Leeszaal „Reuvens" hield jaarvergadering Nieuw Zoölogisch torengebouw aan Laboratorium Kaiserstraat Mej. N. A. van der Werff verlaat het onderwijs in de Sleutelstad Bij Van Wijk bijna een ton schade Leidse Middenstandscentrale 95ste jaargang Woensdag 28 maart 1956 Vierde blad no. 28793 Als U keelpijn hebt... per doosje 85 Uitleen jeugdbibliotheek steeg in drie jaar mei 10.0(10 boeken! Onder voorzitterschap van de heer mr. W. de Clercq hield de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens'' gis teravond haar jaarlijkse ledenvergade ring De voorzitter deelde in zijn openings woord mede. dat het in de bedoeling ligt om in afwachting van de totstand koming van de definitieve verbouwing en uitbreiding van het gebouw aan dè Breestraat enige interne wijzigingen te brengen, welke bevorderlijk zul- 'yn «aan een vlotte gang van za ken. het jaarverslag van de secretaris, c. ter H. N. van den Berg, bleek dat hei aantal leden-lezers is teruggelopen van 3114 tot 2813; het aantal jeugdle den daarentegen gestegen van 2106 tot 2374. Het boekenbezit vermeerderde van 36.731 tot 37.767 banden. Het aantal uitleningen bedroeg in 1955 aan vol wassenen 97.472 tegen 91.342 in 1954; er werden 60.995 jeugdboeken uitge leend tegen 51.371 in" 1954. De sterke toeneming van het aantal in de jeugd bibliotheek uitgeleende banden met bijna 10 000 in 3 jaar. vraagt om voor zieningen. Het jaarverslag werd onder dank aan de samensteller ongewijzigd vastgesteld. In verband met de teruggang van het ledental werd besloten tot het in stellen van een propagandacommissie, waarin zich bereid verklaarden zitting te nemen de dames P. H. Smits-Wit vliet en C. A Cancrinus-Van Schaik en de heren J. Charité, K. Woudstra en J. Brouwer. Aan het jaarverslag van de penning meester. de heer M. Eek jr.. is ont leend, dat het tekort over 1955 ruim f. 17.000 bedroeg, dat hopelijk door een extra-subsidie van de gemeente Leiden zal worden gedekt. Een bedrag van f. 9000 werd terzake reeds in voor schot ontvangen. Het tekort valt mee in vergelijking met de begroting voor 1955, welke een tekort van f. 22.000 aangaf. Boeken werden aangeschaft tot een waarde van f. 10.180, terwijl aan lees- gelden f. 669 meer werd ontvangen dan in 1954. n.l, f. 5813. Overeenkomstig liet accountantsrap port, dat de administratie in volmaak te orde had bevonden, werd het jaar verslag goedgekeurd en de penning meester onder hartelijke dankzegging voor zijn veelomvattende arbeid, gede chargeerd. Naar aanleiding van de jaarverslagen werden tal van vragen gesteld, welke van de zijde van de bestuurstafel wer den beantwoord. Na 34 jaar verliest Eerste Leidse Schoolver. een uitnemende leerkracht Mcj. N. A. van der Werff, de door ouders en leerlingen zeer gewaardeerde leerkracht van de Eerste Leidse Schoolvereniging aan het Noordeinde, die haar gaven van hoofd en hart ruim 34 jaar aan deze schoolvereniging heeft gegeven, heeft gistermiddag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het onderwijs in dc Sleutelstad. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Kerkelijk Voorbe reidend examen de heer A. Geense (Den Haag); voor het kandidaatsexa men I wis- en natuurkunde de heer G. W. Verspyck (Leiden); voor het docto raal examen Geologie de heren L. Th. Schoon (Voorburg) en A. J. Wissink (Den Haag); voor het. doctoraal examen Chemie de heer W. H. Laarhoven (Nijmegen); voor het economisch doc toraal examen Indologie de heer R. M. Moechlis (Leiden). worden afgebroken. De tekening toono het nieuwe gebouw, gezien van de Kaiserstraat in de richting van de brug over de Singel (geheel links). Rechts de bestaande huizen aan de Kaiserstraat op de andere hoek van de Sterrenwachtlaan, links direct naast het torengebouw het uiterste puntje van het thans bestaande Zoologisch Laboratorium, dat voor de rest schuil gaat achter het nieuwe gebouw. Geheel links donker getint de bebouwing van de Witte Singel. Zoals reeds gemeld werden de plannen reeds jaren geleden ontworpen, zij het nog niet in definitieve vorm. De Rijks gebouwendienst die oorspronkelijk voor deze nieuwbouw zou zorgen, heeft van dit voornemen moeten afzien wegens over belasting van de dienst, en deze taak overgedragen aan cnoemd I-eids architectenbnrc Aanbestedingsprijzen rond een miljoen De inschrijvingen bij de gistermiddag gehouden aanbesteding van de bouw van het nieuwe Leidse Zoölogische La boratorium waren van laag naar hoog: V. de Vries, Haarlem f. 915.000; J. M. Verstegen, Montfoort f 920.000; Hillen en Roozen, Amsterdam f. 923.500; A. J. Langeveld, Leiden f. 923.686; S. Lange- veld. Alphen f.931 000; Klebert, Sassen- heim f 935.000: G. W. Kramer, Amster dam f. 837 000; Lamet, Den Haag, f. 939.000; J. L. Asman, Amsterdam f. 940.000; Gebr. den Ouden, Alphen f. 942.000; H. Vriens N.V., Breda f. 942.000; A. de Ouden. Gouda f. 945.000; S. Kuyt, Amsterdam f. 949.500; C. v. d. Wiel, Noord wijk f 950.000; C. J. Strijk, Oegst- geest f. 951.637; D. v. Schaik, Amster dam f. 953.000; A. de Wilde, Gouda f. 960.000; Bouwbedr. Rat f. 963.000; G. B. v Hoek f. 970.000; N.V. Stnjland f. 971.500; Korswagen. Leiden f. 972.700; de Baan en Bongaerts f. 973.800; Stapel, Rotterdam f. 979.200; v. d. Putten, Heem stede f 984.000; L. P. v. d. Gaagh f 989 000; n v W. Geels. Amsterdam f. 990.000. Kondor, Amsterdam f. 993.000; N V. H W. te Pas, Enschede f. 995 000; Geerding. Rotterdam f. 1.003.000; N.V. Duraco, Den Haag f. 1.005.000; Gesman, Zoetermeer f. 1.007.000; Maks, Rotterdam f. 1.009.000; Wollerbeek v. Dorp. Rotter dam f 1.011 000; Bennebroek, Apel f. 1.014.000; G. de Rouw, Kerkdriel f. 1 055.000. De gunning Is aangehouden. die eveneens zeer veel waardering had voor de onderwijscapaciteiten van mej. Van der Werf, achtte het van groot be lang, dat zij daarnaast zo veel aandacht besteedde aan de karaktervorming der leerlingen. Nadat mej. Van der Werff, die zich zeer verrast toonde over zoveel hartelijk heid en waardering, een kort dankwoord had gesproken, namen ouders, leerlingen en oud-leerlingen met een 'handdruk van haar afscheid. Leerlinge/,i bieden mej. N. A. van der Werff geschenken aan. (Foto L.D./Van Vliet.) Dit even hartelijk als welgemeende afscheid, waarin niet alleen het bestuur van de schoolvereniging, doch ook de ouders en de leerlingen een groot aan deel hadden, vond onder grote belang stelling plaats in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, waar ook zeer vele ou ders van oud-leerlingen aanwezig wa in zijn woord van welkom en inlei ding wees het hoofd der school, de heer J Noorwinde. er o.m. op. dat de klacht, dat het onderwijs zo weinig wordt ge waardeerd. nog nooit van de lucht is geweest. Een uitzondering op deze klacht vormt deze middag, nu toch wel blijkt in welk en ruime kring de ar beid van mej. Van der Werff wordt ge waardeerd. Alvorens bestuur, ouders en leerlin gen deze middag in de gelegenheid wer den gesteld een woord van afscheid en hulde te spreken, was het woord en de daad aan de kinderen. Onder leiding van één der leerkrachten, mej. Hlem- stra, voerden de leerlingen van de der de en vierde klas het bekende zangspel ..Repelsteeltje" op. Een alleraardigst, op sommige momenten ook ontroerend, spel dat het vooral door zijn zo zeer geslaagde costumering uitstekend deed. Na dit spel. waarin de kinderen zich volledig gaven, waren het allereerst de leerlingen, die klasgewijze mej. Van der Werff enkele geschenken aanboden. Ook de oud-leerlingen lieten zich deze middag met onbetuigd. Mevr. M. A. Muller-Timmers, die de dank en waar dering van de oud-leerlingen vertolkte, merkte o.m. op. dat als men jong is soms niet beseft van welk een grote waarde het onderwijs op de lagere school is. Nu velen van ons. aldus mevr Muller, kinderen aan de leiding van mej. Van der Werff hebben toever trouwd. rijpt des te sterker het begrip voor Uw uitnemende onderwijscapaci teiten en het vele. dat gij ons in onze schooljaren hebt geschonken. Namens vele oud-leerlingen - helaas konden door het ontbreken van adresmateriaal met allen worden bereikt - bood mevr. Muller mej. Van der Werff een blij vend aandenken aan deze dag aan. De wnd. voorzitter van de Schoolver eniging, de heer H. A. Vriend de voor zitter, prof dr P, B. Kreukniet was door ziekte verhinderd richtte zich vervol gens in een sympathiek woord van dank en waardering tot mej. Van der Werff UITSTEKENDE LEERKRACHT Van U, aldus spreker, kan niet worden heen vernieuwers, die coüte que coüte beweerd, dat U behoort tot de door-alles- alles in de school willen veranderen, die niets goeds meer kunnen zien in het- gen was en die desnoods bereid zijn het kind met het badwater weg te werpen. Ook behoort U niet tot degenen, aldus de heer Vriend, die zo rigoreus willen verfrissen, dat zij zich zelf en dat moeten zij zelf weten maar ook hun Slechts door hechte organisatie kan wat worden bereikt! Door de Leidse Middenstandscentrale, die gisteravond in „Zomerzorg" ver gaderde, was uitgenodigd om te komen spreken dc heer T. de Boer, Rijks Middenstandsconsulent voor de provincie Zuid-Holland. De heer De Boer gaf de aanwezigen zeer in het kort een uiteenzetting over zijn taak. Hij bracht allereerst in de herinnering de Middenstandsnota van 1954, waarin de regering meedeelt re gionale consulenten te zullen aanstel len. die werkzaam zullen zijn in de middenstandssector. Op zich zelf geen nieuwe figuur. Op het terrein van de landbouw b.v. werd reeds jaren geleden met deze vorm van voorlichting een begin gemaakt. Door gebrek aan goede krachten is het nog niet mogelijk ge weest voor elke provincie een consulent ter beschikking te stellen. Zijn taak wilde de heer De Boer in drieën splitsen: collectieve voorlichting, bedrijfseconomische voorlichting en voorlichting aan de regering. Het eerste onderdeel van de taak. de collectieve voorlichting, bestaat hierin, dat de consulent adviseert met betrek king tot onderwerpen en vraagstukken, die op het terrein van de middenstand leven. Ten aanzien van het tweede on derdeel. wilde spreker voorop stellen, dat dit niet in haar volle omvang ge geven kan worden. Het is helemaal niet de bedoeling, dat de consulent op de plaats gaat staan van b.v. boekhoud- en accountantsbureaus. Eveneens zal hij de voorlichtende taak van de organisa ties niet aantasten. Toch is deze voor lichting belangrijk, aldus spreker. Het gaat er voor de Individuele zakenman om. dat hij zijn kijk op het geheel niet mist. En hier kan de consulent hem helpen. Met betrekking tot het derde punt constateerde spreker, dat slechts één derde van de middenstand georgani seerd is. Hieruit blijkt, dat hoewel de taak van de algemene bonden zeker voorop gaat, ook de consument hier nog wel het een en ander te doen heeft. Als andere taken voor de consulent noemde spreker nog het vormen van discussie- en bedrijfsvërgelijkingsgroe- pen. Naar aanleiding van deze inleiding werden verschillende vragen gesteld en kon op enkele punten liet standpunt van de spreker nog worden verduide lijkt. Hierna volgde het huishoudelijk ge deelte van de vergadering, waarin aller eerst de secretaris, de heer J. H. v. d. Kloot, een overzicht gaf van wat de Leidse Middenstandscentrale in liet af gelopen jaar heeft gepresteerd. Uit dit verslag bleek duidelijk, dat de werk zaamheden van de Centrale vele en velerlei zijn Dc verwachting voor 1956 werd uit gesproken door de voorzitter, de heer J. C. Lambermont. Ook in dit jaar zal dc Middenstandscentrale weer haar beste beentje voorzetten. Echter zal dit pas kunnen als allen zich organiseren en mt hun organisatie mee leven. Gisteren werd in Den Haag aanuesteed de bouw van het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, waarover wij onlangs uitvoerig schreven. Dit gebouw, dat met inbegrip van sousterrain en zolder verdieping negen etages telt, is een knap ontwerp van het architectenbureau Van Oerle en Schrama te Leiden. Dank zy de beslissing, hoogbouw toe te passen, kon dit nieuwe laboratorium, dat een aanzienlyke uitbreiding van het huidige betekent, by het thans bestaande complex worden ontworpen, zodat de voor de wetenschap zo belangrijke geografische eenheid bewaari kon blijven. Het gebouw, waarvan wy hierboven een schets geven, komt te staan op de hoek van de Sterrenwachtlaan en de Kaiserstraat, waar thans nog een wit woonhuisje staat. Dit huisje zal moetc- Wat er overbleef van de bank- werkerij en smederij van de N.V. Gebr. Van Wijk Textielfabrieken aan de Kanaal weg. De brand is. zoals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, ont staan toen als gevolg van het ge bruik van een benzine-brander in de loods aanwezige benzine vlam vatte. Behalve de loods, die gebruikt werd als bedrijfswerkplaats voor de weefgetouwen, zijn ook de daar in aanwezige gereedschappen ver brand. Er zijn geen voorraden afgewerkte produkten verbrand. De schade bedraagt circa 80 a 100 duizend gulden. Het bedrijf was op beurspolis tegen brand verzekerd. De belangstelling voor deze brand, welke met hevige rookontwikkeling en enkele explosies gepaard ging. was uiteraard zeer groot. Foto L.D.jv. Vllti klas, hun kinderen, aan ernstige kouvat ting blootstellen. Geenszins is het echter zo, dat U niet openstaat voor nieuwe stromingen in het onderwijs, maar wel, dat U Uw leerlin gen, de resultaten van Uw onderwijs, niet in de waagschaal wenst te stellen alleen terwille van iets nieuws waarvan proefondervindelijk nog niet is gebleken, dat het iets goeds is. Reeds veel. dat thans als nieuw wordt gepropageerd, is door de werkelijk goede leerkrachten, waaronder de heer Vriend ook mej. Van der Werff rekent, al jaren geledeii, doch zonder ophef, in de school toegepast. Tenslotte weidde spreker uit over de trouw, de verantwoordelijkheid en het grote plichtsgevoel van mej. Van der Werff. Uit naam van het schoolbestuur, dat in mej. Van der Werff een uitnemen de leerkracht verliest, overhandigde de heer Vriend de scheidende onderwijzeres een gouden polshorloge. IN HAANSTRA-SCHOOL „ONTDEKT" De heer Voorwinde, die hierna als hoofd en mede namens de overige leer krachten het woord voerde, herinnerde er aan. dat mej. Van der Werff vóór 34 jaar door het bestuur in de Haanstra- school is ..ontdekt". Reeds daar gaf zij zich ten volle aan de behartiging van het welzyn van „de hope des vaderlands". Haar jonge leven was toen reeds plicht Vervolgens wees de heer Voorwinde er op, dat mej. Van der Werff zich ook by de Schoolvereniging volledig heeft ge- j geven. Haar plichtsbetrachting en enor- me liefde voor het werk, hebben een grote invloed op de aan haar zorgen toever- i trouwde leerlingen uitgeoefend. Gesierd met voortreffelijke onderwijscapaciteiten, heeft mej. Van der Werff, aldus spreker zich tevens doen kennen als een uitste kend collega, die in de schoolgemeen- schap een fyne sfeer wist te scheppen. Voor het aandeel in deze sfeer bood spreker haar, mede namens de leer krachten, een boek en het door velen ge- tekende receptie-album aan. GROTE AANDACHT VOOR KARAKTERVORMING De rijksinspecteur, de heer J. Machiel- sen, die slechts een gedeelte van de mid- I dag kon bijwonen, voerde als laatste spreker het woord. De heer Machielsen, Griep knapt U op ;85c

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3