vH-ASP R0 J Radio en televisie 15-25% korting mode show Lobbyist kan eerlijk voorlichter, maar ook gewiekst omkoper zijn Verkoudheid, kee/pi/n, 95ste jaargang Vrijdag 16 maart 1956 Derde blad no. 28783 Merkivaardige „instelling" in Amerika Zonder hem schijnt Congres moeilijk vlot te kunnen werken (Ineez. Mcd.-A<Jv.) (Van onze correspondent in Washington) Behalve dat dit het jaar der verkiezingen is in Amerika, wordt 1956 ook het jaar van een nieuw groot onderzoek naar de praktijken van de „lobbyists". Helaas is het woord I o b b y-i s t moeilijk te vertalen. Maar te omschrijven is het wel. In een woordenboek zou men bijvoorbeeld kunnen zetten: man of vrouw, die er een beroep van maakt invloed te oefenen op wetgevers of op leden van de uitvoerende macht. Ziet men een karikatuur van de lobbyist, dan wordt hij vaak afgebeeld als een dikbuikig man met een grote sigaar in de mond en met zakken, die uitpuilen van de briefjes van honderd dollar. Men stelt het voor alsof deze man door de gangen van het Kapitool stapt en daar met zijn dollars de leden van het Congres probeert te winnen voor wetsvoorstellen, die hij erdoor wil krijgen. Dit is een karikatuur, doch een goede karikatuur accentueert de werkelijkheid leden, die men voor een bepaalde zaak wil winnen, toespreekt tijdens'een dure lunch of een intiem dinertje, waarbij de drank rijkelijk vloeit, is nog tot daar aan toe. maar wanneer men cadeaus gaat sturen aan regeringspersonen, wordt het reeds bedenkelijker en wan neer men duizenden dollars gaat geven voor de verkiezingscampagne van zulk een Congreslid, gaat de lobbyist toch bijna tot omkoperij over. Dergelijke ge vallen zijn bijv. gesignaleerd, toen kort geleden de wet op de gas-voorzlening in behandeling was. en zo is het Jongste onderzoek tegen de lobbyist op gang ge komen. Oppassen is de boodschap Hoeveel is er waar in deze voorstelling van de lobbyist? Het onderzoek, dat de Amerikaanse Senaat heeft gelast (en dat lang zal duren), zal wellicht wat meer lie-it in de zaak brengen. Toch is ook zonder dit onderzoek van de Senaat al wel een beschrijving te geven van de praktijken dezer beroeps-beïnvloeders. Hun beroep wordt zo verschillend uitge oefend. dat men met één beeld of met één karikatuur niet kan volstaan. Er is onder de lobbyists in Washington een man, die ik graag tot mijn vrienden re ken, maar ik zou er geen prijs op stellen met alle lobbyists bevriend te zijn. Zij kunnen onkreukbare staatsburgers zijn, maar ok doortrapte schurken. Te weinig tijd en ook te weinig personeel Mijn vriend onder de lobbyists beweert, dat het Congres moeilijk zou kunnen functioneren, indien de beroeps-v< lichters (soms beroeps-oplichters) niet bestonden. Hij is met die bewering in goed gezelschap: de bekwame, jonge se nator Kennedy heeft onlangs hetzelfde betoogd in een tijdschrift-artikel. Zij re deneerden aldus: Leden van het Congres hebben te weinig tijd en te weinig per soneel om zelf alle onderzoeks- en voor werk te doen, wanneer zij tot actie in de Senaat of in het Huis willen overgaan. Zij hebben dringend behoefte aan fei ten-materiaal. aan juridische informa tie enz. En het zijn de lobbysts, die hun deze voorlichting verschaffen. Een be roeps-voorlichter. die een goede reputatie wil behouden, zal er voor zorgen, dat zijn feiten kloppen met de werkelijkheid. Niettemin zal het Congreslid altijd op tjjn hoede moeten zijn. De lobbyist geeft hem die feiten, omdat de belangen-groep. waar hij voor werkt, wil aansturen op bepaalde actie in het Congres. Neem bijvoorbeeld mijn bekende onder deze groep Hij is onder meer de verte genwoordiger van bepaalde industrieën in New England, die enige tijd geleden veel te lijden hebben gehad van over stromingen. Die Industrieën zouden nu gaarne zien, dat de centrale regering maatregelen nam teneinde dergelijke overstromingen in de toekomst te voor- I komen. Zij hebben him lobbyist teWash- Ington daarom opdracht gegeven in die richting te werken. Wat kan hij in zulk een geval doen? I Allereerst natuurlijk cijfers en feiten ver zamelen over de overstromingsramp. Wanneer de leden van het Congres zien, hoevel schade is aangericht, hoeveel werkloosheid is ontstaan, enz., dan zul- len zij eer geneigd zijn tot ingrijpen. Men kan nog verder gaan In het algemeen zal men weinig moeite hebben om de steun te krijgen van die Congres-leden, die uit staten afkomstig zijn. welke belang hebben bij zulke maat regelen. Maar gesteld, dat er een politi cus is. die moeilijk voor de overreding van de lobbyist vatbaar blijkt, dan heeft de beroeps-beïnvloeder nog wel andere middelen ter beschikking om de stem van het Congreslid te winnen. Hij kan bijvoorbeeld een groot aantal mensen uit het gebied van dat Congreslid opwekken om aan deze Senator of lid van het Huis brieven en telegrammen te gaan sturen. Wanneer het Congreslid ziet. dat de kie zers uit zijn gebied sterk geïnteresseerd zijn in een bepaalde wetgeving, dan kan zulk een politicus het moeilijk laten om tot actie over te gaan. Deed hij het niet, dan zou het hem zijn politieke hachje wel eens kunnen kosten. Een lobbyist, die verder gaat dan de hierboven beschreven praktijken, gaat zich al spoedig van minder eerzame middelen bedienen. Dat men de congres- Hongarije lijdt van grote Ergste watersnood sinds mensenheugenis Tachtigduizend man Hongaarse troe pen en de gehele burgerbevolking zün I in de overstroomde gebieden van de Donau in de weer om het hoofd te bie den jan de ergste watersnood, die het bnd sinds mensenheugenis heeft getrof- f»r Het Hongaarse persbureau M.T.I. i meldt. d.at de plaats Fajsz Is geëvacueerd. evenals de 10.000 inwoners van het I volkomen ondergelopen eiland Mohacs. D« Hongaarse regering heeft donderdag een bedrag van 15 miljoen forint (on- fe-eer acht miljoen gulden) voor eerste hulp aan de slachtoffers van de wa tersnood ter beschikking gesteld. Mili taire vliegtuigen hebben rubberboten en rrddingsmaterieel aangevoerd voor men sen. die zich niet wilden laten evacueren en genoodzaakt waren naar daken te vluchten. Naar het eiland Mohacs is een groot aantal Russische amfibievoertulgen ge- I zonden Russische genietroepen staan I Hongaarse reddingsploegen bij. Alle pogingen van Hongaarse leger- I vliegtuigen om een ijsdam die op som mige plaatsen acht meter dik was. op te ruimen zijn tot dusver mislukt. Van Joegoslavische zijde wordt gemeld. dat het gevaar voor overstroming In f Joego-Slavie is afgenomen door dijk doorbraken in Hongarije, waardoor het water van de Donau-gebieden in het Zuiden van Hongarije heeft overstroomd. Reclame erg belangrijk De moeilijkheid is, dat slechts weinlr Congresleden hun zetel vermogen te be houden zonder dat zU grote sommen uit geven in hun verkiezingscampagnes. Reclame is bijzonder belangrijk in Ame rika. Zonder „reclame" komt een poli ticus er niet. Advertenties zijn duur en spreektijd voor radio en vooral voor te levisie is nog veel duurder. Dat geld moet komen van politieke aanhangers en van mensen, die meestal uit eigen belang het Congreslid willen steunen. Het komt bijv. wel voor, dat een ver- klezmgscomltê om een campagne-bij drage verzoekt aan een van de indus trieën, waar myn vriend onder de lob byists de vertegenwoordiger van is. In zo'n geval informeert deze industrie bü de lobbyist of het Congreslid, voor wiens campagne steun was gevraagd, zich in het algemeen „geschikt" heeft betoond. Heeft men reden tot tevredenheid, dan zal de industrie ook wel bereid zjjn de man te helpen om opnieuw lid van het Congres te worden. Het moet uit het bovenstaande wel duidelijk geworden zijn, dat machtige in dustrieën, maar ook sterke groepen, zo als vakverenigingen, organisaties van oorlogsveteranen enz. uitzonderlijk krachtige invloed kunnen uitoefenen op net regeringsbeleid. De eenvoudige, on georganiseerde kiezer brengt om de zo veel tijd zjjn stem uit, maar wat de mede door hem gekozen vertegenwoor diger gaat doen, tón in bepaalde geval len afhankelijk zijn van de lobbyist, die in dienst is van een Industrie, van het artsen-verbond, van de Zionisten, van de Indianen enz., enz. Het is uiterst moeilijk om de misstan den van het lobby-svsteem te bestrijden. Sedert 1946 moeten alle lobbyists zich laten registreren. Ieder kwartaal moeten zij opgeven wat zij verdiend hebben en wat zjj voor hun werk hebben uitgege ven. Men kan met die opgaven echter heel gemakkelijk knoeien en zelfs al wordt men er op betrapt onjuiste gege vens te hebben verstrekt, dan nog is de kans op straf miniem. Het is goed, dat een nieuw Senaats- onderzoek weer eens de aandacht op deze praktijken zal vestigen. (Ingez. Med.-Adv.) Alle Duitse merken, allernieuwste modellen. EDLY - RADIO Export - Office PRINSES MARGRIETLAAN 3S - TEL. 2195 - VOORSCHOTEN De zaak der Franse defensiegeheimen „Afschuwelijk net van verraad" Communisten kregen gegevens uit hoogste regeringskringen, onthult ex-minister De voormalige Franse minister van Binnenlandse Zaken Martinaud-Deplat heeft donderdag voor een militaire rechtbank te Parijs verklaard, dat Commu nisten en crypto-commnnisten „een afschuwelijk netwerk van verraad" in Frankrijk hebben georganiseerd. Hij getuigde in de zaak tegen vier personen, die beschuldigd worden van bekendmaking van geheimen ten tijde van de Indochinese oorlog. De gewezen hoofdinspecteur van politie Jean Didès zei, dat de Franse com munistische partq zich aan „algeheel verraad" had schuldig gemaakt, lilt in lichtingen. die hij van een der beschuldigden. Baranès, had gekregen was ge bleken, dat de communistische partjj gegevens had ontvangen afkomstig van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, de Hoge Oorlogsraad en de Franse commissie voor atoomenergie. Was Baranès loyaal? Volgens Didès is Baranès loyaal ge weest tov. de Franse regering toen hij als politie-spion in de communistische partij was opgetreden. Baranès wordt er van beschuldigd inlichtingen van het secretariaat van de Nationale Defensie commissie doorgegeven te hebben aan de directeur van een pro-communis tisch blad. flngez. Med.-Adv.) In één (lag Uw oude matras als NIEUW terug, maar dan alléén bij JAN VONK Behangerij stofieerderij HAARLEMMERSTRAAT 81 telefoon 22580 Ierse minister Costello begon aan verkeerde rede John Costello, de Ierse eerste minis ter. heeft donderdag halverwege een toespraak voor de Nationale Pcrselub Washington bekeud. „de verkeerde tekst in handen gekregen te hebben. Hij onderbrak een boeiende schilde ring van de Amerikaanse banden met Ierland en wendde zich tot de Ierse ambassadeur aan zjjn zijde, wie hij ver stoord toevoegde: „Dit is de verkeerde rede". Zich daarna weer tot zijn gehoor richtend: „Ik ben bang, dat ik een grote flater begaan heb. Dit was niet de goede tekst". De premier bekende, dat het de tekst was van een rede, die hjj later op de dag voor de Amerikaan se Senaat zou uitspreken. Na hartelijk met zgn gehoor te hebben meegelachcn, kreeg Costello de goede tekst in han den cn begon opnieuw. Volgens de premier kan Ierland zich niet by de NAVO aansluiten met het oog op de deling van Ierland „Noord- Ier land is een vraagstuk, welks bestaan in zekere mate de kracht van de Wes telijke verdediging vermindert. Als deze kwestie opgelost zou worden, zou een nieuwe en enthousiaste stroom Ierse energie ter versterking van de Weste- lyke instellingen vrijgemaakt worden", aldus Costello 'Zoals men weet maakt het protestantse noorden deel uit van Het wenst zich niet bij het r.-k. zuiden aan to duiten. Red. LD.), telt van Zürich. Jehova's getuige weigerde burgerlijke dienst EIS: 9 MAANDEN M.A. (Van onze Haagse redactie» De Haagse Rechtbank behandelde een zaak tegen een 20-jarige aldaar woon achtige monteur, prediker van Jehova's getuigen, die behalve de dienstplicht bij de Krijgsmacht ook de plaatsvervan gende burgerlijke Staatsdienst had ge weigerd. Hiy hoefde niet in militaire dienst, maar in plaats daarvan zou hij worden tewerk gesteld bij de Postcheque- en Girodienst te Den Haag, voor de tijd van 2% jaar Ook tegen deze burger lijke overheidsdienst had hij principiële bezwaren. De officier van Justitie, mr, Kern- per, achtte mensen als verdachte een gevaar voor de gemeenschap. De Staat moet met kracht tegen deze dienstwei geringsdelicten optreden. Dat de Je hova's getuigen niet in militaire dienst hoeven is al genoeg privilege: De ge volgen zouden onvoorstelbaar zjjn, in dien de Staat te slap blijkt om maat regelen te nemen in gevallen a deze. De animo om dergelijke delicti te plegen moet zo gering mogelijk wo den gemaakt. De officier eiste een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van de tjjd, doorgebracht in preventieve hechtenis en plaatsing in de Rijkswerkinrichting voor de tijd van een jaar. Vier eredoctoraten te Utrecht Ter gelegenheid van het 64sic lus trum van de Ryksumversiteit te Utrecht, dat zal worden gevierd van 10 tot en met 14 april, zullen vier eredoc toraten worden verleend. Op dinsdagmiddag 12 april wanneer de rector magnificus prof. dr. H Wa genvoort de diesrede zal uitspreken tij dens een bijeenkomst in de Domkerk, zullen de eredoctoraten worden ver leend De nieuwe eredoctoren zijn: Faculteit der Godgeleerdheid: prof. Henri Charles Puech, hoogleraar aan het College de France te Parijs: Facul teit der Rechtsgeleerdheid: prof Louis Freöericq. hoogleraar aan oe universi teit te Gent. Faculteit der Geneeskun de. prof. dr David Kcilin. .quick pro fessor of biology" aan de universiteit te Cambridge, en directeur van het thans door zijn onderzoekingen wereldver maarde Molteno instituut. Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte prof dr. M. Leumann, hoogleraar in de vergelij kende taalwetenschap aan de umversl- C o n I i I i bij Voor deze »how, welke gehouden wordt op Dinsdag 20 Maart a.s. In De Stadsgehoorzaal te Lelden det avonds te 8 uur, Is nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar. Entreeprijs I 3.50 p.p. Ineluslel sled, belasting met Inbegrip van een Koflle-conr.plet Tel. 25838 Hefschroefvliegtuigen voor Algerije In het gebied van Lafayette in het Algerijnse departement Constantine zfln donderdag gevechten geleverd tussen rebellen en troepen. De rebellen verlo ren een twintigtal doden, aan Franse zijde viel een dode. De commissie voor technische plan nen van de Franse strijdkrachten heeft donderdag besloten onmiddellijk meer dan honderd zware en lichte hef schroefvliegtuigen te kopen voor gebruik tegen de opstandelingen in Algerije. Zij besloot tevens „een bepaald aantal" vliegtuigen voor waarneming en onder steuning van landstrijdkrachten te kopen. De commissie besloot voorts kustvaar tuigen voor patrouillediensten, lan dingsvaartuigen en een „grote hoeveel heid" lichte pantser- en transportvoer tuigen te kopen. Verder zal in Frankrijk een fabriek worden gebouwd voor het maken van militaire hefschroefvlieg tuigen en de produktie van alle typen vliegtuigen zal worden versneld. Kerkelijk Leven De algemene vergadering van de Herv. Raad voor kerk en school zal op 6 april in „Esplanade" te Utrecht gehouden worden Ter vergadering zal een forum worden gehouden over het onderwerp: .Humaniteit en verkondiging rondom de school". Het forum onder leiding van de heer C. Kleywegt, inspecteur van het kweekschoolonderwijs te Nijmegen, be staat uit prof. dr. I. C. van Houte te Amsterdam, dr. J. Koning te 's-Graven- hage. prof. dr G. C. van Niftrik en prof. dr. J. Waterink, beiden uit Amsterdam. Ds. J. R. Wolfensberger, Herv. predi kant te Amsterdam spreekt het slot woord. Kerkelijke televisie- uitzendingen Op 22 april om 5 uur zal een begin gemaakt worden met geregelde kerke lijke televisie-uitzendingen. Dit deelde de voorzitter van de tele visiecommissie van het Interkerkelijk overleg In radio-aangelegenheden (Ikor) ds. L. H. Ruitenberg, ons mede. In dit Ikor werken de Hervormde kerk, de al gemene doopsgezinde Sociëteit, de Lu therse Kerk, de Remonstrantse Broe derschap, de Oud-Katholieke Kerk en de Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) in haar geheel mee. Het Ikor, dat reeds sedert januari 1946 functioneert op het terrein van de radio, zal wat de televisie-uitzendingen betreft niet over een eigen televisie-staf be schikken. doch zal regisseurs betrekken van de Nederlandse Televisiestichting. De kerken zien het overigens als haar opdracht, in het geheel der Nederlandse televisie dienend mee te werken en op grond van de by het televisiebesluit ge boden mogelijkheid stelt het Ikor zijn uitzendingen ter beschikking van het algemeen programma van de televisie stichting Als theologisch adviseur van deze te levisie-uitzendingen er zullen er tien per jaar worden gegeven treedt op ds. C. M de Vries Luthers predikant te Ny- megen, terwijl ir. K. de Vries te Amster dam tot artistiek adviseur is benoemd. Aangezien velen naar deze televisie uitzendingen zullen kijken, die geen con tact hebben met de kerk. zal niet wor den volstaan met het weergeven van een kerkdienst, doch zal de evangelische visie worden gegeven op vraagstukken, die de gehele samenleving aangaan. Elke kerkdienst, die ongeveer een uur zal du ren, wordt voorafgegaan door een kort programma, waarin de problemen ge steld worden, die ter plaatse ieder der tien uitzendingen heeft in een an dere gemeente plaats leven. De uitzendende gemeente is hierop voorbereid en in de prediking wordt hierop ingegaan. Op 20 mei zal van de Nieuwe Kerk in Amsterdam uit een Eurovisie-uitzending van de pinkster- dienst worden gehouden. De uitzendin gen worden gefinancieerd met steun van het ministerie van O. K. en W. (Ingez. Me<L-Adv.) Holland Festival-1956 in meer steden dan voorheen In Leiden uitvoering van Sem Dresden's „St. Joris en de draak" (Speciale berichtgeving) De heer P. Diamand, secretaris van het Holland Festival, heeft gistermid dag tijdens een pers-byeenkomst in hotel Kurhaus te Scheveningen het pro gramma voor 1956 bekend gemaakt. In het kader van de uitbreiding van het Festival zullen dit jaar behalve in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag ook in plaatsen als Utrecht, Naarden. Gouda. Delft, Den Bosch. Arnhem, Leiden en Nijmegen uitvoeringen plaats vinden. Er staan vijf opera's op het repertoire, respectievelijk uit Italië, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Rusland, die ieder in hun eigen taal gebracht zullen worden. Vermelden wij verder nog het Groot Symphonic Orkest van de Belgische Nationale Radio Omroep o.l.v. Franz And ré met een concert in Amsterdam en een in Scheveningen; de Tsjechische Philharmonie uit Praag, die o.l.v Karei Ancerl werken van Mozart, Slavickv en Dvorak zal uitvoeren en het Radio Philharmonisch Orkest. Het Amsterdamse concert van het Radio Philharmonisch zal worden ge dirigeerd doqr Daniel Stemefeld. Het Haagse concert van dit orkest zal onder leiding staan van de jonge diri gent Bernard Haitink. Met medewer king van het Groot Omroepkoor zal o.m. het Requiem van Cherubini worden uitgevoerd. In de programma's van het Neder- ftt nös Kamerorkest zal speciale aan- aacht worden besteed aan Mozart In twee programma's o.l.v. Szvmon Gold berg zullen werken van deze componist worden uitgevoerd. Te Leiden zal op 26 juni het Rotter dams Philharmonisch Orkest met medewerking van het Leids Toon kunstkoor „St. Joris en de draak" van Dresden uitvoeren. Van dezelfde componist zal het Gel ders Orkest het „Chorus Symphonicus" te Arnhem uitvoeren. Vijf opera's Van Prokofieff vinden wij op het programma de opera „The love for the three oranges", die uitgevoerd zal wor den door de Nationale Sloveense Opera uit Ljoebljana (Joego-Slavië). met haar solisten, koor. orkest en ballet (totaal ca. 200 man). Als tweede volgt Verdi's „Falstaff" o l.v. Carlo Maria Giulini. Het Resi dentie-orkest en het Nederlands Ka merkoor zulen hierbij hun medewerking verlenen. Het Festival zal op 15 juni geopend worden met een uitvoering van Fidelio door de Nederandse opera, gedirigeerd door Alexander Krannhals. Gré Brou- wenstyn zal de titelrol vervullen. Op 26 juni zal de Nederlandse opera o.l.v de componist. Henri Tomasi. Sampiero Corso uitvoeren. Als vyfde staat op het programma ..Peter Grimes" eveneens o.l.v. Alexan der Krannhals. De uitvoering zal op 3 juli in Den Haag plaats vinden (Ingez. Med.-Adv.) r Je moet ervan houden oorbellen als druiventrossen te dragen, maar wie zal niet graag een nieuw, modieus hoedje kopen, als de lente weer nadertBij zo'n modern hoedje moet je echter be slist een modern kapsel dragen, anders valt de nieuwe aanschaf to taal in het niet, verondersteld dan nog, dat het kapsel niet reeds direct bij de aankoop een beletsel vormde. En wat is dan wel modern? In het algemeen kan men zeggen: kort haar. of het nu krullend, golvend of glad is gehouden. Hot aller nieuwste is echter de „Ligno cas cade", de waterval-Iyn, die het kap sel in de nek wat langer houdt cn het haar in zachte golvingen, schuin naar beneden werkt. Op het voorhoofd wat héél korte franje- ponny. En bij de oren een be scheiden krul. Men kan dit kapsel nog wat inte ressanter maken door een kleur- spoeling, passend bij Uw type. Dus net één tikkeltje anders dan Uw gewone, écht-Hollandse haarkleur. Zowel het een als het ander is vakwerk. Beperk U dus niet tot het kopen van een nieuw voor jaarstoiletje wanneer het zonnetje meer kracht krijgt, maar trek ook iets uit voor de kapper. Laat de finishing touch aanbrengen door ^&tZcC.<Bdotn, Orkest-concerten Wat het orkestconcerten betreft noe men wy het Concertgebouworkest, dat. o.l.v Antal Dorati. o.m Bartok's Hertog Blauwbaards Burcht zal uitvoeren O.l.v. Eduard van Belnum volgt een tweede concert met de eerste Neder landse uitvoering van de Tweede Svm- phome van Matthijs Vermeulen. Met medewerking van Cor de Groot, piano, en het Toonkunstkoor zal voorts de Chorfantasie van Beethoven worden uitgevoerd. Het laatste concert o.l.v. Otto Klem- perer vermeldt een Mozartprogramma. Solisten zijn Annie Fischer, en Haakon Stotyn (hobo). De concerten o.l.v. Eduard van Bei- num en Otto Klemperer zullen ook in Den Haag worden gegeven. Ook het Residentie Orkest zal et drie concerten aan het Holland Fest,. 1 deelnemen. O.a. zal uitgevoerd word de Vijfde Symfonie van Bruckner. Diri genten zijn van Otterloo en Tomasi. Koorconcerten en Kamermuziek De Nederlandse Bachvereniging zal in Naarden Bach's Hohe Messe en in Gouda een Monteverdi-Baeh program ma o.l.v. Anthon van der Horst uitvoe ren. De Stem des Volks zal in Amsterdam o l.v Antoon Krelage een eerste Neder landse uitvoering geven van Sem Dres den's St. Antolne. Voorts zullen Peter Pears en Benja min Britten hun medewerking verlenen aan een Schumannprogramma. HAUTE COIFFURE STEENSTRAAT 57 - LEIDEN TELEFOON 21721 Beroepen te gelo-O. Aangenomen te Opperdoes. NED. HERV. KERK. Delden M. Blom te Hen- naar Almelo D. v. d. Valk GEREF. KERKEN. Beroepen te Arnhem (5e pred.pl.) H. C. Endedllk te Workum-Oudewlrdum M. v. d. Slis kand. te Amsterdam. Te Amster dam-West (vac. J. B v d. Slis) K. A. Schippers te Ermelo. Bedankt voor Scheveningen G N. Lam. mens te Rotterdam-Krallngen, Voor Ant werpen A. Vos te Westmaas. CHR. GEREF. KERKEN. Aansenomen naar Edmonton (Alberta) B. Nederlof te Houston (B.L.) voorheen te Dokkum. Beroepen te Rotterdam-Kr allngen M_ Vlletstra te Eemdlik, Sterke stijging export naar Afrika De Nederlandse export naar Afrika ls het afgelopen jaar opnieuw aanzienlijk gestegen. Deze ging met 11 omhoog ten opzichte van 1954 en vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 590 mil joen gulden. Dit heeft de heer A. G. Aukes, secre taris van het Afritó-Instituut medege deeld. Volgens de heer Aukes heeft Neder land nog steeds een uitvoeroverschot in de handel met Afrika Het zwaartepunt van onze uitvoer naar Afrika ligt in de consumptieve sector De heer Aukes ver wacht dat Nederland, wat de zichtbare directe uitvoer betreft, dit jaar de 600 miljoen zal passeren. (Ingez. Med.-Adv.) Dit is een verstandige huisvrouw r f i Z'J Proflteert °°k van de t nieuwe gezinsverpakking f van Philips- j a voordelig! j o "7<T CI..LI. Zi- gezinsverpakking ..Actifral 10" Roxane. Extra 150 dragees f3.75. Slechts één 4 dragee per dag is voldoende om f ..voorjaarsmoeheid" te voor komen. Ballet Het Londen Festival Ballet, dat tij dens de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Rainier en Grace Kelly te Monte Carlo zal optre den. zal ook naar ons land komen. Het Nederlandse Ballet zal een experimen teel programma uitvoeren. Toneel Ook in 1956 zullen uitvoeringen van Elckerlyc door de Nederlandse Coraedie ln Delft worden gegeven. Door de toneelgroep Theater zal in Nymegen Mariken van Nieumeghen worden uitgevoerd. Het staat thans vast dat het Theatre National Populaire uit Parijs aan het Holland Festival zal deelnemen. Op het programma staan l'Avare van Molière en Le Triomphe de l'Amour van Mari- vaux. Er zyn nog onderhandelingen gaan de omtrent het optreden van het Staats Schauspiel uit Stuttgart met enkele voorstellingen van Schillers Maria Stuart.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9