LEIDSCH DAGBLAD Toestand in Algerije tijdens liet weekeinde verder verslechterd WEERBERICHT 95ste jaargang DINSDAG 3 APRIL 1956 No. 28796 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaalf2.35 per maand; f0.65 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Paus waarschuwt tegen ..wedloop naar de afgrond Premier MoIIet weet niet waar hij honderdduizend reservisten vandaan moet halen De ernstige toestand in Algerije is in het paas-weekeinde verder verslechterd: zowel de rebellen als de Franse troepen verdubbelden hun inspanning en er vielen de afgelopen dagen honderden doden. Het „Algerijnse Bevrijdingscomité" heeft bekendgemaakt, dat de totale oorlog tegen Frankrijk is uitgeroepen. Het zal de regels van de oorlog niet meer in acht nemen, zo heette het. In Parijs zelf moest de politie ingrijpen om grootscheepse demonstraties van Algerijnen te verijdelen: bij massa-demonstraties in de hoofdstad werden 2700 personen ingerekend. In Metz, Maubeuge en Thionville deden zich grootscheepse onlusten voor. In iedere Franse krant worden momentcel pagina's aan nieuws en reportages uit Noord- Afrika gewijd en de felle strijd in Algerije was het onderwerp van vele paas- preken. In Rambouillel had premier Guy Mollet zich teruggetrokken om te peinzen over het vraagstuk waar hij de honderdduizend man troepen vandaan moet halen, die de in Algiers residerende minister Lacoste heeft gevraagd. Het staat nu vast dat 24.000 kortelings afgezwaaide militairen voor zes maanden onder de wapens zullen worden teruggeroepen. Men hoopt verder door nauwgezet uitkammen van het leger 30.000 militairen op te trommelen, die totnutoe de lijn trokken op onnood zakelijke posten. Tenslotte zal er een beroep worden gedaan op vrijwilligers, die men op allerlei aantrekkelijke voorwaarden hoopt aan Paniekerige arrestatie van linkse journalist Hoe bezorgd de regering wel is over de moeilijkheden, die oproepen van reser visten met zich mee zal brengen, blijkt uit de arrestatie van Claude Bourdet, hoofdredacteur van het links-antl-kolo- niale weekblad- France Observateur. Bourdet was in vier artikelen van leer getrokken tegen wat hij „de vuile oorlog in Algerije" noemde en hij richtte zich daarby speciaal tot de op te roepen reservisten, die naar zy'n mening be trokken zouden worden in een strijd, waarvan zij de doelstellingen noch de methoden onderschreven. Bourdet werd zaterdag gearresteerd op beschuldiging van demoralisering van het leger. Het ministerie van Defensie stelde dat hij een smaad-campagne had gevoerd op het moment, waarop de Franse jeugd in Algerije een nationale zending vervult. Nadat het grootste deel van de Franse pers scherp had gepro testeerd tegen deze arrestatie, werd Bourdet dezelfde avond inderhaast weer uit de gevangenis losgelaten. Zonder dat men het met Bourdet eens is, acht men het in een vrij land toch het goed recht van een journalist om een militaire actie te veroordelen en vreedzame onderhandelingen aan te be velen. Waar Bourdets blad bovendien een zeer beperkte oplage heeft, is zijn arrestatie een duidelijk bewijs van panie kerigheid geweest, die weinig goeds voorspelt voor de politiek van vastbeslo tenheid, die Frankrijk in Algerije nog hoopt te kunnen voeren. Weer een sluipmoord Cyprische verzetslieden hebben zon dag in de hoofdstraat van Limassol een Britse burger, die werkzaam was op een militair etablissement doodgeschoten. De gedode Brit liep te wandelen, toen hij tvan achteren) werd aangevallen. Een Cyprische vrouw, die zich ter plaatse bevond, toen de verzetslieden de Brit beschoten, is gewond naar een zie kenhuis overgebracht. De E.O.K.A., de ondergronds werken de Cyprische organisatie, die vereniging van het eiland met Griekenland wil. be stond zondag een Jaar. In het jaar van haar optreden zijn 71 personen een gewélddadige dood gestor ven. terwijl er ruim vierhonderd werden gewond. De 71 doden waren 22 Britse militairen, een Engelse politie-sergeant, acht Cyprische politiemannen en veer tig Cyprische burgers. Er werden 418 personen gewond, onder wie 203 Britten 181 militairen en 22 burgers en enkele vrouwen en kinde ren. Paasrede in Rome In een radiorede tot de weield heeft Paus Pi us XII op eerste paasdag een be roep gedaan op de staatslieden, een einde te maken aan „de wedloop naar de afgrond" door afschaffing of beper king van kernwapens De tachtigjarige Paus sprak van af een balkon van de Sint Pieter, ongeveer 200 000 mensen luisterden op het plein naar zijn woor den. Hij waarschuwde, dat de wereld „bijna de hoop verliest om de zelfvernie tigende dwaasheid van een wedloop met kernwapens tot staan te brengen". Om deze verschrikking nog te vergroten, al dus de Paus. zijn er thans bestuurbare projectielen bijgekomen, die reusachtige afstanden kunnen afleggen en door mid del van een atoomlading de totale ver nietiging van mensen en dingen met zich meebrengen. In twee voorgaande paasboodschappen en in zijn jongste kerstrede heeft de Paus eveneens gewaarschuwd tegen de verschrikkelijke gevaren van een atoom oorlog. Drie en veertig (loden hij drie vliegrampen in de V.S. en Siam In Bangkok zoekt men naar sabotage Kort na het opstijgen van het vliegveld te Pittsburgh (V.S.) is zondagavond een tweemotorig verkeersvliegtuig van de maatschappij Trans World Airlines met 36 personen aan boord brandend neergestort. Een en twintig personen kwamen om het leven en de overigen, onder wie de eerste en de tweede piloot, konden worden gered. Tot de slachtoffers behoort de 21-jarige stewardess Mary Jane Fanning. Het toestel vloog tegen een heuvel op ongeveer twee km van het vlieg veld. Het toestel was op weg naar Newark, in New Jersey. Bfj Seattle is gisteren een stratosfeerkruiser van de North West Airlines kort na het opstijgen in een rivier gestort. Van de 37 inzittenden konden er 33 worden gered. Zaterdag is een vliegtuig van de Siamese luchtmacht kort na hel opstijgen van een vliegveld 400 km ten noordoosten van Bangkok neergestort. De achttien inzittenden, onder wie officieren van het leger en de politie, een lid van de Nationale Vergadering en vooraanstaande zakenlieden, zijn om het leven gekomen. Men onderzoekt de mogelijkheid van sabotage. Oostclnits Volksleger verscheen op straat Onderofficier ten tijde van Hitier nu generaal Od het congres van de Oostduitse communistische partii heeft de nieuwe minister van Defensie. Willi Stoph, voor het eerst meegedeeld dat met de op bouw van het „nationale volksleger" be gonnen is. De minister, die in de „Wehrmacht" van Hitier diende als onderofficier, was nu gekleed Jn het met goud geborduurde uniform van gene raal!!! Hii heeft indertijd geholpen bü het opbouwen van de „gekazerneerde Volkspolitie" van naar schatting 100.000 man die de kern van het nieuwe leger zal vormen. Stoph gaf opnieuw de ver zekering. dat het leger beperkt van om vang zal zijn. Het nieuwe Oostduitse leger is vrij dag voor .t eerst, verscheidene honder den sterk, od straat verschenen. De mi litairen marcheerden naar het gebouw in Berlijn, waar het congres van de Dartii wordt gehouden. Zij werden daar toegesproken door Walter ülbricht. eer ste secretaris van de Dartii. De uniformen liiken od die van de oude Reichswehr. Van leger en lucht macht is de kleur gTiis. in onderling iets verschillende tint. De kleding van marine is donkerblauw. Het Duitse zwart-rood -goud werd naast de rode communistische vlag meegedragen. Vier Duitsers vrij OVER DE GRENS GEZET. Dit de strafgevangenis te Breda zijn Zaterdae vier Duitse oorlogsmisdadi gers vrijgelaten. Zij hebben tweederde van hun straftijd uitgezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Het zün: Jurgen Hinrichsen. Emll Rühl. Bernhard Siebens en Fritz Vie- bahn. De vier vrijgelatenen zijn zaterdag middag naar de Nederlands-Duitse grens gebracht en bii Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de ge vangenis te Breda nog 35 Duitse oor logsmisdadigers. Churchill op 10 mei voor het eerst na 1945 naar Duitsland Hij is de zesdedie in het stadhuis van Aken de Keizer-Karelprijs ontvangt correspondent in West-Duitsland) De gewezen Britse premier. Sir. Winston Churchill, zal op 10 mei naar Aken komen om aldaar op een plechtige en officiële bijeenkomst in de historische na de oorlog weer gerestaureerde kroningszaal van het prachtige stadhuis, een juweel van Gotische bouwkunst, de Keizer-Karelprijs in ontvangst te ne men. Dat illustreert wel heel duidelijk, hoe totaal de toestanden sedert de tweede wereldoorlog veranderd zijn. De internationale Keizer-Karelprijs, genoemd naar Karei de Grote, die een groot deel van Europa, Frankrijk en Duitsland, onder één scepter verenigd heeft, werd pas enkele jaren geleden op initiatief van enkele vooraanstaan de figuren uit de Akense burgerij in het leven geroepen. Deze prijs wordt ieder jaar aan een belangrijke persoonlijkheid toegekend, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de samenwerking van de Europese volke ren en voor dc toekomstige eenwording van Europa. Nationaliteit, ras en godsdienst mogen hierbij geen rol spelen. De jury, die op zijn hoogst uit twaalf leden mag bestaan, heeft de bevoegdheid gekregen naar eigen goeddunken een jaar over te slaan. 1951, was een Nederlander, prof. H. Brugman, die vroeger hoogleraar in Utrecht is geweest en thans al sedert meer dan vijf jaar aan het hoofd van het Europa-college te Brugge staat. De derde, in 1952. was de vroegere Italiaan se premier De Gasperi. Het jaar daarop viel Jean Monnet van de Kolen en Staalgemeenschap de hoge onderschei ding te beurt en in 1954 de Westduit- se Bondskanselier dr. Konrad Adenauer Op bezoek bij president Heuss en dr. Adenauer Reeds verleden jaar omstreeks Pasen werd de prijs aan Churchill verleend. Vol verlangen had men diens komst in de oude Keizersstad Aken, waar Karei de Grote begraven ligt, tegemoet ge zien. Eerst zou Churchill op Hemels- vaartdag zijn gekomen, maar hij stelde zijn tocht naar Aken telkenmale weer uit. Het is wel een heel merkwaardige samenloop, dat Churchill deze prijs nu juist op dezelfde datum in Aken in ontvangst zal nemen, waarop 16 jaar geleden de Duitse troepen ons land binnenvielen! In 1950 werd de Keizer- Karelprijs voor het eerst uitgereikt en wel aan dc thans 61-jarige Oostenrijk se graaf Richard Coudenhove-Kalergi. de cpr.chter van de Pan-Europa bewe ging De tweede, die de prijs kreeg, in Jungschldger-acties Tijdens een telefonisch verzamel- gesprek tussen vertegenwoordigers van diverse Jungschlager-comité's in Ne derland en andere personen, die men ter verbinding had opgroepen, is de wens naar voren gekomen de acties die op het ogenblik plaatselijk worden gevoerd, te coördineren. Het is name lijk gebleken, dat in verschillende plaatsen acties worden gevoerd die elkaar doorkruisen. Besloten werd, op 4 april des middags om twee uur te Utrecht in hotel Smits een bijeen komst te houden, waar vertegenwoor digers van de verschillende comité's zich zullen beraden over de oprich ting van een nationaal actie-comité en plannen zullen uitstippelen voor landelijke acties. Hiervoor zal ook de commissie van zeven worden uitgeno digd Jongetje te De Lier gedood (Van onze Haagse redactie) De elfjarige Ab Sommeling, wonende in de Hoofdstraat te de Lier. is ter hoogte van het station Westerlee, door een uit de richting Delft komende auto aangereden en gedood. Het ongeluk ge schiedde toen het jongetje, dat met enige kameraadjes op het fietspad aan het wandelen was. plotseling de ernaast gelegen Burgemeester van Doornlaan overstak. De kinderen lieten eerst een uit de andere richting komende auto passeren, doch merkten niet de perso nen wagen uit de tegenovergestelde rich ting op. Grace Kelly in een typerende pose voor de laatste film waarin zij optreedt, en die haar zwanezang als actrice zal zijn. wanneer wij de be richten mogen geloven, dat zij met haar huwelijk met Prins Rainier van Monaco haar filmcarrière voorgoed afsluit. Onderhoud dr. van Roven- Foster Dulles De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Foster Dulles. Het onderhoud, dat plaats vond op ver zoek van de Amerikaanse minister, duurde bjjna een uur. Na afloop verklaarde dr. Van Royen: „Ik heb de heer Dulles gezegd, dat mijn regering onaangenaam verrast is over het feit dat hij slechts bemoedigende woor den over Indonesië gesproken heeft, en dat hu geen enkele toespeling gemaakt heeft op de eenzijdige opzegging van de Ronde-Tafelovereenkomst en de drei gende rechtsweigering in de zaak-Jung- schlager". De ambassadeur weigerde bijzonderhe den te verschaffen over de wijze waarop de heer Dulles de kritiek van de Nedei- landse regering opgevat heeft. Wel zei hij er tevreden over te zun dat hij met Dulles diens reis door het Verre Oosten had kunnen bespreken. Oostenrijkse gezant overleden De heer Karl Wildmann De gezant van Oostenrijk bjj het Nederlandse hof is in de leeftijd van 57 jaar plotseling overleden. Dc gezant kreeg vrijdagmiddag In zijn residentie aan de Koninginne gracht een hartaanval. Hij werd naak het ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd, waar hy zaterdagnacht om on geveer half vijf is overleden. De heer Karl Wildmann. kwam in september van het vorige Jaar naar ons land, als opvolger van dr. E. Filz. komen, waar hij zowel het Westduitse Kinderbijslag ook aan zelfstandigen van staatshoofd prof. Heuss als Bonds- liet derde kind af Bonds kanselier Adenauer zal bezoeken. Daarna zal hij op de Lüneburgcr heide een aantal in West-Duitsland gestationeerde Britse trOepcn bezoe ken. In politieke kringen vestigt men er dc nadruk op. dat dit sedert dc conferentie van Potsdam van 1945 het eerste bezoek van Churchill aan Duitsland is. II aarschijnlijk 1 juli '57 of 1 januari '58 (Van onze Darlementaire redacteur). Bij de behandeling van de Ouderdomswet in de Tweede Kamer heeft minister Suurhoff meegedeeld, dat binnenkort het wetsontwerp zal worden ingediend waardoor ook dc zelfstandigen kinderbijslag zullen krijgen van het derde kind af. Deze voorziening voor de zelfstandigen zal een onderdeel zün van een algemene kinderbüslagverzekering. waarvan de opzet is dat alle Nederlandse ingezetenen tussen 15 en 65 jaar voor deze verzekering premie plichtig worden. De premie zal waarschijnlijk 1.7% van het jaarloon (tot f 6000) bedragen, waarvan de betaling gemakkelijk wordt gemaakt door de arbeiders eerst een loonsverhoging te geven. Koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind ruimend naar noordwest tot noord. Koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 APRIL. Zon op: 6.10 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 3.07 uur; onder: 12.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.27 en 22.12 u. Dit nummer bestaat tdt 12 pagina's. Dr. Ali Sastroamidjojo legt. ter-1 gehouden wordt, de eed af als pre- wijl hem een Koran boven het hoofd I mier van het Indonesische Kabinet. De zelfstandigen moeten de premie uiteraard zelf betalen uit het inkomen, maar voor kleine zelfstandieen met geringe inkomens betaalt het Riik de oremie geheel of gedeeltelijk, evenals dat het geval is met de oremie voor het ouderdomspensioen. Voor de arbeiders zal de kinderbilslaeoremie geliik wor den ingehouden met de loonbelasting en de ouderdomsoensioenpremie. Zelf standigen krijgen een aanslagbiljet van de belastingdienst. Volgens de nieuwe algemene kinder- bnslagwet zal ieder gezin kmderbiislae krliaen van het derde kind af. Het is dus de bedoeling dat mettertitd de kin- fiT'ciislag voor het eerste en tweede kind vervalt- maar dan moeten de lonen eerst een basis bereiken, die voldoende is voor het onderhoud van man. vrouw en twee kinderen. De lonen ziin thans gebaseerd op het onderhoud van man en vrouw waarbij kinderbijslag wordt gegeven. Voor een basisloon dat voor ziet in het onderhoud van man. vrouw en twee kinderen, zal een loonsverho ging nodig zijn van 10%. zo heeft mi nister Suurhoff al eens eerder meege deeld. Thans betalen de werkgevers 5.5% van het loon tot f 16 oer dag) voor kinderbijslag. Een loonsverhoging van 6.2% zal nodig ziin om de kinder- bnslag vor het eerste en tweede kind te kunnen laten vervallen overeenkomstig de oozet van de nieuwe kinderbijslag wet. Zolang de lonen noc niet od een ho ger Deil ziin eebracht. wordt ook nog voor het eerste en tweede kind een bii- slae gegeven. Voorlopig kriieen dan echter de zelfstandigen direct al kin derbijslag van het derde kind af. De blislae zal 57 cent Der dag bedragen voor het derde kind. 80 cent voor het vierde kind. eveneens 80 cent voor het vijfde kind en 90 cent voor volgende kinderen. Deze bedragen zullen stiieen met het indexcilfer van de lonen. In de Tweede Kamer heeft minister Suurhoff meegedeeld dat de nieuwe kinderbijslagwet waarschiinlilk in wer king zou kunnen treden od 1 luli 1957 of 1 Innuaxi 1958. De heer Karl Wildmann Hij werd in 1898 in Neder-Oostenryk geboren. Hij studeerde aan het gymna sium, om in 1917 zijn opleiding te krij gen aan de door Maria Theresia ge stichte Keizerlijke en Koninklijke „Kon- sulat Akademie", waar jonge diplomaten werden geschoold In 1945 was hu een der eersten, die na voor de wereldoorlog reeds een eervolle loopbaan te hebben vervuld bü Buiten landse Zaken, terugkeerde. Aanvankelijk was hij kabinetschef van de minster, la ter kreeg hy de leiding van de afdeling personeel. Tot het voorjaar 1953 was de heer Wildmann vervolgens gezant in Zwit serland. Daarna was hij secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken. Nadat hy daartoe zelf de wens had te kennen gegeven, werd hy het vorig jaar tot gezant by het Neder landse Hof benoemd. zyn oudste dochter is gehuwd met de Nederlandse dirigent van het residen tie Orkest, Willem van Otterloo. De zo zwaar getroffen echtgenote, me vrouw Wildmann, was bij haar man, toen deze de hartaanval kreeg, zy verge zelde hem naar het ziekenhuis, toen een ontboden specialist overbrenging daar heen nodig oordeelde.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1