LEIDSCH DAGBLAD Resultaat verwacht van reis van Hammarskjöld naar Palestina WEERBERICHT Bloedige slag in Algerije: zware verliezen aan beide zijden GENERAAL SEROF MAG NIET MEE NAAR ENGELAND Sovjetrussische troepen zouden Oost-Duitsland gaan verlaten Zoete broodjes voor Hongaren en Tsj echoslowaken J5ste jaargang ZATERDAG 7 APRIL 1956 No. 28800 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2,35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gisteren bleef het goeddeels bij verwijten over en weer Arabieren en Joden beschuldigden elkaar er gisteren van, een nieuwe oorlog voor te bereiden. Na twee dagen van geweld met een dodencijfer van 67 in de streek van Gaza vlogen de beschuldigingen over en weer: Israel verweet Egypte troepen aan de grenzen samen te trekken en driemaal zoveel militairen in Gaza te hebben als de bestandsovereenkomst toelaat. Egypte antwoordde scherp dat de Israëliërs een preventieve oorlog willen uitlokken. Gisterochtend bulder den de kanonnen weer, maar dank zij het optreden van de voorzitter van de bestandscommissie, kolonel Bayard, werd na enige uren een einde gemaakt aan dit incident. Vrijdagmiddag deed zich nog een incident voor aan de grens van Israël met Jordanië. Volgens Israëlische berichten beschoten Jordaniërs Israëli sche boeren ten zuiden van het Meer van Galilea. Een arbeider werd gedood. Een hoge Israëlische functionaris gaf als verklaring voor het grote aantal slacht offers onder de burgerbevolking bij de vuurwisseling van donderdag, dat de Egyptenaren artillerie en militaire stellingen in bewoonde gebieden hebben. In internationale kringen verwacht men resultaat van de reis der secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. die gisteren per vlieg tuig naar het Midden-Oosten is vertrokken om te trachten de rust in Palestina te bevorderen. man af beschuldigd van een „niet te ex cuseren en opzettelijke daad". Het feit, dat de Israëliërs de marktdag te Gaza kozen, is volgens hen een bewijs, dat zü een zo groot mogelijk aantal burgers wilden doden. Een Israëlische woordvoerder was het er mee eens, dat er geen excuus voor het gebeurde was, maar hij gaf de schuld aan Egypte. Hij zei, dat de laatste tijd nau welijks een dag voorbij is gegaan zonder dat Egyptenaren schoten over de grens hebben gezonden. „Het verbaast me, dat de strijd van donderdag niet eerder is uitgebroken", zei hij na een langdurige opsomming te hebben gegeven van Egyp tische „provocaties". (Speciale berichtgeving) Gistermiddag tegen half twee is de ruim 20-jarige machinist P. Nieuwen- huisen uit Berghaamstede (Zeeland) te Witteveen (Drente) om het leven ge komen, toer. de her van de draineer- machine losschoot en de man de last op zijn lichaam kreeg. Men was op het erf van de landbouwer Joosten te Wit teveen bezie met het leggen van drai- neerbuisjes. De machinist Nieuwenhui- sen kroop ondanks waarschuwingen on der de lier, die extra was verzwaard. Hij kreeg de last op zijn lichaam toen onafhankelijk her iets losschoot. Nieuwenhuisen dc Sultan Israël verbaast- zich dat strijd niet eerder uitbrak Het gebied van Gaza is een smalle strook aan de Middellandse Zee welke Egyptisch gebied is, maar uitsteekt in Israel. Normaal was het bevolkingscijfer van dit woestijngebied een kwestie van tienduizenden. Sedert de splitsing zijn het er verscheidene honderdduizenden geworden door het toestromen van Ara bische vluchtelingen. Deze mensen wo nen in armzalige tentenkampen, zonder werk en met wat steun van de V.N. De streek is een broeinest van ontevreden heid, en als gevolg van zijn strategische positie is zij het toneel geweest van de meeste botsingen tussen Egypte en Israël sedert acht jaar geleden het bestand ge sloten is. De Egyptenaren hebben Israël op de Dr. E. H overleden Krelage Op 87-jarige leeftijd is in het Diaconessenhuis te Haarlem Dinsdagmiddag overleden dr. Ernst H. Krelage. oud-voorzit ter en erevoorzitter van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het stoffelijk overschot is heden ochtend in stilte verast te Wes- terveld. Dr. Krelage heeft zijn gehele leven met grote werkkracht, ontembare volharding en bui tengewone kennis van zaken het Nederlandse bloembollen vak in talloze functies en op velerlei wijzen gediend. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over deze unieke figuur aan wie de bloembollen cultuur. de tuinbouw en ons land zo veel te danken hebben gehad Geen herziening van het proces-Slanskv „Het onderzoek in dc zaak-Slansky is zeer nauwkeurig geweest. Wü hebben de uitspraak juist bevonden, zodat er geen redenen zijn om een herziening te venvachten", zo heeft de voorzitter van het Tsjechische parlement, Ficrlinger, gisteren op een persconferentie in Mos kou verklaard. •ver de zaak-Oatis (een Amerikaan journalist, destijds in Tsjccho-SIo- wakjje op beschuldiging van spionage veroordeeld, doch vrijgelaten voor dal zijn straftijd om was) zei Ficrlinger: ■wij hebben hem vrijgelaten op verzoek ,-an de Amerikaanse regering, hoewel vij hem schuldig bevonden hadden. Daarmee is voor ons de zaak afgedaan". Eerherstel voor Gomulka Radio-Warschau heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat de voormalige eerste secretaris van de Poolse Twee doden bij botsing te Zuidbroek Een auto bestuurd door de 50-jarige Assenaar H. Huizing is gistermiddag om half twee op het kruispunt Kerkstraat Rijksweg te Zuidbroek tegen een auto, bestuurd door iemand uit Finsterwolde gebotst. De Assenaar werd opslag gedood. Zijn medepassagier, de 52-jarige A Geuzen dam, eveneens uit Assen, werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen gebracht en is later even eens overleden. De auto's werden zwaar beschadigd Soekarno 14 mei naar de V.S. President Soekarno zal 14 mei voor een officieel bezoek aan de V.S. uit Djakarta vertrekken. Soekarno zal 4 dagen In Washington verblijven en vervolgens 2 weken een rondreis door dc V.S maken. Soekarno zal tot Singapore met een vliegtuig van de Garoeda Indonesian Airways" reizen In Singapore zal hij overstappen in een speciaal Amerikaans vliegtuig en onderweg enige lopende uitnodigingen beantwoorden door korte bezoeken aan andere landen te bren gen. waarvan de namen echter nog niet bekend zijn gemaakt. Minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog. Vannacht iets minder koud, morgenmiddag hogere tempera turen. Aanvankelijk zwakke, later ma tige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 APRIL Zon op: 6.01 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: 4.35 uur; onder: 16 45 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.47 en 14.03 uur (9/4 te 2.25 en 14.39 uur). Dit nummer bestaat alt 12 pagina's, en een bijvoegsel. Machinist gedood Onder last van draineermachine De winter gluurt weer om de lioek In vele landen sneeuw De winter is vrijdag in Europa terug gekeerd en heeft in verscheidene lan den sneeuw gebracht. In de Italiaanse Alpen woedden vrijdag zware sneeuw stormen. In Rome daalde de tempera tuur 's middags tot vier graden Celsius. Ook in de Zwitserse en Oostenrijkse Alpen is veel sneeuw gevallen. Voorts wordt melding gemaakt van sneeuwbuien in West-Duitsland en Frankrijk. Zelfs op Corsica viel sneeuw. Spaans - Marokko onafhankelijk Verklaring in Madrid Heden, zaterdagochtend om 6 uur is in Madrid een Spaans-Marokkaanse verklaring ondertekend, op grond waar van het Spaanse protectoraat over Marokko, dat 44 jaar heeft geduurd, wordt afgeschaft en geheel Marokko ordt. Op 2 maart heeft Marokko, Sidi Moham werd in de grond gedrukt en het zwaar med ben Joessef. reeds een dergelijke verminkte lichaam moest worden uit- overeenkomst met Frankrijk gesloten, gegraven Het slachtoffer, dat hier tij- (Men zie ook het hoofdartikel op delijk werkte, was enige zoon. I pag. 2 van dit Blad). In het woeste Nemencha-gebergte in Algerije woedt een bloedige slag tussen Franse eenheden en een sterke bende rebellen van het „Leger van Allah". Volgens het Franse commando zijn tot dusverre aan beide zijden „zware ver liezen" geleden. De Fransen voeren in allerijl versterkingen aan naar het gebied, waar de strijd zich afspeelt, namelijk op vijf km ten noorden van het Berber-dorp Djeurf, dat op de oostelijke hellingen van het gebergte op 180 km ten zuiden van Constantine ligt. De slag nam donderdag een aanvang, toen een Franse gemotoriseerde patrouille nabij dc Oued el Fallail, een rivierbedding, welke voor liet grootste deel van het jaar droog ligt, op een sterke bende rebellen stootte. Dc rebellen maakten in de loop van de dag een langzaam terugtrekkende heweging, maar de Fransen bleven gedurende de gehele avond en nacht contact met hen behouden. Franse straaljager in Noord-Afrika aangekomen Van het vliegveld Salon, nabij Mar seille, zijn vrijdag 34 Franse militaire vliegtuigen naar Noord-Afrika vertrok ken Zestien straaljagers van het type Deze vrijlatingen, zo wordt medege-~*Mistrar gingen rechtstreeks naar nistlsehe partij en vice-premier Wa- dyslaw Gomulka gerehabiliteerd is en in vrijheid gesteld. Ook een aantal an deren. onder wie hoge officieren, die tegelijk met hem veroordeeld zijn in 1951, zijn vrijgelaten. deeld. zijn het gevolg van het besluit van het partijcongres in Moskou om alle slachtoffers van het regiem van Bcria in ere te herstellen. Gomulka is 50 jaar. Hij werd bij zijn arrestatie de „Tito van Polen" genoemd. Een proces is nooit tegen hem gevoerd. In een ingezonden stuk in een Pools blad is onlangs gerechtigheid gevraagd voor Gomulka en andere vroegere poli tieke en militaire leiders Felle aanvallen van Britse pers op Iwan de Verschrikkelijkehadden resultaat Generaal Serof. hoofd van de geheime politie der Sovjet-Unie, zal geen'deel uitmaken van de Sovjetrussische delegatie, die met het bezoek van premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef een bezoek aan Groot-Brittannië zal brengen, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Toen Serof kort geleden Londen bezocht om met de Britse autoriteiten de veiligheidsmaatregelen bü het bezoek te bespreken, werd hij door de Britse bla den fel aangevallen. Onder meer noemde men hem „moordenaar" en „Iwan de verschrikkelijke" vanwege zijn grote aandeel in deportatie en concentratie kampen in de Sovjet-Unie. De Sovjetrussische delegatie zal bestaan ui( 14 personen, onder wie 15 leden van de lijfwacht. De laatsten staan onder leiding van generaal Zakharof. Admiraal Koeznetsof uit zijn functie ontslagen De admiraal van de Sovjetrussische vloot Nicolia Koeznetsof is volgens ge woonlijk betrouwbare bronnen ontsla gen en vervangen door zijn plaatsver vanger, admiraal Gorsjkof. Admiraal Koeznetsof, die een zeer snelle carnere maakte was reeds vóór de tweede we reldoorlog op 37-jarige leeftijd admiraal Bizerta in Noord-Tunesië", terwijl de overige toestellen, bewapende lesvlieg- tuigen. via Corsica en Sardinië naar Algerië vlogen. Algerijnse opstandelingen wierpen vrijdagmiddag een handgranaat in een café in het centrum van Constantine, waardoor vier Mohammedanen werden gewond. Voordat de politie ter plaatse was had een menigte een van de aan vallers gedood en een ander zwaar ge wond. Vijf opstandelingen, die hun toevlucht in een ander café hadden gezocht, werden gearresteerd. Bij verschillende militaire operaties in Algerië zijn gisteren tenminste 40 opstandelingen gedood. Concert op 21 mei Het Residentie-orkest zal op 21 mei in het Apostolisch Paleis van Vaticaan een concert geven, dat door de Paus zal worden bijgewoond. Willem van Otterloo zal het concert dirigeren. Britse soldaten hijsen met behulp van een stevige takel een oude safe in een vrachtwagen. De safe werd gevonden bij een huiszoeking in een klooster in Nicosia op Cyprus. Er bleken zich 53 staven dynamiet in te bevinden Kans op hereniging zou groter worden De Sovjetrussische regering zou besloten hebben nog in de loop van dit jaar te beginnen met etappegewijze terugtrekken van haar troepen uit Midden-Duitsland (d.i. Oost-Duitsland met uitzondering van de door Polen bezette gebieden). Dit heeft het vooraanstaande blad „Frankfurter All- gemeine Zeitung" in gewoonlijk goedingelichte politieke kringen in Oost-Berlijn vernomen. In verband met deze maatregelen zou de opbouw van het „Nationale Volksleger" in Oost-Duitsland versneld worden. Het ligt voor de hand, dat de mogelijkheid van toenadering tussen beide delen van Duitsland door het terugtrekken van de Sovjetrussische troepen bevorderd zou kunnen worden. Na het vertrek van de Russische soldaten zou immers van Westelijke zijde niet meer gesproken kunnen worden van „bezet gebied zonder soevereiniteit", aldus waarnemers in West-Duitsland. (Van onze Weense correspondent) Om de Hongaren over dc schrik heen te helpen, nu de afgod Stalin van zyn voetstuk is gehaald en vooral om hen op andere en betere gedachten te brengen, heeft dictator Rakosi afgekondigd, dat dc lonen met in totaal 800 mil- van de Russische vloot. Tijdens hetjoen per jaar zullen worden verhoogd. Bovendien wil hij een kortere werkweek jongste partijcongres werd hij echter uil invoeren, namelijk van 45 uur. die in de Sovjet-Unie reeds hier en daar praktijk het centrale comité van de communisti- is geworden. De Hongaren zullen echter nog moeten afwachten of^deze^ laatste sche partij gestoten. Zijn opvolger, ad- belofte wordt ingelost, want zij is vastgekoppeld aan het slagen miraal Gorsjof, die gedurende de twee- vijfjarenplan, waarvan de uitvoering zo juist is begonnen, de wereldoorlog het bevel voerde over de vloot in de zwarte zee. werd tüdens het Prijsverlaging helpt niet i het tweede jongste partijcongres voor het eerst als kandidaat voor het centrale comité ge- Op 30 maart deelde Radio-Praag mede, kozen. dat er in Tsjecho-Slowakije een groot- Bij baggerwerkzaamheden in de Vecht bij Ommen is een aantal bomen opgevist op een diepte van drie meter onder het rivierbed. Bij te doen had met bomen uit een veenlaag, die twintig tol vijfentwin tig eeuwen oud is. Drie flinke exemplaren van deze bomen, die nader onderzoek bleek dat men hier omstreeks het begin van de jaar telling hun bladerkroon in de Hol landse lucht staken, onder de hoede van de natuurbeschermingswacht tentoongesteld op een wei bij Junne scheepse prijsverlaging voor levensmid delen zal worden ingevoerd, welke in haar geheel genomen een bedrag van meer dan twee miljard kronen uitmaakt. Voor meel bijvoorbeeld bedraagt deze verlaging 10 procent, voor rijst 41 en voor zuivel 13 procent. De verlaging van de rijstprijs hangt waarschijnlijk samen met grotere en gunstigere leveringen uit China. In feite echter brengt zij weinig of geen verbetering met zich mee, om dat de prijzen desondanks nog altijd fantastisch hoog zijn. Bovendien strekt deze verlaging zich niet uit over brood, boter en vlees (met uitzondering van schapevlees) Geen toegang tot de vrije wereld! (Van onze Weense correspondent) Nadat het Internationale Communis tische Vakverbond zijn secretariaat in Wenen heeft moeten sluiten, heeft de voorzitter, de heer Louis Saillant, po gingen in het werk gesteld om dit cen trum van communistisch gewroet elders in de vrije wereld onder te brengen. Eerst nam hij poolshoogte in Zweden, maar toen dit neutrale land afwijzend beschikte, probeerde hij het in Egypte. Doch ook in het land van Nasser vond hij geen goed onthaal Nu zal deze on dergrondse organisatie haar zetel krij gen in Praag en de gehele vrije wereld kan daardoor nog duidelijker zien, dat het een centrum is van de communis tische propaganda. Ook de communistische Vredesraad, die onder Russische protectie indertijd zijn tenten in Wenen kon opslaan, zal vermoedelijk Oostenrijk verlaten. Indonesië zal schulden nakomen APARTE BEHANDELING VOOR NEDERLAND Dc Indonesische minister van Finan ciën, Joesoef Wibisono, heeft ver klaard, dat het in gebreke blijven van de rentebetaling op de Nederlands- Indische staatsschuld, welke bij de soevereiniteitsoverdracht door Indo nesië was overgenomen, moet worden gezien als een „opschorting", in af wachting van het tot standkomen van de wet tot opheffing van de R.TC. -overeenkomsten. Wibisono zei voorts, dat de wet. waar van het ontwerp inmiddels aan het Parlement is aangeboden, niet zal in houden. dat van de schulden, gebaseerd op de RT.C.-overeenkomsten zal wor den afgezien. Schulden aan derden, zo als Australië, zullen normaal worden afgedaan. Wibisono zei, dat de schulden aan Nederland een aparte behandeling zullen krijgen. Inmiddels bezocht de waarnemend Hoge Commissaris, Hendrik Hagenaar heden het hoofd van het Directoraat Europa van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Nazlr Pa- moentjak. Dit bezoek zou verband hou den met de aankondiging van de Nede 'andse regering, dat contact zal worden opgenomen met de Indonesische Klacht van „Prawda" Groot aantal vooraanstaande arbeiders buiten de partij De Russische communistische partü arbeiders en de boeren „om het aantal leden te doen toenemen en hun gehalte te verbeteren", aldus het dagblad van dc Sovjet-Russische communistische partij „Prawda". Het blad is van oordeel, dat het per cent arbeiders en boeren in de partij „volstrekt ontoereikend" Is en onder streept dat een groot aantal vooraan staande arbeiders buiten de partij blijft. Nochtans waarschuwt het blad tegen het lidmaatschap van personen, die niet over de vereiste hoedanigheden beschik ken Het herinnert eraan, dat de com munistische. traditie ccn individuele ledenwerving en een zeer strenge selec tie voorschrijft „teneinde de" partij zuiver te houden" Volgens over het algemeen goed-in- gelichte Sovjet-Russische kringen zou de veroordeling van de persoonsverheer- regering óver de rentebetalingen.' Voorts lijking vooral in de kringen van arbei- wordt vernomen dat in het huidige sta- ders. boeren en universiteitsstuiisnten dium nog geen beslissingen v err acht gunstig onthaald zija. kunnen worder

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1