JULIUS CAESAR, Romeins imperator 2000 jaren geleden verraderlijk vermoord GUN HAAR HET LEVEN! ZATERDAG 17 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Caesar's wil is wet in Rome. Zijn alleenheerschappij wekt verzet. Marcus Brutus en Cor nelius Cassius Longinus orga niseren een samenzwering. On danks waarschuwingen gaat Julius Caesar op 15 maart 44 v. Chr. naar de Senaat. Sa. menzweerders omringen zijn zetel. Casca brengt hem de eer ste dolksteek toe. De anderen voltooien de politieke moord. Stervend zijgt Caesar ineen aan de voet van het standbeeld van zijn oude medestander en latere vijand Pompeius. De Senaat stuift uiteen. Zo stierf door verraad een der grootste Euro pese veroveraars van alle tijden. Marmeren buste van Julius Museum Julius" op te nemen onder de Ro meinse goden. Een week later ver scheen er een komeet aan de hemel. Daar is Divus Julius, schreeuwde het volk. Het enthousiasme kende geen grenzen. Evenzeer vernam men met vreugde, dat Julius Caesar bij testa ment zün tuinen aan de Tiber aan de stad Rome liad vermaakt en bo vendien aai» iedere burger een be drag In geld. Welke betekenis had Julius Caesar voor de Romeinse en, ruimer, voor de Europese geschiedenis? Hij breidde het Romeinse Rijk uit tot aan de Rijn. aesar. aanwezig in het Brits Londen. Hij „latiniseerde" Frankrijk. Hij reor ganiseerde het binnenlandse bestuur in Rome. Hi) legde de grondslagen voor het latere Romeinse Keizerrijk, dat de Romeinse cultuur in West-Europa vaste voet deed vatten. Ja, dat de Ne derlandse beschaving nog steeds een klassieke inslag heeft-, is mede toe te schrijven aan het optreden van de 2000 Jaar geleden verraderlijk ver moorde Romeinse imperator Julius Caesar. (Nivano - Nadruk verboden» MALLE GEVALLEN In Californië waren er vier jongens die genoeg hadden van de heden daagse samenleving. Zij besloten het zelf maar eens te'proberen met een door hen te stichten republiekje op een eilandje voor de kust. Heel ver kwamen ze niet. De politie vond het ondernemende viertal al spoedig slapend onder een auto. die ze voor deze gelegenheid van een oom van een van de jongens gestolen hadden. In de auto troffen de politiemannen een waar wapenarsenaal aan: een machinegeweer, twee staven dyna miet. een pistool, zes messen en een bajonet vormden de explosieve basis waarop de staat zou worden opge bouwd. Een grondwet, wisten de jongens, is de steunpilaar voor een goed functionnerende maatschappij. Daarom hadden ze er ook een bij zich. Eigen ontwerp natuurlijk. Het zou volgens de inhoud van het pa pier verboden zijn dieren te doden, behalve wanneer ze gegeten zouden worden. Iemand, die de wetten over trad zou niet zwaar worden gestraft natuurlijk een kolfje naar de hand van de schooljongens. Niet zo leuk was dat de gouverneur een van de vier Jongens nooit tegen gesproken mocht worden. Hij kreeg trouwens nog meer voorrechten. Hij was de enige die kinderen mocht krijgen. Om dan toch de bevolking op peil te houden zouden er meisjes en jongens worden geïmporteerd. Een minister van Immigratie ont brak dus ook al niet op het appèl. Al deze goede bedoelingen ten spijt (behalve de pistolen en dynamiet waarmee iedereen bewapend zou zijn) is er van dit prachtige avon tuur niets terecht gekomen, wat wel aantoont dat ook in Amerika nog niet èlles mogelijk is. De koperen legpenning voor onver schrokkenheid (we gaan door zolang de voorraad strekt) gaat deze week naar loodgieter William Whalen in de Amerikaanse staat Nieuw Jersey, die bij een temperatuur van 90 gra den Fahrenheit uit alle macht op een voorwerp hamerde, dat een rioolbuis verstopte. Het zweet liep hem bij straaltjes langs het lichaam. Tien minuten stond hij te wrikken en te hameren 'en, daar durven wij ons hoofd om te verwedden, lelijke woorden te mompelen. Eindelijk slaagde hij er in. het bemodderde obstakel van zijn plaats te krijgen. Toen het echter op het plaveisel lag, begon Willem nog eens zo hard te transpireren. Het bleek namelijk een niet ontplofte granaat van tien pond te zijn. Toen een mannequin dezer dagen op de jaarlijkse show van het New Yorkse instituut voor de kledingin dustrie een creatie van de mode ontwerper Paul Parnes toonde, welke japon een diep uitgesneden hals lijn bezat, van voren ruim, bollend neerviel en hoog gesloten was in de hals, kreeg deze originele creatie een warm applaus van het deskundig publiek. Parnes die zelf ook aanwe zig was. keek echter in stomme ver bazing toe „Misschien zou de japon U beter bevallen zijn, wanneer htf niet achterstevoren getoond was", vertelde hij de aanwezigen, nadat hij van zijn verbazing bekomen was. De mannequin snelde met hoogrode wangen naar haar kleedkamer, trok de Japon uit trok hem weer aan en verscheen even later, zoals Par nes net had bedoeld namelijk met een laag uitgesneden V-vormige rug lijn en hooggesloten aan de hals.. 44 v. C. 15 maart 1956 n. C. Veroveraar van Gallie zette Cleopatra op Egyptische troon Klimaat van Nederland beviel hem niet (Bijzondere medewerking) De twaalfde juli van het jaar 100 v. Chr. was een gedenkwaardige dag in de Europese geschiedenis. Toen aanschouwde namelijk het levenslicht de intelligente, eerzuchtige, energieke knaap, die als Julius Caesar voor zichzelf roem en eer zou behalen en voor zijn vaderland overwinningen en veroveringen, die tot op de huidige dag hun stem pel drukken op Europa's geschiedenis. Een tweeledig doel beheerste het leven van deze Romein: 1. Het Romeinse Rijk machtiger te maken dan ooit tevoren; 2. alleenheerser over dat Rijk te worden. Jonge jaren HET zag er naar uit. dat Caesars leven prettig zou verlopen. Zyn opvoeding was uitstekend. Zijn familie was rijk en invloedrijk. Zijn oom Marius deed veel voor hem. Hij trouwde met een nichtje van Cinna. die evenals Marius een belangrijke politieke figuur was. Politieke steun was echter ook toen ongewisse steun. Toen Sulla in Rome de macht kreeg, vluchtte Marius en kwam Caesars naam op de lijst van hen. die ver bannen moesten worden. Caesar dook onder in de wouden van Campanië Hij werd gepakt en voor Sulla geleid. Na dit gesprek zei Sulla: „Die jonk man is veel gevaarlijker dan Marius". Sulla had gelijk. De jonge Caesar was niet slechts intelligent, hij was ook dapper en hard. Tijdens een reis naar het eiland Rhodos maakten zeerovers zich mees ter van zijn schip. Zij wensten een losgeld en hielden Caesar een maand gevangen Hij schold zijn belagers uit voor „stomme barbaren" en beloofde hun. ze allemaal te zullen ophangen. Na betaling van het losgeld kwam Caesar vrij. Onmiddellijk huurde hij enige schepen en zette hij de rovers na. Hij ving ze en nam het losgeld terug. Toen de autoriteiten weigerden om hen ter dood te brengen, loste Caesar zijn „belofte" in en liet hij de gehele troep eigenmachtig opknopen. Ambtenaar TERUG in Rome koos hij de amb telijke loopbaan. Reeds op 37- jarige leeftijd was hij „pontifex maximus", dus de hoogste „kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder. Hij hield zich niettemin op de achtergrond. Wel gaf hij. als alle Romeinen van hoge stand, veel meer geld uit dan hij ver diende. Hij wist echter, dat het ge bruikelijk was om hoge ambtenaren een tijd naar de „buitengewesten" te sturen, waar zij zich dan ten koste van de bevolking konden verrijken Zo ook Caesar. In 62 v. C. vertrok hij met een miljoenenschuld naar Span je. In deze „provincie" slaagde hij er in om door middel van schattingen zijn fortuin in korte tijd weer op peil te brengen. Toen de financiële kwestie geregeld was. besloot hij om Consul te worden De Romeinse Senaat was hem echter niet gunstig gezind. Zijn kansen ston den dus slecht. Caesar, heerszuchtig en vasthoudend, knoopte toen harte lijke betrekkingen aan met Pompeius (de „Veroveraar van het Oosten") en met de multimiljonair Crassus. In 60 v. C. nam dit drietal de macht in Rome in handen. Zij vormden het Eerste Driemanschap. Caesar en Pompeius beschikten elk over een le ger. Crassus had een onuitputtelijk fortuin. Met zijn drieën zetten zij ie dere maatregel door. die zij wensten. Veroveringen CAESARS topprestaties begonnen echter pas met zijn benoeming (in 60 v. C.) tot Proconsul over Gallia Cis- en Transalpina, dus over Gallië aan de Italiaanse en andere zijde van de Alpen. Hij slaagde er in het nog niet aan Rome onderworpen deel van Gallië te veroveren. Hierdoor breidde hij Rome's macht en invloed in Europa aanmerkelijk uit. Hij dreef de Germanen, die het de Galliërs wel eens lastig maakten, terug over de Rijn. Hij maakte deze rivier tot grensrivier van het Romeinse Rijk. Beoosten de Rijn oefenden de Ro meinen nooit blijvend gezag uit. Zelfs Caesar dorst het niet aan de Germa nen al te ver in bun eigen land na te zetten. Een paar maal ondernam hij expedities ln Duitsland (Germanlë), maar tot annexatie kwam hij niet. Wel veroverde Caesar België en in november 56 v. C. verscheen hij met zijn troepen ln Nederland. Hier kwam „Maarschalk Klimaat" de bevolking te hulp Het (naar Romeinse smaak) slechte Nederlandse klimaat en de vele moerassen deden de Romeinse veroveraar besluiten om maar snel zijn winterkwartieren te betrekken. De pogingen van Caesar om Engeland te veroveren hadden geen groot suc ces. Pas een eeuw later wisten de Ro meinen Engeland duurzaam te onder werpen. Burgeroorlog CRASSUS stierf in 53 v. C. Zijn dood werd aanleiding tot een burgeroorlog Zowel Caesar als Pompeius wilde namelijk alleenheer ser worden. Aanvankelijk scheen Pompeius te zullen slagen. De Senaat gelastte Caesar om zonder leger naar Rome terug te keren. Toen besloot Caesar om toch met zijn legioenen naar Italië te gaan en daar de vrijheid en de democratie te herstellen. Hij wist, dat geen veldheer met zijn troepen Italië mocht binnen trekken, doch niettemin trok hij met zijn legioenen over dc Rubico (een grensriviertje, tegenwoordig Pisatello geheten) .Toen sprak hij het be roemde woord: Alea iacta est! (De teerling is geworpen!). Een driejarige burgeroorlog (4916 v. C.) was be gonnen. Veni, vidi, vici Binnen twee maanden had Caesar de 'macht volledig in handen. Pom peius vluchtte naar Griekenland. Eerst onderwierp Caesar Spanje (de „provincia" van Pompeius). In ja nuari 48 v. C. trok hij naar Grieken land. Pompeius nam de wijk naar Egypte. Caesar achtervolgde hem. De Egyptenaren boden Caesar het hoofd van zijn vijand aan. De beeldschone Cleopatra, Egyptische prinses, bekoor de Caesar zo. dat hij haar op de troon zette. Een opstand in Klein-Azië brak uit. Vijf dagen had Caesar nodig om hem neer te slaan. „Veni. vidi. vici!" (Ik kwam. zag en overwon) berichtte hij naar Rome. Een dreigend solda ten-oproer in Rome wist hij te be zweren door een toespraak. „Ik ont sla U. burgers!" zei hij tot de militai ren. Zij draaiden bij. In Afrika pro beerde Cato met een troepenmacht Caesar te weerstaan Caesar sloeg toe. Cato verloor de strijd en pleegde zelf moord (46 v. C.). Na Cato's dood was Caesar alleenheerser en dictator over het Romeinse Rijk. Zijn levensdroom was verwezenlijkt. Triomf en dood ROME vierde bij Caesars terugkeer feesten zonder weerga. Caesar werd benoemd tot Consul voor het leven. Pontifex maximus was hij reeds. In zijn hand waren dus de we reldlijke en de geestelijke macht ver enigd. Als legeraanvoerder noemde hij zich imperator. De koningstitel wei gerde hij. Men verklaarde hem on schendbaar en zelfs goddelijk. Hij stond aan het hoofd van een wereld rijk, dat zich uitstrekte in drie we relddelen: Europa. Afrika en Azië. Hij bracht tal van hervormingen aan. Zo voerde hij (als pontifex maximus) op 1 januari 45 v C. de Juliaanse Ka lender in, die - behoudens een door Paus Gregorius XIII in 1582 aange brachte wijziging - gelijk is aan die. welke wij thans nog gebruiken Caesar ontzag niemand in Rome. Natuurlijk kreeg hij vijanden. Zijn dictatuur leidde tot verzet, ook in de kringen van zijn vroegere vrienden en partijgenoten Marcus Brutus en Cor nelius Cassius Longinus zetten een samenzwering op touw. Caesars dood was hun doel. Zo kwam de dramatische 15de maart 44 v. C.! Een helderziende had Caesar g-root onheil voorspeld. Caesars vrouw zag haar gemaal ln haar droom gewond ter aarde liggen. Toen men Caesar kwam halen om naar de Senaat te gaan, aarzelde hij, temeer, omdat zijn vrouw hem smeekte thuis te blijven. Kom zei Brutus want de Senaat wil U de titel „Koning van het Oosten" ver lenen. Even buiten zijn woning over handigde een slaaf Caesar een schriftelijke waarschuwing. Caesar las ze niet. Dc helderziende, die on heil had voorspeld, stond bij het Senaatsgebouw. Vandaag is het de 15de maart, zei Caesar spottend. Zeker, antwoordde dc man, maar de dag is nog niet voorby. Ook gij, Brutus? DE zitting begon. Enige samen zweerders plaatsten zich achter Caesars zetel. Een hunner greep Caesars toga met beide handen vast. Hij riep uit: Ista quidem vis est! (Dit is geweld!) Casca bracht Caesar de eerste dolkstoot toe. Impurisslme Cas ca. quid facis? (Smerige Casca, wat doe je?) schreeuwde Caesar. Andere sa menzweerders vielen Caesar eveneens aan. De imperator verdedigde zich. Toen zag hij Brutus, zijn oude vriend. Smartelijk en verontwaardigd klonk het beroemde woord „Ook gij, Bru tus?" van Caesars lippen. Toen sloeg Caesar zijn toga over het hoofd, ten teken, dat hij zich ten dode wijdde. Stervend zeeg hij neer aan de voet van het standbeeld van Pompeius. De Se naat stoof uiteen. De moordenaars echter maakten aan het volk van Rome bekend, „dat de vrijheid hersteld was". Daags na deze verraderlijke moord besloot de Senaat om Julius Caesar als „Divus Julius", als „Goddelijke DE Haagse Dierentuin. De concurrentie van Am sterdam en Rotterdam is altijd groot voor haar geweest, tóch mocht zij er zijn: niet zó veel beren, leeuwen, tijgers, aapjes en kaketoes en niet te vergeten de populaire olifant Betsy! maar dfe er waren, bezaten stijl, gelijk de hele dip- rentuin „stijl" bezat. Legden de dieren het in kwan titeit af, de Haagse Dierentuin bezat een ondefinieerbaar iets, niet te omschrijven, waarom men er, sinds vele. vele jaren graag heen ging. Ook om de concerten in de open lucht. In later tijd vormde de Voorjaars- kermis er een speciale attractie DAAROM zou 't me spijten al zijn de dieren er sinds de tweede wereld oorlog niet meer en is dus Betsy allang verwenen wanneer de Haagse Dierentuin, in casu het gebouw, verwijnen ging. Daar is sprake van, omdat op dit terrein het Provinciehuls verrijzen moet. Dan verdwijnt het bekende, typische en door velen geliefde gebouw, dat met het Haagse stadsbeeld verweven is, het ge bouw, waaraan voor vele Hage naars en tallozen daarbuiten de zoetste herinneringen verbonden zijn. Niet om de dieren, die je daar sinds lang niet tegen kwam, maar uit geheel anderen hoofde. Het was en naar ik meen is 't dat nóg, het gebouw van de „bals", die er in m'n Jongens jaren als het zand der zee ge houden werden. Daar waren bijv. de school bals: er was géén eerbare school vereniging of ze organiseerde hier haar jaarlijks bal, met een voorstelling, waar je zélf aan mee deed en een deftig „souper" toegaan! judo, biljarten, sohermen en later volleybal, ga zo maar door. Alle dieren vonden het be paald beledigend, als je niet voor hén kwam, wel voor die buitenissigheden, die met hun eigen wereld niets te maken hadden. Soms hoorde je op weg naar de zaal een afschuwelijke kreet meestal van een of andere verborgen opgestelde kaketoe waarmee de aandacht werd ge vraagd. Niemand dacht er aan, op weg naar bal of wedstrijd, een groet te brengen aan de dieren op de achtergrond: altijd weer was de Dierentuinzaél dè grote trekpleister en je liet de dieren voor wat ze waren DUS zou ik zeggen: laat die zaal maar rustig staan, waar ze nü staat. Bouw het Provinciehuis liever op maagdelijke grond, vrij van alles wat de mensen aan het fosi-lelijke, niettemin vertrouw de gebouw bindt. Liever geen ambtenaren, hoè hooggezeten ook, op deze plaats, waar éénmaal de romantiek hoogtij vierde en Terpsichore triomfeerde. Waai- Amor heel wat listige pijlen heeft gescho ten! Laat deze zaal met rust, mijne heren bestuurders en de Hage naars vrolijk hun Dierentuin bals bezoeken, zoals ze dat sinds generaties doen. Langzaam aan blijft er in Den Haag geen zaal meer over, waar in de massa zich bewegen kan. Nu die massa steeds groter wordt, waar moet zij dan ten slotte heen? Geef de zaal in ieder geval de kans haar 100-jarig jubileum te vieren. Dateert zij niet doortrok ken van verrukkelijke herinne ringen van 1862? Gün haar dus het leven! FANTASIO met natuurlijk het „liefste" meisje uit de jongensjaren tot besluit. Daar was o.a. ook het beroem de „Lünburgia"-bal en tiental len andere bals, waar Je Al of niet gecostumeerd 't liefst totaal onherkenbaar heen ging, om er, gemaskerd, de ver rassendste avonturen te bele ven! In de zaal of op de gaanderij WANNEER het gebouw van de Dierentuin zou kun nen vertellen over alles wat zich onder zijn dak in de loop der Jaren afspeelde, zou er een roman, een heus niet onin teressante, over het Haagse le ven mee te vullen zijn. Niet alleen over die bals zaliger nagedachtenis maar ook over de wedstrijden zonder tal: boksen wat kón 't er heet

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 14