Dr. A. Welcker uit Amsterdam ere-doctor in de letteren en wijsbegeerte te Leiden ZATERDAG 24 MAART In jaar Remhrandtherdenhing Medicus en kunsthistoricus In zijn vergadering van woensdag j.l. heeft de Senaat der Leidse Universiteit besloten het eredoctoraat In de faculteit der letteren en wijsbegeerte toe te kennen aan de medicus dr. A. Welekcr te Amsterdam; als promotor Is aangewezen de hoogleraar in de kunstgeschiedenis prof. dr. H. van de Waal. De wetenschappelijke verdiensten waarvoor deze zeldzame onderscheiding wordt verleend, liggen op het gebied van de Nederlandse kunstgeschiedenis, meer speciaal op dat der 17de eeuwse tekenkunst. De door dr. Welcker gepubliceerde artikelen (waarvan het grootste deel verschenen is in het tijdschrift Oud-Hol land) nemen vrijwel steeds hun uitgangs punt in een tekening, die in de eerste plaats op grond van vergelijking aan een bepaalde meester wordt toegeschre ven. Deze determinering leidt er vervol gens toe, dat het bekende oeuvre van de betrokken kunstenaar in een helderder licht wordt gesteld; in dit ruimere onder zoek worden ook werken van andere aard betrokken: schilderijen, beeldhouw werken, voorwerpen van kunstnijverheid (al naar gelang de tekenaar een schilder of een beeldhouwer was, of dc ccn of andere tak van kunstnijverheid beoe fende). Deze stijlkritische onderzoekingen wor den doorgaans ondersteund docr een scherpzinnige interpretatie van de ge drukte bronnen en door nieuw feiten materiaal. bérustend op zelfstandig speurwerk in archieven. Het is vooral deze combinatie van stijlkritische kennerschap met het ver mogen tot interpretatie van historische gegevens, welke dr. Welcker in staat heeft gesteld zijn talrijke ontdekkin gen te doen, wier gehalte en omvang van dien aard zijn, dat zij elke be roepsconservator van tekeningen zou den sieren. Al dit werk werd verricht door iemand, die tot voor enkele jaren in de hoofd stad een drukke praktijk als chirurg vervulde. Het typeert deze onvermoei- Leven en werken van Chopin In een bijeenkomst van het Inst. voor Arbeiders Ontwikkeling, welke in „Ons Centrum" werd gehouden, sprak onze stadgenoot de heer D. Buys, gisteravond over het leven en werken van Chopin. Deze werd in 1810 in een dorpje bij Warschau geboren: zijn vader was Fransman, zijn moeder een Poolse. De muzikale gaven van de jonge Chopin werden spoedig duidelijk; reeds op 8- jarige leeftijd speelde hij in het open- baai- pianomuziek. Zijn leraar. Albert Zywny. kon hem na enkele jaren niets meer bijbrengen en de jonge Chopin heeft daarna geen lessen meer geno men. Van zijn ouders kreeg hij een voortreffelijke opvoeding en mede door zijn innerlijke gratie en elegance be woog hij zich op negenjarige leeftijd met het grootste gemak in de beste kringen. Frederic Chopin was niet al leen een muzikaal genie, hij was te vens een uitstekend karikaturist en had ook een voortreffelijk acteur kunnen worden want hij kon buitengewoon imi teren. Zijn muzikale talenten ontwik kelden zich in snel tempo en hij on dervond daarbij een grote steun van zijn ouders, die hem aanspoorden, naar het buitenland te gaan en daar te trachten, met grote muziekfiguren in contact te komen. Zijn bescheidenheid was hierbij een grote hinderpaal. Spre ker vertelde vervolgens van Chopins reis naar Wenen .waar hij'concerteer de, doch het honorarium weigerde. Zijn optreden hier werd echter een groot succes. In 1831 vertrok hij naar Parijs, waar hij talrijke concerten gaf. Een groot deel van zijn inkomsten besteedde hij ten bate van zijn landgenoten-emi granten. In 1837 openbaarde zich het begin van tuberculose en de snel voortwoeke rende ziekte was oorzaak dat hij zich moest beperken. De heer Buys be schreef daarna de verhouding, welke ontstond met de romanschrijfster Geor ge Sand, die hem verpleegde toen zijn kwaal verergerde. In 1849 kwam het einde van deze gro te zoon van Polen en toen de kist in de groeve daalde, strooiden zijn vrienden Poolse aarde in het graf. Zijn hart werd, volgens zijn wens, naar Warschau overgebracht en zijn laatste rustplaats was naast Bellini, zijn vriend, die hij vereerde. Na deze interessante inlei ding bracht de heer Buys een aantal werken van de grote meester ten gehore door middel van gramofoonplaten, die bij de talrijke toehoorders zeer in de smaak vielen. Officiële publikatie ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met Ingang van 27 maart 1956 tot en met 25 april 1956 ter gemeentesecretarie (Stadhuis, afdeling Openbare Werken, kamer 111), voor een leder ter Inzage zullen liggen de stukken, in genoemd artikel bedoeld, betreffende een door de Gemeentcrand bij besluit van 19 maart 1956 voorlopig goedgekeurd plan tot ont eigening ten name van de gemeente Lelden. Dit plan strekt om, met toepassing van artikel 77, lid 1, onder 4, der Ont eigeningswet, de beschikking te verkrijgen over grond en water, gelegen tussen de Poelwetering, de Endegeesterweterlng en de trambaan Lelden's-Gravenhage. zulks o\ ereenkomstlg de grondtekenlng, ge merkt K4-1300. en verdere bescheiden. LEIDEN, 24 maart 1956. De Burgemeester voornoemd. J. C. VAN SCHAIK, Wethouder loco-Burgemeester. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN': Susanna Catharlna, dr van J. de Cler en C. G. Bakelaar; Josephus Wilhelmus Gerardus Maria, zn van A. L. M. Sontrop en A. B M. van Eisen; Henri, zn van H. Lepelaar en E. Stikkelorum: Jakob, zn van J. Brinkman en L. A. Planjer; Mar- greet, dr van W. M. v. d. Valk en M. A. Mlddelraad; Johannes Petrus Theodnrus, zn van P. G. Montanus en J, G. J. de Vreede; Antonlus Leonardus Jozef, zn van J. G. Turk en P. E. v. Egmond: Jacob Gerardus, zn van G. v. Duijn en M. van Bohemen; Yvonne MUlca, dr van H. G. v. Altenborg en M. Vuckovlc; Christina Leentje. dr van L. Rodenburg en C..van Vliet; Anna Jacoba Catharlna. dr van N. Te Water en S. W. L. Hannaart; Franklin Arle Leendert. zn van L. Krult en J. P. Keereweer. OVERLEDEN: C. Turk, wednr, 66 Jr; T. de Boer. huls vrouw van Segaar, JO jr. de werker, dat hy anderzijds medische publikaties geenszins achterwege liet en b.v. op dit terrein zelfs gelegenheid vond tot het schrijven van een veel gebruikt handboek voor dc opleiding van verpleegsters. Wanneer wij tenslotte nog vermelden, dat dr. Weioker een unieke verzameling Nederlandse tekeningen bezit en dat hij zijn kunsthistorische studies voor een groot deel thuis kan verrichten, omdat hij beschikt over een voorbeeldig geor dende verzameling foto's en reproduc ties, welke van dag tot dag door hem zelf wordt bijgehouden, kan men zich enigermate een beeld vormen van de omvang van deze vrijwillig ondernomen wetenschappelijke taak. De omstandigheid, dat de erkenning voor deze kunsthistorische prestaties wordt verleend in het Rembrandt- jaar zet aan dit Leidse eredoctoraat een bijzondere luister bij. Mej. N. A. van der Werff verlaat het onderwys ME]. N. A. VAN DER WERFF VIERENDERTIG JAAR VERBONDEN AAN EERSTE LEIDSCHE SCHOOLVERENIGING. Mej. N. A. van der Werff, de sym pathieke en door ouders en leerlingen zeer gewaardeerde leerkracht van de Eerste Leische Schoolvereniging aan het Noordeinde, zal a.s. dinsdag het onderwijs in de Sleutelstad verlaten. Mej. Van der Werff, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, is vanaf de oprichting van de school, op 1 september 1922 aan deze school vereniging verbonden geweest. Na lange tijd in de zesde klas les gegeven te heb ben, staat zij nu al weer vele jaren vóór de derde klasse. In al deze 34 jaar heeft zij zich doen kennen als een uitstekende leerkracht, die steeds grote interesse aan de dag legde voor het leven van en werken in deze schoolgemeenschap. Bestuur, ouders en leerlingen zullen a.s. dinsdagmiddag om kwart over twee in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal afscheid nemen van mej. Van der Werff. Oud-leerlingen en de ouders van deze leerlingen hebben eveneens toe gang tot deze bijeenkomst. Als opvolgster van mej, Van der Werff is mej. T. Aberson uit Gouda, thans nog verbonden aan de Goudse School vereniging, benoemd. Gisteravond werd m het gymnastiek lokaal de ouderavond gehouden van de Chr. school aan de Munnikenstraat. Het hoofd der school, de heer C. J. W. Brittijn heette de aanwezigen welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat uit de geheel gevulde zaal bleek, dat er veel belangstelling voor de school en het werk van de kinderen bij de ouders bestaat. In zijn inleiding wees hij er voorts op. hoe belangrijk het is. dat ér een hechte band bestaat tussen huis en school, ouders en onderwijzers. De school is als het ware het verlengstuk op de opvoeding thuis. Hij drong zeer aan bp samenwerking tussen ouders en onderwijzend personeel, op belangstel ling van de kant der ouders voor het christelijk onderwijs en het werk van him kinderen Beoordeel een school toch niet naar het aantal geslaagden van HBS of ULO. zo riep hij uit. maar naar de wijze, waarop de school probeert de gaven en talenten, die uw kinderen ge geven zijn. te ontwikkelen en te ont plooien Hij wees ook op een aantal nieuwe leermiddelen, die reeds zijn of worden aangeschaft en die er vooral op gericht zijn de zelfwerkzaamheid der leerlingen te bevorderen en ieder naast z'n eigen aanleg en tempo te laten wer ken. Er zijn ook plannen in zee voor de invoering van het vak handenarbeid. Na nog enkele praktische punten be sproken te hebben, was het woord aan de kinderen Eerst vergastte het trio „Jeanne" (van de familie De Jeu) de zaal op zijn spel op de xylophoon. Uit het daverend ap plaus bleek, hoezeer- dit gewaardeerd werd, De leerlingen uit de zesde klas de den een aantal aardige voordrachten. Dit werd afgewisseld met zang door de zelfde leerlingen. Canonisch werden en kele psalmen gezongen, daarna wat oud-Hollandse liedjes en andere volks liedjes. Een groep meisjes deed nog een volks dansje en enkele jongens vertoonden hun kunnen op accordeon en trompet. Na de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en met het personeel de belangen dér kin deren te bespreken. Meisjes H.B.S. vierde feest De boog kan niet steeds gespannen blijven. Ook niet op de Meisjes HBS. Eenmaal per jaar komen de leerlingen van deze school in de Stadsgehoorzaal bijeen om er hun feest te vieren. Zo ook gisteravond. Met veel enthousiasme heeft het bestuur van de schoolvereni ging „Ende Dispereert niet" weer aan de voorbereidingen van het bal gewerkt en gelukkig niet tevergeefs. Omdat de waaier een van de gevaarlijkste wape nen is die zich in het arsenaal van de vrouwelijke ijdelheid bevinden, werd het deze keer een waaierbal. Bovendien vinden de meisjes zelf het gebruik van een waaier een charmante onderstre ping van een elegant gebaar, van een zucht of van een wens Het dansfestljn. dat o.m. werd bijge woond door de directrice en de oud- directrice van de school .mej. H. v. d. Vliet en mej. J. v Hoorn, en met een kort woord van welkom werd geopend door de presidente van de schoolver eniging. Lies de Llagre Böhl, stond on der leiding van mevrouw Maas (omdat het een schrikkeljaar is) en duurde tot diep in de nacht. Tussen de diverse dansen door werden enige demonstra ties gegeven. Zo verraste Lilie van Meerpoel alle danslustigen met een gracieus uitgevoerde Pizzicato van Jo- hann Strauss, gevolgd door de bekende Ballszenen van Helmesberger. Het echt paar Maas-Wielinga gaf eveneens een gewaardeerde dansdemoiistratie. Dixie- land-llefhebbers konden gedurende de gehele avond hun hart ophalen aan The New Orleans Seven met hun ver frissende en typische jazz-muziek in oude stijl. Het elegantste meisje, dat op het feest aanwezig was. werd omstreeks middernacht, door een geheime jury uit geroepen tot koningin van het bal Al met al is het een vrolijke avond gewor den. voor de meisjes zeer zeker een welkome onderbreking van het dagelijk se schoolwerk. TOESTAND BUSCHAUFFEUR In de toestand van de buschauffeur, die bij het ongeluk op de Rijnsburger- weg ernstig werd gewond, is nog weinig verbetering ingetreden. Zijn toestand blijft zorgwekkend. Ds. W. C. LAMAIN BEROEPEN Ds W. C. Lamain te Grand Rapides (U.S.A.), die reeds eerder als predikant de Geref. Gemeente alhier als predikant diende, is thans wederom door deze ge meente ala predikant beroepen. Onze stadgenote mej. E. C. C. Op- penoorth, inspectrice van het Nijver heidsonderwijs, is benoemd tot lid en voorzitster van een commissie, welke in 1956 belast is met het afnemen van exa mens ter verkrijging van de akte Na. Mej. C. Hartog, en mej. G. J. Verbrugge, eveneens alhier, zijn benoemd tot leden dier commissie. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL RIJNSBURGERSINGEL In het gymnastieklokaal van de open bare opleidingsschool voor Ulo aan de Rynsburgersingel werd onder grote be langstelling een ouderavond gehouden. In zijn openingswoord wees het hoofd der school, de heer J. Entrop, op de vele veranderingen, die er hebben plaatsge had, t.w. nieuw personeel, nieuw meubi lair en nieuwe methoden. De hoofdagent- van politie, de heer Voerman, gaf de aanwezigen een duidelijke uiteenzetting over de toepassing van de voorrangs- regels. Met lichtbeelden werd het ge sprokene verduidelijkt. Hierna' gaf het hoofd der school een uiteenzetting van de waarde van het lichtbeeld bij het onderwijs, in aansluiting waarop een onderwijsfilm werd vertoond. Vervolgens was er gelegenheid tot het bezichtigen van een tentoonstelling van handenarbeidprodukten. Van het persoonlijk contact tussen ouders en leerkrachten werd een druk gebruik gemaakt. PERSONEELSVER» L.O.I. Het marionettentheater van Jos' Mens verzorgde een avond voor de leden van de Personeelsvereniging van de Leidse Onderwijsinstellingen in de bo venzaal van „Het Gulden Vlies". Dat het marionettenspel ook voor vol wassenen een grote attractie kan zijn, werd overduidelijk bewezen door het enthousiasme van de talrijke bezoekers. Jos' Mens voerde op „Doctor Johan nes Faust" een spel naar oorspronke lijke gegevens van Karl Simrock. De voordracht was van Alice Baal en Coos Secrève en Jos Mens zelf. De voor dracht was uitstekend en het spel der poppen uitermate suggestief. Grote vrolijkheid was er om Caspère. die zelfs de hele zaal er toe bracht ziin liiflied van nachtwaker mee te doen zingen Er is gegriezeld om Pluto god der hel en om zijn duivelen w.o. Vietzieooetie en Meohlstooheles. doch men heeft ook de moraal kunnen horen- dat de mens zich niet moet verheffen en dat hii te vreden moet ziin met de gaven en talen ten. welke hem gegeven ziin. Dit laatste in de praktijk gebracht, moge de winst zijn. die deze avond voor de leden van de P.V. heeft opgebracht. De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden/Oegstgeest houdt dins dagavond een paaswiidingsdlenst in haar kerkgebouw te Oegstgeest. de Wil- lem-de-Zwijgerkerk. Ds. W. J. H. Hu- beek. die deze dienst leidt, zal het Pas siespel te Oberammergau bespreken en daarvan een serie lichtbeelden tonen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen II Gen. mej. C. R. Wiechert (Schevenin- gen) en de heren B. F. H. Arps (Oegst geest). T. J. Biennan (Haarlem). P. van Genderen Stort (Den Haag). B. W. A. Lucas (Dublin). B. de Moor (Den Haag). H. R. Schutte (Voorburg). N. C. T. de Vries (Den Haag). A. H. Wis sel (Zoeterwoude) en A. Zecha (Lei den) voor het doctoraal examen II Gen. mej. J. van Duin (R'dam), en de heren H. A. L. Clasener (Leiden), W. C. Cohen Tervaert- (Aerdenhout), H, M. Dolberg (USA), H. I J. Duterloo (Oegstgeest), Lim Hoei Tjlang (Amsterdam). J. F. Roh (USA), A. L. Rose (USA). J. S. Wojcik (USA) en C W. van Wijngaar den (Den Haag)voor het semi-arts- examen mej. A. Verschoor (R'dam), en de heren N. S. Fastman (USA), C. Romeijn (Den Haag), A. E. van Voort- huijzen (Den Haag) en A. J. J. Vree burg (Leiden); voor het artsexamen de heren J. D. Mulder (Den Haag), J. H. R. Schoen (Oegstgeest) en L. Simonson (U.S.A.), voor het doet. ex. Ned. Recht mej. C. M. H. Kolsteeg (Den Haag), mej. G. H. A. Wilmar (Den Haag) en de heer B. van der Laan (Schevenlngen). Vier generaties Van Loef op Leidse markt Vier generaties Van Loef allen In de groenten en het fruit zijn van daag op de Leidse markt durk in actie. De „stamvader" van dit geslacht, de heer H. van Loef, die a.s. maandag ne gentig jaar hoopt te worden en niet minder dan 37 jaar op de markt stond, had met deze naderende feestdag in het vooruitzioht de wens te kennen gegeven om nog eenmaal en nu met zijn zoon, klein- en achterkleinzoon, in het Leidse markbmilieu opgenomen te zijn. Een verlangen, waaraan zyn nageslacht uiteraard met enthousiasme gevolg gaf. Tijdens een gisteren in de aula van de school aan de Du Rieustraat gehou den ouderavond installeerde de ge meentelijk inspecteur voor het onder wijs, de heer B. Swanenburg het nieuwe schoolhoofd, de heer H. J. Memelink. Leerlingen van de 5e en 6e klas zongen ter gelegenheid van dit heugelijk feit een aantal liederen en voerden enkele volksdansjes op. Een klaterend applaus bewees, dat het gebodene bij de in gro te getale opgekomen ouders bijzonder in de smaak viel. LEIDERDORP Lezin ds. Stump over de zending In „Irene" sprak ds Slump van de Zendingsschool te Oegstgeest voor de Gereformeerde Jeugdcentrale over de Zending op Nieuw-Guinea. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der Jeugdcentrale, de heer A. Verbeek. Ds. Slump besprak eerst de adat waar door ook op Nleuw-Guinea voor een groot deel het leven der Papoea's wordt beheerst. Met de westerse begrippen zijn de meeste Papoea's totaal onbekend en de ontwikkeling komt b- hen niet hoger dan die van een kind van ongeveer 6 jaar hier. Om deze mensen iets van het chris telijk geloof bij te brengen is allereerst ontwikkeling nodig, onderwijs dus. Dooi de kinderen onderwijs te geven krijgen de ouders hiervan ook wat mee. Dit kan door de kinderen lekenspelen te laten opvoeren b.v. Hulp op medisch gebied, die hier zo dringend nodig is, is ook een belangrijk factor. Hierdoor wordt ook barmhartigheid beoefend, een dei- grond beginselen van het christendom. Voor deze barmhartigheid is de Papoea zeer ontvankelijk. Al dit werk dient aan de eigenlijke zending vooraf te gaan, wil men Vat bereiken. De lezing werd verduidelijkt door een aantal kleurendia's die door een Papoea zendeling waren vervaardigd. Pasiesfonde in Ned. Herv. Kerk In de Ned. Herv. Kerk werd een Pas- siestonde gehouden. De voordrachtskun stenaar Coos van Hoboken was in dit uur de vertolker van het Passiespel „De Kruisweg" van Henri Ghéon. Er was een liturgische omlijsting om dit spel, geleid door ds. J P. Honneg, die eerst een korte toelichting van „De Kruisweg" gaf en waarbij de aanwezigen Paasliederen zongen uit de gezangen bundel. Het Passiespel van Ghéon be staat eigenlijk uit drie delen, de tocht van de stoet naar Golgotha, de kruisi ging en de opstanding. Het eerste ge deelte is verreweg het uitvoerigste. Van omstanders langs de weg. die het op trekken van de stoet aanschouwden, waarin Christus wordt weggevoerd van Pilatus naar Golgotha, geven vier men sen, twee mannen en twee vrouwen, een verslag van het gebeuren. Coos van Hoboken was de vertolker in al deze rollen en hij deed dit op meesterlijke wijze. Zijn spel was beur telings aangrijpend bij de beschuldigin gen en de hoon, die Christus naar het hoofd werden geslingerd en dan weer ontroerend wanneer Maria en Johannes in de nabijheid kwamen. Van het begin tot het eind werd het gehele spel met grote spanning gevolgd. Laat het gebeuren van de Kruisiging telkens weer od ons allen inwerken, al dus ds. Honnef bii ziin inleiding. Dat wii er eoed de boodschap van verstaan, want Christus is gestorven voor ons aller heil Medische dienst De zondagdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Bakema, Acacialaan 58, telef. no., 24828. OEGSTGEEST WONINGTELLING In de maanden april tot en met juni 'ordt in onze gemeente de algemene 'oningtelling gehouden. Deze telling il aanvangen op 4 april a.s. B. en W. doen op de inwoners een be roep om de tellers bij hun werkzaam heden welwillend tegemoet te treden. RAADSVERGADERING De eerst volgende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op 18 april a.s. Dc Vereniging van Vrijzinnig Her- 'ormden houdt morgen geen kerkdienst n de Willem de Zwijgerkerk, in ver band met de bevestiging van nieuwe lidmaten in het Leidse Volkshuis. Medische dienst De zondagsdienst der huls artsen wordt waar genomen door fc»ö) I doltis* H. Vaxekae», t«L 91916. Hoewel de zes-jarige Nico eerst nog naar school moet, assisteerde hij zyn overgrootvader deze dag dapper in de verkoop. Onze foto toont van rechts naar links de bijna 90-jarige, zijn ach terkleinzoon Nico, diens vader (37 jaar) en grootvader (58 jaar) (Foto LJD./Van Vliet) VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de medische dient voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijkverpleegster Gezondheidscen trum, telef. 2177. DAMNIEUWS D.E.S. De uitslagen van de deze week ge speelde wedstrijden om het damkam pioenschap van Voorschoten luiden: Eerste klasse: v. d. MeijOudshoorn' 20; J. v. d VlekkertJ v. Bemmelen 02; WeggenZitman 20; Storm— Stauthamer afgebr. Tweede klasse: Van DelftKnol 02: H. v. d. Vlekkertvan Egmond 02; Buskens—J. v. d. Hulst afgebr. WARMOND COÖP. SPAARBANK Aan het jaaroverzicht over 1955 van de Coöperatieve Spaar- en Voorschot bank voor Land- en Tuinbouw ontlenen wij de volgende gegevens. Op 31 december was het aantal leden 137. Het aantal spaarrekeningen be droeg op die datum 816, waaronder 43 nieuwe spaarders. Het aantal rekeningcourant-houders bedroeg 120. Uit de verlies- en winstrekening 1955 was een saldo-winst geboekt van f 2073,42. De rekening over het boekjaar 1955 gaf een kassaldo aan van f 9408,63, te gen een kassaldo van f7541,76 over het voorgaande jaar. TAFELTENNIS „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van deze week waren: (Dames) Steeds Vooruit 1—VVibo 3 2—8; (Heren) Steeds Vooruit 1—P.G.S 2 7—3; Steeds Vooruit 2—R.P.C 2 91; Steeds Vooruit 3—Reflex 1 0—10. Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kwint (Sassenheim, tel, K 2532 - 7253) en dokter Bots (Voorhout, tel. K 2532 - 7383). WASSENAAR „Van tingeltangel tot variëté" In het Verenigingsgebouw werd de laatste Nutsavond in dit sei zoen gehouden. Het sluitstuk is altijd gewijd aan de vrolijkheid, waarvoor deze keer Alex de Haas en Mary v. d. Berg, Dora Schrama. Truus Verburg, Gerard Heystee, Louis Chatel en Joop de Leur waren uitgenodigd. Alvorens tot de afwerking van het programma over te gaan vertelde Alex de Haas wat de bedoeling was, n.l het ten gehore brengen van de liedjes, welke van omstreeks 1880 tot 1914. door ae artiesten van de caf-chantants werden geboden, echter zonder deze mensen te imiteren. Hij vertelde voorts over de ontwikkeling van tingeltangel tot va riété en operette en verder leidde hij elke voordracht en elk lied met een korte beschouwing over de maker ervan in. Het bleek, dat de aanwezigen de kleine Kohn, de schutters van Rotterdam, ach, conducteurtje en wat er allemaal volg de nog geenszins vergeten waren. Zij zongen eerst aarzelend, maar reeds spoedig flink mee, waardoor het een gezellige avond werd Goede voeding Vanwege de afdeling Wassenaar van de Zuidhollandse vereniging Het Groene Kruis werd in het Dorpscentrum een openbare voorlichtingsavond gehou den met als spreekster de diëtiste van Het' Groene Kruis,' mej. J. G. Enserink over het onderwerp: Goede voeding. Mej. Enserink ving aan met o.a. de op merking, dat er wel belangstelling is voor goede voeding, maar dat de keuze van het voedsel niet altijd juist is. Goed voedsel is van belang voor de gezond heid, werkt aan het behoud daarvan mee. Men kan zich gezond voelen en toch niet de maximum gezondheid ge nieten. doordat er iets aan de voeding ontbreekt. Als een kind niet op de juiste manier wordt gevoed, wreekt zich dit la ter wellicht. Mej. Enserink besprak glo baal de Iv.uwstoffen (vetten en koolhy draten, de beschermende stoffen (vita minen) en de brandstoffen (eiwitten, zouten, water, kalk en ijzer). Zij gaf een schema van voeding voor zeven dagen. Na een pauze werd een markmetteii- fllm vertoond waarin het gesprokene nog eens werd belicht. Medische dienst De dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Neef en Janse. Bromfietser door bus gedood (Speciale berichtgeving) Omstreeks zeven uur gisteravond is de 45-jarige bromfietser de heer J. Nie- weth, gehuwd en vader van 2 kinderen, door een bus van de Zuid-ooster over reden en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer, dat woonde aan de Hoge Horst in Groesbeek, wilde vlak bij zyn woning met zynbromfiets de weg oversteken. Door een hem achteropko mende bus werd hy daarby gegrepen en op slag gedood Dulles wenst een „nieuwe houding" Minister Dulles heeft gisteren ge vraagd om een „nieuwe houding" te genover de verscheidenheid in ras en cultuur in Azië. In een verslag voor radio en televisie over zijn jongste-reis door Azië. waarbij hij tien landen heeft bezocht, zei de minister, dat „verschil len van ras en cultuur geen maatsta ven zijn voor meerder- of minderwaar digheid". „De toekomst behoort aan onafhankelijkheid, niet aan overheer sing, aan vrijheid en niet aan slaver nij. aan verscheidenheid en niet aan gelijkvormigheid. Aanvaarding van dit feit zal tussen de Aziaten en ons een echte basis voor broederschap schep pen'. aldus Dulles. Ook drong de minister aan op aan vaarding van het door Eisenhower in gediende program voor hulpverlening aan het buitenland. „Op grond van mijn reis", zei de minister, „ben ik meer dan ooit overtuigd van het be lang van dit program". Motor botste tegen tram DODE EN ZWAARGEWONDE. Gistermiddag is een motor in de Grote Marktstraat te D enCHaag tegen een van de tegenovergestelde kant komend tram- stel gereden. De bestuurder, die met zijn duopassagier, eveneens Uit Den Haag, in de richting van de Grote Markt reed was bezig een autobus in te halen en reed daarna tegen de tram. Hij is na aankomst in het ziekenhuis aan de Zuid- wal overleden; de duopassagier is zeer ernstig gewond in dat ziekenhuis opge- Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Ook dat zullen de Britten graag horen! Lord John Hope, Brits parlemen- mentair staatssecretaris van Bui- tenlandse Zaken, verklaarde giste- ren in Edinburgh, dat er openhar- tig zal worden gesproken met de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef bij hun bezoek aan En- geland. „Wy horen nu, dat zy Sta- lins verwerpelijke methoden heb- ben opgegeven. Alles wat zij tot r.u toe hebben gedaan, is Statins ge- woonte om zovele Communisten af te slachten, van de hand te wijzen. Wat wij gaarne zouden horen, is dat zij hebben gebroken met een andere gewoonte van Stalin, name- lijk het doden en onderdrukken van I zovele n i e t-communisten!" aldus Lord Hope. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 maart. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: An dijvie 138147, kroten, gekookt 1825, rode kool 1618. prei 3310. rabarber 48 —52. spinazie 106—126. stoofsla 96131, spruiten A 1 3446, witlof 4490. Prijs per 100 stuks: Sla A 1 3638, Idem B 1 2028. Prijs per 100 bos: peterselie 43. radijs 62. RIJNSBURG, 23 maart. Groentevei ling. De aanvoer aan do veiling van groenten wordt zienderogen minder. Er werdeen de volgende prijzen betaald. Rode kool 10—15, kroten 510, waspeen A 12 48. B 2047, per bo3; knolselderle 535 per stuk. RIJNSBURG. 23 maart. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Golden Harvest 90110, v. d, Eerden 110135, Copland roze 80 110, Krelage 60—80, Crater 70—80. Fr. Nansen 7590. Oranje Wonder 85—105, Ardono 100105, Herg roze 8090, Albino 110—125, Carara 100—120, White Sail 110 130, Campfire 100120, Prunus 105 125, Barttgon 85—105, Gen. de Wet 90— 100, Pr. van Oostenrijk 85—95. Queen of the Night 160—200, K, en M. 150—160, Oriënt Express 145155, Edith Eddy 80— 90, Snowden 85110, Denbola 8090, Superba 7085. Mr. v. d. Hoef 5080, Pax Blossom 6090. Electra 50—75, Oranje Nassau 5070. Cordell Huil 110—130. Ossle o Walde 125—135, Wlntergold 90— 95. Montgomery 120135, Apeldoorn 220 240, Theeroos 5065, alles per bos. Hiacin- ten: Pink Pearl 1619, L'Innocence 13 16. Ostara 1013, Blsmark 1014, Gem. 1519, Hindenburg 1416, per stuk. Nar cissen: King Alfred 80100. Semper avantl 60—75, Helios 65—80. Poetaz 5568. Laur. Koster 5565. Scarlet Electra 6070. Carlton 80100, Rembrandt 80100, alles per bos. Blauwe Druifjet 2030, Fresia 70 —85. per bos. Anemonen 700900 per 100. Anjers 3032 per stuk. RIJNSBURG, 23 maart. V.V. Bloemen- lust. Carara 105115, Krelage 7085, Al bino 110—120, Gen. de Wet 100—110, v. d. Eerden 105—i 1.5, Superba 80—90, Edlth Eddy 8095, Pr. v. Oostenrijk 100—115, Copland roze 90110, Idem blauw 85100, Cordell Huil 100—110, Beatrix 100—115, Murllla 60—70, Mr. v. d. Hoef 6075, Wlntergold 95—105. Electra 55—70, Ossle o Walde 120—130. Oranje Nassau 5565, Fr Nansen 7585. Campfire 100115. Prunus 110120, Bartlgon 90110. Golden Harvest. 100110, Dèmetci 100—110, Thee roos 5565. Snowden 90100, Piccadilly 95105, Narcissen: Helios 6575, Alfred 7595, Rembrandt 80100, Koster 50 60. Poetaz 506b, Hyacinten wit 1216, Idem blauw 1014, Idem roze fl15, Anemonen 65075£t BI. Druifjes 2580.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7