„Amsterdam", IJm. 28, niet naar zee Verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden thans eis Witte tanden - frisse adem met COLGATE! K.L.M. heeft ieder jaar veertig jeugdige piloten nodig Om een stukje grond voor K.&O. 95ste Jaargang Vrijdag 23 maart 1956 Derde blad no. 28789 IJmuider staking uitzichtloos De staking van de opvarenden der IJmuider treilervloot heeft gisteravond in een vergadering in de bovenzaal van het café Snijders te IJmuiden wederom een volkomen verrassende wending genomen. Met algemene stemmen werd daar besloten om het akkoord tussen de bemanning van de „Amsterdam" IJm. 28 en de rederij D. Joh. Krijger (waarover wij gisteren in een deel van onze oplage schreven) van de hand te wijzen, terwijl dit akkoord luttele uren vóór de vergadering door de stakingscommissie als een overwinning werd beschouwd. Dit akkoord, waarin de rederij D. Joh. Krijger de vissers toezegde om niet aan de vaste maandgage te tornen en onmiddellijk na het uitvaren van de treiler „Amsterdam" besprekingen over verbetering van de oude c.a.o. te openen, ging de stakers niet ver genoeg. Men wil nu ook de looneisen en de eisen voor de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden onmid dellijk verwezenlijkt zien. De vergadering begon in een enigs zins gespannen sfeer. De heer W. Ak kerman begon, als voorzitter van de commissie van vertrouwensmannen van de vissers, onmiddellijk met op te mer ken, dat de pers de zaak „Amsterdam" niet juist had weergegeven. De ver keerde indruk was gewekt, dat de com missie reeds een besluit'had genomen over het voorstel van de rederij Krijger, zeide hij. De commissie kan echter niets besluiten, dat zullen de vissers zelf moeten doen. aldus de heer Akkerman. De heer Akkerman ging daarna nog eens op de geschiedenis van deze lang durige staking in. Men is deze begonnen voor het handhaven van de vaste gage, die werd bedreigd. Er is daarna veel gebeurd, dat tenslotte culmineerde in de redersverklaring van 10 maart j.l., die door de vissers onduidelijk werd genoemd. Welnu, er is thans één reder, die het redersfront heeft doorbroken door wel met de duidelijke verklarirg te komen, dat hij de vaste gage wenst te behou den en besprekingen wil openen om deze vaste gage en de andere voorwaar den van de oude c.a.o. te verbeteren, wanneer de treiler „Amsterdam" IJm. 28 naar zee gaat. Daarop zeide de heer Akkerman, dat de vissers zelf maar moestèn beslissen of zij hiermee in zee wilden gaan. VERWORPEN De vissers voelden blijkbaar niets voor dit voorstel om de „Amsterdam" IJm. 28 naar zee te laten gaan, zfj reageerden met uitroepen van wan trouwen jegens de bedoelingen van de rederij Krijger. Men meende zelfs Nassers officieren worden door Russen in Gdynia opgeleid Tweehonderd officieren en onderoffi cieren van hef Egyptische leger en de Egyptische marine ontvangen in het geheim een opleiding op een Russische basis nabij de haven van Gdynia in Polen, aldus meldt de diplomatieke cor respondent van het Londense blad „Dai ly Telegraph". De correspondent zegt. dat de Egyp tische militairen opleiding ontvangen op het gebied van radar, luchtdoelegschut en onderzeeboten. Hij vevolgt: „Het is mogelijk dat instructie wordt gegeven in amfibie-operaties, de opleiding wordt uitsluitend gegeven door Russische in structeurs. Polen worden niet tot het opleidingsgebied toegelaten. De cursus sen zijn sinds december aan de gang. De helft van de Egyptische militaire groep wordt om de drie maanden ver vangen", aldus de correspondent van de „Daily Telegraph". Amerika wil zijn troepen beperken De Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen in Londen, Stassen, heeft medegedeeld, dat -Amerika bereid is zijn strijdkrachten tot 2.500.000 man te beperken, als de Sovjet-Unie het zelfde doet, zo verneemt Reuter van be voegde zijde. De inkrimping van de resp. strijdkrachten dient echter te geschieden volgens een ondubbelzinnige overeen komst en onder werkelijke controle en inspectie. Zij dient samen te gaan met overeenkomstige beperkingen van de be wapeningsuitgaven. Het Frans-Britse plan noemt geen be perkingen der strijdkrachten. Aangeno men wordt, dat Amerika 3.300.000 man strijdkrachten heeft en de Sovjet-Unie 4.S00 000 man. Andere landen zouden hun sti ijdkrachten volgens de zelfde verhou dingen dienen t* beperken. Stassen zei er van uit te gaan, dat bij de uitvoe ring van het plan een stabiele vredes toestand heerst. Negerdominee veroordeeld wegens boycot stadsbussen De negerpredikant Martin Luther King is donderdag te Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama (i'n liet zuiden) tot een boete van 500 dollar veroordeeld, omdat de rechter hem be schouwde als een leider van een actie van negers om de stadsbussen te boy cotten. Zijn verdedigers tekenden' on middellijk beroep aan In afwachting van de zaak in hoger beroep is het pro ces tegen 89 andere negers, die ook van deelneming aan de boycot worden be ticht, verdaagd De actie van de negers begon zeven tien weken geleden naar aanleiding van het feit, dat een negerin, die geweigerd had het voor blanken bestemde deel van een bus te verlaten, uit de bus werd gezet. Door de boycot wordt de buson derneming met faillissement bedreigd. Op grond van een anti-boycotwet van de staat Alabama had ds. King tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 1000 dollar veroordeeld kunnen worden. De rechter zag een verzach tende omstandigheid in het feit, dat de Eredikant op zijn rasgenoten een beroep ad gedaan geen geweld te gebruiken. Terwijl de eerste ploeg kajotters, leden van de katholieke arbeidersjeugd in Nederland, zich in Tanganjika oriën teert heeft de leiding van de KAJ. de tweede ploeg aangewezen. Deze wordt gevormd door: Gerard Mommers uit Tilburg, elektricien, Piet de Ridder uit Noordwijk, metselaar, en Wout Lageitberg uit Leiden, timmerman. hier met een valstrik te doen te heb ben, die door de reders was gezet om alle schepen naar zee te kunnen krij gen. Zelfs een lid van het stakings- comite uit Egmond toonde zich alles behalve enthousiast over dit voorstel en meende, dat er eigenlijk niets mee bereikt was. De roep „Allemaal tege lijk of géén een naar zee", was alge meen. Het was al spoedig duidelijk, dat de treiler „Amsterdam" IJm 28 niet naar zee zou vertrekken. De bemanning van de „Amsterdam" zweeg op één lid na. Deze verzette zich niet tegen de overheersende mening van de tegenstemmers, doch vroeg alléén, of men ermee akkoord ging, dat iedereen weer op zijn eigen schip gaat varen, wanneer de staking over is. Met zitten en opstaan heeft men de vissers daama laten stemmen over het varen van de „Amsterdam" IJm. 28. De OVB-be- stuurders Koning en Van de Berg, die op de vergadering aanwezig waren, zwe gen in alle talen. De stemming leverde niet één stem voor het varen van de „Amsterdam" op. Eerst een ander contract en dan pas naar zee, luidde tenslotte het be sluit van de stakers. De bewering dat de pers de kwestie niet juist had weergegeven, werd later van andere zijde onjuist genoemd. Er was sprake van een duidelijk akkoord tussen de bemanning en de rederij. Door deze gang van zake is de staking thans bijna uitzichtloos geworden. (Ingez. Med.-Adv.) Zotten vinden de modes uit... maar verstandige mensen volgen ze, zegt het Franse spreekwoord. Bij het kapsel is dit even waar als bij de kleding. Nu het voorjaar nadert, het huis uit zijn winterslaap ont waakt en kamer voor kamer ver frist door de schoonmaak, als nieuw schijnt, komt in iedere vrouw het verlangen op naar „ook iets nieuws in de garde robe". Dan hoort zij de lokroep van de mode, nf zij nu „klassiek" is ingesteld of niet. Zij koopt een paastoiletje, kijkt uit naar een voorjaarshoedje en keurt haar kapsel. „Past dat haar nog bij de nieuwe lijn? En ziet het er niet een beetje onverzorgd uit?" zegt zij tot zichzelf. En zij besluit om naar de kapper te gaan. Natuurlijk is het verstandig te- -gen Pasen te bespréken! Want er zijn er méér, die er eens extra goed uit willen zien met de feest dagen. Stel daarom niet uit tot mor gen, wat gij heden kunt doen. Bel 9?ttd. <B£otn, HAUTE COIFFURE STEENSTRAAT 57 - LEIDEN TELEFOON 21721 Kloof overbruggen! Prins hulp Bernliard installeerde organisatie aan onderontwikkelde gebieden Zaak van gerechtigheid en een voorrecht In de aula van het Koninklijk Instituut voor dc Tropen heeft Prins Bernhard vanmiddag het bestuur geïnstalleerd van de Nederlandse organisatie voor inter nationale bijstand (hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden). Wij staan aan het begin van een Nederlands aandeel aan een grote taak. Een taak, die door gezamenlijke inspanning van de hele Westerse wereld moét sla gen, uil onze beschaving niet ten onder gaan, aldus de Prins. De geweldige - soms bloedige - transformatie en ontwikkeling, die Azië, Afrika, het Midden-Oosten en een gedeelte van Zuid-Amerika ondergaan, heb ben verstrekkende consequenties voor ons in het westen, en stellen zeer hoge eisen aan ons. Wij moeten de politieke en geestelijke kloof overbruggen, die de onderontwikkelde gebieden heden ten dage van ons scheidt. „De statuten der stichting spreken van het opwekken van volk en regering van Nederland tot een rechtvaardige bijdrage. Het is dus een zaak van gerechtigheid, van een geobjectiveerde norm, als Ne derland bijstand aan andere volkeren geeft". „Het is doodeenvoudig een staal tje van onze plicht. Of. zoals ik het een vooraanstaand Amerikaan kortgeleden hoorde zeggen, geen verplichting, maar een voorrecht". Een collecte is niet genoeg voor onze nationale actie. Verder overleg met de staf van de organen der V.N. is noodzakelijk, al vorens wij ons op enige actie kunnen vastleggen". Veelvoudig overleg met de V.N. en regermgen en diepgaand advies van deskundigen zal nodig zijn. Dat kost tijd, maai- dit- betekent niet dat de Stichting voorlopig niets tot Neder land en met name tot de door U ver tegenwoordigde organisaties heeft te zeggen. Er zal ook binnen eigen kring een bezinning nodig zijn op de" taak die U vrijwillig op U heeft genomen. Daarbij is een helder en kloek ge luid nodig. Om een bijbelwoord te ci teren als de bazuin een onzeker ge- Daarom vind ik het zo bijzonder ver heugend. dat hier een zo rijk gescha keerd gezelschap aanwezig is. Kerke lijke werkers, de jeugd, vakbewegings mensen, sociale instellingen, werkgevers, zij allen hebben gevoeld, dat hier, dwars door alle verschillen heen. de handen in elkaar moeten worden geslagen. Ik geloof niemand te kort te doen als ik hier hulde breng aan de heer Oos terhuis. die met de visie op wat nodig is en met taaie volharding het schema der organisatie heeft uitgedacht. Ik hoop van ganser harte, dat het moei lijke werk, dat wij nu aanvatten, zal leiden tot de resultaten, die hij voor zijn geestesoog heeft gezien. U, professor De Vries, ben ik bijzon der dankbaar voor Uw bereidwilligheid om naast Uw nieuwe taak aan het In stitute of Social Studies ook de leiding van het dagelijks bestuur van de Neder landse organisatie voor internationale bijstand op U te willen nemen. Vervolgens voerde prof. De Vries het woord. „Het Nederlandse volk in ruime en objectieve zin voor te lichten zal een belangrijke taak zijn van de Stichting, zo zeide hij. Internationale bijstand is een zaak van morele verplichting. Honorering Ziekenfondsspecialisten OVEREENSTEMMING INTERIMREGELING De organisaties van specialisten en die van algemene ziekenfondsen zijn het met betrekking tot de honorering voor specialistische hulp eena gewor den over een interimregeling, die zal gelden van 1 januari 1956 tot 1 juH 1956 of zoveel langer als partijen nader overeenkomen. De Ziekenfondsraad heeft in zijn gis teren gehouden vergadering deze inte rimregeling goedgekeurd. Zij brengt, vergeleken bij de interimregeling, die over 1955 heeft bestaan, een kostenstij ging per jaar met zich van ongeveer zes ton (voor men de financiële gevol gen van de nieuwe maatregelen kan be groten). waarvan 4,5 ton voor de ver plichte en 1,5 voor de vrijwillige zieken fondsverzekering. Over 1945. het laatste jaar, waarover" gegevens "beschikbaar zijn, bedroegen de totale kosten van specialistische hulp voor de verplichte en de vrijwillige verzekering tezamen 52,3 miljoen gulden. De organisaties van specialisten heb ben daar alle voorbereidende onderzoe kingen nog niet gereed zijn, aan de or ganisaties van specialisten hebben, daar alle voorbereidende onderzoekingen nog niet gereed zijn, aan de organisaties van Algemene Ziekenfondsen nog geen voor stel voor een definitieve honorering kunnen doen aldus deelt de Zieken fondsraad mede. (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook k de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame ~"Y schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^5 COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Strenge selectie Een wereld opent zich Aanwas is op het ogenblik te gering (Speciale berichtgeving) Men weet het reeds: de K.L.M., 's-werelds oudste luchtvaart maatschappij, breidt zich gestadig uit. De behoefte aan vliegend personeel neemt dus toe. Zonder genoegzaam piloten geen trotse K.L.M., die haar vleugcis steeds wijder kan uitslaan. De gezagvoerders-in-spe worden niet door de K.L.M. zelf opgeleid. Dit is een zaak, die het Rijk voor haar rekening heeft genomen, op de Rijkslucht vaartschool te Eelde. (Hier worden de jonge mannen, die de vlieger-loopbaan gekozen hebben, gedurende drie jaren intensief getraind, waarna het leger hen voor twee jaar opeist. Dan pas treden zij in dienst van de K.L.M., dan worden zij wat zij wil len worden: piloot op een verkeersvliegtuig. Een beroep, dat in snelle vlucht de ganse wereld voor hen opent en dat hun blik verruimt! mate mede bepalend of de kandidaten al of niet tot de Rijksluchtvaartschool toegelaten kunnen worden. Bij deze trits van keuringen valt een aanzienlijk deel af. Slechts een 25% passeert de zeef. 25% dus van de 70% die de medische barrière wist te nemen. Daar.de K.L.M. voor de eerstkomen de jaren per jaar een 40 afgestudeer den van de R.L.S. in dienst wil ne men, omdat het bedrgf goed moet blijven draaien, dienen zich ongeveer 230 kandidaten in eerste instantie aan te melden. Vooral het invoeren van de link trainer bij het testen heeft er toe geleid, dat thans nog slechts een zeer gering percentage (zo'n 5%) tijdens de leertijd niet langer gehandhaafd kan blijven. Vroeger lag dit cijfer hoger. Vroeg pensioengerechtigd De afgestudeerden van dc Rijkslucht vaartschool worden „automatisch" na twee jaar dienen bij de K.L.M. geplaatst. Geen hunner heeft tot nu toe de maatschappij vaarwel gezegd. De twee jaar dienstplicht vonm t overigens geen verloren tijd. Niet al leen dat het slechts sporadisch voor komt. dat geen vrijwillig verband voor de luchtmacht getekend wordt, zodat men bij de landmacht terecht komt, maar ook worden de meeste R.L.S.'ers grotendeels geplaatst bij het militaire Er komt echter heel wat kijken, voor dat men met 20, 40, 60 of nog meer passagiers de verten tegemoet vliegt. De opleiding duurt drie jaar. de selectie om op de Rijksluchtvaartschool toege laten te worden, is streng, maat toch ook weer niet zo, dat alleen een soort „super-jongemannen" toegelaten wordt. Bij de medische keuring op het lucht vaart geneeskundig centrum te Soester- berg worden normen aangelegd, die hoger liggen dan die van het interna tionale systeem. Men wil namelijk zo veel mogelijk voorkomen, dat de vlie gers wegens medische noodzakelijk heden hun loopbaan halverwege moeten afbreken. Niet alleen terwille van de betrokkenen zelf, maar ook terwille van de KL.M. Gemiddeld 70% van de kandidaten haalt deze medische streep. Vervolgens wordt van de jongens de persoonlijkheidsstructuur nagegaan. Aan de intelligentie worden behoorlijke eisen gesteld (H.B.S-B noodzakelijk). Geen buitenissige eisen, maar wel hoge. Tenslotte vliegen de kandidaten een twaalf uur piee met een instructeur en brengen zij een tien uur door in een link-trainer. De waarnemingen van beide instructeurs zijn in belangrijke luid geeft, wie zal zich aangorden en ten strijde trekken? Als het Neder landse volk zich aangegrepen gevoelt om ten strijde te trekken tegen de mensonwaardige omstandigheden waaronder miljoenen mensen leven, dan wordt van de Stichting het hel dere geluid van een bazuin verlangd! Dat ons dit zg gegeven in een eens gezinde en krachtige actie, zo besloot prof De Vries. In Parijs werd onder zeer grote I natuurkundige mevr. Irene Joliot- belangstelling het stoffelijk over- Curie. Een beeld van de plechtig- schot ter aarde besteld van de grote I heid op de binnenplaats van de Sorbonne. waar de toespraken wer den gehouden. Eelde wordt juweel-vliegersschool (Speciale berichtgeving) De Rijksluchtvaartschool de baker mat van de K.L.M.-piloten werd kort na de oorlog op 8 april 1946 opge richt, zodat het tweede lustrum voor de deur staat. Na eerst op Gilze-Rijen, daarna Beek, en Ypenburg gevestigd te zijn geweest, zal de R.L.S. thans gecon centreerd worden op Zestienhoven en Eelde. Op Zestienhoven komt de pri maire opleiding („het kleuterklasje"), op Eelde de voortgezette. Over enkele maanden hoopt men re Eelde het bouw-programma uitgevoerd te hebben men zal dan beschikken over een ju wel van een vliegersschool over ruim een jaar moet de accommo datie op Zestienhoven gereed zijn. transport commando. Een dienst, die volgens dezelfde principes als de K.L.M. werkt. Meestentijds wordt op Dakota gevlogen. Tenslotte dan waar alles om begon nen is: indiensttreding bij dc K.L.M. als derde piloot na in het bedrgf nog speciaal getraind te zijn voor de verschillende typen verkeersvliegtui gen ligt direct al de hele wereld open, als tweede piloot wordt Europa bevlogen, terwijl uiteindelijk na een 10 jaar de gezagvoerdersstre- pen bereikt kunnen worden. Op 50-jarige leeftijd is men reeds pensioengerechtigd, doch de K.L.M. houdt haar vliegend personeel graag langer aan. op conditie natuurlijk, dat iedere half-jaarlijkse medische keu ring naar wens verloopt. Minder buitenlandse piloten Het aantal buitenlandse vliegers bij de K.L.M. bedroeg kort na de oorlog een 50% van het totale aantal, thans nog slechts een 30. Het is echter niet zo. dat de maatschappij thans naar goeddunken zou kunnen putten uit af gestudeerden van de R.L.S. De aanwas is momenteel te gering om de toekomst zonder zorgen in te kunnen zien. Zaak zal het dus zijn, dat het contingent vliegers-in-spe groter wordt. Dat kan alleen maar bereikt worden, door de jongeren er van te overtuigen, dat de vliegerij een goed beroep is, een héél goed zelfs. Door noodzaak gedwongen, zal de K.L.M. dit jaar dan ook enkele ex-militaire vliegers aan»tellen. doch dit is en blijft een maatregel, welke een uitzondering op de regel VÖrmt. Het wachten is op afgestudeerden van de Rijksluchtvaartschool Opmerkelijke film uit India Films uit India worden in ons land zo goed als nooit vertoond. K. O. evenwel heeft op één er van, n.l. „Om een stukje grond", beslag weten te leg gen en liet haar leden gisteravond tot twee maal toe in het Casino-theater van dit juweel van Oosterse cinema tografie genieten. Bimal Roy, ongetwijfeld een kundig regisseur, verfilmde met zorg het verhaal van de arme boer, wiens kleine stukje land door een in het geld zwemmende grondbezitter wordt opgeëist om er een fabriek te bouwen. Shamboe denkt er echter met aan zijn kostbaar- bezit te verkopen en probeert- van alles om zijn lopende schuld binnen de vastgestelde termijn van drie maanden te kunnen af lossen. Ten einde raad besluit hg voor enige tijd werk te gaan zoeken in Cal cutta, in welke stad ook zijn zoontje geld bijeen tracht te sparen. Samen le ren zij lief en leed met elkaar te delen en samen gaan zij aan de slag. Vader als riksja-koelie en zoon als schoenpoet- sertje. Een ongeval maakt aan alle illu sies onmiddellijk een eind. Het slot van deze opmerkelijke rolprent is dus alles behalve vrolijk. Er ligt veel sentiment in deze film, die niettemin ver uitsteekt boven het gemiddelde peil van de pro- dukten uit het Westen. Te spreken var. een subliem gevoelig werk zou wellicht wat overdreven zijn hoewel de kwaliteit er zeker alle aanleiding toe geeft. Het feit, dat het in het boerengezin wel erg „koek en ei" is neemt men gaarne op de koop toe. Edoch de zeden en gewoonten zijn in het Verre Oosten nu eenmaal an ders dan bij ons. Hiermede zal men bij OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan R. H„ zn van J. Th. de Smldt en M. Oort; Hubertus B. P. M„ zn van J. F. X. M. Walter en M. J. Pleij. Ondertrouwd: C. B. Bot. 32 Jr eo J. van Dorp. 25 Jr; W. A. Versteegh, 25 Ir en K. Stijnmetz, 31 jr- J. Goudzwaard, 26 Jr en Rljsdam. 26 jr. Getrouwd: H. B Delft. Hendriks en C. van het zien van deze film steeds rekening dien te houden! De hoofdrollen zijno.i. voortreffelijk gespeeld. De creatie van de dikke eigenaresse van het volkslogement In de grote stad en die van het schooier tje Laioe Oestad verdienen eveneens aller bewondering. Bimal Roy is kenne lijk niet met raffinement te werk gegaan, doch heeft zijn produkt met een geheel eigen stijl en vaart vervaardigd. Het re sultaat van zijn arbeid is in vele opzich ten meer dan bevredigend. De belang stelling voor deze „film van de maand" had althans in de vooravond veel groter behoren te zijn. De hoed van Malenkof.. Door de nieuwsgierigheid van Britse journalisten is aan het licht i gekomen, dat de hoed van de Sov- jetrussische vice-premier en minis- j y ter voor Energie, Malenkof, bij een 1 hoedenzaak in West-Berlijn is ge- kocht. Britse journalisten hebben namelijk tijdens een bezoek Malenkof aan premier Eden Engeland de hoed van de Sovjet- j r russische minister aan een nauw- J keurig onderzoek onderworpen. Zij X ontdekten aan de binnenkant van het hoofddeksel het opschrift: J „Freimuth Herrenhüte, Berlin W. y 15, Kurfürstendamm 214". De eigenaar van de betrokken X firma heeft donderdag medege- deeld, dat ongeveer twee jaar gele- den een heer met een buitenlands accent na lang zoeken een opval- lende lichtgrijze hoed maat 60, met een brede opstaande rand bij hem kocht zonder deze gepast te hebben. Enige tijd later was de heer terug- gekomen en had stralend gezegd, y dat de hoed „prima, prima" was en zijn „baas" er zeer tevreden over was. De onbekende kocht meteen nog een hoed, ditmaal licht beige van kleur. Enige dagen daarna was y hij weer verschenen en had een derde hoed, eveneens in een pastel- kleur, gekocht.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9