LEIDSCH DAGBLAD Vrijspraak voor Jungschlager zou een normaal resultaat zijn STALIN IS NU OOK IN MOSKOU VAN ZIJN VOETSTUK GERUKT WEERBERICHT Indonesisch overhandigde Kabinetsformateur lijst van ministers 95ste jaargang ZATERDAG 17 MAART 1956 No. 28784 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaaJ; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Admlnlatratle: 25041; Redactie: 21507 Graaf van Bylandt terug in ons land: Nederlandse gemeenschap diep onder de indruk van de ets Vele Indonesiërs vinden zaak Jungschlager een „onplezierige en beschamende affaire" „Ellc weldenkend mens, die het requisitoir en het pleidooi in de zaak Jung schlager heeft gelezen, zal tot de conclusie moeten komen, dat vrijspraak in -dit proces wegens gebrek aan bewijs een normaal resultaat zou zijn". Dit heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, die voor consultatie met de regering naar Den Haag is terugge roepen, gisteravond bij aankomst uit Djakarta op Schiphol verklaard. „Ik hoop van harte, dat de rechter tot dezelfde conclusie zal komen", aldus voegde mr. Van Bylandt hieraan toe. Hij zeide, dat ook bij de Nederlandse gemeen schap in Indonesië de eis tot doodstraf diepe indruk had gemaakt. Tegenwicht Op een vraag over de vele reacties in Nederland en andere landen over het verloop van het proces, zeide mr. Van Bylandt, dat „de grote internationale belangstelling een nuttig tegenwicht vormt en steun geeft aan de goedwil lende elementen in Indonesië, die de zaak tot een goed einde kunnen brengen". Op een vraag of de veiligheid van de verdedigster, mevr. Bouman. voldoen- j de is gewaarborgd antwoordde mr. Van Bylandt; „Ik geloof niet. dat er rede nen zijn om zich ongerust te maken". Mr. W. F. L. graaf van Bylandt direct na zijn aankomst uit Djakarta I tijdens de persconferentie op Schiphol. i Ingaande op verdere vragen hierover zeide hij: „het niet goed mogelijk te j achten mevrouw Bouman een diploma tieke status te verlenen. Dit zou trou wens eenzelfde figuur scheppen als het geen de Indonesische autoriteiten als I voorwaarden hebben gesteld voor de In donesische verdedigers van de infiltran ten op Nieuw-Guinea". zeide hij voorts. Van Indonesische zijde werd overigens deze onaanvaardbare eis gesteld, omdat men ernaar streefde een weigerend ant woord van Nederland te ontvangen. Opheffing Unie In antwoord op vragen over het uit treden van Indonesië uit de Neder- 1 lands-Indoncsischc Unie zeide mr. Van Bylandt, dat deze Indonesische stap „gelukkig" door de Nederlandse gemeenschap vrij rustig is opgeno men. Er is dan ook geen al te grote ongerustheid. „Wij weten niet wat er gaat gebeu ren". „Er is één punt", aldus de Neder landse Hoge Commissaris, „waarover mogelijk ongerustheid bestaat. Dat is de kwestie van de Nederlandse werkne mers in Indonesië Men vraagt zich wel af wat de toekomst zal brengen, en er zijn wellicht mensen, die aan vertrek denken Maar over het algemeen neemt men een afwachtende houding aan in deze „vreemde onduidelijke situatie". Hierbij wees Graaf van Bylandt op het feit. dat het wetsontwerp tot opzeg ging van de Unie is aanvaard door een geboycot parlement en dat de wettig heid van dit besluit in twijfel is ge bracht. De Indonesische president heeft een advies daarover gevraagd van het Hooggerechtshof in Djakarta, dat ech ter niet bekend is gemaakt. Slot op pag. 2 Mevr. Joliot - Curie overleden I Mevr. Irene JoliotCurie, dochter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie, is in de afgelopen nacht te Parijs overleden. J Mevr. Irene Joliot—Curie, die 58 jaar is geworden, was natuurkundige en j Nobelprijswinnares. Britten op Cyprus in hinderlaag Een patrouille van Britse militairen is te middernacht in de bergen nabij Khandria. 56 km ten zuidwesten van Nicosia de hoofdstad van Cyprus, in een hinderlaag gelopen. In een vuurge vecht werd een van de tenminste twaalf verzetslieden gedood. Vijf Brit ten werden gewond. De verzetslieden vluchtten, toen Britse versterkingen aankwamen. Zacht voorjaarsweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zachter weer met aanvankelijk nog veel bewolking, hier en daar enige lichte regen en plaatselijk mist. Morgen zon nige perioden. Tot matige of vrij krach tige toenemende wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 MAART Zon op: 6.50 uur: onder: 18.52 uur. Maan op: 9.29 uur; onder: 1.15 uur Nog zonder communisten Over twee «lagen Soekarno's beslissing De Indonesische Kabinetsformateur, mr. Ali Sastroamidjojo. heeft gisteravond zijn lijst van ministers aan President Soekarno overhandigd. Het Staatshoofd heeft de beslissing hierover echter twee dagen uitgesteld. President Soekarno zei, dat de lijst een paar namen bevat van mensen, die hü niet kent en dat hij meer inlichtingen over hen wil hebben. Hü gaf „geen commentaar" op de vraag of dit zou kunnen betekenen, dat er veranderingen in de samenstelling van het Kabinet zouden optreden. De president was voornemens vanochtend na.ir Malang te reizen ter büwoning van de opening van de academie voor staatsfunctionarissen. Het kabinet is een coalitie van alle partüen. die meer dan vier leden in het Parlement hebben met uitzondering van de communisten en socialisten. Om twee uur voor het aflopen van de termijn, die president Soekarno gesteld had. slaagde de formateur er in. een lfjst van ministers te voltooien, gebaseerd op een coalitie van de drie grote en vijf kleinere niet-communistische partijen. De communistische partijleider Loek- man deelde enkele minuten voordat de formateur naar het paleis ging mede, dat zijn partij teleurgesteld is over de Kabi netsbezetting. Hij zei, dat de communis tische partij er niet van overtuigd is. dat deze mensen het programma van het Kabinet zou kunnen uitvoeren. Hü voeg de hieraan toe. dat de steun van zijn partij zou afhangen van de uitvoering van het program, dat de formateur had opgesteld. Het Kabinet van Sastroamidjojo zou kunnen rekenen op een meerderheid van meer dan 50 zetels in het eerst geko zen Parlement, dat uit 260 leden be staat en dat de volgende week zal wor den geïnstalleerd. Het zou het zestiende Kabinet sedert de afkondiging van de onafhankelijk heid en het zevende sedert de soeve reiniteitsoverdracht zijn. Overeenstemming lonen Maandag vair beslissing Onder leiding van enkele ministers hebben de centrale organisaties van werkgevers en werknemers gisteren de gehele dag vergaderd in het Departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Uitgaande van enkele sug gesties van regeringszijde werd in de namiddag tussen partijen overeenstem ming bereikt. De regering zal a.s. maandag haar beslissing nemen. Onze Haagse redactie meldt: Hoewel noch van de zijde van de regering, noclt van die van de Stich ting van de Arbeid nadere bijzon derheden over het bereikte akkoord zijn bekend gemaakt, menen wij te weten, dat over de volgende drie punten overeenstemming werd be reikt: 1Een uitkering ineens over 1955 van 3 van het loon. 2. Geen vprhnging van de l.oon- richtlijnen. dus geen algemene loonsverhoging. beledigd Soekarno aoht zich Door karikatuur in dagblad De woordvoerder van de diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië in Den Haag maakt het volgende bekend: Gistermiddag te vier uur jreeft de di plomatieke vertegenwoordiger van de Republiek Indonesië, de heer Kwee Djie- Hoo, een demarche ondernomen bij mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H Luns. Gedurende het onder houd werd aan de minister een aide-me moire aangeboden van de volgende in houd- ,Jn het dagblad De Telegraaf van he den dd 16 maart 1956 pagina 5 werd een karikatuur gepubliceerd onder de titei: ..Dulles nodigt Soekarno uit" en met 3. Een bedrijf slaksgewijze loons verhoging van 0-6 procent. Zoals in het officiële communiqué werd medegedeeld, werd het ak koord bereikt, uitgaande van enkele suggesties van de regering. Naar het schijnt, wijkt het bereikte ak koord op onderdelen enigszins af van de suggesties van de regering. Op 10 met 1953 landde bij het kustplaatsje Werpigang bij Fakfak op Nieuw Guinea een groep Indo nesische infiltranten van 19 man. Enkelen sneuvelden bij het eerste treffen met de Nederlandse strijd krachten. de overigen werden ge vangen genomen en door de land rechter van Hollandia veroordeeld. Negen hunner kwamen tegen dat vonnis in hoger beroep. De foto geeft een beeld van die behandeling in hoger beroep voor een hof. dat onder presidium stond van mr. H. M. Vrijheid, terwijl als procureur- generaal optrad mr. W. Beun. het onderschrift: „Soekarno: mag ikm'n Japanse ondescheidingen opdoen en een of allebei m'n vrouwen meebrengen?" De diplomatieke vertegenwoordiger van de Republiek Indonesië acht deze kari katuur zowel in strekking als in ver schijning m ernstige mate beledigd je gens de waardigheid van de president van de Republiek Indonesië. Naar aanleiding van het bovenstaande verzoekt de diplomatieke vertegenwoor diger van de Republiek Indonesië het ministerie van Buitenlandse Zaken van het Koninkrijk der Nederlanden maat regelen te nemen tegen het dagblad De Telegraaf en tevens de nodige stappen te doen ter voorkoming van een herha ling van een zodanige belediging. Wat het Mesten allang wist Kroesjtsjef ontmaskert hem als Gisteren zijn op de Dam te Am sterdam de laatste beelden voor het Nationale Monument geplaatst. Het Monument zal op 4 mei door de Koningin worden onthuld. De foto toont het plaatsen van een der mannenfiguren. geesteszieke massa-moordenaar Partijleden vielen flauw Wat de vrije wereld allang wist, mogen de Russen nu eindelijk ook weten: Stalin was een wrede massa-moordenaar, die leed aan vervolgings- en hoog moedswaanzin en die tientallen jaren een bewind van verdachtmaking, terreur en vrees in stand hield. Deze kenschets is niet afkomstig van een doorgewinter de anti-communist, neen, deze woorden werden gesproken door niemand minder dan de huidige secretaris-generaal van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef! Dit geschiedde op de voorlaatste dag van het jongste partij-congres, 25 februari. Toen Kroesjtsjef enkele van de ergste aspecten van Stalins terreur belichtte, vielen er achtereenvolgens dertig van de zestien honderd afgevaardigden flauw of hadden een hartaanval Geen wonder, want hier werd hun afgod van zijn voetstuk gerukt. Men mag benieuwd zijn hoe de Nederlandse partijgangers op deze gang van zaken zullen reageren. Overigens zullen deze onthullingen hun niet zo rauw op het dak vallen als dat met de Russische kameraden het geval is geweest: de westerse Communisten hebben vanzelfsprekend dank zij de vrije pers en het vrije woord al vaak genoeg kennis kunnen nemen van feiten, die nu eindelijk pas in de Sovjet-Unie bekend zijn geworden Vijfduizend van de beste officieren vermoord Tüdens Kroesjtsjefs uiteenzettingen werd uit de zaal geroepen: „Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niet gedood'."', waarop Kroesjtsjef antwoord de: „Wat konden wc doen? Het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kükcn of de vol gende dag was je je hoofd kwijt!" Kroesjtsjef gaf Stalin ook de schuld van de slechte gang van zaken in de eerste oorlogsjaren. Hü had waarschu wingen van Churchill in de wind gesla gen en het moreel en de economie van het land verzwakt door zuiveringen op grote schaal Hierdoor werd de partij ge decimeerd. Vüfduizend van Ruslands beste officieren waren vermoord na het geheime proces tegen maarschalk Toe- ehatsjefsky in 1937 De maarschalk werd van verraad beschuldigd. On- schuldigcn werden vermoord en zelfs kinderen werden gemarteld, aldus Kroesj tsjef. In 1936, toen Stalin en de in 1948 ge storven Zjdanof met vakantie in de Krim waren, telefoneerden zij de leiders in Moskou, onder wie Molotof en Malenkof, dat Jagoda zijn werk als chef van de NKVD (de in mensenbloed badende ge heime politie» niet goed deed. Kort daarna werd Jagoda terechtgesteld en Jezjof nam zün taak over. Hü voerde de daaropvolgende zuiveringen uit, maar in 1938 werd hfj zelf „weggezuiverd Stalin had bevel gegeven, dat de „oppo sitie" totaal moest worden uitgeroeid. Het vermoeden bestaat, dat Stalln be trokken was bü de moord in 1934 op Sergei Kirof. een partijleider in Lenin grad. Scrgo Ordjonikidze. evenals Stalin Georgiër en een goed vriend van hem, kreeg in diezelfde tü« de keus vermoord tp worden of zelfmoord te plegen. Hij koos het laatste en kreeg een staatsbe grafenis! De econoom Nikolai Voznescnsky is zonder vorm van proces en zonder dat zijn collega's in het Politbureau (politiek bureau) het wisten, doodgeschoten. Ongeveer driekwart van de afgevaardig den op het zeventiende partijcongres, van wie velen het gewaagd hadden kri tiek op Stalin te leveren, zün kort na het "ongres doodgeschoten 4b Slot O" Opstand in Georgië? B Negen dagen geleden zou een a aantal mensen om het leven zün z m gekomen bü onlusten in de Sovjet- Z Russische republiek Georgië". De 5 onlusten zouden een gevolg zün van J S verzet tegen de pogingen van het 5 Kremlin om Stalin, die in Georgië geboren werd, te „degraderen". Het centrum van de onlusten was de hoofdstad Tiflis, aldus deze in Ame- rika ontvangen, maar niet officieel bevestigde berichten. Het aantal doden is onbekend. Politie en leger zün in actie geweest. Naar verluidt probeert het Ame- rikaanse ministerie van Buiten- h landse Zaken, dat geen commentaar g op de onbevestigde berichten heeft B willen leveren, nadere gegevens te m verkrügen. B Reuter tekent hierbij aan, dat het H blad „Zarja Wistoka", dat in Geor- S mm gië verschünt. op 5 maart het over- 5 m lijden van Stalin in 1953 herdacht 5 en een grote foto van hem afdrukte, doch dat de „Prawda" en de „Izwes- Z tia" Stalin niet herdachten. „Admiralengracht" zonk snel BEMANNING TIJDIG GEWAARSCHUWD. Over de ondergang van de Nederlandse kustvaarder .Admiralengracht" wordt van de opvarenden, die gistermmiddag in Vlissingen aan wal ,zljn gezet verno men, dat het 'schip In de nacht van don derdag op vrijdag ter hoogte van Zee- brugge is aangevaren en gezonken. De „Admiralengracht" was in de mist ten anker gegaan nabij de boei „De bol van Heüst". Het wend omstreeks halfdrie midscheeps juist achter luik 1 ge raakt door het Britse stoosohip „Dews- bury". De kustvaarder maakte onmiddel- lük slagzü naar stuurboord en zonk snel. Er ontstond evenwel geen paniek. De sloep was binnen vüf minuten gestreken en de elf koppen plus de Nederlandse loods gingen aan boord van de „Drews- bury". De aanvaring werd bijtijds voorzien door de eerste stuurman, die namelyk het licht van de voormast van het En gelse schip zag opdoemen en daardoor op tijd de bemanning kon waarsch"w°n.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1