Afdeling Leiden hield feest in „Den Burcht" Automation": de nieuwste schrede in de technologische vooruitgang ZATERDAG 7 APRIL Negentig jaar Volksonderwijs Openbare school beter clan sekte-scholen" De vereniging „Volksonderwijs" af deling Leiden had gisteren in „Den Burcht" een grote feestavond georga niseerd. De voorzitter, mr. J. Drijber, kon in m begroetingswoord bijzonder welkom •ten de heren E. Meester en A. van ijk, leden van de onderwijscommissie t de gemeenteraad en dr. K. Simon nomas, wethouder van Onderwijs van gemeente Oegstgeest. Om tweeërlei redenen zijn wij feeste- k bijeen, aldus mr. Drijber. In de eerste aats bestaat de vereniging „Volkson- •iwijs" negentig Jaar. En in de tweede aats heeft de afdeling Deiden het voor ?t eerst sinds Jaren aangedurfd een ,-ond als deze te organiseren. Dat de •leniging niet altijd met evenveel kracht -. luister naar voren treedt wil natuur- jk niet zeggen, dat er niet hard ge- erkt zou worden. Integendeel. Maar, besloot mr. Drijber zijn openings- oord. de gemeenschap van al degenen, le het openbaar onderwijs eenwarm art toedragen, kan alleen maar groeien Is a'.ien elkaar eens ontmoeten en van •dachten kunnen wisselen. Vervolgens was het woord aan de rorzitter van de Fereratie Zuid-Holland e heer M. Karsemever, voor het ultspre- er. van de feestrede. Als de maand april of de maand sep- unber nadert, aldus de heer Karsemeyer an staan de ouders met kinderen van e leerplichtige leeftijd voor de vraag, ,aar welke school zal ik mijn kind stu- en? Er kan een groot aantal redenen ijn, waarom men zijn kinderen naar die n die school stuurt. Er is. helaas, maar en gering aantal ouders dat over deze raag zeer ernstig nadenkt. De heer Karsemeyer zette uiteen raaroni hij meende, dat de openbare chool beter is, dan de andere, de sekte- cholen. De bijzondere scholen, zei hij, ijn doordrenkt met de zuurdezem van iet geloof. En zoals op kerkelijk ter- ein de verdeeldheid heerst, zo heerst lie ook op het erf van het bijzonder inderwijs. Dit heeft zich vooral na 1920, oen de gelijkstelling een fei werd. ge- nanifesteerd. Deze demon heeft men lelf opgeroepen, aldus spreker. De open- lare school kent geen onderscheid, noch 'an rang. noch van politieke of geloofs- ivertuiging! Het devies van de open- lare school is verdraagzaamheid en iefde tot de medemens. GODSDIENSTONDERWIJS OP OPENBARE SCHOOL Ondanks het feit. dat het facultatief is gesteld, ontvangen 88% der kinde ren godsdienstonderwijs. Dit wordt door bevoegde krachten gegeeven, die van een richting zijn welke door de ouders Zelf wordt gekozen. In de openbare school kan dus wel degelijk Gisteravond werd in de zaal van het Mjkgebouw .Prediker" de eesrte officiële avond van de C.M.B. afd. Leiden, be legd. De heer P. Barendse, voorzitter van de afdeling, ging in het kort nog even de ontwikkeling van de Bond na. De nu sinds 1 januari 1956 bestaande CMB is ontwikkeld uit de Chr. Metaal Be ft erkers Bond en uit de Chr. Beambten Bond voor de Metaalbewerking. Het ledental, dat nu 425 bedraagt, vond de voorzitter echter nog veel te laag en spreker hoopte dan ook dat mede door de uitgebreide propaganda, welke door het hoofdbestuur is gemaakt, het aan tal volgend jaar verdubbeld zal zijn. De vertoonde films waren van een toed gehalte. Allereerst werden enkele rkenfilmpjes gedraaid. Hierna volgden echter twee films, waar het voor de tauze om ging: een uitleg over de wer ing en oprichting van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal en een lilm over de Amerikaanse natuurreser vaten. De laatste blonk uit door prach tige kleuren en natuuropnamen. De heer C. Jaarsma, districtsbestuur der van de Bond, hield hierna een toe spraak. Hoewel het eigenlijk niet goed is om in het verleden te wroeten, aldus spr., wil ik het fcooh doen, om U te to nen. hoe een Chra arbeider ten op zichte van de maatschappij moet staan Toen zestig jaar geleden de eerste vak bonden ontstonden, waren er onder de arbeiders twee groepen: ten eerste de groep die achter alles de vuist toonde en met woorden als algehele klassestrijd schermde en de tweede groep, de Chr bond „Patrimonium", die niet met haat gevoelens of klassestrijd werkte, maar die de arbeiders tot verantwoordelijk heid en naastenliefde opriep. Dit moe ten wjj nu, na zestig jaar, nog steeds onthouden en onder ogen zien. Maar wij moeten ook weer niet zo vroom wor den dat we alléén maar bidden, want het moet zijn: .Bidt en Werkt". Na de pauze werd de eigenlijke hoofd film gedraaid, een film over de walvis vangst in het Zuidpoolgebied. In de namiddag was er onder leiding van de heren J. Verheul en A. v. d. Velden nog een kindervoorstelling ge geven. Ruim 150 kinderen hebben ge noten van enkele leuke tekenfilmpjes en de omlijstende vertellingen van de heer A v. d. Velden. Officiële publikatie KIEZERSREGISTEK Dc Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat een leder ten Stad- hulze (afd Bevolking) kosteloos Inlich tingen uit het kiezersreglster kan verkrij gen. teneinde daaruit op te maken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk ls opgenomen. LEIDEN. 7 april 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK. Weth. loco-Burgemeester. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Eric, zn van H. Bakker en A. H. Röbken: Henrlette Elizabeth, dr van C. J. F. B(jtt- cher en F. Dekker: WUlem Frederlk. zn van J. Roosendaal en R. Schellevls; Nelly Christine, dr van F. C. v. d. Werft en W. M Wijsman; Antoinette Florence, dr van B Rooljakkers en F. A. Frank; Rutger Jan Herman, zn "an J. H. Melssner en W. Gcrlach. OVERLEDEN: C. W. Prins, man, 55 Jr: F. A. Jelllng- haus, wednr, 62 Jr; J. de Vink, man, 50 Jr; P. A. Bril, man, 74 Jr. een godsdienstige overtuiging worden beleefd. In dit verband haalde spre ker nog de uitspraak aan, zoals die vermeld staat in de nieuwe kerkorde van de Hervormde Kerk. waarin geen voorkeur wordt uitgesproken voor een bepaalde school. Dc heer Karsemeyer bestreed een bepaalde hantering van 't dorpformulier, waardoor bij ouders nog weieens de Indruk wordt gewekt alsof mij bfj een bevestigend antwoord op dc vragen in dat formulier gesteld, de plicht op zich zou hebben geno men de kinderen een bepaald soort christelijk onderwijs te moeten laten volgen. Onze leus moet zijn eensgezind en onverdeeld naar de openbare school. Hij achf dit van het grootste belang voor het gehele Nederlandse volk Maar. zei hij. strijdt deze strijd waardig Dat moet ons eerste devies zijn' Aan het slot van zijn rede wekte de heer Ka rsemeyer de aanwezigen op de actie om het hoofdbestuur bij het ne gentig jarig bestaan tweehonderd vijf tigduizend gulden aan te bieden, te steunen De vereniging ..Volksonder wijs" telt nu 150.000 leden. Leiden heeft er 350 Dit zouden er gemakkelijk 1000 kunnen zijn. Wij moeten, aldus de heer Karsemeyer. onze offerbereidheid tonen. Het feestelijk deel van de avond werd verzorgd door leerlingen van de open bare ULO-sihopl aan de Pieterskerk straat. die het toneelstuk Het spook van Cambrooke Castle" opvoerden. Een aardige, spannende geschiedenis, die dankzij het goedé spel. de aanwezigen bijzonder heeft, geamuseerd Een gezellig samenzijn ol.v. de heer A D. J Labordus, waaraan muzikaal werd medegewerkt door „The Travelling Brothers", besloot deze zeer geslaagde avond. Dr. G. Oorthuys te Oegstgeest 80 jaar STOND VAN 1906 TOT 1910 IN LEIDEN. Woensdag 11 april hoopt dr. G. Oort huys te Oegstgeest, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. de leeftijd van de zeer sterken te bereiken. Dr. Oorthuys werd op 11 april 1876 ln de hervormde pastorie van 's-Heer Abtskerke geboren, bezocht de gymnasia te 's-Gravenhage en Leiden en studeer de vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1905 bij wijlen prof. dr F. Pijper op het proefschrift „De Anthropologic van Zwingli" promo veerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Nadat- kand. Oorthuys in 1901 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 9 februari van het daaropvolgend jaar <il902) door zij nvader te Brakel in het ambt bevestigd. In 1906 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Leiden. Daarna stond hij tot zijn eme ritaat op l mei 1943 nog drieendertig jaar te Amsterdam. Na zijn emeritaat vestigde dr. Oorthuys zich metterwoon te Lunteren, waar hij tot 1946 aals hulp prediker en tot 1950 als ouderling nog werkzaam is geweest. Dr. Oorthuys was o.a. lid van het ckassicaal bestuur van Amsterdam, lid van het provinoiaal kerkbestuur van N - Holland en enkele jaren lid van de Algemene Synode van de Ned. Herv. Kerk. Verder maakte hfj van 19451955 deel uit van de commissie voor het Dienstboek voo de Hen-. Kerk. Behalve zijn dissertatie verscheen van de hand van dr. Oorthuys verder nog Kruispunten op de weg der Kerk 'iZwingli; de Labadle en Kohlbruggei. Doopboekje. De eeuwige jeugd van Hetidelberg: Leer van depraedestina- tie: Grondslag en wezen der kerk (sa men met wijlen dr P J Kromsigt). Dc Sacramenten; Anatasius' Wechwnzer. Bullinger huvsboeck en Calvijns Insti tutie. vergeleken in hun leer van God en mens Verder heeft hij in het Nederlands vertaald Romeinen 7 van Kohlbrugge; en esaja 52 en 53 van Luther. Dr Oost- huys was ook medewerker aan de perio dieken Troffel en Zwaard: Onder Eigen Vaandel en aan Kerk en Theologie. SCHAKEN Promotiewedstrijden K.N.S.B. Het tweede tiental van het Leids Schaakgenootschap is voor de promotie wedstrijden van de K.N.S.B. ingedeeld in groep C, tezamen met H.C.S.V. II (Den Haag) en Charlois (Rotterdam). Uit dit drietal gaan er twee over naar de 2e klasse-competitie K.N S.B Er wordt een halve competitie gespeeld, te beginnen op zaterdag 21 april met de wedstrijd L.S.G. n—H.CS.V. II. De verliezer daarvan moet dan óp 12 mei met Char lois spelen en, zo nodig, volgt dan nog op 26 mei de 3e wedstrijd. Verliest im mers de verliezer van de eerste wed strijd ook de tweede, kan heeft de derde gen Invloed meer en blijft die achter wege. India zou niet-Moslims in Kasjmir willen vestigen De Pakistaanse premier. Mohamad AU. heeft in de grondwetgevende ver gadering verklaard over gegevens te be schikken. die wijzen op plannen van India om meer niet-Moslims in het omstreden Kasjmir te vestigen, tenein de de huidige Moslim-bevolking uit dit land te drijven. India had kennelijk het plan, om na verkiezingen in Kasj mir een fictieve constituante in te stel len, die zou moeten verklaren, dat Kasjmir een deel van India ls gewor den. Pakistan noch de Veiligheidsraad der Ver. Naties zijn gebonden door welk be sluit dan ook van India of de zoge naamde grondwetgevende vergadering van Kasjmir, aldus Mohamad Ali Kasjmir heeft thans een Mohamme daanse bevolkingsmeerderheid en Pa kistan eist dit gebied daarom op). Vrachtwagen ramde auto Op de Stationsstraat ln Amersfoort ls gisteren omstreeks 12 uur een perso nenauto geramd door een militaire vrachtwagen die slippend de bocht van de Snouckaertlaan nam. De bestuurder van de personenauto, de heer M. D. Nieuborg uit Amersfoort kwam achter zijn stuur beklemd te zitten en werd zwaar gewond Zijn 54-jarige vrouw liep ook ernsti ge verwondingen op. Zij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De chauffeur van de vrachtwagen kreeg een shock: hij ls ln een militair hos pitaal opgenomen. Uit de Eems bij Delfzijl is een ln de oorlog neergeschoten Amerikaans vliegtuig geborgen. Het wrak werd ont dekt door personeel van de douane-re chercheboot uit Delfzijl op een ondiepe plaats. Het bleek afkomstig te zijn van een ln 1943 gebouwd Amerikaans jacht vliegtuig dat waarschijnlijk ln 1944 door Duits afweergeschut werd neerge schoten boven de Eems.Volgens In middels verkregen Inlichtingen heeft men destijds de bemanning van dit toestel geborgen. Indrukwekkende Staatsbegrafenis Oostenrijkse gezant De zaterdag zo plotseling overleden buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Oostenrijk bij het Nederlandse Hof. de heer Karl Wild- mann. is gistermorgen onder militair eerbetoon ten grave gedragen, 's Morgens was het stoflefijk over schot van de op 57-Jarlge leeftijd over leden gezant overgebracht van het zie kenhuis aan het Westelnde naar de Jacobuskerk aan de Parkstraat te Den Haag. Hier hadden zich In het kerk gebouw vele honderden verzameld voor het bijwonen van de plechtige rouwdienst. De H. Mis van Requiem werd gecele breerd door de pauselijke nuntius, mgr. Paolo Giobbe. Aan de ingang van het kerkgebouw waren vele kransen en bloemstukken neergelegd als een laatste groet. Talrijke binnen- en buitenlandse autoriteiten woonden de dienst bij. Na de Requiemmis werd de absoute verricht door de celebrant, mgr. Paolo Globbe. die vervolgens met zijn assisten ten het stoffelijk overschot uitgeleide deed tot aan de ingang van de kerk. Hier werd het overgenomen door de dragers 12 onderofficieren van de 901 luchtverdedigingskring, die de kist. ge- j dekt met de Oostenrtfksevlag op de lijk- wagen plaatsten. Op het Kerkplein speelde de Koninklijke Militaire Kapel treurmuziek. Nadat de indrukwekkende stoet op de r.-k. begraafplaats was gearriveerd, droe gen de twaalf onderofficieren van dc 901 luchtverdedigingskring de kist over de begraafplaats naar de tijdelijke graf kelder in het midden van de arcade. Ter weerszijden stond in de arcade het 48 man sterke vuurpeloton. Nadat de laatste gebeden waren gezegd, speelde de Marihierskapel en werd de kist in de grafkelder neergelaten. Tenslotte loste het vuurpeloton een salvo vanuit de arcade. Het stoffelijk overschot van de Oos tenrijkse gezant zal later naar Wenen worden overgebracht Aanbesteed is het buitenonderhoud van de Leidse Universiteitsgebouwen. Daarbij werd door de Cemsto ingeschre ven voor een jaarprijs van f. 5750,— en door de combinatie De Hoop voor f. 4292,40. Het onderhoud is aan de laag ste inschrijver gegund. Dezer dagen heeft de afd. Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren haar dui zendste lid ingeschreven Met dit aan tal plaatst deze bond zich op de tweede plaats van de bij de Leidse Bestuurders- bond aangesloten organisaties De afd. Leiden van de Alg. Ned. MetaalbedrUfs- bond die alleen dit jaar reeds ruim 100 nieuwe leden inschreef, prijkt met 1683 leden aan de kop van de ranglijst van de L B B. In sommige bedrijfstakken: dru k - op - de - knop -fabrieken (Van een bijzondere medewerker) De Amerikaanse term „automation", waarvoor nog geen gepaste Nederlandse vertaling werd gevonden, heeft blijkbaar een veelvuldige betekenis, waarachter verscheidene nieuwe technieken schuil gaan. Veelal heeft men de indruk, dat het niet alleen om nieuwe uitzichten van de technologische vooruitgang gaat, doch eveneens om een nieuwe organisatie-techniek. In feite blijkt deze laatste echter enkel het gevolg te zün van de eerste. In de werkplaatsen betekent „automation" de toepassing van nieuwe tech nische procédé's, die leiden tot de vervanging van menselijke, hoofdzakelijk fysieke arbeid, door bewerkingen van één of meer machines. Ais typisch voor beeld kan in dit opzicht de automatische verplaatsing van in bewerking zijnde stukken van de ene machine naar de andere worden genoemd. De gehele onderneming of bepaalde afdelingen van de onderneming worden geautomatiseerd, waardoor het zelfs mogelijk wordt goederen voort te brengen zonder dat mensenhanden gedurende het produktie-proces de te bewerken grond stoffen en half-afgewerkte produkten aanraken. De machine vervangt voor het grootste deel de handenarbeid en zelfs voor een goed deel de lagere intellectuele arbeid. De produktie geschiedt met een aantal ingenieurs en personeel voor bewa king van de controle-borden en voor onderhoud. iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiini E In bijgaand artikel is van deskun- 1 dige zijde gepoogd een visie te ge- ven op de jongste ontwikkeling van de technologische vooruitgang: ..automation". De vertaling van dat begrip door het Nederlandse „auto- matisering" is onjuist, daar het automatiseren begonnen is met de industrie zelf. s S ..Automation" is een zo ver door- gedreven automatisering, dat men komt tot complete of gedeeltelijke toepassing van het principe der H „push button factories" (letterlijk: H druk-op-de-knop-fabneken) de fa- brieken die produceren zonder dat er arbeiders (tenzij technici» aan te pas komen. De sociale en econo- misohe gevolgen van dat automa- tion-proces hebben aanleiding ge- geven tot het gezegde, dat de we- reld in een tweede industriële re- volutie is beland. Vervanging van handen- en lagere hoofdarbeid In ae kantoren betekent „automation" ae vervanging van de lagere intellectuele arbeid door elektronisohe rekenmachines. Het optekenen en bijhouden van gege vens. het uitvoeren van bewerkingen op die gegevens worden sneller en met meer zekerheid verricht door de machine. Méér nog: de elektronische breinen ver richten een aantal belangwekkende be werkingen, waaraan de mens vroeger niet eens dacht om ze uit te voeren. Ziedaar in enkele trekken het schok kende nieuws uit de technologische we reld, dat naar ons overwaaide uit de Ver. Staten, doch waarvan om Jn Engeland. Frankrijk. Nederland en België reeds heel wat toepassingen voorkomen. Sommigen hebben in verband met de toepassing van de nieuwe procédé's ge wag gemaakt van een nieuwe industriële revolutie. Nuchter beschouwd staan we voor een nieuwe sohakel in de keten van de technologische vooruitgang. Een be wijs, dat de toepassing van „automation" ln de lijn ligt van een reeds lang begon nen evolutie, ligt wei hierin, dat de voor uitzichten loor de gemiddelde produk- tiviteitsstijging in de gehele economie van de Ver Staten over de periode tot 1955 geraamd worden op 2,8 procent per Jaar. Dit cijfer, dat rekening houdt met de invoering van „automation" ligt iets lager dan de 3 procent, die onmiddellijk na de tweede wereldoorlog werden be reikt en ietwat hoger dan het gemiddelde van 2,1 procent, dat sedert 1910 werd ver wezenlijkt. Hogere levensstandaard Het is duidelijk, dat de versnelling van het produktieritme, de vermindering van de arbeidskosten en van de gebruikte fa- brieksruimte, de verbetering van de kwa liteit van de produkten en in het alge meen de economische vooruitgang zullen bevorderen. De toeneming van de levens standaard, die normaal daaruit moet voortvloeien, zal blijken in de vorm van een daling van de verkoopprijzen, stij ging van dc lonen en inkorting van de arbeidsduur. Chr. Besturenbond„herderlijk schrijven is een pijnlijke zaak" In Leiden ruim 2600 chr. georganiseerden In het vandaag verschenen jaarver slag van de Leidse Chr. Besturenbond wordt uitvoerig aandacht besteed aan de inhoud van het onlangs verschenen her derlijk schreven van de Generale Synode der Ned Herv Kerk. dat handelt over „Het christen-zijn ln de Nederlandse samenleving". Nadat vooraf is opgemerkt, dat het verblijdend is. dat de Ned, Herv. Kerk weer heeft lerer. spreken naar buiten, wordt om. gezegd, dat bovenstaand schrijven in de grond der zaak dualis tisch is. „Het is", aldus de visie van deze Bond. „grotendeels gericht tegen de voorstan ders van de christelijke organisatievorm en houdt veelal de mensen van de „door braak" de hand boven net hoofd. Voor hen die uit geloofsovertuiging voor de christelijke organisatievorm hebben ge kozen. en die voor het merendeel tevens met liefde en toewijding aan het kerke lijke werk deelnemen, is de inhoud van dit „H S." een pijnlijke zaak. Wanneer buitenstaanders wellicht me nen dat alle leden van de Ned. Herv. Kerk de kerkelijke boodschappen van de Synode zonder meer aanvaarden, vergis sen zij zich In werkelijkheid is er slechts een kleine groep die dit „HB." juichend heeft begroet; een grotere groep heeft (wellicht uit eerbied) het zwijgend aan vaard, en een nog grotere groep deed het protesterend. Deze „doorbraak" begeren wij niet, want de z.g.n. „nieuwe koers", de door braakgedachte, leeft niet m het hart van de Ned Herv Kerk", tot zover de mening van de Leidse Chr. Besturen bond Uit de ciifers. die de secretaris, de heer W. Veerman, eeeft over het leden tal van de bii deze Bond aangesloten organisaties, blilkt. dat op 31 december il. in Leiden 2629 werknemers christelijk waren eeorcaniseerd. Er werd in 1955 een ledenwinst gemaakt van 43. Het christelijk overheidspersoneel is met 528 leden de grootste afdeling in de Bond. gevolgd door de christelijke metaalbe werkers met 380 leden. Het aantal L.CB. aangesloten afdelingen (18) bleef ongewiizied. Aangezien deze tiid om produktie- verhoging vraagt .oordeelt men het in dit verslag wenselijk uitermate voor zichtig te ziin met de verkorting van de werktijd. Aan het verslag is een overzicht toe gevoegd van het afdelingsleven der aangesloten organisaties en van de stichting tot exploitatie van het ge bouw voor Chr. Boe. Belangen. LEIDERDORP V.L.L. lustrumtoernooi In de kantine van de Verenigde Touw- fabneken is gisteravond het lustrum- toernooi ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de schaakclub „VTL" begonnen. Voorzitter Dingjan verwel komde de 58 deelnemers, die in 14 groe pen van 4 zijn ingedeeld. Hij bracht dank aan de directie voor ondervonden steun in de vorm van zaal en prijzen en voorts aan de heer A C. Teleng, toer- nooileider, die veel werk heeft verzet bij de voorbereiding. Er is een ere-groep gevormd met vier van de sterkste spe lers uit de L.SBte weten A. Barkema (Philidor), W. H. van der Nat (L.SG..), C. Brunt Alpheni en A Smit (V.TL.). In de le ronde speelden Barkema—Brunt en Van der NatSmit. Het was jammer dat deze partijen door een krappe speel tijd niet tot een echte beslissing konden komen. Beiden moesten n.l. in stellin gen. die nog geenszins verder spelen uit sloten. integendeel, aan het oordeel van arbiters worden onderworpen. Barkema kreeg ae volle winst en in de andere partij was remise het resultaat Vergadering A.R. kiesvereniging De A.R. kiesvereniging hield een ver gadering in het Dorpshuis. De bijeen komst stond in het teken van de a s. verkiezingen voor de 2e Kamer. Na een kort welkomst woord van de voorzitter, de heer C. Hobo. die speciaal begroette, de leden van de kiesvereniging van Zoe- terwoude en de voorzitter van de plaat selijke Arjos, de heer H v. d. Stoel, was het woord aan de spreker van de avond de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos. Hoornaar en Hoog- I Blokland die sprak over „De grote inzet". Naar de mening van de spreker, gaan we een pittige verkiezingsstrijd tegemoet met verschillende actuele zaken als inzet en hij stelde daarbij de vraag of er in de Nederlandse samenleving plaats is voor een partijformatie op chr. grond slag. Of eigenlijk is dit voor de anti revolutionairen geen vraag, maar hij wordt van andere zijde ontkend. Wel is er bij de P.v.d.Arbeid waardering voor de godsdienst, maar dit is een zaak voor de individuele mens. Op het gebied van de partij-organisatie moet de godsdienst ondergeschikt zijn aan de politiek. Spr. wijst in dit verband op de armoede van de doorbraak. Verder verwerpt hij een Indeling van progressief enerzijds en conservatief anderzijds. De praktische politiek is er om te bewijzen dat deze indeling absoluut onjuist is. Komende tot het sociale vraagstuk zei spreker dat met de totstandkoming van de ouderdomswet, die al door de Tweede Kamer werd aangenomen ons nationale gebouw wat de sociale voorzieningen betreft eigenlijk af zal zijn, maar zullen we er dan zijn? Als de hoogconjunctuur blijft aanhou den, zullen we wat het sociale vraag stuk aangaat zeker nog wel niet aan het einde zijn. En dan rijst ook de vraag of er niet iets anders dreigt komt er geen geestelijke nood? In de grote bevol kingscentra gaat de mens zo langzamer hand in de massa onder, hij wordt een nummer. Ook het werken aan de lopende band draagt hiertoe bij Er dreigt daar om een geestelijk probleem en dit kan alleen van christelijke kant worden op gelost. Wanneer de socialisten beweren dat het grote verschil tussen de P.v.d.A. en de A.R ligt in de sociale sector, dan moet spreker dit beslist ontkennen: het ligt namelijk in de economische sector. Wat de nationalisering van de bedrij ven betreft, waarin we volgens de socia listen noe lang niet vergenoeg gaan. meent spreker daar tegen een waar schuwing te moeten laten horen. De re gering heeft er de handen al meer dan vol aan om de genationaliseerde bedrij ven in de hand te houden. Aan het slot van zijn rede. die met gTOte aandacht gevolgd werd, spoorde spreker zijn toehoorders aan te blijven opkomen voor christelijke politiek. Van God zijn alle dingen staatkunde en politiek niet uitgesloten. Daarom wekte hij op trouw te blijven aan de leer van Calvljn. Medlselie dienst. De zondagsdienst der hulsartsen wordt waargenomen door dokter E. J. Hoefman, tel. 30070. Hoofd straat 40. OEGSTGEEST Medische dienst, De zondagsdienst der hulsartsen wordt waargenomen door dokter A. J. M. Glabbeek. telef. 23949 en dokter A x. d. Vllet-De Vries, tel. 22331. VOORSCHOTEN Zondagsdienst. De dienst der dokto ren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter Th. J. Thles, Leldseweg 51. tel. 2520; voor wijkverpleegster- Gezondheidscentrum, te lefoon 2177. WARMOND TAFELTENNIS. „Steed6 Vooruit". In de komende week spelen 4 teams hun laatste wedstrijden en dan zit het seizoen 19551956 er weer op. Het pro gramma luidt: (Dames). Maandag te Warmond. Steeds Vooruit 2—TOV 2. 8 u.. (Heren). Maan dag te Warmond Steeds Vooruit 1 PVSB 1. 8 uur. Maandae te Warmond Steeds Vooruit 3ATTC 8 u. Maan dag te Roelofarendsveen Sparkler 3 Steeds Vooruit 2, 8 uur. Medische dienst. De zondagsdienst der hulsartsen wordt waargenomen door dokter Huebcr en dokter Horrevorts (Sas- senhelm. tel. voor belden K 25327159) Op donderdag 12 april a s. zal de burgemeester van Warmond verhinderd zijn om zijn wekelijks spreekuur te houden. Benoemd. Bij de gemeentelijke Vrij willige Brandweer te Warmond zijn aan gesteld de heren P. van Leeuwen en Th. Zwetsloot. WASSENAAR Fancy fair in Zuiderhout In het gebouw Zuiderhout aan de v. d. Oudermeulenlaan werd ge opend een door de Buurtvereniging Kerkehout en omgeving in samenwer king met de Sportvereniging Wasse naar ingerichte fancy fair t.b.v. het te houden zomerkamp van de junioren van de SW. en de Inrichting van de kinderspeelplaats in het Kerkehout. De baten worden eerlijk gedeeld. Er is op deze fancy fair van allerlei vermaak bijeen gebracht. Voor de jeugd wordt op zaterdag een speciale middag georganiseerd De openstelling voor de ouderen ls heden- en zaterdagavond van 7.30 uur tot 11 uur. Schoolwedstriiden op Koninginnedag Op de verjaardag van de Koningin worden door de Koningin Wilhelmlna Vereniging schoolwedstrijden georga niseerd voor de leerlingen van de lagere en middelbare scholen 's Morgens om 10 uur kunnen de leerlingen van het Lyceum, het Adelbertcollege. de Huls- houd- en de Uloscholen deelnemen aan estafettewedstrijden en 'n voetbal toer nooi voor schoolploegen en persoonlijke wedstrijden in hardlopen en hoogsprin gen. 's Middags om 1 30 uur is er voor de leerlingen van de lagere scholen een soortgelijk programma opgemaakt. De wedstrijden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar worden gesteld, zullen plaats hebben op het sportterrein aan de Prlnsenweg. RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt woensdag 11 april in openbare vergadering bijeen. TROUWE DIENST Wegens 20-jarige trouwe dienst bij de heer Piek alhier werd door de Ne derlandse Vereniging van huisvrouwen aan mej. Annie Arndt een medaille met oorkonde uitgereikt BURGERLIJKE STAND Geboren: Bartholomeus J J.. zn van H. C. van den Berg en M. C. Warmerdam. Ondertrouwd: P. J. Bellekom en E. A. Schrama; J. van der Wel en M. G. Mulder: J H. P. Engels en F. J. Hulsebos: W. J Hllders en S. S. van Geldere; J. van Blezen en J Weesjes. Getrouwd: C. A. J. Berntsen en J. J. M. T. van Woensel; L. Masurel en E M. Gras; N W. Noordovcr en C. A. E. Altorf: J. P Boman en P. M. J. Westgeest. Overleden: M. H. van Alphen. 85 Ji Brink, 51 Jr; P. A. R. Welling. 72 Jr. De invoering van ..automation" vergt heel wat kostbare voorstudie van gespe cialiseerd personeel en aanzienlijke nieu we investeringen. Vandaar dat de kosten en het risico, die daarmee gepaard gaan, de grote ondernemingen in een voorde lige positie plaatsen om het eerst, de nieuwe procédé toe te passen en aldus een nieuwe voorsprong te nemen op de middengrote en de klerne bedrijven. Vooral in de beginperiode kan dienten gevolge een tendens tot concentratie van de produktie ontstaan. Op lange termijn ligt niettemin de funotionele specialise ring binnen het bereik van de midden- grote bedrijven, waarbij deze zich zullen moeten toeleggen op de geautomatiseerde produktie van bepaalde onderdelen, die zij voortbrengen voor verschillende grote ondernemingen. Bij de pessimisten roept de invoering van „automation" het beeld op van een robotfabriek, van een volko men geautomatiseerde fabriek zonder arbeiders, van massale overplaatsing en werkloosheid. Wat optimisten verwachten De optimisten zijn er echter van over tuigd. dat voor iedereen de Iün van de verminderde arbeidsduur en van de stij ging van de levensstandaard zal worden doorgetrokken. Nieuwe, meer en betere produkten zuilen met minder inspanning ter beschikking komen. Voor de betrok ken arbeiders betekent „automation" het einde van de slavernij aan de machine. Veel moeilijk, gevaarlijk, monotoon, on aangenaam en zenuwslopend werk zal wegvallen. Meer tijd zal ter beschikking komen voor specifiek menselijk schep pend werk en de mens zal meer moge lijkheden krijgen om zijn leven vrijer te ontwikkelen. Normaal zal „automation" o.a. leiden tot verlenging van het mense lijke leven. Hoewel wij het wat genoemde gevol gen betreft, met de optimisten houden dient men nochtans niet over het hoofd te zien, dat op korte termijn een zeker gevaar bestaat voor werkloosheid. De arbeidsbesparing is inderdaad zeer groot en indien het invoeringsritme snel zou zijn. zou een aantal arbeiders tijdelnk werkloos kunnen worden. In dit opzicht rijzen natuurlijk heel wat vraagstukken: herscholing, verplaatsing, wachtgelden enz. Langzame invoering In de Ver. Staten leidde tot op heden de toepassing van „automation"-procé- dé's niet tot ontslag op grote schaal, orn aat de nieuwe techniek hoofdzakelijk wordt toegepast in grote bedrijven, die gaan uitbreiden, waardoor de vrijgeko men arbeiders eventueel na herscholing in andere afdelingen kunnen worden ge- plaats. Overigens zal de evolutie niet zo snel gaan. want „automation" kan enkel ln een beperkt aantal bedrijfstakken worden toegepast en er bestaan belang rijke remmen op de invoering, om. de duur en de kosten van de voorstudie, de hoge investeringen en het gebrek aan ge schoold personeel voor de bediening van sommige nieuwe machines. Verder zal de nieuwe technologische vooruitgang op lange termijn de welbekende ketting reactie van groei in geheel het econo mische stelsel verwekken, waardoor heel wat nieuwe arbeidsplaatsen zullen wor den geschapen. De aard van de nieuwe procédé's en de belangrijke investeringen, die daarmee gepaard gaan, leiden tot de noodzaak om te beschikken over een ruime markt. In de Ver Staten en in het sterlinggc- bied is dit het geval, vandaar dat in die landen de toepassing reeds goed op gang is. België en Nederland zijn in dit op zicht erg gehandicapt en eens te meer komt de dwingende behoefte aan de op richting van een gemeenschappelijke Europese markt naar voren. Plattelandsvrouwen bijeen Gisteravond werd in het Deylerhuis een vergadering gehouden van de afde ling Wassenaar, Voorschoten en omge ving van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen De presidente, mevr H G. van der Stoel—Otto, heette de dames welkom en begroette in het bijzonder de heer P. J. Zonruiter. die zou spreken over het onderwerp: Van zittekisten en kande laars. - Na het zingen van het bondslied en de vaststelling van een tweetal notulen werd door mevr. Rodenburg een verslag uit gebracht over de werkzaamheden in 1955 van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, afdeling Wassenaar, in het bestuur van welke vereniging mevr. Rodenburg de plattelandsvrouwen vertegenwoordigt. De presidente deelde mee, dat op 26 april de provinciale vergadering zal wor den gehouden. In deze bijeenkomst zal mevr. Rodenburg de plattelandsvrouwen vertegenwoordigen. Ook deelde zij mede. dat de verloting tijdens de jaarvergade ring de mooie som van f. 211.75 had op gebracht. De leden van de afdeling Oostdonge- radeel. die bii geleeenheid van het iu- bileum van de bond in Wassenaar lo geerden. nodiedeen uit voor een drie daags bezoek eind mei. Er bleek bii de dames veel animo voor deze loeeerpar- tii. Voor de dames, die met meegaan, zal ln september een tocht worden ge organiseerd naar het corso Bloemen- had. vertelde op prettige wijze over „de goede oude tijd", welke overigens heel geen goede tijd was. hetgeen uit zijn betoog duidelijk bleek De presidente dankte spreker en sloot met een wel thuis. Medische dienst. De dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Ber- tels en Geerllngs.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7