LEIDSCH DAGBLAD BRITSE PERS BRIEST TEGEN KOMST VAN „JAKHALS" SEROl Van liet ouderdomspensioen mag twintig procent niet gekort CONTRAST V.S. - NEDERLAND LEIDT TOT SPANNINGEN Kolenprijs na 1 april vrij WEERBERICHT Einde van Marokkaanse opstand in Rifgebied en Atlasgebergte 95ste jaargang VRIJDAG 23 MAART 1956 No. 28789 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Afschuwwekkend monster in het Westen De Himmler van de Sovjet-Unie stelt zijn eisen in Londen „Jakhals", „monster" en „Iwan de Verschrikkelijke" zijn enkele van de vrien delijkheden, die de Britse pers generaal Dwan Serof gisteren naar het hoofd slin gerde bij zijn aankomst in Londen. Zoals men weet zal deze chef van de Sovjet- russische geheime politic in samenwerking met Scotland Yard maatregelen treffen voor de veiligheid van partijsecretaris Kroesjtsjef en premier Boelganin,- die de volgende maand op bezoek komen. Serof heeft de dood van honderdduizenden, mogelijk zelfs miljoenen slachtoffers van. het Sovjetrussische regiem op zijn gewe ten en men kan zich dus voorstellen, dat de „Daily Mail" bijv. schrijft: „Al kun nen wü dan een beleefde glimlach opbrengen voor Kroesjtsjef en Boelganin, moeten wij daarom ook de met bloed bevlekte hand van deze beul schudden? Al ontvangen wij de beer, moeten wij daarom ook de jakhals begroeten?" Zelfs een zo gematigd blad als de „Manchester Guardian" publiceerde een hoofdartikel met als kop: „Ga terug, Serof'. Het blad schrijft, dat Serofs loopbaan „afschuwwek kend" is. „Hij was het, die in 1941 en 1942 de gewelddadige deportaties uitvoerde, waarbjj gehele bevolkingen uit de Kaukasus naar Siberië „verplaatst" werden". Serof was eerst helper van de zeer beruchte Beria en daarna diens opvolger. daarom voelen de Russen zich in Enge land niet op hun gemak, waar 150.000 vluchtelingen van het rode regime een tweede vaderland hebben gevonden! De In april eigen politie van 120 gewapende rechercheurs Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Na de glimlachende, moppentappende kinderaalende en meisjeszoenende Ma lenkof, die het pad voor Boelganin en Kroesjtsjef moet effenen, hebben we thans dus generaal Serof in ons midden, de beruchte chef van de geheime politie, de Himmler van de Sovjet-Unie. Men acht het een psychologische blunder om Serof naar Engeland te sturen, juist op een ogenblik dat de Russen alles doen om de betrekkingen te verbeteren. Men vergeet hier immers niet, dat Serof ver antwoordelijk is voor de uitvoering van massale deportaties naar de slavenkam pen en uitroeiing van gehele bevolkings groepen ln de Sovjet-Unie en in de satellietstaten gedurende de lange jaren van Stalins regiem. Serof is voor de Engelsen het levende symbool, dat er wezenlijk weinig of niets veranderd is in Rusland! Maar juist Herman Krebbers plotseling ziek Schumannconcert afgebroken Het concert, dat gisteravond in het AVRO-programma werd uitgezonden ter gelegenheid van het feit dat de componist Robert Schumann, 100 jaar geleden stierf, heeft een onverwacht verloop gehad. Het vioolconcert moest na het eerste deel wegens ziekte van Herman Krebbers worden afgebroken. Als eerste nummer stond op het pro gramma het Concert voor viool en or kest in d kleine terts, dat Schumann in 1853 componeerde, maar dat bijna 100 jaar ongespeeld bleef. De eerste recht matige uitvoering in ons land zou ge geven worden door het Radio Philhar- monisch Orkest, onder leiding van Fer dinand Leitner en met Herman Krebbers als solist. Na het eerste van de drie delen viel een lange pauze. Daarna deel de deomroepster mee, dat Herman Kreb. bers, die al voor het begin van het con cert ziek was. niet in staat was het con cert voort te zetten. Deze merkwaardige uitvoering, die door muziekliefhebbers met grote belangstelling was tegemoet gezien, vond daardoor een ontijdig einde. Het herdenkingsconcert is daarop met de Tweede Symfonie van Schumann nor maal voortgezet. verwachting is, dat generaal Serof zijn eigen plan inzake veiligheidsmaatregelen voor Boelganin en Kroesjtsjef door Scot land Yard wenst te zien goedgekeurd. Hij wil in april een eigen politiemacht van 120 gewapende rechercheurs mee brengen om de Russische leiders te be waken.. Maar Scotland Yard tracht hem van dit plan af te brengen, omdat de Londense politie-autoriteiten zich niet dour de Russen willen laten wegcijferen. Het staat echter vast, dat de Russen zelfstandig een aantal veiligheidsmaat regelen zullen nemen buiten Scotland Yard om. Serofs plan gaat er van uit dat Boelganin en Kroesjtsjef zullen verblij ven in het geïsoleerd gelegen gebouw van de Sovjetrussische ambassade, dat zich achter Kensington Gardens bevindt. De deftige „miljonairslaan" zou. wan neer hun wensen worden ingewilligd, ge heel door de Russen worden bezet, waar bij zij de Tsjechische en Roemense am bassades als extra-steunpunten willen gebruiken. De Engelse politie gunt de Russen graag de eer om de binnenste veiligheidsgordel om Boelganin en Kroesjtsjef te vormen, maar is van me ning, dat de middelste en de buitenste ringen dienen te bestaan uit manschap^ pen van Scotlard Yard. Slot op pag. 2 Stroeve verhouding Meningen inzake Jungschlager en bezoek Dulles ver uiteen De „New York Times" heeft in richten uit Den Haag en Djakarta aandacht geschonken aan de Neder lands-Amerikaanse betrekkingen in hei licht van de verhouding tot Indonesië en aan het proces tegen Leon Jung schlager. De correspondent van de New York Times in Djakarta berichtte dat gere kend naar Amerikaanse maatstaven het proces tegen Jungsehlüger niet sterk staat, maar hij voegde er aan dat de Indonesische rechtspraak geheel is gebaseerd op de Nederlandse. Hij wees er op dat noch de rechter die over Jungschlager zal oordelen noch openbare aanklager noch Jungschlagers verdedigster een meestersgraad hebben. Walter H. Waggoner, de Haagse cor respondent van het invloedrijke Ameri kaanse blad. merkt op dat de opvattin gen van Nederland en de V.S. over In donesië zo ver uit elkaar liggen als men zich maar kan voorstellen en dat als gevolg daarvan de verhouding tussen Den Haag en Washington stroef is ge worden. Als voorbeeld noemde hij het proces tegen Leon Jungschlager. Gebelgd De correspondent schrijft verder, dat ior zover men kan herinneren het dit aal voor het eerst is. dat een anti- Amerikaanse tendens is gekomen in de Nederlandse pers en onder het publiek Daarenboven werd van officiële zijde afkeuring geuit over de Amerikaanse handelwijze. Verleden week diende het (Nederlandse) ministerie van Buiten- De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (EGKS) heeft woensdag besloten, dat met ingang van 1 april a.s. de nog be staande maximumprijzen voor de kolen uit het Roergebied zullen vervallen. Voor het eerst sedert 60 jaar zal de steen koolprijs in Europa vrij zijn. De Hoge Autoriteit heeft besloten de maximumprijzen te laten vervallen, na dat zy uitvoerig de gevolgen van dit vrijlaten had overwogen. De Hoge Auto riteit kan niet akkoord gaan met een overmatige prijsstijging, maar het was duidelijk, dat ook de Hoge Autoriteit -Is zij maximumprijzen zou hebben voorge schreven, een veel hogere prys zou heb ben moeten afkondigen dan de thans geldende. Het is voorts niet te verdedi gen dat alle verwerkende industrieën kunnen profiteren van de gunstige con- juntcuur, maar dat de grondstoffen in dustrieën daarvan uitgesloten blijven. De kolenproduktie vormt een knelpunt. Het zou onverstandig zjjn, dat de ge voerde politiek ertoe zou leiden, dat on voldoende in de mijnbouw wordt geïn vesteerd. Dp Hoge Autoriteit moet met de staten van de gemeenschap de eco nomische politiek harmoniseren. Als de regeringen van de Hoge Autoriteit ver- Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en geen re gen van betekenis. Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind. Weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 MAART Zon op: 6.36 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 16.55 uut: onder: 5.16 uur. Hoogwater te Kafcwyk te 1.39 en 13.58 u. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's langen, dat in deze tijd maximumprijzen voor kolen en staal worden afgekondigd, dan zouden deze regeringen in het eigen land ook de andere industrieën maxi mumprijzen moeten voor schrijven, al dus een toelichting namens de Hoge Autoriteit. landse Zaken zijn beklag in bij de Amerikaanse ambassadeur inzake de aspecten van het recente bezoek van minister Dulles pan Indonesië. Amerikaanse cn Nederlandse diplo maten zeggen zich niet te kunnen her inneren dat de Nederlandse nationale gevoelens ooit zoo gebelgd zijn geweest over de Amerikaanse politiek, noch dat de officiële betrekkingen ooit zo ge spannen waren Het was derhalve een bron van irri tatie dat minister Dulles besloot Indo nesië onder deze omstandigheden te bezoeken. Het was schokkend, dat hij daarbij Indonesië's koloniale strijd ver geleek met die van de Ver. Staten. Tenslotte was het bijzonder ontstel lend dat de heer Dulles een boodschap naar Djakarta zond waar hij ..bewijzen aanhaalde dat beide volken eenzelfde toekomst tegemoet gaan. eenzelfde ver knochtheid bezitten aan hun nationa le onafhankelijkheid ën streven naar vrede en vrijheid voor alle mensen". Zwitserse uitvinder van het polshorloge 75 jaar De man, die het eerst op het idee kwam horloges om de pols te dragen vierde gisteren zijn 75ste verjaardag: Hans Wildorf. hoofd van de „Rolex"- maatsehapp, begon in februari 1912 pro paganda voor het polshorloge te maken. Hij was toen verkoop-agent in Engeland ran een kleine Zürichse horloge-firma. Dem annen droegen toen uitsluitend zak. horloges. Maar niemand dacht er toen aan ze aan de pols te dragen. Men vond het idee aanvankelijk ook verwijfd voor de man om een horloge om de pols te dragen, maar de mannen die in de Eer ste Wereldoorlog vochten ontdekten er het nut van. Vandaag bestaat viervijfde in de totale produktie ui polshorloges. Ook wordt de vervaardiging van het eerste wei-kei ijk waterdicht horloge, ge patenteerd in 1926, aan Wildorf toege schreven. Enkele jaren later kwam hii op een ander „revolutionair" idee, het zioh zelf opwindend horloge. Veertien .uren zul liet Russische stoomschip ..Krymof" op de Schotse Icust bij Aberdeen, alvorens een Engels sprekend lid van de beman ning in een rubberbootje naar de kust voer om contact op te nemen met een bergingsmaatschappij en een vertegenwoordiger van een Russische handelsdelegatie. De rest van de bemanning bleef aan boord. De aankomst van de Rus bij het strand. Harding ontslaat Grieks personeel Turken in hun plaats Gouverneur Sir John Harding van Cyprus heeft al zijn Grieks-Cypriotisch huispersoneel ontslagen in verband met het feit, dat er een tydbom in zijn bed is gevonden. Sommige van de ontslagen Grieken hebben meer dan tien jaren in het huis van de gouverneur gewerkt. Zij zullen schadeloos worden gesteld of pen sioen krijgen. In een officiële verklaring van de gouverneur wordt gezegd, dat hy de maatregel tegen zijn zin heeft geno men, daar de Grieken hem trouw had den gediend, maar dat hij vanwege zijn veiligheid niet in staat was hen langer in zijn dienst te houden. Een portier, die niet minder dan vier gouverneurs van Cyprus heeft gediend, en in totaal veertig dienstjaren had, brak in tranen uit, toen hy zijn ontslag vernam. De lange grijze man riep uit: „Ik voel me alsof ik mijn eigen huis moet verlaten" De zeventien ontslagen bedienden zullen door Turken worden vervangen. Zy belopfden trouw aan Harding en zwoeren ieder de eed, dat zij hem met hun leven zullen verdedigen. In Nicosia zijn woensdagavond vier bomaanslagen gepleegd, waarbij drie winkels van Cyprische Grieken bescha digd werden. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. In een café bij het dorpje Xeros is een vroegere Griekse politieman doodgescho ten Minister Suurhoff dreigt met aftreden Dit scheelt voorgeh u t vdenf268. voor ongehuwden f160.—perjaar Maar weinig pensioenen worden aangetast (Van onze parlementaire redactei Tegen de zin van minister Suurhoff heeft de Tweede Kamer gisteren met algemene stemmen een amendement van de heren Van Lier (PvdA) en De Kort (KVP) aangenomen, volgens hetwelk bij de eventuele korting op het pensioen van werkgeverszijde, in alle gevallen een bedrag van 20% van het ouderdomspensioen buiten beschouwing moet blijven. Dat geldt dus ook voor pensioenreglementen, die reeds kortingsbepalingen bevatten en daardoor vrij zouden zijn in de aanpassing. Voor een gehuwde scheelt dat f. 268.per jaar en voor een ongehuwde f. 160.Indien een pensioen door te weinig premiejaren onvolledig is, mag naar evenredigheid slechts over 80% van het ouderdomspensioen worden gekort. Vandaag moet ook nog over andere amendementen worden gestemd en dan valt tenslotte de beslissing over de invoering van het ouderdomspensioen. Boosheid over dreigement £zIn£" va" d« ouderdomswet /over en- kele maanden), zodat de pensioenfond- In het overleg met de Kamerleden binnenskamers had minister Suurhoff het „onaanvaardbaar" uitgesproken over de amendementen o.a. van de he ren Kort (KVP) en Van Lier (PvdA) om dc kortingsmogelijkheid volgens een aparte berekening te beperken voor pensioenfondsen, die nog geen kor- tingsbépalingen in hun reglementen hadden opgenomen, maar daartoe vol gens de Ouderdomswet alsnog binnen twee jaar de gelegenheid krygen. De heer De Kort wilde bepalen, dat voor deze pensioenfondsen de korting niet meer zal mogen bedragen dan 1V4% van het ouderdomspensioen voor elk dienst- of deelnemersjaar, dat voor het pensioen van werkgeverszijde meetelt. In de praktijk zou de korting ten hoogste 50% bedragen (met 40 premiejaren). Mi. nister Suurhoff wilde dit amendement eventueel wel aanvaarden indien het percentage zou worden gewijzigd in an derhalf. zodat de korting in de praktijk niet meer zou mogen bedragen dan 60%. Een verruiming van de korting dus. Bo vendien zou de minister van deze bepa- -ijst?Hing moeten kunnen verlenen voor pensioenfondsen, die gelijkwaardig zyn aan die voor het overheidspersoneel. De goede pensioenfondsen zouden dus meer armslag kunnen krijgen. In deze geest wijzigden de heren De Kort en Van Lier hun amendement, dat in werking zou treden met ingang v .nfkon- sen niet gauw nog andere bepalingen kunnen opnemen. De aanneming van het aldus gewijzigde amendement was ver zekerd, omdat de KVP en de PvdA, die tezamen een grote meerderheid vormen, er hun steun aan zouden geven. Minderheid in de klem Na het mondeling overleg leek de Ouderdomswet dus in kannen en krui ken, want alleen de AR bleef op het standpunt staan, dat iedere aanpassings mogelijkheid uit de wet moet worden ge schrapt en dan het overleg tussen werk gevers en werknemers moeten worden overgelaten. De WD hield vol, dat reeds ingegane pensioenen niet mogen worden aangetast in het vertrouwen, dat ook reeds opgebouwde pensioenjaren dan niet zullen worden aangetast. Er ontspon zich echter nog een uit voerig debat over het dreigement, dat minister Suurhoff in het overleg bin nenskamers had geuit om de Ouder domswet in te trekken indien de aan passingsmogelijkheid zou worden afge stemd of het amendement van de heer Van Leeuwen (VVD) zou worden aange nomen om in ie dei- geval geen korting toe te passen op reèds ingegane pen sioenen. op de vlucht gegaan voor hel „onaan vaardbaar", aldus prof. Oud (WD), die er zelf niet voor wilde terugdein zen. Als de Ouderdomswet zou worden ingetrokken, zou dat voor de verant woordelijkheid komen van de minister. Tot het laatste toe wil de VVD trach ten aantasting van verkregen rechten te voorkomen, maar als dat niet ge lukt, da/i zal de VVD tenslotte toch voor de Ouderdomswet stemmen. Als de aanpassingsmogelijkheid wordt geschrapt, dan zou minister Suurhoff de Ouderdomswet heus niet intrekken, betoogde de heer Wagenaar (CPN) en hij het erop volgen: „En Drees zou zeker wel van Suurhoff trekken". Wat is de redelijke grond, vroeg de heer Schouten (AR), om een dergelijk zwaar geschut als het „onaanvaardbaar" in batterij te brengen? De minderheid wordt gedwongen, maar ik heb zulke grote bezwaren tegen de aanpassings mogelijkheid, dat ik er moeilijk toe zou kunnen komen te zwichten voor het drei gement als het inderdaad duidelijk wordt uitgesproken. Prof. Romme (KVP) was het er niet mee eens, dat bij aanneming van het amendement-Van Leeuwen en dienten- gevole intrekking van de Ouderdomswet, de verantwoordelijkheid voor het laatste voor rekening van de minister zou ko men. Een Kamerlid is verantwoordelijk voor de consequenties van het uitbren gen van zijn stem. Ook de heer Van Lier (PvdA) had gezegd, dat hij om die reden de invoering van het ouderdoms pensioen niet in gevaar wilde brengen. Dat verheugde prof. Romme (KVP) om dat eruit bleek, dat de PvdA sedert de verwerping van de huurwet in de zomer van het vorig jaar, een staatkundige les had geleerd. Voor de heer Burger (Pvd Ai was dit een aanleiding om eraan te herinneren, dat bij de Kabinetsformatie in 1952 was overeengekomen, dat er een huurverhoging zou komen met afroming van de verhoging. Die afspraak was Romme niet nagekomen en daarom stemde de PvdA tegen de huurwet. Het was toen onredelijk de Kabinets kwestie te stellen. In het geval van een aanpassings mogelijkheid van de pensioenen gaat het echter slechts om een onbeduiden de kwestie, want er zullen maar weinig pensioenen inderdaad worden aange tast. Dan is het beter de invoering van het ouderdomspensioen niet in gevaar te brengen als de minister overwegend bezwaar heeft tegen de schrapping van de aanpassingsmogelijkheid. Slot op pag. 2 Op het Scheveningse strand is de I van de consumptietenten zetten hun I foto te zien is. welke voor het Kur- zomer al begonnen. De exploitanten I bouwsels weer op, zoals op deze haus is genomen. Bloedige achtervolging van Tunesische rebellen in moeilijk woestijnterrein In Casablanca (Marokko) zijn pamfletten verspreid, waarin gezegd wordt dat dc opstandelingen in het Rifgebied en het Atlasgebergte sedert 7 maart hun aanvallen gestaakt hebben. Zij zullen in het defensief blyven cn ontkennen alle verantwoordelijkheid voor terreurdaden. De pamfletten waren ondertekend door het „Bevrijdingsleger'. Het lag reeds in de verwachting dat de opstand, die in oktober van het vorig jaar uitbrak, zou eindigen, nu de Marokkaanse zelfstandig heid een feit geworden is. De Franse troepen die reeds tien dagen in Zuid-T u n e s i een bende van circa 200 opstandelingen achtervolgen, hebben donderdag 70 rebellen gedood. Woensdag sneuvelden zestien opstandelingen. De bendeleden, die achtervolgd worden door circa vierduizend man Franse troepen, worden bestookt door jachtvliegtuigen en artillerie. De gevechten van donderdag waren de bloedigste van de afgelopen drie jaar. Dc strijd wordt geleverd in een woestijngebied waar dc opstandelingen moei lijk opgespoord kunnen worden. Bourguiba werd juichend in zijn land ingehaald De leider van de Tunesische Nieuwe Grondwetspartij, Bourguiba, is donder dag uit Parijs, waar hij met de Franse regering onderhandeld heeft over onaf hankelijkheid voor Tunesië, in Tunis teruggekeerd. Duizenden Tunesiërs juichten hem toe op het vliegveld van Tunis en langs de weg van het vliegveld naar Carthago, waar hy verslag ging uitbrengen mo de Bey, Sidi Lamine De Bey, omringd door zyn zonen en alle Tunesische ministers, omhelsde Bourguiba en verklaarde: „De onafhan kelijkheid heeft onze regering tot een glorieuze gemaakt". Franse troepen in Algerië hebben woensdag 95 opstandelingen gedood. Voorts kwamen zeven militairen en negentien burgers om het leven. Een bende van honderd rebellen deed een aanval op een dorpsmarkt naby Setif, 300 km. ten oosten van Algiers, waarby een inheemse leider, drie andere Mo hammedanen en een Europeaan werden vermoord.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1