LEIDSCH DAGBLAD Mollet (oud-leraar!) kapittelde de Amerikanen als stoute jongens Mr. van Empel in ons land terug WEERBERICHT Vergissing van de „Luftwaffe*'' werd „schanddaad van vijand" Dulles: „Wij blijven neutraal" 95ste jaargang WOENSDAG 4 APRIL 1956 No. 28797 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.—per kwartaal; f2.35 per maand; f0 55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Openhartigheid kan geen kwaad. maar Kritiek van Franse premier (op zichzelf mei juist) verbaasde door toon en tijdstip (Van onze Pari]se correspondent) Een gepekelde verklaring, waarin de Franse premier Guy Mollet in het blad „U.S. News and World Report" de Amerikaanse buitenlandse politiek op de tocht heeft gezet, heeft in Parys allerwege verbazing gewekt: een pijnlijke ver bazing bü de meeste Westelijke diplomaten, die gisteren met lange gezichten rondliepen, een nogal verheugende verrassing bij het publiek, dat het wel waar deert wnnneer een Franse premier geen blad voor de mond neemt, een gemeng de reactie tenslotte bij de Franse pers, die links jubelde en rechts nogal terug houdend was. Iedereen is het er overigens over eens, dat het meer toon en tijdstip van Mollels salvo waren, die als surprises kwamen, dan de inhoud, die voornamelijk een verdere detaillering was van de „New Look", die de minister van Buitenlandse Zaken Pineau al eerder aan Frankrijks politiek had gegeven. In feite heeft Mollet vooral verklaard, dat men zich in het conflict-Oost-West niet blind mag staren op de militaire aspecten, maar dat het hoog tijd wordt de economische hulp aan de onderontwikkelde gebieden onbaatzuchtiger te verlenen, dat men niet botweg „neen" blijft zeggen op de Russische ontwapeningsvoor stellen en dat men de ontwapening voor moet laten gaan op de problemen van de Duitse hereniging en een Europees veiligheidssysteem. Hij onderstreepte daarbij, dat Frankrijk trouw blijft aan de NAVO, die zo sterk mogelijk moet blijven, dat Frankrijk geen ncutrallstische brug-politiek tussen Oost en West wil voeren en dat de Franse Socialisten geen Volksfront wensen. Binnenlandse politieke factoren speelden rol Vele van Mollets stellingen vinden reeds meer en meer ingang in het Wes ten. Het feit dat zij nii sensatie verwek ken, ligt vooral in de manier waarop hij ze naar voren bracht .Mollet, die eerder als dogmaticus dan als tacticus een prijs zal winnen, kapittelt zijn Amerikaanse bondgenoten als waren zij stoute school, jongens, iets waaraan zijn leraarsverle- öen mogelijk met. geheel vreemd is. Hij heeft zeker gelijk, wanneer hij opmerkt dat de Amerikaanse hulp in Afnka en Azië weinig sympatie heeft gevonden, maar het is niet bijster hartelijk daar aan toe te voegen, dat de Amerikanen er in geslaagd zijn zich gehaat en ver acht te maken iedere keer wanneer zij een cadeau uitdeelden. Met evenveel recht zouden de Amerikanen kunnen antwoorden, dat Frankrijks na-oorlogse politiek in Indo-China en Noord-Afrika het Afro-Aziatische bloc ook niet be paald van brandende liefde voor het Westen heeft vervuld. Pijnlijk voor Dillon, een oprecht vriend van Frankrijk Verbazingwekkend zijn toon en tijd stip van Mollets verklaring, vooral om dat kortelings de Amerikaanse ambassa deur in Parijs, Dillon, Frankrijk publie kelijk steun en sympatie heeft toegezegd in het Algerijnse conflict! Een belofte die Washington heel wat zweetdruppel tjes moet hebben gekost. Dillon, een op recht vriend van Frankrijk, staat nu wel geducht in zijn hemd! Vraagt men zich af wat Mollet er toe heeft gebracht dit alles juist op dit moment zo te stellen, dan is aannemelijk, dat hij nog eens heeft willen onderstrepen, dat het dc Franse regering ernst is met de „new look" van Pineau. Maar er is meer. Mollet en Pineau gaan binnenkort naar Moskou en de passage over de Sovjetrus- sische ontwapeningsvoorstellen heeft Kroesjtsjef reeds doen jubelen. Bovenal hebben de binnenlandse politieke over wegingen een rol gespeeld. PREMIER MOLLET Het huidige kabinet probeert voortdu rend een zo groot mogelijke meerderheid in het parlement te verwerven. Mollets verklaring nu gaf elk wat wils. De rech tervleugel kan in zijn sas zijn met het feit, dat de Verenigde Staten Frankrijk zal steunen in Algerije. De Socialisten- die lelijk in hun maag zitten met dat Algerijnse conflict, dat ernstige span ningen in de partij opwekt, worden ge troost met het accent op de ontwape ning en de bereidheid tot praten met Moskou. De Communisten tenslotte gaan gaarne akkoord met alles waarin zij de mogelijkheid tot splitsing van het Wes telijk bondgenootschap zien. Zover is het overigens helemaal niet Geen sprake van ontrouw Men mag in Mollets openhartigheid vooral geen ontrouw aan het vrije Wes ten zien. Op het moment, waarop dat Westen naar nieuwe wegen zoekt, kan een beetje openhartigheid trouwens geen kwaad. Juist omdat Mollet naast enige geheel rasechte Franse belangen, zoveel behartigenswaardige ideeën verdedigde, is het misschien te betreuren dat hij zijn openhartigheid in dermate stekelige vorm heeft gegoten. Want als hij de Amerika nen verwijt, dat zü het Franse spreek woord „het is niet wat men geeft, maar hoe men het geeft" niet indachtig zijn, dan zou men Mollet een ander Frans ge zegde voor de voeten kunnen werpen, het spreekwoord namelijk, dat iets zegt over de toon, die de muziek maakt. Geef mij bewijzen!" Dringende aan Amerika en Engeland (Speciale berichtgeving) „Geef mij bewijzen!" is de dringende vraag, die mr. A. C. van Empel via Den Haag tot de regeringen van Engeland en Amerika heeft gericht. Maar die vraag bleef tot dusverre onbeantwoord. „Onbegrijpelijk", zegt mr. Van Empel. „dat men de illegale wapendroppings, die bij het proces-Jungschlager ter sprake gekomen zijn, op zich Iaat zitten en er moeten bewijzen zijn, dat dc bewuste vliegtuigen nimmer zulke drop pings hebben uitgevoerd. Dat kan met logboeken e.d. worden aangetoond. Temeer daar er nog verdere rechtsmiddelen zijn om voor Jungschlager te pleiten, is het van het grootste belang, dat die beu ijzen op tafel komen. Zaterdag Is mr. Van Empel na een verblijf van vijf weken in Indonesië en twee en een halve week in Singapore in zijn woning te Hilversum terugge keerd. Hij zeide te menen dat het feit. dat de wereld thans scherp de gebeur tenissen in Djakarta volgt, weinig in druk maakt in Indonesië. Het is zaak om juridisch gefundeerd de aantijgin gen tegen Jungschlager en de fantasie verhalen over droppings te ontzenuwen. De bewijzen daarvoor bevinden zich in Engeland en Amerika. Direct na het absurde requisitoir van de Indonesische Officier van Justitie. Soenarjo, wilde hij zich daarover tot de ambassadeurs van beide landen in Dja karta wenden, maar op aanraden van de Nederlandse Hoge Commissaris. Graaf van Bylandt. werd het verzoek door Den Haag rechtstreeks tot het State Departement en het Foreign Nieuw komplot tegen Argentijns bewind Meer dan honderd personen, die er van worden verdacht te hebben deel genomen aan een Peronistisch komplot tegen de Argentijnse regering, zijn dinsdag van de provincie Mendoza naar Buenos Aires overgebracht. Volgens regeringskringen in dc pro vinciale hoofdstad Mendoza hadden de samenzweerders plannen gemaakt om verrassende aanvallen te ondernemen op militaire hoofdkwartieren vliegvel den en radiostations De Argentijnse autoriteiten hebben volgens deze krin gen de samenzweerders hun gang laten gaan tot enkele uren voordat de eerste aanval zou worden ingezet. In de stad Mendoza is de rust thans weergekeerd. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk zware nachtvorst. Morgen vrij veel bewolking met wat regen, hagel of sneeuw. Overwegend matige wind, aanvankelijk krimpend naar zuidelijke richtingen. Later draaiend naar noor delijke richtingen. Koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 APRIL Zon op: 6.08 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 3.34 uur: onder: 13.17 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 1052 uur (Doodtij). l)e nummer bestaat uit 10 pagina's Office gericht. Maar er kwam geen enkel commentaar Behalve revisie in cassatie teneinde recht te krijgen voor Jungschlager. is er ook nog het middel van een volks- rechterlijke actie tegen Indonesië. Men noemt dit „deni justicezo n actie heeft alleen dan kans van slagen, als kan worden aangetoond dat onrecht wordt gedaan aan een Nederlands onderdaan. Dus. „bewijzen!" Al even onbegrijpelijk als het uitblij ven van antwoord op de vraag om die bewijzen, noemde mr. Van Empel de uitlating van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, in Djakarta, dat hij niets van de zaak Jungschlager af wist „Dit", aldus mr. v. Empel. terwijl onze ambassadeurs met de doorgetclcgra- feerde passage's uit Socnarjo's requi sitoir in dc hand bewijzen tegen het droppingsverhaal hebben gevraagd." Zowel Soenarjo als rechter Maengkom weigerden mr. Van Empel te ontvan gen. Hij bleef tenslotte maar uit de rechtszaal weg. omdat elk contact met mevrouw Bouman verboden was Mr Van Empel zeide zeer veel waar- i dering te hebben voor de steun van de j Amsterdamsche Bank, die fotokopieën van Jungschlager's cheques overlegde. I voor de hulp van de K P.M. en van het I Nederlandse Hoge Commissariaat. Nieuwe Sovjetrussische proef met kernwapens De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor atoom-energie heeft maandag bekend gemaakt, dat de Sov jet-Unie enkele dagen geleden opnieuw een proef met kernwapens heeft uitge voerd. Dit is de zesde maal in de afgelo pen acht maanden, dat de V.S. een der gelijke Russische proef vermelden. Er werd niet bij gezegd of het hier een wa terstofbom betrof. Voor de eerste maal sinds 1946 zal de pers ooggetuige mogen zijn van een atoomontploffing in de Stille Oceaan. Bij de proeven die omstreeks 1 mei op het eiland Ennvetok gehouden worden, zullen vijftien journalisten aanwezig mo gen zijn. Het wrak van het Amerikaanse verkeersvliegtuig, dat op enkele kilometers afstand van het vliegveld van Pittsburgh tegen een heuvelrug te pletter sloeg. Tweeëntwintig in zittenden kwamen om het leven, veertien wisten zich gewond in vei ligheid te brengen doordat het toestel brak en een grote gaping in de wand ontstond. Soekarno eind mei naar V.S. Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat president Soekarno eind mei naar de V.S. hoopt te komen. Soekarno denkt 14 dagen in de V S te blijven Hij zal vergezeld worden door verschillende officiële persoonlijkheden en 7 Indonesische journalisten. Duitse bommenwerpers verdwaalden in mei 1940 en bombardeerden Freiburg Het Duitse „Institut für Zeitgeschich te" heeft in een rapport meegedeeld, dat het bombardement van Freiburg een vergissing van de Luftwaffe ge weest is. Dit bombardement, op 10 mei 1940, eiste 57 doden. Hitier voerde het aan als reden voor zijn „vergeldings-bombardementen" op Engeland. Dc Duitse propaganda noemde het een „schandaad van de vijand". De Duitse bommenwerpers, die de „aanval" uitvoerden hadden opdracht Dyon in Frankrijk te bombarderen, maar door het slechte weer verdwaalde de formatie, en liet 69 bommen los op Freiburg. (Waarvan er 24 niet ontploften). Toen Gocrlng van de vergissing op hoogte gesteld werd, zou hy gezegd hebben: „dat is wel een prachtig begin van onze veldtocht. De Luftwaffe en ik staan voor gek. Hoe moeten we dit aan het Duitse volk verklaren?" De geweldige militaire basis van het Amerikaanse leger nabij Kaiserslautern in West-Dultsland. zal de eerste basis bulten de Verenigde Staten zyn die door „Nike" luchtafweerraketten verdedigd zal worden Volgens Amerikaanse eutorlteiten zullen vier tot zes batterijen van deze gelelde projectielen ln de loop van dit Jaar rond- -m deze basis gestationeerd worden. Moge men beter begrijpen, wal ik deed De Amerikaanse minister van Buitenlansc Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet de Ne derlanders in hun economische positie in Indonesië willen vervangen. Voorts zei hij, dat de V. S. hun neutrale houding in het Nederlands-Indo nesische geschil inzake Nieuw-Guinea zouden handhaven. De Australische onderzeeboot- „Arunta" heeft een driedaags opera tioneel bezoek aan Hollandia ge bracht. Op de bovenste fotó: liet schip in de haven van Hollandia. op de onderste foto gouverneur dr. van Baal. die de erewacht groet bij het betreden van de oorlogs bodem. Dulles bracht in herinnering, dat in Indonesië veel Nederlands kapitaal ge ïnvesteerd is. De Ver. Staten zyn in het geheel niet van plan de Nederlandse be langen te verdringen of particuliere dc Ver. Staten en alle vrije landen. Dulles uitte de hoop, dal men beter zal begrijpen, wat hij in Djakarta deed en zei. Op i vraag over verklaringen in Amerikaanse initiatieven daartoe san het pr0ces-Jungschlager. dat een Ame- rikaans vliegtuig was gebruikt voor het vervoer van munitie voor Indonesische opstandelingen, zei Dulles tenslotte, dat hij zich nooit uitliet over vragen, die onderworpen waren aan het oordeel van een rechtbank, en dat deze verklaringen in iedei geval door de ambassade van de Ver. Staten te Djakarta waren tegen gesproken. te moedigen. Over de handhaving van de neutrale Amerikaanse politiek inzake N'euw- Guinea zette Dulles uiteen, dat het nier traditionele Amerikaanse politiek be treft. De twee landen, die een geschil hebben, zijn vrienden van de Ver Sta ten. Dulles zei over dc Nederlandse te leurstelling inzake zyn verklaringen in Djakarta, dat hij maandag hierover vriendschappelijk met de Nederlandse ambassadeur in Washington had ge sproken; hij hoopte, dat dit onderhoud de toestand duidelijk had gemaakt. Hü voegde hieraan toe, dat hy er van overtuigd was. dat zyn houding in Djakarta over het geheel genomen overeenstemde met de belangen van Veertig (loden door stormen in de V.S. Stormen in vele delen van de Ver. Staten hebben dinsdag aan een 40-tal mensen het leven gekost. Er zyn zeker 200 gewonden en de materiële schade loont in de miljoenen. Van de dertien staten in het midden en zuidwesten werd Michigan het he vigst getroffen. De plaats Hudsonville met 1.100 inwoners werd met de grond gelijk gemaakt. Het blijft de vraag of Den Haag de uitspraken van minister Dulles, ken nelijk beoogden om de ontstemming en ongerustheid in Nederland weg te ne men. volkomen geruststellend zal achten. Jongetje verdronken te Nieuwveen Gistermorgen te ongeveer half 12 is het byna 2 jarig zoontje van de fam Mastwyk wonende aan de Hogendijk i v in een onbewaakt ogenblik in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Dokter v. Dongen, die spoedig ter plaatse was heeft met be hulp van een E.HB.O.-ster gedurende enige tyd kunstmatige ademhaling toe gepast maar dit mocht niet meer bates:. Unie opheffing goedgekeurd Verplichtingen worden nagekomen Het Indonesische Kabinet heeft gis teravond ii. een buitengewone zitting, die tot vanmorgen duurde, haar goed keuring gehecht aan het nieuwe wets ontwerp betreffende de eenzijdige op heffing van de Nedcrlands-Indoneri- sche Unie. Het wetsontwerp zal vrijdag a.s. aan het Parlement worden voor gelegd. Verwacht wordt, dat het Par lement de debatten over dit onderwern beëindigd zal hebben, voordat het 21 april op reces gaat. De eerste vice-premier. Mohammed Roem. verklaarde, dat het nieuwe wets ontwerp niet veel verschilt van het oude. dat reeds door het Kabinet goed gekeurd was. maar dat president Soe karno weigerde te tekenen. Het nieuwe wetsontwerp voorziet in „afbreking van de Indonesische-Nederlandse betrekkin gen, die gebaseerd zijn op de overeen komsten van de Ronde Tafel Conferen tie". aldus Roem die er de nadruk op legde, dat door het wetsontwerp de „speciale betrekkingen met de Nederlan ders worden afgebroken, die moeten wor den vervangen door normale betrekkin gen". Roem legde er voorts de nadruk op, dat het opheffen van de Unie niet be tekent. dat Indonesië zyn verpllchtin- Indonesië aan andere landen, niet meer zal nakomen. „De regering zal voortgaan met het betalen van der gelijke schulden", aldus Roem. De wet zal met terugwerkende kracht geldig zfjn vanaf de dag, dat de vorige regering de Nederlands-Indonesische Lulls eenzijdig heeft opgezegd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1