SCHOKKEND NIEUWS VAN HET TEXTIELFRONT MOORDEN EN STR SPREKENDE PR IN PAGINA 4 ZATERDAG 7 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL Mantels en gordijnen van alui op in Nieuwe Wereld (Bijzondere medewerking) Als U binnenkort eens een modemagazijn binnenstapt, moet U niet verbaasd zijn, als de bediende ol juffrouw U aanraadt om eens een jas of mantel van aluminium te proberen. Als het U te doen is om warme winterkleding, zult U er spijt van krijgen, indien U die raad in de wind slaat. En zoekt U prettige zomerkleding, dan doet U er eveneens verstandig aan om die raad niet met een ongelovig of af wijzend glimlachje te negeren. Uw afwijzende houding zou onver standig zijn, doch niettemin begrijpe lijk. Heel weinig mensen weten name lijk, dat de laatste tijd een metaal het aluminium bezig is om de Noord-Amerikaanse textielmarkt te veroveren. En het doet zulks op storm- aohtige wijze! Hoe komt dit? Een paar jaar geleden deed een ge leerde uit Cleveland James H. Rand heet hij een belangrijke ontdekking, Officiële beeld-proclamatie uit het jaar 1816 Hier zijn en blijven wij en zó is onze wet (Bijzondere medewerking) De Nederlander Abel Tasman ontdekte in 1842 het later naar hem Tasmanië genoemde eiland voor de kust van Australië. Hij gaf het de naam van zijn aanstaande vrouw Maria van Diemen. Het duurde echter tot 1804 aleer Van Diemensland een blijvende blanke bevolking kreeg. In dat jaar bestemde de Engelse regering het eiland namelijk voor strafkolonie. Tal van misdadigers uit Groot-Brittannië werden er heen gebracht om daar hun straffen uit te zitten. De geschiedenis van Van Diemensland als strafkolonie heeft een treurige vermaardheid verworven. Treuriger nog is de historie van de behandeling der inboorlingen. Toen een paar jaar na de inrichting der strafgemeen- schappen vrije kolonisten zich op het eiland gingen vestigen, woonde er een talrijke inheemse bevolking. Een halve eeuw later kon men het aantal der nog in leven zijnde inboorlingen op de vingers van twee handen aftellen. Milium schijnt zeer geschikt te zijn voor mantels, want het houdt U des zomers koel en 's winters warm. jassen en mantels voor jongelui en kinderen hebben vaak een met een aluminitirnlaagje voorziene voering. Een grotere warmte zonder dat het kledingstuk aanmerkelijk zwaarder wordt, is het resultaat. HOE was dat gekomen? In die Ja ren beschouwden vele Europese kolonisten op Tasmanië en elders in de koloniale gebieden de gekleurde jassen als van lager orde dan de blan ken. De blanken op Van Diemensland zagen in de „Blackfellow" (inboorling) en zijn „jin" (vrouw) niet veel meer dan een soort apen. jegens wie heel veel geoorloofd was. Het leven van zo'n zwartje" telde niet zwaar. Nog in 1835 kwamen door soldaten georganiseerde rukken In een ln de eerste wereldoor log verschenen woordenboek vonden wij „aluminium" als volgt beschreven: „Zilverwit en zeer licht nieuw metaal, verkre gen uit kiel-, leem- of aluin aarde; het aluminium komt niet in vrye toestand in de na- I tuur voor; een lorgnetkettinkje van aluminium". Onlangs vroeg men ons of wij al een (neen! j geen lorgnetkettinkje!) stel alu- I minium-gordjjnen op ons kan- toor hadden. I Die vraag maakte ons natuur- lyk nieuwsgierig. Hij vond een procédé uit, dat het mo gelijk maakt om allerlei textielsoorten ten volle te doen profiteren van de isolerende eigenschappen van „het zeer liohte. zilverwitte metaal" uit het woordenboek van veertig Jaar geleden. Hij prepareerde stoffen met aluminium en maakte ze aldus bij uitstek geschikt voor zomer- en winterkleding. omdat de dunne aluminiumlaag aan de bin nenkant (keerzijde) of op de voering de isolerende eigenschap der stof drie keer zo groot maakt. De praktische ontwikkeling van Rand's uitvinding geschiedde door een New Yorkse fir ma, die het procédé patenteerde en v Gebruikt men milium voof, I beddedekens. dan blijft men warm. omdat milium de lichaamswarmte terugkaatst Ongeveer anderhalve eeuw gele den vestigden zich de eerste vrye kolonisten op Tasmanië. Contact met de inboorlingen door middel van de taal was moeilijk. Daarom besloot de gouverneur de „zwartjes" met prentjes duidelijk te maken, wat hij verwachtte en te zeggen had. en bedreven klopjachten op „blackfel- lows" voor! Tot volledig begrip van zaken dient men echter te weten, dat de inboorlingen heus niet allemaal on schuldige. brave jongens waren. Zij maakten zich schuldig aan vergrijpen tegen het leven en de eigendom c!er blanken. Eén zo'n vergrijp was echter als regel een voldoende aanleiding om tot buitensporig harde en collectieve strafmaatregelen over te gaan. Dan zocht men niet alleen de donkere boos wicht te straffen, doch trad ook on menselijk op tegen de inboorlingen groep als geheel. Dan zaaiden de blanken dood en verderf in de zwarte rijen. Kortom, de bloedige hardheid der blanken tezamen met enige „zege ningen" der beschaving betekenden de ondergang van de inheemse bevolking van Van Diemensland. BEELDEN ZONDER WOORDEN WAS het de bedoeling geweest van de blanken om de „blackfel- lows" uit te roeien? Het ant woord op deze vraag luidt: Beslist niet. Vooral de overheid kwam op Van Die mensland met het voornemen om de inheemse bevolking te beschermen zij het dan, dat streng optreden tevens op het programma stond. Beide elementen bescherming en gestrengheid spreken heel duidelijk uit een onlangs door ons gevonden oude proclamatie, die zowel wat betreft de vorm als naar de inhoud zeer belangwekkend is. Het is een proclamatie in beelden Het stuk dateert uit het Jaar 1816, dus uit de tijd, toen er nog maar wei nig vrije kolonisten woonden op Van Diemensland Het is een proclamatie, uitgevaardigd door de gouverneur en bestemd voor de inheemse bevolking. De gouverneur wilde door middel van die proclamatie de „blackfellows" dui delijk maken, dat de blanke kolonisten gekomen waren en wilden blijven, als mede hoe voortaan de wet zou zijn en worden gehandhaafd. Daar geen enke le inboorling de kunst van lezen mach tig was. moest de gouverne-zr wel zijn toevlucht nemen tot een realistische beeldroman, gegoten in de vorm van zes sprekende prentjes. Deze prentjes verschenen in druk op een groot plak kaat. Dit plakkaat werd aangeslagen en bovendien ter meerdere lering aan de inheemse bevolking uitgereikt. HET eerste prentje stelt voor enige blanke mannen (met hun hon den), vrouwen en kinderen. Het wil zoveel zeggen als: ..Beste inboor lingen, dit zijn wij, wij zijn hier ge komen en willen hier blijven". De wil der blanken om goede en vriendschap pelijke betrekkingen met de inheemsen te onderhouden komt tot uiting op het tweede prentje. Dit toont de gouver neur in ambtsgewaad. De blanke auto riteit schudt een donkere hoofdman de hand. Achter de gouverneur staan waarschuwend een ambtenaar en twee soldaten, gestoken in de pompeuze uni form van die dagen. De hoofdman draagt eveneens zijn officiële plunje (veren in het- haar) en heeft gevolg medegebracht, te weten drie volwaêsen leden en een jeugdig lid van zijn stam. Het begin der proclamatie is dus ge moedelijk. Ernstiger is de toon van het derde prentje. Het stelt voor een in boorling, die bezig is een blanke man met een speer te vermoorden. De ge volgen van die moord zijn zeer aan schouwelijk voorgesteld op het vierde prentje, want dit beeldt uit, hoe een der soldaten de moordenaar aan een boom opknoopt. Een andere soldaat waakt met het geweer aan de voet over de gouverneur, die een handgebaar maakt als wil hij zeggen: Kijk. men sen, zó vergaat het een zwarte moorde- Het vijfde plaatje is niet minder rea listisch. Het toont eveneens een moord. De dader is nu een Europeaan en het moordwapen een geweer. Het slacht offer is een inboorling. Prentje num mer zes tenslotte is (als nummer viert een afbeelding van een terechtstelling. Een der soldaten knoopt namelijk oe blanke moordenaar op, terwijl de gou verneur weer een handgebaar maakt als wil hij zeggen: Kijk, mensen zó vergaat het een blanke moordenaar, die zich vergrijpt aan het leven van een „blackfellow"; ge ziet dus, beste zwartjes, dat ik ook uw levens bescher men wil. BEGREPEN F de inboorlingen die beeldroman begrepen hebben, laat zich niet meer vaststellen. Evenmin is nog na te gaan, of zy geloof geschonken hebben aan de proolamatie van 1816, het onder de naam „milium" op zijn naam heeft staan. Heel kort gezegd ie de werking van milium deze: In de zomer kaatst de miliumlaag de zonnewarmte terug, zo dat men koel blijft, terwijl bij koud weer de lichaamswarmte ün de rich ting van het lichaam) wordt terugge kaatst, zodat de drager of draagster van milium-kleding des winters warm blijft. Rand maakte de aluminiumbe- werking zodanig, dat de stof poreus blijft, zodat de kledingstukken kunnen blijven ..ademhalen", de gezondheid der dragers niet wordt geschaad en de kleren prettig zijn om te dragen De Noord-Amerikaanse kleding industrie, met haar scherpe zin voor nieuwe mogelijkheden en verbeterin gen, heeft voor milium reeds een ruime plaats gereserveerd. In Canada bijvoorbeeld komt thans „trans-season' kleding op de markt, die overal in Ca nada en de klimaatsomstandighe den en weersgesteldheid variëren daar te lande sterk! en in alle jaarge tijden kan worden gedragen. Bij ons zou die „trans-season" kleding gerust .jaarkleding" kunnen worden ge noemd. daar hij de aanschaffing \an speciale zomer-, winter-, herfst- en voorjaarskleding goeddeels overbodig zou maken, hetgeen voor menigeen een aanmerkelijke besparing zou kunnen betekenen. In de Verenigde Staten en in Ca nada komen milium-jasscn en man tels voor het schone zowel als voor het sterke geslacht er meer en meer in. Ook kinderkleding, werkbroeken voor mannen, eenvoudige en mo dieuze mantelpakjes, kamerjassen, regenjassen, ski-kleling, petten en overschoenen van „milium-stoffen" marcheren over een breed front op regenjassen, ski-kleding, petten en dekbedden (koele kamers, warme bedden!) van milium-stof zijn aan het Amerikaanse textielfront ver schenen. Handschoenen, slaapzak ken, autodaken, brandweerkleding en andere miliumprodukten bevin den zich op weg naar het front. De gezagvoerders en bemanning van sommige Canadese ijsbrekers zijn reeds gehuld in milium-jassen. Kortom milium is een verschijnsel aa,n het textielfront. dat zonder twij fel een plaats verdient in de rubriek „Schokkend Nieuws" Een verschijnsel, dat weldra ook in de Oude Wereld duidelijk waarneembaar zal zijn. De voortrekkers van het milium-leger zijn reeds gearriveerd Hun wapenspreuk luidt: KOEL IN DE ZOMER - WARM IN DE WINTER iNivano - Nadruk verboden) dus of zij als waarheid aanvaardden, dat iedere boosdoener, blank of zwart, door de overheid gestraft zou worden. Wel staat vast, dat de hand van de blanke man al heel spoedig zeer zwaar drukte op de inheemse bevol king. En dit is dan nog een milde for mulering! Niettemin is de beeld-pro clamatie van 1816 een uiterst belang rijk document, omdat het een der «er- ste officiële contacten tussen blank en gekleurd op Van Diemensland voor net nageslacht vastlegde en omdat het ge tuigt van de goede bedoelingen der overheid. In 1854 hield Van Diemensland op een strafkolonie te zijn. Het eiland heette voortaan Tasmanië. Dit Is de inheemsen niet per beeldproclamatie bekend gemaakt want er waren toen praktisch gesproken geen inheemss Tasmaniërs meer. zodat de „blackfel- lows" en hun „jins" niet meer konden genieten van het heugelijke nieuws. (NIVANO NADRUK VERBODEN."

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12