GOLDEN FICTION Rijnsburgs bloemencorso komt dit jaar naar Leiden! Ernstige botsing op Rijnsburgerweg tussen tram en autobus Kennis is Macht tachtig jaar 95ste jaargang Dinsdag 20 maart 1956 Tweede blad no. 28786 Leidse Raad stelt 5.000 beschikbaar Raadsleden wensen rond dit corso nog meerdere activiteiten Unaniem was gistermiddag de Leidse Raad in zijn waardering voor het initiatief van de Vereniging van Vreemdelingenverkeer om het Rijnsburgse bloemencorso dit jaar naar Leiden te doen komen. De gemeentelijke bijdrage van f 5000 voor dit bloemenfestijn >verd dan ook prompt verleend. Nu het eenmaal zo ver is, dat Leiden ook „zijn" corso krijgt, werd er uit de Raad op aangedrongen om rond dit bloemencorso nog meerdere activiteiten te groeperen, zoals b.v. het aanbrengen van een avondverlich ting ,het leggen van mozaïeken en vooral het opnemen van veel muziek in het corso. Algemeen was men de mening toegedaan, dat ook de binnenstad in de corso-route dient te worden opgenomen en deze route niet beperkt blijft tot de singels. lege voor de nieuwe vindingen, welke zich op dit terrein aandienen. Wethou der Jongeleen stelde hem gerust: de technische ambtenaren van de gemeente bezoeken regelmatig de Jaarbeurs. By het voorstel om een aantal perso nen aan te stellen als woningteller, vroeg ae heer Hagens (VVD) of dit niet een vooruitlopen is op een wet. die door de Eerste Kamer nog moet worden aange nomen. Wethouder Jongeleen: wy heb ben een aanschrijving ontvangen om reeds voorbereidende maatregelen te treffen. Het kwam het College gewenst voor hieraan gevolg te geven. De heer Drij'ber (VVD), die het eerst van zijn waardering over dit plan ge waagde, achtte het van belang, dat be slist de Breestraat in de corso-route werd opgenomen. In dit corso schuilt z.i. een goede gelegenheid om vreemdelin gen naar ae Sleutelstad te trekken. Het is dan echter gewenst, dat het actieve VVV- bestuur omziet naar nog meerdere mo gelijkheden, welke in dit corso schuilen, Bovendien moet er een doeltreffende propaganda voor worden gemaakt De heer Meester achtte het voorstel van B. en W. eveneens zeer aantrekke- Ujk, mitshet niet is afgekocht van Katwijk en Noordwijk. Spreker, die de mogelijkheden van meerdere activiteiten zeker aanwezig oordeelde, deed enkele suggesties: het aanbrengen van verlich ting langs enige grachten en oude ge bouwen. het eventueel houden van een muziekconcours, het leggen van mozaïe ken. zulks b.v. in samenwerking met de Leidse bloemisten en het betrekken van de Rembrandtherdenking in dit corso. Spreker is van mening nu dit corso voor het eerst in Leiden komt, men de orga nisatie direct goed moet aanpakken. In dien hiermede grotere kosten gemoeid zyn, dan zal zyn fractie gaarne een aan vrage tot een hoger krediet in overwe ging nemen. Met de heer Drfjber was de heer Questroo (Prot. Chr.) het eens. dat de route ook door de binnenstad moet lo pen. Ook hy was een voorstander van het inlassen van attracties. De heer Van Weizen (CPN), eveneens enthousiast over dit voornemen, vroeg zijdelings naar het uitblijven van de fol der: Lelden museums tad. Spreker meent te weten, dat hiervoor thans geen geld is. Nadat de heer Van Dyk (KVPi nog als zyn mening had uitgesproken, dat hy het Ooilege van B. en W. niet van omkoperij verdenkt, bracht ook wethou der Van Schaik het bestuur van V.V.V. hulde voor zyn initiatief. GEEN OMKOPERIJ Van omkoperij is in het geheel geen sprake. Integendeel, veeleer was het de wens van Rynsburg om met het corso naar Leiden te komen. Het thans aan het Comité „Rijnsburgs Bloemencorso" te betalen bedrag ligt lager dan in het verleden door Katwijk en Noordwyk gezamenlijk werd betaald. Wethouder Van Schaik, die openstond voor de gedane suggestie en de verwe zenlijking daarvan ook zal onderzoeken, deelde mede, dat het College van B. en W. reeds plannen heeft beraamd om en kele muziekkorpsen voor deelname aan dit corso te interesseren. Aangezien het ontwerp voor het corso in grote lynen reeds gereed is, is het zeer moeiiyk daar. in nog iets aan te brengen, dat wijst op de as. Rembrandtherdenking. Voor de Leidse Rembrandtherdenking komt ech ter plaats in de week, welke eindigt op 14 juli. Er komen bepaalde festiviteiten, waarvan het hoogtepunt wordt gevormd door de nationale herdenking in de Pie terskerk. In hoeverre het mogelyk is het corso door de binnenstad te laten trek ken. zal nog overwogen worden. De re clame voor dit corso zal breed worden opgezet. Financiële moeilijkheden maakten het onmogelijk nog dit jaar een museumfol der uit te geven. De ryksmusea hebben hier thans geen geld voor. Wellicht is dit een volgend jaar het geval. VOORSTEL PRESENTIEGELD LEDEN STEMBUREAUS AAN GEHOUDEN Op voorstel van de heer Meester, die mede sprak namens de overige fracties, werd het voorstel van het geven van presentiegeld aan de leden van de stembureaus aangehouden. Het is de bedoeling, dat dit voorstel eerst nog in de vergadering van de fractievoorzit ters aan de orde komt. De overige en alle door ons reeds ge publiceerde voorstellen, w.o. een plan voor de bouw van 243 woningen op een terrein ten noorden van de Willem de Zwygerlaan en de aanschaffing van 1017 gasgeisers t.b.v. de woningen in verschil lende woningcomplexen, gaven weinig stof tot praten. De heer Van Dijk (KVP) die nog even over het voorstel tot aan schaffing van deze geisers het woord voerde, vroeg de aandacht van het Coi- V. en D. gaf voorlichting Onder auspiciën van V. D. werd gisteravond in de geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal een causerie toegelicht met lichtbeelden gehouden over Camp-korsetten. De meeste dames verwachtten een korsettenshow. hetgeen niet het geval bleek. De aanvankelijke teleurstelling werd echter vergoed door de leerzame uiteenzettingen van de heer J van Bemmel, Camp-specialist. Spreker wees er in de eerste plaats op, dat de meeste dames een verkeerd korset kopen. Onder grote hilariteit duidde hij de ongemakken aan. welke vele dames bij het dragen van dit kle dingstuk ondervinden. Vijftig jaar geleden stelde een groep doktoren in Amerika een onderzoek in naar de vele organische afwijkingen bij vrouwen. Het bleek, dat deze klach ten voornamelijk kwamen door het dragen van een verkeerd korset. Veer tien specialisten op anatomisch gebied, hebben nadien korsetten ontworpen voor ieder figuur afzonderlyk. Aan de hand van een aantal model len toonde de heer Van Bemmel aan. welk korset voor diverse figuren het meest geschikt is. Na de lezing, waarin ook vele leer zame wenken werden gegeven, werd een interessante collectie lichtbeelden vertoond over de waarde van een goed corset. Met het oog op het voorstel tot ont eigening van gronden gelegen nabij dt Endegeesterwetering. wenste de heer Meester te weten of deze onteigening ook betrekking heeft op het voetbal veld van U.V.S. Indien dit het geval mocht zyn, aldus de heer Meester, wordt deze vereniging dan op tUd aan een ander terrein geholpen. Wethouder Jongeleen: het wachten Is thans op de goedkeuring van Ged. Staten op het krediet, dat Lelden be schikbaar wenst te stellen voor de aan- Verlicht corso door Leiden? COMPROMIS TUSSEN BINNENSTAD EN SINGELS Nu zo vele suggesties zyn gedaan. willen wfl daaraan nog één toevoe- 1 gen. Hoewel wy niet weten of het In de bedoeling van het Rynsburg- se Comité ligt om In de avonduren, 1 zoals ook vorig Jaar te Katwqk ge- 2 schiedde, weer een verlicht corso I J te houden, zyn o.i. daarvoor ook In Leiden de mogelykheden aanwezig. De belangstelling zal daarvoor on- 2 getwijfeld groot zyn. 2 Afgaande op de discussies ln de J Leidse Raad, die neerkomen op het j leiden van de corso-route door de binnenstad en het aanbrengen verlichting, achten wij het zeer goed mogelyk, dat het corso in do middaguren door de stad wordt ge leid en 's avonds en dan verlicht j over de singels. Op deze wyz< zou een compromis zijn gevonden. 1 terwyl het ons wil voorkomen, dat J juist de „donkere" singels het ef- feet ln de avonduren zullen vi hogen. Werd het verlichte corso j het vorig jaar in de Flora-gebou wen te Rijnsburg opgesteld, o.l. zouden daarvoor in dit geval de 1 veillnghallen aan de Zoeterwoud- seweg dienst kunnen doen. leg van voetbalvelden en een recreatie terrein in de Kikkerpolder. Zodra deze toestemming binnen is. zal met de aan leg worden begonnen. Indien U.V.S. vroegtijdig haar terrein moet veriaten. zuilen er maatregelen worden getrof fen om deze vereniging aan onderdak te helpen. Nadat de heer Schüiler nog de toezeg ging had ontvangen, dat ook de graaf- en bestratingswerkzaamheden, welke no dig zyn om het Slachthuis aan een nieuwe waterleiding te helpen, in de ge raamde kosten van f. 13.000 zyn begre pen, werd de vergadering het was toen tien minuten over vier gesloten. (Ingez. Med.-Adv.) Het kopen van een PICK-UP is een kwestie van VERTROUWEN. Ruime sortering van prima merken. Voorts WISSELAARS, RADIO GRAMMOFOONS, TELEVISIE (langspeel - normale platen) H. G. VAN LUIJKEN - Breestroot 97 telefoon 20035 Huisvrouwen kregen verkeersies Onder voorzitterschap van d« rice- presidente, mevr. C. de Kemp-fichoo- lenberg, kwam gistermiddag in „Het Gulden Vlies" de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen byeen. Als gast was deze keer uitgeno digd de hoofdagent van politie, de heer Voerman, die een actueel onderwerp, n.l. Veilig Verkeer, zou behandelen. Vooral de algemene regels, die speciaal gelden voor wielrijders en voetgangers, alsmede de voorrangsregels genoten byzondere aandacht. Spreker toonde met allerlei cyfers aan, dat het aantal verkeerson gevallen onrustbarend snel toeneem'. Hadden er in ons land in 1946 46.000 verkeersongelukken plaats in 1955 be droeg dit aantal reeds 100.000! Het do dencijfer. dat vorig Jaar genoteerd moest worden. Is 1700. Dat ook de mate riele schade ontstellend groot ls be hoeft nauwelijks vermeld te worden. Mede ln dit verband achtte de heer Voerman het bedroevend, dat vrijwel de meeste weggebruikers de algemeen gel dende verkeersregels nog steeds niet goed kennen. Zeer nuttig en belangryk zyn derhalve de verkeersexamens. die de scholieren regelmatig kunnen afleggen. Met voorbeelden uit de praktijd lichtte spreker zyn uiteenzettingen toe. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de hulsvrouwen druk en dankbaar gebruik gemaakt. Een gezel lige enleerzame middag! LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ls benoemd tot wetenschappeiyk hoofd ambtenaar A by de psychiatrie aan de Leidse Universiteit dr. B. B. Stokvis, thans wetenschappeiyk hoofdambte naar. Voorts is by beschikking van de Mi nister van Onderwys. Kunsten en We tenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden 1° met ingang van 1 april 1956 dr. P. van Aken op zyn verzoek eervol ontslag verleend als wetenschappeiyk ambtenaar by de dermatologie; 2° voor het tydvak van 1 april tot en met 30 september 1956 benoemd in deze functie L. M. J. van Driel, arts, thans assistent. AMUSEMENTSVERENIGING T.O.P. De amusementsvereniging T.O.P. gaf in „Den Burcht" een uitvoering. De voorzitter heette de afgevaardigden van de zusterverenigingen hartelijk welkom. Hierna volgde de opvoering van het to neelstuk „Springty" van Louis Locke- feer, een spel van de watersnood, dat met veel overtuiging werd gespeeld. Tot slot volgde een gezellig samenzijn, met medewerking van het dansorkest „De Willo's. (Inge*. Med.-Adv.) Bekende mensen over een bekende sigaret fll Cfé BfouweMTijn en Jofianr van der Zalm, hier gefotografeerd na hun optreden ja Verdik „La Eorza del Destino". De aan de voorzijde totaal ver nielde ba*. (Foto LD./Van Vlte».) Acht en twintig buspassagiers gewond Vanochtend om haliacht vond op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Houtlaan een ernstige botsing plaals tussen een tram en auto bus van de N.Z.H.V.M. Tengevolge van dit ongeval werd de 38-jarige Leidse buschauffeur hoogst ernstig gewond, terwijl 28 inzittenden van de bus voor het merendeel lichte verwondingen opliepen. De bus. waarin 32 personeelsleden van de Marine Elektr. Bear. te Oegstgeest aren gezeten, was om half acht van het Station in Leiden vertrokken. Na dat de chauffeur reeds ter hoogte van de Boerhaavelaan tevergeefs had ge probeerd een voor hem uit rydende truck met oplegger beladen met hout, te passeren, stelde hy hiertoe ter hoogte van de Houtlaan wederom een poging in het werk. waarby hy de vleuchtheu- vel vóór de halte Posthof aan de linker kant passeerde. Even voorby deze luchtheuvel, op het moment, dat de bus geiyk met de vrachtwagen opreed, naderde een tramtrein van de N.Z.H. V.M. uit de richting Oegstgeest. De chauffeur, die geen kans zag de vracht auto meer voorby te komen, remde toen hy de tram zag naderen, af, met het gevolg, dat de bus vermoedeiyk op de tramrails is geslipt en met de linker voorzfide tegen de tram botste Door deze hevige botsing, die ver in de om trek te horen was, kwam de bus haaks op de weg fe staan. PANIEK IN DE BUS aanrijding, «at» staan, waren ontzettend. De chauf feur, die uitgezaagd moest worden, liep een schedelbasisfractuur op en brak zyn linkerbeen op twee plaatsen. In hoogst ernstige toestand is hy naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Van de 32 Inzittenden liepen 28 perso nen. waarvan een groot aantal niet in Leiden woonachtig, voor het meren deel niet ernstige verwondingen op. Terwyl velen klaagden over pijn in de borst en het hoofd, enkele passa giers een shock kregen en vele snij won den, liepen twee inzittenden een kaak- fractuur op. Met uitzondering van een militair, die' met een polsfractuur naar het militair hospitaal in Valkenburg werd overgebracht, zyn allen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Vermoede lijk zal hier alleen een Haagse student, die tengevolge van deze aanryding een knieschijffractuur kreeg, moeten ach terblijven. De verwachting is, dat de meesten van hen in de loop van de dag naar huis kunnen terugkeren. Onmiddellyk na het ongeval waren ambulancewagens en de materiaaldienst van de N.Z.H.V.M. ter plaatse. Terwyl de tram. die aan de voorzijde ernstig werd beschadigd nog op eigen kracht naar de remise kon rijden, moest de bus worden weggesleept. Wonder boven wonder bevonden zich in de tram geen gewonden. Öp het mo ment dat de bestuurder ervan overtuigd was. dat een botsing onvermijdelijk was. had hij de tegenwoordigheid van geest de remmen aan te zetten en zelf dek king te zoeken achter de schakelkast. Di* is zijn behoud geweest. Op de plaats van het ongeval was het tramverkeer tot ca. half tien gestagneerd. Onder ons gezegd: toch maar liever Een gulden genieting voor 80 ct. Jong gezelschap excelleert in spel vaii laster „Vals beschuldigd" spannend, eenvoudig De Jeugdige Engelse schryver Philip King is er in geslaagd om met eenvou dige middelen een bijzonder knap toneel spel op te bouwen. Men zou het een spel van de laster kunnen noemen. „Vals beschuldigd" is de Hollandse ti tel. ..Serious Charge" de Engelse. Het ge geven speelt zich af m een echt klein- dorps milieu, dat zich by uitstek leent voor een lastercampagne en wat daarby behoort. Als de nog pas daar in het dorp benoemde, trots zyn dertig jaren nog ongehuwde dominee Howard Philips, het aan de stok krygt met een gevaarlijke psychopaat, weet deze met behulp van een naar dominee's hand dingende, doch afgewezen jongedochter van eveneens dertig jaren, onder beschuldiging van homoseksualiteit het is frappant, hoe vaak dit chapiter in deze tyd ten tonele wordt gebracht! de positie van domi nee vrywel te ondermijnen, zodat zyn val verzekerd lijkt. Volkomen logisch van oompositie en opzet, past vol spanning de ene schakel in de andere en het net van de laster is tenslotte rond de domi nee gesloten, zo zelfs, dat aan ontsnap ping haast niet meer te geloven is. Men voelt, dat alleen een bekentenis van de psychopaat uitkomst kan brengen, doch kan zelfs in dit lichtgelovig milieu een dergelijke bekentenis nog wel volledig baten? Zal niet blijven hangen de atmos feer van twijfel, zij het dan getemperd en verscholen? King heeft het klaar ge speeld om de dominee te zuiveren van alle lasterlyke blaam op een manier, die geen twijfel overlaat. Het is kranig ge vonden en de spanning biyft tot het laatste! Hoe dit geschiedt, zullen wij niet verklappen om de spanning voor volgen de opvoeringen niet te breken. De twee- stryd. die de dominee na het verbreken van de ban nog in zich zelf uitvecht, is. hoewel overbodig, toch niet hinderiyk. Met heel eenvoudige middelen, zoals gezegd, is dit spel in elkaar getimmerd en waterdicht afgeleverd! Nergens com plicaties, recht op het doel af; geen po ging tot diepzinnige ontleding. Maai- het houdt geboeid en gegrepen! Het zou zich bij uitstek lenen voor een omzetting in dialect. Het is de pas een jaar oude groep „Het nieuwe Comedia", die deze gelukkige greep heeft gedaan. Jammer genoeg, zal het in deze vorm vermoedelyk niet lang meer leven. Jammer, want in „Vals be- JUBILEUM L J PADDENBURG Vandaag is het 40 jaar geleden dat de heer L. J. Paddenburg, in dienst trad by het schildersbedryf van de heer H. P. Jansen. Dit Jubileum zal zaterdag 24 maart 's middags te half 3 in het Anto- nius Clubhuis worden herdacht. Van de drieling, die verleden week werd geb#ren. ln het gezin van de heer P. van Adrichem in de Lier. is thans ook het tweede meisje gestorven. Er is nu nog één kind. een meisje, in leven. schuldigd" toont het een uitnemende eenheid te kunnen opbrengen. Zowel in luim (de inzet is n.l. komisch) als in ernst. Guus Hermus speelt de dominee ten voeten uit zonder enige overdrijving naar het melodramatische en Magda Janssens typeert zijn moeder met die hartelijkheid en toewijding die zy zo bij uitstek kan opbrengen. Maar ook de psy chopaat van Ton Kuyl is prachtig: zijn verblyf bij het Volkstoneel komt hem in deze rol wel bijzonder ten goede. Dat goed toneelbloed zich niet verloochent, dat bewyst Marion Gobau in de uiterst moeilijke rol van de naar dominee hen gelende oude vryster, een rol. die zy met tal van goed gevonden kneepjes fyn weet uit te beelden. Ook de overige rollen pas sen zich goed aan. Noemen willen we nog de onderwijzer van Lucas Wensing, die ook voor goed decor heeft gezorgd. John Gobau heeft eer van zyn regie. Met grote interesse en gevangen in spanning heeft een volle Schouwburg dit spel gevolgd om na afloop het applaus te doen uitgroeien tot een ovatie. Men mag K. O. wel zeer dankbaar zyn als extra dit stuk te hebben doen uitbrengen. M. Pers in Rood-China zwijgt in alle talen De bladen van Communistisch China hebben tot nu toe gezwegen over de aanvallen op Stalin en de verwerping van de persoonsverheerlijking, zo seint Reuter uit Hongkong. Aangezien aan Mao Tse-toeng. de Chinese communistische leider in China in dezelfde mate heldenverering wordt gebracht en hij een even hoge positie als Stalin inneemt, wenst hy kenne- ïyk geen te nauwkeurige vergelijking met Stalin, zo zeggen waarnemers. Bo vendien heeft Mao zich herhaaldelijk bewonderend uitgelaten over de vroege re Sovjetrussische leider. Kort geleden is aangekondigd, dat een verslag van het 20-ste partijcon gres van Moskou in China gepubliceerd zal worden. Hierbij wordt opgemerkt, dat het een open vraag is, of dc rede van Kroesjtsjef tegen het Stalinisme eveneens in deze publikatie opgenomen zal worden. Jongetje stikte in rioolput In Arnhem is een jongetje van onge veer anderhalf jaar in een rioolput te recht gekomen en gestikt. In de tuin achter het huis bevond zich de put. die was afgedekt met een houten plank en een yzeren rooster. In een onbewaakt ogenblik heeft de kleine kans gezien om plank en rooster van de rioolput te verwijderen. Hy is er toen met het hoofd voorover in gevallen. Vice-admiraal Pröpper Bij K.B. is met ingang van 28 maart 1956 tydelyk bevorderd tot vice-admi raal de schout-by-nacht H. H. L. Pröp per. voor de duur. dat hij zal zyn be last met de functie van chef van de marinestaf. Alle leerlingen kregen een gesehenk Het Genootschap „Kennis is Macht" hield gisteren zijn algemene ledenver gadering in hotel „Central". De voorzitter, mr. J. H. Valentgoed, mocht bij de opening in het byzonder mr. J. Drijber, gedelegeerde van de gemeente Leiden, welkom heten. Daarna memoreerde de voorzitter het feit. dat het op 4 maart 1956 80 jaar geleden was. dat het Genootschap op gericht werd. Hy vergeleek daarbij de opleiding van het handelsonderwijs in vroegere aren, zoals dit thans wordt gegeven (waarby meer algemeen vor mend onderwys wordt gegeven) «q toot de nabije toekomst (wearboede»» Met grote dankbaarheid en eerbied herdacht de voorzitter alle bestuurs leden en docenten uit vroegere jaren, die er allen toe hebben bygedragen dat „Kennis is Macht" geworden is wat het thans is. nl. een school met van Ryks- wege erkende opleidingen, waardoor de leerlingen by regelmatige studie hun werken bekroond kunnen zien door het behalen van Rijksdiploma's. Ter gelegenheid van het 80-jarig be staan werd aan ieder van de leerlingen het „Prisma-Vreemde Woordenboek" uitgereikt, een voor hen waardevol bezit, ook al omdat het geheel in de nieuwe voodsobooL spelling gesteld is. Voorts cal aan de in overleg met directeur en docenten, een vakbibliotheek aangeboden worden. By de gehouden bestuursverkiezingen werden de voor aftreden in aanmerking komende bestuursleden, tw. de heer M. J. F. Donkers. C. H. Zaayer. G. A. Y. de Jong," B. P du Croix en J. F. J. Schamper allen herbenoemd. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer C. H. Zaayer zyn functie van 1ste secretaris gaat verwisselen voor die van commissaris. Zowel de gedelegeerde van de gp- meente Leiden, mr. J. Dryber. als de voorzitter namens de ledenvergadering, dankten de heer C. H. Zaayer voor het vele belangryke werk. dat deze gedu rende een periode van 26 jaar voor het Genootschap en de Handelsavondschool als 1ste secretaris heeft verricht Van 1 mei 1956 af zal het secretariaat van het Genootschap „Kennis is Macht" gevestigd zijn aan de Oude Singel 188

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3