DIJ VULVJiJLL Tl I I I 1/ n ojnjr Alleen Egypte sterk genoeg om met Israël tot een compromis te komen malle gevallen woord van bezinning r „GERECHTIGHEID ZAL WEDERKEREN" y Een Zoeklicht ie jaargang no. 11 ZATERDAG 17 MAART 1956 Arabieren iveten zeer wel, dat Ver. Naties Israels ondergang nooit zonden toestaan Premier Genial Abdel Masser (Van relsredacteur) De felle onverzoenlijkheid van de Arabische openbare mening jegens Israël haar omvang en oorzaken werden in een vorig artikel geschetst - zou de buitenstaander de indruk kunnen geven, dat de vernietiging van Israël voor de deur staat. Te meer, omdat ook de Arabische leiders zich af en toe genoopt zien donder en bliksem te roepen. Zal de soep werkelijk zo heet gegeten worden als zij wordt opgediend? Wanneer de kans bestond Israël inderdaad van de kaart te vegen, misschien wel. Maar wat is de feitelijke positie? Ondanks alle (politiek begrijpelijke) noodkreten van Israël om meer wapens vanwege het ..deze lente dreigende gevaar", ondanks de communis tische wapenleveranties aan het Arabische blok. is Israël militair nog steeds zoveel sterker, dat een tweede ronde op korte termijn wederom tot een Arabische nederlaag zou leiden. De numerieke Arabische meerderheid wordt teniet gedaan door politieke verdeeldheid, door een laag ontwikkelingspeil, door een slechte militaire organisatie en geheel ontbrekende samenwerking. De gevechtswaarde van de gemiddelde Israëlische soldaat is vermoedelijk even groot als die van de doorsnee Arabische officier, zij wordt nog verhoogd door het besef, dat hij met de rug tegen de zee voor zijn leven strijdt en door het feit, dat hij een vrij compact, modern georganiseerd gebied verdedigt. De Arabische leiders - en zeker een militair als Egyptes president Nasser weten dit heel nauwkeurig, enige verklaarbare grootspraak ten spijt. De Arabische leiders weten nóg een ding. namelijk dat niet alleen het Westen, maar ook de meerderheid van de Ver. Naties nooit toe zal laten, dat Israël, tenslotte een schepping van de Ver. Naties, teniet gedaan zou worden en dat er dus uiteindelijk een regeling gevonden zal moeten worden. En daar mee komen we van het emotionele plan van de openbaarheid in de bin nenkamer der praktische politiek Wat is de prijs, aie de Arabische leiders voor een schikking zullen be dingen? Om te beginnen mag niet vergeten worden, dat er aan de huidige gespan nen toestand bepaalde voordelen voor de Arabieren kleven. Men heeft in Cairo uitgevonden hoe men met groot profijt het Oosten tegen het Westen kan uitspelen: wapenleveranties van de ene. de gelden voor de Assoean- dam van de andere kant. Israël is voorts een handige bliksemafleider voor binnenlandse moeilijkheden en het is een opstap voor iedere politicus om in het zadel te komen, zowel op het binnenlandse als op het Arabische plan. Op welke basis? Het pleit voor de werkelijkheidszin van sommige Arabische leiders, dat zij beseffen, dat dit voordelen op korte termijn zijn. en dat het met vuur spe len mogelijk een wereldbrand en ze ker communistische infiltratie ten gevolge kan hebben. Nu mag de open bare mening beweren, dat men des noods als Sovjet-Arabieren Israël te Hjf moet. maar dat is een rol waarvoor de heer Nassei noch andere regerings leiders veel animo zullen hebben. Zo heeft de optelsom-van-voor-en-tegen' hen tot een min of meer heimelijke bereidheid gebracht om tot zaken te komen Op welke basis? Het officiële Arabische standpunt werpt daar enig lioht. op Dat verlangt de tenuitvoer legging van enige VN.-resoluties be treffende grenswijziging, terugkeer of schadeloosstelling der vluchtelingen en internationalisering van Jeruzalem In werkelijkheid ligt de vaak nog soepeler. Verantwoordelijke Arabische leiders ik kan uiteraard hun namen niet noemen verzekerden mij het volgende: men zou de bovengenoemde resoluties als uitgangspunt voor de on derhandelingen moeten nemen. Zij zouden niet in haar geheel behoeven te worden uitgevoerd, maar Israël zou principiële concessies moeten doen. Deze zouden grote ontspanning teweeg brengen, want de Arabische landen zouden in beginsel ..gelijk" hebben ge kregen, noodzakelijke balsem op het gewonde .Arabische „ik". Wapenaan kopen ook In de communistische landen zouden stopgezet worden, de openbare mening zou kunnen kal meren en voorbereid kunnen worden op de aanvaarding van het onvermij delijke: de uiteindelijke erkenning van l9raël, gevolgd door geleidelijk nor malisering der betrekkingen, ook op economisch gebied, waarbij Israël ten slotte een levensbelang heelt. Twee strikte voorwaarden In deze gedachtengang liggen twee strikte voorwaarden opgesloten Ten eerste zou Israël concessies op korte termijn moeten doen in ruil voor de kans op vrede op langere termijn. Ten tweede zou alleen een uiterst sterk staande Arabische regering hierin kunnen voorgaan. Een Syrische rege ring bijvoorbeeld, die het zou wagen de publieke opinie te trotseren door zelfs maar de mogelijkheid van een ichikking met Israel aan te roeren, zou zich de volgende dag op straat, zo niet op het kerkhof bevinden. Nochtans zou aan deze tweede voorwaarde thans kunnen worden voldaan. Het lijdt weinig twijfel, dat Gamal Abdel Nassers populariteit in Egypte, sinds hjj Oost en West zo handig te gen eikaar heeft uitgespeeld en daar mee zijn land op het voorste politieke plan heeft gebracht, tot ongekende hoogte is gestegen. Het militaire ka rakter van zijn regiem versterkt zijn positie. Nasser staat nu sterk genoeg om het spel te wagen, als men hem de bal wil toegooien en hjj Is er naar mjjn inlichtingen lulden toe bereid. De Syrische leiders, die nu geen ini tiatief kunnen nemen, zouden Nasser dan wel volgen. Iraks Noeri es Said, eens sterk genoeg om de kat de bel aan te binden, maar thans door het nogal ongelukkige verdrag van Bag dad in Arabische ogen te zeer gecom promitteerd, zou met graagte hetzelfde doen. Jordanië heeft alle belang bij een definitieve regeling met Israël, omdat het aan de huidige spanning ten onder kan gaan. Het heeft trou wens al eerder in het geheim onder handelingspogingen gedaan De Liba non zou ten hoogste wat vreesachtig tegensputteren, vanwege dreigende economische conourrentie en wat ten slotte Saoedi-Arabië en Jemen aan gaat, aan hun mening zal niemand zich veel gelegen laten liggen. Sleutel ligt in Cairo De eerste sleutel voor een vredes regeling ligt thans dus in Cairo, maar daarmee is men er nog niet. Want de vraag is. of de Israëliërs bereid zullen zjjn de gok te wagen, die hun geld en gebied zal kosten Zullen zij overwe gen, dat op de lange duur hun positie economisch, militair en politiek on houdbaar zou kunnen worden, omringd als zij zijn door een aan kracht win nend Arabisoh blok? Of zullen zij van hun huidige overwicht gebruik maken om spoedig een nieuw conflict uit te lokken, waarin zij nieuwe ter reinwinst kunnen behalen en respijt winnen door de Arabische legers zware klappen toe te brengen? En tenslotte, welke invloed zal van buiten op de gang van zaken worden uitgeoefend? Het resultaat van de conferentie tussen Eden en Eisenhower is niet hoopgevend. Met militaire garanties kan men een ongemakkelijke status quo handhaven, een oplossing brengen zjj echter niet. Waar de Arabische sta ten overgevoelig zjjn geworden voor verdere Westelijke inmenging moeten de gedachten eerder gaan in de rich ting van bemiddeling onder V.N.-aus- piciën, bijv. door neutrale staten. De naam Pandit Nehroe dringt zich hier bij op. Waar zich een kans voordoet om het gevaarlijke conflict in het Mid den-Oosten op weg naar een oplossing te helpen, is overweging van die mo gelijkheid noodzakelijk. Hulde voor de Londense mevrouw Rosa Phipps (47 jaas), die zich zelf heeft verdedigd tegenover de rech ter. die had te beslissen, of zij wel of niet uit haar huis zou worden ge zet. Toen zij enige tjjd geleden ver moedde, wat haar boven het hoofd hing, liep ze naar een advocaat en die raadde haar aan. rechtskundige bijstand te nemen. Zoveel geld had zij echter niet. Ze ging naar de open bare bibliotheek en begon rechten te studeren. En met succeswant mevrouw Phipps houdt het ver trouwde dak boven haar hoofd Meneer Perrüey Parker in Mill-lane. in het Britse graafschap Bucks, is do) op rododendrons. Hij besteedt veel zorg aan zjjn tuintje en de struiken staan er dan ook goed voor. Op een ochtend, toen meneer Par ker zijn (slaperig) hoofd uit het venster stak om zijn ..lievelingen" te aanschouwen, ontdekte hij tot zijn grote schrik, dat onverlaten des nachts enkele rodendendrons had den weggekaapt. Daar heeft hij nu een stokje voor gestoken of liever gezegd een ketting met hangslot waarmee hij de struiken aan een ijzeren paal en een boom heeft ver ankerd. OPNIEUW WORDEN wij, wanneer wü verder dan de eigen gezichtskring zien naar wat in de wij dere mensenwereld geschiedt, zeer verontrust Er zijn na men van landen en personen, die geladen zijn met springstof. Cyprus en Algerije. Israël en de Arabische staten. Ook. wat ons als Nederlanders beroert: hèt proces Dan weten we meteen wat en wlè we bedoelen. De zaak van de beklaagde Jungschlager. ..Echt-Hollands hebben we die zaak eerst wat op haar beloop" gelaten Al brak in persoonlijke gesprekken soms plotseling ons oordeel te voorschijn. Nu het doodvonnis door de officier van Justitie geëist is. schieten wij in het geweer. Verontwaardiging barst los. Adressen, protesten, ingezonden stukken bü de vleet! Vaak met de beste oprechtste bedoelingen opgesteldSoms vertroebeld door minder zuivere elementen. Laat ons wel weten, dat ongeremdheid, ook bij de nobelste verontwaardiging, schaadt. Het geldt allereerst voor de betrokken beschuldigde zelf. dat wij nu heel goed heb ben te weten, wat wij wèl en wat wij op dit ogenblik niet behoren te zeggen en te schrijven Een al te snel opgezette, voorbarige tegen-actie kan meer bederven dan redden. Wij hebben juist nu bezinning nodig, nuchtere, dap pere gelovige bezinning. Dat is heel iets anders dan bevreesde ste, boven-menselijke instantie: op God zelf. Niemand onzer weet. of dit beroep in even grote ernst is aangehoord en ver staan Helaas is in onze wereld de heilige Godsnaam ook door Christenen menigmaal mis bruikt voor de verwezenlijking van onheilige doeleinden Zodat zelfs deze naam niet steeds op klaring tot stand kan brengen in door hartstocht bedorven om standigheden. Bovendien moeten wij be denken. dat de gerechtigheid nooit zal zegevieren door een wonderdaad Gods buiten onze menselijke levenspraktijk om. Zijn Gerechtigheid roept óns op om haar dienaren te zijn en haar te verwezenlijken in goede èn kwade dagen, in onze vaak door onrecht bedorven verhoudingen. En haar triomf moet soms zelfs worden bevochten ten koste van hem, die haar tracht te reali seren. Dat is het uiterst zware deel van de mens. wie de zaak der gerechtigheid meer ter harte gaat dan het eigen bestaan. Op deze wijze draagt als een wil lig instrument bij tot haar over winning. fase is in de strijd om de over winning van recht en waarheid. Want de zege van deze beide moet vaak zeer duur betaald worden Er zijn tijden, dat hier voor persoonlijk geleden en ge offerd moet worden. Zo moeilijk is het om het trage geweten der wereld te wekken. Zeker, wij moeten blijven ho pen en er zelf hard voor wer ken, dat gerechtigheid ook hier zal wederkeren, zónder dat het persoonlijk levensoffer ervoor moet worden gebracht. Onze daad. onze houding, onze ge- daohtenconcentratie moet zich in die richting blijven bewegen Wanneer dan hetgeen wü hoopten, niet geschiedt, moeten wij echter ook weten, dat de mens. die door onrecht overwel digd wordt, ziohelf geeft om de goede zaak te dienen, om waar heid en recht aan het licht te brengen. Wii mogen dit zeker niet makkelijk en in koelen bloede zeggen. Nogmaals: de protesteerders in Nederland lo pen het minste risico. Maar hoe waardiger, hoe beheerster hun actie is. hoe meer zij die weten te zuiveren van vertroebelende of reclame-achtige elementen, des te groter kracht zal daarvan uitgaan. Het is nodig, dat wij ons in deze dagen laten door dringen van het innerlijk ge bed: O Heer, help ons de gerech tigheid te doen wederkeren, ginds èn hier bij onszelf, in ons eigen volk. voorzichtigheid, die zich aan geen koud water durft branden. Maar een onbeheerst protest kan averechts werken; slechte consequenties hebben voor de mens. die wfj helpen willen; ter wijl wij zelf buiten schot blijven staan Wij dienen reëel te erkennen, dat de Nederlandse stem ginds, in Indonesië een kwade klank heeft gekregen We kunnen dit betreuren, we kunnen dit onge grond en ongerechtvaardigd achten: het feit ligt er. Onze woorden worden gewantrouwd, onze visie werkt voortdurend achterdocht. In zulk een atmos feer is elke uiting onzerzijds verdacht, zeker iedere tegen- uiting. Wat ons in deze gespannen situatie allevi getroffen moet hebben, is de sobere toon, de redelijke argumentatie in de verdediging van de beschuldigde zelf. Hij heeft blijk gegeven van een grote zelfbeheersing, ook van een sterk geloof in het gezag van de waarheid. Was het niet daarom, dat hij in alle bewogen heid toch zo rustig zijn onschuld aan het tenlaste gelegde staande hield' Tenslotte, na geappel leerd te hebben aan het rechrs- en waarheids besef van zijn rechter, doet Jungschlager het uiterste beroep, waartoe een mens bij machte is, op de hoog- Daarom zien wij zonder enigs zins de persoonlijke strijd te vergeten die gevoerd moet wor den om deze éne mens te redden uit zijn onverdiende nood, toch nog verder naar het groot ge heel. In deze dagen speelt mij tel kens een zin door het hoofd, die voor komt in een illegaal gedicht uit de bezettingstijd. Het is de ontroerend-gelovige uiting van een mens die met tientallen en anderen de onrechtmatig opge legde celstraf moest ondergaan, die ook maandenlang moest leven onder de zware druk van de doodsdreiging In vaste regel maat worden daarin deze woor den herhaald: Gerechtigheid zal wederkeren. Betekent deze roep dat de ge vangene meende, dat hijzelf zou vrijkomen? Dacht hij. dat de eigen redding uit de benauwenis het teken en de waarborg was van de wederkerende gerechtig heid? Of openbaren deze bewo gen woorden de stellige over tuiging, dat een mens inderdaad zelf door ongerechtigheid ver pletterd kan worden, maar dat de zaak der gerechtigheid daar mee toch niet wezenlijk versla gen wordt? De besten van het mensengeslacht hebben moeten ervaren, dat de vernietiging van hun eigen leven op een gegeven ogenblik een onvermijdelijke Wij móéten de hoop behouden op een goed resultaat. Dat zijn wü aan Jungschlager. aan zijn moedige verdedigster, ook aan zjjn rechter en de Indonesische bevolking verschuldigd. Indien die hoop niet in vervulling mocht gaan. zo wordt ons diep ste vertrouwen nochtans niet beschaamd Opnieuw komen enkele regels uit „cel-droom" mij voor de geest: „Geplaagd, gemarteld, dodelijk (bezeerd, staan wij, bevrijd en van onszelf genezen; gerechtigheid is weergekeerd! wil rijn haar willig (instrument!" God weet. wat dit willig-in- strument-zijn van de gerechtig heid dit keer zal inhouden. Wü echter vergeten niet de vrome woorden van het lied. dat zo velen onzer volksgenoten in drukkende omstandigheden en zware strijd tot troost en kracht is geworden: maar Gód zal mij regeren als een goed instrument Zün regering ls en blijft de heerschappij der gerechtigheid. Het ls de enige regering, waaronder wü wèl-bewaard zijn en verlost worden van den boze! E. B. A. POORTMAN, Rem. Geref. pred. te Leiden. v OP DE BOEKENMARKT David Unwln. „De vrouw van de gouverneur". H. P. Leopold, Den Haag. 1955 De waarde Van de gemiddelde ver taalde roman op de Nederlandse boe kenmarkt is van het standpunt van de lezer uit bezien problematisch. Het komt maar al te vaak voor, dat er uit de buitenlandse boekproduktie romans ter vertaling worden gekozen, die niet anders zün dan wat men „leesvoer" pleegt te noemen. Aan de andere kant kan men ter verdediging aanvoeren, dat Juist het soort werken, dat valt onder het begrip „lectuur" in Neder land schaars geschreven wordt en, in dien zü al geproduceerd worden, dik- wüls ver beneden het peil blyven dat een land als Engeland b.v. in dit genre bereikt heeft. Dat echter, alles welbe schouwd. het aantal vertalingen, dat hier verschünt, te groot is en een zware concurrentie vormt voor de Nederland se prozaschrijver, valt niet te betwij felen. Gerechtvaardigd is eigenlük alleen die vertaling, die gekozen is om een buitengewone literaire waarde of om dat in het gekozen boek een onder werp behandeld wordt en dan nog zeer goed behandeld dat de belang stelling van de beschaafde lezer heeft. Bü beide soorten zou het dan een ver eiste moeten zün, dat deze buitenland, se romans eigenschappen bezitten, die in Nederland niet berèikt zijn resp. niet te bereiken zün. Doch dit alles is wat men een vrome wens pleegt te noemen en de lawines vertalingen, die jaarlüks over de lezende Nederlanders worden uitgestort, zullen om deze woorden zelfs niet met één verminderd worden. Het is daarom aan de lezer zich goed te bezinnen voor hü een keuze doet uit geïmporteerde romans. Zonder twüfel is de roman „De vrouw van de gouverneur" van David Unwin een boek, dat niet warm ge noeg ter lezing aanbevolen kan wor den. Het ls het debuut van de zoon van Sir Stanley Unwin, de leider van de grote Engelse uitgeverij Allen and Unwln. Niet alleen is dit boek uitste kend en onderhoudend geschreven, het werpt ook licht op een verwarde kwestie, waar heden ten dage een ieder belangstelling voor heeft, maar waar bijna niemand juiste gegevens over heeft ontvangen of kan ver schaffen, n.l. de koloniale kwestie in Oost-Afrika. Beter dan gemeenlijk gesohiedt in klanten- en tüdschnftenartikelen is deze auteur er met zün roman in ge slaagd. belangrüke kernproblemen bloot te leggen en ze met uitzonderlüke rechtvaardigheid en luciditeit onder woorden te brengen. Sebastian Pole, die een dienstreis maakt om advies uit te brengen aan een groep Londense financiers betref fende een irrigatieproject, is een mens dat zeldzaam vrij is van vooroordelen Daarom staat hü als het ware open voor alle zijden van de rassen- en vrij. heidsproblemen, die zozeer aan de orde zijn in de Engelse protectoraatsgebie- den en in de Republiek van Zuid- Afrika. Hij ziet de zich in een barricade van traditie veiligstellende kolonisten, de verlichte bestuurders, de oude ge- zagsminnaars. de naar vrüheid snak kende ontwikkelde Afrikaan. Maar geen moment vergeet hij. dat iedere zaak twee kanten heeft en hü ontziet zich nooit ieder beeld om te keren en eT de bezwaren en gevaren van te tonen. Het lüdt geen twijfel of David Unwln heeft zich grondig in alle levensver schijnsels in deze streken ingeleefd en hij bezit de discretie geen geneesmiddel aan de hand te willen doen. doch alleen door kennis te komen tot begrip. Dat zijn voorkeur uitgaat naar'de humane gouverneur en zijn vrouw, mensen die bhjker.3 hun opvattingen hun tijd voor uit zijn, is duidelijk, doch dat belet hem niet ook deze wijze bestuurder te laten vallen als slachtoffer van opstand en ingekankerd wantrouwen. Niemand zal zich verwonderen, dat het conglomeraat van botsingen, dat de kern van de ro man uitmaakt, eindigen moet in de catastrofe, die het slot van het boek vormt. Wie echter enigermate op de hoogte is van de toestanden in Kenya, Uganda of de buurstaten zal overtuigd zijn van het feit, dat dit boek in zijn waarheidsgetrouwheid even onthutsend als meeslepend is. Karen Aabye. „Brand in het Magasin du Monde". Zuid-Holl. Ultgeversmü-. Den Haag z.J. Deze roman van de Scandinavische schrijfster Karen Aabye heeft goede kwaliteiten. Het boek is opgebouwd volgens het patroon van het befaamde „The bridge of San Luis Rey" en vangt dus aan met een ongeluk, de brand in een magazijn dat wij ons kunnen voor. stellen als een pendant van de Büen- korf. De hoofdstukken na de beschrij ving van de brand grijpen terug in het bestaan van de slachtoffers. De reeks geschreven portretten, die ieder op zichzelf een kleine roman vormen, ls over het algemeen boeiend en getuigt van veel mensenkennis. Wel zün niet alle verbeeldingen even goed uit de verf gekomen, maar het geheel is boei end, menselijk en toont humor en in zicht. De levensgeschiedenis van me vrouw Brun, van de vliegenier, van de misdadiger genaamd de Jakhals, van Hertha Lindegaard zün zo aandoenlük in hun tragiek van kleine levens, dat men de één of twee kitschverhalen gaarne op de koop toe neemt. Aster Berkhof. „De dood In Na pels". Nederlands Boekhuis. Til burg z.j. Voor boeken als deze dood in Napels zou ik gewoon willen waarschuwen. Bij na vier gulden te geven voor zulke nietswaardige rommel is zonde en jammer, want het is heus niet alles plastic wat er glimt. Volgens het bericht van de uitgever verschuilt zich achter de naam Aster Berkhof, een 35-jarige wereldreiziger en filoloog dr. Louis van den Bergh. Deze heer is mü volkomen onbekend en van zün wereldreizigerschap wil ik dus niets zeggen. Dat de man „filoloog" zou zün meen ik in twüfel te moeten trekken, althans dat hy een Nederland, se filoloog ?ou zün. Filologen plegen nu eenmaal uitstekend op de hoogte te zün van hun moedertaal en spreken dus niet van „oud-modisch", van „Ha. als je dat maar denkt", van „ziedaar de kern van heel onze zaak", van „arsenic". Bovendien is het woord „iudasoogje" geen Nederlands voor een kijkgaatje in een celdeur. Wel eChter noemt de Fransman dat voorwerp ken tekenend „Judas". Een en ander geeft te denken omtrent de oorspronkelük- held van dit toch al waardeloze boek werk. Nee. die paspoortspeurderromans zün werkelijk niet waar wü op zaten te wachten. OLARA EGG INK

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11