Stampvolle Stadszaal beluisterde intens Baclis „Mattheus Passion" JAN VONK Leidse brandweer gaf ceders in Hortus flinke schoonmaakbeurt y5ste jaargang Vrijdag 23 maart 1956 Tweede blad no. 28789 DAM PO Ex Animoblijft zich van haar hoge taak bewust Troostvol, aangrijpend muzikaal gebeuren Het is de grote verdienste van Herman de Wolff, dat hij de onverkorte „Mattheus Passion", het machtige, muzikale geloofsmonument van Joh. Seb. Bach in onze stad tot een niet meer weg te denken jaarlijks terug kerend gebeuren heeft weten te maken, dat tot zeer velen véél te zeggen heeft. Zij is tot een vaste en verheugende traditie geworden. Daaraan moge het gevaar verbonden zijn, dat men te veel op routine gaat bouwen en vertrouwen, doch de uitvoering van gisteravond heeft ons, na de pauze zelfs veelvuldig, de overtuiging gegeven, dat dit gevaar voor ,Ex Animo" gelukkig nog niet acuut is. Na enkele malen, waarin het niveau stationair bleef, blijkt de vertrouwd heid der koorleden met dit lijdensdrama toch wel te voeren naar een steeds dieper doordringen tot de essentiële waarden van deze aan steeds isselende vondsten zo overrijke partituur. Hoofdzaak is en blijft de overbrenging van Gods woord, het als een predikatie mededelen aan de gemeente van luisterenden van de drama tische gebeurtenissen rond het Kruis, die bij Bach zulk een ontroerende verklanking vinden. Er zijn vele visie's op de Mattheus 'assion. ér zijn vele facetten, waaraan en dirigent zijn aandacht moet wij len. Er zijn ook nog andere gevaren be- lalve het bovengenoemde: bijv. het ge- raar dat een „onverkorte" uitvoering roor de toehoorder in zich bergt: ver- nindering van de luisterspanning ten- revolge van vermoeidheid. Bach heeft ie „M.P." dan ook, naar men weet, in iet geheel niet voor een weergaven „lm n-ruk" bedoeld. Maar ook het gevaar voor vermoeid- leid leek ditmaal beperkt, omdat de Polff er boeiend in slaagde een zekere panning te bewaren, nadat vóór de auze een neiging naar gejaagdheid te espeuren was geweest. Graag hadden e echter in de ononderbroken gehou- en muziekstroom af en toe een kleine ustpauze gehoord, hetgeen de gewijde lemming ten goede ware gekomen, toch later werd veelvuldig een wel- adig evenwicht bereikt, waarbij koris- =n en solisten een binding wisten te iggen waardoor ook het organisch ver and zich beter ontplooide. Wij konden choraliter gesproken ken- Is nemen van een opwaartse groei, len ontwikkelt een beschaafde en gave lank, waarbij speciaal de sopranen zich eten te. onderscheiden men behoudt anorlteit, ook in de markante volks oven, schenkt ontroering in de nergens verdreven gevoelige, eerder strak-ge- onden gehouden, koralen. De Wolff gt discipline in deze zang, wist een anvankelijke stroefheid meer en meer i overwinnen, zodat na de pauze een oeiende, beheerste zang ontstond, aarbij ook het nauwlettend gericht- jn op devotie kenmerkend was Er zijn natuurlijk onvolkomenheden- elke M.P. interpretatie is feilloos' Het leale is nauwelijks te verwezenlijken: „Ex Animo" is daar vanzelfsprekend aan toe. Maar aan de els van een geloofs- achtige overgave weet de Wolft in eze lijdenstijd zeker ruimschoots te vol len Daarmee alleen reeds vervult hij :n verheffende opgave. Jammer dat de uitspraak nog wensen at: men zingt niet „Mens", maar ensch" en zo is er meer, dat wel ns hindertHet jongenskoor maak- een frisse indruk, al zou een hogere latsing de zang beter doen uitkomen De solisten beschouwend, herinneren j allereerst aan de sublieme vertol- ng der Evangelistpartij door de tenor n Waayer. wiens groei waarlijk frap- nt is. Reeds meermalen prezen wij m; ditmaal leek hij zichzelf te over treffen. Hü ontpopte zich als een ideaal „verteller" zijn glanzend-fluwelen orgaan draagt, zelfs in de tederste pianissimi tot in de uithoeken van de zaal: een teken, dat dit materiaal perfect ..geplaatst" is Zijn doorleefde, levendige en bezielde declamatorische stijl, zijn prachtige dic tie, alles beschikt hem voor, een mees terlijk Evangelist te zijn. Aafje Heynis (alt) door ons inder tijd vergeleken met Kathleen Fer- riër en Heieen Verkley (sopraan), eveneens eerder met waardering bespro ken. schonken menige zielvolle, schoon heidsontroering. De eerste ontwikkelt zich meer en meer tot een zangeres van het hoogste formaat, die in het „Erbar- me dich" een glanspunt bereikte. Haar stijlgevoel is bewonderenswaardig: mar kanter, dramatischer ontplooiing blijve haar intussen aanbevolen, waardoor bijv. het „Erbarm es Gott" suggestiever spanning kan verkrijgen Heieen Verkley's klare sopraan on derscheidt zich vóór alles in de hogeie regionen. Een zekere matheid in het middenregister duidt echter hetzij op onoordeelkundige behandeling dan wel op vermoeidheid In beide gevallen zal zij waakzaam moeten zijn, het haar ge geven kostbare materiaal behoedzaam te behandelen. Hetgeen niet wegneemt, dat haar zang ook ditmaal hoge lof verdiende. De bas Anton Eldering als de Christus, droeg zijn partij waardig en sober voor, al zou zijn voordracht aan religieuze in houd kunnen winnen. Een enkele maal deed een technische tekortkoming af breuk aan de klank. De kleine partijen en aria's vonden in Meine Pot een karakteristiek vertolker. Soms speelden vocale onevenwich tigheden hem parten soms ook ritmische onzekerheid, bijvoorbeeld in de aria „Mach dich, mein Herze, rein1" De te nor Peter Penders was helaas beslist onvoldoende. Tegen zijn aria's was hij absoluut niet opgewassen Het is een raadsel, hoe iemand zich daaraan durft te wagen, wanneer zijn vocale en tech nische vermogens dusdanig tekortschie ten, dat het geheel tot een farce ont aardt. Soms was ook het verband met orkest totaal zoek. ue instrumentale omlijsting werd door het R. Ph. O. in het algemeen betrouw baar en toegewijd verzorgd, terwijl te vens vele orkestleden, met de violisten Salvatore Tomasso en Lies Gobel wel allereerst, zich solistisch onderscheid den. Hans Schouwman en Annie Blanken- stem-Offenberg droegen resp. aan het klavecimbel en het ditmaal op de voor grond geplaatste orgel met akoestische voordelen tot gevolg het hunne bij tot het waardevolle niveau De stampvolle Stadszaal gaf geduren de vier uren blijk van geconcentreerd medeleven, daarmee bewijs afleggend van de sterke behoefte aan Bachs hooggestemde muzikale geloofsbelijde nis. Dat „Ex Animo" en dirigent de Wolff ieder jaar gereed staan om naar beste vermogen de Leldenaars daar aan deelachtig te doen zijn, stemt tel kenmale tot oprechte verheugenis, ook omdat dit getuigenis van verzoe nende liefde en Goddelijk erbarmen even troostvol als aangrijpend is. Het stemt tot groter innerlijke rust, waaraan de huidige generatie meer dan ooit sterke behoefte heeft Idyllisch bergland Met de propaganda-chef van „Cebuto" de heer H. Willems. als reisleider, heb ben gisteravond velen in de foyer van de Stadsgehoorzaal een interessante en afwisselende „tocht" gemaakt naar een idyllisch bergland. Het steeds weer lief lijke Ahrdal, de groenbeboste hellingen van Eifel en Ardennen, met bergtoppen, die reiken tot circa 700 meter, en plaats jes als Mondschau, Adenau, Schleiden, Schuldz en Trier het Rome van het noorden werden op deze reis bezocht. Voorts werd nog een bezoek gebracht aan het zo prachtig gelegen Luxemburg, terwijl men na de pauze meer zuidwaarts trok, naar Italië, een land met rijke kunstschatten en een eeuwenoude cul tuur. De kleurenfilm „Idyllisoh berg land" was van de hand van Arie Onder denwijngaard. een buitengewoon knap cineast, die deze avond ook nog een fol kloristische film: het bezoek van een gezelschap Oostenrijkers (Karinthiërs) in hun schilderachtige klederdrachten aan ons land, vertoonde. Voordat men op reis ging, vertelde de heer Willems het een en ander over het reizen in clubverband en sprak de di recteur van Cebuto. de heer N. J. M. Brugman via de filmband een pro pagandistisch woord. Kruisappel in Pieterskerk Uitgaande van de contact-commissie voor evangelisatiewerk te Leiden, wordt woensdag 28 maart om 8 uur in de Pie terskerk het jaarlijkse Kruisappel ge houden. Sprekers zijn: ds. H. J A. Haan en ds. C. v. d. Weele Verder werkt mee het In terkerkelijk evang. koor „De Zaaiers" o.l.v. mevr. v. d. Reijden, terwijl Frans v. d. Reyden het orgel bespeelt. Na het Kruisappèl wordt op het plein achter de kerk om plm. 9.10 uur een openlucht-zangdienst gehouden, met medewerking van twee koren. De heer H. Schouten Jr. zal die avond de zang leiden. In één flag Uw oude matras als NIEUW terug, maar dan alléén bij Behangerij - stoffeerderij HAARLEMMERSTRAAT 81 telefoon 22580 Lezers scli rijven Nogmaals het ongeval op de Rijnsburgerweg Het naschrift van ir. J. J. Jurrissen, directeur der N.Z.H.V.M., op het artikel „Aan wie de schuld?" van de heer H. F. van Leeuwen in uw blad van 21 dezer laat bij mij en. naar ik aanneem, bij vele andere lezers een onbevredigende indruk achter Niet dat ik de stijl van de heer van Leeuwen, waarin hij zijn beschuldiging naar voren brengt, nu zozeer bewonder, maar wel omdat de directeur van de N.Z.H.V.M. zonder meer voorbU gaat aan het absoluut vast staande feit, dat er door de buschauf feurs op het traject LeidenNoordwij- kerhout v.v. veel te hard gereden wordt. Zowel door de passagiers, die geregeld van deze lijn gebruik maken, als door andere weggebruikers zal dit kunnen worden bevestigd en ik ben ervan over tuigd, dat klachten hierover de N.Z.H. V.M hebben bereikt, al is het mogelijk, dat die niet tot de heer Jurrissen zijn doorgedrongen. Ik heb zelf nog verleden week, in mijn wagen rijdende achter een bus van de N.Z.H.V.M. op de smalle Leidse Vaart kunnen constateren, dat deze met een snelheid van tegen de 80 km reed! Ik kan mij verder niet aan de indruk onttrekken dat dit lijden met te uoge snelheden inderdaad in de hand ge- Wfrkt wordl floor een te krnn gemeten rijtijd voor het betrokken traject, zon der nu alle beweringen van de heer van Leeuwen tot de mijne te willen maken. Mijn indruk wordt echter gestaafd door het feit, dat de bussen op de spitsuren of bij geringe vertragingen geregeld te laat zijn, hetgeen ik als voormalig ge regeld passagier maar al te dikwijls heb ondervonden en waarover ik ook diverse malen mijn beklag heb ingediend op het bureau van de N.Z.H.V.M. te Leiden. Indien echter de bewering van u\ Jur rissen juist is, dat hetgeen de heer van Leeuwen vermeldt, bezijden de waar heid is, dan wordt het de hoogste tijd, dat de directie van de N.Z.H.V.M. ern- tige maatregelen neemt tegen het in dat geval absoluut onverantwoorde en mis dadig harde rijden van haar chauffeurs. U bij voorbaat dankend voor de te verlenen plaatsruimte verblijf ik, hoogachtend, Mr J. J. Weve, Prof. Nolenslaan 9a. Voorhout. II Het ingezonden artikel van de heer Van Leeuwen heeft mijn volle instem ming; indien het niet gevolgd ware door een naschrift, van de directie van de NZH, dan zou dit stuk ongeschreven zijn gebleven. Als bewoner van de Rijnsburgerweg heb ik gelegenheid genoeg gehad om de rijgewoonten van deze autobussen te observeren en mij eraan te ergeren. De bewering van de heer v. L„ dat de oor zaak ervan ligt in de omstandigheid, dat aan de chauffeurs een te krappe rijtijd wordt toegemeten, lijkt mij dan ook in het geheel niet onwaarschijnlijk. Het heeft er af en toe alle schijn Wan, dat de chauffeurs liever een risico ne men. dan de kans te lopen op hun Tij schema achter te geraken. Ik vraag mij wel eens af. of de pas sagiers \an de NZH allemaal zo be langrijk zijn en hun tijd zo uitermate kostbaar, dat deze wilde rijgewoonten verantwoord zijn te achten. Eigenlijk is het mij nog nooit duidelijk geworden.' dat het van zo eminent belang kan zijn of men 5 minuten vroeger of later in Zevenhoven. Voorhout of andere dor pen arriveert. Maar misschien zoek ik het belangrijke ervan op de verkeerde plaat-s. Uit liet ingezonden naschrift blijkt, merkwaardigerwijze, dat de directie van de NZH alleen pleegt te reageren op schrifturen vtm haar personeelsleden. Dit bespaart ongetwijfeld veel geschrijf Maar omdat het artikel van de heer v. LC. zo „demagogisch" was. meent de directie het thans meteen „es ist nicht wahr" tc kunnen afdoen. Het komt mij voor. dat zij dc zeer plausibele en ge rechtvaardigde. beweringen van de heer v. L. wel wat snediger en meer ter zake had kunnen beantwoorden en het ver weer. dat de heer v. L. maar wat eer der had moeten komen met zijn opmer kingen. lijkt mij wat zwak. Maar moge lijk is dit de manier waarop de direc tie reageert op opmerkingen van haar personeelsleden? Wij wachten dus af, of het laatste ongeval (28 gewonden) voor de directie reeds voldoende aanleiding kan zijn om alsnog op meer zakelijke wijze de bewe ringen van de heer v. L. te weerleggen, subs daartoe een poging te onderne men, of dat wij nu verder met het „es ist nicht wahr maar genoegen moeten nemen. In ieder geval kan de directie bij het eerstkomende ongeval niet meer het verweer voeren, „dat het geen pas heeft vermeende mistoestanden onder zich te houden, tot een enz." want de vermeende mistoestanden zijn thans door de heer v. L. duidelijk gesigna leerd. W, VAN ROSSEM. Rijnsburgerweg 90. III De heer J. H. Langezaal, Evertsen- straat 52 te Leiden is van mening dat de enige, die, opheldering kan geven over het ongeval, de zwaargewonde chauffeur is. Voor de heer L. staat vast dat deze in geen geval kan wor den geweten aan het materiaal, daar dit aan een voortdurende en strenge con trole onderworpen is en voortreffelijk wordt onderhouden. En wanneer naar algemeen oordeel de rijtijden te krap zijn. waarom wordt deze zaak dan niet aanhangig gemaakt door de personeelscommissie, die derge lijke dienstzaken regelmatig met de di rectie bespreekt? IV De heer A. P van det Ster. Jan Tooropstraat 6 te Katwijk aan Zee wijst in verband met het recente onge val op de Rijnsburgerweg op het ge vaar dat er z.i. schuilt in de omscho ling op gevorderde leeftijd van conduc teurs in chauffeurs, zulks ter aanvul ling van het tekort aan laatstgenoem den. Dit betekent vanzelfsprekend geen beschuldiging aan het adres van de chauffeur van de verongelukte bus. doch is slechts een opmerking van al gemene strekking. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ge schiedenis, mej. I. A. Verspijck (Aerden- hout)- doet. examen Ned. Recht, de he ren H. de Koning (Scheveningen), J. L. H. Roebroek (Den Haag) en J. J. Tuyt (Scheveningen)kand. examen Ned. Reoht, mej. C. J. Lindeman (Oegstgeest) mej. C. Th. van 't Hul (Groningen), mej. C. T. Verhagen (Voorburg) en de heren A. F. E. Teixeira de Mattos (Oosterbeek) P. C. Porrey (R'dam), A. v. d. Ende (R'dam), J. J. K. Gerritzen (Wassenaar) R. Cleton te Branohot (B), H. P. van Eeuwijk (Den Haag), P. J. Bezemer R'dam), J. van Dooyeweerd (Rijswijk) A. C. J. Pompe (Voorburg), J. H. Groe- neveld (Vlaardingen). mej. F. M. Eliaa (Nijmegen) en mej. M. Drijver (R'dam). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd: 11 partijen Goudse kaas. Notering Goudse extra tot 2.34. Goudse le srt 2 25 2.30. Handel goed. LEIDEN. 23 maart. Veemarkt. Aan gevoerd: Stieren 10, melkkoeien 150, vette koelen 230, vare koelen 191, vette kalveren 26, nuchtere kalveren 523, gelten 22, vette schapen 40, lokschapen 100. weldelamme- ren 111, vette lammeren 350, zulglamme- ren 305. varkens/zeugen 35, schrammen 365. biggen 486, veulens 1. Totaal 2640. Notering: fokstieren 275350. slacht- stleren 230278. melkkoeien 7501100, vette koelen slacht 240325. vare koelen 575850, vaarzen 590860, pinken 320 500, vette kalveren levend 180270, nuch tere kalveren, slacht 3945. en levend 115 125, vette schapen 100140, fokschapen 100195, vette lammeren 95145, drach tige zeugen 250375, schrammen 60105» biggen 3846. geiten 2455. Overzicht: stieren, melk- en varekoelen. vaarzen en pinken, kulm; vette koelen, schapen en lammeren goed. zeugen, schrammen en biggen redelijk, vette en nuchtere kalveren stug; gelten matig. T.b.c.-vrlje afdeling zeer grote aanvoer, 155. BARNEVELD, 22 maart. Elerveillng S.B.E. Aanvoer 810,780 stuks. Handel traag Prijzen; eieren van 46/60 gram 14.50— 17.41. eieren van 60/61 gram 17.60—17.71, eieren van 61/62 gram 17.49—17.84. eieren van 62/65 gram 17.59—18.01, alles per 100 stuks. Dit het priJsverloop blijkt, dat de lichtere klasse meer gewild was dan de zwaardere. Coöp. Veluwse Elerveillng. Week- aanvoer ca. 900.000 stuks, waarvan er 266.000 ln velling kwamen. Handel traag Prijzen klppeëleren: eieren van 49/69 gram 15.5017.33, eieren van 60/61 gram 17.51 —17.60, eieren van 61/62 gr 17.6017 70. eieren van 62/70 gram 17.70—19.04. alles per 100 stuks. Er werden 7900 eendeëleren Seveild en vlug verkocht. Prijzen voor 5/73 gram 12 5114.23, kalkoeneieren 23.00, ganzeëleren grote 39 00, mldde. 34.00, alles per 100 stuks. Elerveillng. Aanvoer ca. 1,400.000 st Handel redelijk. Prijzen: 17.50—18.50, alge mene prijs 17.95 per 100 stuks, kiloprijs 2.90 'hesls 61.8 gram). - Onze oud-stadgenoot, de heer H. L. iter, slaagde aan de Economische Ho- school te Rotterdam voor het examen eountant. - Doordat gisteravond een elf-Jarig elsje zonder op het verkeer te letten Hartesteeg overstak, kwam een 37-ja- te wielrijder, wonende aan de Rjjns- [rgerweg, te vallen. Tengevolge van He val brak de man zijn rechter onder- k Niet miniser Luns, dooh de jour- list. de heer H A. Lunshof, zal ver- edelijk op de eerstvolgende lunch- ïenkomst van het Departement Lei- a van de Ned. Maatschappij voor verheid en Handel het woord voeren Nu is dat voor loofbomen niet direct fataal, want die moeten hun bladeren nog krijgen. De beroemde beuk b.v. zal de witte wade heus wel overleven zonder speciale maatregelen. Maar de naaldbomen, die hun groen steeds blijven dragen en daarop leven, zijn er erger aan toe. De ceders vooral, de trots van de Hortus, moeten thans door bijzondere maatrege len beschermd worden. Daarom werd de brandweer erbij geroepen om deze befaamde bomen af te spuiten. Geen eenvoudig werkje overigens, omdat de spuit met omzichtigheid '•ehanteerd moest worden. Bij een brand is dat wat anders. Dan wordt er zo stevig mogelijk op los gespoten. Maar in dit geval*moest de waterschade tot een minimum worden beperkt. De foto toont de brandweer in actie vanhet dak- van een der Hortusgebouwen bif de grote ceder, die van top tot teen een schoonmaak kreeg te doorstaan. Och, het is nu eenmaal schoonmaaktijd, en waarom zouden de bomen die ook niet eens ondergaan? (Foto L.D./Vaa Vliet Diamanten bruidspaar in de Rijndijkstraat Leiden heeft in deze weken twee dia manten bruidsparen in zijn midden. Het echtpaar Sieval aan de Schelpenkade wij schreven daar reeds over en het echtpaar H. A. van der ReijdenBoom aan de Rijndijkstraat 68. Voor bruid en bruidegom Van der Reijden, beiden tachtig jaar en voor hun leeftijd nog zeer vitaal vorige week zijn ze nog op familiebezoek in Alkmaar geweest valt de diamanten trouwdag op 1 april. Een groot deel van zijn leven heeft de bruidegom doorgebracht in de voor malige katoenfabriek aan de Heren gracht. om daarna nog gerujme tijd werkzaam te zijn op de thans naar Kat wijk verplaatste Kalkzandsteenfabriek aan de Rijnkade. In de tijd toen het met een groot ge zin van de veertien kinderen zijn er thans nog negen in leven moeilijk was „de eindjes aan eikaar vast te knopen" heeft ook de bruid haar aandeel gele verd in de zorg om het dagelijks brood, o.a. heeft zij voor ons Blad een aantal jaren als bezorgster „geopereerd" in de omgeving van de Kaiserstraat. Het diamanten bruidspaar H. A. van der Reijden-Boom. (Foto L.D./Van Vliet.) heel wat. kwam kijken om de kinderen groot te brengen, heeft zij zich op ruim 60-jarige leeftijd het lot aangetrokken van twee baby's van zeven maanden, die bij het overlijden van de moeder een naaste buur van de familie Van der Reijden een liefderijke verzorging zo zeer van node hadden. Thans verheugen twee flinke jongemannen zich tevens in dit- diamantenfeest Een feest, waarover ook de 21 kleinkinderen en 12 achter kleinkinderen zich blijde maken. Eén schaduw valt er over dit feest, de afwe zigheid van de jongste zoon Nico. die het vorig jaar met zijn gezin naar Australië emigreerde. Behalve de familie en de vele vrien den van dit diamanten bruidspaar, leeft ook de buurt van harte met dit feest mede. Vele geschenken en bloemen zijn daarvan de tastbare bewijzen. Bruid en bruidegom proficiat! (Ineez Mert -adv.) Kou en Pijn wrijf-t U weg met EDERLANDSE BLOEMEN IN HET BUITENLAND leeds vele jaren gaat de Leidse emsierkunstenaar C. Kriest van de Eestraat in opdracht van diverse nen- en buitenlandse kwekers en Ekerseombinaties met grote hoeveel- ien bloemen naar diverse landen, om e op artistieke wijze te arrangeren, is hij in het afgelopen jaar naar »rwegen geweest met een grote in- iding bolbloemen. alsmede naar penhagen met een grote stand ysanten voor een Deense firma; en- e malen ook naar Engeland. Eergis- en kwam hij weer terug van het nd Guernsey, gelegen in het Kanaal lidden van de zuidelijke warme (stromingen. Daar betrof het een t grote inzending in opdracht van „Centraal Bloembollen Comité", mede een arrangement fresia's voor i Engelse firma. Voor dit jaar staan het programma Londen met fre- 3. Chelsea met gladiolen en daarna 1 eens naar Londen met gladiolen r een Nederlandse en een Engelse ma. liverse malen wordt hij geassisteerd ir zijn bindster, mej. C. Boode. let zijn steeds gouden- en eremedail- welke hij voor zijn opdrachtgevers 't te veroveren. Ned. gezant in Praag 'aar wij vernemen is de benoeming te vachten van dr. ir. A. Sevenstar, con- •generaal der Nederlanden te Dussel- tot Nederlandse gezant in Praag. Vanochtend trokken enige Leidse brandweerlieden met een klein motorspuitje naar de Hortus om daar een ongewoon karweitje op te knappen. De brand weer is er nu eenmaal niet alleen om brand te blussen en le voorkomen. En eerlijk gezegd doen' de brandweerlieden zelf ook liever ander nuttig werk dan vuur bestrijden. Zoals ze in de afgelopen koude-periode naar het Galgewater trokken om bijten te hakken en voedsel te strooien voor de hongerende vogels. Wat ze vanochtend in de Hortus deden had ook iets met vogels te maken, maar dan juist in andere zin. Ontelbare aantallen spreeuwen, die van jaar tot jaar ergens in bomenrijke omgeving zicli verzamelen en door hun uitwerpselen bossen en bomen ruïneren, hebben nu eens de Hortus uitgekozen voor hun massabijeenkomsten. De trotse en unieke bomen in de Hortus zien er als gevolg van die spreeuwen invasie uit alsof de winter hier nog geen afscheid kon nemen en de sneeuw op takken en naalden is blijven liggen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3