, dat het de Arabische landen niet kan bezetten, het wil zijn jeugd niet nog eens laten bloeden. Zal Israël dan bereid zijn de Arabische ei sen in te willigen, zijn grondgebied ie amputeren, een deel van de Neeev aan Egypte af te staan, Jeruzalem op te ge- t»n. het miljoen Arabische vluchtelin- Premier David Ben Goerion in de kibboets, waar hij zich tot aan zijn terugkeer in het potitieke leven had teruggetrokken. De Israëliërs zijn kopschuw voor con cessies, zü stellen, dat vrede een be loning op zich zelf is en zijn bereid op ieder moment te onderhandelen. Zij zijn in beginsel gereed om: a. de vluchtelingen schadeloos te stel len; b. Jorandië een vrijhaven in Haifa te geven; c. het verkeer tussen Egypte en Jordanië (door de Negev) te gemakkelyken. Tot grenscorrecties zijn zij wèl bereid tot eenzijdige gebiedsafstand niet. Dit Israëlische standpunt ligt nog een heel eind af van het Arabische. De Arabieren immers zijn niet tot onderhandelen ge neigd, zij eisen eerst eenzijdige Israë lische concessies en willen dan wel ver der zien. Deze gok nu kan en wil Israel niet nemen. Gerechtvaardigde twijfel? Waar Israël ervan overtuigd is, dat iedere stap terug zonder een gegaran deerde vrede een stap in de richting van de zee is. maar tegelijkertijd weet. dat de Arabieren nog niet tot tegemoet komendheid geneigd zijn, is de hele po litiek van Ben Goerion en Sjaret gericht op het handhaven van de bestaande toestand. Sterk zijn en sterk blijven om Kind van verstikking gered... MANCHETKNOOP INGESLIKT. De heer Malussen, chef seinwezen van het spoorweg- en expeditiebedrijf van de Staatsmijnen, heeft door snel in grijpen een kind van enkele jaren van een waarschijnlijke verstikkingsdood gered. Hij was op weg naar het seinhuis in Spaubeek, toen hij daar in de buurt een kind hoorde schreeuwen en een meisje naar buiten zag hollen om een dokter te waarschuwen. Zonder te aarzelen trad de heer Ma- tyssen de woning binnen en trof daar een kind aan dat geen adem meer kon krijgen. Door de kleine ondersteboven te houden slaagde hy er In het levens gevaar te doen wyken. Toen even later een dokter kwam, bleek het jongetje een manchetknoop te hebben ingeslikt. Thailandse Prins bij Kon. Paar Prins Chula Chakrabongse van Thai land heeft met zyn echtgenote En gelse van geboorte het weekend in het paleis Soestdyk doorgebracht als gast van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins. Morgen zal de Prins uit ons land naar Thailand reizen; zyn echtgenote keert terug naar Engeland. De Thailandse Prins is een vriend van Prins Bernhard. (Ingez. Med.-Adv.) één kwaliteit! CIGARETTES 10.000 boompjes naar New York Een gift van 10.000 jonge bomen zal vandaag in New York uit ons land ar riveren. De Holland Amerika Lijn heeft voor het vervoer zorggedragen. De bo men zullen in openbare parken van de steden Hartford. Connecticut Southbrid- ge, Massachusetts, Trjton, New Yersey, Ellenville, East Stroudsburg en Woon- sooket geplant worden. Deze gemeenten werden verleden Jaar door overstromingen getroffen en de gave is een gebaar van erkentelijk heid voor de Amerikaanse hulp bij de Nederlandse stormramp ln 1953. In februari 1719 woningen gereed Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in februari toen door vorst de woningbouw de ge hele maand nagenoeg stil lag, toch nog 1719 wopingen opgeleverd. In de eerste twee maanden van 1956 werden, dank zy liet hoge aantal gereed gekomen wonin gen in januari (5207) 6926 woningen vol tooid. Dit aantal is 1123 meer dan in de overeenkomstige periode van 1955 Gerekend tot en met februari 1956 kwamen sedert de bevrijding 446.803 wo ningen gereed. Mosje Sjaret. Israels minister van Buitenlandse Zaken. de Arabieren niet in de verleiding te brengen tot de aanval over te gaan. Vandaar de hevige aandrang op het Westen om defensieve wapens te krij gen, straaljagers tegen Egyptes Migs en Iljoessjins, tanks en moderne afweer- wapens tegen Nassers Stalin-tanks. Israël twijfelt aan de Westelijke be reidheid en capaciteit om tussenbeide te komen eer het te laat is, het gelooft dat niets beter geschikt is om de Arabieren Verkiezingscampagne op zeer aarzelende wijze begonnen: de programma's ontlopen elkaar op het eerste gezicht niet veel (Van onze Weense correspondent) Xauwelyks aas de regeringscrisis in Oostenryk tegen het einde van februari uitgebroken of de twee politieke partyen, die elkaar maandenlang hadden be streden, namen eendrachtig het besluit om pas na de paasdagen met de cam pagne voor de vervroegde verkiezingen te beginnen. Bovendien hadden de burgemeesters van de grote steden de partijbesturen opgeroepen om het stads beeld onaangetast te laten en de muren niet met de lelijke aanplakbiljetten L b.kladrijrn. Ook op dit prat tomtn eendrachlis, -»nt men hield .iel, ,an van aeressie te weerhouden dan de we- de afspraak. Nu echter de Paasklokken zyn uitgebeierd, is de campagne begon- tonschaD dat Israel zich verdedigen I nen- maar ook di<* maakt een «*r ka,mc indn,k Het "jkt alsof de twee kan Hetmeent. dat de Arabieren, eerst 1 tegenstanders met weinig enthousiasme de politieke arena binnengaan, want wanneer zii od de lange duur "aan b"- voorlopig hebben de Socialisten en de olksparty iR.-K.) zich tevreden ge- fieffen. dat zij Israël nooit ondef de voet "f .IK™1 hUI Zo!1,s 5f""»mik zullen kunnen lopen en dat zfj hun aan- '7' TT1" wJ' "T! bn,IertUkl! du* dacht beter aan nuttleer zaken kunnen VolkapartU een dae later kwam nahmken. Israël hoopt tenslotte, dat het als i van de Ver. Naties niet in de steek ge laten zal worden, nu zijn bestaan be- Moskou zou het liefst zege van de socialisten zien Wanneer men deze oproepen leest, dreigd wordt. Ben Goerion is voldoende i krijgt men de indruk, dat de twee par- staatsman om te beseffen .dat het getij tijen grotendeels dezelfde doeleindenna- zün land niet gunstig is, hetgeen echter streven en dat zij hun kiezers trachten zyn vastbeslotenheid slechts verhoogt, in te palmen door hetzelfde soort van Met de moed en de vastberadenheid van beloffen! In beide programma's is er deze kleine man. in wiens werkkamer namelijk sprake van grotere welvaart dezer dagen het licht zo laat blyft bran- voor het volk. Opvallend Is echter, dat den, zal men misschien op korte termyn de socialisten het woord „socialisatie" nogmaals kennis kunnen maken. of .staatsbemoeiing" verzwijgen, maar Secretaris-generaal Hammarskjöld sou grotere bevoegdheden moeten hebben Egyptische „zelfmoord-pelotons" hebben zaterdag in een gebied met een actieradius van meer dan 25 km. overvallen gedaan op Israëlisch gebied, in totaal een zeventiental. Voertuigen, een immigrantenkamp, een tractor-station en andere punten waren blijkbaar het doelwit van de Egyptenaren. Enkele Israë liërs werden gedood. Israël versterkte onmiddeliyk zijn grensposten bij Gaza in een poging om de aanvallers de pas af te snyden. Eenheden van het leger en bloedhonden van de politie vertrokken bij het aanbreken van zondag voor een grootscheepse zuiveringsactie binnen de strook van Gaza en dwars door de woestyn, de Negev. De secretaris-generaal der Ver. Naties. Dag Hammarskjöld. schijnt voorne mens te zijn bij zijn bemiddeling in het Midden-Oosten Rome als „basis" te ge bruiken en van daaruit te „opereren" in het belang van de vrede. Generaal Burns kan niet voldoende controleren stilstand en het staakt-het-vuren aan de Arabische staten en Israël op te leg gen. En daanoor zouden in de eerste plaats de verschillende voorstellen van generaal Burns, staf-chef van de organi satie voor het controleren van de wa penstilstand, door beide partyen moe ten worden nagekomen. Deze zegslieden der Ver. Naties ii Volgens kringen van de Ver. Naties ln Jeruzalem zullen de oorlogskansen niet verminderen, tenzij de secretaris-gene raal van de Ver Naties. Hammarskjöld, grote bevoegdheden krygt voor het ma ken van een volledig overzicht van de ruzalem voelen, dat het voornaamste I situatie in het Midden-Oosten aan beideprobleem thans is, het nagaan van de zyden van de grenzen Hammarskjöld I troepenconcentraties langs de grens, zou de autoriteit mceten krygen voor I Maar geen van beide partijen staat aan i het vinden van middelen om de wapen- cencraal Burns of aan diens mannen j toe zich vryelyk langs de grenzen van J Egypte-Israël en Syrië en Israël te be wegen. Na afloop van een onderhoud, dat ge- neraal Burns, het hoofd van de organi- - satie der V. N. voor het bestand ln Pa- s lestina. zondag met de Israëlische pre- mier, Ben Goerion, heeft gehad, is in een communiqué van de organisatie der j V N. medegedeeld, dat generaal Burns met premier Ben Goerion de middelen besproken heeft om een verergering van j de toestand langs de demarcatielijn om de kuststrook van Gaza te voorkomen en middelen om de veiligheid in het gebied te herstellen. Volgens welingelichte kringen te Jeru zalem heeft Bums aan Ben Goerion me degedeeld. dat als het bewijs geleverd is, dat de jongste incidenten bij Gaza op last van de Egyptische regering zijn uit gelokt, Egypte zich ln de positie van agressor zal plaatsen. deze party overtuigde en moedige te genstanders van het communisme, toch beschouwt de Sovjet-Unie hun sociali- satie-programma als een goede stap in de richting van het communistische collectivisme, of, zoals zij het nu noe men. op de weg naar het internationale socialisme, dat op het ogenblik zon goede beurt maakt, ln alle geval een be tere beurt dan de individualistische, ka pitalistische en vrye economie, zoals die door de Volksparty wordt voorgestaan. De boeren de dupe Terwyl nu die twee tegenstanders een beroep doen op de kiezers door allerlei mooi klinkende beloften, wordt de een voudige staatsburger door een uiterst pijnlijke verrassing overrompeld. Na maandenlange vruchteloze pogingen om hun melkprijs verhoogd te krijgen, zijn de boeren uu met een melkstaking be gonnen en demonstreren daarmede de schande van de twee grote partijen, die zelfs op dit punt nog steeds geen over eenkomst hebben bereikt. Zowel de Volkspartij als de Socialisten zijn •an mening, dat de boeren meer geld oor hun melk moeten ontvangen, maar geen van twee durft de verkoopprijs te verhogen op kosten van de consumen ten. Er ontstaat dus een tekort en nu kunnen zy het al maanden lang niet eens worden over de vraag hoe dit te kort gedekt kan worden. Terwyl de Socialisten de benodigde subsidie door een verhoogde belasting op brandewijn en op de export van hout willen bestryden, doet de Volkspartij het voorstel, dat het deficit gedekt dient te worden door de olie-produktle, dus uit de inkomsten van die bedrij- i ven. die voorlopig nog beheerd worden door de socialistische minister Wald- brunner. Van deze onenigheid zyn de boeren maandenlang het slachtoffer I geworden, maar nu moeten ook de con sumenten het loodje leggen, omdat de boeren in melkstaking zijn gegaan en zó wenig afleveren, dat elk gezin per dag slechts een halve liter krygt1 De melk handelaars worden weliswaar opgeroepen om toch vooral in de be hoeften van kinderen, zieken en ouden van dagen te voorzien, maar intussen klaagt de hele bevolking van Wenen en van de andere grote steden, en het lykt er voorlopig niet op, dat de boeren zullen toegeven. Toch beschouwt de be volking niet de boeren ais de schuldi gen, doch de twee grote partijen, die steeds maar onderhandelen en niet tot vergelijk komen. Daar alle kiezers dat neemt niet weg. dat zy de grote be- dryven vooral de exploitatie van olie en aardgas onder de rechtstreekse controle van de staat willen brengen en dat zij op grond daarvan alle mogelijke staatssteun beloven, vanaf zuigelingen hulp tot ziekteverzekering, ouderdoms rente en volkspensioen, in één woord; ondersteuning door de staat van de wieg tot het graf De Volksparty opent haar oproep met het motto: „Meer vrijheid voor de staatsburger" en bedoelt daar mee vooral de vrije economie. Volgens haar moeten de waardevolle bodem schatten geëxploiteerd worden ten nutte van het volk en daarom wil zij volksaan delen mogelyk maken, zodat zelfs de eenvoudigste staatsburger direct van de gemaakte winst kan profiteren. Na- tuurlyk spreekt deze party ook over het bijzonder onderwijs en o\er een nieuwe regeling van het burgerlijk en kerkelyk huwelijk. Maar desondanks verdedigt zy persoonlyke vrijheid en verdraagzaamheid als haar hoogste ideaal. Moedige tegenstanders Oppervlakkig oordelend zou men mis schien willen zeggen, dat de vervroegde verkiezingen in Oostenryk niet zo be langrijk zijn maar men vergete niet. dat de Sovjet-Unie er buitengewoon sterk bij geïnteresseerd is en dat zy i ontevreden zyn, is hol niet mogelijk een niets liever wil dan dat de Socialisten ook nog »o voorzichtige prognose ie zullen winnen Want al zijn de tegen- i geven omtrent de uilslag van de ver- woordige en vooral de oudere leiders van kiezingen op 13 mei. Doorzichtig glas of helemaal geen glas schijnt echter ivel te helpen (Van c 2 correspondent in West-Duitsland) Op hel militaire kerkhof bij Jeruzalem rusten de duizenden doden van de Haganalt. Israels strijdkrachten in de onafhankelijk heidsoorlog. Zij zijn een stille waarschuwing tegen iedere ge- dachte aan een preventieve oorlog! iben de drie zusters Gabor welgeteld elf I trouwboekjes, aangenomen, dat ze Drie zusters Gabor elf huwelijken Nadat Magda Gabor. de knappe zuster van de knappe Amerikaanse filmster Zsa Zsa Gabor, een week geleden in het (vierde) huweiyk was getreden, is op nieuw een schone zuster, namelyk Eva, een legale prooi van Amor geworden door zich in (derde) echt te verbinden aan de heer John Williams, 35 Jaar, chirurg Het huweiyk werd gesloten by Eva thuis, in New York. Als Zsa Zsa zelf nu haar be lofte nakomt en haar (vierde» echtver bintenis sluit met Hal B. Hayes, bouw ondernemer ujt Los Angeles, dan heb- oude goed bewaard hebben. De Westduitse posterijen hebben geen al te fraaie ervaringen niet open bare telefooncellen opgedaan, want in brede kringen van de bevolking schijnt een onuitroeibare vernielzucht de bovenhand te hebben. PTT-personeel moet voortdurend in touw om zijn toestellen in publieke telefooncellen te repareren, die moedwillig werden beschadigd. liet publiek stopt papier en stukjes karton in de gleuven, die alleen maar op munten zyn berekend, het maakt kabels en drukknoppen kapot rukt spreekhoorns los en scheurt bladzijden ilit «Ie aan kettingen liggende telefoonboeken. Vaak worden die boeken ook helemaal uit elkaar gerukt en vernield. Dikwijls verspreiden de telefooncellen bovendien een walgelijke stank. klein is. In vele wyken bestaan ze nog niet eens. Het telefoneren uit een cel is in West-Duitsland bovendien twee a driemaal zo duur als bij ons invNeder- land. Geen wonder dus dat de meeste Duitsers nog even hun twee of drie muntstukken van tien groschen om draaien voordat ze een gesprek gaan voeren. Telefoneren uit cel twee tot driemaal zo duur als hier in Nederland De Westduitse posteryen hebben hier en daar al het matglas van de telefoon cellen door gewoon doorzichtig glas laten vervangen en daarmee heeft men wel goede resultaten bereikt Het publiek gedraagt zich echter nóg geciviliseerder, wanneer helemaal geen box om het toestel heen staat. Dat heeft men op het spoorwegstation te Stuttgart kunnen constateren, toen men daar een cel had weggehaald, omdat deze gerepa reerd moest worden, en men het toestel gewoon aan de muur had laten hangen. Daarom overweegt men by de posteryen om vooral in stations en ln grote open bare gebouwen in het vervolg een veel- vuldiger gebruik van vry aan de wand hangende toestellen te maken Men hoort hier vaak klachten, dat het aantal publieke telefooncellen veel te DE EERSTE PRINCESSEBONEN Door de Waterlngse kweker G. van der Voort zijn de eerste princcsseboon- tjes ter veiling aangevoerd. Er werd f. 7.50 per kilogram voor betaald. De tuinder G. van der Mark uit de Tuinstraat in de Lier heeft aan de vei lingvereniging Westerlee" aldaar de eerste dubbele bonen aangevoerd. Zy brachten f. 6.10 per kilo op. Dajaks slaags in Borneo AAN INDONESISCH-BRITSE GRENS 250 leden van de Iban Dajak stam, die in Serawak wonen, hebben de In- donesisch-Britse gTcns in Noord-Bor- neo overgestoken en een aanval ge daan op leden van dezelfde stam. die op Indonesisch grondgebied leven. Volgens in Djakarta ontvangen be richten gebruikten de aanvallers gewe ren. echter blijkbaar alleen om hun slachtoffers angst aan te jagen, want zij schoten alleen in de lucht. Met de bedreiging, dat zij met duizenden zou den terugkomen lieten zij hun stamge noten achter, na hen van 10.000 roe- piahs tc hebben beroofd De aanval was voorafgegaan door een schermutseling tussen leden van de stam. die aan bei de zijden van de grens wonen Gevreesd wordt dat de Indonesische Dajaks een tegenaanval zullen inzetten, indien de regering niet onmiddellijk maatregelen neemt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4