LEIDSCH DAGBLAD EERSTE KAMER VERONTRUST OVER DE PRIJSBEWEGING MOSKOU VERRAST MET EEN NIEUW ONTWAPENINGSPLAN WEERBERICHT Dienstplicht, geen beroepsleger zegt Westdnitse minister Blank 95ste jaargang WOENSDAG 28 MAART 1956 No. 28793 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Nieuwe enorme koopkracht door loonsverhoging moet afgeremd Suggesties om het sparen te stimuleren (Van onze parlementaire redacteur) De te verwachten loonsverhogingen zullen een enorme nieuwe koopkracht veroorzaken. Prof. Molenaar (VVD) zei daarom gisteren in de Eerste Kamer te vrezen, dat het prijspeil onder een gevoelige druk zal komen te staan, vooral omdat sommige loonsverhogingen mogen worden doorberekend in de prijzen. Volgens minister Zijlstra is afremming van de bestedingen reeds in studie. Prof. Molenaar betreurde echter dat de plannen daarvoor niet gelijk met de beslissing over de lonen bekend gemaakt zijn. Van zijn kant gaf hij enkele denkbeelden tot beperking van de koopkracht door het sparen aantrekkelijker te maken. De heer Vixseboxse (CHU) betoogde dat winstdeling beter is dan loonsver hoging omdat dan de kostprijs niet stijgt, terwijl de arbeider tot aandeel houder kan worden gemaakt. De heer Kapteijn (PvdA) vond het beter de ar beiders in plaats van loonsverhoging een rentedragend overheidscertificaat te igeven voor eenzelfde bedrag. De over heid int de loonsverhogingen en geeft daarvoor een obligatie of een boekje met een spaartegoed aan de arbeiders, llit deze denkbeelden bleek wel, dat er algemeen een zekere verontrusting heerst over de herhaalde loonsverho gingen, die de koopkracht vergroten met het gevaar van waardedaling van hel geld als de produktic niet kan vol doen aan de vraag. De consumptie zal moeten verminderen door beperking van de bestedingen. Maar er moet niet worden beperkt op de investeringen van de industrie, waar schuwde de heer Teulings (KvTP). want voor de werkgelegenheid in de toekomst van onze steeds groeiende bevolking, 's het noodzakelijk dat de industrie, uit breidt. De heer Teulings is trouwens met verontrust door de beslissing over de lonen Hij vertrouwt dat minister Zijlstra de prijsbeweging zal kunnen blijven beheersen, want hij is niet afge treden als minister van Economische Zaken, die voor de prijsbeweging ver antwoordelijk is Toch vond de heer Vixseboxse (CHU> het nodig een waarschuwend geluid te laten horen, want door de langdurise welvaart is de aandacht meer gericht op de verdeling van de welvaart dan op de schepping ervan. Loonsverhogin gen die de kosten en dus de prijzen doen stijgen, bedreigen de export. Wan neer de arbeiders als winstuitkering aandelen in het bedrijf krijgen, dan zit daarin ook een zekere dekking tegen waardedaling van het geld. Rust Naar de mening van de heer Kapteyn (PvdA) is rust in lonen en prijzen in strijd met de industrialisatie-politiek, want hogere lonen prikkelen tot 1 goedkopere produktic cn dat bevor- dert de welvaart. Met rust in de prij zen houdt men bedrijven in stand, die on-economisch werken. Rust in de Ionen en prijzen betekent dat wii welvaart gaan exporteren. Met onze lage prijzen houdt de grote vraag uit het buitenland aan. Ter beperking van de koopkracht be- i pleitte prof. Molenaar 'VVD) het uit- schrijven van een Staatslening tegen ee n hogere rente dan de vorige. Voorts vilde hij de ondernemingen toestaan een belastingvrije reserve te vormen I om een terugslag in de bedrijvigheid op te vangen. De bedrijven komen dan niet in de verleiding de winst beslist te besteden. De rente van de Postspaar bank wilde prof. Molenaar verhogen en daarnaast zou hij spaarcertifleaten willen uitgeven met een aantrekkelijke belastingvrije rente Wat men spaart, besteed men niet en dat vermindert de koopkracht. Prof. Hellema (AR) betreurde het dat er weer loonsverhogingen komen, zonder dat er iets aan de huren wordt gedaan. De heren Middelhuis (KVP) en Oosterhuis (PvdA) hielden pleidooien ten gunste van de PBO. waarvan prof. Molenaar (VVD) ook altijd voorstander is geweest ter bevordering van de sa menwerking op sociaal gebied tussen werkgevers cn arbeiders, maar het blijkt dat de PBO geen belangstelling heeft voor bevoegdheden op het gebied van de lonen, doch veel meer vóór be voegdheden die in een bedrijfstak de concurrentie regelen. De consument dreigt daardoor in het gedrang te ko men De PBO is wel het terrein van minister De Bruyn, maar op de bedrei ging van het algemeen belang dient ook minister Zijlstra het oog te houden. Europa: één markt In 3crband met de beheersing van lonen en prijzen, merkte de heer Vix- se'n»->p (CHU) op, dat dit nationaal zeer moeilijk is. omdat de economi sche toestand in het buitenland er van invloed op is. Beheersing van de bedrijvigheid zou gemakkelijker zjjn «anneer Europa als het ware één grote binnenlandse markt zou zijn. Indien Frankrijk echter een Europe se gemeenschappelijke markt, waar voor thans weer wordt geijverd, te genwerkt. is misschien een oplossing mogelijk door de Benelux uit te bou wen door aansluiting van andere landen bij Benelux Vanmorgen antwoordden de minis ters Zijlstra en De Bruyn. Luchtramp bij Londen nauwelijks vermeden De piloot van een Elizabethan van de British European Airways met 23 pas sagiers aan boord op weg van Belfast, naar Londen, heeft door een steile duik nog maar juist een botsing met een Vam- pire-slraaljager kunnen vermijden. De passagiers werden door de onverwachte manoeuvre uit hun stoélen geworpen en losse voorwerpen vlogen door het toe stel. Bij aankomst-bi bonden bleek dat verscheidene passagiers en de beide ste wardessen eerste hulp nodig hadden Volgens inzittenden van het vliegtuig was dé .Vampirena eerst evenwijdig met de Elizabethan gevlogen te heb ben. plotseling op het passagierstoestel afgekomen. Er wordt een onderzoek in-1 gesteld. Sterke toenadering tot het Westen of een wig tussen Engeland en de Ver. Stalen? Andrei Gromyko. de Sovjctrussische onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft dinsdag op de ontwapeningsconferentie in Londen een ontwapeningsplan ingediend, dat, naast vele punten uit vroegere Russische voorstellen, ook ver scheidene nieuwigheden bevat. Het plan heeft slechts betrekking op de gewone bewapening en bevat geen voorstellen voor uitschakeling van atoomwapens. De Amerikaanse, Britse, Franse en Canadese afgevaardigden zijn onmiddellijk met de bestudering van de voorstellen begonnen. De Sovjet-Unie wil beperking van de strijdkrachten der grote mogendheden. De strijdkrachten van de Ver. Staten en de Sovjet-Unie zouden tot 1.500.000 man elk beperkt moeten worden. Sommige diplomatieke waarnemers geloven, dat het nieuwe Sovjetrussische plan een wig wil drijven tussen Engeland en de Ver. Staten. Engeland heeft vorig jaar ondanks Amerikaanse oppositie voorgesteld met gedeeltelijke ontwa pening te beginnen door beperking van de conventionele strijdkrachten. Moch verwacht er veel van De voorstellen van Moskou hebben de Westelijke mogendheden verrast. Op het eerste gezicht schynen zij dichter bij de door het Westen geëiste nauwlet tende internationale controle en toe zicht op de ontwapening te komen. Jules Moch. de Franse afgevaardig de. verklaarde dat. uit het plan een ..zeer grote wijziging van het stand punt"' van de Sovjet-Unie blijkt De Sovjet-Unie stelt ditmaal geen beslis sende maatregelen voor op het gebied van atoomwapens of voor beëindiging van de bewapeningswedloop. Wat dit betreft is er een duidelijke wijziging in vergelijking met vroegere voorstellen van die zijde, zo meende hij. Nieuw wetsontwerp tot opheffing der Unie De nieuwe Indonesische regering heeft gisteravond besloten, om het wetsont werp ter verbreking van de Unie. dat door het vorige, voorlopige. Parlement was goedgekeurd, in te trekken en een nieuw wetsontwerp met dezelfde strekking in te dienen. De minister van voorlichting Soebldjo, zei, dat een wetsontwerp zou worden ingediend, volgens welke alle verdragen met Nederland, die gesloten werden op de conferentie van 1949 toen Indone sië zjjn onafhankelijkheid verkreeg opgezegd zouden worden. Het eerstge noemde ontwerp was nog steeds niet door de president getekend. Toen het door het Parlement aangenomen werd, verlieten naar gemeld de leden van de oppositie de zaal, omdat zij van mening waren, dat de parlementaire regels niet nagekomen waren. Tegen de opzegging van de Unie werd geen be zwaar gemaakt. Schraal De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer, maar in het zuiden van het land nu en d in overdrijvende wolkenvelden. Matige ttldeltyk krachtice oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 11.15 uur. 29 MAART Zon op: 6.24 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 23.12 uur: onder: 7.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.02 en 17.19 uur. Dit Had bestaat uit 14 pagina's. Extra-treinen met Pasen De N. S. delen mede. dat op dins dag 3 april in de voormiddag de kans bestaal dat niet in alle treinen vol doende plaats zal zijn. In deze voor middag moeten nl. de militairen, die met paasverlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoenen worden terug- gevoerrt. Overigens zullen op zaterdag 31 maart en maandag 2 en dinsdag 3 april voor het burgervervoer talrijke extra treinen rijden. Malenkof, bewonderaar van de Schotse dichter Burns Malenkof heeft van zyn' bezoek aan Schotland gebruik gemaakt om het ge boortehuis van zijn lievelingsdichter Robe:: Burns, tc bezichtigen. Toen hij bij het verlaten van het huis een groepje werklieden zag. drukte hU hun de hand met het verzoek een Schots liedje voor hem te zingen, het traditionele „Auld lang Syne". Zoals bij het zingen van dit lied gebruikelijk is vormden zij een kring, waarvan ook Malenkof deel uit maakte HU scheen zeer aangedaan, want er blonken tranen in zijn ogen. Deze verdwenen echter spoedig, toen een jongetje hem even later vertelde nooit van Rusland gehoord te hebben. Londen geeft bijna 400 miljoen voor de welvaart van Cyprus Dinsdag zjjn twee Britse militairen te Frenaros. ten zuiden van Famagusto, uit een hinderlaag beschoten en gedood. Het aantal Britse militairen, dat tot dusver door verzetslieden is gedood bedraagt thans 21. In Limassol is een Griekse douane-ambtenaar op straat doodge schoten. Verder zijn er bomaanslagen op Britse patrouilles en kazernes gepleegd. Sir John Harding, gouverneur van Cy prus. heeft bekend gemaakt, dat. on danks de noodtoestand op het eiland, Engeland met „volle kracht" voort zal gaan met de uitvoering van zijn plan voor de ontwikkeling van Cyprus, waar mede een bedrag van 38 biljoen pond (bijna 400 miljoen gulden) gemoeid zal zijn. Sir Jr.hn Harding sprak de hoop uit. dat het volk van Cyprus zich duidelijk i voor ogen zal stellen, wat het plan. dat eind 1961 voltooid zal zyn. zal betekenen I voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart van het eiland daar het de i I grondslagen zal leggen van een modern en efficiënt land. Het ontwikkelingsplan voorziet in ver betering van de wegen, havens en vlieg- j velden, de bouw van scholen, ontwik- I keling van de landbouw en betere water- len elektriciteitsvoorziening. I Dit enorme stalen geraamte is de onderbouw van 's werelds grootste radio-telescoop, die op het ogenblik bij fodrell Bank in het Engelse Graafschap Cheshire wordt gecon strueerd. De beide torens aan de zijkanten zijn ruim zestig meter hoog en zullen de beweegbaar op te hangen parabolische ..telescoop" dragen, die een doorsnee krijgt van bijna 85 en een diepte van ruim twintig meter. De kosten van het gevaarte schijnen 5 miljoen gulden te gaan bedragen. De telescoop zal tegen het einde van dit jaar voltooid zijn. Spaans- en Frans Marokko spoedig verenigd Zeshonderd Marokkanen uit de Spaanse zone zyn maandag in de Marokkaanse hoofdstad Rabat aangekomen. Hun tocht is bedoeld als een bewijs, dat Sul tan Möhammcd V rekenen kan op de steun van alle Marokkanen nu hij op het punt slaat aan Spanje erkenning van de Marokkaanse eenheid tc vragen. De leider van de groep zei: „Wü hopen dat er over enkele dagen geen sprake meer zal zjjn van een noord- en een zuidzone (resp. Spaans en Frans) maar dat ge heel Marokko verenigd zal zijn onder de keizerlijke troon". Groepen van het Marokkaanse „Be vrijdingsleger", die zich in de omgeving van Taza verzameld hebben (naar schat ting ongeveer 1500 man) steken zich thans in uniform. Zij verwisselen hun linnen sandalen voor schoenen, en zü groeperen zich in gedisciplineerde een heden. Het ziet er naar uit dat deze voormalige opstandelingen als ware sol daten voor de dag willen komen, wel licht met het oog op de vorming van een Marokkaans leger in de naaste toekomst, Aldus meldt „Le Monde". Een overzicht tijdens het leggen van de laatste hand aan het Haagse Madurodam. dat woensdag weer voor het publiek is opengesteld. Joegoslavisch protest tegen „laster van het Vaticaan" De Joego-slavische minister van Pin- nenlandse Zaken,Stefanovic, heeft dins dag het Vaticaan beschuldigd van het verspreiden door middel van radio en pers van „laster en verzinsels" betref fende Joego-Slavië en het aanzetten van bisschoppen om de betrekkingen met de staat te bederven. In het parlement zei de minister, dat nog steeds een zeker aantal hoge r.-k. geestelijken in Joego slavië geen regeling van de verhouding tussen kerk en staat wenst. Voorts maakte Stefanovic bekend, dat er in 1955 1394 personen wegens misda den tegen de staat en het volk. de menselijkheid en het volkenrecht zijn veroordeeld151 van hen waren beschul digd van oorlogsmisdaden. Elementen van de Kominform hadden in Joego-Sla vië intussen een „volledige politieke en morele nederlaag" geleden. „Ome Piet": 104 jaar Op Goede Vrijdag zal de heer P. van Stuwenberg te Bussum zijn 104de ver jaardag viren. Ome Piet zoals de heer Van Stuyvenberg wordt genoemd, is op een na dc oudste mannelijke in woner van ons land en opvolger in jaren van Opa Kip. die vorige week 105 jaar is geworden. De heer Van Stuyvenberg is de laatste tyd slecht ter been en zit daarom de gehele dag op zijn stoel. Ook het kranten lezen heeft hij moeten op geven. Het feest zal in intieme kring worden gevierd omdat de oude heer niet meer in de publieke belangstelling wil staan. Grote tegenzin onder de bevolking, maar Bonn moet NAVO-verplichtingen nakomen (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse minister van Defensie. Theodor Blank, heeft met nogal veel nadruk verklaard, dat het volgens hem absoluut noodzakelijk is dat in West- Duitsland de algemene militaire dienstplicht wordt ingevoerd. En dat de diensttijd niet korter zal mogen zijn dan 18 maanden. Hü heeft gemeend dat hij verplicht was dit te zeggen, want in de laatste tijd is duidelijk gebleken, dat er in brede lagen van de Westduitse bevolking grote tegenzin tegen het invoeren van de dienstplicht bestaat. De Bondsraad (Eerste Kamer) die door vertegenwoordigingen van de deel staten wordt gevormd, heeft zich vijf dagen geleden weliswaar uitvoerig met het probleem van algemene dienstplicht of een leger van beroepsmilitairen bezig gehouden, maar er werden zo veel argumenten voor de ene en voor de andere mogelijkheid te berde gebracht, dat de heren zich tenslotte niet in staat achtten een defintief standpunt in te nemen. Wel hebben zij verklaard, dat, wanneer het tot invoering van een algemene dienstplicht zou komen, volgens hen een diensttijd van 12 maanden voldoende zal zijn. Diensttijd niet korter dan achttien maanden Blank wees er op. dat het niet moge lijk is een leger van 500.000 man op de been te brengen, dat alleen maar uit vrijwilligers zou bestaan, want er zullen zich niet voldoende vrijwilligers aan melden. En kleiner mochten, zo meende hij, de West-Duitse strijdkrachten in verband met de N.A.V.O.-overeenkomst niet zyn. Een leger van een half miljoen man zou maar 1 procent van de gehele be volking van West-Duitsland uitmaken. Sleohts in Italië was het percentage ge ringer, n.l. 0.6 maar in Frankrijk be draagt dit 2 in België 1.66 To, in En geland 1.5 in Nederland 1.2 en in de Verenigde Staten 1.8 Tc. In alle bjj de N.A.V.O. 'Noordatlantische Ver dragsorganisatie) aangesloten landen en in alle rode satelliet-staten bestaat de militaire dienstplicht. Wanneer men een leger van beroeps soldaten heeft, kan men niet zoals by een leger, waarin telkens weer nieuwe jaargangen onder de wapens worden ge roepen. reserve-troepen vormen en men zou deze, in geval van oorlog, toch ze ker nodig hebben. Een beroepsleger is volgens Blank ook veel duurder dan een leger van dienst plichtigen, want na verloop van enige Jhr. Beelaerts herdacht IN DF. RAAD VAN STATE Sedert vele jaren is het vaste gewoon te. dat bij begrafenissen van leden van de Raad van State niet namens de Raad het woord wordt gevoerd. Geheel over eenkomstig de opvattingen van de nu overleden vice-president heeft ook dit maal overeenkomstig het gebruik de herdenking plaats gehad in een ver gadering van dc Raad. In de gewone wekelijkse vergadering van dc Raad heeft gistermiddag het oudste lid. dr. A. A. L. Rutgers, optredend als waar nemend vice-president, m een rede de heer Beelaerts van Blokland herdacht. De begrafenis van het stoffelyk overschot van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is bepaald op zaterdag a.s. om 11 uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. tyd zouden jaarlijks circa 40.000 be roepsmilitairen de dienst moeten verla ten en men zou daarna nog voor hen moeten zorgen. De dienstplichtigen zullen hoofdzake lijk bij het landleger ondergebracht moeben worden, want volgens de plan nen zal 80 van de luchtstrijdkrach ten en niet minder dan 95 van de marine door vrijwilligers worden ge vormd. Een dienstplicht van slechts 12 maan den acht Blank tekort, omdat het in die tyd niet mogelijk zal zyn de recruten te leren alle moderne wapens te be heersen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Keukenhof luidt het bollenseizoen in Gistermiddag werd min of meer geruisloos het zevende Keukenhof seizoen geopend. Oorspronkelijk zou dit eerst heden geschieden, maar dr. Kortenhorst, die de opening zou verrichten, was ver hinderd zodat men de plechtig heid naar gisteren verschoof, toen de bfhnen- en buitenlandse pers naar de bollenstreek waren geto gen om te horen, wat Hollands lentetuin dit jaar te bieden heeft. En dat bleek heel wat te zijn. Elders in dit blad schrijven wij daarover uitvoerig. Eisenhowers gemberbier was niet vergiftigd Het staatslaboratorium voor hygiëne te Charleston (V. S.) verwerpt de theo rie, dat het gemberbier in de trein van Eisenhower vergiftigd was. De slacht offers. aldus het laboratorium, lyden kennelijk aan „bacteriologische besmet ting" en bacteriën kunnen „vrijwel ze ker" niet in dichte flessen met koolzuur houdende drank leven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1