5olistenconcours om Kampioenschap Accordeon van Zuid-Holland Twee stadsgenoten: Henny Langeveld en Ini Dreef vooraa n Laatste concert Residentie-Orkest verrukte door Beetliovens „Zevende" Afscheid van Theo van der Pas 5ste jaargang Vrijdag 6 april 1956 Tweede blad no. 28799 Confrontatie niet niet minder dan 63 solisten Afdeling beroeps Mevr. P. Frans- een—van Son. Den Haag 88 d.. Inie Dreef. Leiden 89.5 d.. Corrle v. d. Werf. Den Haae 88 1/6 p.. Willy Engels. Rot terdam 81 p., Henny Langeveld, Lei den 90 2/3 p. Gisteravond werd in het kantinege bouw van de N. V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen een uiterst ver zorgde modeshow gehouden van brel- modellen, vervaardigd van Leithenwol. De organisatie, die deze show brengt door het gehele land, trad nu op voor het eigen personeel, om te laten zien welke prachtige resultaten worden be reikt. mede door zijn eigen arbeid. Een keur van modellen, die op een voudige doch charmante wijze werden getoond, was hiervan het bewijs. De aanwezigen stelden het gebodene zeer op prijs. De amateurmuziekbeoefening uit het plan van het ongeordende dilettantisme heffen is een van de tendenzen van de tijd. Ook het accordeon, eenmaal Vijftig jaar tussen bloemen en planten pmerking verdient dat dit bü dit instrument geheel buiten overheidszorg^ge- Kon. onderscheiding P. Hemerik hiedt, met andere woorden: „self-supporting" is. Halve eeuw bij (le Gein. Plantsoenendienst „self-sup porting1 liet orgaan dat alle behartigenswaardige belangen centraal opvangt is de Ne- rl. Accordeon Associatie. Hoe bewondering oproepend het organiseren ook zij. hoofdverdienste vormt de stimulerende invloed op het degelijke onderwijs, et een stoet van 63 solisten, klein en groter, zijn we geconfronteerd en het is stand van het onderwijs, die hel allereerst te begroeten blijft. Gïnoemde N.A.A. schrijft provinciale Maar om de gegeven ervaring zyn w ncoursen uit en de ..Burcht" herberg- i gisteren, middag en avond, dat voor iid-Holiand. Hier geldt een onderver- uiiig in 7 secties: een voor beginnelin- in, 4 afdelingen amateurs, een „semi- •ofs" en een „beroeps". Via een puntenstelsel worden per sec- de twee ontdekt, die op het landscon- mrs van het jaar zullen uitkomen om hun afdeling een worp te doen naar >t Nederlands kampioensohap. Dit •ndt dan weer de hoogste amateur en hoogste beroepsspeler uit naar het ereióconcours. In 1955 was het de reeds tnnaarde Jeugdige Leidenaar Henny kngeveld. die uitverkoren werd om (als nateuri naar Edinburgh te gaan. Daar ond hij weliswaar niet meer aan de »its, maar het ls de vraag of deze eidse verovering mogelijk geweest- zou jn zonder de energieke stuwing van zijn raar en mentor, Louw Boellaard. Over de mérites en het cultureel uit- cht van het accordeon gaven we nog js verleden week een zienswijze naar inleiding van de orkest-uitvoering van Accordante". De mérites van de con- jursen vinden we in het verantwoorde men leiden van de muziekbeoefening a in de bevordering van het verstrooien in uitsluitend waardige muziek onder et volk. zodat verwildering daarvan uit- eroeid wordt. De overstelpende veelheid van het ge. ctdene noodzaakt tot een greep. Bij het orige zomerconcours gaven we spelka- aktèrlstleken van biizonder muzikale inderen uit de lagere afdelingen. Het lek nu interessanter bij de „beroeps" til te staan, de „genieën" van onze pro- incie, wier verplicht nummer een zeer elukkig gecomponeerde Bolero was van e Amsterdamse leraar F. Roosendaal. Wat we met spanning steeds zoeken, en reproduktie die een volmaaktheid a zich zelf heeft, een evenwicht van eohniek, voordradht en begrip, vonden ie bij Corrie van der Werf uit Den Haag. owel in haar Bolero als in haar Varia- irs over een Rusisdh Volkslied, oor- pronkelijk werk van Rudolf WUrthner. )it meisje gaf groot spel in ingetogen irenzen. uitermate sympathiek, prach- ig soepel, in een rijkdom van sfeer cheppende stemmingen, natuurlijk en nnerlyk beleefd. Aan de uitbeelding «erd nergens afbreuk gedaan door enige echnlsch? nadruk. Om het artistieke en fc-heel echte ls ze privé onze kampioene. 5ii kreeg ongeveer 1 punt minder dan ,nie Dreef en 2 minder dan Langeveld, (odat weer twee stadgenoten bovenaan twamen. Inie Dreef heeft een verbluffende echniek. Haar keuze-stuk „Paganiniana" ran prof Brehme zegt het al. maar de »ard van dit werk liet niet toe haar te toetsen op haar innerlijke instelling te genover de muziek. Over Langeveld is ons oordeel ditmaal roorwaardelyk. Hij bereikte een wonder- ïike hoogte, maar het is geen wet dat (lij voortaan met het allermoeilijkste van teer tot. keer een volmaaktheid zal we ten te bieden. Daarvoor is nu psychische froei en ook levenservaring vereist en is onze jonge vriend al zestien' Na een meesteriiike Bolero lanceerde hij Gersh win's ..Rhapsody in blue". Deze com positie is een tijdsdocument, waarvan de aspecten in de vertolker zelf moeten le ven Deze dient er een visie op te be zitten en als een dirigent een denkbeel dig orkest daarmee te leiden. Een diri gent- legt artistiek rekenschap af en dit bleek voor Langeveld ondanks kolossale prestatie nog niet mogelijk, zodat slechts technisch beeld en motoriek overbleven Maar hij-had iets tegen en wel dat deze moderne composities tegen onze ver wachting. op het solo-accordeon z'n oor spronkelijk karakter inboet. De vereiste tegenstellingen in stemmingen en colo- riet leken niet bereikbaar. Hij had even wel de ritmische wisselingen beter onder de knie dan zijn Rotterdamse collega Willy Engels, die eveneens de Rhapsody had gekozen Werd dus Gershwin op accordeon geen sensatie, een andere ervaring schonk de Jonge mevrouw FranssenVan Son uit Den Haag, die. Bach's „Toccata und Fugue" in d had verkozen. Dus heilig schennis? Allerminst! Deze overplanting ran het orgel is aanvaardbaar. De kerk musicus behoeft niet te griezelen. Er is een overeenkomende dispositie en de imiterende timbres zijn voorhanden. Niet dat het knappe spel tevens geheel Bach's stijl en geest meebracht. De fuga had met de onvermurwbaar strakke ritmiek en de Toccata had meer fantasie en im provisatie-allure kunnen verdragen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hannle, dr van R Zandvliet en G. v. d. Linden; Helena Christina Hendrika Jo hanna. dr van J. G. v. d. Drift en C. H. M. J J. v. d Raadt; Arendje Petronella. dr van P. F J Scheepmaker en T. G. v. d. Oever; Tjeerd. zn van P. Valk en C. v. d. Starre; Imelda Margaretha Maria, dr van G. W. v d. Laan en P. C. Vrijburg; Jo hannes Klaas, zn van J. Dunsbergen en M. M. Wlellnga; René Hendrik Pleter, zn vanfH. Mleremet en J. N. van Loon; Theo- jl p. j. v. d. ONDERTROUWD: J. W. Hartman en H M. Uijlenbroek: J Harmse en H M. de Roo; M. A. M. Vos en J. A T ZljBrveld: N D. v. Llth en M. L Vroom; C. H. Ravensbergen en K. v d. Voord; A. Stouten en A. M. A. Nleumeljer; W. Boorsma en M. C. E. Gaykema; F H. M v. d. Vossen en M. C Horlkx; E. G. R. Beer en M. C. H. Blansjaar; M. Bol en M. Faas; W. A. Hogervorst en J. Zaalberg; J- v. Wanrooij en K. Massing; P. J. de Raad en T. v. Laar; L. F A. Peljnenborg en J. E. Verleg. OVERLEDEN: W. H v. d Zalm. man. 58 Jr; G. Toor, man, 62 Jr; C. E Onnen. wed. van Van Ronkel. 85 jr; M. Karstanje. wed, van v, d. Burgh, 84 Jr; K. Majoleé, man. 81 Jr; J. P. Ultee, wednr, 74 Jr. dankbaar. We besluiten niet zonder de uitsteken, de indruk te vermelden die de enige „semi-prof", Gerard Willems, alweer een Leidse jongen, blijkens langdurig ap plaus oogstte met z'n gedegen opvatting van de al genoemde Russische variaties van WUrthner. De uitslagen luiden als volgt (boven 65 is 2e prijs, boven 75 is le prijs). Afdeling elementair Carla Bolle, Den Haae 72.5 p.. Henny van Son. Den Haae 80 1/3 p.. Ria Dondorp. Den Haag 715/6 p.. J. E. Zwanink. Delft 73 2/3 p.. Nelly Marks, Leiden 69 5/6 p.. J. Arp, Den Haae 70,5 p.. Helma Angelier. Den Haae 75 2/3 p.. R. Schrott. Den Haag 64 1/3 p.. Emmy Avé. Den Haae 71 p., Willv Toet. Den Haae 73 2/3 p.. Mar- tien v .d. Vluet. Den Haae. 771 6 p.. Ria Rietbroek. Den Haae 67 1'3 p.. Jan Kolk. Den Haae 691/3 p.. Irma Een in Leidse gemeentedienst weinig voorkomend jubileum herdacht vandaag de heer P. Hemerik: een halve eeuw was he tgeleden. dat hij zijn intrede deed bij de Gemeentelijke Plantsoendienst. Gedurende al deze jaren de laatste tyd op do Stadskwekerij aan de Nachtegaallaan heeft hij verkeerd tussen bloemen, planten en bomen en heeft hij mede zijn krachten gegeven aan de Leidse stads- verfraaiing. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum vond hedenochtend onder grote belangstelling op de Stadskwekerij een hartelijke huldiging plaats. Een huldi ging. welke tevens stond in het teken van het naderende afscheid, want over enkele weken gaat de heer Hemerik de gemeentedienst met pensioen verlaten. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING 'lot zijn grote vreugde kon wethou der Jongeleen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Ir. D Y. Lem, adj.-directeur van ge- Wethouder A. J. Jongeleen de loco- meentewerken helaas kon de directeur Haag 2/3 p.. W. Weyer Afdeling amateurs I Willv de Man Den Haag 82 1/4 p.. mei. G. de Bondt. Den Haae 72 1/2 p., Ti. H. Lamberts. Den Haae 66 3'4 p.. Bas Hagens. Den Haae 72 p.. Irene Donck. Scheveningen 751 4 d.. Marianne Maas. Schevenin gen 74 1'2 d.. Gerrit v. d. Gueten. Rijns- bure 671/4 d Engeline Bruins. Den Haae 73 1/2 d.. Herman Pluut. Den Haag 74 p.. Leni Bon. Leiden 73 3/4 D.. G. M. van Welt. Den Haae 75 3/4 p.. Ria Keiizer. Den Haae 761/2 p. Afdeüne amateurs II Eppie v. Heutelom. Den Haag 72 3/4 p.. B. van Kampen. Den Haae 713/4 p.. Gerrie Kortebein Den Haae 74 d.. Mardi Kra mer. Voorbure 68 d.. F. M. Jansen. Den Haae 713/4 d.. Rud. Slenters Den Haae 71 p.. Willy Donck. Schevenineen 66 p.. B. Ulijn. Leiden 69 3/4 p.. Kees HooeendorD. Den Haae 68 3 4 p.. Rie Kiik in de Veete. Leiden 64 p.. Willy Boon. Den Haae 70 3/4 p.. Yvonne Ko- nine. Den Haae 69 1/4 p., Mary Baas, Den Haae 64.5 p. Afdeling amateurs III Hans Ga- della. Den Haae 80 1/6 d„ Corry van Diik. Schiedam 70 1 3 p.. C. J. de Vos. Den Haae 78 1/2 p.. Truusie v. d. Gug- ten. Riinsbure 72 p.. W. J. Miinders. Dirksland 65 p.. Nelly Spaarearen. Den Haae 80 2/3 p.. Tiny Kemper, Den Haae 87 1/2 p., Wlm v. d. Bure. Zoe- Haae 87 1/2 p.. P. G. Goedhart. Delft 80 1/3 p.. Jopie Paul. Den Haae 82 1/3 p.. Siaak Louwershermer. Den Haae 82 p. Afdeline amateurs IV Jac. Cou- 6iinse. Den Haae 80 p.. J. P G. de Vos. Den Haae 762/3 u„ C. P. Treurniet. Berkel 81 n.. Willv Pannebakker. Den Haae 881/3 p.. Barry Verver. Leiden 77 2/3 p., Ria v. d. Graaf. Den Haag 78 2/3 p., Cobi Patist. Loosduinen 76.5 p. Afdeline semi profs Gerard Wil lems. Leiden 84 p. burgemeester was verhinderd die als eerste spreker de gelukwensen van het gemeentebestuur aanbood, wees aller eerst op de hoge zeldzaamheid van een dergelijk Jubileum bij de gemeente. De jubilaris, in dienst getreden op een mo ment, dat er in Leiden nog niet zo veel aandacht aan de plantsoenaanleg werd besteed, heeft deze gehele ontwikkeling medegemaakt en er mede voor gezorgd, I dat er in Leiden meer kleur en fleur aan de plantsoenen is gegeven. Tiendui zenden kleine plantjes worden jaarlijks door hem op de tiun met grote zorg op gekweekt, die daarna overal in de ge meente worden uitgeplant. Mede hier door had hij, aldus de wethouder, een groot aandeel in de ontspanning, die de mens. na volbrachte dagtaak, vindt in de natuur van deze dienst niet aanwezig zijn achtte dit jubileum wel een primeur voor Leiden. Zover hem bekend is een gouden Jubileum nog nimmer bij een Gem. Plantsoendienst in ons .land gevierd. Spreker, die eveneens veel waardering had voor de hoge pliohtsopvatting van de heer Hemerik. wees er o.m. op, dat fraai aangelegde plantsoenen en parken er veel toe kunnen bijdragen de levens vreugde van een mens te verhogen De jubilaris, die het 'swinters aanvankelijk vooral „in de bomen" zocht, bleek in la ter jaien een uitstekende kracht op de Stadskwekerij te zijn, waar zijn waarde volle adviezen steeds weiden gewaar deerd. Namens het gemeentebestuur overhandigde ir. Lem de jubilaris een enveloppe met inhoud en de oorkonde van de gemeente. Leidse militairen zagen Amstel toneel O Het Amsteltoneel. dat onder de be kwame leiding staat van Riny Blaa- ser. heeft voor de militairen van de Leidse Koksschool reeds vele voor stellingen gegeven. Gisteravond voer de dit actieve gezelschap, wederom onder auspiciën van de Dienst Wel zijnszorg Leger. In de kantine van de Doelenkazerne met veel succes op John Patrick's „The Hasty Heart" (Het Onstuimige Hart). Het is de geschiedenis van een lon- eeman .die door verschillende oorzaken in ziin ieued verzuurd is en ziin hart heeft eeDantserd teeen elk gevoel van De chef van de Plantsoendiens;, de heer A Galjaard. schonk eveneens aan dacht aan de grote wijziging, die zich in de plantsoenenaanleg heeft voltrok ken. Was Leiden vóór vijftig een iepen- stad, gaandeweg is daarin verandering gekomen. In dit verband herinnerde spieker aan het aandeel,, dat de jubi laris heeft gehad aan het verwijderen van deze bomen. Een zwaar werk, dat echt een kolfje naar de hand van de heer Hemerik was. Daarnaast ging zijn liefde ook uit naar het opkweken van jonge bomen en had hij indertijd een werkzaam aandeel in de bestrijding van de iepziekte. Dat Leiden na de tweede wereldoorlog een boomloze stad thans met zijn beplanting weer voor de dag kan komen, ls volgens de heer Galjaard mede te danken aan de arbeid van de jubilaris, die het in de na-oorlogse Jaren soms presteerde om 175 bomen per dag te planten. Tenslotte dankte spreker de heer Hemerik voor zijn prettige samenwer king. Vervolgens belichtte de chef van de kwekerij, de heer J. Hendriks, het vak manschap van de heer Hemerik, waar uit zijn liefde tot de natuur steeds weer naar voren trad. Namens het personeel bood spreker een elektrisch scheerap- paraat en een kist sigaren aan, terwijl er voor mevr. Hemerik bloemen waren In gelijke geest voerden hierna het woord de heer C. J. Mollenvanger, voor zitter van de Personeelsvereniging van Gem .werken, de heer M H. Noteboom als collega, die o.a. wees op het sterk uitgebreide „verzorgingsgebied" van de dienst en de heer Hoek namens het be stuur van het mannenkoor van Gem werken, waarvan de jubilaris vanaf de oprichting een enthousiast lid is. Uiteenlopende akoestische expiriinenten Nog gans vervuld van de enorme spanning, waarin de Finale van Beet hoven's Zevende Symfonie, diens „Apotheose van de dans" (Wagner), dan wel Siegessymfonic geheten gevat was, zet Uw recensent zich neer om te ge wagen van dit alweer laatste concert der serie van het Residentie-Orkest, verheugd allereerst, dat reeds de serie voor het komende seizoen werd aange kondigd. De suggestieve ritmiek speelde in alle drie werken van dit programma een dominerende rol zowel in de ouverture „Het Groot Russisch Paasfeest" van Rimsky-Korsakoff een der vijf leden van het beroemde „Machtige Hoopje" In Schumann's Pianoconcert als in Beethoven's Zevende. Kan men zich typischer, echt Rus sisch idioom voorstellen, dan wat Runsky-Korsakoff in dit fascinerend geïnstrumenteerde „Paasfeest doet klinken? Als een wervelwind, toch strak ge spannen en onderbroken door de lyrisch-melodieuse passages van solo viool en solo-cello (resp. Olof en Zag- wijn), schiet deze briljant georkestreerde muziek, geïnspireerd op de oude gezan gen van de Othodoxe Kerk, verzameld in de .Oblighod" voorbij. De oude Rus sische geest, die zich hier tot in ieder détail laat onderkennen, vond een be wonderenswaardige verklanking, mee slepend ook door de prachtige behan deling van het koper, dat er zulk een indringende achtergrond aan verleent. Het is verbazingwekkend, hoe levens krachtig deze overigens weinig bekende ouverture blijft, vooral ook door de brille, waarmee Van Otterloo en het orkest haar reproduceerden. In het symfonisch zo belangrijke Schumannconcert is het eveneens de straffe, kernachtige, dan weer pikante ritmiek, die als een voornaam element naar voren treedt. Daarnaast laat ook de „dichtcr-zanger" Schumann zich gelden in zijn verrukkelijke thema's en de vele modulatorische wendingen, die dit concert steeds tot een waar muzick- had voor de ziel maken. Een verheffen de en voor de pianist bijzonder dank bare opgave. Schumann wist bovendien tot in perfectie, hoe hij het instrument het schoonst kon laten klinken in een verwonderlijk harmonische afwisseling en samengang met het orkest. Een nog ongebroken Schumann, in de volle kracht van zijn romantisch xunnen. is hier aan het woord. Theo van der Pas, thans definitief voor het laatst in Leiden optredend, wijdde er zich aan met de hem eigen muzikale inslag en de grote charme, waarom zijn spel bij velen geliefd is Toch hoorden wij. behalve enkele vlek jes als gevolg van vergeeflijke geheu genstoornissen. ditmaal een toucher, dat enigszins mat aandeed. Dit kon echter verband houden met de experimenten, die deze avond aan de orde waren. Van gemeentewege wor den namelijk proeven genomen de Stadszaal akoestiek te „verbeteren", misschien beter gezegd „af te dempen", het schallende daaruit weg te nemen. Daartoe zijn zowel tegen het plafond van liet podium als aan de voorwand (zijde Breestraat) gordijnen aange bracht. Voor het lekenoog op het podium een ingenieus bedacht apparaat, dat het opentrekken en weer sluiten van gordijnen (en luiken) mogelijk maakt. In Rimsky-Korsakoff bleek de aan wezigheid dezer gordijnen een gunstig effect te sorteren; de koperblazers ver oorzaakten geen schel effect. Bij het Schumann-concert stonden de zaken anders: de geluiddempende werking leek te ver doorgevoerd, zij was niet voordelig voor de pianistieke klank. Daaraan willen wij eerder boven- gesignaleerde matheid toeschrijven, dan aan een minder gunstige dispositie van Theo VEin der Pas. die hier als eerste „proefkonijn" diende, doch die deson danks met grote affiniteit een zuiver gevoel en boeiend pleidooi voor het bij tallozen bekende Schumann-concert gaf Het stemde weemoedig hem voor het allerlaatst te horen, maar wij hebben zijn besluit onherroepelijk te respecte ren. Men heeft hem met warm applaus kunstenaar, aan wie onze muziekcultuur veel te danken heeft. Een prachtig bloemboeket bezegelde de eerbied van deze gerenommeerde pianist. Tijdens de Beethoven-symfonie waren weer meer gordijnen opengetrokken, ook Van Otterloo had de klankbewer king vermoedelijk te dof gevonden. Vooralsnog zal het nog wel wikken en wegen zijn. hoe voor deze of gene com positie te werk te gaan: een bijzonder hachelijke opgave voor de experts der akoestiek, aan wie dit veel hoofdbre kens zal kosten. Een definitief oordeel willen wij ons in het huidige stadium liever voorbehouden. De heldere klank- produktie is Beethoven ten goede ge komen. Met een zelden geëvenaarde nadrukkelijkheid en voortvarendheid weerklonk deze Zevende, een van Beet- hovens meest markante meesterwerken. Wij weten waarlijk niet. welk deel het meest te prefereren: vermoedelijk het melodieus-melancholieke Allegretto, met de heerlijke zang der celli en alten en het overrompelende, fanatieke en in ren orgiastische opzweping uitmondende Finale, die tijdgenoten de schok van hun leven bezorgde. Van Otterloo over schreed in deze „Czardas in het snelste tempoevenwel niet de verantwoorde grenzen, wat zo gemakkelijk kan ge beuren en dan een onbeheerste indruk maakt. Ook het Rossini-achtige Scherzo bevat zoveel tinteling, dat de verrassing er altijd even groot om blijft. Het on naspeurlijke geheim van Beethoven ls. dat hij altijd blijft boeien, temeer wan neer een gedisciplineerd orkest als dit aan zijn muziek een dergelijke geladen heid verleent, die. mede door de felle ritmiek haast tot beklemming voert. Een schitterend besluit van de con certenreeks! In deze Beethoven heeft het Residen tie-Orkest de ganse scala van zijn nog steeds toenemende mogelijkheden overduidelijk gedemonstreerd. De volle zaal bracht met ovaties de dank voor wat aller hart opnieuw rechtstreeks getroffen had. Daarvan, over het ganse seizoen ge rekend, de balans opmakend waar om zou de handel dat wèl doen en de kunst niet? mag al evenzeer van een muzikale „hoogconjunctuur" ge tuigd worden, waaraan tallozen in tense vreugde beleven. I)e belangstelling groeit meer en meer en voor een crisis behoeven we geluk kig nog niet te vrezen! Wethouder A. Jongeleen speldt de heer Hemerik de Koninklijke onderscheiding op de borst. Links de echtgenote van de jubilaris. (Foto L JJ./Van Vliet.) Bovendien had dit koor deze ochtend nog voor een extra verrassing gezorgd: het vertolkte een door zijn directeur, de heer H. J. Barentsen, voor deze dag spe ciaal geschreven feestlied, dat nog werd gevolgd door één van de door de heer Hemerik zo graag gezongen liederen. In een kort dankwoord zegde de jubi laris tenslotte dank voor de hem deze ochtend aangeboden huldiging. liefde en vriendschaD. De tijdelijke be woners van een Brits militair hosüitaal in de afeeloDen wereldoorloe weten hun strijdmakker echter uit ziin isolement te trekken en van het gepantserde hart een „onstuimig hart" te maken. Tra- eisch ls het moment, waaroo de arts in een vertrouwelijk gesDrek de ionee sergeant duidelijk maakt, dat deze niet lane meer in leven zal kunnen blij venKameraadschap en liefde ziin evenwel onder alle omstandigheden héél veel waard. Daarvan moet ook de schriiver van dit toneelspel overtuigd ziin geweest. De hoofdrol en de regie waren bii Jos Manche in voortreffeliike handen. Ook de andere leden van het eezelschaD sDeelden met vaart en ent housiasme. Het succes, dat zii oogstten was groot en welverdiend! De décors waren van Jan Ligthart. De avond werd om. biieewoond door de garnizoens commandant lult.-kolonel H W. Gerth van Wiik en diens echtgenote. LEIDSE REDDINGSBRIGADE HAD EEN GOED JAAR Onder leiding van de heer A. Lin- schoten hield de Leidse Reddingsbri gade in t,De Kleine Burcht" haar jaar vergadering. Uit de jaarverslagen, die de secretaris, penningmeester, technische en propa- ganda-commissies uitbrachten, bleek, dat het met de L.RB. nog steeds de goede kant uitgaat. Over het afgelopen boekjaar werd zelfs een bescheiden ba tig saldo, mede dank zij een aanzienlijke extra ontvangst, verkregen. Het reddingsmateriaal werd uitge breid en gedurig onderhouden. Vernie ling en misbruik werd ook in 1955 waar genomen. zij het niet in die mate als in vorige jaren Laat iedere inwoner het gesignaleerde kwaad helpen bestrijden! Het zwemuur in ..De Overdekte", werd in het algemeen goed bezocht. De cur sussen vonden regelmatig voortgang. Veertien leden slaagden voor een bonds- diploma reddend zwemmen. De deelname van prestatie- en wed- strijdtochten was weer behoorlijk. Voor 1956 staan behalve de gewone werk zaamheden o.a. een prestatietocht met demonstraties in de Nieuwe Vaart, een gezamenlijk uitstape, onderlinge wedstrijden en uitbreiding van het oefenmateriaal op het programma Het ledental vermeerderde en bedraagt thans een honderdtal leden en een veer tigtal jeugd(adspirant)leden. De periodiek aftredende bestuursleden stelden zich allen herkiesbaar en wer den herkozen. De avond werd besloten met de op wekking het werk der Brigade zoveel mogelijk te blijven steunen. BEURSOVERZICHT Internationale lager Amsterdam, 6 april Na sluiting van de beurs heeft Kon. Olie gisteren de mijlpaal van 7509 bereikt In het officiële verkeer is het zover nog niet gekomen en vanmiddag bleef het hoofdfonds er zelfs 15 punten onder. Overeenkomstig de notering in New York trad namelijk een daling in tot 735, het geen een verlies van 10 punten betekende ten opzichte van gistermiddag. De an dere internationale fondsen werden door deze flauwere stemming meegetrokken. Dat speciaal naar Philips de belangstel ling uitging, kon na de publikatie van het jaarverslag worden verwacht. Met voldoening nam de beurs kennis van de grote activiteit en van de door het con cern behaalde resultaten, maar aan de andere kant kon men enige bezorgdheid beluisteren omtrent de mogelijkheid van nieuwe kapitaalbehoeften ln de toekomst. Dientengevolge viel ook voor Philips enig aanbod waar te nemen, zodat de koers een 5-tal punten inzakte. Ook Unilever was aangeboden en Aku kon zich even min aan de zwakke stemming onttrek ken. Waar bovendien de affaire zeer matig bleef, had de markt, wat deze vier grote fondsen betreft, een ongeani meerd verloop. Ook later trad nauwelijks enige verbetering op. In de scheepvaarthoek was de stem ming lichtelijk in mineur ook voor Maat schappij „Nederland" die weer iets moest inboeten van de gisteren behaalde winst. Cultures ongeanimeerd en zwak voor Ver. Deli. Onder invloed van de vele jaarver slagen en dividendaankondigingen voor binnenlandse industrieën viel hier en daar in deze sector enige fluctuatie te bespeuren. Zowel van Gelder als Bühr- man werden lager geadviseerd. Staats fondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN. Amsterdam 6 april - Londen 10.65% 10 66%; New-York 3.82 A—3.82fJ: Montreal 3.833.83'4Parijs 10820— 1.0830; Brussel 7.63—7.63%: Frankfurt 90 83'90 88%Zurich 86 91'.—-86.96'. Ziirich (vr. frcsi 89.29'i :89.34 Stock holm 73.33—73.38; Kopenhagen 55.03% 55.08%; Oslo 53.23%—53.28%Milaan 60.681 'j —60.73 14 Beurs van Amsterdam Vrijdag 6 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slot koers koers v. heden Ned. '51 314 102% 10214 Grootboek obl 100 li Ned '53 (3%) 10011 Ned. 53 3% 100 100 A Ned. '48 3li 97% 97 Ned. '54 3% 97', 97 A Ned. '55 3'i 97% 97 Ned. '55 n 314 98 li 98 Ned. '47 314 3 98% 98% Dollarlng '47 3 97% 97% Investeringscert. 3 98 99 A 90 Indië '37 A 3 97% 9714 Grootboek '46 3 9511 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 69' 69'4 Nat. Handelsbank 150 Ned. Handelmfj 223 A.K.U 324', 322 Philips 335% 33014 Philips '55 3291» 324 376 371% Wilton Feyenoord 30711. 302 Biliton 2de r 307 308 Kon. Olie f.50. 732% Kon Olie 745% 735'4 Amst Rubber 11514 11514 Holl Amer lijn 207"; 206 Kon Ned. Stoomb. 210 206 Ned. Scheepv. Unie 203',. 20114 H.V.A 135 134 Java Cult 80 79% Deli Mij 15314 150% Senembah 102% 101% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'd&m '47 (14) 3 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam '37 I III 314 Induslr. Obligaties Philips Dollarlng 101 E 13514 136 105 105% 11114 111% 135% 136 139'.. 134% 135% 13414 121% 121% Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Premieleningen A'dam '51 214 Eindhoven '54 214 Enschede '54 2'- Den Haag'52 I 214 idem n 214 R'dam '52 I 214 idem n 214 Utrecht '53 214 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinstellingen 246'4 247 22514 225 23814 238 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 246 250 Kon. Ned. Grofsm. 14714 148 Rott. Droogd. Mij. 685 B 680 Tieleman en Dros 13% 13 Handelsondernemingen Borsumij. cv A f1000 116 116 Intematio151 li 152 Diversen Albert Heyn289% 290 Ned. M. Walv. Vrt. 721» 72 Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 2714 27 Amerik. fondsen Anaconda 81 80 Shell Oil Cy8114 80 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 5/, Holl. Constructie ..418 Ing. bur. v Bouwnijv 142 Int. Kunststof! Ind 74 73 Kon. Ned Edelmet. 84 - Pref. w.a. Idem 90 Textiel Gebr v Wijk 88 Leidsche Wolsplnn 350GB 353 Ned. Electrolasm 353 353 Sikkens Lakfabr. '53 500G 501 Ver. Touwfabrleken 19114 290 Wernlnk's Betonm, 14314 143

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3