Afschaffing doodstraf in Engeland zal nog heel wat tijd vorderen VRIJDAG 16 MAART het onderwerp gaan debatteren. Maar een anti-doodstrafmaatregel, gelanceerd door de regering, zou een gezag bezit ten, dat ook het Hogerhuis dient te eerbiedigen. Daarom is ook Silverman zelf teleurgesteld, dat de afschaffing al leen een kans krijgt door zijn wetje, dat de lords zo gemakkelijk om zeep kun nen brengen. Zou dit gebeuren, dan is er alle reden voor de verwachting, dat de aloude tegenstelling tussen de beide Huizen zal herleven en dat pogingen ondernomen zullen worden om de lords te beroven van de laatste macht, die ze nog bezitten, namelijk de wetgeving van De regering verschuilt zich nu achter het wetsontwerp van Silverman (Van onze Londen se correspondent) De Britse regering Is tegen afschaffing van de doodstraf. Het Hogerhuis (Eerste Kamer) is er ook tegen, evenals de openbare mening. Desondanks zal de doodstraf, naar het zich laat aanzien, wettelijk worden afgeschaft, als dreigt het een lijdensgeschiedenis te worden! Op 16 februari keurde het Lagerhuis met een meerderheid van 46 stemmen en tegen het adres van de regering in, een motie goed, die werd ingediend door tot alle partijen behorende tegenstanders van de doodstraf. Daarin werd op schorting of afschaffing van de doodstraf geëist. De aanvaarding van deze motie was niet louter een morele veroordeling van de doodstraf, maar een tot de regering gerichte uitnodiging voor onmiddellijke indiening van wettelijke maatregelen, welke een einde aan de doodstraf zouden dienen te maken. Sir Anthony Eden verklaarde dan ook onmiddellijk na de bekendmaking van het resultaat der vrije stemming waarin elk parlementslid zijn geweten mocht volgen en niet gebonden was door de partijvoorschriften dat de regering onverwijld in de geest van het gevallen besluit zou handelen Tijdens het debat had de regering al kenbaar gemaakt, dat met een kwestie van leven en dood niet mocht worden geëxperimenteerd. De keus ging daarom tussen behoud of afschaffing. Nieuwe teqenstellinq van Lager- en Hogerhuis? Iedereen dacht daarom dat Edens woorden betelenden, dat de regering de afschaffing van de doodstraf zou voor stellen. Binnen het kabinet heeft hier over een hevige strijd gewoed. Lloyd George, de minister van Binnenlandse Zaken, die zich in het Lagerhuis krach tig tegen afschaffing had verzet, dreigde met aftreden, wanneer hij nu eensklaps de afschaffing zou moeten verdedigen. Bovendien is de regering als geheel ook tegen de afschaffing, al is een aantal ministers individueel tegenstanders van de doodstraf Maar als een vrije stem ming iets betekende, dan was het toch, dat de regering op een of andere ma nier aan de wensen van het Lagerhuis moest tegemoetkomen. De regering klampte zich daarom vast aan het nog kortgeleden door de rege ring verguisde initiatief-ontwerp van de kleine, gewiekste Labour-advoeaat Syd ney Silverman, die al jarenlang een der aanvoerders is geweest in de strijd te gen de doodstraf. Met een onverwacht breed en hoffelijk gebaar geeft de rege ring Silverman thans alle eer, die hem toekomt en verleent hem alle facilitei ten om zijn ontwerp aan de orde te stellen. Het werd opgevist uit een heel pak andere initiatief-ontwerpen en krijgt voorrang. De regering stelt, on danks een overladen programma, tijd beschikbaar voor het ontwerp-Silver- man en heeft hem verder regerings rechtskundigen aangeboden om hem met raad en daad bjj te staan. Verder wordt in elk stadium van de parlemen taire behandeling een vrije stemming toegestaan. Maar ondanks al deze wel willendheid zal de regering bU elke fase de strijd tegen het ontwerp-Silverman aanbinden. Geen knechtjes van kiezers De tegenstanders van de doodstraf voelen zich daarom min of meer opge laten! Want zij vragen zich angstig af, of op die manier hun médestanders on der de Conservatieven, die tenslotte de doorslag gaven bij de aanvaarding van de antl-doodstrafmotie .onder de hui dige omstandigheden niet zullen worden overgehaald tot het andere standpunt. Dit lijkt ons eerter onwaarschijnlijk. De conservatieve tegenstanders van de doodsraf staan vast in hun schoenen. Er zijn vele nieuwe Lagerhuisleden, die een levend bewijs leveren voor de kentering ln de openbare mening, ook al is die in meerderheid nog voor het behoud van de doodstraf. Het Lagerhuis is deze waarschijnlijk een verre stap vooruit, hoewel zijn besluit de openbare mening zelf weer gunstig beïnvloedt. Dat het Parlement die stap gedaan heeft, is verheugend. Immers, Lagerhuisleden ziin geen knechtjes van hun kiezers, maar moeten, eenmaal gekozen zijnde, hun eigen oordeel volgen. Dat de regering zich achter het ont werp-Silverman verschuilt, kan leiden tot een nieuwe crisis tussen Lager- en Hogerhuis. Over het algemeen eerbie digt het nog half-feodale uit erfelijke peers bestaande Hogerhuis de uitspra ken van de gekozen volksvertegenwoor diging het Lagerhuis en levert het vaak een waardevolle bijdrage in de pvrlementsarbeid door aanzienlijke ver betering van wetsontwerpen. Want in het Hogerhuis zitten, behalve de edelen, die in hun landhuizen slapen en nooit komen opdagen, belangrijke deskundi gen op elk gebied. Een jaar tegenhouden Het Hogerhuis is tegen afschaffing van de doodstraf, zoals op 6 maart wel duidelijk zal blijken, als de lords over Tweehonderd auto's vernield in Algiers Aanval van terroristen Heden-, vrijdagochtend vroeg hebben vier gemaskerde opstandelingen In bet hartje van Algiers een gebouw van tien verdiepingen in brand gestoken, waarbij 200 auto's werden vernield. De opstandelingen kwamen zelf In een auto aansnellen en lieten benzine uit de tanks van de garage, waarboven zich ge noemd gebouw bevond, vloeien, terwijl zij de twee bedienden ln bedwang hielden. De benzine werd in brand gestoken door een vuurstoot uit een van hun automa tische wapens, waarna zij zich uit de voeten maakten. Politie en brandweer evacueerden in allerijl de bewoners uit de 47 boven de garage gelegen woningen, terwijl de auto's ln de garage een voor een ontploften. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Later in de ochtend kreeg de brandweer het vuor in bedwang. Bij een tramremise werden opstande lingen, die in drie auto's kwamen, afge schrikt door het alarmsignaal, dat door een van de employé's in werking was ge- steld.Op een andere plaats werd een ga- ragebediende aan de hand gewond door sdhoten van opstandelingen. Buiten Algiers werd een kurkfabriek ln brand gestoken, terwijl in het gebied van Bougie een Europese vrouw werd gedood. De autoriteiten van Algiers hebben een uitgaansverbod van middernacht tot vijf uur in de ochtend uitgevaardigd. het Lagerhuis een vol jaar tegenhouden. In geval van verwerping door het Hogerhuis van een ontwerp-wet tot af schaffing van de doodstraf, zou he' Lagerhuis na een jaar de hele zaak op nieuw moeten behandelen met al het daaraan verbonden tijdverlies. Wanneer de maatregel dan opnieuw wordt goed gekeurd, wordt zij automatisch wet. „Zie je wel!" In elk geval ziet het er naar uit, dat met de afschaffing van de doodstraf lange tijd gemoeid zal zijn. De praktijk is, dat hangende een dergelijke beslis sing, doodvonnissen in celstraf worden veranderd, maar dat is geen op de con stitutie berustend gebruik. Chuter Ede beging hier destijds een blunder meer, toen hij hangende een nieuwe wetgeving alle doodvonnissen door gratie redde. Lloyd George zal wel hetzelfde doen, maar hij was zo voorzichtig om in zijn aankondiging daaromtrent een slag om de arm te houden. Hoewel de praktijk in het buitenland voldoende bewezen beeft, dat afschaf fing van de doodstraf het aantal moor den niet doet toenemen, zal er zeker verwarring volgen bij elke moord, welke gepleegd wordl gedurende de periode, dat de afschaffing van de doodstraf wordt voorbereid. Drie dagen na het Lagerhuisdebat werd in het Londense Fast End een winkelierster achter de toonbank gru welijk vermoord. „Zie je wel!" riepen de bladen uit. welke tegen afschaffing van de doodstraf zijn. De afschaffers hopen, dat het land zich niet door dit soort propaganda zal laten beetnemen. Maar het staat wel vast, dat elke nieuwe moord de agitatie van degenen, die de galg willen handhaven, zal doen toene men. Uitstel zal de atmosfeerr dus niet verbeteren. Richtprijs baconvarkens verhoogd De prijzen op de veevoedermarkt heb ben gedurende de afgelopen maanden een dusdanige ontwikkeling gehad, dat blijkens de tweemaandelijkse herbe- rekenlng van het Landbouw-Economisch Instituut de kostprijs van baconvarkens met 5 cent per kg is gestegen. Dienover eenkomstig is besloten de richtprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteits klasse met ingang van 19 maart 1956 van f. 2.37 tot f. 2.42 per kg koud ge slacht gewicht té verhogen. De overnemingsprijs voor baconvar kens ondergaat geen wijgiging en blijft f. 2.25 per kg koud geslacht gewicht <2e kwaliteit). Het verschil tussen richtprijs en overnemingsprijs. dat in het vlees fonds wordt gestort, zal dus van de ge noemde datum af 17 cent per kg be dragen. Vijf winkels afgebrand Een felle brand, aangewakkerd door een krachtige wind heeft vannacht vijf zakenpanden in de Molenstraat te Al melo, alle toebehorende aan de coöpe ratie „De toekomst grotendeels in de as gelegd. De twee er naast liggende woonhuizen konden, dank zij grote krachtsinspanning van de brandweer, behouden blijven. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, doch de schade is zeer groot. De oorzaak van de brand is vermoe delijk een lekke schoorsteen in een schoenmakerij. (Van onze Haagse redactie) De Centrale van Rijkspersoneel is zeer teleurgesteld over het feit, dat de regering het wetsontwerp tot aanpas sing van de ambtenarenpensioenen bij de Tweede Kamer heeft ingediend, zon der dat tegelijkertijd verbeteringen van de pensioenwet zijn voorgesteld. Zij heeft met het oog op deze naar haar mening teleurstellende gang van zaken aan het Ambtenarencentrum verzocht contact op te nemen met de andere Cen trales van Rijkspersoneel om te komen tot een gezamenlijk standpunt en zo mo gelijk tot gezamenlijke stappen o.m. bij de Tweede Kamer. DE EMINENT* NAAR FALMOUTH. De sleepboot „Zwarte Zee" erin ge slaagd verbinding tot stand te brengen met de „Eminent" men zie elders. Het willoze schip wordt nu door de sleep boot naar Falmouth gebracht. Uit Du blin wordt vernomen, dat een explosie in de machinekamer van de „Eminent" de oorzaak van de zware motorschade is. Met kapitein Jonk en de zes opva renden is alles wèlHet ergste gevaar voor de bemanning is geweken. VRIJSPRAAK VOOR HOOFDAGENT Het Gerechtshof te Den Haag heeft een 42-jarige voormalige hoofdagent \an politie, wonende te Den Haag, con form de eis vrijgesproken. De hoofd agent, die thans handelsreiziger is, was tenlaste gelegd dat hij in strijd met zijn plicht aan de personeelchef van een broodfabriek inlichtingen had verstrekt over de criminele en politieke antece denten van personeel van deze fabriek of sollicitanten, waarvoor hij geldsbe dragen had aangenomen De Recht bank had hem tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Op verzoek van de Amsterdamse caba retier Kees Manders zal mr. E L. Bak- huys een civiele procedure bij de recht bank instellen tegen de zanger Johnny Jordaan, die volgens Manders contract breuk heeft gepleegd Johnny Jordaan zou op donderdag 9 februari in Bellevue te Amsterdam en op zaterdag 11 februari in Enschede op treden met het gezelschap Kees Man ders Op die donderdagochtend belde de impresario van Jordaan echter het kantoor van Manders op met de mede deling, dat Johnny Jordaan ziek was en dus helaas niet kon optreden. Later zou Kees Manders gebleken zijn. dat de zanger helemaal niet ziek was en ziekte slechts als voorwendsel had gebruikt om elders te kunnen optreden. Wegens contractbreuk zal Manders thans de Rechtbank vragen Jordaan de verplich ting op te leggen hem als schadever goeding f2000" uit te betalen. MR. F. J. BERGER OVERLEDEN Vannacht Is te Amsterdam op 27-ja- rige leeftijd overleden mr F J. Berger, laatstelijk gezantschapsattaché te Mon tevideo ("Uruguay)De heer Berger over kwam met Kerstmis 1955 een ernstig auto-ongeluk. Hfj werd direct geopereerd maar kwam niet meer tot bewustziijn. Mr. Berger is toen eind februari, nog altijd ln bewusteloze toestand per vlieg tuig naar Nederland vervoerd, vaar hij werd opgenomen in het- Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is de heer Berger thans overleden. Hij was een zoon van de oud-burgemeester v. Venlo. mr. B Berger. BOSKOOP AUTOBOTSING BIJ GROENEWEG Op het gevaarlijke en onoverzichte lijke kruispnt Groeneweg-Goudse Rij weg vond gisteren een botsing plaats ussen wee personer.auo's. waarvan er een werd besuurd door een inwoner van Hilversub. Beide wagens werden be schadigd. doch persoonlijk lesel bleef gelukkig achterwege. Koning Hoessein van Jordanië (rechts) en Koning Feisal van Irak tijdens recente besprekingen ergens aan de grens tussen beide landen over hun onderlinge betrekkingen cn de huidige spanningen in het Midden-Oosten. STADSNIEUWS V. D. SCHEPT ITALIAANSE SFEER Met medewerking van de Italiaanse ambassade brengt V D in de ko mende maand de „Primavera", de Ita liaanse lente, ln Leiden. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens deze Italiaanse maand niet alleen de normaliter door V D. gebrachte artikelen zullen wor den geëxposeerd, doch ook produkten van bekende Italiaanse handelsmerken. Een vrijwel volledige greep is gedaan uit de voortbrengselen van dit land Teneinde de Italiaanse sfeer zoveel mo gelijk te benaderen, zijn ook een ..Trat toria Italiana" (restaurant) en „Gela- teria Italiana" (overdekt terras) inge richt Behalve door enkele plaatselijke autoriteiten zal de opening, welke morgen plaats vindt, worden bijgewoond door de vertegenwoordiger van de Ita liaanse ambassade, dr. B. Bruniera. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wilhelmus Cornells Maria, zn van J. A. v. Qljlswijk en H. A. v. d. Ploeg; Theodorus Johannes, zn van J. M. J Werter en J. W. M. Caspers, Seberdlna Metha, dr van J. A. Navest en W. ter Haar; Gepkea Jantje, dr van A. Brinks en A. Branbergen; Lucas Petrus, zn van A. Dlsseveld en M. Ver woerd; Patrlk. zn van A v. Beelen en G W. J. v. Rijn; Arend Evert, zn van H. H. Dekker en H. M. v. d. Wiel; Ernst Herbert, zn van C. Steenbergen en M. Tltlng: Paulus Jacobus Johannes, zn van P. J Lut en A van den Berg; Laura Margaretha Helena, dr van J. J A. v. Schle en W. P. J. v. d. Drift; Rla, dr van P. Valk en R. J Valk; Catharlna Clementine Maria, dr van G. W. Zonneveld en M. Groot; Petronella Johanna, dr v. D W Wanslnk en J. J. Zee. OVERLEDEN: C v. d Hulst. man. 57 Jr; P Burggraaf, wed nr. 80 Jr; A. Wassenaar, hulsvr. van Verllnd. 75 jr. A. C. Brameyer. man, 31 Jr; S. C, Smit, man. 62 Jr; A. J. Regeer, huis vrouw van LauwTler. 68 Jr OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella M.. dr N. Schaap en M. Hoogerduljn; Jannetje C.. dr van P. van Egmohd en A. Freke; Jentje, dr van J. Bakker en R. Feenstra; Cornells J zn van G. A. den Haan en I. Jacobs: Mari.1 P. C.. dr van K. de Best eu M C. van der Mel); Johannes, zn van P. Lagas en A. Gloudle Ondertrouwd- J. R. Roorda, 24 Jc en E van Delft. 20 Jr. Getrouwd: J. de Winter en C. M. Sche pers; W. van Delft en M. M. Dorrepaal; H. N. van Weizen en A. G. M. Remmelts. Overleden: M. van Egmond. geb. Frank huizen 76 Jr; L. van der Gust. 58 Jr; E. van Staden, geb. Van der Linden. 64 Jr. VOORSCHOTEN Geslaagd jaarfeest De beide gereformeerde jeugdvereni gingen. de MV en de JV. hebben in het Gebouw voor Chr. Belangen een geslaagd gezamenlijk jaarfeest gehou den De zaal was bijzonder goed bezet, de organisatie klopte, het programma werd vlot afgewerkt en de sfeer van de avond was best. De presidente van de MV opende de avond, waarna Koos Verhoog een pianosolo gaf. Koos van Leeuwen de clameerde en Joke Meijer een medita tie over de lijdensweken hield. Door middel van een soort vraagge sprek werden de meestal nogal droge jaarverslagen smakelijk opgedist. Ook na de pauze declameerde Koos van Leeuwen. Leden van beide vereni gingen werkten op de lachspieren met „Het lied van de arbeid". Ook het blij spel „De familie Kruif houdt vacantie" sloeg in De 11 spelers brachten het niet onverdienstelijk over het voetlicht. Tenslotte trad nog enkele malen een naamloos orkestje op met populaire liedjes. Een wedstrijd om een naam voor het muziekclubje te krijgen bracht de bedenker van „De Plótsklappers" een taart op. De voorzitter van de J V. sloot de uit stekend geslatigde avond. WARMOND De stiohting onderwijstentoonstellin gen houdt in Warmond, in een der lo kalen van de r.-k, jongensschool een tentoonstelling over de email-industrie. Op een aantrekkelijke en bevattelijke wijze is het fabricageproces van deze in dustrie in beeld gebracht. Deze tentoonstelling, die uitgaat van de stichting onderwijstentoonstelling te 's-Gravenhage, beoogt de waardering en belangstelling van het schoolkind op te wekken voor ambacht en industrie. Alle kinderen van de ln Warmond gevestigde scholen hebben dan ook de gelegenreid deze tentoonstelling ol.v. het onderwijzend personeel te bezich tigen. Het onderwijzend personeel geeft bij dit bezoek uitleg van het fabricage proces. RAADSAGENDA Op dinsdag 20 maart a.s. zal de raad der gemeente Warmond voor een open bare vergadering bijeen komen op het gemeentehuis. Op de agenda staat ver meld een voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein, ge legen aan de Sweilandstraat aan de firma Kool, een voorstel tot het opnieuw vaststellen van een verordening op de keuring van waren in de gemeente Warmond, een voorstel tot verstrekking van subsidie aan de plaatselijke mu ziekgezelschappen en een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Dorpsstraat 77. Tevens zal de gemeente-begroting dienen te worden gewijzigd t.b.v. de salariëring van enkele gemeente-arbei ders. „LEEVLIET" De buitenplaats „Leevliet" gelegen aan de Jan Stcenlaan. destijds bij openbare verkoping verkocht aan de heer Elfring. waarin een Indisch restu- rant zou worden gevestigd is thans over gegaan in andere handen. Deze buitenplaats is n 1. verkocht aan de heer M. Jakobs, die de bedoeling heeft hierin een internaat voor kinde ren in te richten. In Hotel „De Stad Rome hield de R.-K Vrouwenbeweging, afdeling War mond een jaarvergadering. De voorzitster mevr. Th. Smolders Nieuwerkerk opende de vergadering met een welkomstgroet, speciaal tot de geestelijk-adviseur, pastoor J. Gussen- hoven. Medegedeeld werd. dat in het afge lopen jaar t.b.v. 13 baby s de babv-kof- fer welke door de léden steeds met baby-goed wordt gevuld dienst had gedaan. Uit het jaarverslag van de penning- meesteresse bleek, dat een batig saldo geboekt stond van f. 291.35. Een mooi resultaat was ook nog door de dames bereikt om in deze twee jaren nog een bedrag van f. 291 41 bij elkaar te brengen voor het destijds in leven geroepen Lourdesfonds. Thans zal men in de gelegenheid zijn om een zieke van Warmond naar Lourdes uit te zenden. Na afwerking van de korte agenda sprak de geestelijkadviseur nog een kort woord. Hij sprak over de nieuwe litur gie in de paasweek. Na een pauze gaf de voorzitster een demonstratie over het maken van lampekappen. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Gisteravond werd in hotel „De Zon" een avond gegeven, die verzorgd werd door de leerlingen van de school met de bijbel. Het hoofd van de school, de heer J. Schippers, sprak een begroetings woord. in het bijzonder gericht tot liet schoolbestuur. Het programma werd ge opend door declamatie door drie meis jes waarna de leerlingen van de hoog ste klas zongen „Ja. ik kost Hem die slagen". Na de pauze voerden leerlin gen van de hoogste klassen een toneel stuk „Klein Duimpje" op. Het was een aardig spel. dat op verdienstelijke wijze werd gebracht. Aan het einde van de avond nam dr. J. Zandee het woord. Hij dankte in het bijzonder de heer Schip pers voor het vele werk dat hij heeft gedaan om deze avond te verzorgen. Natuurlijk bedankte hij ook de kinde ren en verdere medewerkers. Dr. Zan dee sloot de avond met dankgebed. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Robbie, zn van M. de Roode en C. van Egmond; Aloysius I. M„ zn van W. B. M. van Uffelen en W. A. T. M. Mooljman; Dirk R,, zn van H. G. F. Beek en G. D. Brandt; Carola I. J M„ dr van N. P. Brederode en J. de Wild, Marie E., dr van F. J. Hoeben en C T. van Maarse- veen; Petrus B., zn van C. P. Ruljgrok en E. M. Overdevest Ondertrouwd: L. Masurel en E. M. Gras; (Ingez. Med.-Adv.) Vin der WERFF i HUBRECHT Indontsiseht Sptciahstin sinds 1899 Beursbericht no 156 is verschenen PLETTERIJ ENTHOVEN Een maquette van de in Bonn te bouwen Beethoven-halwaarvoor Bondspresident Heuss vandaag de eerste steen heeft gelegd. De hal moet eind 1958 voltooid zijn en zal ongeveer acht miljoen mark kosten. J. C. Lit en L. M. Lieshout: Jhr. C. R. T. von Weiier en A. D. C. M. van Eijsden; L. C. Bosch ridder van Rosenthal en M. D. de Kroon; C. A. J Berntsen en J. J. M. T. van Woensel; U. van der Meulen ea C. C. M. Knynenburg; J. H. Heerens en M H. M. H. Hoogenbosch- J. T. G. Tim mer en A. E. Bannier; J. P. Bosman en P. M. J. Westgeest; J. Hulzenga en T. Molen- Getrouwd: J. W. Meilink en M. C. S. Singer; J. van der Gugten en J. van den Boogert; L. G. J. Jacobs en R. M. G. Kampschreur. Overleden: M. H van Beers, 78 Jr; W, Baars, 76 Jr; P. P. M. van Genderen Stort, 81 jr; J Hagar, 37 Jr; M. A. M. Ridder, 10 maanden. BEURSOVERZICHT De verrassing van de markt was van daag dat terstond bij opening er een open hoek ontstond in de claims Neder lands zout die dezer dagen verhandeld worden uit hoofde van de emissie. Dat claims in een open hoek komen is een zeldzaamheid maar tevens een voordeel aangezien nu tijdens de gehele beurs- duur een notering bekend is terwijl an ders men tot ver na sluiting van de markt vaak in onzekerheid verkeert. De claims zout gingen verder omhoog en werden verhandeld van f. 960 tot f. 980. Het marktverkoop was overigens be paald ongeanimeerd. Alleen olie werd door Wall Streett gestimuleerd en liep tot 690 omhoog, mede als gevolg van de zeer gunstige cijfers der Shell Óil Com pany. die recordresultaten heeft be haald. De overige internationale fond sen waren merendeels nauwelijks prijs houdend en stil. Van Scheepvaartwaarden viel het grillige verloop op van de maatschappij „NederlandGisteren is het meren deels gunstig beoordeelde dividend be kend gemaakt als gevolg waarvan de koers in het ochtendverkeer tot 224 was opgelopen, maar vanmiddag scheen de aardigheid er af, want er volgde een reactie tot 217. Rotterdamschè Lloyd noteerde ex het dividend van 11 pro cent. Scheepvaart Unie kon zich moei lijk handhaven. Indonesische waarden zetten de koersstijging niet voort en bleven een kleinigheid ten achter. Van daag was de inschrijving, op de aande len a pari van DRU voor houders van claims. Voorts werden twee nieuwe cer tificaten geïntroduceerd t.w. de Cana dese Steep Rock Iron Mines, waarvoor matige belangstelling bestond op een koers van 21 dollar en de Britse Tanga nyika Concessions waarvoor de belang stelling beter was en een koers genoemd werd van circa f. 1000. Dc aandelen Aniem, die de hele week al waren op gelopen stegen nu tot 88 onder invloed van de vastgestelde vergoeding voor de naasting van het bedrijf. Nederlandse Staatsfondsen prijshou dend en stil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 maart Londen 10 644—10.65: New York 3.824—3 83%: Montreal 3 83',—3 83%Parijs 1.08124— 10822%; Brussel 7 62%—'7.63Frank furt 90.79—90.84: Zürioh 86 924—86.974; Ziiricih (vr. fres) 89.34489394; Stockholm 73 254 —73.304: Kopenha gen 54984—55334; Oslo 53.184— 53.234; Milaan 60 664—60 7144 Beurs van Amsterdam Vrijdag 16 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. 53 3% 1004 L 102% Grootboek obl102ft Ned. '51 34 1004 100,'* Ned. '53 (34) 100% 100% Ned. '48 3'i 974 97% Ned. '54 3% 97% 97H Ned '55 34 97 tt 97A Ned '55 II 3% 98'i 98% Ned. '47 3 4 3 98 ii 98H Dollarlng '47 3 96 4 96)5 Investeringscert 3 99 98f3 Ned 62-64 3 99 99% Indië "37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 96 ft 96A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 67% 67% Nat. Handelsbank 148% 148% Ned Handelmlj 222 222 AK.U 331% 329% Philips 345% 345% Philips '55 339% 3404 Unilever 367% 3674 Wilton Feyenoord 3014 302 Biliton 2de r298 299 4 Kon Olie f 50.— 340 Kon. Olie 685% 691% Amst Rubber 1094 109% Holl Amer iyn 207 206% Kon Ned Stoomb. 205 203 Ned Scheepv Unie 200 199 H V A1304 129% Java Cult 71 72 Deli Mij 137 136% Senembah93'i 94 NI ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en jem leningen A dam '47 (4) 3 100% 100 Den Haag 1937 1 3.. 97% Lelden 1947 98 B R'dam '37 1 III 34 1004 1004 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105'.i 105% Premieleningen A'dam '51 24 138% 138% Eindhoven '54 24 108% 108% Enschede '54 24 113 1134 Den Haag '52 I 24 13C1Ï 136% idem II 24 142 142y« R'dam '52 I 24 138 138% Idem n 24 1374 1374 Utrecht '53 24 121ft 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Amsterd Bank 2514 250% Rotterd. Bank2254 3284 Twentsche Bank247 247 Industrie Ondernemingen Ned G enSplr. fabr 232% 233 4 Kon Ned Grofsm 139% 139% Rott Droogd M« 630 635 Tleleman en Dros 15% 15 Handelsondernemingen BorsumU cv A f 1000 1124 115y4 Internatlo1474 149 Diversen 734 Spoorwegen Deli Spoofw Mij. Amerik londsen Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VE 15/3 Hou Constructie zzt 421 Ing Dui v Bouwnijv 24aL Int Kunststof! Ind 67 68 Kon Ned Edelmet 76 75 Pref wa Idem 79 79 Textiel Gebr v Wijk 87% 87% Leldsche Wolsplnn 315 316 Med Electrolasm 52 Sikkens Lakfabr '53 457 453% Ver. Touwfabrleken 1854 186% Wernlnk's Betonm. 141 141%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7