nHOXV? EEN WONDER IN WASHINGTON: NATIONAL GALLERY OF ART ROXÏ ruiken is ROXÏ roken! ja graag! f U.V.S. - K.F.C. 95ste jaargang Woensdag 28 maart 1956 Derde blad no. 28793 Nederlandse tulpen naar Saoedi Arabië Gedurende de paasdagen zullen bij eert temperatuur van ruim honderd graden fahrenheit Nederlandse tulpen enige dorre oliedorpen in Saoedi Arabië opfleuren. Een Amerikaanse oliemaat schappij. die een dochteronderneming in ons land heeft, heeft hier te lande 2500 tulpen besteld, die in bosjes van tien stuks moeten worden geleverd. De bloemen werden vanmorgen met het KLM-toestel naar Dahran verzonden en zullen na aankomst aldaar direct naar de oliedorpen in de woestijn wor den doorgevoerd, opdat het personeel van de oliemaatschappij tijdens de paasdagen van de geur en de fleur van de Nederlandse bloemen zal kunnen genieten. Nederlands-Amerikaans vriendschapsverdrag Gisteren hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, voor het Koninkrijk der Neder landen en de heer Freeman Matthews ambassadeur van de V.S. te 's-Gra- venhage. een verdrag getekend van vriendschap, handel en scheepvaart. Dit verdrag bevordert het handels verkeer. moedigt wederzijdse beleggin gen aan en legt over en weer rechten én voorrechten vast. Het verdrag zal aan het Nederlandse Parlement en aan het Amerikaanse Congres ter goedkeuring worden voor gelegd Bouwondernemers klagen: „Afbraak particulier initiatief" De voorzitter van de Ned, Bond van bouwondernemers, de heer C. van Gel- deren. heeft op een gisteren te Utrecht gehouden Bondsvergadering eraan her innerd. dat de bouwondernemers op tal rijke congressen hebben laten horen hoe zij menen, dat door hen de beste bijdrage tot leniging van de woningnood kan worden geleverd. Spr. constateerde tot zijn spijt, dat de wegen, die alom worden aanbevo len om uit de woningnood te geraken, vrijwel zonder uitzondering leiden naar door de overheid gebouwd of gefinan cierd huizenbezit. terwijl in normale tijden het particuliere initiatief voor circa 85% in de woonbehoefte voorzag. Er is geen naarstig streven, aldus de heer Van Gelderen, naar de bevorde ring van dat vroeger zo machtig ge bleken particuliere initiatief, doch veeleer een afbreken daarvan. Steeds blükt volgens spr. de zucht het parti culiere bedrijf in een zo ongunstig mo gelijk daglicht te stellen. Als Nederlandse Bond van bouwonder- nemers, zo besloot de heer Van Gelde ren. zullen wij niet nalaten onze stellin gen op de deur van het volksgeweten te blijven timmeren, hoe vervelend dat ge hamer ook ln de oren van menigeen val len zal. Vergadering Ned. Fruittelers BEVREDIGENDE UITKOMSTEN. Gisteren is te Utrecht de jaarvergade ring van de Nëd. Fruittelers Organisatie geopend door de voorzitter, de heer C. Boudewijn. Dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van het produktschap groenten en fruit, sprak over: „Invoersystemen en hun invloed op de afzet van het Nederlands fruit" en ir. J. J. van Hennink, Rijkstuinbouwcon- sulent te Goes over: „Rationalisatie in de fruitteelt mede ln verband met de herverkaveling". De voorzitter wees er op. dat in 1955 een matige fruitoogst verkregen werd met zeer goede kwaliteit; de afzet ver liep vlot. De oogst 1955 kon voor vrijwel alle fruitsoorten tegen alleszins bevredigende prijzen worden verkocht. 1955 heeft hoewel stellig niet van grote winst ge sproken mag worden een bevredi gende financiële uitkomst opgeleverd. Ook al zouden er in de eerstkomende Jaren geen vruchtbomen meer worden bijgeplant. dan zullen de fruitoogsten in ons land nog aanmerkelijk groter worden. De frultproduktie is nu reeds veel gro ter dan in ons land kan worden ge plaatst. zodat de noodzaak van export steeds meer gaat spreken. Rationalisatie en mechanisatie achtte spreker dan ook dringend noodzakelijk om de concurrentie aan te kunnen. Ec. Instituut voor de Middenstand HERDENKING 25-JARIG BESTAAN Het Economisch Instituut voor de Middenstand zal op 5 april as. zijn 25-jarig bestaan herdenken. Ter gele genheid van deze gebeurtenis zal op die dag in het Kurhaus te Schevenin- gen een bijeenkomst worden belegd, waar o.m. het woord zal worden ge voerd door de heer Hub. L. Jansen, voorzitter van de Raad van Beheer van het E.I.M.. dr. G. M. J. Veldkamp, Staatssecretaris van Economische Zaken en de heer L. de Groot, voorzitter van de commissie van overleg van de mid- denstandsvakcentralen. Na afloop van deze bijeenkomst zal een receptie worden gehouden, waarbij tevens gelegenheid bestaat tot bezich tiging van een expositie over het werk van het E.I.M. bevolking in diskrediet zouden brengen door de verkregen gegevens te gebrui ken voor een ingrijpen in individuele gevallen, zou dat bovendien in strijd zijn met het eigen belang, dat zij bij de resultaten van de telling hebben. Het doel van de telling is gegevens te verkrijgen, die een met de werke lijkheid overeenstemmend beeld kun nen vormen van de woningbehoefte en het woningtekort, zowel in het gehele land als per provincie en per gemeen te. Met het oog daarop is het noodza kelijk, dat deze gegevens in alle ge meenten volgens gelijke normen wor den verkregen en dat met name de in terpretatie van de vragen en van de wijze van beantwoording volgens gelijke maatstaven gebeurt Van de reeds bij de gemeenten bekende gegevens zal in vele gevallen geen gebruik kunnen wor den gemaakt Het belang van de te verkrijgen ge gevens weegt alleszins op tegen het be drag der aan de telling te besteden gelden. In de kosten van de werkzaam heden voor de telling zal aan de ge meenten een in beginsel volledige ver goeding van Rijkswege worden gegeven. De uitkering zal worden gebaseerd op een bepaald bedrag per getelde woning. MOZART-GEDENKPLAAT IN DEN HAAG Het bestuur van de vereniging Neder land—Oostenrijk heeft besloten aan het nieuwe winkelpand op de hoek Spui— Ko'vermarkt te Den Haag een bronzen gedenkplaat van Mozart te doen aan brengen. Aan de beeldhouwster Marian Gobius te Voorburg is opdracht gegeven gedenkplaat te vervaardigen. Daarop zal Mozart worden afgebeeld op 9-jarige leeftijd toen hy ter plaatse van het nieuwe winkelpand in Den Haag woon de. van september 1765—april 1766. In de loop van mei zal de gedenkplaat wor den onthuld. Geen overrompelingstactiek! Woningtelling zal volkomen vrijwillig verlopen Geen betreding der woningen zonder toestemming der bewoners waarom steeds meer mensen zeggen; Prettige Paasdagen met ROXY VOETBAL. Lenstra geblesseerd Abe Lenstra is wegens een blessure Het beschikbaar voor de wedstoyd tussen het voorlopig Nederlands e'ltal en Partlzan, die vanmiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam zal worden gcspe'.lci. Hij wordt vervangen door Theo Timmer mans van ADO. GEWICHTSHEFFEN. De L.A.C. ,.De Spartaan" houdt zater dag a.s. in het gebouw „Prediker" aan de Janvossensteeg een competitiewed strijd tegen Olympia, Rotterdam. Aan deze wedstrijd nemen vele promi nente gewichteheffera deel. Aanvang 8 uur. 'Ingez Med-Adv.» 2e PAASDAG 2.30 uur de belangrijke wedstrijd De voorverkoop op de bekende adressen is heden begonnen. Kandidatentoernooi Te Amsterdam is gisteravond een aan vang gemaakt met het kandidatentoer nooi schaken, waarvan de winnaar het recht krijgt de wereldkampioen Boiwin- nik uit te dagen voor een tweekamp cm de wereldtitel. De party tussen Smyslof (Rusland) en Szabo (Hongarije) ein digde na 31 zetten in remise, evenals die tussen Filip (Tsj. Slowakije) en Sp.'ssky (Rusland), na 20 zetten. De partijen Keres (Rusland*--Pron- stein (Rusland», Panno (Argentinië»— Pilnik (Argentinië» en Geiler Rus land iPetrosjan (Rusland) wen er af gebroken. 28 miljoen minder deviezen Uit de verkorte balans van de Ned. Bank bikt. dat de netto deviezenvoor raad met ruim f. 28 miljoen achteruit is eegaan tot f. 1.386 miljoen De goud voorraad ls onveranderd gebleven. van het museum gekomen. In de cata logus staat vermeld, dat het eerst be hoord heeft tot een particuliere ver zameling in Italië. Maar daarmede ls veel van de bewogen, recente geschiede nis van dit schilder, verdoezeldDe eigenaar van dit kunstwerk, een Ita liaanse graaf, ls namelijk gedurende de tweede wereldoorlog, door de Duitsers gearresteerd. Zijn zoon slaagde er in zijn vader te bevrijdendoor aan Goering dit beroemde portret van Bot ticelli aan te bieden. Na de ineenstor ting van Hitiers rijk kwam het mees terwerk via de kunsthandel ln Ameri kaans bezit. De politiek is evenmin vreemd aan David's prachtige, hoewel vleiende portret van Napoleon. Het is nacht de kaarsen zijn bijna opgebrand de klok staat op kwart over vier en nog altijd is Frankrijks geniale leider ln zijn kamer aan het werk (lang niet ln hemdsmouwen overigens Napoleon, politiekambassadeurs en Senatoren op een receptiewat betekent het alles in vergelijking tot de aangrijpende verschrikking van Grüne- walds Kruisiging, of tot de subtiele sen sualiteit van „Diane de Poitiers" zoals Clouet die schilderde? Men zou door kunnen gaan met op sommen: Johannes op Patmos van Titiaan (waar ziet men. buiten Venetië, zulk een plafond-schildering van de grote Italiaan?). Tintoretto's „Bekering- van Paulus" (welk een extravagantie van kleur en allure'). El Greco's „Hei lige familie" (een laat. klein en tegelijk grandioos schilderij). Ook Nederlan ders? Een bescheiden groep: een heel mooie Dirk Bouts, de reeds genoemde Lucas van Leyden. een kleine Jacob Ruysdael, twee Saenredams Het museum in Washington, groeien de als de wonderboom van Jona, heeft zomepse volheid bereikt. De voorlopige uitkomsten van de woningtelling, die bij het bepalen van het woningbeleid voor 1957 als uitgangspunt kunnen dienen zullen ongeveer mid den augustus 1956 beschikbaar kunnen komen. Dit wordt meegedeeld in de door de ministers Zijlstra. Witte. Beel. Van de Kieft en Van Thiel ondertekende Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp Woningtelling 1956. Tot het nemen van uitvoerende maat regelen zijn de ministers slechts node overgegaan. Dit geschiedde enerzijds omdat in de Eerste en Tweede Kamer aandrang is uitgeoefend een woningtel ling te organiseren en anderzijds we gens de noodzaak vast te houden aan het tevoren opgestelde tijdschema. Tot de feitelijke uitvoering van de telling is in een - zeer beperkt - aantal gemeen ten pas overgegaan nadat aan de Eer ste Kamer is medegedeeld, waarom dit nodig was. I)e momenteel verrichte werkzaam heden geschieden geheel op basis van vrijwillige medewerking van de ge meentebesturen en de geënquêteerden. Van betreding der woningen tegen de wil van de bewoner zal onder deze om standigheden geen sprake zijn. De vaststelling van de telperloden door het CBS moet gezien worden als een zuivere administratieve handeling, die in geen enkel opzicht heeft geprc- judicieerd op de beslissing ten princi pale van de Staten-Generaal Een „de finitieve beslissing" over de periode, waarbinnen de opneming van de gege vens beperkt moest blijven, is binnen het genoemde administratieve kader genomen, nadat de gemeenten hun wensen hieromtrent hadden kunnen kenbaar maken en op grond van nader overleg. Met het Lreifen van voorbereidingen voor de woningtelling is inderdaad reeds geruime tijd géleden een aan vang gemaakt. Een zo omvangrijke ar beid vergt een langdurige organisato rische voorbereiding. Daarmede kan in voorkomende gevallen - op straffe van verlies van voortvarendheid - niet wor den gewacht totdat omtrent de tot standkoming van een wettelijke rege ling zekerheid is verkregen. Voor de daaraan verbonden risico's zal de rege ring niet uit de weg mogen gaan. De conclusie, dat hier sprake zou zijn van een overrompelingstaktiek tegen over de Staten-Generaal wijzen de mi nisters met beslistheid van de hand. Ook de stelling dat het optreden van de regering in deze een ernstige min achting voor de rechten van de" Kamer kan worden gezien, wordt door de mi nisters met kracht van de hand gewe zen. Het verheugt de ministers, dat zeer vele leden instemming betuigden met het wetsontwerp en dat ettelijke leden geen bezwaar hadden tegen de bevoegd heid tot het binnentreden van wonin gen. Voor de tot uiting gebrachte be zorgdheid. dat van deze bevoegdheid misbruik zou worden gemaakt, bestaat geen enkele aanleiding. De gemeen tebesturen hebben er geen behoefte aan van de verzamelde gege vens voor een ander doel gebruik te" ma ken dan waarvoor de woningtelling dient. Zij hebben ingevolge de woon- ruimtewet voldoende bevoegdheden om in het belang van de verdeling van woonruimte binnen de gemeente op te treden. Wanneer zij de telling bij de In slechts 15 jaar stichtten schatrijke Amerikanen een van 's werelds mooiste musea (Van onze correspondent in Washington) Deze dagen was er in Washington op een avond iets bijzonders aan de hand. Kennelijk was er ergens een grote receptie, maar dat is niets ongewoons voor de Amerikaanse hoofdstad. Het bijzondere was, dat de zwarte sleeën der ambassadeurs en de kleuriger auto's der lagere goden ditmaal niet reden in de richting van het Witte Huis en ook niet naar een der voorname ambassades op Massachuetts Avenue. Zij gingen een heel andere kant uit en stopten voor de 260 meter brede gevel van het geweldige marmeren gebouw, dat aan Constitution Avenue ligt: de National Galery of Art, Washingtons trots en glorie. Niet alleen de hoofdstad, heel Amerika heeft reden om trots te zijn op dit museum. De receptie, die er die cfvond gehouden werd en waar niet minder dan twaalfduizend mensen naar toe kwamen, was georganiseerd om een wonder te vieren. Het is namelijk wonderbaarlijk dat hier in de periode van vijftien jaren een collectie van schilderijen en beeldhouwwerken bijeengebracht is, die gerekend moet worden tot de vijf of zes van de meest belangrijke verzamelingen ter wereld. Het heeft eeuwen geduurd om collecties zoals die van het Louvre, het Prado of de Hermitage te vormen. Zeer bijzortdere omstandigheden hebben het mogelijk gemaakt, dat Washington, in het korte tijdsbestek tussen Pearl Harbor en de top-conferentie van Genève, behalve een politieke hoofdstad van de eerste orde, ook een kunstcentrum van de eerste rang is geworden. Het werk van enkelingen De republikeinen schijnen er voor keur voor te hebben miljonairs tot mi nisters te maken. Tussen 1920 en 1930 was Andrew W. Mellon, geldmagnaat uit Pittsburgh, republikeins minister van Financiën. Aan de muren van zijn appartement te Washington zag men Rembrandts. Goya's, Titiaans Veel heeft Mellon gekocht van de befaamde kunsthandelaar Duveen. Deze ging eens zelfs zover, dat hij een flat huurde be neden de appartementen van Mellon. Daar hing hij de schilderijen op en plaatste hij de beeldhouwwerken, waar Mellon belangstelling voor had Mellon kreeg een sleutel van die vertrekken en kon rustig gaan kijken en keuren. Van die speciale zending van Duveen kocht Mellon vrijwel alles en de prachtige bronzen Mercunus van Giovanni Bo logna. die tijdens de pas gehouden re ceptie sierlijk uitrees boven de over vloed van bloelende azalea's, en boven het roodgejaste orkest, dat aan zijn voeten zat te spelen, heeft eens zijn lot afgewacht ln de flat beneden Mel- lons woning. Het was in 1936, dat Mellon - toen geen minister van Financiën meer - een brief schreef aan president Roosevelt, waarin hij zijn verzameling, plus een geweldig museum-gebouw, aanbood aan de Amerikaanse natie. Aan dit gebouw is men begonnen in mei 1936 en Mel lon heefi net met voltooid eezien. Hij stierf drie maanden later. Hot gebouw alleen heeft meer dan 15 miljoen dol lar geko6t. heengegaan. Toen waren er geen am bassadeurs. Senatoren en elegante vrouwen, die de aandacht afleidden en toen werd het eerst recht duidelijk, welk een wonder zich hier aan het vol trekken is geweest. Wat voor de collectie van het museum in het algemeen geldt, gaat voor de Jubileum-tentoonstelling eveneens op: het is fascinerend, wat men in korte tijd aan meesterwerken heeft kunnen verwerven. Dit museum is het resultaat van politieke en economische verschui vingen van de laatste decennia: Ameri- ka's fenomenale opkomst, verval van adel en koningshuizen m Europa, geld nood in de begintijd van de Sovjet- Unie enz. Maar'zelfs al deze factoren verklaren nog niet ten volle, hoe het mogelijk Is geweest, dat de staten van de oude wereld zich zoveel meesterwerken heb ben laten ontgaan. Nederland had die Kaartspelers van Lucas van Leyden zeker graag willen kopen. Duitsland die twee portretten van Cranach en vooral de Kruisiging van Griinewald, Italië de beroemde Botticelli, de aan Leonardo toegeschreven Madonna, de adembenemende Tintoretto (een „Be kering van Paulus"). alsmede het doge- portret van Titiaaan Stellig had Europa gaarne al deze schatten willen behouden, maar de dol lar is hard en een stroom van kunst werken, scheppingen van de allergroot ste betekenis, gaat nog steeds in westelijke richting over de Atlantische Oceaan. De geschiedenis heeft haar loop en men moet er maar niet al te rouwig om zijn. De Atlantische gemeenschap kan er des te meer een realiteit door worden. Aanstekelijke filantropie Hoe groot en belangrijk Mellons col lectie ook was (de Alba Madonna van Rafael, gekocht van de Sovjet-Unie voor 1 166.000 dollar behoorde er o.a. toe), toch was het gebouw dat aan Constitution Avenue verrees, veel en veel te groot Maar Mellon ging yan de veronderstelling uit. dat zijn goede voorbeeld door andere verzamelaars ge volgd zou worden Een optimistische veronderstelling, die overigens volko men is uitgekomen. Behalve Mellon zijn het vooral de gebroeders Samuel en Rush Kress ge weest (eigenaars van een reeks wipkels, die enigszins overeenkomen met de „Franse bazaar" in Nederland), die het museum enorm hebben verrijkt. On middellijk na deze weldoeners moet men Chester Dale noemen, alsmede Widc- ner en Rosenwald. Dit is een museum, opgezet en gevuld, dank zij de geschen ken van enkelen. De belasting-wetge ving in dc Ver Staten heeft deze fi lantropie ongetwijfeld in de hand ge werkt. Botticelli's Giuliano de Medici" Eerst na deze inleiding kom ik toe aan het eigenlijke nieuws in dit arti kel: het 15-jarige jubileum wordt ge vierd met een unieke tentoonstelling Rush Kress (via de Kress-foundation) heeft aan het museum meer dan hon derd schilderijen en beeldhouwwerken geleend, die in de laatste vijf jaar zijn aangekocht. Men hoopt en verwacht, dat vele van deze kunstschatten (even als honderden meesterwerken, die de familie Kress tevoren reeds heeft ge schonken). eigendom van het museum zullen worden. Wat aan Europa ontging De stroom van bezoekers richtte zich op die receptie-avond terstond naar de zalen, waar deze nieuwe aanwinsten weren opgehangen Het was zeer in drukwekkend. wat men daar te zien kreeg, doch twee dagen later - vroeg op een ochtend - ben ik er opnieuw Tengevolge van de politiek Wie. als overtuigd lid van deze Atlan tische gemeenschap. m Amerika woont, moet er zich wel over verheugen de gevoelswaarden en de diepe zin van wat Europa eeuwen geleden heeft voortge bracht. op zich in te doen werken Het merendeel van de kunstschatten, die dc Kress-stichting in dc laatste vijf Jaar heeft aangekocht, is Italiaans. Het beroemde portret, dat Botticelli v«n Guliano de Medici geschilderd heeft, is reeds definitief ln het bezit El Greco's „Heilige Familie"

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5