LEIDSCH DAGBLAD P.M.F., ontevreden over in Algerije, dreigt met toestand aftreden „Onze troepen kunnen Nederland verdedigen" Twee doden en zeven gewonden Russische leiders wensten meer contact met „de gewone man" WEERBERICHT Senator Snider doet beroep op Amerikaanse regering 95ste jaargang MAANDAG 9 APRIL 1956 No. 28801 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wi»e 1 Leiden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hij wenst onderhandelingen met de nationalisten over staken van het varen en statuut (Van onze Parijse correspondent) „Het is niet onmogelijk, dat ik mij gedwongen zal zien af te treden", aldus verklaarde Pierre Mendès-France, thans vice-premier zonder portefeuille in het Franse Kabinet in gesprekken, die hij in de afgelopen dagen heeft gehad met premier Mollet en met de uit Algerije overgekomen minister Lacoste. Het me ningsverschil over de Algerijnse politiek tussen de socialistische premier en de radicale leider, dat reeds enige tijd zij het in sluimerende toestand bestond, is hiermede acuut geworden. Ofschoon de Socialisten in het algemeen geneigd zijn aan te nemen, dat Mendès-France zijn dreigement niet waar zal maken, heeft Mollet zaterlag j.l. toch de socialistische ministers bijeen geroepen om gezamen lijk de gevolgen van een mogelijk aftreden van PMF onder ogen te zien. PMF's partijgenoten In de regering, die de andere belangrijke vleugel van het Repu blikeinse Front vormen, zouden heden bijeenkomen. Het is thans dus de grote vraag, in hoeverre Mollet en Lacoste tegemoet willen komen aan de eis van Mendès-France: „terstond onderhandelen met de Algerijnse nationalisten over een staken van het vuren en een nieuw statuut voor Algerije". Zij zullen daarbij tevens onder druk komen te staan van grote groepen in hun eigen partij, namelijk van de links-socialistische vleugel. Het blad „Franc Tireur", dat deze richting is toegedaan, moedigde vanochtend Mollet aan voor vrede in Algerije te kiezen. „Mollet en Lacoste lieten zich intimideren door de Europese extremisten Niet alleen op het militaire front in Algerije, waarin het afgelopen week end bij felle gevechten weer 200 doden vielen, is de toestand dus kritiek. Het is nu zeer goed mogelijk, dat op het poli tieke front in Parijs op korte termijn een kabinetscrisis dreigt. Wat zijn de rede nen voor de ontevredenheid van Mendès? Het rechts-socialistische blad „Combat", dat vanochtend de dreigementen van de radicale leider onthulde, meldt dat PMF al sinds enige tijd misnoegd was over de fmancieel-economische politiek van de regering, maar dat hij daarop toch niet de socialistisch-radicale coalitie wilde doen breken. Wat Mendès echter met de grootste zorg vervult is, dat Mollet en Lacoste zich hebben laten intimideren door de Franse bevolking in Algerije. Tijdens Mullets reis naar Algerije, zo meent Mendès, had de premier met harde hand moeten optreden tegen de ambtenaren en politiemannen, die tegen hem ageer den en had hü de Algerijnen moeten to nen. dat men ook tegen de Europese ex tremisten op durft te treden. Hoewel Mendès niet afkerig is van de militaire maatregelen, die Mollet trof, wil hij die positie van sterkte onmiddellijk gebrui ken om over vrede te onderhandelen. Hij is het volstrekt niet eens met het plan van Mollet om eerst de orde te herstel len en vervolgens vrije verkiezingen te houden, waarin de vertegenwoordigers van het Algerijnse volk naar voren kun nen komen, die dan met Frankrijk over een nieuw statuut voor Algerije zouden kunnen onderhandelen. Mèndes meent, dat dit herstel van de orde, zo het al mogelijk zou zijn, zoveel meer bitterheid te weeg zal brengen, dat onderhandelin gen steeds moeilijker zullen worden. Vooral waar het Algerijnse volk zich in zijn geheel duidelijk solidair toont met de rebellen. Vrouw in badkuip overleden Een 59-jarige inwoonster van Am sterdam, P. van Loy, Is gisteravond, terwijl zij in haar woning aan de Wees- perzijde een bad nam, overleden. Het straalkacheltje, waarvan zij bij het ba den gebruik maakte, viel in de kuip, en elektrificeerde het badwater. De vrouw moet onmiddellijk dood zijn geweest. Over vijf maanden.. De socialistische ministers verwijten Mendès-France, dat hij zijn bezwaren tegen hun beleid niet eerder duidelijk heeft gemaakt en slechts op détails kri tiek had geuit. Dit verwijt doet wat vreemd aan. Mendès heeft eenvoudig vastgehouden aan de beginselen, die het Republikeinse Front in de verkiezings strijd had neergelegd. Het zijn de Socia. listen geweest, die. onder druk van rechts, die beginselen hebben gewijzigd. Mendès-France ontevreden De positie van het Kabinet wordt nu z;er benauwd. Niet alleen door de bar sten die het gaat vertonen trouwens. Minister Lacoste heeft verklaard, dat Frankrijk nog slechts vijf maanden de tijd heeft om de Algerijnse kwestie In het reine te brengen. Hij doelde daarbij op de naderende zitting van de Algemene Vergadering van de V.N., waai- de anti- koloniale mogendheden zware druk zul len uitoefenen. De Arabische landen be ginnen Frankrijk steeds meer de voet dwars te zetten en over enkele dagen begint Ramadan, de Mohammedaanse vasten, naar traditie het sein waarop spanningen in Islamitische landen in alle hevigheid plegen uit te barsten....! Generaal Grünther verklaart: Maar Duitse divisies moeten snel gereed komen „Onze troepen zijn beslist in staat Nederland te verdedigen." zo verklaarde generaal Grünther, opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, in een exclusief interview met United Press, waarin hij de beweringen weer legde als zou hij van mening zijn dat zijn troepen slechts tot een „achter- hoede"-defensie in staat zouden zijn. „Ons doel is een voorhoede-strategie te hebben, hetgeen betekent dat wij het gehele Navo-grondgebied langs de Elbe zouden kunnen verdedigen. Binnen 3 of 4 jaar, als de 12 Duitse divisies gereed zijn, kunnen wij die voorhoede- strategie verwezenlijken. Op het ogenblik, moet ik zeggen, zijn wij niet sterk genoeg om zulk een garantie te geven. Doch onze troepen zullen zo ver moge lijk naar voren zich verdedigen, aldus Grünther. Frans dwergvliegtuig van Parijs naar Londen Een Frans dwergvliegtuig, dat minder weegt dan een motorfiets, is zondag op ongeveer dertig liter benzine van Pa rijs nanr Londen gevlogen. Het toestel is nauwelijks groter dan een gemiddel de sportauto en ontworpen door Roger Druine Het kan slechts een persoon bevat ten. De afstand van vleugeltop tot vleu- geltop bedraagt zeven meter. Het toe stel heeft voorts een motor met een vermogen van 28 pk en een kruissnel heid van 110 km per uur. Het opstij gen en uitlopen kan binnen een afstand van 05 meter geschieden. De kosten voor de bouw van het vliegtuigje wor den geraamd op drieduizend gulden WEST-DUITSLAND GAAT ..VOLKS VLIEGTUIGEN" BOUWEN West-Duiisland gaat na het succes me: de ..Volkswagen" ook „volksvlicg- tuigenbouwen De fabriek van Alfons Putzer te Bonn is al met de produktie begonnen en men hoopt tegen het eind van het ïaar vijf toestellen gereed te hebben. Het toestel, genaamd ..Mora", biedt plaats aan twee personen en het zal 14 000 mark 'ongeveer 13.000 gulden) kosten Dit bedrag zal later wellicht met anderhalf duizend mark kunnen worden verminderd. De spanwijdte van de vleugels bedraagt 13.5 meter en de lengte 6.5 meter. Het vliegtuig wordt aangedreven door een Porsche-motor van 1300 cc. geconstrueerd door en ge noemd naar de ontwerper van de ..Volkswagen' Het brandstoffenver- bruik is 6.5 liter per uur In West-Duüsland bestaat grote be langstelling voor de vliegsport. Er zijn reeds 850 clubs met in totaal 40 000 le den, die lichte sporttoestellen en zweef vliegtuigen gebruiken. Russische boeren moeten meer produceren De produktie van suiker is onvoldoen de in de Sovjet-Unie en de vleespro- duktie vormt het zwakke punt in de voedselvoorziening. Derhalve sporen het centrale comité van de communistische partij en de raad van ministers in een communiqué de boeren in de Sovjet- Unie aan om de algehele produktie te vergroten ten einde de voedselvoorzie ning te verbeteren. Het moet volgens het communiqué mogelijk zijn de voed selvoorziening voor dit jaar aan te pas sen aan de behoeften van de consu ment. Het is zaak om het levenspeil van de bevolking te verhogen om de kracht van het land te vergroten. De Haarlemse bloembollenmeis- Op de foto ziet men een viertal van jes. die een goodwill-reis door West-Duitsland maken, hebben o.a. een bezoek gebracht aan Frankfurt. deze dames die een gemotoriseerde verkeersagent decoreren met een... narcis. Gromyko niet tevreden over ontwapeningsconferentie De Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft zaterdag in een voordracht voor Deense studenten te Kopenhagen gezegd, dat de Sovjet-Unie en het Westen het op het gebied van ontwapening minder eens zijn dan op sommige ogenblikken in het verleden. Hij zei: ..Het begint duidelijk te wor den dat dc westelijke mogendheden in de praktijk zijn tegen een overeenkomst die ten doel heeft het gebruik van atoomwapens te verbieden". Volgens Gromyko is dc mening van het Westen, dat de afschaffing van atoomwapens tot een latere datum kan wachten, en dus geen deel behoeft uit te maken van een ontwapeningsprogramma, een stap achteruit. Het grootste gevaar voor het Westen zou, volgens dc generaal, gelegen zijn in een overrompelende aanval. Een van dc beste garanties daartegen zou gelegen zijn in de uitvoering van president Eisenhower's voorstel tot vrije wederzijdse luchtinspectie. „Dan zou er geen sprake kunnen zijn van enige massale verrassings-aanval. Zulk een aanval zou dan hoogst onwaar schijnlijk worden, hetgeen een enor me bijdrage zou vormen tot het uit voeren van onze taak en tot de vrede in dc wereld." aldus generaal Grün ther. Daar de Navo een defensie organisa tie is, kan er geen sprake van zijn dat een eerste aanval van haar zou uitgaan, zo voegde hij eraan toe. Grünther verklaarde dat dit gevaar van een verrassende Russische aanval dc reden is. waarom hij zich op het ogenblik vooral concentreert op de opbouw der luchtverdediging en op de invoering van een snel-werkend waar schuwingssysteem in Europa Doch, zelfs als er werkelijk een ver rassende Russische aanval zou komen, zou de Navo de overwinning behalen, zo betoogde Grünther. In de heden daagse oorlogvoering hebben de offen sieve wapens de overhand over de defensieve. De bommenwerpers van het type B-47 en de nieuwe atoombommen werpers van het type B-52 zouden het industriële potentieel van dc Sovjet- Unie kunnen vernielen Wij hebben een belangrijke suprematie op het ter rein van lange-afstands-bommenwer- pers", aldus de generaal. De Navo-strfjdkrachten hebben een tweeledige taak: zij moeten de Sov jet-Unie kunnen verslaan als deze zou aanvallen, en zij moeten in staat zijn het gehele Navo-grondgebied te ver dedigen. Tot het eerste zijn zij thans in slaat, maar de verdediging van het gehele Navo-gebicd zal eerst mogelijk worden als de Duitse divisies gereed zijn. Auto's reden in volle vaart tegen bomen in Apeldoorn en Oisterivijk Gistermiddag is op de Zutphense straat te Apeldoorn een Duitse per sonenauto met volle snelheid tegen een boom gereden Omtrent de oor- zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Er was namelijk verder geen verkeer op de weg. Men ver moedt, dat de bestuurster van de wa gen, de 56-jarige mevrouw E. A. Ge- schèr uit Freiburg, even van de -n- baan is afgeraakt en daardoor ac macht over het stuur verloor. Zaterdag is te IJmuiden een kruiser van de Belgische visserij- politie gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen. Op de foto ziet men de kruiser in de haven van ij muiden met op de achtergrond het Hoogovenbedrijf. 'Van onze correspondent in Londen) De Britse premier, sir Anthony Eden, voelt er weinig voor om zich te laten afbrengen van zijn plan om uitvoerige besprekingen te houden met Boelganin en Kroesjtsjef. besprekingen, welke een belangrijk gedeelte van de tijd vergen, die zij in Engeland zullen doorbrengen. Dat Boelganin en Kroesjtsjef opnieuw de klacht hebben laten horen, dat het officiële programma voor het bezoek hun weinig gelegenheid biedt om in aanraking met dc gewone man te ko men. wordt hier toegeschreven aan dc geestdriftige verhalen, die Malenkof sinds zijn terugkeer in Aioskou (op zaterdagmiddag) over zijn ervaringen In Engeland heeft laten horen. Want nadat zij hun grieven al eerder hadden geuit tegenover de Britse ambassadeur in Moskou, was Boelganin van mening, dat het nu te laat was om nog veranderingen in het programma aan te bren gen. zij voortdurend door de massa omringd werden Men vreest in Londen, dat Boelganin en Kroesjtsjef. wanneer zij eenmaal m Engeland zijn. pogingen zullen doen om zich los te maken van het officiële programma om meer in contact te komen met de bevolking. De destijds tot Boelganin en Kroetjtsjef gerichte uitnodiging van de Bntse regering om naar Engeland te komen had en heeft nog altijd een tweeledig doel. namelijk dóór rechtstreekse in tieme gedachtenwisselingen na te gaan wat er nu eigenlijk precies in de Russen omgaat en of er werkelijk iets positiefs met hen te bereiken valt. alsmede hun te laten zien hoe een vrij democratisch land leeft. Eden heeft echter duidelijk gemaakt dat het accent op de politieke besprekingen dient te liggen. De zeer goed geluimde Malenkof ont ving zaterdag bjj aankomst in Moskou journalisten in zijn vliegtuig i „Zelfs door kapitalisten ben ik warm ontvangen" Bü de botsing kwam de 65-jarige heer G. E. Spreter uit Freiburg, leraar van beroep, om het leven. Gewond werden de bestuurster, alsmede de 28-jarige B Spreter-Gescher, en de 34-jarige B. Spreter, zijn 23-jarige vrouw I. W. Spre- ter-Gescher. en de 34-jarige A. F. W. E. haalde hun het een en ander over zijn Bianzano De gewonden werden allen ervaringen in Engeland. Hij zei buiten- naar het Julianaziekenhuis overge- "u" bracht. Een tragische bijzonderheid is. dat het jonge echtpaar op de huwelijks reis was. zG werden vergezeld door zijn vader en haar moeder, alsmede door een •vriend, Zaterdagavond is ook op de Gemul- lehoekenweg te Oisterwijk een perso nenauto In volk vaart tegen een boom gevlogen. Van de vijf inzittende jon gelui werd er een uit Haaren uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Twee dames beiden uit Oisterwijk liepen min of meer zware verwondin gen op, evenals iemand uit Berkel- Enschot. ingenomen te zijn over zijn reis. „Het Engelse volk is wonderbaar lijk. De warmte, waarmede ik werd verwelkomd, vormt dc prettigste herin neringen aan mijn bezoek", verklaarde hij. Malenkof geraakte bijna in vervoe ring. toen hij beschreef hoe hij gedu rende zijn reis bevriend was geworden met het Britse volk. Hij vond iedereen en alles in Enge land „wonderbaarlijk" en hij kon geen woord van kritiek vinden. Hij zei zelfs dc gast van een aantal „kapitalisten" te zijn geweest, „en ook door hen ben ik warm ontvangen". Malenkof was ook onder de indruk gekomen van de concentratie van ar beidskrachten en hulpbronnen in Groot-Brittannië. De chauffeur, eveneens uit Berkel- Malenkof werd op het vliegveld door Enschot, bleef onvindbaar. Zondag- j zijn vrouw cn dochter ontvangen. Zijn morgen half even echter verscheen hij rouw plaagde hem ermede, dat hij op op een geleende fiets bü kennissen. Hij zijn reis door Britse meisjes was gekust, werd daarna ter onderzoek opgenomen Malenkof: Ik zal de foto's weg moe- in het ziekenhuis te Tilburg, waarnaar ten houden ook de gewonden en de dode waren Zijn vrouw. ..Te laat. jk heb er al een overgebracht paar". Weinig verandering De Bilt verwaéht tot morgenavond: Droog weer met veranderlijke bewolking met vooral in het zuiden van het land flinke opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weimg verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 APRIL. Zon op: 55 7uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 5.15 uur; onder: 19.14 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.58 en 15.12 u. Dit nummer bestaat tdt 12 pagina's. Om Jungschlagers behoud De in Nederland geboren ex-senator Gerrit Snider (Snüderi heeft een op roep tot de Amerikaanse regering gericht om het leven van Jungschlager te redden. De uit Monnikendam afkomstige grijze een onschuldig man voorkomen kan ex-senatoi en voormalige pionier ln worden" Alaska, zeide dat het proces van Jung- Snide» zeide. dat het proces een aan- schlager een farce was en „een van de fluiting voor de rechtspraak was. daar vele gruwelijke daden, welke door de In- de getuigen in dit proces te bevreesd idonesische communisten begaan zijn waren om te spreken. Hij herinnerde er j Snider, die vele vrienden in Indonesië voorts aan dat de Nederlandse verde- heeft. verzocht de Amerikaanse regering digster. mevrouw Bouman. bü het ver- i in dit proces tussenbeide te komen en laten van het gerechtsgebouw verschei- een officieel protest by Indonesië in te i dene malen dor communistische jongelui i dienen, „opdat het ter dood brengen van1 bespuwd en met stenen gegooid was.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1