LEIDSCH DAGBLAD Drie vooraanstaande Amerikanen protesteren tegen gang van zaken Moge Indonesische justitie onafhankelijkheid behouden „Wij zijn niet anti- maar pro-Indonesisch" WEERBERICHT SATELLIETEN VAN MOSKOU GAAN HUN EIGEN WEGEN DULLES' BEZOEK MAAKTE EEN PIJNLIJKE INDRUK Radio-Moskou vervangt volkslied door militaire muziek 95ste Jaargang ZATERDAG 24 MAART 1956 No. 28790 Directeur» J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Om Jungschlagers behoud Drie vooraanstaande Amerikaanse academici hebben in een open brief geprotesteerd tegen het „duidelijk ontbreken van essentiële elementen voor een eerlijke berechting" in de zaak-Jungschlager. In deze brief schrijven deze drie vooraanstaande Amerikanen Henry P. de Vries, professor in het internationaal vergelijkend recht van de juridische faculteit der Columbia Universiteit, Harry Gideonse, president van het Brook lyn College en Harold Voorhis, vice-kanselier van de universiteit van New York dat zij „niet anti-Indonesisch" zijn, maar dat zij „geloven, dat de onderwerpen, die naar voren gebracht worden door het proces van Jung schlager, uitgaan boven het politieke of economische vlak en aandacht vragen voor het essentiële vraagstuk van de fundamentele rechten van de mens". De brief, welke door de New York Times gepubliceerd werd, gaat dan ver der: „De openbare aanklager heeft de doodstraf geëist aan het eind van een proces, dat het culminatiepunt vormde van meer dan twee jaar gevangenschap. Een zorgvuldige bestudering van hetgeen door het Openbaar Ministerie naar vo ren is gebracht als van de niet in twijfel te trekken rapporten van Amerikaanse en andere waarnemers ter plaatse, ont hult op overtuigende wijze het duidelijk „Uit de gang van zaken blijkt de ijver van de politie en het Openbaar Ministe rie om een situatie te scheppen, waarin slechts de getuigen charge volledig door de rechter gehoord zijn. Tevens blijkt hieruit duidelijk, dat de beklaagde de rechtskundige bijstand van een gekwa lificeerd verdediger ontzegd is gebleven". „Hoewel het onmogelijk is tot in dé tails de kitleke aspecten te onthullen van strafprocessen, die plaats vinden in een algemene sfeer van onrust, vooroor deel en achterdocht, moet er toch een elementair en universeel gevoel van eer lijkheid als leiddraad dienen bij het be palen van de bescherming, waar mensen recht op hebben, die in het buitenland beschuldigd worden van politieke mis daden". „Wü allen erkennen de onvermijde lijke spanningen, welke gevolgd zijn op de ontbinding van de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Onze eigen geschiedenis toont ons, dat er vele jaren kunnen verstrijken aleer een vrij en onafhankelijk geworden natie waarlijk wederkerige betrekkingen met het vroegere moederland (regerend land) vestigt". „Maar het zijn nu juist deze span ningen, welke de extra-taak opleggen om de eerlijke behandeling van indi viduen te verzekeren, een taak, welke samengaat met de waardigheid van staten, die voor het eerst internatio nale verplichtingen tegenover anderen op zich nemen". In de brief wordt dan gewezen op het feit, dat de Nederlandse balie, haar tra ditionele schroom overwinnend om een oordeel over een proces uit te spreken zolang de zaak nog sub judice is, een oproep tot de Indonesische regering heeft gericht om erop toe te zien, dat het recht zijn loop zal hebben, terwijl te vens op een in Londen gehouden be stuursvergadering van de Internationale Commissie van juristen, welke opgericht is met het oog op de twijfelachtige pro cesvoering in de landen achter het IJzeren Gordijn, het bestuur de mening te kennen gaf, dat Jungschlager niet op eerlijke wijze berecht is. „Van deze verklaringen van verant woordelijke juristen kan men zich niet afmaken met te zeggen, dat het propa ganda van de Nederlandse regering of door Engeland en Amerika geïnspireer de kapitalistische interventie is", aldus de brief. „Zjj dienen om de aandacht te vesti gen op een toestand, welke ontstaan is niet achter het IJzeren Gordijn, maar in de vrije wereld". Wij hopen, dat deze oproep niet gezien zal worden als anti-Indonesischzij is in de diepste betekenis van het woord pro-Indonesisch. Zij weerspiegelt het ge loof, dat de Indonesische Justitie haar onafhankelijkheid zal handhaven om te voorkomen, dat de fundamentele waar borgen, welke essentieel zijn voor de waardigheid van de staat en de mens. omver geworpen worden", aldus besluit deze brief. Ook d^ Amerikaanse democratische senator Allen J. Ellender heeft belang stelling voor de zaak Jungschlager op gevat, ma\r hy wacht met handelen han gende de ontwikkelingen in Indonesië, zo wordt vernomen. zyn belangstelling is opgewekt door Jungschagers zoon. Een functionaris van EUenders kantoor wees op het interna tionale gebruik dat een derde land zich niet in een gerechteiyke procedure waar. by twee landen betrokken zijn mengt, maar hij zeide dat dit niet de mogeiyk- heid van actie na het proces uitsluit. De zoon van Jungschlager, die op het ogenblik zyn dienstplicht in het Ameri kaanse leger vervult, heeft intussen nog geen antwoord gekregen op de brieven, die hij aan president Eisenhower en aan senator Allen G. Ellender schreef en waarin hy op hen een beroep deed om hem te helpen het leven van zyn vader te redden. I Toestand burgemeester l Van Kinschot l Naar wy vernemen acht de be- 4 handelende geneesheer de toestand 4 van de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zeer bevredigend. Het laat zich aanzien, I dat de burgemeester over enkele weken het Diaconessenhuis zal mo- gen verlaten. 4 Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoosteiyke wind en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 MAART. Zon op: 6.33 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: 18.14 uur; onder: 5.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.25 en 14.42 uur (26/3 te 3.04 en 15.22 uur). Dit nummer bestaat alt 12 pagina's, en een bjJvoegseL Verscheidene tekenen van toegenomen eigenwaarde, vooral in Hongarije (Van onze Weense correspondent) De satellieten van Moskou maken niet alleen een einde aan de verering van Stalin, maar ze gaan nog een stap verder door zich heel langzaam van de Sovjet-Unie te distanciëren. In Bulgarije, het land dat toch altijd geprezen werd als het „braafste kind van de Sovjet-Unie", klaagt men er in de laatsle tyd over, dat de cursussen in het Russisch zo opvallend slecht bezocht worden en dat de wegblijvers zich niet eens meer excuseren! Ook de minister van Onder wijs in Tsjecho-Slowakye, Kahuda, schijnt Sovjet-Rusland niet meer ais idool te beschouwen. Hij verklaarde althans, dat er op de universiteiten niet alleen colleges in het Russisch, maar ook in een andere wereldtaal moeten worden gegeven. Iljj bedoelde natuurlijk: het Engels, en sprak in dit verband over een noodzakelyke herziening van het lesrooster bevolking van Wenen de laatste dagen telkens weer de vraag, of het niet hoog nodig tyd wordt dat de naam„Stalin- plein" wordt herdoopt. Men wyst er op, dat het nu de meest geschikte gelegen heid zou zijn om een einde te maken aan een toestand, waaraan de Weners zich de laatste tien jaar voortdurend hebben geërgerd. Bovendien kunnen de Russen deze naamsverandering niet als een on vriendelijke daad beschouwen, doch eer. der als een tegemoetkomend gebaar. Het gemeentebestuur van Wenen heeft ech ter bezwaren van kadastrale en admini stratieve aard en het ministerie van Buitenlandse Zaken kan het dynamische tempo van Moskou schynbaar niet bij houden Wenen zit met „Stalinplein" Vooral Hongarye vertoont opnieuw te kenen van een sterker zelfstandigheids- besef. Volgens het blad „Magyar Nem- zet" van 18 maart dient de ontwikkeling, evenals in andere volksdemocratieën, re kening te houden met de historische, so ciale en economische factoren van elk land. Het ls opvallend, dat het blad in dit verband de aandacht vestigt op Joe- go-Slavië, waar het socialisme een ge heel eigen stempel draagt. Men breekt dus een lans voor het na tionale karakter en verzet zich tegen de uniformiteit, die er van het Russische voorbeeld ls uitgegaan. Wat Oostenryk betreft, daar stelt de Gratificatie over 1955 De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van het College van Rijks bemiddelaars, waarbjj vergunning wordt verleend om, wanneer in het onderlinge overleg tussen werkgevers of werkge versorganisaties enerzijds en werkne mersorganisaties anderzijds in de ver schillende bedrijfstakken hierover over eenstemming is bereikt, een uitkering over 1955 toe te kennen tot een bedrag van ten hoogste 3 van het jaarloon van de betrokken werknemers. De hier bedoelde vergunning wordt verleend onder voorwaarde, dat de uit kering niet wordt doorberekend in de prijzen. Waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt kan in het bedrijfstak- gewjjze overleg de wijze, waarop dit zal geschieden, nader worden uitgewerkt. Het is gewenst, dat de uitkering niet ineens, doch in enkele termijnen wordt verstrekt. De uitkering dient zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. of vóór een in de be drijfstak overeen te komen latere da tum te geschieden. In het Kon. instituut voor de Organisatie voor Internationale Ti open te Amsterdam heeft Prinsl Bijstand. Prins Bernhard overlian- Bernhard gisteren het bestuur ge- digt de voorzittershamer aan de installeerd van de Nederlandse I heer H. Oosterhuis. Ambassadeur van Royen: De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. J. H. van Royen, heeft gedurende de laatstverlopen drie dagen tweemaal een onderhoud gehad met hoge functionarissen van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij heeft hun mededeling gedaan van de pijnlijke indruk, die de uitlatingen van minister Foster Dulles tijdens zijn bezoek onlangs aan Indonesië, op de Nederlandse regering heeft gemaakt. De heer Van Royen had over deze zaak een speciaal onderhoud met de heer Livingston Merchant, adjunct-secretaris van het departement van Bui tenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat de poging van de V.S. om nauwere betrekkingen met Indonesië te vestigen geenszins uitgelegd mag wor den als een vermindering in welke vorm ook van de traditionelè vriendschap, welke er tussen Washington en Den Haag bestaat. .Naar U.P. vernam zal de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles spoedig verzekerin gen van deze aard aan de Nederlandse regering doen toekomen. Deze functionarissen zeiden dit in commentaar op de scherpe kritiek welke in het Nederlandse Parlement op de uitlatingen van minister Dulles tydeiis zijn recente bezoek in Djakarta gele verd is Deze functionarissen waren van me ning, dat het bezoek van Dulles aan Indonesië nuttig kan blijken te zyn voor de hervatting van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de jonge republiek en Nederland. Volgens hen hoopt de V.S. door zo goed mogelijke betrekkingen met zo wel Nederland als Indonesië te onder houden bij te kunnen dragen tot het uit de wereld helpen van de bestaan de geschillen tussen die beide landen. Een verbetering van de Indonesisch- Nederlahdse betrekkingen wordt te Washington gezien als een wenselijke bijdrage aan de eenheid van de vrije nereld in het bijzonder in dit sta dium, nu is gebleken, dat de commu nisten er niet in geslaagd zyn om ook maar een enkele zetel in het nieuwe Indonesische kabinet te verkrijgen. De Theron is terug in Engeland. Dit schip bracht geruime tijd geleden de leden van de Britse Zuid poolexpeditie naar Antarc tica. waar een basis werd ingericht. De Theron zal vermoedelijk over enige tijd weer naar het Zuid poolgebied vertrekken om een nieuw gezelschap pool- vorsers en natuurkundigen naar het kamp in het uiter ste zuiden te vervoeren, teneinde de bijdrage van Engeland aan het geofi- sisch jaar zo groot moge lijk te maken. De Theron op de Theems in Londen bij Towerbridge. llll!UU!l!l!lll|ill!l|llllllllll l|i|l|lll||lllllimiiill|||ilitl Deze punten zal minister Dulles waarschynlyk naar voren brengen tij dens het onderhoud, dat hy binnenkort met de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roven, zal hebben. Sommige functionarissen zijn van gevoelen, dat de Nederlandse regering ten onrechte zo ontstemd en ontsteld is over de Amerikaanse politiek ten op zichte van Indonesië Paniek op brug in Pakistan: 31 doden Toen een menigte op een brug in Ra walpindi (Pakistan) in paniek raakte, kwamen 31 personen om het leven en werden er vijftig gewond. Het ongeluk gebeurde vrijdagavond tijdens de viering van de „dag van de republiek", de nieu we Pakistaanse feestdag ter gelegenheid van de afkondiging van de nieuwe Grondwet. De paniek ontstond nadat iemand was gestruikeld. Een stenen muur langs een trap die naar de brug leidt, stortte in onder de druk van de menigte. Men vreest, dat het aantal doden nog hoger zal blijken te zijn Andere functionarissen wezen erop, dat minister Dulles geenszins speciaal Indonesië voor een bezoek had uitge zocht. maar dat dit een van de vele landen was geweest, die hij in het kader van zijn recente reis door Azië bezocht had na in Karatsji de Seatoconferentie te hebben bijgewoond. Waarschijnlijke bedoeling is Stalins naam uit de ether te weren De Sovjetrussische radio heeft de uitzending van de gezongen tekst van het Sovjetrussische volkslied by het begin van de dag vervangen door militaire muziek. In Westelyke kringen te Moskou veronderstelt men, dat dit verband houdt met mogelijke wijziging van de tekst van het volkslied, waarin in het tweede couplet sprake is van „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verheven daden bezield". Dit lied is met nieuwjaar 1944 voor het eerst in de Sovjet-Unie uitgevoerd ter vervanging van de Internationale, die het lied van de partij is gebleven. Intussen vertoeft het hoofd van de Sovjetrussische geheime politie, generaal Serof, in Londen, waar hij, zoals men weet, allesbehalve vriendelijk door de pers is begroet. Het felst van alle commentators was „Cassandra" van dc Daily Mirror, die schrijft: „Ik veroordeel zonder aarzeling de verschijning van deze moorddadige cipier op Britse bodem". Cassandra noemt Serof o.a. een „kunstenaar van de dood", een „gorilla" en „deze bestiale bruut". gen. Verkeersvliegtuigen met volle be lasting moeten nameiyk kunnen vliegen zelfs indien een van de motoren by de start uitvalt. De Britse deskundigen me nen dat de TU-104 daartoe niet instaat is. zy schatten, dat de totale '„thrust" (motorkracht) 30.000 pond is, dat is 15.000 pond voor elk der motoren. Een thrust van 15.000 pond per motor voldoet niet aan de eisen van de internationale burger luchtvaart als minimum-vermo gen by de start voor een vliegtuig van zulk een gewicht. Ook heeft het toestel geen drukcabine. Bij alle plaatsen in het vliegtuig zyn zuurstofmaskers gezien. „Rode Ster", het orgaan van het Sov jetrussische leger, heeft vrydag een aan val gedaan op „de kwaadaardige en schadelijke praktijk" van Sovjetrussi sche oorlogsgeschiedschrijvers om „suc cessen bij het optreden van Sovjet-troe pen te overdryven en tekortkomingen te verbergen. Deze kritiek wordt beschouwd als een onderdeel van de huidige cam pagne tegen de Stalinistische „per soonsverheerlijking" en als een gevolg van oproepen van de Sovjetrussische leiding om bij het schrijven van dc ge schiedenis dc waarheid te betrachten. In vele Russische geschiedenisboeken worden nederlagen van het leger ver doezeld, terwyl vrywel altyd Stalin be schreven wordt als de grootste oorlogs leider van het land. „Rode Ster" geeft commentaar op het boek „De verplette rende nederlaag van de fascistische troe pen in Wit-Rusland" door een zekere Malany in. Dit werk, aldus het blad, be vat „verdraaiingen" van historische fei ten. hetgeen kenmerkend is voor vele eerder gepubliceerde boeken over oor logsgeschiedenis „Iedere operatie gedurende de grote patriottische oorlog had haar eigen specifieke aspecten en karakteristieke moeilijkheden. Er waren fouten in de leiding van eenheden en detachementen, die leidden tot onnodige verliezen van levens en materieel. Het is echter vaak zo. dat boekjes en werken over de opera ties van de laatste oorlog de feiten op smukken, tekortkomingen vergoelyken en moeiiykheden verdoezelen. De lezer krygt. of hy wil of niet, de indruk dat de Sovjetrussische legers steeds in triomf oprukten en gemakkelyk alle hindernis sen en moeiiykheden op het slagveld overwonnen", aldus „Rode Ster". Volgens waarnemers in Moskou is maarschalk Zjoekof, de huidige minister van Defensie, verantwoordelyk voor de actie om de militaire geschiedenis van de Sovjet-Unie te herzien. Een groep anti-communistische refu- gié's is er vrydagavond in geslaagd het dikke veiligheidsgordijn om de Russi sche ambassade 111 Londen, open te schuiven en zich daarachter te ontdoen van een hoeveelheid anti-communisti sche literatuur. De groep bestond uit leden van de „Nationale Alliantie van Russische solidaristen", die eerder dit jaar ballonnetjes heeft laten terecht ko men op het terrein van de Sovjetrussi sche ambassade. De indringers hebben de pers iets ver teld over hun goed voorbereide, ver metele coup. „Gelijk Sherlock Holmes hebben wy onze methodes", vertelde een woordvoerder van de groep. Hij gaf te verstaan, dat knappe, goed-geklede meis jes de voorhoede hebben gevormd by het binnendringen op het zwaarbewaakte terrein der ambassade. „Haar vrouwe lijke charme heeft bygedragen door het succes van de onderneming", vertelde de woordvoerder vergenoegd. Hy vertelde, dat de indringers, toen zy eenmaal op het terrein van de ambassade waren, naar de voordeur waren gekropen om hun literatuur in de bus te stoppen. „Anderen gingen naar de zydeuren", zei hy, „en het souterrain ontving ook een royale portie pamfletten. De strui ken in de tuin werden versierd met cari- caturen van Malenkof en Kroesjtsjef „Veiligheidsagenten in de Sovjetrus sische ambassade allen mannen van de chef der geheime politie, Serof hebben ons met 20 jaar gevangenisstraf gedreigd als zy ooit de hand op ons zou den leggen", verklaarde de woordvoer der. die nog vertelde, dat „andere Rus sische huizen" ook met een bezoek ver eerd zyn. Na de eerste, opgewonden persberich ten over de TU-104, het slanke Russi sche straalverkeersvliegtuig, waarmee de chef van de Sovjetrussische geheime politie, Serof, naar Engeland is gekomen, zijn de luchtvaartdeskundigen tot een wat bezadigder oordeel gekomen. Zij zien veel goeds in dit tweemotorigc toestel, maar zijn tevens van mening, dat het niet zou slagen voor de Westerse proeven voor veiligheid in de lucht. De deskundigen steken hun bewonde ring voor het Russische toestel niet onder stoelen en banken, maar tevens zyn zy van mening dat het vliegtuig niet revolutionair is. In feite blyft het onder de normen van de internationale burgerluchtvaart wat betreft de veilig heidsfactor by de start „We zouden het geen commercieel luchtcertificaat kun nen geven", zei een der Britse deskundi-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1