m15 WM FILMS w f niet melk meer mans driekwart kan Grote vraag naar grondstoffen met prijsstijging houdt aan 95ste jaargang Zaterdag 7 april 1956 Derde blad no. 28800 (Ingez. Med.-Adv.) v5^ A JA 6|jy\ - a 11 ga NEEM PER MAN Produktie kan consumptie niet bijhouden Ontginning minder ontwikkelde grondstoffengebieden is noodzaak (Van onze financiële medewerker) In een rapport van de O.E.E.S. (Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking) wordt in het bijzonder de nadruk gelegd op de belangrijke stij ging van de invoer uit de V.S. en Canada als gevolg van de liberalisatie van de handel, waartoe de meeste landen van West-Europa de laatste jaren zijn over gegaan Op basis van de particuliere invoer in 1953 hebben de deelnemende landen 54% van hun totale invoer uit dit gebied geliberaliseerd en tengevolge daarvan is de Europese invoer uit Noord--Amerika van 1954 op 1955 met 40% toe genomen. Dit heeft er toe geleid dat het tekort op de handelsbalans van Europa ten aanzien van Amerika sinds de tweede helft van 1953 een opmerkelijke stij ging te zien geeft en dat niettemin de goud- en deviezenvoorraden van de deelnemende landen nog zijn toegenomen, houdt hoofdzakelijk verband met de buitengewone uitgaven van de V.S. in Europa. Ook de landen van de E.B.U heb ben hun dollartekort aanmerkelijk zien stijgen doordat de invoer in sterkere mate steeg dan de uitvoer. 1953/54. Tenslotte valt dit verschijnsel ook voor Nederland te constateren. Ze is zelfs zeer opvallend, daar de invoer uit de V.S. van f. 1.283 miljoen in 1954 tot f. 1.651 miljoen in 1955 steeg, maar de uitvoer van f. 621 miljoen tot f. 596 miljoen achteruit liep. zodat het dek kingspercentage van 48 tot 36 daal de. In de loop van 1956 is hierin een lichte verbetering gekomen, maar het feit blüft bestaan dat de grote invoeren juit de V.S. de Europese landen voor de opgaaf plaatst om de uitvoer naar de öollarlanden tot verdere ontwikkeling te brengen en Amerikaans investerings- kapitaal aan te trekken. De grote vraag naar grondstoffen, welke na de Korea-hausse aanvanke lijk weer was geluwd, maar die de laatste tijd weer scherper naar voren treedt, is niet te verwonderen, omdat zij uiteraard ten nauwste verband houdt met de groeiende wereldbevol king, de ontwikkeling van de z.g. ach ter gebleven gebieden en de machtige uitbouw van de industrialisatie, welke sinds de tweede wereldoorlog zowel in de V.S. als in Europa heeft plaats ge vonden en die nog altijd haar eind punt niet heeft bereikt. Sinds de laatste vjjf jaar is de indus triële produktie in de wereld met ca. 40 toegenomen. De V.S. brengen niet alleen een groot deel van de wereld grondstoffen voort, ze zijn er nog altijd een van de grote afnemers van. Met 7% van de wereldbevolking en 6% van de landoppervlakte van de wereld pro duceren de V.S. ca. een derde van alle goederen en diensten, aan de andere kant verbruiken ze (als men suiker en wol buiten beschouwing laat) meer dan de helft van de totale wereldproduktie en zelfs 60% van diverse ertsen en van aardolie. Als gezegd heeft de Industria lisatie in ons werelddeel de vraag naar grondstoffen in belangrijke mate doen toenemen, waarbij ook de zorg voor de militaire paraatheid en niet te vergeten de vorming van de strategische voorra den uiteraard een rol van betekenis spe len Daar komt dan nog bij dat de ont wikkeling van de specifieke grondstof fenlanden zich de laatste jaren richt op het opbouwen van een eigen industrie, zodat zij een deel van hun produktie zelf gaan gebruiken. De industrialisatie en wat daarmee verhand houdt heeft als bekend in de meeste landen een grotere welvaart gebracht, welke onder invloed van de ruimere inkomstenverdeling de vraag naar goederen en produkten aanzien lijk heeft doen stijgen. De bestedings mogelijkheden van een groot deel der bevolking zijn thans heel wat groter dan een tiental jaren geleden en dan voor de oorlog en de verhoging van lonen en salarissen, waartoe in de V.S., zowel als in de meeste landen van Europa steeds weer wordt over gegaan, werkt de toeneming van de consumptie uiteraard in de hand. Voor ons land valt dit te constateren uit het indexcijfer voor de consumptie ve uitgaven in december van het vorig jaar. dat zich op 129 stelde (1951 100), dat is 9 punten hoger dan in die maand van 1954 en 15 punten hoger dan het jaargemiddelde voor 1955. dat op zijn beurt weer 6 punten hoger lag dan dat van 1954. De recente loonsverhogingen, welke in verschillende bedrijven reeds effectief zijn geworden zullen niet na laten de bestedingsdrang in vele gezin nen te vergroten en het kan wel niet an der of dit verschijnsel zal op de ont wikkeling van de invoer zijn repercussies hebben. Wat dit voor de nationale economie zal betekenen, zij hier in het midden gelaten, het valt te verwachten dat de hierboven genoemde factoren hun invloed op de vraae naar goederen cn produkten niet zullen missen en het kan daarom niet verwonderen dat de erondstoffenmJrkten de laatste tijd bij de voortduur een stijgende tendens vertonen. We zien die prijsstijging bij ijzer en staal bij papier, bij kolen, bij aardolie, bij tin, bij koper, etc. Deze prijsstijging vindt plaats in weer wil van het feit dat de produktie nog steeds wordt vergroot. De wereldstaal- produktle was in 1955 groter dan ooit en neemt ook in dit jaar'weer toe. zodat bijv. in de V.S. voor het eerste kwar taal van 1956 een nieuw recordcijfer kon worden geboekt. Het wereldverbruik van koper is in 1954/55 met 8 ft 10% toege nomen, de notering in de V.S. is echter met ca. 35% gestegen, waaruit wel blijkt De noodzaak steeds meer grondstof fen te moeten invoeren voor een toene mende en meer consumerende bevolking stelt alle industrielanden voor het on ontkoombare feit de ontginning in de minder ontwikkelde grondstoffengebie den met kracht ter hand te nemen en voor de financiering hiervan zijn dan ook reeds in landen als Amerika, Enge land en Frankrijk miljarden uitgege ven en ook Nederland doet hieraan op kleine schaal mee. Maar eerst op lange termijn kunnen hiervan de resultaten worden verwacht en intussen doemt hierdoor het gevaar op voor een Inflatie in die grondstoffenlanden, omdat als gevol van de kapitaalimport de stijging van de consumptie aan de stijging van de produktie in het eigen land vooraf gaat. Het is wel zeker dat de hervatte hausse op de New-Yorkse beurs voor een goed deel mag worden gezien als een uitvloeisel van de voortgaande stijging der grondstoffenprijzen, waar door met name de staal-, koper en oliempüen worden in staat gesteld de hogere bedrijfskosten als gevolg van de loonsverhogingen op te vangen. Het is nu eenmaal zo dat aan een rijks daalder meer is te verdienen dan aan een gulden en de verwachting dat ge noemde ondernemingen in het lopen de jaar weer grotere winsten zullen kunnen behalen, vormt voor de aan koop van hun aandelen op de New- Yorkse beurs een voortdurende stimu lans. De laatste berichten maken zelfs melding van een hernieuwde opleving in de automobielindustrie en de bouw nijverheid. waarin de laatste maanden enige teruggang viel te bespeuren en de Amerikaanse olie-industrie maakt een tijd door als nooit te voren, waardoor ook de aandelen van de Koninklijke- Shell op de New-Yorkse beurs weer op de voorgrond zijn getreden. Jhr. mr. J. H. Loudon, de directeur-generaal van de Koninklijke-Shell. heeft onlangs mede gedeeld dat thans reeds 60% van het kapitaal van de Koninklijke over de grenzen ls verdwenen en dat de V.S. ca 24% van dat kapitaal onder zich heb ben. Tegenover het percentage, dat zich nog in Nederland bevindt, is het Ame rikaans bezit zeer belangrijk en speelt bij de koersontwikkeling van de aan delen dan ook een leidende rol. Met Jhr. Loudon mag worden betreurd, dat men in ons land zo gemakkelijk van dit grondstoffenfonds by uitnemendheid af scheid neemt. Optimistische balans Winterschade aan de landbouw viel in ons land mee Eerste vorstdagen het ergst Nu de vorstperiode meer dan een maand achter de rug is kan de invloed van de vorst op de landbouw getaxeerd worden. Men name de invloed op de te vel de staande gewassen is pas nu met voldoende nauwkeurigheid te bepalen. De berichten uit België en Frankrijk deden ook voor Nederland het ergste vrezen. Hoewel hier en daar individuele landbouwers een niet te onderschatten schade geleden hebben, valt de schade voor de landbouw als geheel erg mee, zo meent het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Voorzover er van vorstschade gesproken kan worden, wordt deze in het zuiden van het land ge vonden en wel vooral in het zuid-westeiyk zeekleigebied. DE TE VELDE STAANDE GEWASSEN gekomen. Hier en daar is een klein beet- De te velde staande gewassen hebben i bevroren wat in de meeste gevallen in het noorden van het land betrekke- geschikt is voor veevoeder. Het snel lijk weinig geleden. Hoe verder we naar I v?i. van be strenge vorst veroor- het zuiden gaan, hoe meer schade de zaafte m de eerste dagen in sommige vorst veroorzaakt heeft, zonder dat er aardappelkoelhuizen enige schade, mabr ergens van een calamiteit gesproken kan ?_e_ bedryfsleiders konden snel maatrege- Het begon in Parijs" Liefde en leed VAN DEZE WEEK Trianon Jahóe begint 't. Bij die vraag denkt iedereen aan. Enfm; in deze film begint 't dan Parijs. Parijs op de bevrijdingsdag: in het feestelijk tumult op straat, geeft een Amerikaanse journalist haar, een onbekend schattig meisje, een zoen. Zij worden gescheiden, vinden elkaar later in het huis van haar vader terug. Dan begint de toenadering pas goed, ze leren elkaar beter kennen, liefheb ben. ze trouwen Dacht U. dat dit 't eind van het liedje was? Nee: nu begint de strijd om het harde bestaan. Hij. de arme journalist, zij. het veeleisende meisje, dat zo graag pret wil maken, luxueus wil leven, haar eisen stelt. Dat gaat allemaal zo gemakkelijk niet. als je man met schrijven z'n brood ver dienen moet. Boeken schrijven: d&t ls z'n ideaal, dat zal z'n geld opbrengen! Maar ook boeken schrijven is zo ge makkelijk niet. uitgevers zenden die boeken héél gemakkelijk terug. Als door een wonder komt er tóch geld: een eerst waardeloze oliebron, blijkt plotse ling niet waardeloos te zijn. Dan ls er inééns de luxe. maar alleen de ster ken kunnen de weelde aan. Hier geeft zij verwijdering, hopeloos lijkende ver wijdering, ondanks het feit, dat de man en de vrouw van elkaar houden. Maar de afleidingen en de verleidingen op deze wereld zijn vele en grote, als men geld heeft. Het gaat zó ver, dat Nee: wij vertellen 't U niet. maar zeg gen bij voorbaat, dat het happy ene niet zó is. als ge denkt. Een vlot verhaal, met vreugde en ver driet, zich afspelend in een vrolijk (Ingez. Med.-Adv.) xmTSALm mooie, zachte honden worden. Van de wintertarwe bleef over het geheel genomen in het gehele land de helft intact Het is vooral de droge dooi geweest, die veroorzaakt heeft dat de schade niet groter is Van „opdooi.", die gewoonlijk de grootste schade toebrengt, hebben de gewassen ditmaal geen last gehad. De omgeploegde oppervlakten zullen voor de normale zomergewassen gebruikt kunnen worden, waardoor de schade aan de te velde staande gewassen be perkt blijft tot de kosten voor ploeg- en zaaiarbeid en zaaizaad van het uitge- vroren gewas. DE VOORRADEN Voordat de vorst inviel waren de mees te voorraden uien al afgezet. De in kuilen bewaarde consumptie-aardappe len zyn er over het algemeen goed af- len nemen om verdere schade te voor komen De in glazen poterbewaarplaat sen bewaarde aardappelen zijn in enkele gevallen voor een deel bevroren, maar dank zij flink stoken is ook hier de schade beperkt. De in kuilen bewaarde voeraardappelen en voederbieten ble ven vrijwel overal goed, de schade hier aan was feitelijk niet groter dan in elke vorstperiode voorkomt. DE MELK- EN EIERPRODUKTIE Doordat men vaak niet bij de kuilen kon komen is men in vele gevallen noodgedwongen overgegaan op een an der veevoederrantsoen. Bovendien was het in de stallen hier en daar te koud. Niettemin blijkt, dat tijdens de vorst periode de totale hoeveelheid geprodu ceerde melk niet minder is dan in an dere jaren In februari het geval was. Tentoonstelling „Goed Kamp' „Alles wat nodig is" (Speciale berichtgeving) Gisteren heeft de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr, J. Klaassesz. in de Houtrnsthallente Den Haag de vierde A.N.W-B.-tentoon stelling „Goed Kamp" geopend. Deze expositie wordt gehouden van 6 t/m 9 april en beslaat beide hallen plus een deel van het aangrenzende terrein; een totale oppervlakte van 23.000 vier kante meter Zoals wij gisteravond tijdens een rondleiding konden con stateren, is hier inderdaad sprake van een veelzijdige en ruim gesorteerde uit stalling van alles wat maar met kam. peren in verband kan worden gebracht. De nadruk bij deze expositie valt niet op de nieuwe „uitvindingen", maar op de steeds voortschrijdende verbetering van het reeds bestaande. De tentoonstel ling onderscheidt zich zowel binnen als buiten in 2 hoofdgroepen, nl vele typen en maten tenten en allerléi modellen caravans, van een kleine, praktische lit-jumeaux op wielen, waar men elkaar als het ware in moet schuiven, tot een rijdend landhuisje, van alle gemakken zelfs een gerieflijk toilet ls aanwezig voorzien. Voor de bezoekers van forensenkam pen is er een ruime tent, die plaats biedt aan 12 bedden. De constructie be staat uit een metalen geraamte van gemakkelijk uiteen te nemen buizen. Bovendien is zij dermate stevig, dat scheerlijnen, met al de daaraan ver bonden ellende, onder normale omstan digheden overbodig zijn. Het geheel op gevouwen kan in 3 plunjezakken worden vervoerd. Voor diegene, die graag zijn tentje op zijn rug of achter op zijn fiets bindt, is er een nylon-tent met het opvallend lichte gewicht van 2 kilogram. In de hallen is ook een flinke plaats voor de toeristische- en kampeervoor- lichting ingeruimd Vele standhouders hebben hun stands een realistisch voor komen gegeven, zodat een dode opeen stapeling van waren voorkomen is. De noodzaak tot het behoud van de natuur ten behoeve van de recreatie wordt in beeld gebracht in een groot bos- en heidecomplex, dat door ver schillende organisaties tezamen werd uitgevoerd. De rondleiding werd besloten met een uitgebreide show van kampeer- en va- kantiekleding. welke show ook geduren de de tentoonstelling enkele malen per dag zal worden herhaald •<W—HJ Britse soldaten bezochten het oorlogskerkhof Jonkerbosch bij Nijmegen. De twaalfjarige Ann Lister uit Lower Ad ge Allend in Yorkshire legt een krans op het graf van een familielid, gesneuveld bij de bevrijding van ons land. De eierproduktie liep wel iets terug, wat voor de boeren evenwel weer goed gemaakt werd door een hogere eierprijs. SAMENVATTING De meeste schade is geleden in de eerste dagen door het snel invallen van de strenge vorst. Bovendien kwam de sneeuw pas na de eerste vorstweek, zodat de kale vorst een deel van de gewassen deed doodvriezen. Als geheel is echter de schade betrekkelijk ge ring, hoewel voor sommige landbou wers het komende jaar veel goed zal moeten maken. Uitkering van vakantietoeslag RICHTLIJNEN VAN DE REGERING. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan zijn ambtgenoten en aan de colleges van B. en W. nadere richtlijnen verstrekt omtrent de uitbetaling van de vakantieuitkering over 1956. alsmede de i 3% uitkering over 1955. Aan de provinciale, gemeentelijke en waterschapsorganen zal worden ver zocht. zoveel mogelijk dezelfde gedrags lijn te volgen. E>e minister verzoekt de uitbetaling van de verhoogde vakantie- I uitkering over 1956 van 4%. alsmede I van de uitkering ineens over 1955 j tegelijk te doen plaatsvinden. De vakantie-uitkering, welke in 1956 zal geschieden, bestaat uit 2d van sa laris kindertoeslag 'evenals v. j.), alsmede een tijdelijke uitkering van 2% tot een gelijk bedrag. Met ingang van 1957 wordt ook de 2% van de tijdelijke in de pensioen grondslag opgenomen en bedraagt de uitkering dus zonder meer ir' van sa laris kindertoelage. KONINGIN NAAR OOSTELIJK FLEVOLAND. Het ligt in he' voornemen van H.M Koningin Juliana op 26 april een werk bezoek te brengen aan de in uitvoering zijnde polder Oosteliik Flevoland Parijs, waar het verdriet echter dikwijls de blijdschap achterhaalt Een vlot gespeeld verhaal tevens, met Elizabeth Taylor. Van Johnson. Walter Pidgeon en bonna Reed in de hoofd rollen. een film van vlot plezier, ook van bittere levensernst vervuldVan liefde en van leed, vervat in mooie kleu ren en met een charmante muzikale illustratie. Het leven kent duizenden histories als deze. Ze treffen telkens weer. als ge ze ziet uitgebeeld. Zoals in deze film „Het begon in Parijs". Maar ge weet nooit, waar een „begin" toe leidt.... Huis van bamboe Politiefilm met mooie Japanse achtergrond LUXOR Dat de Amerikanen in het na-oorlogse Japan de vroegere vij and zeer schappelijk hebben behandeld, is welbekend. Maar de langdurige be zetting heeft ook ongure elementen uit de Amerikaanse samenlevnng hun kans doen grijpen: gedeserteerde soldaten hebben menigmaal in de grote Japanse steden methoden toegepast, die voor dien vrijwel uitsluitend in de onderwe reld van Chicago bekend waren. Twen tieth Century Fox heeft dit onderwerp op meeslepende wijze behandeld. Tegen de achtergrond van het telkens verrassende Japanse leven met zyn vele eigenaardigheden speelt zich de strijd af tussen de Amerikaanse militaire po litie. die de gangster-benden van land genoten onschadelijk wil maken, en de schavuiten, die met uiterst geraffineer de. niets ontziende middelen hun ver mogen trachten te vermeerderen. Van de inhoud willen we niet te veel ver tellen. omdat het element van verras sing dan verloren zou gaan. Men zal ze ker bewondering kunnen opbrengen voor de moed van de man, die. gehol pen door de weduwe van een slachtof fer van de bende, herhaaldelijk doods gevaar trotseert om het geheim van de schurken te onthullen. Waarin hij dan ook tenvolle slaagt. De kleuren van deze film op het brede doek zijn, naar we uit ervaring kunnen zeggen, zonder meer uitmuntend. Boeiend zijn de kijk jes op het Japanse leven, dat meerma len een bijzonder gelukkige achtergrond vormt. Dat het soms verre van zacht zinnig toegaat in dit wereldje van ge degenereerde Amerikanen kan men na tuurlijk moeilijk verwachten, maar de spanning blijft tot het laatste ogenblik bewaard. De Japanse flimster Shirley Yamaguchi laat in de rol van Mariko van zeer knap spel genieten. Het recht om geboren te worden Diepere achtergrond LIDO Men moet in de film „Het recht om geboren te worden" drie zaken onderscheiden: het verhaal, het spel en de diepere achtergrond. Van het ver haal zou men kunnen zeggen, dat het een normaal filmgegeven is: een liefde, die verboden wordt en toch nog goed komt. een ongelukkige liefde en ten slotte een „happy end" Dokter Alberto Limonta vertelt zijn levensverhaal aan een jonge ongehuw de vrouw, die een baby verwacht en het kind met wil hebben. Hij zelf is ook het kind van een ongehuwde moeder, die tegenover haar ouders de geboorte van haar kind heeft verdedigd en met wilde ingaan op de eis van haar vader het kind met geboren te laten worden. Alberto wordt direct na de geboorte van zijn moeder weggehaald en door een negerin opgevoed. Pas als hij dokter is komt hij weer. bij toeval, terecht bij zijn grootouders en zo ontmoet hij ook zijn moeder, die kort na zijn geboorte in een klooster is gegaan, weer. Hij trouwt dan met zijn nichtje. Het spel in deze film is voor treffelijk. Moeder Dolores, de negerin, is een kostelijke figuur, en als waardige medespelers kunnen genoemd worden moeder Helena en de vader van Helena, de grootvader van Alberto dus. De diepere achtergrond is in de eer ste plaats „het heilig recht om gebo ren te worden" en ten tweede de ver werpelijkheid van het rassenonder scheid. Beide komen in deze film tot hun recht en daardoor kan men voor deze film veel waardering hebben. Het verhaal mag dan met origineel zijn. als uitingsvorm van de diepere gedachten is het alleszins aanvaardbaar. „Het recht om geboren te worden" is een film. die wij zeer zeker kunnen waarderen. „De baas in huis" Amusant! CASINO Hobson is de eigenaar van een gerenommeerde schoenenzaak in een stadje in Lancashire. Hij heeft drie volwassen dochters en is naar hij zelf meent de baas in huis. Dit laatste zeer tegen de zin van de oudste doch ter. die ondanks haar intellect en charme geen aanbidders heeft. Het meisje - zij telt reeds dertig lentes - is echter moeilijk uit het veld te slaan en neemt derhalve het kloeke besluit Wil liam. de bekwame knecht ten huwelijk te vragen. De oude heer die in zijn oud ste spruit een goede huishoudster ziet. doet al het mogelijke haar thuis te houden. Tevergeefs! Het huwelijk wordt voltrokken en Maggie en William be ginnen met veel succes een eigen win kel. Ziedaar zeer in het kort de in houd van deze amusante Engelse film. die ongetwijfeld volle zalen zal trekken. David Lean is een kundig regisseur, die met zijn materiaal weet om té gaan. De onvergetelijke Charles Laughton als de oude Hobson (die graag een stevige borrel drinkt) speelt voortreffelijk op een hem geheel eigen wijze. Trouwens ook John Mills en Brenda de Banzie maken de rolprent tot een plezierige. Van een bezoek aan „de baas in huis" Het kasteel in de schaduw Romantische avonturen HEX Het gaat er deze week weer flink op los In Cinemascope-formaat worden de avonturen verteld van een jongen, die verzeild raakt in een smok- kelcomplot. dat omstreeks het midden van de achttiende eeuw sjieelt. Er komen boeven aan te pas, die al leen maar boef zijn en aan wie geen misdadige trek vreemd is. rn er komen ook schurken aan te pas die een hart blijken te bezitten en de belaagde on schuld in de vorm van een Jongetje dat op zoek is naar de jeugdliefde van zijn moeder. He' zou de spanning voor de bioscoop bezoeker wegnemen, als we vertelden wat er alzo in deze film gebeurt Wes halve we volstaan met de verzekering, dat het die bioscoopbezoeker niet aan spanning zal ontbreken. Ook niet. aan romantiek, ook niet aan vaart in dit letterlijk broed uitgemeten evonturen- verhaaï- 1? f"""! ^T;,\ a 5eze.w«ak Wcjon mat twos, uxli/i.(jhas)— TwnMtiWsdoöj wiaed. Qx usuu j {junk oom. S9ocfco,«daan. ,0z fWjessowrtwjk" fiod. pazvaayxiiQeinqcHec ^>ez«ÜA<ji>Twiuci. V v £t iuas un co mart van taLdse 'aon/hmkctari- ünGjcta-) %loAi>zaal ttju* Sdi<soniiuiMgi Wt ystoxawnd. ma) q«si- [iog \tastajoriA ftejGimcik t(. cU-Viaas is motopi 60 mac uwp.- wisfceHot imbütt

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9