P'fisdgsteg! Congres over de vrijheid van de student geopend Bronstein en Smyslof de favorieten Hoe de reserves er voor staan 95ste jaargang Dinsdag 27 maart 1956 Derde blad nt*, 28792 In Woudschoten (Speciale berichtgeving) Gistermiddag vond in het conferentie-oord Woudschoten te Zeist de openingszitting plaats van het Paascongres der Nederlandse Stu dentenraad. Het onderwerp, waarover tijdens deze conferentie wordt gesproken, is „de vrijheid van de Nederlandse student". De president van de N.S.R., de heer J. de Monchy, uit Leiden, opende het congres, waarna prof. dr. P. A. H. de Boer, hoogleraar in de theologie aan de Leidse Universiteit, een inleiding hield. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. mevrouw mr. M. Koch Zijlstra, secretaresse van de commissie-Rutten, de heer A. J. Wijffels, namens het Ministerie van O., K. en W., ir. N. van Vliet namens het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en het Ka merlid de heer N. Stufkens. In zijn openingsrede merkte de presi dent, de heer J. de Monchy, op. dat de vrijheid van de student voor hem geen losbandigheid betekent, maar vrij zijn in het bepalen van een keuze, op welke wijze men gebonden wil zijn en vrij zijn van een dwingende band, die de verant woordelijkheid voor het eigen leven zou kunnen afnemen. Er is, aldus spreker, in de tegenwoor dige maatschappij duidelijk een stroming merkbaar, tot het afwentelen van de verantwoordelijkheid van het individu op de massa Essentieel, is het, voor een goed functioneren van het democratisch staatsbestel, dat altijd een groep men sen zal blijven, die gewoon is verant woordelijkheid te dragen. Het is duide lijk, zo voegde spreker hieraan toe, dat de student, die in de latere maat schappij een vooraanstaande plaats zal innemen tot deze groep behoort. Voorts merkte de heer De Monchy op, dat ver antwoordelijkheidsbesef slechts in vrij heid kan worden geleerd en wanneer elke student zelf de verantwoordelijkheid van zijn beslissingen draagt en deze niet wordt overgenomen door de staat, zoals thans dreigt te geschieden. Hierna meende spreker, dat men zon der twijfel als axioma kan stellen, dat de vrijheid van de student essentieel is voor het hoger onderwijs en voor he' educatieve karakter daarvan. Een twee de aspect van het hoger onderwijs is de vraag, welke de plaats is van de Universiteit in de gemeenschap. Nooit en te nimmer, zo betoogde hij, mogen onze oude universiteiten en hoge scholen opleidingsinstituten worden voor hogere vakmensen, want indien de maatstaven der maatschappij, gebaseerd op efficiëntie, dividend en statistiek, door universiteiten en hoge scholen zou- Vier-jarig meisje nog vermist De vierjarige Adriana Pijper, wor de aan de Westkanaalweg te Alphen, die sinds vrijdagmorgen j.l. vermist wordt, is nog steeds niet gevonden. Zowel zaterdag als zondag is de ge hele dag gedregd, terwijl maandag mi litairen van de Vaar- en Duikschool te Geertruidenberg, z.g. kikvorsmannen, systematisch het Aarkanaal hebben af gezocht teneinde opheldering te brengen in deze vermissing. Daar na drie dagen dreggen en zoe ken nog steeds geen enkel spoor gevon den is, wil de politie ook met andere moseldikharfon an boude» Het signalement van de kieme is als volgt: zwart haar met een witte strik in het haar, bruin truitje, bruin rokje en kort rood jasje met capuchon en donkerblauw trainingsbroekje er zwart rubber laarsjes. De inspecteur korpschef verzoekt op sporing en gaarne bericht op nummer K 1720 - 3344 Naar wij voorts vernemen zullen de pogingen het kind te vinden worden voortgezet door het Aarkanaal met een verzwaarde zegen af te vissen alsmede met een netwerk van prikkeldraad. Dat de gehele bevolking met de ouders meeleeft in Alphen is begrijpelijk; ook burgemeester Witschey heeft met zijn echtgenote reeds meerdere malen, door bij het zoeken aanwezig te zijn, van zijn medeleven getuigd. Wrak straaljager gevonden BESTUURDER OMGEKOMEN. Het wrak van de straaljager, waar van wij gisteren melding maakten, is gevonden door een helikopter van de M.L.D .in de omgeving van de Lauwer zee. Bemanningsleden van de redding boot „Insulinde" hebben bij eb te voet het wrak bereikt. Het lichaam van de bestuurder de 23-jarige sergeant-vlieger J. Knoop uit Groningen vader van een kind werd ln de stuurhut gevon den en door de helikopter aan boord ge nomen. DE VEM ontslaen van rechtsvervolging De Hoge Raad heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de rederij de VEM te IJmuiden. die ervan beschuldigd werd de wet od de mini mum maaswijdte te hebben overtreden. De procureur-generaal heeft de cassa tiemiddelen van de advocaat-generaal niet aanvaard en daarmede de uit spraak van het Hof bevestigd. De rede rij werd deswegen ontslagen van rechts vervolging. De procureur-generaal achtte het gewenst, dat de wet verdui delijkt wordt. Dc Nederlandse regering heeft toe stemming gegeven om 25 Japanse oor logsmisdadigers, die in Japanse gevan genissen zitten, op erewoord vrij te la ten. Na deze vrijlating zitten nog 86 oorlogsmisdadigers, die door Nederland zijn veroordeeld, in de gevangenis. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. M. W van Veen 24 Ir. en C M. M. Koppers 23 jaar Getrouwd- Th J. G. Verklei), 22 Ir. en C. P. Th. Hoek 22 Ir.; K. Koudljs 24 Ir. en G. van Esmond. 23 Ir. den worden overgenomen, zou elke vi van algemene ontwikkeling onmogelijk worden. Ten aanzien van de dienstplicht merkte spr. op, dat het wellicht ge wenst zou kunnen zijn, dat de vrou welijke studenten van Nederland ern stig dc mogelijkheid bestuderen van liet instellen van een zekere soeiale verplichting voor meisjes om gen jaar van hun leven ter beschikking te stel len van het algemeen welzijn. De winst van een dergelijke ver plichting zou voor de gehele sector der sociale voorzieningen als Jeugd zorg, ziekenhuizen, ouderdomszorg enz. onberekenbaar groot zijn, aldus spre ker. Tenslotte merkte de heer De Monchy op. dat de N.S.R. strak wil volhouden aan het a-politieke standpunt. De poli tiek is geen specifieke zijde van het Ne derlandse studentenleven. De student zal zich echter steeds interesseren voor de politiek van alle richtingen om zich op de hoogte te stellen, opdat hij later in de maatschappij aan zijn democra tische plichten zal kunnen voldoen. Hierna hield prof. dr. P. A. H. de Boer, hoogleraar in de theologie aan de Leidse Universiteit, een Inleiding over de vrijheid van de student. 3% opslag onder protest De stukadoors, en metselaarspatroons in het zuiden van Zuid-Holland zullen de 3% loonsverhoging uitbetalen, maar onder protest. In een adres aan de overheid wijzen zij er op, dat. de regering met de bepaling dat deze loonsverhoging niet mag wor den doorberekend, geen rekening heeft gehouden met het feit, dat de stuka doors- en metselaarsbedrijven zeer loon- lntensief zijn. In deze sector maakt de loonpóst bijna 70% van de aannemings som uit. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. BeroeDen te Zutphen P J. v d. Vans» te Oosterwolde (Fr.)Te Wlldervank (toez.) M. J de Joneh vlc. te Tolbert (Gron). Te Jorwerd (toez.) dr M. de Jonee te Wedde (Gron.). Bedankt voor Opheusden J. T. Door nenbal te Oeno (Z Benoemd tot nred bil dc Bailee Reform de France te Charleville A. A. Spilker- boer te Duinkerken (Frankrijk). Aangenomen naar Elkcraee (toez.) A. v. d. Ban vlc. te Schiedam. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rottcrdam-Zuld A. L. Boe te Kat wil k aan Zee. Te Barendrecht (vac. K. Kramer) A. C. Scherpenlsse te Tree beek. Te Hazerswoude en te Rotterdam- Zuid Joh. Heule te Edam. Aangenomen naar Woerden (vac. C. v. Reenen) S A. Boonstra te Houwerzlll GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Tweetal te 's Gravenhage-Z.-W. W. Borgdorlf te Gorlnchem en Z. G. Oene te Slledreoht GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Rotterdam-West en te Rot terdam-Zuid W. C. Lamaln te Grand Ra pids (USA) (voorheen te Rotterdam-Z.). Aangenomen naar Icrseke P Honkoop te Rjjssen. GEREF. GEMEENTEN IN' NEDERLAND. Van 27 maart tot 5 april is Neder land gastvrouwe van de Promise- en LCaw-Gathering for Protestant Gui- ders" Aan deze conferentie, die wordt belegd door het Nederlandse Padvind- stersgilde. ln samenwerking met de raad voor het jeugdwerk van de gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, zul len, behalve afgevaardigden uit vele Europese landen, vertegenwoordigsters uit de Ver Staten, Canada. Brazilië. Ceylon en Australië deelnemen. Ter gelegenheid hiervan houdt de oecumenische Jeugdraad op 3 april een receptie in het slot „Zuylen" bij Utrecht, waar de deelnemers aan de conferentie zullen worden begroet. Tij dens deze receptie zal iets wórden ver teld over het oecumenisch werk in Ne derland. waarna de film over de assem blee van de Wereldraad van Kerken te Evanston wordt vertoond. (In ges. Med.-Adv.) Os échte Vlrginia-llefhebber D-E - TDouwe Egberts! Dezonaam alleen al garandeert U, dat U met elk pakje D-E Zilver-Shag iets bijzonders hebt: rookt DOUWE EGBERTS Zifver-Shag! een perfecte melange van de allerbeste Virginia-tabakken! Als houdt van goud-gele kleur, milde smaak en fijne geur, dan verdient D.E. Zilver-Shag driewerf Uw voorkeur] Om Jungschlagers behoud Het Nederlands vrouwen-comité heeft een schrijven gericht aan de secretaris generaal van de V.N. en aan de Ne derlandse minister-president met het verzoek te bevorderen, dat recht ge schiedde in het proces-Jungschlager. Hetdagelijks bestuur van het comité heeft voorts in een onderhoud met mi nister Luns verscheidene aspecten van het proces besproken. De Haagse afdeling van het Vetera- nenlegioen Nederland heeft van minis ter Luns een schriftelijke verzekering ontvangen, dat de Nederlandse rege ring in het bijzonder op diplomatiek terrein alles in het werk heeft gesteld en zal blijven stellen, hetgeen tót een zo gunstig mogelijke afloop van het proces-Jungschlager zou kunnen bij dragen. Ook wordt de afdeling verze kerd. dat de Nederlandse regering niets zal naiten wat zou kunnen bijdragen tot de veiligheid van mevr Bouman. T.V.-toestel: meubilair Valt onder personele belasting (Van onze Haagse redactie) Het Is gebleken, dat een T.V.-toestel door de fiscus tot het meubilair wordt gerekend. Op grond daarvan valt een ontvangapparaat onder de personele belasting. Met betrekking tot de be lastbare waarde schijnt men evenwel niet uit te gaan van de werkelijke aanschaffingssom, doch dit bedrag lager t« stellen. Jaarvergadering van de V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie zal op 13 en 14 april as. in ..Bellevue" te Amsterdam haar jaar lijkse algemene vergadering houden. De bijeenkomst wordt vrijdag geopend door de voorzitter, prof. mr. P. J. Oud. wiens openingsrede door de radio wordt uit gezonden Na herdenking van wijlen J. Rutgers en de begroeting van de buitenlandse gasten, vangt het huis houdelijke gedeelte van de vergadering aan. De zaterdag is bestemd voor de openbare vergadering, die zal beginnen met de benoeming van een penning meester, een lid van het dagelijks be stuur en vijf leden van het hoofdbe stuur, die allen periodiek aftreden doch zich herkiesbaar hebben gesteld. Daar na zal het verkiezingsmanifest worden vastgesteld. Tenslotte zal de vergade ring het beleid van de Kamerfracties bespreken. Dames hockeyteam oefent tegen Ierse combinatie Op maandag 2 april (2e paasdag) zal op het terrein van BDHC te Bloe- mendaal een wedstrijd worden gespeeld tussen het voorlopig Nederlands dames- elftal en een Ierse combinatie. De Ne derlandse ploeg is als volgt samenge steld: Doel: J. Jurissen (BDHCi; achter, de GreveDudok van Heel Laren i en J. Hogestijn (Be Fair), midden: T. Boer (Pinoke), B. Terlingen (Be Fair) D. Burgersdijk (Amsterdam)voor: Bleekemolen (Be Fair). M. Heering (BDHC), N. van Nierop (Amsterdam), M. Teppema (Groen Geel) en T. Niles- sen (EMHC). Nederlandse drieling op Nieuw-Guinea De eerste Nederlandse drieling Nieuw-Guinea heeft het levenslicht aanschouwd. Het zijn drie jongens, nl. Dick, Fred en Leendert Rijnenberg. Zij wegen resp. 2430, 2630 en 2500 gram. Het ouderpaar dat reeds vier dochters had en al lang naar de komst van een zoon had uitgekeken, was zeer ingeno men met dit drietal zoons! Onverantwoordelijk! Een 16-jarige Haagse Jongen, die geen auto besturen kon, was zonder voorken nis van züd patroon met diens wagen gaan rijden. Toen hij achteruit de Mar conistraat, richting Wemiarstraat uit reed, verloor hij de macht over het stuur en kwam op het trottoir terecht. Daar bij werd een vierjarig voetgangertje uit de Weimarstraat gegrepen en tegen een huis gedrukt. Het kind kreeg een her senschudding, een gebroken neusbeen en een linkerbeenfractuur. Het is opgeno men in het ziekenhuis Westeinde. (Inge®. Med.-Adv.) Leiden, Maarsmansteeg 23 tel. 20577 ..De Open Deur het orgaan, waar door de Hervormde Kerk tracht het Evangelie weer enigszins verstaanbaar te maken voor de mens van deze tijd, heeft een fraai verzorgd Paasnummer het licht doen zien. Dit Paasnummer wordt door duizen den vrijwilligers uitgereikt als een Paasgroet der kerk aan velen, die van haar vervreemd zijn. li ECHTZAK EIS Een boerderij in de Noord-Oostpolder? F. 500.— VOORSCHOT. Gistermorgen is door de Alphense po litie voor de Haagse officier van Justi tie wegens oplichting voorgeleid een 27- jarige man uit Hoogevecn. De man maakte er zijn werk van be langstelling op te wekken voor een boer derij in de Noord-Öostpolder. Hij gaf voor dat hij door zijn relaties uit de tijd van het verzet boerderijen met land in de nieuwe provincie kon wegdelen. Voor zijn bemoeiing vroeg de man dan f.500 per boerderij. Onder hen, die dit verhaal geloofden, was ook iemand uit De Hoorn, te Alphen, die bovendien' nog voor een kennis f. 500 vooruitbetaalde. De man heeft op deze wijze ruim f 4500 weten te bemachtigen. Van het geld is niets meer te achter halen. Verdediging van Indonesische infiltranten Mededeling ministerie van Bidt. Zaken In een uitvoerige mededeling heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken nogmaals uiteengezet, dat voor de verdediging van de Indonesische infiltranten op Ned. Nieuw-Guinea een Indonesische raadsman was toe gestaan. Per aide-memorle werd de Indonesi sche regering ervan in kennis gesteld, dat tijdig tevoren de naam van Indonesische advocaat waren over te leggen, ter beoordeling of hij voor de Nederlandse regering aanvaardbaar was. De Indonesische advocaat zou in de uitoefening van zijn functie algehele vrijheid genieten, voor zijn veiligheid zou worden mgestaan en hij zou voorts de vrijheid hebben het gebied van Nieuw-Guinea te verlaten. Er werd op gerekend, dat betrokkene bij verblijf in Hollandit geen politieke activiteit zou ten toon spreiden; dat hij uitsluitend voor de onderhavige zaak en niet voor andere aangelegenheden werd toegelaten en dat hij uit Nieuw- Guinea zou dienen te vertrekken, zodra de behandeling van deze zaak was be ëindigd. Te zijner tijd ware het paspoort van de betrokkene aan het Hoge Commis sariaat aan te bieden, waarop de nodige aantekening van binnenkomst en ver blijf in Nieuw-Guinea zou worden aan gebracht Betrokkene zou in het bezit moeten zijn van een re-entrypermit voor Indonesië en een niet overdraag baar retourbiljet. Het gouvernement van Nieuw-Guinea zou voor accommodatie te Hollandia zorg dragen". Ter toelichting hierop dienc. dat op dit aide-memoire door de Indonesi sche regering nimmer enig antwoord is gegeven. Ook niet, nada. daaraan door het Nederlandse Hoge Commis sariaat was herinnerd. Voor wat betreft de wens, dat een eventueel door Indonesië aan te wijzen verdediger, voor de Nederlandse rege ring aanvaardbaar zou dienen te zijn, wordt opgemerkt, dat ook in de zaken Jungschlager en Schmidt, mr. Van Empel door de Nederlandse regering eerst als verdediger was aanezocht. na dat de genoemde door de Indonesische regering als voor haar acceptabel was gekozen uit een opgave van Nederlandse verdedigers welke desgevraagd door fie Nederlandse regering was overlegd, al dus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Kandidatentoernooi begint hedenavond De komende vijf weken, te beginnen met vandaag, zullen voor het schaak leven over de gehele wereld staan in het teken van het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap, dat wil zeggen het toernooi waarvan de win naar het recht krijgt een tweekamp met wereldkampioen Botwinnik te spelen. Hoewel in dit toernooi geen Nederlander zich een plaats heeft veroverd, wordt het toch in ons land gehouden: de KNSB en de Stichting voor Internationale Schaaktraditie Amsterdam, gesteund door de gemeente Amsterdam, die een belangrijke financiële garantie verleende, hebben dit weten te bereiken en daarmede de goede naam, die ons land op schaakorganisatorisch gebied ln de wereld geniet, opnieuw bevestigd. In een begrijpelijk enthousiasme hebben de organisatoren dit toernooi aangekondigd als het sterkste dat ooit in ons land gehouden werd. Maar dit is toch niet geheel juist, want m het AVRO-toernooi 1938 waren alle toen sterkste spelers verenigd en in dit toernooi speelt de wereldkampioen zel ve niet mede, en ontbreken ook de Amerikaan Reshevsky en de Argentijn Najdorf op de deelnemerslijst. Èn wil men van het sterkst bezette toernooi kunnen spreken, dan behoort, daarin naar onze mening ook nog altijd onze landgenoot dr Max Euwe thuis. Wat Reshevsky en dr. Euwe betreft, deze hebben niet deelgenomen aan de di verse selectiewedstrijden en konden daardoor, nu de serie wedstrijden om het wereldkampioenschap interna tionaal streng gereglementeerd is, niet worden toegelaten, al zijn daartoe nog wel pogingen aangewend Najdorf is afgevallen omdat hij ln het laatste se- lectietoernooi, liet interzonale toernooi in Zweden 1955, bij uitzondering geheel uit vorm bleek. Dit alles neemt niet weg dat er een wedstrijd zal plaats vinden, waarvan de bezetting schaak van de hoogste orde waarborgt. De deelnemers zijn 6 Russen, Smyslov, Bronstein, Keres, Pe- trosian. Geiler en Spassky, 2 Argentij nen. Pamio en Pilnik, 1 Hongaar, Szabo en 1 Tsjech, Filip. In deze lijst treffen wij veel bekende namen aan en daar onder slechts een viertal, dat nog niet eerder tot het kandidatentoernooi ls doorgedrongen. Dat zijn de jeugdwe reldkampioen Spassky, de beide Argen tijnen en de Joegoslaaf. Spassky en Panno zijn de jongste deelnemers en. zo er al verrassingen in dit toernooi zullen plaats vinden, dan kunnen die oi. slechts van hun zijde worden tegemoet gezien. Spassky heeft ln het zo juist beëindigde Russische nationale kampioenschap, waaraan na genoeg alle sterke Russische grootmees ters hebben deelgenomen, dé gedeelde eerste plaats bereikt en is slechts in de beslissingspartijen verslagen En Panno bezette in het reeds genoemde interzo nale toernooi de derde plaats. Toch zijn wij van mening dat het onwaarschijnlijk is dat één van deze twee jeugdige grootmeesters de eerste plaats zal veroveren. Veeleer verwach ten wij een hevig duel tussen Smyslov en Bronstein. die beiden reeds éénmaal een kandidatentoernooi wonnen en in de match met wereldkampioen Botwin nik een gelijk spel bereikten, waardoor echter de titel krachtens de desbetref fende bepalingen bij Botwinnik bleef berusten. Als een verdere ernstige con current zien wij vooral Keres, wiens eventuele succes ongetwijfeld in Neder land. waar hij vanouds een bijzondere ■sympathie geniet (hij was in 1939 met Fine de winnaar van het AVRO-toer nooi), van harte zal worden toegejuicht. Het is vrij zeker, dat de niet-Russen, met uitzondering wellicht dan van Pan no, niet op de hoogste plaatsen zullen eindigen, al wil dit zeker niet zeggen dat zij in dit toernooi geen rol van be tekenis kunnen spelen. Want tenslotte zijn de verschillen in speelsterkte der mate minimaal, dat van geen enkele partij tevoren met zekerheid een be paald resultaat kan worden voorspeld. En het zijn hier alle geharde toernooi- spelers, die zich door één of meerdere tegenslagen zeker niet van de wijs zul len laten brengen, m de wetenschap dat wat één hunner in de eerste ron den overkomt, in de de volgende ron den het lot van een ander kan zijn. In de reserve le klasse B (betaald voetbal) is de positie van de reserves van Schev. Holland Sport vrijwel on aantastbaar geworden. Er zal héél wat moeten gebeuren als hier de kam pioenstitel rechtkomen De stand SHS 2 HDVS 2 SVV 2 ADO 2 RCH 2 Xerxes 2 Excelsior 2 Den Haag zal te- s thans: 15—28 Haarlem 2 16—23 DHC 2 14—18 EDO 2 15—18 UVS 2 15—17 ONA 2 1416 Fortuna 2 16—16 14—15 15—13 14—11 15—10 15—6 16—5 Bijzonder onoverzichtelijk is de si tuatie in de reserve derde klasse A (amateurs), bestaande uit clubs gezeteld in Leiden en omgeving. Momenteel wordt de lijst -aangevoerd door Lugdu- num 2, doch nummer zes (LFC 2) heeft nog net zoveel kans als de groen- LFC 3 witten. In feite kan hier zowel wat een VUC 3 eventueel kampioenschap als degrada- Quick 3 tie betreft nog van alles gebeuren. Zelfs Laakkw. 3 het op de tweede plaats zetelende Bi. Lugdun. Zwart 2 - met nog slechts één wedstrijd HBS 3 voor de boeg - is nog niet geheel vei lig' Theoretisch heeft Woerden 2 hier dé beste papieren. De stand: Lugdun. 2 16—19 Roodenb. 2 15—14 BI. Zwart 2 19—18 Alphen 2 14—13 Woerden 2 13—16 SJC 2 15—13 Wassen. 2 14—16 UVS 3 13—12 ASC 2 13—14 RKAVV 2 14—12 LFC 2 14—15 In 3C is de situatie duidelijker. Hier gaan LFC 3 en VUC 3 aan kop doch de geelzwarte papieren op de titel zijn aanmerkelijk beter, want de Hagenaars hebben twee wedstrijden méér gespeeld. Ook Lugdunum 3, Laakkwartier 3 en Quick 3 zijn nog niet kansloos, hoewel de Leidse Kanaries hun mooie kans zo maai* niet zullen laten schieten: Hier is de stand: 16—23 VCS 3 18—23 Gouda 3 13—11 17—22 UVS 4 1721 Celeritas 3 1518 Wassen. 3 17—15 15—13 16—11 17—10 15—9 Hierdoor is het ook niet te verwach ten, dat één van de deelnemers spoedig een grote voorsprong kan nemen en ligt het eerder in de lijn dat de beslis sing pas in de laatste ronden zal val len. Gisteravond vond in de aula van het Vissiusgymnasium te Amsterdam de lo ting plaats. De volgorde bleek als volgt te zijn: 1 Geiler, 2 Smyslov, 3 Panno, 4 Filip. 5 Keres. 6 Bronstein. 7 Spassky. 8 Pil nik. 9 Szabo, 10 Petrosian. Het gevolg ls, dat hedenavond, om half zes in het Minervapaviljoen de volgende partijen zullen worden ge speeld, geldend voor de eerste ronde: Gelier—Petrosian, SmyslovSzabo, PannoPilnik, FilipSpassky en Ke resBronstein. De eerstgenoemde deel nemer van elke partij hanteert de wit te stukken. Record - inschrijving Head of the River Niet minder dan veertig Nederlandse ■achten zün ingeschreven voor de Head of the River, het lange-afstands-kam- pioenschap van de Amstel, dat op zondag 8 april a.s. tussen Ouderkerk aan de Amstel en het botenhuis van ..De Hoop" over een afstand van 8 km. wordt geroeid. Dit betekent een nieuw record voor deze tüdrace. Het hoogste aantal, dat ooit tevoren bereikt werd, was 33 ploegen en daarbij waren dan ook nog enkele buitenlan ders. De achten van Beringen uit Bel gië, die bij vorige gelegenheden vrijwel steeds een goed figuur sloegen, kunnen nu niet uitkomen. De mogelijkheid be staat, dat de ploeg van de Londenee Universiteit, die zaterdaag a.s. in Brus sel uitkomt, nog naar Amsterdam zal komen voor dit Nederlandse evenement. Van de veertig ingeschreven ploegen starten er zeven in de eerste divisie, t.w. de houder van de blauwe wimpel Aegir, Het Spaarne, Laga, Triton. Ne- reus, Njord en Willem 3. In de tweede divisie komen dus 33 ploegen uit. BOKSEN. Luc van Dam zal niet meer boksen Luc van Dam, die van de Nederlandse Boksbond een licentie had gekregen om voorlopig één wedstrijd te boksen, en die 11 april a.s. te Rotterdam een nieuw hoofdstuk van zijn carrière hoopte te openen met een partij over 8 ronden te gen de Syriër Mursie, zal niet meer bok sen. Bij een neurologisch onderzoek te Wassenaar is komen vast te staan dat Van Dams gezondheidstoestand uitste kend is, maar dat de lichtsterkte van het rechteroog met 50% is verminderd, Of deze verzwakking veroorzaakt is door ontvangen stoten valt niet na te gaan. Maar men begrijpt welk een handicap dit voor een bokser betekent, waarbij dan nog het gevaar komt van letsel aan het andere goede oog, wat Van Dam tot een invalide zou kunnen ma ken, zoals jaren geleden met de be roemde Sam Langford gebeurd is. Van Dam wil dit risico niet lopen. „Mijn gezondheid is mij meer waard dan de bokssport". zegt hij, „ik boks niet meer, nooit meer, hoe het mij ook spijt". Record deelneming aan tafeltenniskampioenschap Voor de Nederlandse kampioenschap pen tafeltennis op maandag 2 april a.s. (tweede Paasdag), waaraan alle topspe- lers en speelsters zullen deelnemen, is de belangstelling groter can ooit te voren. Het aantal inschrijvingen be draagt ongeveer 2300, een atis.i'uus re cord. De kampioenschappen worden gehou den in de twee grote hallen van Hout- rust, waar od 100 tafels zal worden ge speeld. BILJARTEN. In het toernooi om het Europees kam pioenschap bandstoten (36 mei a.s. te Lissabon) za) onze nationale kampioen in deze speelsoort C. van Oosterhout de Nederlandse kleuren verdedigen. De VARA zal morgenavond van 18.30 uur tot 19.15 uur een rechtstreekse re portage uitzenden van de tweede helft van de in het Amsterdamse Stadion te spelen voetbalwedstrijd tussen het voor lopige Nederlandse elftal en het Joego slavische elftal Partisan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5