Leiden breekt met traditionele scholenbouw Vier aula-scholen worden gelijktijdig aan Gemeentebestuur overgedragen Magistrale herschepping van Brahms' „Vierde Symfonie" Witfe tanden friese adem met de nieuwe tfo/ffate' V.&D. lanceerde voorjaarscollectie Bulthuis Zuiveloptocht trok door Leiden 95ste jaargang Vrijdag 16 maart 1956 Tweede blad no. 28783 Aula-school: primeur voor Nederland Aan het einde van deze maand woensdag 28 maart staat Leiden voor Kn belangrijke dag. Leiden breekt die dag met zijn traditionele scholenbouw tn stelt daarvoor een Nederlandse primeur in de plaats: de aua-school. Bovendien kunnen op één dag vier scholen twee openbare en twee christe lijke scholen aan 't Leidse scholenbezit worden toegevoegd. Nog nimmer is Jit in de geschiedenis van het Leidse onderwijs voorgekomen. Hoewel ook Leiden, als zovele gemeenten ,in deze tijd „worstelt" met de scholenbouw, jtemt het tot grote voldoening, dat de Sleutelstad thans in één keer vier, jiaar een ontwerp van de Leidse architect, de heer D. L. Landman, gebouwde irholcn voor het onderwijs kan openstellen. Scholen ze zijn volgens het- jclfde type gebouwd die voldoen aan de hoogst daaraan te stellen eisen van Irht-, lucht- en ruimtewerking. Wethouder Van Schaik, wiens trots over zulk ten geperfectioneerde uitvoering begrijpelijk is ook wij stonden versteld wcr »ulk een voor Leiden nog nimmer gerealiseerde oplossing Het zich te- jenover ons uit, dat met deze scholenbouw het ideaal benaderd was. En in- Jcrdaad: hetgeen hier door een samenspel van krachten en technisch vernuft |s bereikt is werkelijk fantastisch! Het Is vooral de aula. waarop de aandacht lich concentreert. Hoewel Leiden in het noorderkwar tier reeds een halschool kent, be iaderen opdrachtgever, architect en lannemer met deze aula-schooi liet juinmum van een in alle opzichten rerantwoord schooltype. De heer Van Schaik, die het ontwerp van de heer Landman direct al bijzonder aantrek- tdijk achtte, zag in dit aula-type. ïaarbij o.a. de in- en uitgang van de ichool vrij van deze aula kwam te lig- jen. een goede mogelijkheid om tot reran t woorde en de zo zeer gewenste icholenbouw te komen. Bij de bouw van jeze aula-scholen is volkomen met de traditionele school gebroken. Kan de traditionele school worden gezien als >en gebouw met één ingang en een Aaneenrijging van de benodigde loka- |cn, waarlangs een verbindingsgang |oopt, hiervan is bij de aula-school geen jprnke. In- en exterieur zijn geheel ge wijzigd. Kende men bij het verouderde ichool type een eenzijdige oriëntering tn eenzijdige verlichting en ventilatie Ier leslokalen, met een in groepen staan jer toiletten, in de aula-school is daar- !an niets overgebleven. Zo kent deze rhool meerdere toegangen, afgesloten tn van de klassen gesepareerde garde- tobens. twee-zijdige verlichting (waar- loor schaduwen wegvallen) en ventila te der lokalen, geluidsluizen tussen de leslokalen en als meest belangrijke |igenschap een aula, als centrum der jchool In tegenstelling met de normale icholenbouw liggen alle leslokalen op de perste en tweede verdieping. Slechts Je aula is gelijkvloers. Een aula, met ten ruim podium, waarachter een kamer voor het hoofd der school en een ferarenkamer. Tegenover het podium bevinden zich de bergruimten en een keuken. Wethouder Van Schaik, die ons gis teren door deze ideale schoolruimte Peidde. achtte een dergelijke aula- te van zeer veel belang voor het rwijs (zang. declamatie en toneel en er worden beoefend) en voor aankweken van de schoolgemeen schap (het houden van contact- en ouderavonden). Voorts biedt deze aula ten goede gelegenheid voor het houden van tentoonstellingen en het organise ren van lezingen, filmvoorstellingen etc. Hoewel het begrijpelijk is, dat con structie en indeling zoveel mogelijk op brandveiligheid zijn gericht, kunnen de twee trappenhuizen in onverhoopte ge vallen als nooduitgang worden gebruikt In het algemeen zijn lichte kleuren voor muren en plafonds toegepast. Al leen voor de bord- en kastenwand is hiervan afgeweken, zulks ter vermij- Iding van grote lichtcontrasten. Toe- Rangsdeuren. en het vaste meubilair zijn echter in vele op elkaar afgestem de kleuren geschilderd. Elk leslokaal iheeft zijn eigen kleur. Alle leslokalen ilin voorzien van een dradennet voor een radio-installatie. overgedragen. Deze overdracht vindt plaats in de school aan de Du Rieu- straat. Wederkerig zal het Gemeente bestuur dan op zijn beurt de twee christelijke scholen aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs overdragen. „WIJ ZIJN ER NOG NIET" Wethouder Van Schaik, die uiteraard zeer dankbaar Is, dat Leiden aan zijn scholenbezit vier fraaie en hoogst moderne scholen kan toevoegen, wees er ons nog op, dat Lelden er met deze scholen niet is. Willen wij, aldus de wethouder, in de naaste toekomst aan een minimum behoefte kunnen voorzien, dan moeten er zeker ln een korte tijd nog enkele scholen bij wor den gebouwd. In deze richting gaan thans onze plannen AULA OOK KERKZAAL Behalve de hier bovengenoemde mo gelijkheden, zal de aula van de Her vormde school aan de Boshuizerkade (240 zitplaatsen) en de Asserstraat (290 plaatsen), zoals bekend, ook worden benut voor het houden van kerkdien sten der Leidse Hervormde Gemeente. Op Palmzondag (25 maart) zal de eerste dienst in beide gebouwen worden gehouden. Aan de Boshuizerkade hoopt de wijkpredikant ds J. de Wit. die morgen voor te gaan. Vanaf die dag wordt het gebouw van de Speeltuinver eniging (Ten Katestraat 10) niet meer voor kerkdiensten gebruikt. In de school Asserstraat zal ds. D. J. Vossers de eerste dienst leiden. Genootschap Nederland-Engeland IS HET MOGELIJK HEDENDAAGSE GESCHIEDENIS TE SCHRIJVEN? Op een gezamenlijke bijeenkomst van het Genootschap Nederland-Engeland en de Litteraire Faculteit der Leidse Studenten behandelde gisteravond in de Academie Allan Bullock uit Oxford het onderwerp ,Is het mogelijk hedendaagse geschiedenis te schrijven?" Allan Bul lock, die gedurende de afgelopen oor logsjaren bü de B.B.C. werkzaam is ge weest en om een boek over Hitier heeft geschreven, kon deze vraag aan het eind van zijn lezing bevestigend beant woorden Zij, die de tegenwoordige ge schiedenis bestuderen moeten echter met drie belangrijke problemen reke ning houden, nl. die van de bronnen, die van het vooroordeel en die van het toe komstig inzicht Wat de bronnen be treft deze zijn en blijven ondanks tele visie, film en radio incompleet Met de oude geschiedenis was dit eohter nog in veel sterker mate het geval Spiekende over het vooroordeel vestigde Allan Bul lock er met nadruk de aandacht op, dat de schrijver van hedendaagse geschie denis nooit objectief genoeg kan zijn. Hij moet trachten zijn persoonlijke sym pathieën of anthipathieën zoveel mo gelijk in bedwang te houden. Tenslotte is er het feit, dat de geschiedsöhrijver zijn taak nooit als beëindigd mag be schouwen. daar de gebeurtenissen zich ook in de toekomst zullen blijven af spelen. Tot slot van zijn interessante en met grote aandacht beluisterde causerie gaf Allan Bullock als zijn mening te kennen, dat niet de historie de mens vormt, doch de mens wel degelijk de historie Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt (Ingez. Med.-Adv.) Deze aulascholen. gebouwd door Pa- pagro te Warmond, zijn bestemd voor het openbaar en het christelijk onder lijs. Terwijl de school aan de Du Rieustraat en aan de Boshuizerkade twee lagere scholen het openbaar onderwijs zullen huisvesten, is de twee de aan de Boshuizerkade gebouwde aulaschool reeds (zij het nog niet offi- jcieel) in gebruik genomen door de Ver. voor Chr. Onderwijs. De school aan de Asserstraat eveneens uitgaande van deze (Hervormde) schoolvereniging, wordt een Ulo-schóol, waarvan de leer lingen thans nog zijn ondergebracht in de christelijke school aan de Pasteur- straat. De openbare school aan de Du Rieustraat ontvangt straks de leerlin- die momenteel nog zijn onderge- ht in het voormalige Israëlitische Weeshuis aan de Roodenburgstraat en |dc openbare school aan de Lorentzkade. De dan vrij komende ruimten in het gebouw aan de Roodenburgerstraat zul len weer worden benut voor het vesti- Ren van een dependance van de open bare school aan de Kernstraat. 28 MAART OVERDRACHT De vier aula-scholen, waarvan er één kan worden aangemerkt als de vijftig- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. examen Ned. Recht de heren J. P. Snoep. M. A. J. Engels en J. J. A. A. Frantzen. allen te Den Haag. Onze stadgenoot, de heer ir. J. J. G van Hoek. directeur van de N V. Wemlnk's Betonmaatschappij zal als afgevaardigde der Nederlandse werk gevers deel uitmaken van de commissie voor de bouwnijverheid. Ingesteld door be raad van beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau, welke van 14 tot 26 mei a.s te Genève in vijfde zitting bijeenkomen. lezers schrijven OVEF.WEG HERENSTRAAT De heer H. V. klaagt ons zijn nood oier de erbarmelijke toestand, waarin de bestrating nabij de overweg aan de Herenstraat verkeert. Het wegdek is Mn aaneenschakeling van kuilen en gaten, zodat verbetering dringend nood- '&i»üj!i is. ste na de oorlog gebouwde L P.-schooii De aula-school 'oor het lager \school aan de Asserstraat, die straks 'de™S«°Pt/«S: °nden«V» h." eersl°ns fa"/ ook ols kerkzaat dienst zaldom mer aan het Gemeentebestuur worden I toegepast. De fraaie aula van de l*oto 'van v"«-» Residentie-Orkest voor K. en O. Jeanine DaCosta fonkelde in Ravel's Pianoconcert Thema met variaties van Oscar van Hemel Van Otterloo had een werk van een hedendaags toondichter op het K. en O.-programma geplaatst: „Thema met variaites" van de thans 61-jarige Osrar van Hemel, in 1953 geschreven in opdracht van de Johan Wagenaarstichting en op zijn beurt weer opgedragen aan Willem van Otterloo. Het werkje moet voor vele getrouwe K. en O.-bezoekers zwaar verteerbare kost geweest zijn, getuige het uitermate lauwe applaus na afloop, toen de componist op het podium verscheen. Dat applaus is dan ook vermoedelijk véél meer dank voor de uitvoe ring geweest, dan \oor het werk zélf. Toch vond Van Hemel een origineel en bijzonder zangvol thema, waarop hij met gedegen vakmanschap zijn variaties bouwde. Doch het voor menigeen be vreemdende klankenidioom zal velen nog voor problemen gesteld hebben, hoewel hier van „atonaliteit" toch geen sprake is. „Groots" is dit werk niet, ondanks de heftige klankexplosies van het koper bij de abrupte afsluitingen, die. begre pen wij het goed. meer overbodige luid ruchtigheid inhielden dan zinvolle bete kenis hadden, meer hef ganse instru mentarium oorverscheurend in rep en roer brachten dan van waarlijk muzikale vindingTitkheid getuigende en gebrek aan waarlijke inhoud trachtten te ver bloemen. Van Hemel's opus kon dan ook onmogelijk blijven boeien. Dat was jammer, na een zo veelbelo vende inzet. Zo ziet men weer, dat een „opdracht" wel aspecten openen kan, doch deze lang niet altijd doet verwezen lijken Wat de variatiekunst betreft, kan Van Hemel nog veel leren van een Brahms, wiens Vierde Symfonie na de pauze een magistraal gespannen vertolking ten deel viel, dit in de plaats van Webers Tweede Symfonie en Brahms' „Akademische Festouverture", die vervallen moesten wegens ziekte van de hoornist, aan wie in Weber een bijzonder voorname parttj is opgedragen Enerzijds jammer de Webersymfonie niet te kunnen horen, want wel zijn diens Ouvertures overbekend, doch zijn sym fonieën niet. Daartegenover stond dan deze Brahms: voor de eeuwigheid geschreven, wat voor de moderne componisten slechts in mi nimale mate gelden mag: zie boven. Ge brek aan geestelijke potentie? Men zou het haast 'gaan denken Van Otterloo schonk deze Brahms, ge lijk wij het niet dikwijls meemaakten Men dook opnieuw in deze wereld onder. Op-en-top Brahms: met zijn ruigheid en stoerheid, zijn verbetenheid en on verbiddelijkheid. Ook met zijn resignatie en diep ontroerende suggestie. Een mengeling van tegengestelde ge voelens welt op tijdens het beluisteren van dit machtige, immer weer impone rende meesterwerk. Zij moge minder toegankelijk zijn dan Brahms' andere symfonieën, voor ons. die deze symfonie reeds vele, vele malen hoorden, zijn er geen geheimen meer. Wij geloven onwrikbaar in de groots heid van deze Brahms, die in de gewel dige Passacaglia met de 31 variaties en de coda tot besluit het hoogste gaf, wat hij te geven had. waarna dan ook een symfonisch vervolg een onmogelijkheid was. Van Otterloo leverde hiermee een fa meuze prestatie: alle sublieme aspecten weemoed, trafiek, innigheid door drenkten ons als 't ware van deze Brahms. He ovationele applaus bewees met stelligheid, dat Brahms ook de 20ste- te uw se mens nog oneindig vee', te zeg gen heeft, alle nurksen, die wat op hem te zeggen hebben, ten spijt Dat zal zo blijven: ook in de eeuwen, die na ons komen! Jeanine Da Casta te horen in Ravels Pianoconcert van 1930"31 niet dat uit dezelfde jaren voor de linkerhand reeds enige malen geïntroduceerd en toen door ons beschreven, bevestigde haar grote roem, haar pulserende vitali teit. haar fantastisch kunnen voor alles. Zij bezit de geëigende speeltrant en de virtuoze techniek om een werk a'.s dit met jeugdige kracht voor te dragen. Men zou zich wellicht het eerste deel nog verfijnder, luchtig-speelser kunnen den ken met een nog transparant-ijler or kestrale achtergrond Het is haast onbegrijpelijk hoe deze frêle pianiste zich tegenover het orkest handhaaft. Zij voert dit concert in één ononderbroken stroom naar een over rompelende triomf, met het tintelende Rondo, waarin Ravel met de jazz co- quetteert, naar een onweerlegbare cli max. Men luistert gefascineerd naar deze rappe pianistiek. waarmee zij haar ge niale landgenoot eert en beseft, dat hier een virtuoze aan het woord is. die de musicienne in haar niets toegeeft, omgekeerd dit Ravelliaanse herscheppingsvermo gen. waarin ook alle geest aanwezig is, die de grote Fransman toekomt. Is 't wonder, dat zij ook ditmaal fu rore maakte? Opgetogenheid en een fraaie bloe menhulde, als vanzelfsprekende dank na een formidabele, haast acrobatische prestatie. Voor K. en O. wellicht een „zwaar" programma, maar niettemin met ent housiasme begroet! Nieuwe heerlijke smaakt Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuive lage prijs! Nn kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter (Van een bijzondere medewerksteri Zodra men zieh weer kan koesleren In de eerste stralen van de voorjaars zon, gaat dc belangstelling van de vrouw uit naar hetgeen de mode op het gebied van voorjaarskleding brengt En. hoewel wij zo nu en dan nog verrast worden door een onver valste maartse bui. nadert de datum, waarop de lente officieel haar entree maakt Alvorens het zo ver is, is het nuttig ons op modegebied te orien- Dc gelegenheid hiertoe werd ons gisteren geboden door V D, waar in de lunchroom door vier mannequins de voorjaarseolleetie werd gelanceerd, op prettige wijze van conference voor zien door mej. J. Barnas. De collectie., die voor een groot ge deelte geïnspireerd was op de Franse, Italiaanse en Zwitserse mode. was van begin tot einde en in dit geval van huisias tot bruidsjapon zeer aantrek- keliik. Bh de huisjaponnen zagen we een heel aardig model van gebloemde nylon, handig ook om mee op reis te nemen. Mantels werden eebracht in wijd en getailleerd model in verschillende ma terialen en kleuren, waarvan wij willen noemen een exemplaar van zwart rib fluweel. een materiaal dat nog steeds op geld doet. Pakjes en complets toonde men ons in effen-, streep- en ruitstoffen. Ook jer sey was weer present, terwijl tweed dit voorjaar een vooraanstaande plaats zal innemen Hierin zagen wij een licht groen ensemble met kokerrok en 7'8 mantel, die het komende seizoen zeer in trek is. Opmerkelijk was een uit Zwit serland geïmporteerd pakje in wit met een fijn zwart streepje. Ock de zomer was vertegenwoordigd in de vorm van een aantal japonnetjes, van effen kat-oen. of bedrukt in bloem of andere kleurige motieven, in model len van ïeugdige eenvoud. Wat klem-en betreft» is de nieuwe ficelle-kleur wel zeer in de mode. Trou wens. alle mogelijke beige nuances zijn favoriet. Vorstelijk van allure was een ensem ble van ficelle-kleurige ottomnnzijde, de japon met drapering op de heup. het loshangend jasje met 3\ mouw en witte bontgarnering. Extravagant, doch zeer vermeldens waard was een ensemble van witte ot- tomanzijde met zwart bloemmotief, waarvan de japon was uitgevoerd in de zo moderne en thans veel besproken hoge bustelijn. de lange loshangende mantel, geheel met zwarte zijde gevoerd. Veel succes oogstte een beeldig Japon- netje van eigen haute couture-afdeling 1 in lichtblauwe organza, geheel op witte taftzyde uitgevoerd; een Italiaanse ko pie met heel wijde rok. Met een drietal betoverende bruids japonnen eindigde deze drukbezochte show, die alle waardering van het pu bliek had. De accessoires en hoeden uit eigen collectie, die bij alle toiletten werden gedragen, waren heel goed gekozen. (Ingez Med.-Adv (Ingez Med.-Adv.) v. BENTEN'S rijwielhandel DOEZASTRAAT 15 - TEL. 20220 KROON- en KASHMIR- KARPETTEN 200 x 300 254.— 225x310 295.— 225 x 325 310— Vrijblijvend zichtzendingen. Botermarkt 23 ZOMAAR TEGEN EEN BOOM Een 17-jarige bromfietser uit Zoetcr- woude reed gisteravond omstreeks kwart voor zeven tegen een boom aan de Kanaal weg. Zómaar, zonder enige aanwijsbare reden of oorzaak. Hij kon er zelf ook geen verklaring voor geven. Overigens brak hij bij deze vreemde gebeurtenis de middenhandsbeentjes van zijn rechter hand De EHD ver voerde hem naar het Academisch Zie kenhuis. Nu verondersteld mag worden, dat de ergste koude voorbij is. zullen in de Hooglandse Kerk met ingang van Pa sen weer regelmatig kerkdiensten wor den gehouden. BREESTRAAT - WINKELSTRAAT Het aantal „gesloten hulzen aan de Breestraat wordt steeds kleiner, waar door het aspect van deze straat hoe langer hoe meer dat van een winkel straat gaat vertonen. Een van de wei nige resterende woonhuizen, het perceel nr. 45, waarin voorheen het kantoor van de brandstoffenhandel Perquin was gevestigd, is thans ook van aan zien veranderd: de heer Tom Westen opende er een dameskapsalon. Prijs van f. 30.000 De prijs van I 1500 met een premie van f. 30.000 in de 530ste staatsloterij, vierde klasse. 17e lijst is gevallen op lot 11863 Dulles dankt- Soekarno John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft president Soekarno telegrafisch bedankt voor de ontvangst die hem tijdens zijn bezoek aan Djakarta te beurt viel. Dulles wees er op, dat Indonesië wor stelt met problemen die 200 Jaar geleden in de V.S, aan de orde waren. HU voeg de daaraan toe: „Ik geloof dat alleen zij die de overgang van kolonie naar onaf hankelijk land hebben meegemaakt de vraagstukken die aan de orde zijn kan begrijpen". Zonder de term „antl-kolonialisme" te gebruiken merkte Dulles op, dat het die instelling is welke een speciale vriend schap tussen de VS. en Indonesië mo gelijk maakt. De bedrljfszuivelparade die gisteren in de namiddag door Leiden trok. gaf door haar omvang en samenstelling een zeer geslaagd en zelfs Indrukwekkend beeld van hetgeen er allemaal in de zuivelindustrie en -handel omgaat. Tal van zuivelbedrijven uit Leiden en omge ving en tientallen melkhandelaren had den in deze optocht een groot gedeelte van hun rijdend materiaal samenge- en bundeld en er zo een fraai en geva- i rleerd geheel van weten te maken. En men brengt Jeanine Da Costa Uiteraard was deze zuivelstoet. die op opnieuw zijn hulde voor deze ontmoe- 7''n 'an°e route door de stad overal tin,, hu,d, voor d«, fo kertijd fonkelende energie, buide voor I uiteenlopende zuivelprodukten. Een op zet. waarin men volkomen ls geslaagd. Het was alles zuivel wat de klok sloeg. Enkele bedrijven en particulieren had den tevens voor de samenstelling van een aardig groepje gezorgd. Zo was er een schoolklasje. dat. propaganda maak te voor de verstrekking van sehoolmelk. Waren er boerinnen die ijverig kaas stonden te maken. Alleraardigst was ook het kleine melkrijdertje. dat op zijn driewielertje in de stoet meereed Jong geleerd, oud gedaan! Voor het muzikale element in deze zuiveloptocht zorgden „Kunst en Ge noegen" en een tamboer- en pijperkorps uit Sassenheim. Tegen kwart voor zes bereikte de Een aardig groepje uit de be drijf szuivelparade: sclioolmelk voor ieder kind! (Foto LD./Van Vliet.) stoet, die door enkele ruiters te paard werd geopend, de achterzyde van het Stadhuis, waar gedefileerd werd voor het College van B. en W. en vele raads leden. Ook zy toonden byzondere be langstelling voor hetgeen de zuivelin dustrie en -handel deze middag op de been had weten te brengen, 't Was veel en goed!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3